Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-11, 00:56
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ΠΟΙΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΑΣ ΓΚΑΦΑ ΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ?

γιατι και απ αυτες μαθαινουμε...

εμενα η πιο χοντρη μου γκαφα ηταν ...το στησιμο aquascape αφου γεμισα με νερο το ενυδρειο(μια μεγαλη αλλαγη βοηθησε)
και ΠΑΡΟΛΟ που ηξερα πως το στησιμο γινεται με ελαχιστο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-11, 00:57
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

λαθος κατηγορια..!! στο παντος επιστητου επρεπε να το βαλεις..

τεσπα.. το μεγαλυτερο δικο μου ειναι οτι γραφτηκα εδω στο γαβ..>>!!! : smt101
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-11, 01:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λαζαρε σου ευχομαι στα ενυδρειακα σου χρονια, να αντιμετωπιζεις μονο τετοια προβληματα!!...

Αχιλλεα ξαναδιαβασε τον τιτλο και μετα ξαναδιαβασε τι μπαινει στην κατηγορια επι παντως!


Τι να πρωτοθυμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-11, 01:14
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

θα το βαζα στο επι παντος...αλλα απο την αλλη σκεφτηκα πως οταν γραφουμε για τα λαθη μας ειναι σαν να λεμε σε καποιον μην τα κανεις..εχουν συμβουλευτικο χαρακτηρα δηλαδη..οποτε το χωσα στο νημα για τους αρχαριους στα γενικα...ισως λαθος...

αλλο λαθος εβαλα 2 γκαπυ σε κυβο 30λιτρο...σαν να βαζεις τον μπολτον σε φαση σπριντ στην τουαλετα
κι αλλο λαθος εμπιστευτηκα πολυ τα ετοιμα βακτηριδια( τα οποια λογικα βοηθανε)αλλα εχω τις αμφιβολιες μου αν το κανουν στο χρονο που λενε
επομενη γκαφα τοποθετησα φυτα πολλα και γρηγορα...
που εβαλα γρηγορα τα ξυλα και χρωματισα ολο το νερο

ειναι αργα ή μονο εγω κανω γκαφες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-11, 02:19
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Στο πρώτο ενυδρείο που πήρα, ενα 40λιτρο ήταν να βάλω μέσα 2 πανγκάσιους με 3 rainbow sharks ! εννοείτε όλα μαζί εννοείτε την πρώτη μέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-11, 02:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H μεγαλη μου γκαφα ηταν να αποφασισω να εξιχνιάσω γιατι απεδήμησεν εις Κυριον το χρυσοψαρο της γυναικας μου στη γυαλα, ετσι ωστε να μη αποδημησει και το ετερον χρυσοψαρο της.

Εμπλεξα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-11, 04:32
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Θες να πεις πως έτσι ξεκίνησαν όλα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-11, 06:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

H μεγαλυτερη γκαφα που εκανα(φανταζομαι και παρα πολλοι εδω μεσα),ηταν οταν αρχαριος,πριν 8-9 χρονια,ειχα γεμισει το 120 λιτρο με 30+ ψαρια(γκαπυ-πλατυ-ξιφοφορους και μελανοτενιες)και γινοταν πανικος και κυνηγι....Α και καμια φορα ξεχνιομουν και επλενα τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης,μεχρι να λαμψουν....Ευτυχως για μενα και τα ψαρακια,μεγαλωσα και εμαθα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-11, 08:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να πεις πως έτσι ξεκίνησαν όλα;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-11, 12:01
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

1985 ξεκιναω το χομπι με ενυδρειο 150 λιτρων......
Πρεπει μετα απο λιγο καιρο να ειχα βάλει γυρω στα 60+ ψαρια..... (ενα απο το καθε ειδος που κυκλοφορουσε τοτε στην αγορα.....)
ειχα και ενα εσωτερικο φιλτρακι οσο η παλαμη μου με ενα σφουγγαρακι μεσα το οποιο επλενα με tide καθε 3 μηνες περιπου που εκανα και την αλλαγη.....

