Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-05-11, 09:00
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ουφ...
η επανεμφάνιση με ανησυχεί και όχι μόνο απο ότι βακτήριο επιβιώσει απο την συσκότιση αλλά πιο γενικά...
απο που έρχεται αυτό το βακτήριο?απο παντού?
και τι είναι αυτό που το ευνοεί
ένα είναι το θέμα ελλειπούς κυκλοφορίας οπότε του λέμε ευχαριστώ που μας υποδεικνύει ότι δεν έχουμε επαρκή κυκλοφορία
τι άλλο φταίει?
το να μην το αφήσουμε να ξαναμπεί καν στο νερό μας είναι εφικτό με uv λάμπα στο νερό που θα προσθέσουμε?

για την αντιβίωση,την οποία πήρα απο κτηνιατρείο και είναι για κότες,σε σκόνη και σε περιεκτικότητα 5% (τα άλλα είναι έκδοχα λέει) δεν πήγα αμέσως γιατί όντως η αντιβίωση έχει πάντα δύο πλευρές
ας πούμε εγώ αν αναγκαστώ να πάρω αντιβίωση μόλις την τελειώσω παθαίνω πάντα ωτίτιδα (και το ίδιο και ο μεγάλος μου γιός)
οπότε την άφησα για τελευταία άμυνα

με το φίλτρο που λές έχω πρόβλημα γιατί έτσι που είναι 50Χ50 ένα μεγάλο σφουγγάρι στην μία άκρη του ενυδρείου είναι κάπως δύσκολο να το καθαρίσω και πολύ καλά.....και γενικά εκεί είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα....
το οποίο είναι και παράδοξο γιατί φυσιολογικά έπρεπε να έχει την μεγαλύτερη κυκλοφορία σε εκείνο το σημείο του ενυδρείου μιάς και όλο το νερό περνάει απο εκεί 24/24ωρο...
-------------------------
όσο για το κρυφοκοίταγμα ... το βράδι με το σκοτάδι άνοιξα λίγο και κοίταγα με ένα φακουδάκι
δεν μπορούσα αν δεν το έκανα
πάντως
αρχικά που έβαλα μόνο κουβέρτες ,κοίταξα και παρατήρησα ότι ,όσο περίεργο κι άν ακούγεται ,πέρναγε λίγο φώς κάτω απο δύο κουβέρτες που ήταν διπλωμένες και διπλές
και έβαλα ένα τεντόπανο παραλίας ,αυτά με το αλουμίνιο στην μία πλευρά, για να συσκοτιστεί πλήρως....
πολύ θέαμα σας λέω το σαλόνι μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 23-05-11 στις 09:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-05-11, 09:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

πάντως όσες φορές έβαλα ερυθρομυκίνη κανένα ψάρι μου δεν παρουσίασε ωτίτιδα
μπορώ να πω με σιγουριά πως δεν επηρεάζει καθόλου τη βιολογία του φίλτρου σου. όσο για το τι φταίει....ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει. μπορεί να είναι και το φως που το τρέφει (λάθος φάσμα), μπορεί να είναι τα νιτρικά, μπορεί ο συνδυασμός των δυο (κι άλλων που δεν έχω μετρήσει)...δεν ξέρω.
μου εμφανίζεται σε κάθε καινούριο ενυδρείο που στήνω. είτε αμέσως ή μετά από λίγες μέρες. μην ξεχνάς ότι ένα ενυδρείο θέλει το χρόνο του...κι αυτός ο χρόνος είναι γύρω στους 4 με 6 μήνες. υπομονή λοιπόν, εδώ που έμπλεξες δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-05-11, 09:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω παντως εχω μια υπονοια οτι,για την εμφανιση της,μπορει να φταινε τα χερια μεσα στο ενυδρειο....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-05-11, 09:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
απο που έρχεται αυτό το βακτήριο?απο παντού?
Δεν θα πιστεψεις που οφειλεις την υπαρξη σου.
Μεχρι το 7ο λεπτο του ντοκιμαντερ θα σου εχει λυθει η απορια.
BORKED


__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-05-11, 10:33
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

βρε τι με βρήκε
οπότε εκτός απο τα κουτάβια
μαθαίνω ότι και τα ενυδρεια θέλουν υπομονή κι επιμονή και σταθερότητα

