Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-16, 19:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή Γαριδομωρά!

Είναι απίστευτο!
Από ότι φαίνεται έχουν γεννηθεί γαρίδες στο ενυδρείο μου. Είναι μικροσκοπικές ανοικτό πορτοκαλί, red cherry κατά πάσα πιθανότητα. Τις εντόπισα όταν φόρεσα τα γυαλιά μου και προσπάθησα να πιάσω μια βεντούζα, που είχε πέσει πίσω από ένα σωρό χονδροχάλικου, με java moss από πάνω του. Στην αρχή νόμισα ότι με γελούσαν τα μάτια μου, αλλά μετά διαπίστωσα πως πράγματι μόλις πλησίαζα τη λαβίδα μικροσκοπικά γαριδάκια κινούνταν μέσα στις κοιλότητες του χαλικιού! Είχα δεί τουλάχιστον μία αυγωμένη γαρίδα με μικροσκοπικά κιτρινωπά αυγά στα πόδια της πριν κάμποσες μέρες, αλλά ήμουν σίγουρος ότι τα μικρά δε θα είχαν καμία τύχη, με 50+ ψάρια στο ενυδρείο! ¨Ομως φαίνεται πως υπάρχουν κάμποσα, καθώς εντόπισα και άλλα αργότερα στο γρασιδάκι! Το ερώτημα είναι πρέπει να κάνω κάτι για αυτά; Τι είδους φαγητό μπορώ να τους ρίξω; Nα τα πιάσω και να τα απομακρύνω, είναι πρακτικά, μάλλον απίθανο, τόσο μικρά που είναι, άστε που δεν έχω άλλο ενυδρείο να τα βάλω! Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω; Nα τρίψω λίγη γαριδοτροφή, αλλά και πάλι, πως να τους τη δώσω; Aστε που δεν είμαι σίγουρος, αν θα καταφέρω να τα ξαναεντοπίσω! Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να τα φωτογραφίσω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απίστευτο!
Από ότι φαίνεται έχουν γεννηθεί γαρίδες στο ενυδρείο μου. Είναι μικροσκοπικές ανοικτό πορτοκαλί, red cherry κατά πάσα πιθανότητα. Τις εντόπισα όταν φόρεσα τα γυαλιά μου και προσπάθησα να πιάσω μια βεντούζα, που είχε πέσει πίσω από ένα σωρό χονδροχάλικου, με java moss από πάνω του. Στην αρχή νόμισα ότι με γελούσαν τα μάτια μου, αλλά μετά διαπίστωσα πως πράγματι μόλις πλησίαζα τη λαβίδα μικροσκοπικά γαριδάκια κινούνταν μέσα στις κοιλότητες του χαλικιού! Είχα δεί τουλάχιστον μία αυγωμένη γαρίδα με μικροσκοπικά κιτρινωπά αυγά στα πόδια της πριν κάμποσες μέρες, αλλά ήμουν σίγουρος ότι τα μικρά δε θα είχαν καμία τύχη, με 50+ ψάρια στο ενυδρείο! ¨Ομως φαίνεται πως υπάρχουν κάμποσα, καθώς εντόπισα και άλλα αργότερα στο γρασιδάκι! Το ερώτημα είναι πρέπει να κάνω κάτι για αυτά; Τι είδους φαγητό μπορώ να τους ρίξω; Nα τα πιάσω και να τα απομακρύνω, είναι πρακτικά, μάλλον απίθανο, τόσο μικρά που είναι, άστε που δεν έχω άλλο ενυδρείο να τα βάλω! Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω; Nα τρίψω λίγη γαριδοτροφή, αλλά και πάλι, πως να τους τη δώσω; Aστε που δεν είμαι σίγουρος, αν θα καταφέρω να τα ξαναεντοπίσω! Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να τα φωτογραφίσω!