ΥΓ. Πολυ ευαισθητα μου ειχαν βγει τοτε αυτα τα "τροπικα" ψαρακια........
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-11, 12:05
litsa Ο χρήστης litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Περιοχή: Καστορια
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Εγω

Εγω το μεγαλύτερο λάθος που έκανα ήταν να έχω (πριν 3 χρόνια περίπου που ξεκινησα να ασχολούμαι) 10 αγγελόψαρα μαζι με 10 χρυσόψαρα σε 60 λίτρα...ελεος...όμως αυτα με ειχαν συμβουλέψει απο το πετ σοπ μέχρι που βρηκα αυτο το φόρουμ και τα γύρισα όλα πισω και έβαλα νεονακια....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-11, 13:02
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εγω παντως την μεγαλητερη γκαφα που εκανα ηταν παλια πριν 3 με 4 χρονια που ειχα ενα καρχαριακι ασημι το οποιο ειχε μανια οποτε ανοιγα το καπακι να πηδαει εξω.
Μια μερα πηδηξε απο το πλαι στο ενυδρειο και γω βιαστικα βιαστικα το πηρα να το ριξω μεσα , δεν υπολογισα ομως καλα την δυναμη μου με αποτελεσμα να το πεταξω πολυ δυνατα και περασε ολο το ενυδρειο κατα μηκος και πηγε απο την αλλη μερια που ηταν το παραθυρο με αποτελεσμα να πεσει εξω απο το παραθυρο και να μπει καλαθι σε μια γλαστρα ... ευτυχως γιατι αν επεφτε κατω θα τα χε δει ολα !!
Αφου το καθαρισα απο τα χωματα το εβαλα παλι στο ενυδρειο και ηταν μια χαρα !!!!
--------------------------------

Επεισης φοβερο που επαθε ενας φιλος μου οταν βρηκε το ενυδρειο του κατακοκκινο !!! Και η απαντηση που πηρε απο το πειραχτήρι παιδακι του (4 με 5 χρ) ηταν οτι αδειασε στο ενυδρειο ενα κουτι καραμελες halls γιατι ειπε οτι ειδε τα ψαρακια να ανοιγοκλεινουν το στομα τους και νωμησε οτι τα ποναει ο λαιμος τους !!!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-11, 13:45
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Πριν περίπου 9 χρόνια, αγόρασα ένα κουβαδάκι 4 λίτρα για τον γυιο μου και πέταξα μέσα ένα χρυσόψαρο. εννοείται ότι δεν είχα φίλτρο. στην εβδομαδιαία συντήρηση έβαζα το ψάρι σε μια λεκάνη κι έπλενα όλα τα υπόλοιπα με χλωρίνη. μέσα σε 1 μήνα από την αγορά του "ενυδρείου", προστέθηκαν άλλα 4 χρυσόψαρα, σύνολο 5. Αφού είδα ότι ήταν στριμωγμένα αγόρασα ένα ενυδρείο 20 λίτρων (χαϊλίκια) της Tetra. Έβγαλα τα χρυσόψαρα κι έβαλα μέσα guppy τα οποία όμως πέθαιναν κάθε φορά που άλλαζα φίλτρο. Το αποκορύφωμα ήταν όταν αγόρασα ένα δίσκο (με τις συμβουλές του πετσοπ ότι απαιτείται μόνο παλιό νερό), ο οποίος καθάρισε από εγκεφαλική αιμορραγία καθώς χτυπιόταν από τζάμι σε τζάμι γα 2 ώρες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-11, 14:42
Το avatar του χρήστη nikosn
nikosn Ο χρήστης nikosn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2010
Περιοχή: Διδυμοτειχο
Μηνύματα: 650
Προεπιλογή

οταν αγορασα γαριδες νεογεννητες αλλα στην ιδια σακουλα εβαλα και πιστια .....οταν εβγαλα τις πιστια αδειασα το νερο στο νεροχυτη καταλαθος ...και εφυγαν ολες οι γαριδες..μονο 2 σωθηκαν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-11, 14:52
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

