Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-13, 09:00
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή husky puppy !!!

Καλή σας μέρα !!

χτές ένας φίλος μου, μου χάρισε ένα καθαρόαιμο χάσκι 30 ημερών (ενα χάσκι ήταν το ονειρό μου από παιδί)

όμως επειδή είναι ο πρώτος μου σκύλος εχώ πολλές απορίες !!

κυριότερο είναι ότι όταν θα λείπω και εγώ και η γυναίκα μου στην δουλειά λογικά θα τον αφείνω σπίτι μόνο του !!! τι άλλο μπορώ να κάνω ???

2. πότε να τον πάρω σε εκπαιδευτή

βασικά πείτε μου τι πρέπει να ξέρω


Υ.Γ.
Υπάρχει κάποιο φόρουμ αντίστοιχο του δικού μας αλλα για σκυλάκια Χάσκι ή γενικά για σκύλους ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-13, 09:07
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Καλημερα κ σε σενα!να τον χαιρεσαι κ να σου ζησει..εγω θα σου πω αυτα που ξερω..
Επειδη ειναι μικρουλης εχε τον καπου ζεστα..μην το βγαζεις παραεξω γιατι ειναι ευαλωτος λογω του οτι μικρος κ ανεμβολιαστος!που τον εχεις τωρα μεσα η εξω?εχει απογαλακτιστει??
(παντα ηθελα ενα χασκι..αλλα κατεληξα σε λυκο τελικα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-13, 09:13
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

μέσα τον έχω !!! βασικά γεννήθηκε 31/12 δεν ξέρω αν απογαλακτίστηκε !!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-13, 09:35
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
μέσα τον έχω !!! βασικά γεννήθηκε 31/12 δεν ξέρω αν απογαλακτίστηκε !!
Αστον μεσα..παρε του μερικες πανες να κανει την αναγκη του εκει κ για να μην σου λερωνει!
Ρωτα αυτον που το πηρες ςν απογαλακτιστηκε..δλδ αν σταματησε το μητρικο γαλα!!για να δουμε τι θα του δινεις απο τροφη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-13, 09:42
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Καλημερα και να σου ζήσει! Μπες σε σκυλοφόρουμ και ξεκίνα διάβασμα! Βρες έναν σωστό εκπαιδευτή και ζήτα συμβουλές. Βρες κτηνίατρο! Αν τον έχεις μέσα, η καλύτερη λύση είναι κλουβί εκπαίδευσης (Crate) για όταν λείπεις καθως και για το βράδυ. Αν βέβαια, θέλεις τα έπιπλά σου! Θα σωθείς αλλά και αυτό ακόμα απαιτεί γνώση για να καταφέρεις το σκυλί σου να μένει μέσα αδιαμαρτύρητα. Μεγάλη συζήτηση θα ανοίξουμε....

Υ.Γ Για αρχάριος δύσκολη φυλή επέλεξες....
31/12;;;; Α πολύ ωραια! Ούτε 30 ημερων δεν ειναι! Τα κουτάβια, ενημερωτικά το λέω, δεν τα αποχωρίζουμε από τη μαμα τους πριν τις 45 ημερες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-13, 10:02
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
...... για να καταφέρεις το σκυλί σου να μένει μέσα αδιαμαρτύρητα. Μεγάλη συζήτηση θα ανοίξουμε....
Δεν νονιζω οτι εχει σκοπο να το κρατησει μεσα και οταν μεγαλωσει..μαλλον μεχρι να παρει λιγο αναπτυξη.εκτος κ αν αυτο εννοεις εσυ,για το οσο θα ειναι μεσα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-13, 10:06
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Για όσο ειναι μέσα λέω, ναι... Εξάλλου μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβόλιά του δε μπορεί να είναι έξω... και ένα κουτάβι 2,5 μηνών μασουλάει μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-13, 10:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα να σου ζήσει!!!
Χάσκι είχαν κάποτε τ αδέλφια μου, πολύ χαριτωμένο κάπως ανυπάκουο μου έλεγαν, να προσέχεις στο μέλλον μην σου φύγει απο λάθος σου.
Κατ αρχήν δεν περπατάει στο δρόμο πριν κάνει τα εμβόλιά του.
το πρώτο καλή επιλογή κτηνιάτρου ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο φίλος που στο χάρισε.
η διατροφή τους πρώτους μήνες είναι σημαντική για την εξέλιξή του.
εδώ έχω δει πολλά παιδιά που ξέρουν πολύ καλά τα ζητήματα εκτροφής των σκύλων. προφανώς θα σε συμβουλεύσουν αναλόγως.
ξέρω δύο φόρουμς για σκύλους αλλά δεν συμμετέχω για να σου συστήσω κάποιο ιδιαιτέρως είναι
www.ourdogs.gr
www.dogforum.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-13, 10:14
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Το σκυλάκι ακομα δεν έχει μηνιάσει... κακώς το πήρατε απο τη μανα του. Πηγαινε το σε κτηνίατρο άμεσα. Αυτός θα σου πεί τι να κανεις.