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Δεν είναι και πολύ καλές οι φωτογραφίες γιατί είναι τραβηγμένες με το ζουμ της μηχανής του κινητού στο φουλ. Για να παρετε 'ομως μία ιδέα του μεγέθους τους το κλαδί δεν έχει μεγαλύτερη διάμετρο από ένα cm ενώ τα χαλίκια δεν έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από 2,5 με 3!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 30-11-16 στις 19:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-16, 20:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υπαρχουν και ακομα πιο μικρες απο αυτες που βλεπεις, να εισαι σιγουρος. Το θεμα ειναι αν θα επιβιωσουν με τα ψαρια σου, γιατι ο γονος των red cherries ειναι σωστος μεζες για τα περισσοτερα ψαρια. Να τις απομακρυνεις και να τις βαλεις σε αλλο ενυδρειο ειναι σχεδον αδυνατο, οποτε απλα ελπιζεις να βρουνε τις κρυψωνες τους και να μεγαλωσουν.

Φροντισε να πεφτει τροφη φυτικης προελευσης στο ενυδρειο και θα τη βρουν τα μικρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-16, 01:14
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτό είναι το συναρπαστικό. Οι γαρίδες των φωτογραφιών είναι μεν μωρά, αλλά κατά πάσα πιθανότητα κάμποσων ημερών, καθώς είναι σημαντικά μεγαλύτερες από τα αυγά των red cherry. Aυτό σημαίνει ότι ήδη έχουν επιβιώσει και τραφεί κάμποσες μέρες ίσως και εβδομάδες! ¨Ομως τι φαγητό να τους ρίξω και πως; Κρύβονται στα κενά του χαλικιού και στις moss. Eτριψα grains γαριδοτροφής, και τα έριξα στο ενυδρείο όπως και ένα κουταλάκι του γλυκού ενός μίγματος φλούδας αγγουριού , καρότου, κόκκινης πιπεριάς, αχλαδιού, λάχανου και μαρουλιού, που χτυπήθηκε στο μπλέντερ αφού μουσκεύτηκαν πριν σε βραστό νερό! Κάνει όμως κάτι τέτοιο για τροφή και θα φτάσει σε αυτές; Κάποιο μέρος των παραπάνω φαγώθηκαν από τα ψάρια πριν φτάσουν καν στο βυθό, ενώ άλλο ένα μέρος, σίγουρα ρουφήχτηκε στο φίλτρο, και φοβάμαι , μήπως όλα αυτά επιρεάσουν αρνητικά και τη ποιότητα του νερού! Επιπλέον τι γίνεται με τα φίλτρα; To jbl, έχει παροχή 1900λτ/ ωρα και ενδέχεται να έχει ήδη ρουφήξει μέρος του γόνου. επίσης πενήντα μέρες που τρέχει δεν το έχω ανοίξει ποτέ! Μήπως πρέπει να το καθαρίσω επί ευκαιρία και να βάλω κάποιο τούλι στην είσοδό του; To φίλτρο που έφτιξα ο ίδιος, αποκλείεται να ρουφήξει γόνο καθώς έχει πολύ χαμηλή ροή εισόδου που περικλείεται από ενυδρειακό σφουγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-16, 01:41
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