εγω εκανα φοβερο ξεκινημα! φυσικα δεν ειχα ιδεα απο το χομπυ και με τις ευλογιες του πετ σοπα εβαλα σε 25 λιτρο το οποιο ειχε ενσωματωμενο φιλτρο 4 γκουραμι, 1 αγγελοψαρο, 1 σαλιγκαρι και 4 γλειφτες. οι γλυφτες εφυγαν πρωτοι μετα ακολυθησε το αγγελοψαρο και μετα αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ τι παιζει και ψωφανε.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-11, 16:31
μυρτω Ο χρήστης μυρτω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

50 λιτρα, 8 χρυσοψαρα, 2 coridoras, 1 πλεκο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-11, 16:56
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως την μεγαλητερη γκαφα που εκανα ηταν παλια πριν 3 με 4 χρονια που ειχα ενα καρχαριακι ασημι το οποιο ειχε μανια οποτε ανοιγα το καπακι να πηδαει εξω.
Μια μερα πηδηξε απο το πλαι στο ενυδρειο και γω βιαστικα βιαστικα το πηρα να το ριξω μεσα , δεν υπολογισα ομως καλα την δυναμη μου με αποτελεσμα να το πεταξω πολυ δυνατα και περασε ολο το ενυδρειο κατα μηκος και πηγε απο την αλλη μερια που ηταν το παραθυρο με αποτελεσμα να πεσει εξω απο το παραθυρο και να μπει καλαθι σε μια γλαστρα ... ευτυχως γιατι αν επεφτε κατω θα τα χε δει ολα !!
Αφου το καθαρισα απο τα χωματα το εβαλα παλι στο ενυδρειο και ηταν μια χαρα !!!!
--------------------------------

Επεισης φοβερο που επαθε ενας φιλος μου οταν βρηκε το ενυδρειο του κατακοκκινο !!! Και η απαντηση που πηρε απο το πειραχτήρι παιδακι του (4 με 5 χρ) ηταν οτι αδειασε στο ενυδρειο ενα κουτι καραμελες halls γιατι ειπε οτι ειδε τα ψαρακια να ανοιγοκλεινουν το στομα τους και νωμησε οτι τα ποναει ο λαιμος τους !!!!
χααχαχαχαχαχαχααχχα!!!
και τα δυο περνουν βραβειο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-11, 19:22
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

αχαχχααχχα ! χολς λέει! χααχχαχααχχα

Το καλύτερο με διαφορά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-11, 21:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λιγο καιρο πριν παρω το πρωτο μου ενυδρειο...καπου στα 12-13 μου...ειχα 2 χρυσοψαρα σε γυαλα.
καθε 2 μερες που τους αλλαζα το νερο....ξεπλενα τη μπανιερα...τη γεμιζα μεχρι τη μεση νερο..και τα αφηνα να κολυμπησουν για να "ξεμουδιασουν".
ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα. σταθηκαν τυχερα.
τα ψαρακια αυτα επειτα αφου πηρα το πρωτο μου ενυδρειο κι εβαλα "τροπικα" τα εκανα δωρο στην κοπελια του αδερφου μου οπου και της γεννησαν στη γυαλα!!! μια μερα με φωναξε για να δω τη γυαλα γεματη αυγα. τοτε εμαθα οτι τα χρυσοψαρα ξεκινουν την ωοτοκια απο μικρο μεγεθος.
επειτα χωρισε με τον αδερφο μου και δεν εμαθα ποτε τι απεγιναν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-11, 21:25
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
H μεγαλη μου γκαφα ηταν να αποφασισω να εξιχνιάσω γιατι απεδήμησεν εις Κυριον το χρυσοψαρο της γυναικας μου στη γυαλα, ετσι ωστε να μη αποδημησει και το ετερον χρυσοψαρο της.

