Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-11, 22:13
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή Μαύρη τριχοειδής και οινόπνευμα;;;

Λοιπόν παίδες και κορασίδες θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετκά με τη μαύρη τριχοειδή αλγίτσα ή αλλιώς BBA. Η συγκεκριμενη υπάρχει και στα δυο φυτεμένα ενυδρεία μου κυρίως στα ξύλα και σε κάποια φύλλα αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα είναι υπό έλεγχο και δεν έχει καταλάβει όλο το χωρο. Πειραματιζόμενη με διάφορους τρόπους αντιμετώπισης που έχω διαβάσει δεν έμεινα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα παρά μόνο από τη χρήση της χλωρίνης που όμως γενικότερα δεν εκτιμώ ούτε χρησιμοποιώ για διάφορους λόγους. Σκεφτόμουν λοιπόν τί να κάνω μέχρι που μια νύχτα μου ήρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω οινόπνευμα! Έβγαλα τα ξύλα από το μικρό μου ενυδρείο, έριξα απευθείας πάνω στα σημεια με την άλγη οινόπνευμα, τα άφησα πέντε λεπτά, τα ξέπλυνα καλά και τα ξαναέβαλα μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν η μαυρη άλγη να είναι κόκκινη, σε δυο μέρες άσπρη και μετά από κανα δυο μέρες άφαντη! Έχει περάσει κανας μήνας και στα ξύλα δεν εμφανίστηκε άλγη ούτε με τα ψάρια είχα κάποιο πρόβλημα... Αποψε θα ακολουθήσω την ιδια διαδικασία και στο μεγάλο ενυδρείο και μάλιστα θα ριξω και σε κάποια φυτά (εκτός ενυδρείου β'εβαια) και θα περιμένω να δω τί θα γίνει...

Μην αρχίσετε το κραξιμο... είπα απλώς τι εκανα και τί αποτέλεσμα είχε... Για νεότερα θα σας ενημερώσω...

¶ντε και καλό χειμωνα να έχουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-11, 23:39
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

θα έχει ενδιαφέρον αν το προσπαθήσουν και άλλοι και πουν τις εμπειρίες τους ...
αρκεί μετά να ξεπλυθούν καλά με νερό ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-11, 23:46
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω εβαλα 2 σαε και μεσα σε ενα μηνα χωρις να κανω κατι εγω η bba σχεδον εχει εξαφανιστει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-11, 00:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εβαλα 2 σαε και μεσα σε ενα μηνα χωρις να κανω κατι εγω η bba σχεδον εχει εξαφανιστει...
Μετα την BBA σειρα εχει η Moss

(το ψαρι γινεται 10-15 εκ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-11, 10:44
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα την BBA σειρα εχει η Moss

(το ψαρι γινεται 10-15 εκ)
ευτυχως δεν εχω μοςς....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-11, 11:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
ευτυχως δεν εχω μοςς....
Δεν το εγραψα για σενα προσωπικα, αλλα για οποιον διαβαζει και παιρνει ιδεες.
Σαν συμπληρωματικη πληροφορια.
Να εχουμε και τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-09-11, 14:34
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Ένα από τα θετικά του οινοπνεύματος είναι ότι εξατμίζεται γρήγορα οπότε μου φαίνεται πιο ασφαλές από το διάλυμα χλωρίνης. Το πείραμα έγινε χθες βράδυ και στο 200λιτρο και η μάυρη άλγη είναι πλέο κόκκινη. Τα ψάρια δειχνουν μια χαρά...