τρίβε όσο περισσότερο μπορείς τα φιλαράκια που ρίχνεις στα άλλα ψάρια και με το που θα το ρίχνεις στο ενυδρείο κανε και ένα ανακάτεμα για να σκορπιστεί και να βουλιάξει πιο γρήγορα για να μην προλάβουν να το φάνε όλο τα ψάρια,αυτές θα το βρούνε και θα το φάνε,επίσης όταν καθαρίσεις το φίλτρο κανε το προσεκτικά γιατί το πιθανότερο είναι να βρεις και εκεί γαρίδες,εγώ καθαρίζω το εξωτερικό φίλτρο κάθε 2ο μηνά και κάθε φορά βγάζω καμιά 50ρια γαρίδες από εκεί μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-16, 10:45
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν κατάλαβα καλά, ένα καινούργιο φίλτρο πενήντα ημερών όπως το δικό μου, πρέπει όπου νάναι, να χρειαστεί καθαρισμό; Μου φαίνεται σαν κάποια λύση, ο καθαρισμός των υλικών του φίλτρου, να γίνει σε κάποιο μικρό βοηθητικό ενυδρείο γεμάτο με νερό από κάποια αλλαγή νερού του μεγάλου! Είναι ο μόνος δυνατός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ,ώστε να δει κανείς τι πραγματικά θα βγεί από το καθαρισμό των υλικών του φίλτρου, καθώς στο μαυρο δοχείο της αλλαγής, μου φαίνεται κάπως απίθανο να εντοπιστούν και να διασωθούν οι μικρές γαριδούλες, αν υπάρχουν ή άλλοι χρήσιμοι οργανισμοί ,όπως σαλιγγάρια που τυχόν έχουν παγιδευτεί μέσα στο φίλτρο! Από ότι φαίνεται πρέπει να αγοράσω, και κάποιο μεταχειρισμένο 60-80λιτρο, ώστε να το έχω και για διάφορες τέτοιες έκτακτες καταστάσεις ( καραντίνα, γεννητούρια, ασφαλή καθαρισμό του φίλτρου κ.τ.λ Επιπλέον παραδόξως, μου φαίνεται πολύ αποτελεσματικότερο από ότι περίμενα όταν το σχεδίαζα! Δεν είναι καθόλου επιρεασμένη η ροή του ( τη μέτρησα προχθές) και δεν έχει βρωμίσει το υλικό του, πέραν των άλλων επιπλέον πρακτικών δυνατοτήτων- πλεονεκτημάτων του, έναντι των συμβατικών. Αν δεν διαψευστώ μετά από κάποιο χρόνο δοκιμών, που πιθανότατα θα δείξουν τις όποιες αδυναμίες του ή παιδικές ασθένειές του και πειστώ για αυτά που υποψιάζομαι, ίσως κάποια στιγμή να το παρουσιάσω στο αντίστοιχο θέμα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-16, 10:56
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

όταν βγάζεις τα υλικά από το φίλτρο συνήθως τις βλέπεις μέσα στον κάδο,άσε να κάτσει η λάσπη και κοιτά με έναν φακό,αν έχει γαρίδες θα τις δεις να κολυμπάνε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-16, 18:38
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Τι γίνεται τώρα όμως με τη σκούπα βυθού κι το σιφωνάρισμα των αλγεων; Αφαιρώ σχεδόν καθημερινά ένα κουβά νερό με αυτό το τρόπο και καθαρίζω τη cuba το χονδρό χαλίκι και τις moss, καθώς έχω πρόβλημα ανάπτυξης αλγης.
Δε κοίταζα όμως μέχρι τώρα για γαρίδάκια, γιατί απλούστατα αγνούσα την ύπαρξή τους! Το νερό που απομακρύνεται, συνήθως είναι πολύ θολό και γεμάτο από τόση αιωρούμνη άλγη, ώστε πολλές φορές, δε βλέπεις ούτε καν τα σαλιγγάρια που παρασύρονται κατά λάθος. Μάλλον θα σταματήσω την χειροκίνητη αφαίρεση άλγεων για λίγες μέρες, επλίζοντας εντωμεταξύ να μεγαλώσουν αρκετά , ωστε να τις διακρίνω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-16, 20:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το να αρχισεις ξανα το σιφωναρισμα, το ιδιο αποτελεσμα θα εχει. Απλα θα προλαβουν να μεγαλωσουν καποια. Νεα μικροσκοπικα γαριδακια παντα θα βγαινουν και παντα θα ερχονται και αλλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-16, 23:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

βαλτε ενα προφιλτρο στην εισοδο του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-16, 23:29
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

tsala ίδια σφουγγάρια έχω βάλει και εγώ αλλά και πάλι περνάνε από την ένωση της σωλήνας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-16, 23:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ποια ενωση?
πως γινεται και περνανε, δεν καταλαβα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-12-16, 00:30
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

εγώ το βάζω στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου σε αυτό που μοιάζει σαν σιφόνι,σε αυτό η ένωση που έχει για να μπει στην σωλήνα είναι στρογγυλό-οδοντωτό και αφήνει κενά,από εκεί περνάνε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-12-16, 09:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

απο πανω εννοεις Χρηστο?