Εμπλεξα
και εγω ετσι ξεκινησα πεθανε το χρυσοψαρο στην γυαλα της αδερφης μου και φαγοθηκα να μαθω απο τι πηγε..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-04-11, 21:30
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγο καιρο πριν παρω το πρωτο μου ενυδρειο...καπου στα 12-13 μου...ειχα 2 χρυσοψαρα σε γυαλα.
καθε 2 μερες που τους αλλαζα το νερο....ξεπλενα τη μπανιερα...τη γεμιζα μεχρι τη μεση νερο..και τα αφηνα να κολυμπησουν για να "ξεμουδιασουν".
ουτε αντιχλωρια ουτε τιποτα. σταθηκαν τυχερα.
τα ψαρακια αυτα επειτα αφου πηρα το πρωτο μου ενυδρειο κι εβαλα "τροπικα" τα εκανα δωρο στην κοπελια του αδερφου μου οπου και της γεννησαν στη γυαλα!!! μια μερα με φωναξε για να δω τη γυαλα γεματη αυγα. τοτε εμαθα οτι τα χρυσοψαρα ξεκινουν την ωοτοκια απο μικρο μεγεθος.
επειτα χωρισε με τον αδερφο μου και δεν εμαθα ποτε τι απεγιναν...
το καλυτερο που εχω ακουσει!!μπανιερα για ξεμουδιασμανα σαι καλα ρε πανο,με εκανες και γελασα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-04-11, 21:47
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Πάνο κάπως έτσι ξεκίνησα κι εγώ. Μόνο που τα δικά μου έκαναν βόλτα σε κουβά. Που internet τότε, εδώ για να πιάσεις Αθήνα στο τηλέφωνο έκανες ένα τέταρτο! The golden 80s! Χρυσόψαρα από λουλουδάδικο φυσικά! Είχα κάτι σαν ενυδρείο με εντελώς φιμέ τζάμια, είχε και ραφάκι από τζάμι! Για φίλτρο ούτε λόγος, ούτε που το είχα ακούσει, αεραντλία και αερόπετρα. Και λαμπίτσα Ralina στο ξύλινο καπάκι. Απορούσα γιατί καίγεται γρήγορα.. Χαλικάκι πολύχρωμο, πλαστικά φυτά, είχα βάλει κι ένα κρις κραφτ από παιδικό παιχνίδι! Κάποια στιγμή είχα βάλει και μονομάχο, μετά από χρόνια έμαθα ότι είναι μονομάχος. Φυσικά το πρωί τον βρήκα να εξερευνά την επιφάνεια με την κοιλιά.
Η γκάφα που θυμάμαι περισσότερο είναι όταν είπα "τώρα ξέρω" (τρομάρα μου!) και έστηνα ενυδρείο "κάτσε καλά, θα γίνει πολύ εργαλείο". Χαλίκι, νερό και μόλις είχα βάλει φυτά. Και να που βγαίνουν τα σαλιγκάρια. Οπότε είχα την φαεινή ιδέα: αφού δεν έχει ψάρια, τι πειράζει να ρίξω μισό μπουκαλάκι αμμωνία να τα ψοφήσω?! Για 2 μέρες μέσα η αμμωνία. Καταλαβαίνεις τι πάθανε τα φυτά! Ένα πράγμα έμαθα από αυτή την γκάφα: Οι ανούμπιες και οι εχινώδοροι δεν πεθαίνουν με τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-04-11, 00:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρυσόψαρα από λουλουδάδικο φυσικά!!
εννοειται απο το ανθοπωλειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-04-11, 01:26
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Επί 2,5 χρόνια 3 κόι σε 55 λίτρα και καθάρισμα κάθε βδομάδα το εσωτερικό φιλτράκι κάτω από τρεχούμενο νερό της βρύσης.

Μιά φορά το μήνα όλο το χαλίκι έξω και πλύσιμο κάτω από τη βρύση.

Μετά έβαζα και αντιχλώριο τρομάρα μου...

Μέχρι που μπήκα εδώ και τα έδωσα (υγειέστατα; )πίσω στο πετ σόπ, έχοντας το καθένα από καμιά 15αριά εκατοστά.
Ούτε να στρίψουν καλά καλά....

