Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-10, 22:01
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή aponogeton ulvaceus / άλγη bga

Α) καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σε όποιον τυχόν ξέρει (ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????).
Πρ'οκειται για το παρακάτω φυτό.
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.euskalnet.net/acuajuan/eadj/plantas/plan01.jpg&imgrefurl=http://www.euskalnet.net/acuajuan/eadj/planta.htm&usg=__LEghHKJegOSnNEbt4Xa11iyZcM0=&h=68 2&w=640&sz=91&hl=el&start=15&um=1&itbs=1&tbnid=9fF vQYOY_rLmmM:&tbnh=139&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Daponogeton%2Bulvaceus%26um%3D1%26hl%3 Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:elfficial%26tbs%3 Disch:1 (δεν είναι δικό μου αυτό που βλέπετε μην ψαρώνετε)
Ενώ το έχω 4 μήνες περίπου χωρίς πρόβλημα και βγάζει και άνθη, ξαφνικά άρχισε να μη βγάζει νέα φύλλα εδώ και καμμιά 20αριά μέρες και σήμερα μπορώ να πω οτι εξαφανίστηκε πλέον γιατί υπάρχει το τελευταιο που σαπίζει και αυτό σιγά-σιγά μέχρι να εξαφανιστεί...
Δεν βλέπω κάποιο λόγο να γίνεταιι αυτό...

Β) Έχω πρόβλημα bga σε ότι είναι στην επιφάνεια κοντά στη λάμπα εδώ και ένα μήνα περίπου.Στην αρχή ήταν ελάχιστη αλλα τον τελευταίο μήνα είναι σημαντική. Έκανα το τριήμερο σκοτάδι, όλα τζάμι αλλα μετά απο 15 μέρες βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση, ενώ έβγαλα τους ανακλαστήρες μείωσα τη φωτοπερίοδο απο 9 ώρες σε 8 και αύξησα το διοξείδιο (με χρήση εξέλ εκτός απο τα δύο μπιτόνια με μαγιά...).Πειραματίζομαι δηλαδή...πήγα να μειώσω και λίπανση αλλα είδα "σημάδια¨έλειψης οπότε γύρισα στα στάνταρ μου..
Ακόμα και τα ΝΟ3 μιά εβδομάδα τα έκανα σχεδόν να ..40αρίσουν αλλα δεν αλλάζει κάτι.
Υπάρχει καμμιά περίπτωση το φάσμα των λαμπτήρων (που μάλλον έπρεπε να έχω αλλάξει και καιρό σύμφωνα με τα στάνταρ του φόρουμ) να είναι ΥΠΕΥΘΥΝΟ για τέτοι ζήτημα?? έχει κάποιος να προτείνει άλλη λύση να δοκιμάσω??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-05-10, 03:45
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

αλλαξε λαμπτηρες οπωσδηποτε μειωσε την φωτοπεριοδο σε 6 ωρες και να ξερεις το φτιαχτο διοξειδιο ειναι καλο αλλα ασταθες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-10, 07:51
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Το aponogeton ulvaceus σταματά για μερικες εβδομάδες να βγάζει φύλλα. Δεν θυμάμαι για πόσο καιρό, αλλά είναι η "νεκρή" περίοδος για να επανέλθει μετά και ξαναρχίζει να δίνει φύλλα και άνθη.