κουράγιο καρδιά μου.............
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-06-11, 10:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

update στο δράμα μου

Λοιπόν απο την συσκότιση βγήκαμε άρχοντες - το ενυδρείο καθάρισε και όχι μόνο απο το κυανοβακτήριο αλλά γενικά όλα έμοιαζαν πολύ καθαρά και μπορώ να πώ πως το ενυδρείο απέπνεε μιά γαλήνη που έφτασα σε σημείο να απορήσω πως είναι δυνατόν χωρίς το ζωοποιό φώς να υπάρχουν τόσο θετικά αποτελέσματα στο σύνολο της εμφάνισης του ενυδρείου

ΟΜΩΣ
περμετρικά του Dow και της άμμου μπορούσα να παρατηρήσω (απο το μπροστινό και το πλαινό τζάμι) μικρές πρασινίλες οι οποίες θεώρησα ότι είναι νεκρό κυανοβακτήριο το οποίο άφησα εκεί γιατί δεν ήθελα να αναταράξω τον βυθό.....
εντός 4ημέρου παρατήρησα ότι αναπτύσσονταν και επιτόπου ρούφηξα όλη την άμμο με σκούπα βυθού και την έβρασα πρίν την ξαναβάλω στην θέση της

ΦΕΥ
η πάραπάνω διαδικασία επαναλήφθηκε άλλες δύο φορές την επόμενη εβδομάδα μέχρι που είδα και στην επιφάνεια του βυθού πράσινα στίγματα......
και ξανά ρούφηγμα και βράσιμο..........

με συγχωρείτε για την έκφραση τώρα
Παπάκια (που λέει και η διαφήμιση) καλαβρέζικα

έχω τώρα σχεδόν όλο τον βυθό γεμάτο πράσινα στίγματα
το σφουγγάρι στο αμβούργου επίσης πράσινα στίγματα
σε μερικά σημεία του τζαμιού (ελάχιστα χιλιοστά πάνω απο την άμμο) πράσινο πέπλο
κλπ κλπ κλπ

απο κυκλοφορία .... ανεμοδαρμένα ύψη
απο νιτρικά 20 και σταθερά
απο διοξείδιο 23-27 μονίμως
τι να πώ???
δεν ξέρω

εντωμεταξύ προβληματίζομαι ότι ακόμα και με ερυθρομυκίνη δεν θα γίνει τίποτα αφού προφανώς το κυανοβακτήριο έχει αποικίσει το σύνολο της άμμου(σε μήκος και βάθος) και μάλλον η αντιβίωση δεν θα εισχωρήσει και εκεί

και η τεράστια απορία μου είναι
μέσα στην άμμο που βρίσκει το φώς και αναπτύσσεται???
γιατί ΟΚ στην άκρη της άμμου υπάρχει φώς
αλλά όταν τράβηξα έξω όλη την άμμο απο το τζάμι και μέχρι 4 πόντους μέσα και την έβρασα θεωρητικα σκοτώθηκε όλο
πώς μετά εμφάνισε πρασινίλα σε απόσταση 12 εκατοστά απο το τζάμι?
και με τόσο ρεύμα που ότι και να βρεθεί πάνω στην άμμο κατευθείαν εκσφενδονίζεται στο "υπερπέραν" απο την δύναμη του κυκλοφορητή.......πως καταφέρνει να "πιάσει" το ρημάδι??????

να ξεστήσω και να βράσω τα πάντα??? (εκτός απο τα ζωντανά........)
να βάλω περισσότερη άμμο μπάς και το μουλώσω απο κάτω και δεν ξαναβγεί?

ΒΟΗΘΕΙΑαααααααααααααααααααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-06-11, 11:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις τσεκαρει καταρχας το νερο που χρησιμοποιεις για αλλαγες στο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-06-11, 11:23
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το νερό περνάει απο UV σε εσωτερικό φίλτρο 400 λίτρα την ώρα για 24ώρες
τι άλλο να κάνω πιά?
ή δεν "μασάει" το κυανοβακτήριο απο UV? (δεν νομίζω....)

αλλά delta μου και απο τα χέρια μου ή απο τον αέρα που φέρνει σκόνη αποκλείεται να εισάγω σπορία κυανοβακτήριου?