Τη λύση των sae τη γνωρίζω αλλά δεν την προτιμώ γιατί έχω μόνο ένα 100λιτρο κ ένα 200λιτρο ενυδρείο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-09-11, 14:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

To αποτελεσμα ισως και καλυτερο μπορεις να πετυχεις και με το οξυζενε.
Εγω το χρησιμοποιω σε ΜΙΚΡΕΣ ποσοτητες και απευθειας μεσα στο ενυδρειο στοχευμενα πανω στην ΒΒΑ με την συριγγα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-09-11, 14:43
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Δημήτρη τη γνωριζω κ αυτή τη μέθοδο αλλά.... δεν έχω χρόνο να κάθομαι 3-4 φορές την ημέρα να βγάζω τα μάτια μου να ρίχνω με τη σύριγγα οξυζενέ σε όσα σημεία υπαρχει ΄άλγη σε δύο φουλ φυτεμενα ενυδρεία και αυτό κάθε μέρα μέχρι να φύγει η άλγη! Το προσπάθησα αλλά δε μπόρεσα. Τώρα το κατάφερα μια κι έξω.... Πέντε λεπτά υπόθεση ήταν...

Γενικά έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε τρόπο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-11, 14:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Η μεθοδος του οξυζενε ειναι καλυτερη για τα φυτα απο το να φυτευεις,ξεφυτευεις...Απαιτει ομως ακριβεια και εγκρατεια...Και υπομονη.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-11, 14:49
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Χρόνο που θα βρω η έρμη με τρία παιδιά και μετά βρίσκω κ υπομονή κ εγκράτεια και ακρίβεια!

Συμφωνώ μαζί σου για το οξυζενέ αλλά η όλη διαδικασία μου πήρε γύρω στο τέταρτο μαζί με το ξεφύτεμα - φύτεμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-11, 19:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το δοκιμασα μολις τωρα πανω σε μια ανουμπια νανα με αλγη (νομιζω ητανε staghorn με βαση το υπομνημα παντα) και επιασε αμεσως.κοκκινισε η αλγη και φαινεται να πεφτει.θαυματουργο το οινοπνευμα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-09-11, 23:58
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Αλήθεια;;; Πιάνει και σε αυτήν την άλγη;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-11, 01:03
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Ξεκίνα λοιπόν να γεμίζεις μπουκαλάκια με οινόπνευμα και να τα πουλάς χρυσό!!
Δεν είναι ανάγκη να λες τι έχει μέσα !
Σαν τις εταιρίες ένα πράγμα .... δεν γνωρίζουμε πραγματικά αν κάνουν τα προϊόντα τους ό,τι υπόσχονται και αν μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-11, 01:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-11, 09:33
ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Ο χρήστης ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Εγώ ειχα βάλει στο ενυδρείο μια φορά ενα προιόν για την καταπολέμηση της πράσινης τριχοειδούς άλγης μιας επώνυμης εταιρίας που υποσχοτανε οτι δεν επηρεάζει την ανάπτυξη τον φυτών κ.λ.π. Η άλγη είχε εξαφανιστεί αλλά τα φυτά σταμάτησαν να αναπτύσονται και εμφανίστηκε καφέ άλγη σε όλο το ενυδρείο. Με αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα το 1/2 μηπως και απομακρύνω ολο φάρμακο, καθάρισμα της άλγης, μεγαλη προσοχή στην λίπανση και τις παραμέτρους του νερού τελικά μετα απο 2 μήνες τα φυτα πήραν τα πάνω τους.

Σε ανούμπια που είχε πάνω της μαύρη τριχοειδή άλγη την εβγαλα απο το ενυδρείο τη μούσκεψα με ξύδι μετα απο 1 λεπτο την ξέπλυνα με νερό και την τοποθέτησα ξανά στο ενυδρείο. Μετά απο λίγες ώρες η άλγη έγινε κόκκινη την επόμενη μέρα λευκή, και την επόμενη εξαφανίστηκε.
Εχει περάσει ένας μήνας και η ανούμπια χαίρει άκρας υγείας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-11, 09:56
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Το οινόπνευμα είναι κάπως ακριβό όμως.......

πάντως για ανούμπιες και ξύλα πέτρες κλπ (που είναι εύκολο να βγούν και να ξαναμπούν) η μέθοδος ακούγεται τέλεια
με το δε ξύδι που είναι και φτηνότερο ακόμα καλύτερα

όσο νά ναι η χλωρίνη είναι κάπως επικίνδυνη και πλήρως αντιοικολογική
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-11, 12:01
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Τα ειρωνικά σχόλια απλώς θα τα αντιπαρέλθω.