Τώρα βέβαια που αρχίζω να θυμάμαι.....χμμμμ κι αν δεν έχω κάνει βλακείες!!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-11, 01:47
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Οταν πρωτοξεκινησα με ενα 8 λιτρο ενυδρειο εβαλα μεσα 1 μονομαχο,2 μολλυ,4 cardinal,4 corydoras και 8 εκατοστα πλεκοστομο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-04-11, 01:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω θυμαμαι τη μανα μου στο δημοτικο να μου λεει:
Πωπω βρωμια που μαζευει αυτο το φιλτρο ... ελα να το καθαρισεις γιατι σιχαινομαι τη λασπη! Χλωρινη εχει κατω στο ντουλαπι!
(Ευτηχως ειχα δυο φιλτρα και δε καθαριζονταν ταυτοχρονα αλλα 1 καθε φορα!)

Το πετσοπα τον "τιμωρουσα" μια που ηταν κατω απο το σπιτι του ελεγα να ανεβει να δει το ψαρακι που μου πουλησε και με διαβεβαιωνε οτι δεν μεγαλωνει και τον αναγκαζα να το παρει πισω και να μου δωσει αλλα ψαρια ... ετσι εχουν παρελασει πολλα απο το πρωτο 50λιτρο!!

Η μεγαλυτερη γκαφα ηταν οταν αφησα την αδερφη μου να βρει λυση για το πακου που ειχε μεγαλωσει τοσο πολυ που ουτε το ενυδρειο μπορουσες να πλησιασεις (ουτε ο πετσοπας το επαιρνε ...)! Οταν ελειπα εριξε ολα τα καθαριστικα που μπορουσε να βρει και οταν γυρισα μου ειπε: οριστε τωρα μπορεις να το πιασεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-04-11, 07:24
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Εγώ το 1990 όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπι στο εξηντάρι μου, έβαλα μέσα (παραδείσια, γκάπυ, γκουράμι, τιγράκια, λαμπέο, σίλβερ, τέτρα, χήρες, μονομάχους) και είχε γίνει το ενυδρείο ρινγκ με φυσικά πολλές απώλειες από την μη συμβατότητα και βιολογία “πλύσιμο σφουγγαριού με νερό βρύσης”.
Το αποκορύφωμα ήταν τότε από την Καρδίτσα να βρεθώ στη Αθήνα ώστε να βρω μια λάμπα (την Flora) που δεν υπήρχε στην Καρδίτσα, και που είχα ακούσει ότι ήταν καλή για το ενυδρείο, τελικά την βρήκα και την αγόρασα για να κάνει τελικά όπως αποδείχτηκε φωτοσύνθεση στα πλαστικά φυτά μου... γιατί μόνο τέτοια φυτά είχα… .
Έμαθα εκ' των υστέρων ότι η συγκεκριμένη λάμπα είναι για φωτοσύνθεση, "άδικος κόπος και έξοδα για το τίποτα".
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-04-11, 07:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απο που να αρχησω

Πρωτα απο ολα να πω οτι το εχω ενυδρειο απο 15ετων οταν πουλησα 3 κουτες παιδικα περιοδικα και αμεσως μετα μπηκα στον αμμαζωνιο και πηρα εξοπλισμο (ενυδρειο υπηρχε στο υπογειο)

απο τοτε μονο γκαφες κανω πχ

α) ειχα δει κατι ομορφα φυτα σε ενα ενυδρειο σαν γρασιδι και ειχα την φανταστηκη ιδεα να το κανω και εγω οποτε με το φτωχο μου το μυαλο πηγα και πηρα 1κιλο τροφη για πουλακια εβαλα υποστρωμμα-τροφη-υποστρωμμα γεμισα με νερο και περιμενα να γινει το χαλακι ΦΥΣΙΚΑ ηρθε το χαος με μια θολουρα νεκρα ψαρια και μια βρωμα τρελη σαν αυγο