τι να πώ?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-06-11, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρησιμοποιεις το νερο του Δημου ακομα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-06-11, 12:52
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

του δήμου ποτέ(όσο κι αν είναι δύσκολο να το δεχτεί κανείς, το νερό του δήμου είναι αυτό με τους 54 βαθμούς σκληρότητα και το 3% θάλασσα το καλοκαίρι ανώ το χειμώνα έχει μόοοονο 34 βαθμούς σκληρότητα και καθόλου θάλασσα)....

πηγής χρησιμοποιώ και μάλιστα τώρα βρήκα μία με 11 Gh και 8Kh 7,2 Ph σκέτη μούρλια....έχει και καβουράκια στην πηγή(αλλά είπαμε το περνάω UV)

τελοσπάντων έχω εδώ την Erythromycin
είναι της Veterin για κότες και πουλερικά
σκόνη 5% υπο μορφή θειοκυανικής ...αυτό το θειοκυανικής με ενοχλεί λίγο...πώς σας ακούγεται εσάς....
και είναι κάθε γραμμάριο σκόνης 50mg ερυθρομυκίνης
πόσο είναι η δόση?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-06-11, 13:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα οτι με τα ενυδρειακα τεστ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για ενα νερο πηγης, πηγαδιου κλπ
Αν ειχες τη δυνατοτητα για τεστ στο χημειο του κρατους κατι θα γινοταν αλλα και παλι δεν καλυπτεσαι για παντα.
Αυριο μεθαυριο μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα στην πηγη.

Αν δεν βρεις ακρη τελικα στο ενυδρειο ειτε με τις αλγες, ειτε με τα ψαρια ειτε με την ισιρροπια γενικα, κατι απο εκει μπορει να φταιει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-06-11, 14:10
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σωστά αυτά που λές
νερό πηγής σίγουρα όχι σταθεροί παράμετροι



απ την άλλη πάλι (αυτή η άλλη πάντα εκεί η άτιμη)
σάμπως και με το νερό του δικτύου έχεις σταθερές παράμετρους?
εντάξει στην Αθήνα κοτζάμ Μόρνος δεν μπορεί να αλλάζει παραμέτρους
αλλά στην υπόλοιπη Ελλάδα που τροφοδοτείται απο διάφορες γεωτρήσεις παράλληλα....φυσικές πηγές νερού είναι και αυτές και στα υδραγωγεία πέρα απο λίγη χλωρίωση (κι αυτή όχι πάντα) τι άλλο πιστεύεις πως κάνουνε?
άντε να περνάει και απο κανα αργό αμμόφιλτρο......

πάντως με όλα τα ενυδρειακά τέστ και όλα τα στοιχεία παρατήρησης που διαθέτω (π.χ. απο την πηγή μέχρι την κορυφή του βουνού δεν υπάρχουν καλλιέργειες άρα δεν κινδυνεουμε απο νιτρικά ή ζιζανιοκτόνα κλπ)
το νερό που βάζω είναι καταπληκτικό
και με τις UV σίγουρα είναι στείρο απο μικροοργανισμούς
απο αμμωνία και φωσφορικά είναι 0
μόνο σίδηρο δεν ξέρω


βέβαια-για να επανέρθω και στον πόνο μου
εδώ το θέμα είναι ότι το κυανοβακτήριο αναπτύχθηκε στο εσωτερικό του υποστρώματος-δηλαδή σε συνθήκες μηδενικού φωτισμού
άρα μπορεί να είναι κάτι άλλο
ΚΑΙ
εφώσον υπάρχει στο εσωτερικό του υποστρώματος μπορεί ακόμα και η αντιβίωση να μην το "πιάσει"....