Επειδή γνωρίζω αρκετα απο χάσκι θα σου πω να οπλιστείς με μεγάλη υπομονή τουλαχιστο μεχρι να χρονίσει. Είναι πολύ έξυπνα σκυλια αλλα με πολυ ανεξαρτητο χαρακτηρα (και όχι "απείθαρχο"). Μαθαίνουν πολύ γρηγορα και είναι η καλύτερη παρέα. Μην περιμένεις τυφλή υπακοή. Θέλει πολύ παιχνίδι τωρα (και βολτα αργοτερα) σε σημείο εξαντλήσεως γιατι θα σου γίνει νευρικό και θα σου σπασει τα νεύρα. Ειναι πολυ ενεργητικά. Αυτα απο ιδια εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-13, 10:16
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξάλλου μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβόλιά του δε μπορεί να είναι έξω...
Το μονο σιγουρο.το χω γραψει κ στο πρωτο ποστ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-13, 10:40
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

ολα καλα αυτα που λετε...αλλα τον εκπαιδευτη τι να τον κανεις?εχω ενα jack russell....το εχω σουζα....κανει τα παντα...μεχρι την μυγοσκοτωστρα μου φερνει το καλοκαιρι....κατσε να διαβασεις....να μαθεις....και πιστεψε με αν το κανεις μονος σου δεν θα χασεις....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-13, 11:12
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Η σωστη εκπαιδευση προϋποθέτει γνωσεις, εμπειρια, υπομονή και χρόνο! Αν κάποιος τα διαθέτει τότε δε χρειαζεται εκπαιδευτη για τα βασικά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-13, 12:55
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!!

αλλά μπορώ να πω ότι μου κόψατε τον ενθουσιασμό
τωρα περισσότερο έχω τρομοκρατηθεί με όλα αυτά !!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-13, 13:11
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Γιατι να τρομοκρατηθεις??απλα σου ειπαμε καποια πραγματα για το απο δω κ περα...
Τι να προσεχεις και και και...οπως θα σ λεγαμε και για τα ψαρια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-13, 13:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Έχεις ένα μωρό στα χέρια σου... και εφόσον δεν υπάρχει εμπειρία, το καλύτερο που μπορεις να κανεις είναι να βρεις έναν πολυ καλο κτηνίατρο να σου πει τα απαραίτητα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-01-13, 13:14
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Γιατι να σε τρομοκρατήσουμε;;; Μας ρώτησες και σου απαντησαμε Τα σκυλια, δεν είναι παιχνίδια, είναι ζωες με ανάγκες, όπως και τα ψάρια! Η διαφορά είναι ότι ένα σκυλί μπορεί άνετα να σου κανει τη ζωή απίστευτα δύσκολη αν είσαι αδαής! Γιαυτό χαλάρωσε, ενημερώσου και αν εχεις τη διάθεση και το χρόνο, θα πάνε όλα καλά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-13, 13:15
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ένα μωρό στα χέρια σου... και εφόσον δεν υπάρχει εμπειρία, το καλύτερο που μπορεις να κανεις είναι να βρεις έναν πολυ καλο κτηνίατρο να σου πει τα απαραίτητα
:smt023 :smt023 :smt023 :smt023
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-13, 13:16
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις ένα μωρό στα χέρια σου... και εφόσον δεν υπάρχει εμπειρία, το καλύτερο που μπορεις να κανεις είναι να βρεις έναν πολυ καλο κτηνίατρο να σου πει τα απαραίτητα
+100000000000000000000000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-13, 14:21
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

το σκυλι απο οτι διαβασα ειναι σχεδον δυο μηνων οποτε τωρα ειναι η περιοδος απογαλακτισμου και πρεπει να ξεκινησει εμβολια...

τα βασικα ειναι να τον εχεις μεσα,καλο ειναι να τον εχεις σε ενα ευρυχωρο κεννελ οση ωρα θα λειπεις με πανα και ενα κομματι που θα εχει την μυρωδια απο τα αφεντικα του μια παλια μπλουζα πχ για να μην αισθανεται μονος..
αν μπορεις να εχεις και ραδιοφωνο να παιζει ακομα καλυτερα..
προσοχη μην τον μαλωνεις και οχι σε δυνατους θορυβους!!!
αν κανει κατι που δεν θες να γινεται ειναι προτιμοτερο να τον διορθωνεις εκεινη την ωρα σε οτι κακο κανει...
οταν τον μαλωνεις για κατι που εχει περασει πολυ ωρα απο τοτε που εγινε το σκυλι δεν το καταλαβαινει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-01-13, 15:28
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

παιδιά και πάλι σας ευχαριστώ
ειλικρινά έχω να του δώσω πολύ προσοχή και σημασία μετά από καλό διάβασμα

το μόνο μεγάλο πρόβλημα που βλέπω είναι
ότι επειδή εργάζομαι και είμαι και αθλητής λυπώ από το σπίτι πολλές ώρες !!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-01-13, 16:07
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Βαλε και καμια φωτο να τον δουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-01-13, 20:57
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

[QUOTE=eimaste aR21rwstoi;730846]το σκυλι απο οτι διαβασα ειναι σχεδον δυο μηνων οποτε τωρα ειναι η περιοδος απογαλακτισμου και πρεπει να ξεκινησει εμβολια...

