Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-11, 12:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Smile Wavebox ή κυκλοφορητές

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να συζητηθεί λίγο το θέμα της αναγκαιότητας κυκλοφορητών συνδεδεμένων με κάπoιον ρυθμιστή (contoller) ή το wavebox γνωστής εταιρείας στα θαλασσινά ενυδρεία.
Πιστέψτε με έχω εξαντλήσει σε μεγάλο βαθμό την αρθρογραφία επί του θέματος αλλά και το διαφημιστικό υλικό των εταιρειών.
Αυτό που θέλω είναι κυρίως μαρτυρίες και απόψεις συμφορουμιτών που έχουν χρησιμοποιήσει είτε το γνωστό σύστημα ή ανάλογες κυματομηχανές που έχουν αναπτύξει διάφορες εταιρείες.
Θεωρώ πως είναι και ευκαιρία να αναφερθούν θέματα όπως η δημιουργία κυματισμού ή η ύπαρξη απλά σταθερής ροής (ρεύματος) νερού καθώς και η επίδρση που έχουν στη δομή του ενυδρείου (συγκολήσεις κλπ).
Παρακαλώ καταθέστε τις γνώσεις σας...........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-11, 14:51
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Βρες απλούς κυκλοφοριτές, αξιόπιστης και δοκιμασμένης μάρκας, και άσε τα wavebox και τους controllers για τους «ψαγμένους». Κατά τη γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-11, 18:24
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να συζητηθεί λίγο το θέμα της αναγκαιότητας κυκλοφορητών συνδεδεμένων με κάπoιον ρυθμιστή (contoller) ή το wavebox γνωστής εταιρείας στα θαλασσινά ενυδρεία.
Πιστέψτε με έχω εξαντλήσει σε μεγάλο βαθμό την αρθρογραφία επί του θέματος αλλά και το διαφημιστικό υλικό των εταιρειών.
Αυτό που θέλω είναι κυρίως μαρτυρίες και απόψεις συμφορουμιτών που έχουν χρησιμοποιήσει είτε το γνωστό σύστημα ή ανάλογες κυματομηχανές που έχουν αναπτύξει διάφορες εταιρείες.
Θεωρώ πως είναι και ευκαιρία να αναφερθούν θέματα όπως η δημιουργία κυματισμού ή η ύπαρξη απλά σταθερής ροής (ρεύματος) νερού καθώς και η επίδρση που έχουν στη δομή του ενυδρείου (συγκολήσεις κλπ).
Παρακαλώ καταθέστε τις γνώσεις σας...........
αν μπορεις να διαθεσης τα λεφτα παρε βορτεκ
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-11, 19:38
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

ωραιη η Vortech πολλα λεφτα ρε παιδια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-11, 20:06
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τώρα που το λέτε καλή η Vortech αλλά ....πολύ ακριβή.
Ξεφεύγουμε όμως από τον σκοπό της συζήτησης.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-11, 20:19
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεφεύγουμε όμως από τον σκοπό της συζήτησης.....
Όντως.
Εγώ θα ήθελα να πουν την εμπειρία τους όσοι είχαν κυκλοφορητές και τους αλλάξαν για παράδειγμα με vortech. Αξίζουν τα λεφτά; Εκτός το οπτικό του όλου θέματος είδαν άλλες διαφορές όπως σε ανάπτυξη κοραλλιών ή συμπεριφορά ψαριών;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-08-11, 20:22
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Εκτός από ακριβοί οι Vortech ζορίζουν και την κατασκευή όπως το κάνουν άλλωστε και τα wavebox.
Νομίζω το καλύτερο θα ήταν ο Samian να γίνει πιο συγκεκριμένος δηλαδή σε τι ενυδρείο αναφέρεται; Κατασκευαστικά αλλά και με τι ζωντανά μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-08-11, 20:35
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός από ακριβοί οι Vortech ζορίζουν και την κατασκευή όπως το κάνουν άλλωστε και τα wavebox.
αν ειναι ευκολο λιγω να το εξηγησεις δεν το καταλαβα αυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-11, 20:49
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rawnerve Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι ευκολο λιγω να το εξηγησεις δεν το καταλαβα αυτο
Όταν έχεις τον όγκο του νερού να πηγαίνει πέρα δώθε ασκεί πιέσεις στις ενώσεις του ενυδρείου!Αν το ενυδρείο είναι σωστά κατασκευασμένο θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα!Οι vortech πανακριβοι αλλά σχεδόν όλοι από οσους τους έχουν πα΄ρει λένε ότι αξίζουν τα λεφτά τους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-11, 21:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μεγάλο θέμα...

Όντως τα wavebox καταπονούν το ενυδρείο. Έχω δει όμως και ήταν φανταστικό. Πραγματικά σχηματιζόταν κύμα. ¶ρα χρειάζεται αρκετό ύψος πάνω χωρίς νερό (για να μην βγεί το νερό έξω) και πολύ γερή κατασκευή της γυάλας. ¶ρα ιδιοκατασκευή.

Η κυκλοφορία σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι πάρα πολύ σημαντική και πρέπει να υπάρχει σε όλο το ενυδρείο. Έτσι πιστεύω ότι σε ένα όχι hightec ενυδρείο ένα συστηματάκι 2-4 ειδικών κυκλοφορητών (για αυτό το σκοπό) με ένα controller, είναι Ok.