ΥΓ
το λάθος που πληρώνω είναι όταν το πρωτοείδα στον βυθό μου και αντί να ψάξω στο φόρουμ
πήρα την κωλολαβίδα και το ανακάτεψα με την άμμο για να εξαφανιστεί.......νόμιζα ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό.......
-------------------------
βρήκα αυτήν την συνταγή εδώ http://www.myfishtank.net/articles/b...algae-article/

Day 1.
Add 2.5 mg/L erythromycin. If you have a protein skimmer, turn it off. I believe it will inactive a lot of the antibiotic through coprecipitation with protein. It will, however, be very usefull later.
Day 2.
Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 3.
Now you should see a lot of dead blue-green bacteria floating around in the tank. Increase filtration (a second mechanical filter if possible) to get rid of it. If you have a protein skimmer, turn it on. The critical thing now is to get rid of as much protein (dead bacteria) as possible to avoid a peak of ammonia.
Day 4.
Most blue-green bacteria should be dead by now. Try to clean out as much as possible of the dead stuff. I use a jet stream of water from the outlet of a canister filter to remove it from plants and decorations. Combined with the second mechanical filter, this works fine for me. Let the filter work for a couple of hours then make a 50% water change. Add 2.5 mg/L erythromycin.
Day 5-7.
Wash the mechanical filter at least once a day. Keep check on ammonia and nitrite but do not change any water unless absolutely necessary. The extra filter can be removed as soon as the water clears up.
Day 8.
Make a 30% water change. Add 1 mg/L erythromycin.
From now on, resume your normal maintenance.
The concentration I use is in theory a bit high and getting up where it should starts having an effect also on G(- ) bacteria. When I started using erythromycin I had problems using lower concentrations in the tank. It was not very effective. It might be time to check it again.
One word of caution. Only use erythromycin when you really need it or you might end up with blue-green bacteria resistent to the antibiotic.
My practical experience of using erythromycin to battle blue-green bacteria is limited to my own few tank (and some friends). It would be interesting to get some feedback from people with experience (good or bad) of battling blue- green bacteria (with or whithout erythromycin). I would of course post a summary of the response.
Submitted by Ron Reisdorf

σωστή?
-------------------------
http://www.plantedtank.net/forums/al...-question.html
και μία εφησυχαστική ανάλυση απο τον Barr περι του θέματος BGA μεταξύ τζαμιού και υποστρώματος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikrosaquaristas : 11-06-11 στις 14:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-06-11, 09:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σωστη.Εγω τουλαχιστον αυτη εχω δοκιμασει...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-06-11, 23:02
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

λοιπόν έβαλα απο αυτήν την συνταγή και έχω την εντύπωση πως τα ψάρια έχουν αναστατωθεί ελαφρώς

απ την μία λέω λογικό αφού το νερό κοκκίνησε και μυρίζει κιόλας
απ την άλλη πάλι ανησυχώ

αρχικά παρατήρησα τα τενιάτους μου να κολυμπάνε αγγίζοντας το τζάμι πάνω κάτω πάνω κάτω ,πράγμα που δεν είχαν ξανακάνει και εμένα μου έμοιαζε σαν να έψαχναν απο που να φύγουν....
τα κόνγκο αρχικά πήγαιναν συνέχεια δεξιά αριστερά ,πράγμα σύνηθες για την περίπτωσή τους(είναι νευροσπάσματα) αλλά τώρα δεν πήγαιναν όλα μαζί όπως συνήθως αλλά άναρχα,ένα απο εδώ άλλο απο εκεί κλπ

γενικά υπάρχει άγχος......
τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-06-11, 00:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι να σου πω . Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ερυθρομυκινη. Το μονο που λεω να προσεξεις ειναι , αφου επικρατει αγχος , να εχεις το νου σου , να παρακολουθεις απο κοντα τα ψαρια σου, και καλα κλειστο το καπακι γιατι σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως βρισκουμε τα ψαρια στο πατωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-06-11, 05:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα να τσεκαρεις μια το νερο για αμμωνια κτλ.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-06-11, 09:38
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αν ακολουθείς τις οδηγίες κατά γράμμα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα...στο σημείο που λέει να καθαρίζεις το φίλτρο σου καθημερινά. Αυτό πραγματικά μπορεί να σου αναστατώσει τη βιολογία, η ερυθρομυκίνη ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξει κάποιες από τις παραμέτρους σου τόσο τραγικά ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια.
Πάνε χρόνια που δεν έχω βάλει ερυθρομυκίνη. Η τελευταία φορά που χρησιμοποίησα ήταν σε μορφή χαπιού των 500mg. Επειδή είμαι γνωστός υπερβολικός κι ανυπόμονος τύπος, χρησιμοποιούσα καθημερινά 2 χάπια των 500mg σε ενυδρείο 120 λίτρων (καθαρός χώρος γύρω στα 110). Επί 5 μέρες συνεχώς. Το νερό όντως έπαιρνε ένα χρωματάκι. Έκανα μια μικρή αλλαγή στην 3η μέρα (περίπου 15 λίτρα) και συνέχισα. Την έκτη μέρα (τελευταία της κούρας) έκανα μια γενναία αλλαγή (κοντά στα 90 λίτρα), ξέπλυνα τα φίλτρα, άλλαξα τον υαλοβάμβακα του φίλτρου κι όλα ήταν μέλι γάλα. Κανένα πρόβλημα με τα ψάρια και με την Bga.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-06-11, 09:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
υπήρξατε καθησυχαστικοί αρκετά