Το οινόπνευμα είναι όντως ακριβό αλλά χρειάστηκε ελάχιστο.

Τελοσπάντων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-23, 11:23
tkarat Ο χρήστης tkarat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2023
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή bba οινοπνευμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παίδες και κορασίδες θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετκά με τη μαύρη τριχοειδή αλγίτσα ή αλλιώς BBA. Η συγκεκριμενη υπάρχει και στα δυο φυτεμένα ενυδρεία μου κυρίως στα ξύλα και σε κάποια φύλλα αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα είναι υπό έλεγχο και δεν έχει καταλάβει όλο το χωρο. Πειραματιζόμενη με διάφορους τρόπους αντιμετώπισης που έχω διαβάσει δεν έμεινα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα παρά μόνο από τη χρήση της χλωρίνης που όμως γενικότερα δεν εκτιμώ ούτε χρησιμοποιώ για διάφορους λόγους. Σκεφτόμουν λοιπόν τί να κάνω μέχρι που μια νύχτα μου ήρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω οινόπνευμα! Έβγαλα τα ξύλα από το μικρό μου ενυδρείο, έριξα απευθείας πάνω στα σημεια με την άλγη οινόπνευμα, τα άφησα πέντε λεπτά, τα ξέπλυνα καλά και τα ξαναέβαλα μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν η μαυρη άλγη να είναι κόκκινη, σε δυο μέρες άσπρη και μετά από κανα δυο μέρες άφαντη! Έχει περάσει κανας μήνας και στα ξύλα δεν εμφανίστηκε άλγη ούτε με τα ψάρια είχα κάποιο πρόβλημα... Αποψε θα ακολουθήσω την ιδια διαδικασία και στο μεγάλο ενυδρείο και μάλιστα θα ριξω και σε κάποια φυτά (εκτός ενυδρείου β'εβαια) και θα περιμένω να δω τί θα γίνει...

Μην αρχίσετε το κραξιμο... είπα απλώς τι εκανα και τί αποτέλεσμα είχε... Για νεότερα θα σας ενημερώσω...

¶ντε και καλό χειμωνα να έχουμε...

καλημερα ακολουθησα την τακτικη σου εβγαλα πετρα και ξυλο και τους εριξα οινοπνευμα τα ξεπλυνα καλα μετα απο 5 λεπτα με ζεστο νερο και μετα και με νερο ενυδρειου δεν ξερω πως θα παει η bba αλλα στην πετρα εκει που εριξα εκανε σαν μια πρασιναδα (δεν με χαλαει βεβαια μοιαζει και πιο φυσικη) εκανα κατι λαθος η ετσι λειτουργει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0696.jpg
Εμφανίσεις:  97
Μέγεθος:  101,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-23, 18:27
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Περασαν χρονια απο το '11 και εχω την εντυπωση , χωρις να ειμαι και ο πλεον ειδικος στις αλγες, οτι εχουμε καταληξει στο οξυζενε με χρηση μεσα στο νερο τοπικα σαν την καλυτερη λυση .οπως αναφερει παραπανω και ο Ντιμης αν δε θελεις να ξεστηνεις , αλλιως υπαρχουν και αλλες(βρασιμο , διαλυμα χλωρινης 1/19 κλπ..που ειναι και σιγουρες και φθηνοτερες.. Το εχω χρησιμοποιησει και προσωπικα το οξυζενε και δουλευει..Για το οινοπνευμα δεν ξερω και δεν θυμαμαι να εχει αναφερθει απο τοτε ξανα....Ισως αλλος να θυμαται καλυτερα..Ασχετο μεν αλλα να τα λεμε και αυτα.., εδω φαινεται και μια τεραστια διαφορα του φορουμ με διαφορες αλλες προσπαθειες ειδικα στα s/m..Eκει καθε γνωση και καθε εμπειρια εχει διαρκεια μια μερα το πολυ, μετα οι αναρτησεις χανονται ενω το φορουμ ειναι μια τεραστια εγκυκλοπαιδεια του ενυδρειου με γνωσεις και εμπειριες πολλων χρονων και πολλων ανθρωπων συσσωρευμενες και διαθεσιμες σε ολους..Υπαρχουν και αλλες διαφορες πιο σοβαρες αλλα δεν ειναι της παρουσης..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-11-23, 23:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
......Ασχετο μεν αλλα να τα λεμε και αυτα.., εδω φαινεται και μια τεραστια διαφορα του φορουμ με διαφορες αλλες προσπαθειες ειδικα στα s/m..Eκει καθε γνωση και καθε εμπειρια εχει διαρκεια μια μερα το πολυ, μετα οι αναρτησεις χανονται ενω το φορουμ ειναι μια τεραστια εγκυκλοπαιδεια του ενυδρειου με γνωσεις και εμπειριες πολλων χρονων και πολλων ανθρωπων συσσωρευμενες και διαθεσιμες σε ολους..Υπαρχουν και αλλες διαφορες πιο σοβαρες αλλα δεν ειναι της παρουσης..
αυτά ακριβώς Βασίλη!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-23, 11:46
tkarat Ο χρήστης tkarat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2023
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