Το σκυλί γεννήθηκε 31/12 οπότε απόκλείεται να είναι σχεδόν δύο μηνών
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-01-13, 21:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ρώτησα μια κτηνίατρο, δεν ξέρω πόσο καλή είναι...και μου είπε τα παρακάτω
1. Τα πρώτα εμβόλια στις 40 μέρες
2. Αποπαρασίτωση, μπορείς να κάνεις μόνος σου, με ειδική "πάστα" που είναι για κουτάβια
3. Ίσως για καμιά 10ρια μέρες χρειαστεί να συνεχίσει να πίνει γάλα. Ρώτα τον κτηνίατρο σου τι προτείνει γι αυτό
4. Οποσδήποτε ένα ρούχο δικό σου δίπλα του, τις ώρες που λείπεις
5. Και ένα ρολόι ίσως κάπου κοντά (ΟΧΙ ηλεκτρονικο!! - να ακούγονται οι χτυποι )
6. Μετά το γάλα (αφού ρωτήσεις τον ΔΙΚΟ σου κτηνιατρο), κροκέτες για μωρά τις οποίες μπορείς πρώτα να μουλιάζεις
7. Αν έχει πρόβλημα στο να κάνει την ανάγκη του, είναι επειδή δεν έχει προλάβει να βοηθηθεί από τη μητέρα του. Τρίβεις τα γεννητικά του όργανα με ένα πανάκι υγρό ή βαμβάκι
8. Ζεστό μέρος για να μένει, με κουβερτάκι κλπ...

Ισχύει πάντως αυτό που σου έγραψα πιο πάνω. Βρες έναν καλό κτηνίατρο. Είναι μωρό!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-01-13, 22:18
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτησα μια κτηνίατρο, δεν ξέρω πόσο καλή είναι...και μου είπε τα παρακάτω
1. Τα πρώτα εμβόλια στις 40 μέρες
2. Αποπαρασίτωση, μπορείς να κάνεις μόνος σου, με ειδική "πάστα" που είναι για κουτάβια
3. Ίσως για καμιά 10ρια μέρες χρειαστεί να συνεχίσει να πίνει γάλα. Ρώτα τον κτηνίατρο σου τι προτείνει γι αυτό
4. Οποσδήποτε ένα ρούχο δικό σου δίπλα του, τις ώρες που λείπεις
5. Και ένα ρολόι ίσως κάπου κοντά (ΟΧΙ ηλεκτρονικο!! - να ακούγονται οι χτυποι )
6. Μετά το γάλα (αφού ρωτήσεις τον ΔΙΚΟ σου κτηνιατρο), κροκέτες για μωρά τις οποίες μπορείς πρώτα να μουλιάζεις
7. Αν έχει πρόβλημα στο να κάνει την ανάγκη του, είναι επειδή δεν έχει προλάβει να βοηθηθεί από τη μητέρα του. Τρίβεις τα γεννητικά του όργανα με ένα πανάκι υγρό ή βαμβάκι
8. Ζεστό μέρος για να μένει, με κουβερτάκι κλπ...

Ισχύει πάντως αυτό που σου έγραψα πιο πάνω. Βρες έναν καλό κτηνίατρο. Είναι μωρό!!!!
φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ
και όχι μονο εσένα όλη την παρέα που προσπαθεί να με βοηθήσει !!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση-δυνατοτητα το κουταβι να επιστρεψει στην οικογενεια και να το παρεις αργοτερα??
αν αυτο μπορει να γινει και αν η μανα μπορει να το δεχθει πισω..(δεν ξερω τετοιες διαδικασιες απο σκυλους)....υπαρχουν πολλα + :
1. θα μεινει το κουταβι με την οικογενεια του λιγο ακομη πραγμα απαραιτητο για την κοινωνικοποιηση του..
2. θα ειναι περισσοτερο ανεξαρτητο οταν το παρεις αργοτερα...
3.θα εχεις χρονο να προετοιμαστεις τοσο για διαβασμα οσο και για την προμηθεια απαραιτητων υλικων..και επαφη με κτηνιατρο.