Το δικό μου δεν σταμάτισε καθόλου από τον Δεκέμβριο που το πήρα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-10, 14:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...και οι δύο με καλύψατε πλήρως,ευχαριστώ.Ακολουθώ ότι είπε ο Στέφανος (συμπήπτει με αυτό που είπες το ότι τελείωνε και το διοξείδιο,και χτές βράδυ έφτιαξα 2 νέα μπιτόνια..).Και οι λάμπες δουλεύουν 5 μήνεσ σε μένα και κανα 6άμηνο στον προηγούμενο ιδιοκτήτη....
Μακάρι να ισχύει αυτό lucy, αυτό σημαίνει οτι θα το ξαναδώ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-10, 20:48
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...αφού περίμενα 32 μέρες(!) τις λάμπες να έρθουν και στο μεταξύ δοκίμασα συσκότιση, σταμάτησα τη λίπανση (την ελαχιστοποίησα όσο το δυνατόν περισσότερο) αύξησα δειοξίδιο (ξεκίνησα χρήση εξέλ μαζί με το σπιτικό που "τρέχει")...
Έφτασα στο έσχατο σημείο. Η άλγη έχει καλύψει ΠΛΗΡΩΣ πάνω απο το μισό φυτό (τζάβα μοςς) και ξεκινά δειλά-δειλά και στα σημεία της καμπόμπα που ακουμπούν τη Τζάβα..
Πρίν το πετάξω όλο το φυτό (αν και είδη νομίζω οτι αρχίζει και "σαπίζει" ,ξεκολάει πάνω απο το ξύλο έχοντας πάρει και ένα καφετί χρώμα.) νομίζω οτι έχω τελευταία επιλογή το αντιβιοτικό ερυθρομυκίνη.Υπάρχει ακόμα στα φαρμακεία? το έχει χρησιμοποιείσει κάποιος??
Γιατί θυμαμαι απο κάποιες πιο παλιές συζητήσεις οτι ίσως και να έχει καταργηθεί...
Η δοσολογία παρακαλώ πάει με τα λίτρα -αν γνωρίζει κάποιος- και πόση είναι??
στω εκ των προτέρων..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η γνωμη μου ειναι οτι η αγορα της μπουκαλας CO2 δεν ειναι μακρια!!
Παλεψε το και με ερυθρομυκινη ... http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=18 αλλα αν δε διορθωθουν οι αιτιες εμφανισης του ... μπορει να εμφανιστει ξανα η και κατι αλλο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-10, 01:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω δεν πειθομαι οτι φταινε τα φωτα, το diy co2, τα λιπασματα κλπ..
Το κυανοβακτηριο μπηκε στο ενυδρειο με κατι ( διακοσμητικο, αμμο, χαλικι, φυτο κλπ) και βρηκε προσφορο εδαφος γιαυτο δεν μπορεις να το καταπολεμησεις ευκολα. Η ερυθρομυκινη ισως το εξαφανισει, ισως ομως και να το κανει πιο ανθεκτικο (αν επιζησει) επειτα στα αντιβιωτικα.
Στην θεση σου πριν προχωρησω, θα τσεκαριζα για αλλη μια φορα τα εξης:
-καλη κυκλοφορια χωρις νεκρες ζωνες
-αφαιρεση οσο περισσοτερης bga γινεται, με αναρροφηση ή σκουπα βυθου. Προσοχη να μην το διασκορπισεις και παει παντου !
- Να υπαρχουν σταθερα νιτρικα, μεταξυ 10-20ppm
-Kαλη φιλτρανση και καθαρα φιλτρα με ικανοποιητικη ροη.
-Καλη βιολογια (εννοειται)
Για να μην μακρυγορω, γενικα ενα υγιες και ισορροπημενο ενυδρειο με πολυ καλη ροη και ρευμα νερου δεν ευνοει το κυανοβακτηριο και συντομα εξαφανιζεται.
Εχω καταπολεμησει με επιτυχια 2 φορες σε νεοστημενα ενυδρεια την bga με τους τροπους που σου προανεφερα, και ποτε δεν χρησιμοποιησα ερυθρομυκινη, ουτε καν συσκοτιση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-10, 20:43
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές..
Το θέμα μου είναι το εξής.Την περίοδο που έγινε η έξαρση (γιατί ελάχιστη ποσότητα υπήρχε είδη κάποιους μήνες πιό πρίν),
Όντως δεν υπήρχε κυκλοφορία στο σημείο εκείνο, νιτρικά είχα διακόψει να ρίχνω συμπλήρωμα και χςρίς αυτο έχω ελλάχιστα, και "έμαθα" και οτι τελικά περίπου ανα 30 μέρες η ροή στα φίλτρα λόγω της "λάσπης " που μπουκώνει τον υαλοβάμβακα, μειώνεται αισθητά.
Συν το οτι οι λάμπες δύλευαν τουλάχιστον ένα χρόνο....
φωτοπερίοδος 9 ώρες (μάλλον πολλές) και λιπασματάκια ίσως λίγο παραπάνω...
Αρκετοί παράγοντες δηλαδή μαζί...
'Ολα αυτα έχουν αλλάξει αυτη τη στιγμή αλλα δυστιχώς στο συγκεκριμένο φυτό η καταστροφή ειναι τεράστια,Υπάρχει μεγάλη ποσότητα γλίτσας απο άλγη η οποία είναι πλέον αδύνατο να καθαριστεί με τα δάχτυλα,είναι ένα παχύ κολλώδες στρώμα, το έχω χάσει το παιχνίδι...
για αυτό και λέω να ρ'ιξω φάρμακο και μετά παλευω απο την αρχή να μην εμφανιστεί.. θα βγάλω και 2 φωτό της καταστροφής για αρχείο...
τα άλλα φυτά είναι οκ, έχω ελάχιστη τριχοειδή άλγη σε μερικά φύλλα βαλισνέριας που επιπλέουν στη επιφάνεια, και αυτό εδώ και μήνες...