Αν ναι , εκει μπορεις να το σφηξεις ελαφρα με ενα tire up για να μην αφηνει κενα, ετσι το κανω κι εγω.
και λεω ελαφρα , για να μπορει να μπαινει και να βγαινει με σχετικη ευκολια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-12-16, 15:02
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Νομίζω πως ό,τι και να κάνεις, κάποια μωρά θα τα ρουφάει το φίλτρο.
Το δικό μου το Fluval 305 το καθαρίζω κάθε 5μηνο περίπου, όταν αρχίσει να μειώνεται η ροή του.

Για τις άλγες πιστεύω ότι πρέπει να καταπολεμήσεις την αιτία γεννέσεώς τους.

Δες και την DIY γαριδοτροφή του Raven. Κάνει θαύματα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-16, 01:11
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Πάντως άκουσα το Χρήστο και για πρώτη φορά, άνοιξα το φίλτρο μου που λειτουργεί καμιά πενηνταριά μέρες. Παραδόξως το βρήκα πεντακάθαρο! ¨Ομως στο κάδο του βρίσκονταν καμιά δεκαριά γαρίδες . Δύο τρεις όμως, ήταν τόσο μεγάλες, ούτως ώστε είναι αδύνατον να τις ρούφηξε σε αυτό το μέγεθος το φίλτρο! Η μόνη λογική εξήγηση, είναι ότι οι γαρίδες αυτές παρασύρθηκαν πολύ πιο μικρές και μεγάλωσαν μέσα στο φίλτρο! Είναι όμως κάτι τέτοιο δυνατό; Πρέπει όχι απλά να επιβίωσαν μέσα στο κάδο του φίλτρου αλλά και να τράφηκαν και να μεγάλωσαν εκεί μέσα! Φαίνονταν ενήλικες και υγειείς! Αποκλείεται όμως να πέρασαν με αυτό το μέγεθος από τις γρίλιες του φίλτρου! Επιπλέον έβγαλα πάνω από 20 σαλιγγάρια τα μισά εκ των οποίων, ήταν επίσης πολύ μεγάλα για να πέράσουν τις γρίλιες!
Σκέπτομαι να βάλω ένα τούλι από μπομπονιέρα στο μπαστούνι του φίλτρου και να το δέσω με δετικό. Είναι όμως το κατάλληλο υλικό;
-------------------------
Προφανώς! Αλλά για να συμβεί αυτό, πρέπει πρώτα να βρεί κανείς την αιτία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 04-12-16 στις 01:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-16, 03:18
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

AGGELOSAR οι γαρίδες το πιο πιθανό να μπήκαν μικρές και να μεγάλωσαν,δεν έχουν πρόβλημα επιβίωσης,ίσα ίσα που προστατευονται και δεν θα τις φάει και κάποιο ψάρι,από φαγητό βρίσκουν και τρώνε,το τούλι είναι μια λύση αλλά θα σου βουλώνει γρήγορα και θα πρέπει να το καθαρίζεις γιατί θα κόβει την ροή του φίλτρου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
απο πανω εννοεις Χρηστο?