εγω τελικα αποφασισα να βγαλω τα παλια και να ξαναφυτεψω καινουργια αλλα τις 2 ανουμπιες θελω να τις κρατησω οποτε σκεφτομαι να τις βγαλω να τις ψεκασω με οξυζενε και μετα να τις τριψω με μια οδοντοβουρτα θα πετυχω λες τιποτα η τζαμπα κοπος?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-23, 14:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν αλλάξεις φυτά η bba θα επανέλθει αν δεν καταπολεμήσεις την αιτία της εμφάνισης της Όταν βάζεις νέα φυτά κάνε τα μια απολύμανση (κάνε αναζήτηση για το θέμα).
Οι ανούμπιες θα καθαρίσουν όπως το περιγράφεις αλλά το ζήτημα είναι να μην επανεμφανιστεί η μουσάτη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-01-24, 18:08
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι ότι ακόμα και αν αλλάξεις φυτά η bba θα επανέλθει αν δεν καταπολεμήσεις την αιτία της εμφάνισης της Όταν βάζεις νέα φυτά κάνε τα μια απολύμανση (κάνε αναζήτηση για το θέμα).
Οι ανούμπιες θα καθαρίσουν όπως το περιγράφεις αλλά το ζήτημα είναι να μην επανεμφανιστεί η μουσάτη
Ακριβώς φίλε μου αυτό ήθελα να γράψω κ γω.
Έχω περάσει από αυτό το στάδιο με φουλ φυτεμένο ενυδρείο.
Το Οξυζενέ, ναι, είναι "πρώτες βοήθειες" και κάνει σημαντική δουλειά, αλλά ταυτόχρονα με αυτό πρέπει να καταπολεμισεις την αιτία που την προκαλεί.
Κάτι γίνεται λάθος στο συγκεκριμένο ενυδρείο κ θέλει διορθωμα.
Μια 3 ήμερη πλήρης συσκότιση επίσης βοηθάει μετά το οξυζενέ.
Πρέπει να αλλάξεις τις συνθήκες φωτισμού, και οι έξοδος του φίλτρου μην είναι πάνω από το νερό και δημιουργεί μεγάλη ανατάραξη και επιπλέον οξυγόνο.
Και αν χρησιμοποιείς λίπανση να αλλάξεις ρουτίνα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαύρη άλγη στα σαλιγκάρια... ??? aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 04-09-09 21:34
Μαύρη τριχοειδής άλγη... uptight Αρχάριοι γλυκού νερού 2 22-03-09 15:49
μαύρη ζελατίνα στον βράχο exetlaios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 8 10-01-09 09:37
Μαύρη spot άλγη; leonm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-06-06 22:26
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07360 seconds with 16 queries