Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-11, 18:26
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή Ενυδρεία κ διακοπές

Λοίπόν η κατάσταση έχει ως εξής: Το ερχόμενο Σάββατο φεύγω διακοπές και θα λείψω 1 μήνα. Κάθε μέρα θα ανεβαίνει ( μένει στον από κάτω 'όροφο) η φίλη μου να ταίζει τα ψάρια πολύ συντηρητικά και όποτε χρειάζεται θα συμπληρώνει νερό (λόγω εξάτμισης) και θα έχει το νου της μην ψοφήσει κανα ψάρι να το βγάλει έξω. Μέχρι εκεί όμως γιατί δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Το ερώτημά μου είναι τί γίνεται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που δε θα γίνουν;;; Τί γίνεται με τη λίπανση;;; Σκέφτομαι μια μέρα πριν φύγω να κάνω από μια καλή αλλαγή νερού και στα 2 ενυδρεία μου, να κλαδέψω όσο μπορώ, να τα καθαρίσω και να μειώσω και το φωτισμό βγάζοντας από μια λάμπα και μειώνοντας κ τις ώρες... Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Θα βοηθήσουν τα παραπάνω να μη βρω τα ενυδρεία γεμάτα άλγες και τα ψάρια μου ζωντανά;;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-11, 18:30
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

ειμαι off topic αλλα σε ζηλευω που θα πας διακοπες 1 ολοκληρο μηνα!!! Να περασεις καλα!!!!!!!

__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-11, 18:37
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοίπόν η κατάσταση έχει ως εξής: Το ερχόμενο Σάββατο φεύγω διακοπές και θα λείψω 1 μήνα. Κάθε μέρα θα ανεβαίνει ( μένει στον από κάτω 'όροφο) η φίλη μου να ταίζει τα ψάρια πολύ συντηρητικά και όποτε χρειάζεται θα συμπληρώνει νερό (λόγω εξάτμισης) και θα έχει το νου της μην ψοφήσει κανα ψάρι να το βγάλει έξω. Μέχρι εκεί όμως γιατί δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Το ερώτημά μου είναι τί γίνεται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που δε θα γίνουν;;; Τί γίνεται με τη λίπανση;;; Σκέφτομαι μια μέρα πριν φύγω να κάνω από μια καλή αλλαγή νερού και στα 2 ενυδρεία μου, να κλαδέψω όσο μπορώ, να τα καθαρίσω και να μειώσω και το φωτισμό βγάζοντας από μια λάμπα και μειώνοντας κ τις ώρες... Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Θα βοηθήσουν τα παραπάνω να μη βρω τα ενυδρεία γεμάτα άλγες και τα ψάρια μου ζωντανά;;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ...
Kαλησπέρα! Είναι το πρώτο καλοκαίρι που έχω κι εγώ ψάρια και δεν μπορώ να πω ότι έχω πρακτική εμπειρία. Ρώτησα όμως κάποιους άλλους που έχουν χρόνια και μου είπαν ότι τουλάχιστον μέχρι 20 ημέρες δεν είναι τρελό να μείνουν τα ψάρια χωρίς αλλαγή νερού. Από ό,τι κατάλαβα το σημαντικό είναι να μην ανέβει η θερμοκρασία υπερβολικά και γι' αυτό μου πρότειναν τρεις λύσεις: 1) ή αγοράζεις τους πανάκριβους ( γύρω στα 600 ευρώ ) ενυδρειακούς ψύκτες, 2) βάζεις ανεμιστηράκια υπολογιστή ( δεν ξέρω ακριβώς πώς, συγγνώμη ) ή 3) αφήνεις ανοιχτό έναν ανεμιστήρα δαπέδου μπροστά στα ενυδρεία, ο οποίος ρίχνει τη θερμοκρασία κατά τρεις βαθμούς. Είσαι τυχερός που έχεις κάποιον να τσεκάρει κάθε μέρα, οπότε αφού με τάισμα εντάξει, extreme καταστάσεις εντάξει, αλλαγή νερού οριακά θα τη βγάλουνε, ρύθμισε τη θερμοκρασία σου! Φιλικά, ελπίζω να βοήθησα! Καλές διακοπές