Y.G
Πιστεύω οτι επίσης δημιουργήθηκε απο δικές μου απροσεξίες και δεν εισήλθε αργότερα γιατί δεν έχω βάλει άλλα αντικείμενα μετά το αρχικό σετ απ, εκτος απο κάποια φυτά που όμως πέρασαν απο υπερμαγγανικό κάλιο όπως και τα πρώτα που μπήκαν...
Τέλος για να γίνω περισσότερο ακριβής (και να μπερδέψω ακόμα περισσότερο,) αυτό που αρχικά ήταν 100% bga (τουλάχιστον απο όσο έχω καταλάβει απο τις φωτο, δηλ μια πράσινη κολλώδης γλίτσα με έντονη μυρωδιά όταν την πιάσεις στα χέρια σου) αφου έκανε ένα παχύ στρωμα, τώρα έχει καλυφθεί σχεδόν όλο με τριχούλες σαν hair algea.. σε άλλα σημεία του φυτού έχουν πράσινο χρώμα και σε άλλα πορφυρό(!).
Αύριο οι φωτό, άν και έχω την εντύπωση οτι κατάφερα να δημιουργήσω ένα ΝΕΟ(!!!) είδος άλγης το οποίο και ονομάζω επιστημονικά RED ALGEA, αλλα τιμητικά λόγω του επιστήμονα που τη δημιούργησε θα σας επιτρέπω να την αποκαλείτε και.. Paul's Algea...

Y.G.2
Έχω την ύποψια οτι αυτό που είχα εξαφανίσει την πρώτη φορά με συσκότιση ήταν όντως αυτό που λέω (BGA) αλλα αυτό που έχω τώρα (και σε λίγη βαλισνέρεια σε ελάχιστο βαθμό αλλα και στη τζάβα που είναι "τίγκα" απο αυτό το πράγμα), παίζει να το έχει είδη ....ανακαλύψει άλλος (!) και να είναι Green Beard Algae.

όπως και να χει φωτό αύριο και σόρυ για την περιγραφή.....φυστίκι!!!!!


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-10, 17:43
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

προσοχή. Τις παρακάτω φωτογραφίες καταστροφής να μην δουν όσοι έχουν....καρδιακά προβλήματα!!!!!!

Όλες είναι απο τη τζάβα μοσσ που βρίσκεται στην κορυφή ενός ξ'υλου κοντά στην επιφάνεια..
Σε ένα κάθετο ξύλο, ηπρασινάδα που φαίνεται δεν είναι τίποτα, είναι αντανάκλαση, απλα΄την έβαλα επιδή φαίνονται μερικά απο τα εκατοντάδες αυγά άγνωστης προέλευσης που είναι κολημένα σε όλα τα κομμάτια ξύλου του ενυδρείου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3131.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  32,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3132.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  30,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3134.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  51,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3137.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  36,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3138.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3139.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  69,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3140.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3141.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  36,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3142.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3143.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  46,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3144.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  42,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3145.jpg
Εμφανίσεις:  170
Μέγεθος:  37,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-10, 18:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kυανοβακτηριο ειναι που εχει καλυψει ακομα και την τριχοειδη και bba. Κανε αυτα που ειπαμε και αν επιμεινει προχωρα στην ερυθρομυκινη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-10, 06:12
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...προχωραω και ευχαριστω.

και για να πω και κατι ευχαριστο, επιτέλους το http://www.euskalnet.net/acuajuan/ea...tas/plan01.jpg έσκασε μύτη!!!
χονδρικά το "έχασα" απο το ενυδρείο περίπου 2 μήνες, αλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος τώρα γιατί μου αρέσει ιδιαίτερα...

ο πόλεμος των...άλγεων συνεχίζεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-10, 18:47
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...Για την ιστορία, το παραπάνω χάλι αντιμετωπίστηκε τελικά επιτυχώς μόνο με ερυθρομυκίνη και με τις οδηγίες που δίνει στο λίνκ ο Γιώργος...
Εκεί που λέει την τέταρτη νομίζω μέρα να "ρουφίξεις" όλη τη νεκρή άλγη απο το ενυδρείο δέν έπεζε διοτι ήταν καλά κολημένη στο φυτό.
Το αφαίρεσα σχεδόν όλο απο τα ξύλα, το έβαλα σε ένα λεκανάκι και το έτριψα καλά και με τα δύο χέρια σε νερό βρύσης.Το άφησα και μισή ώρα μέσα και το ξανα έτριψα, βγήκε πάρα πολύ μαυρίλα και πρασινίλα, και μετά το ξαναέδεσα στη θέση του και μόνο έτσι μπορώ να πώ οτι άλαξε όψη...
Τα προβλήματα συνεχίζονται σε άλλο τομέα τώρα, καθώς η αρχική αιτία του κεφαλαίου άλγη πρέπει να είχε να κάνει με αυτά που αναφέρω εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35110&page=5 , απο το σημείο της προηγούμενης σελίδας που βάζω τον τίτλο "...Αίνιγμα με παραμέτρους νερού...."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση για Aponogeton ulvaceus.... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 12-11-09 17:15
Πρόβλημα με aponogeton theodor72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 11-03-09 00:49
ανθος aponogeton crispus Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 30-11-08 12:19
Κλαδεμα σε Aponogeton crispus? maikl Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-09-08 11:18
Αponogeton crispus anasios Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 06-01-08 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05920 seconds with 14 queries