Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-11, 15:37
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο Υψηλών Απαιτήσεων Υψηλού φωτισμού

ετοίμασα ένα ενυδρειάκι 40 επι 40 επι 40 στο οποίο έβαλα υπόστρωμα Dennerle και άμμο και θα προσθέσω Nasaea Crassicaulis /Nymphaea Lotus/Java moss και άπειρες Anubias όλων των ειδών

το φιλτράρω με εσωτερικό DIY φίλτρο 10 επι 40 επι 40 με ένα λίτρο Siporax /ένα λίτρο Eheim ehfisubstrat Pro /3 λίτρα ενυδρειακό σφουγγάρι μεσαίου πόρου και αρκετό "υαλοβάμβακα" σαν πρώτο πέρασμα του νερού για έξτρα διαύγεια

κι ένα κυκλοφορητάκι με 6 ευρώ της sun sun

απο διοξείδιο πήγα στην "μαγιά με ζάχαρη" μέθοδο
οπότε προκύπτει και η πρώτη αίτηση για βοήθεια προς τους έμπειρους συνφορουμίστες

για τα λίτρα αυτά είμαστε ΟΚ με το DIY CO2?


και τώρα περνάμε στον φωτισμό
μίας και τα λίτρα είναι λίγα και η οικονομία εφικτή (συγκριτικά με ένα 400λιτρο ας πούμε ή το 230λιτρο που ήδη έχω)
λέω να φτάσω στο 1watt ανα λίτρο

να βάλω metal Halide?τι είναι αυτά που διαβάζω για προβλήματα στην όραση απο το φώς τους?
πόσα watt θέλει? πάλι ένα ανα λίτρο?

τι προτάσεις έχετε ?

επίσης τι άλλα φυτά υπάρχουν για Αφρική που να είναι υψηλών απαιτήσεων?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-11, 17:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Για πιο "δυσκολα" φυτα θα χρειαστεις μπουκαλα CO2 ... η μαγια με ζαχαρη δυστηχως δεν μας εξασφαλιζει σταθεροτητα στο CO2 κατι που "απαιτουν" τα φυτα! Με πολυ φως θα χρειαστεις πολυ CO2
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-11, 17:43
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

κοίτα
αυτό που λές είναι αλήθεια
το παρατήρησα στο μεγάλο που είχε αρχικά DIY και τώρα μπουκάλα

αλλά τώρα μιλάμε για πολύ λίγα λίτρα-το βρίσκεις αδύνατο ακόμα και με επιμελή καταμέτρηση των επιπέδων και τακτική αλλαγή μίγματος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-11, 18:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν επιμενεις ... θα σου πω κατι που μας ειπε ο Ολι Ρεν ... καλο κουραγιο!!

Η λοτους δεν ειναι για μικρα ενυδρεια - θα το πνιξει Γενικα διαλεξε μικρα φυτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-11, 18:41
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

κι αυτό σωστό με το tiger lilly
θα την αφήσω στο μεγάλο καλύτερα

μην ακούω για όλι ρέν και στρος καν.........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-11, 18:50
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος σε αυτο το εγχειρημα , γιατι βλεπω οτι σκεφτεσαι και για MH οποτε πρεπει να προσεξεις ολες τις παραμετρους .
Επισης ενα ενυδρειο Υψηλών Απαιτήσεων Υψηλού φωτισμού οπως λες ,δεν μπορει να εχει DIY CO2...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-06-11, 19:09
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

τα "Nasaea Crassicaulis /Nymphaea Lotus/Java moss και άπειρες Anubias όλων των ειδών " δεν ειναι υψηλων απαιτησεων φυτα.και ειδικα οχι πολυ φως.

Ουτε χρειαζεται ενα ενυδρειο λαμπα μεταλου για να εχεις ομορφο αποτελεσμα με φυτα που θελουν λιπασματα, καλο νερο και καλο φως.