Αν ναι , εκει μπορεις να το σφηξεις ελαφρα με ενα tire up για να μην αφηνει κενα, ετσι το κανω κι εγω.
και λεω ελαφρα , για να μπορει να μπαινει και να βγαινει με σχετικη ευκολια.
tsala στην ένωση λέω






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos : 04-12-16 στις 03:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-16, 08:39
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Τουλι η καλυτερη λυση για μεναΑπο τοτε που εβαλα στην εισοδο δεν ξαναβρηκα καμια γαριδα μες στο φιλτρο.Απλα που κ που ρουφαω με τη σκουπα οτι κραταει περιμετρικα το τουλι και μια χαρα καμια πτωση ροης
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-16, 10:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Χρηστο εχεις μεγαλο κενο εκει... θελεις πατεντες με μια μεγαλυτερη διατομη σωληνα ωστε να κρυψεις το κενο.

Υ.Γ. Βλεπω εισαι και συναδελφος ατμιστης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-12-16, 11:28
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Βλεπω εισαι και συναδελφος ατμιστης

εδώ και 5 χρόνια,γλίτωσα από το κωλοτσιγαρο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-16, 23:56
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Λοιπόν,
Από ότι φαίνεται, έχουν επιβιώσει πάρα πολλά μικρά, σχεδόν καμιά εικοσαριά! Και πλέον δεν είναι και... τόσο μικρά. Είναι κοντά στο ένα εκατοστό και παραδόξως τα ψάρια δε κάνουν κάποια επιθετική κίνηση εναντίον τους, παρότι οι μπόμπιρες έχουν αποθρασυνθεί και κόβουν άνετοι βόλτες επάνω στις moss balls, και στο γρασιδάκι Cuba! Επιπλέον έσκασε μύτη και δεύτερη γενιά ενώ έπεται και τρίτη, καθώς, είδα τουλάχιστον άλλες τρεις αυγωμένες και πέντε έξι ακόμη σελωμένες! ¨Ομως συμβαίνει και κάτι πολύ παράξενο! Καθώς πλέον στα μικρά φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες, κάποια από αυτά δεν είναι μονόχρωμα κόκκινα, όπως οι γονείς τους! Εχουν ένα σχέδιο ''τιγρέ'' με κόκκινες και πορτοκαλί ραβδώσεις και κάπως πιο ''αεροδυναμικό'' σουλούπι, από τους γονείς red cherry. Είναι άραγε αυτό φυσιολογικό; Θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιες φωτογραφίες παρότι, δεν είναι και ότι ευκολώτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-12-16, 08:02
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν,
Από ότι φαίνεται, έχουν επιβιώσει πάρα πολλά μικρά, σχεδόν καμιά εικοσαριά! Και πλέον δεν είναι και... τόσο μικρά. Είναι κοντά στο ένα εκατοστό και παραδόξως τα ψάρια δε κάνουν κάποια επιθετική κίνηση εναντίον τους, παρότι οι μπόμπιρες έχουν αποθρασυνθεί και κόβουν άνετοι βόλτες επάνω στις moss balls, και στο γρασιδάκι Cuba! Επιπλέον έσκασε μύτη και δεύτερη γενιά ενώ έπεται και τρίτη, καθώς, είδα τουλάχιστον άλλες τρεις αυγωμένες και πέντε έξι ακόμη σελωμένες! ¨Ομως συμβαίνει και κάτι πολύ παράξενο! Καθώς πλέον στα μικρά φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες, κάποια από αυτά δεν είναι μονόχρωμα κόκκινα, όπως οι γονείς τους! Εχουν ένα σχέδιο ''τιγρέ'' με κόκκινες και πορτοκαλί ραβδώσεις και κάπως πιο ''αεροδυναμικό'' σουλούπι, από τους γονείς red cherry. Είναι άραγε αυτό φυσιολογικό; Θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιες φωτογραφίες παρότι, δεν είναι και ότι ευκολώτερο!


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι πες!!!! Μαζί με τα φυτά ήρθε και γαριδομωρό. ispyii Γαρίδες του γένους Neocaridina 3 04-12-09 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07637 seconds with 15 queries