γινεται κατι τετοιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-13, 23:16
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

στην ηλικια που το πηρες,κι εφοσον δεν εμεινε με την μανα του και τα αδερφια της τοκετοομαδας ωστε να μαθει πολυ βασικα και απαραιτητα πραγματα,θα εχεις σιγουρα προβληματα στον χαρακτηρα του.
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)
επισης προσεχε το παρα μα παρα πολυ γιατι ειναι μια φυλη που χανεται πολυ ευκολα,οχι επειδη ειναι ανυπακουα,αλλα επειδη ειναι ετσι η φυση τους.
ποτε εξω χωρις λουρι,ουτε δευτερολεπτο!βαλε του τσιπακι,εισαι υποχρεωμενος σε αυτο ουτως η αλλως..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-13, 23:40
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

[QUOTE=mpoumpoula;730975]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκυλι απο οτι διαβασα ειναι σχεδον δυο μηνων οποτε τωρα ειναι η περιοδος απογαλακτισμου και πρεπει να ξεκινησει εμβολια...

Το σκυλί γεννήθηκε 31/12 οπότε απόκλείεται να είναι σχεδόν δύο μηνών
λαθος υπολογισμος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-13, 23:42
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

να σου πω και λιγα πραγματα ωστε να καταλαβεις (και καποιοι ακομη οι οποιοι παιρνουν τοσο νωρις κουταβια),ποσο σημαντικες ειναι οι πρωτες εβδομαδες.
20-28 ημερων,ειναι η περιοδος συνειδητοποιησης,που αρχιζει το κουταβι να καταλαβαινει τι σημαινει να ειναι σκυλος,αρχιζει να χρησιμοποιει την οραση την ακοη του,δοκιμαζει καποιες φωνουλες και ξεκινα να βλεπει τα αποτελεσματα ολων αυτων που κανει,πανω στα αδερφια του και στην αρχηγο-μαμα του.
αν το κουταβι αλλαξει περιβαλλον σε αυτη την συγκεκριμενη περιοδο που εχει αναγκη ενα απολυτα σταθερο περιβαλλον,τραυματιζεται ψυχικα.
τις επομενες μερες,βλεπει πιο ξεκαθαρα το τι αντικτυπο εχει η λαθος συμπεριφορα του πανω στα αδερφια του ,προπονειται σε στασεις σωματος και βλεπει πως να δειχνει ξεκαθαρα οσα θελει,παιζει κυνηγητο με τα αδερφια του και αυτο το βοηθα στον συντονισμο των κινησεων του,μαθαινει την τιμωρια και την πειθαρχια απο την μαμα του,μαθαινει να μην δαγκωνει,μαθαινει πως να κανει φωνουλα παραπονου-κλαμμα.
7η-12η εβδομαδα,ειναι η καταλληλη περιοδος να παει στην νεα του οικογενεια..
οτι μαθει ακριβως σε αυτο το διαστημα,θα ειναι μονιμη γνωση γιατι ειναι η περιοδος της πιο γρηγορης μαθησης
8η-11η εβδομαδα,οποιαδηποτε τραυματικη εμπειρια,εκφοβιστικη,η οδυνηρη,
θα εχει το πιο μονιμο αποτελεσμα στην ψυχοσυνθεση του,απο το να ειχε συμβει οποιαδηποτε αλλη περιοδο της ζωης του.
αυτα τα λιγα ,για να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι αυτη η περιοδος που το πηρες και η επομενη που ερχεται.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ηλικια που το πηρες,κι εφοσον δεν εμεινε με την μανα του και τα αδερφια της τοκετοομαδας ωστε να μαθει πολυ βασικα και απαραιτητα πραγματα,θα εχεις σιγουρα προβληματα στον χαρακτηρα του.
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)
επισης προσεχε το παρα μα παρα πολυ γιατι ειναι μια φυλη που χανεται πολυ ευκολα,οχι επειδη ειναι ανυπακουα,αλλα επειδη ειναι ετσι η φυση τους.
ποτε εξω χωρις λουρι,ουτε δευτερολεπτο!βαλε του τσιπακι,εισαι υποχρεωμενος σε αυτο ουτως η αλλως..
Συμφωνώ σε όλα!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-01-13, 01:28
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να σου ζησει!!!

Ειχα και εγω χασκυ το μεγαλωσα απο κουταβο ... Ο Κεβιν μου!
Πολυ ομορφα σκυλια ... δυσκολα μερικες φορες ομως ...

Θα συμφωνησω με τα παιδια! Αν μπορεις (το ξερω οτι ειναι δυσκολο και για σενα) επεστρεψε το και παρτο οσο γινεται αργοτερα ... 2 μηνων + νομιζω θα ειναι καλη ηλικια για να τον δεχτεις παλι πισω ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το maltese μου...τα puppy mills κ.α. debbie Άλλα ζώα 22 08-05-10 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08899 seconds with 15 queries