Εδώ (όχι στο rapidshare, στο δεύτερο Post) υπάρχει παράγραφος για την κυκλοφορία του νερού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-11, 09:25
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εγω παντως επειδη χρησιμοποιω την κυματομηχανη της τουνζε τα τελευταια 7 χρονια σ'ενα ενυδρειο 11 ετων ξερω απο πρωτο χερι οτι ολα αυτα που ακουγονται για το οτι δεν θα αντξει το ενυδρειο ειναι παραμυθια εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε κανεναν να λεει οτι το wavebox του εσπασε το ενυδρειο.μονο εικασεις.........................................
στην πραξη ομως εγω που την δουλευω,εχω δει τρελο polyp extension και φυσικα το ενυδρειο μοιαζει λες και εισαι στο βυθο ολα πηγαινουν δεξια και αριστερα κακα τα ψεματα ειναι οτι πιο κοντινο υπαρχει στη φυση παιδια!ακομη και τωρα μετα απο τοσα χρονια ψαρωνω,οταν καθομια και παρατηρω το ενυδρειο με ηρεμια το ευχαριστιεμαι παρα πολυ ολο αυτο το φυσικο κυαματισμο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-11, 16:04
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARHSREEFAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως επειδη χρησιμοποιω την κυματομηχανη της τουνζε τα τελευταια 7 χρονια σ'ενα ενυδρειο 11 ετων ξερω απο πρωτο χερι οτι ολα αυτα που ακουγονται για το οτι δεν θα αντξει το ενυδρειο ειναι παραμυθια εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε κανεναν να λεει οτι το wavebox του εσπασε το ενυδρειο.μονο εικασεις.....

Δεν είναι εικασίες η ίδια η Tunze στο manual του wavebox αναφέρεται εμμέσως πλην σαφώς για τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει το ενυδρείο για χρησιμοποιηθεί το wavebox με ασφάλεια και αποτελεσματικά.

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο Gab ¶ρη, περιμένουμε παρουσίαση του ενυδρείου σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-11, 18:33
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι εικασίες η ίδια η Tunze στο manual του wavebox αναφέρεται εμμέσως πλην σαφώς για τις προδιαγραφές που πρέπει να έχει το ενυδρείο για χρησιμοποιηθεί το wavebox με ασφάλεια και αποτελεσματικά

Εδώ κάτι μαθαίνουμε...για πέστε κι'άλλα....άλλα...άλλα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-11, 01:13
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
για πέστε κι'άλλα....άλλα...άλλα.....
Samian αν έχεις ένα ενυδρείο με 80% SPS κοράλλια, που να στηρίζεται στη βιολογία του βράχου και της άμμου, που να έχεις φροντίσει να πάρεις ένα πολύ καλό σκίμμερ, να παρέχεις τα κατάλληλα φώτα, να έχεις τουλάχιστον 2-4 καλούς κυκλοφορικές , να έχεις φροντίσει για την υποστήριξη των κοραλλιών με κάποιο καλό ριάκτορα, να έχεις πετύχει χαμηλά νιτρικά και παρόλα αυτά να θες και κάτι ακόμα για να το κάνεις «καλύτερο»… αν σου έχουν περισσέψει χρήματα και σου αρέσει οπτικά να βλέπεις το νερό στο ενυδρείο να πηγαίνει πάνω κάτω χωρίς να σου προκαλεί ζάλη …ε τότε συρε και πάρε ένα wavebox

Θέλω να πω ότι το wavebox όπως και οι πολύ ακριβοί κυκλοφοριτές με τους κοντρόλερς δεν θα πρέπει να είναι στις πρώτες προτεραιότητες κάποιου και ξεκινά ένα θαλασσινό ενυδρείο. Δεν είναι αυτά που θα αναστήσουν τα κοράλλια σου αν έχεις αμελήσει τα βασικά.
Εγώ είχα πάρει σαν αρχάριος δύο κυκλοφοριτές της Tunze με τον αντίστοιχο κοντρόλερ. Μία που τους πήρα μία που τους πούλησα. Μετά πήρα τους Marea και τους έχω ακόμα. Μέχρι και Lps κοράλλια μια χαρά τα πήγαν. Κάποια στιγμή που έβαλα sps και δεν πήγαν καλά ήταν άλλες οι αιτίες και όχι η κυκλοφορία ή ο τρόπος που γινόταν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-11, 03:24
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Σωστόοοοοοος. Έλα όμως που είναι και η τρέλα της προσπάθειας για ..όσο γίνεται περισσότερο.... διατήρηση των ζωντανών μας σε φυσικές συνθήκες. Βέβαια αυτό ποτέ δε νείναι δυνατόν κατά 100%, αλλά η προσπάθεια μετράει.
Όσο για το ζάλισμα ....παρόλο που είμαι νησιώτης....μετά από αρκετή ώρα σε βάρκα....δεν το έχω το θέμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-11, 19:35
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το καλωσορησμα!

τωρα σε οτι αφορα την κυματομηχανη εγω τουλαχιστον θεωρω οτι ειναι οτι πιο κοντινο στη φυση αρα αν μπορει καποιος να εχει μια τοτε μονο πολυ καλο θα κανει,
στο ενυδρειο μου τα χρησιμοποιω σχεδον ολα απο κυματομηχανη μεχρι κοντολλερ για τους κυκλοφορητες,τον απλο tunze single controller 7091 και αυτος ακομη κανει δουλεια για μενα και τον θεωρω πολυ καλη και φθηνη λυση για αυτο που προσφερει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυκλοφορητές... QS-Plan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 17-07-13 21:51
κυκλοφορητές Juwel sailim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 28-02-10 20:13
κυκλοφορητές» για ενυδρεία trelele Αρχάριοι γλυκού νερού 11 30-01-09 18:16
Κυκλοφορητές >2000λτ mmbuna Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 31-03-05 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05687 seconds with 15 queries