Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-10, 15:57
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Στήσιμο και φύτεμα 2ου ενυδρείου,ουυιιιιιι...

Καλησπέρα και πάλι,
Μετά από το επιτυχημένο εγχείρημα του πρώτου ενυδρείου-ναι δεν έχει ψοφήσει τίποτα,ναι όλα πάνε καλά εδώ και 4 μήνες,ναι στις μετρήσεις όλα σταθερά- ξεκινάω το δεύτερο.
Πριν από κανά 2 βδομάδες υπήρχε μία προσφορά 54λιτρου comple με 15αρα λάμπα,φίλτρο,θερμοστάτη κλπ κλπ και μου ήρθε ως δώρο από συγγενή(έτσι ξεκίνησα και με το πρώτο..)
Καθότι λοιπόν είναι κρίμα να πάει στράφι ξεκίνησα εώ και 3 μέρες να το στρώνω(άσε που απότι άκουσα ενυδρείο στην κρεβατοκάμαρα κάνει καλό sex-tsui...),και εδώ έρχεται η ερώτηση...

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το φυτό Tiger Lotus και είναι η εξής:
Αναπτύσεται και αντέχει χωρίς προσθήκη CO2?

Σκοπεύω να βάλω μέσα στο ενυδρείο από φυτά ludwigia repens στα πλάγια και την πλάτη,δύο μικρές ρίζες αριστερά και δεξιά του ενυδρείου-ώστε να δημιουργήσω διάδρομο-ντυμένες με moss,κερατόφυλλο να επιπλέει κοντά στο φίλτρο και στη μέση ως κεντρικό θέμα tiger lotus. Υπόστρωμα έχει μπει ήδη μαύρη ενυδριακή άμμος.

Λίπανση θα έχω υγρή και καμία ταμπλέτα αραιά και πού αλλά θέλω να αποφυγω διοξείδιο και ξέρω εμπειρικά ότι τα άλλα φυτά αναπτύσονται χωρίς Co2.

Για το Lotus όμως δεν έχω διαβάσει κάτι εξακριβωμένο.Κάποιοι λένε αντέχει και ευδοκιμέι χωρίς διοξείδιο,άλλοι όχι και απότι κατάλαβα παίζει μεγάλο ρόλο η ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου ως προς το τι θα 'τρώει' το φυτό.
Εγώ σκοπεύω να βάλω γκάπι με αναλογία 1 αρσενικό /2,3 θυληκιές,ίσως ένα ζεύγος πλάτυ,red cherry και 1-2 μηλοσαλίγκαρα.


Όποιος γνωρίζει,τα φώτα σας παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-10, 20:52
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο φυτό βέβαια δεν το είχα ποτέ αλλά έχω διαβάσει ότι είναι απαιτητικό σε φώς και θέλει και διοξειδιο για να παει καλά. (άς μας πεί και άλλος χομπιστας τη γνώμη του).

Ομως φίλε μου εκτός από αυτό το φυτό, άν μείνεις με 15αρα λάμπα ούτε η λουντγίτζια θα πάει όπως πρέπει κι άς είναι λιγότερο απαιτητική. Νομίζω ότι πρέπει να διπλασιάσεις το φωτισμό σου για να χαρεις τα κόκκινα φυτά σε όλο τους το μεγαλείο. Ειδικά άν μπεί και λίγο διοξείδιο έστω ιδιοκατασκευής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-10, 21:18
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Έχω tiger lotus (nymphaea rubra) σε ένα 75λιτρο και σε ένα 100λιτρο χωρίς CO2 αλλά με excel ή το αντίστοιχο προϊόν της Easy liife. Έχω πολύ φώς, στο πρώτο περίπου 1W/lt περίπου και στο δεύτερο 1,5 W/lt, και με πλέον λίπανση (diy KNO3, K2SO4, σίδηρο, Flourish, Seachem Trace), πάει πολύ καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-10, 21:51
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Αρα ο φίλος μας πρέπει να διπλασιάσει τουλάχιστον τα βάτ για να το βάλει (40 βάτ θα ήταν καλά ) και να ρίχνει τακτικά εξέλ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-10, 08:41
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το διοξειδιο ξαναλεω οτι δεν ειναι καθολου στις επιλογες μου αυτη τη στιγμη,θελω να το αποφυγω εντελως λογο ελαχιστου ελευθερου χρονου.