Υ.Γ. Για την άλγη βάλε κανένα δυο οτόκυκλους πριν φύγεις ( θέλουν από 1 χαπάκι την εβδομάδα που το ρίχνεις στο ενυδρείο για εξασφάλιση ταΐσματος, κατά τα λοιπά καταβροχθίζουν άλγη. Θα σου έλεγα και ΕΝΑ apple snail, αλλά με ανοιχτά τα καπάκια του ενυδρείου καλοκαιριάτικα, μπορεί να το βρεις στο κρεβάτι σου όταν γυρίσεις [ το δικό μου είχε καθαρίσει όλο το σαλόνι τις προάλλες... ] )
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-11, 18:51
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Όλγα σε ευχαριστω για τις συμβουλές... Με τη θερμοκρασία δεν έχω θέμα. Το σπίτι θα είναι κλειστό και το πολύ να ανέβει μέχρι 27 βαθμούς. Ψάρια για την άλγη δε θέλω να βάλω τώρα που θα φύγω και δε θα μπορώ να τα παρατηρώ αν είναι οκ. Θα βαλω όμως όταν επιστρέψω.

Α, και είμαι γυναίκα... κι εγώ... (για το τυχερός που έγραψες)

Σαλιγκάρια δε θέλω... Δε μου αρέσουν και για το σπίτι έχω γυναίκα οπότε τζάμπα θα πάει ο μηλοσαλίγκαρος,,,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι off topic αλλα σε ζηλευω που θα πας διακοπες 1 ολοκληρο μηνα!!! Να περασεις καλα!!!!!!!

Έπειδή τα δυο προηγούμενα καλοκαίρια δεν έλειψα ούτε μια μέρα από Αθήνα καθότι ήμουν έγκυος (2 παιδια στο καπάκι) είπα να βγάλω το άχτι μου... Φράγκο δε θα μείνει αλλά σκασίλα μου..

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχες...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoumpoula : 18-06-11 στις 18:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-11, 18:51
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

μην ανησυχεις,ολα καλα θα πανε
ετσι οπως το οργανωσες

Υ.Γ και μια δυο μερες την εβδομαδα να τα αφηνει εντελως αταιστα η φιλη σου δεν
θα παθουν τιποτα.καλα να περασεις.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-11, 18:54
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Μίμη, αυτό της το είπα κι εγώ να ανεβαίνει κάθε δυο μέρες και να μην αγχωθεί.. Επίσης μια φορά την εβδομάδα να συμπληρώνει το νερό που εξατμίζεται... Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα...

Σε ευχαριστώ πολύ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Μην τρελενεστε με τις αλλαγεσ νερου,ας συμπληρωνει η φιλη σου μονο οσο εξατμιζεται(καλυτερα το νερο να ειναι απο οσμωση ).Και ενα και μηνα να το αφησεις ετσι δεν εχει θεμα αφου εισαι συνεπεις ολο τον υπολοιπο χρονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-11, 19:06
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Όσμωση δεν παίζει... Τα ενυδρεία έχουν μόνο ζωοτόκα και το ένα και γαρίδες blue pearl. Επειδή είμαι συνεπέστατη γιαυτο αγχώνομαι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-11, 19:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Καταρχήν καλές διακοπές εύχομαι!!!
Είσαι πολύ τυχερή που έχεις μία τόσο καλή φίλη που μένει κοντά σου και έχει τη διάθεση να προσέχει σε καθημερινή βάση το ενυδρείο σου. Όταν φεύγουμε διακοπές το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε καθημερινή βάση είναι εκεί και ελέγχει αν όλα τα εξαρτήματα του ενυδρείου δουλεύουν. Δηλαδή ότι υπάρχει ρεύμα και δεν έχει γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα ή να μην έχει επανέλθει κάποιο εξάρτημα (πχ φίλτρο) μετά από διακοπή ρεύματος.
¶ρα πέρα από την καθημερινή ρουτίνα (πχ τάϊσμα ψαριών) που θα κάνει η φίλη σου να τις πεις να ελέγχει και μετά από διακοπές ρεύματος αν όλα λειτουργούν όπως πρίν. Γιατί δόξα να έχει η ΔΕΗ και φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε πολλές διακοπές ρεύματος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-11, 19:15
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν καλές διακοπές εύχομαι!!!
Είσαι πολύ τυχερή που έχεις μία τόσο καλή φίλη που μένει κοντά σου και έχει τη διάθεση να προσέχει σε καθημερινή βάση το ενυδρείο σου. Όταν φεύγουμε διακοπές το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου είναι να ξέρεις ότι κάποιος σε καθημερινή βάση είναι εκεί και ελέγχει αν όλα τα εξαρτήματα του ενυδρείου δουλεύουν. Δηλαδή ότι υπάρχει ρεύμα και δεν έχει γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα ή να μην έχει επανέλθει κάποιο εξάρτημα (πχ φίλτρο) μετά από διακοπή ρεύματος.
¶ρα πέρα από την καθημερινή ρουτίνα (πχ τάϊσμα ψαριών) που θα κάνει η φίλη σου να τις πεις να ελέγχει και μετά από διακοπές ρεύματος αν όλα λειτουργούν όπως πρίν. Γιατί δόξα να έχει η ΔΕΗ και φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε πολλές διακοπές ρεύματος