Τωρα για το CO2 που θελεις να βαλεις, χωρις κοντρολλερ δεν θα καταφερεις σταθερες τιμες και θα εχεις σκαμπανεβασματα με αποτελεσμα να εχεις

Ενυδρειο με Αλγες Υψηλων Απαιτησεων.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-11, 00:05
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή


νόμιζα ότι στο ένα βάτ ανα λίτρο (που κατα δήλωση της τρόπικα θέλει η νασάεα για να αναπτυχθεί πλήρως) μιλάμε για υψηλού φωτισμού

το δε metal Halide απλά το διάβασα ώς "κατάλληλο φωτισμό ενυδρείου" αλλά δαπανηρό
- δεν λέει λέτε?

γενικά διαβάζοντας θέλησα να γευτώ ένα ενυδρείο "δυναμικης συντήρησης" σε μικρή δόση (ένεκα έλλειψης budget) και ακολούθησα αυτό το μονοπάτι των λίγων λίτρων
άλλα φυτά Αφρικής υψηλών απαιτήσεων?

controller για το διοξείδιο? στο μεγάλο δεν προβληματίστηκα ιδιαιτέρως να σταθεροποιήσω τα ppm μου (εκτός κι αν τελικά η μέθοδος Ph/Kh είναι μπακαλίστικη....)

γενικά
ενώ μεν το εγχείρημα σίγουρα είναι πολύπλοκο και "κάπως" οι δύο τελευταίοι φίλοι με μπερδέψατε περισσότερο

αν το μετονομάσω σε μεσαίων απαιτήσεων μέτριου φωτισμού λέτε να έχω λιγότερες άλγες???????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-11, 00:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το προβλημα με την αφρικη ειναι οτι δεν εχει μεγαλη ποικιλια φυτων και συνηθως τα περισσοτερα ειναι μεγαλοσωμα. Ακομα και η Nesaea ή μια Ammania θελουν περισσοτερο χωρο και μεγαλυτερα ενυδρεια.
Φυτα υψηλων απαιτησεων/κοκκινα κλπ δεν βαζει ο νους μου αλλα απο αφρικη μερια.
Γιατι πρεπει να ειναι αφρικανικο ντε και καλα ? γιατι δεν διαλεγεις αλλη ηπειρο οπως Ασια ή Αμερικη που εχει και πιο πολλα ειδη μικροσωμων και υψηλων απαιτησεων φυτων;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-11, 09:43
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

o controller αυτο που καταφερνει ειναι να κραταει το ΡΗ του ενυδρειου σταθερο μερα/νυχτα. Με το DIY CO2 το ΡΗ μπορει να πεσει αρκετα κατα την διαρκεια της νυχτας ή ακομα και κατα την διαρκεια της μερας αφου δεν υπαρχει ελγχος του.

Τωρα οσο για ανουμβιες τις κραταω ακομα και με 0,4 watt ανα λιτρο, ενω 2 που εχω στο φυτεμενο μου αναγκαστικα να τις βαλω στην σκια γιατι δεν πηγαιναν πολυ καλα.Αργης αναπτυξης φυτο. Για την νυμφαια παλι θα εχεις καλη αναπτυξη και χωρις πολυ φως αλλα ισως να μην ειναι πολυ κοκκινη.

Αυτο που σου ειπα για την μεταλου στο ειπα γιατι μπορεις με 2-3 Τ5 να εχεις πιο ολοκληρωμενο φασμα φωτος , που θα οφελησει τα φυτα , απο το 1 φασμα της μιας λαμπας.
Σκεψου να εχεις 1 Τ5 με 5500Κ+1 Τ5 με 8000Κ και 1 Τ5 με 6500Κ , δεν ειναι καλυτερα απο μια μεταλου π.χ. 6500Κ ?
Και επισης 3ΧΤ5 (τις οποιες μπορεις να τις αναψεις σταδιακα,την3η για 2-3 ωρες την ημερα) με 24W =72 watt, ενω 1 μεταλου = 75w η πιο μικρη και αναγκαστικα θα την εχεις αναμμενη 6-8 ωρες, οποτε θα ειναι και πιο οικονομικες οι Τ5.

Επισης μην ξεχνας οτι θα χρειαστεις και τα λιπασματα τα οποια θα σε βοηθησουν να εχεις καλα φυτα.