το πρωί που ξυπνήσαμε όλα είχαν γυρίσει στην κλασσική τους ρουτίνα.
προφανώς η αρχική αντίδραση είχε να κάνει με την μυρωδιά/γεύση του νερού και με την διαφορά στον φωτισμό/χρώμα νερού

τρώνε όπως έτρωγαν και κινούνται ή αράζουν όπως άραζαν

ο καθημερινός καθαρισμός του φίλτρου μου - το οποίο είναι ένας απλός σπόγγος 450 επι 500 δεν είναι και τόσο σοβαρό θέμα (εξαιρώντας την δυσκολία να βγεί και να ξαναμπεί χωρίς να γίνει όλο το σαλόνι ζούπα στα νερά)

το καθαρίζω όμως κυρίως με αναρόφηση καθότι είναι ο κατεξοχήν βιότοπος του BGA...
στην πίσω πλευρά του όμως έχω ένα φιλτράκι με υαλοβάμβακα το οποίο μάλλον θα βάλω στην μπροστά πλευρά τώρα

Μετά την θεραπεία - θα χρειαστεί άνθρακας?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-06-11, 10:27
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω πως ο καθημερινός καθαρισμός του σφουγγαριού είναι κάτι που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
Στο τέλος της θεραπείας αν κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού δε νομίζω ότι ο άνθρακας είναι απαραίτητος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-06-11, 12:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω κατα την διαρκεια της θεραπείας που ειχα κανει δεν καθαρισα το φιλτρο.Παρακολουθουσα για αμμωνια γιατι το να ανεβασει αμμωνια κατα την διαρκεια της θεραπείας ειναι κατι πιθανο.Αφου δεν σηκωσε εκανα μια μεγαλη αλλαγη στο τελος και καθαρισα.Και εγω συμφωνω πως ο καθημερινος καθαρισμος του φιλτρου θα το αποδυναμώσει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 04-07-11, 00:03
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

έχω αναλύσει και στο άλλο θέμα όλη την περιπέτεια με το τουμπάρισμα του βυθού και την ξαφνική εμφάνιση NO2 χωρίς πρίν να μετρήσω αμμωνία και βέβαια και τους πολλούς θανάτους που ανακάλυψα το πρωί που ξύπνησα.....

τώρα είμαι με τα επιζώντα ψάρια σε άλλο ενυδρείο και το "τραυματισμένο" το ξαναστρώνω γιατί για να πιάσω τα επιζώντα το ξέστησα όλο
αφού το ξέστησα έκανα και ένα γενικό πλύσιμο στα πάντα
ξαναφύτεψα τα φυτά μου
έστησα αλλιώς τις ρίζες μου
και έπλυνα και το σφουγγάρι μου (στο νερό του ενυδρείου)

λοιπόν μετά απο 2-3 μέρες μέτρησα αμμωνία και ούτω καθεξής τώρα είμαι στην φάση που δεν μετράω αμμωνία-μετράω λίγα NO2 και πολλά ΝΟ3
σήμερα έκανα μιά μεγάλη αλλαγή με σκέτο νερό Α/Ο και έβαλα τις σκληρότητές μου στο 7 την γενική και στο 8 την ανθρακική
το Ph μου είναι 7 αλλά πρέπει να το κατεβάσω κι άλλο (ή να ανεβάσω την ανθρακική μου...τέλοσπάντων θέλω περισσότερο διοξείδιο...)