β) Μεγα γκαφα Νο2 οταν ειχα βαλει σε ενα μπολ ενα χρυσοψαρο (για να κανω αλλαγη νερου αλλα ειχε πολυ νερο και ειπα να ριξω λιγο απο το μπαλκονι μαζι με το νερο εριξα και το χρυσοψαρα απο τον 3το οροφο

γ) Ειχα εναν ιπποκαμπο στο ενυδρειο καμια 2-3 εβδομαδες ολα καλα ηταν μαζι με τους 2 κλοουν και λεω δεν ανακατευω τον βυθο να παρει το φιλτρο ολη την βρωμα και αρχιζω με το χερι να φερνω τα πανω κατω στην αμμο ΠΟΤΕ δεν βρηκα τον ιπποκαμπο

δ) Πηγα να μετρησω την ροη του Sun- Sun οποτε το βγαζω απο την πριζα βαζω την εξοδο σε ενα μπουκαλι coca colas και μετα το βαζω στην πριζα να δω ποσο χρονο θελει να γεμισει αποτελεσμα φευγει το λαστιχο την ωρα που λειτουργει το φιλτρο στο κεφαλι της γυναικας μου που κανει νανι στον καναπε και απο εκει πισω απο το ενυδρειο και αδειαζει το νερο (μεχρι να μου κοψει να κλεισω την ball valve)

ε)

ζ)

η)

εχω πολλα ακομα θα πεσει ο server αμα τα γραψω ολα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-11, 07:52
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πρωτοξεκίνησα πέρνοντας 8 χρυσόψαρα από ένα φίλο. Το τραγικό είναι ότι δεν είχα κάν ενυδρείο

Τα έβαλα σε 3 γυάλες μικρές (3-3-2) για να είναι ΑΝΕΤΑ!
Για αλλαγές νερού, κάθε καμιά εβδομάδα τα έπιανα ένα ένα με το χέρι, τα έριχνα σε ένα παγούρι του νερού, άδειαζα τελείως το νερό από τις γυάλες, τις έπλενα καλά και έβαζα καινούριο νερό!!!
....Για φίλτρα και αντιχλώρια εννοείται ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!

....Σήμερα, 5 χρόνια μετά, υπάρχει ακόμα 1 από αυτά τα 8 χρυσόψαρα και μένει με ένα (νέο) φίλο του σε ένα 60ρι ενυδρείο.
Το αξιοσημείοτο, είναι ότι 5 από τα 8 χρυσόψαρα τα έχασα (από ατυχία, ένα ψαράκι μπήκε και ψόφισε μέσα στο φίλτρο) αφού έφυγαν από τις γυάλες και πήγαν στο ενυδρείο!....Στις γυάλες είχα μόλις δύο απόλειες στους 3-4 μήνες που ήταν εκεί!!!!

....Ο λόγος που άντεξαν υπολογίζω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν 8 άγρια χρυσόψαρα από φράκτη και όχι αγοραστά από πετ σιοπ. Τα ντελικάτα που πουλούν στα μαγαζια....δεν θα άντεχαν ούτε εβδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-04-11, 08:52
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

α) ειχα δει κατι ομορφα φυτα σε ενα ενυδρειο σαν γρασιδι και ειχα την φανταστηκη ιδεα να το κανω και εγω οποτε με το φτωχο μου το μυαλο πηγα και πηρα 1κιλο τροφη για πουλακια εβαλα υποστρωμμα-τροφη-υποστρωμμα γεμισα με νερο και περιμενα να γινει το χαλακι ΦΥΣΙΚΑ ηρθε το χαος με μια θολουρα νεκρα ψαρια και μια βρωμα τρελη σαν αυγο

αυτο παλι τι σου ηρθε ρε γιαννη;;;;;
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεγαλυτερη λαμπα tass Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-10-09 00:03
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14
μπορω να βαλω μεγαλυτερη UV ? grigoris Δίσκοι 2 09-04-08 22:23
Ποια ψαρια θελουν μαλακο και ποια σκληρο νερο? dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-09-06 15:04
Ποιος την εχει μεγαλυτερη ...? (δεξαμενη εννοω) Tricky Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-03-05 02:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09035 seconds with 13 queries