Είμαι καλός άνθρωπος και γιαυτό έχω φίλους που με αγαπάνε

Αυτά έτσι κι αλλιώς της τα έχω πει... Οι θερμοστάτες τώρα το καλοκάιρι είναι εκτός οπότε θα κοιτάζει φίλτρα, χρονοδιακόπτες και διοξείδιο. Της τα έχω γράψει και σε χαρτί....

Σε ευχαριστώ... πολύ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-11, 21:07
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

σε μια εβδομαδα προλαβαινει να μαθει να κανει αλλαγη νερου,οποτε ολα τελεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-11, 21:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μειωση φωτοπεριοδου σταδιακα (αναλογα σταδιακη αυξηση και μετα την επιστροφη σου)
Ταισμα μερα παρα μερα και λιγο. Καλο ειναι να ειναι σε μεριδες συγκεκριμενες για να μη αρχισει και ριχνει οσο ναναι μεσα τροφη.
Καλο κλαδεμα πριν φυγεις.
Καθολου λιπασματα.
Αναπληρωση απο ΑΟ. Μια λυση ειναι με απιονισμενο απο ΣΜ αλλα αναξιοπιστη σχετικα με την ποιοτητα του απιονισμενου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-11, 22:28
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Και εγω συμφωνω να ειναι μεριδουλες που να ριχνει μεσα μερα παρα μερα. Οσες φορες και να πεις "μια τσιμπια" δεν πιανει! Ουτε και η εκπαιδευση με γλυκακια λειτουργει!!

Μπορεί να έχεις αγχος, αλλα θα δεις οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Και εγω ειχα αγχωθει τα χριστουγεννα που ελειπα 3 εβδομαδες αλλα όλα ηταν οκ...

Σπυρο γιατί λες για μειωση φωτισμου; Επειδη δεν θα γίνονται αλλαγες, θα εχουν οι αλγες πολλα θρεπτικα και με το φως θα παρουν μπρος;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-11, 22:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

πεφτουν οι μεταβολισμοι γενικα στις ζωες και ολα πανε πιο αργα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-11, 22:39
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
.... και ολα πανε πιο αργα
...και η ανοδος των νιτρικων
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-11, 21:51
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Οκ παιδια ευχαριστώ. Για αλλαγες νερού δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω τη φίλη μου να τις κάνει. Τα υπόλοιπα θα τα τηρήσω όπως τα γράφετε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-11, 22:11
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

μπορει να μην παθουν τιποτα αν ταιζονται μερα παρα μερα αλλα ομως θα πεινανε.... καλυτερα αστο αζκλαδευτο να τραβανε τα φυτα νιτρικα και βαλε και μια αεραντλια καλου κακου....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-06-11, 00:51
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Φυτά έχουν πολλά μέσα τα ενυδρεία, οπότε και κλάδεμα να γίνει μέχρι να γυρίσω θα είναι ζούγκλα και δε νομίζω να υπάρχει θέμα νιτρικών... 'η κάνω λάθος;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-11, 22:09
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Επέστρεψα και ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας.... Τα φυτά στα ενυδρεια ειχαν γίνει δάση και ήταν σε άριστη κατάσταση. δεν υπήρχε ίχνος άλγης (πλην λίγης BBA που έτσι κι αλλιώς υπήρχε) και τα ψάρια μου ήταν όλα μια χαρά. Το μόνο πρόβλημα ήταν στο 100λιτρο, οπου τρία ψάρια πήδηξαν από το ενυδρείο έξω (προφανώς κάτι τα ενόχλησε) και η φίλη που τα πρόσεχε φρικάρησε παντελώς

Και πάλι ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι σε όσους φύγετε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διακοπές zidane1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-12-08 17:52
Διακοπές. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 2 16-06-08 00:15
Διακοπές Ρευματος klime Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-03-08 15:35
Διακοπές Πασχα και ψάρια.. vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 04-04-07 10:16
Διακοπές ρεύματος Lsourtzo Αρχάριοι γλυκού νερού 10 13-07-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06377 seconds with 13 queries