καλά όλα αυτά
ΑΛΛΑ

έχω καφέ μαλλί (πάρα πολύ) στο πίσω μέρος του σφουγγαριού του φίλτρου αμβούργου
δεν είχα ξανά τίποτα αντίστοιχο ,μήπως είναι η νεκρή βιολογία μου απο το προηγούμενο στήσιμο?
τι είναι?

και έχω και πράσινες τρίχες ,αλλά όχι σαν της άλγης -περισσότερο σαν φυτό μοιάζει ....
και στην άμμο μου
και στα ξύλα μου
και γενικά παντού(ακόμα και πάνω στο τζάμι ρε παιδιά)
και τώρα που το παρατήρησα με μεγεθυντικό παρατηρώ ότι έχει και διακλαδώσεις λές και είναι φυτό κανονικά.....

προφανώς είναι είδος άλγης
αλλά ποιό είδος ακριβώς?
απο αυτά του υπομνήματος δεν είναι σίγουρα

και στο σφουγγάρι μου απο την πλευρά του κυρίως ενυδρείου έχω κάτι τρίχες μακρουλές που είναι ασπρουλές

γενικά...παράξενα πράγματα.........
τα σαλιγκάρια πάντως κυκλοφορούν άνετα και απο ότι βλέπω το φχαριστιούνται κιόλας αυτό το πράσινο

κατα τα άλλα κάποια φυτά που μου δώρισαν είχαν λίγο greenspot και το βλέπω να εξαπλώνεται ραγδαία

"αύξηση διοξειδίου" διαβάζω.......σαν σπράιτ το έχω κάνει......
ανισσοροπία θρεπτικών συστατικών........με το χαμό που έγινε είμαι σίγουρος ότι έχω πολύ τέτοιο-πιστεύω πως με τις αλλαγές με Α/Ο θα συνέρθει

γενικά........δεν περιμένω απαντήσεις.....τον πόνο μου σας λέω

το ενυδρείο πέρασε πολλά και η πολυπόθητη ισορροπία απομακρύνθηκε πάρα πολύ-τελικά η αντιβίωση έπρεπε να περιμένει.....ίσως και για πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-07-11, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
γενικά........δεν περιμένω απαντήσεις.....τον πόνο μου σας λέω

το ενυδρείο πέρασε πολλά και η πολυπόθητη ισορροπία απομακρύνθηκε πάρα πολύ-τελικά η αντιβίωση έπρεπε να περιμένει.....ίσως και για πάντα
Χαχαχαχαχα
τι εχεις πιει αγορι μουυυυυυυυ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-07-11, 00:21
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ερυθρομυκίνη (είχε μείνει λίγη στο σακουλάκι)

άσε με ρε Σπύρο....τι απαντήσεις να περιμένω δηλαδή??? εδώ γίνεται ο χαμός στο ίσωμα
άστρωτο ενυδρείο αλλά γεμάτο οργανική ύλη
με καφετί μαλλί στο πίσω μέρος του φίλτρου
πράσινα μικροχορταράκια στην άμμο
άσπρα τριχίδια στο μπροστά μέρος του φίλτρου

μόνο ψάρια με τέσσερα μάτια δεν έχω ακόμη..........

έτσι μου έρχετε να πάω στον γείτονα να απαγάγω τίποτα γκάπι να δώ αν θα βγάλουν τίποτα κεραίες αν τα βάλω στο ενυδρείο μου.........

και έχω και greenspot αλγη για κερασάκι
τύπου "να και κάτι που ξέρεις τι είναι"..........

α
και δύο Fischer νωρίτερα αλλά αυτές δεν με "πιάνουν" πρίν το μισό καφάσι
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-07-11, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
και έχω και greenspot αλγη για κερασάκι
τύπου "να και κάτι που ξέρεις τι είναι"..........
Χαχαχαχαχαχαχα εχω λιωσει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-07-11, 00:32
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

γελάς με τον πόνο μου----------------


εσύ τι έχεις πιεί ?και έχεις λίωσει μάλιστα,σύμφωνα με γραπτά στοιχεία που έχω στην διάθεσή μου?


Ph down?
νερό Α/Ο?
μελαφιξ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ροή, κυανοβακτηρίδιο και μονομαχος::: poppy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 12-08-10 18:06
Κυανοβακτηρίδιο newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 31-12-02 03:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08600 seconds with 13 queries