Ludwigia εχω ηδη στο πρωτο ενυδρειο μου-ουσιαστικα κλαδεματα θα βαλω στο δευτερο- και με 15αρα λαμπα στα 44 λιτρα πηγε μια χαρα με excel μια στο τοσο,απλα τα φυλλα δεν ειναι οπως ειπες κατακοκκινα,ειχαν μονο μια απαλη αποχρωση του πορτοκαλι.Κατα τα αλλα ηταν υγιεστατη,ακομα καλυτερα και απο το κερατοφυλλο τα πηγε.
Τωρα για το 54λιτρο οντως η 'μανισια' λαμπα πιστευω κι εγω οτι δεν κανει για το Lotus.
Βεβαια ειχα ελπιδες οτι αν αυξησω τις ωρες φωτισμου σε 10-12 θα αποδωσει και αυτη αλλα ισως οχι αρκετα για το συγκεκριμενο φυτο αποτι φαινεται.
Ευχαριστω για το χρονο σας και τη βοηθεια σας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-10, 14:28
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

To συγκεκριμένο φυτό θεωρείτε και χαμηλών απαιτήσεων . Η χρήση του Co2 εννοείτε πώς θα ήταν ένα σύν αλλά αφού δεν έχεις σκοπό να βάλεις κάνει και χωρίς αυτό απλά θα έχει πιο αργή ανάπτυξη. (στο χαμηλών απαιτήσεων ενυδρείο μου μια χαρα τα πήγαινε πάντως) Καλό είναι όπως λένε και τα παιδιά να βάλεις άλλη μία λάμπα για να πάνε καλά και τα άλλα φυτά που έχεις επιλέξει να βάλεις στο ενυδρείο σου. Το συγκεκριμένο φυτό έχει 2 μειονεκτήματα το πρώτο είναι ότι καθώς απλώνονται τα φυλλώματα του προς την επιφάνεια εμποδίζει το φως όποτε και την ανάπτυξη των άλλων φυτών που θα είναι γύρο του οπότε δεν θα το χαρείς γιατί θα θέλει συχνό κλάδεμα . Το δεύτερο μειονέκτημα είναι ότι κάποιες φορές παράγει μία ουσία (φαινόλη- φαινολική ένωση ) η οποία δεν επιτρέπει στα άλλα φυτά να αναπτυχτούν (δλδ τα καθυστερεί) οπότε καλό είναι να απομακρύνεις τα άλλα φυτά από κοντά του… (υπόψην οι ουσίες αυτές δεν είναι κάτι ανησυχητικό που πρέπει να αγχωθούμε... απλά το αναφέρω προληπτικά για να το αποφύγουμε μήπως και τυχών μας συμβεί..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-10, 12:50
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές.
Λοιπόν μόλις ήρθε η παραγγελία μου με τα φυτά οπότε μόλις τα στήσω το βραδάκι θα κάνω μία παρουσίαση με φοτο ώστε να καταλάβετε πως θέλω να διαμορφώσω τη διακόσμηση και να διορθώσω τα όποια λάθη προκύψουν.
Πριν τα στησω ομως θα δοκιμασω να επισυναψω το προσχεδιο που εκανα σχετικα με το στησιμο του ενυδρειου.

Επειδή το tiger lotus θα βρίσκετε στο μέσον του ενυδρείου χωρίς άλλα φυτά τριγύρω-μόνο moss θα έχει σχετικά κοντά του,δε νομίζω να μπλοκάρει την ανάπτυξη των φυτών που βρίσκονται μακριά του λόγο του ένζυμου που βγάζει. Όσο για τις μος,θα τις τραβήξω σχτετικά μακριά για να μην τις μπλοκάρει.
Ξεχασα να γραψω τις διαστασεις,μηκος 60,πλατος 30,υψος 30.
Ακούω γνώμες,κάθε βοήθεια και σχόλιο καλοδεχούμενα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  STHSIMO.jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  49,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-05-10, 03:51
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Θες 1 βατ το λιτρο συμφωνο με τον φιλο μου nikosm1 συν τα λιπασματα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία για στήσιμο ενυδρείου StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 22-11-09 00:29
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Στήσιμο νέου ενυδρείου.... georgetax Αρχάριοι γλυκού νερού 70 09-12-06 21:40
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06411 seconds with 16 queries