Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-05, 00:57
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή Αυξημένη σκληρότητα

Παιδιά στις μετρήσης που πήρα πριν από λίγο διαπίστωσα αύξηση στην σκληρότητα. Εκεί που είχα γύρω στο 12 τώρα είχα γύρω στο 15 ! Γι'αυτό φταίει η εξάτμηση; Εχθές όμως έκανα και αλλαγή νερού 30 %. Α έχω προσθέσει DIY CO2 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό ε; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στα ramirezi ;

pH --> 6,6
KH --> 6
GH --> 15
No3 --> 10
No2 --> 0
NH4 --> 0
Temp --> 26 -27
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-05, 06:44
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Αν έχεις εξάτμιση είναι προτιμότερο να προσθέτεις αποσταγμένο νερό μέχρι να πληρωθεί το σημείο εξάτμισης και μετά να κάνεις την προγραμματισμένη αλλαγή.

Είναι γεγονός ότι τα Ramirezi προτιμάν πιο μαλακό νερό, πάντως ή τιμή που έχεις δεν θα έλεγα ότι είναι απαγορευτική, ούτε καν επικίνδυνη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-05, 10:46
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή Re: Αυξημένη σκληρότητα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από qstavrosq
Παιδιά στις μετρήσης που πήρα πριν από λίγο διαπίστωσα αύξηση στην σκληρότητα. Εκεί που είχα γύρω στο 12 τώρα είχα γύρω στο 15 ! Γι'αυτό φταίει η εξάτμηση; Εχθές όμως έκανα και αλλαγή νερού 30 %. Α έχω προσθέσει DIY CO2 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό ε; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στα ramirezi ;

pH --> 6,6
KH --> 6
GH --> 15
No3 --> 10
No2 --> 0
NH4 --> 0
Temp --> 26 -27
Αν και με το DIY σύστημα είναι πολύ δύσκολο να έχουμε υπερβολική συγκέντρωση Co2 στο ενυδρείο θα ήθελα να σου επισημάνω ότι σύμφωνα με τις μετρήσεις του Ph-Kh το Co2 σου είναι στο 45ppm.
Αν αυτό συνδυαστεί με απουσία πολλών και κατάλληλων φυτών, που βοηθάνε στην οξυγόνωση του νερού μέσω της φωτοσύνθεσης αλλά και με επιπλέον αύξηση της θερμοκρασίας του νερού (συνεπώς μείωση της συγκέντρωσης του οξυγόνου) μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Παρακολούθησε τα ψάρια σου αν συγκεντρώνονται στην επιφάνεια πριν ανάψουν τα φώτα και αν συμβεί κάτι τέτοιο ρύθμισε την ροή του φίλτρου να χτυπάει την επιφάνεια του νερού η πρόσθεσε αεραντλία.
Όσο για την Gh είναι καλύτερα να την κρατάς σταθερή ακόμα και αν είναι στο 15. Αν δεν συμπληρώνεις την εξάτμιση που έχεις πριν κάνεις αλλαγή -όπως πολύ σωστά σου λέει και ο nkarvounis- τότε μεσοπρόθεσμα θα καταλήξεις με ένα φυτεμένο θαλασσινό ενυδρείο!!!
Επειδή είχα δυσάρεστες εμπειρίες με τα Ramirezi προσπάθησε πρώτα να σταθεροποιήσεις το νερό σου (Gh-Kh-Ph) και μετά να το φέρεις στα γούστα των Ramirezi. Αλλά πάντα ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.

Δεν στα λέω αυτά για να σε πανικοβάλω αλλά για να γνωρίζεις τα πιθανά προβλήματα που ενδέχεται να προκύψουν.
Τα Ramirezi είναι υπέροχα ψάρια και δεν θα ήθελα να τα χάσεις από κάτι που μπορείς να προλάβεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-05, 22:44
qstavrosq Ο χρήστης qstavrosq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Thanks guys ! Μάλλον θα παίξω με απιονισμένο νερο. Εννοείται ότι το απιονισμένο νερό δεν θέλει αντιχλώριο έτσι ; Gorgi εχθές κοιτούσα τον πίνακα με την συγκέντρωση CO2 και το έχω υπ'όψην μου. Πάντως δεν έχω διαπιστώσει κανένα ψαράκι να ανεβαίνει στην επιφάνεια. Α και κάτι άλλο. Τι τεστάκι προτείνετε για GΗ ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-05, 22:58
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παραθέτω σύνδεσμο για όσους δεν έχουν τον πίνακα για το CO2
http://www.greekaquarist.com/board/v...43fe861271c401

Όσο για το τεστάκι πάρε της Aquarium Pharmaceuticals, καλά επίσης είναι και των εταιρειών TETRA και SERA.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03351 seconds with 14 queries