Βεβαια ολα ειναι θεμα συνδυασμου για το πως θα τραβηξουν τα φυτα και βεβαια υπομονη.Και λιγο αλγη να δεις στο ενυδρειο σου μην σε απασχολει. Χρειαζεται και αυτη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-11, 11:55
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

επι φωτισμού λύθηκε η απορία μου λοιπόν και ευχαριστώ τα μάλα
είχα την εσφαλμένη εντύπωση (πιστεύω όχι μόνο εγώ) πως το MH είναι ΤΟ φώς για ενυδρεία
και σίγουρα θα έχει πολλά θετικά αλλά απο ότι καταλαβαίνω δεν είναι δα και η Πανάκεια

σε μεγάλο και βαθύ ενυδρείο μάλλον είναι εκ των ουκ άνευ

Για το DIY CO2 και τον Controller επίσης κατανοητά όλα αυτά

ο αποπροσανατολιστικός μου τίτλος περιέπλεξε τα πράγματα

στην Αφρική είμαι τώρα Raven και συγκεκριμένα στα ποτάμια της. τι να κάνουμε? έχω πάρει φόρα για φιλοξενία ενός δώρου απο έναν καλό φίλο και το δώρο αυτό είναι τα Fundulopanchax gardneri . όταν λοιπόν "οραματιζόμουν" το βιοτοπικό τους και κοίταγα για αφρικάνικα φυτά εντυπωσιάστηκα (πως θα μπορούσα να το αποφύγω άλλωστε ) απο το tiger lilly και τα κόκκινα χρώματα της Nassaea τα οποία η Tropica συστήνει για πολύ φώς/υπόστρωμα και CO2

το άνωθεν σύνολο στο αρχάριο μυαλό μου διαβαζόταν ως "υψηλών απαιτήσεων-υψηλού φωτισμού"

όντως είναι όλα μεγαλόσωμα φυτά και όντως το ενυδρείο θα γίνει πήχτρα ειδικά με το Lotus γιατί την Nassaea και τα άλλα stem plants τα συμμαζευεις με το κλάδεμα εύκολα

θα σας κρατώ ενήμερους όπως και να έχει
ευχαριστώ και πάλι για τις αποσαφηνίσεις

το έχω ξαναπεί ότι χωρίς "εσάς"(εμάς όλους δηλαδή) θα παράταγαν πολλοί το χόμπι και ακόμα πιο πολλοί θα παιδευονταν τσάμπα ,πληρώνοντας πολλά λεφτά ταυτόχρονα


-------------------------
επι διοξειδίου ευελπιστώ πως με τα συνεχή μετρήματα και την χρήση ακόμα και δύο μπουκαλών παράλληλα κάτι θα καταφέρω.........είμαι μαζόχα ε?

σε τελευταία ανάλυση μπουκάλα ήδη έχω για το μεγάλο- τραβάω ένα σωληνάκι και στο μικρό ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 12-06-11 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-11, 18:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατί την Nassaea και τα άλλα stem plants τα συμμαζευεις με το κλάδεμα εύκολα
Αν δεν σε επεισα για το μεγεθος της Nesaea δες λιγο αυτη τη φωτο και κανε συγκριση με τον αρλεκινο
Εκτος αυτου σου εγγυωμαι οτι ειναι οχι μονο δυσκολο αλλα σιγουρα πολυυυ ιδιοτροπο φυτο που δεν συγχωρει την παραμικρη ελλειψη στην λιπανση. Εμενα πηγε απο το κακο στο χειροτερο σταδιακα, παρα τα πολλα βαττ και την λιπανση ΕΙ.

Αν το θες οπωσδηποτε δοκιμασε το...δεν χανεις και τιποτα και αν συνεχισει να σου αρεσει κρατα το.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60 λίτρα χαμηλών απαιτήσεων Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 63 26-09-11 15:55
Υπόστρωμα για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων krispie Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 18-02-11 15:56
Ψάχνω πατέντα για προσθήκη φωτισμού σε 20άρι ενυδρείο Αστέριος Μπαζάνης Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 7 11-04-09 07:51
Υψηλών απαιτήσεων χωρίς CO2? N4505 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 13-02-09 00:46
Κατάλληλο ενυδρείο για υψηλών απαιτήσεων Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 24-09-07 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05302 seconds with 13 queries