Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-18, 18:29
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Καθοδήγηση για μονομάχο

Καλησπέρα σε όλους.

Το Σάββατο το μεσημέρι, μπήκαμε με τα παιδάκια μου σε ένα petshop και αγοράσαμε έναν μονομάχο. Όλοι οι μονομάχοι ήταν σε θεοσκότεινα "κλουβάκια" οι περισσότεροι σχεδόν ακίνητοι. Αφού νόμιζα ότι τα περισσότερα ψαράκια είχαν ψοφήσει. Η υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχουν και μεγάλη κινητικότητα αυτού του είδους ψάρια. Διάλεξε ένα η κόρη μου και φύγαμε με ένα 10 λιτρο δοχείο που κατά τη γνώμη μου τότε ήταν υπερβολή σε σχέση με το δοχειάκι που ήταν νωρίτερα! Πήραμε τροφή, πετρούλες, ένα διακοσμητικό και στο σπίτι αφού γεμίσαμε το δοχείο με νερό βρύσης (έχουμε φίλτρο) και περιμέναμε λίγο να ζεσταθεί, μεταφέραμε μέσα τον Μόλυ μας. (Τον αφήσαμε και ένα 20 λεπτο μέσα στη σακούλα του και μέσα στο δοχείο με νερό για να εξισορροπιστεί η θερμοκρασία).
Την πρώτη μέρα μας φοβόταν και κρυβόταν πίσω από το φυτό του. Μετά σιγά σιγά μας συνήθισε, άρχισε να ζωηρεύει, μας κοιτάζει από το τζάμι, τρώει κανονικά νομίζω.
Μετά την αγορά του λοιπόν άρχισα να ψάχνω πληροφορίες για το ψαράκι και βρήκα το φόρουμ σας! Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!! Όλα τα κάναμε λάθος!!! Δεν είχαμε φτιαγμένο ενυδρείο, ούτε φίλτρο, ούτε ξέραμε τίποτα για αμμωνίες κλπ.
Σήμερα (μετά από 3 μέρες δηλαδή) άλλαξα το μισό περίπου νερό από το δοχείο. Το είχα συλλέξει από εχθές για να αποκτήσει θερμοκρασία δωματίου. Στο σπίτι έχουμε μόνιμα σταθερή θερμοκρασία πάνω από 22 βαθμούς κελσίου.

Αυτό είναι το ιστορικό μου. Τώρα πάμε στα ζητούμενα και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε απαντώντας στις ερωτήσεις μου.

1) Υπάρχει περίπτωση να είναι εντάξει το ψαράκι αν μείνει υπό αυτές τις συνθήκες;

2) Υπάρχει περίπτωση να σωθεί το ψαράκι αν βάλω κάποια επιπλέον πρόσθετα στη δεξαμενή του; Π.χ. φίλτρο, κάποιο ζωντανό φυτό κλπ; Θα χρειαστώ καθοδήγηση από εσάς.

3) Αν απαντήσατε όχι και στις δύο πρώτες ερωτήσεις μου τότε υπάρχει περίπτωση αν φτιάξω τώρα ένα καλύτερο ενυδρείο και το μεταφέρω εκεί μέσα να σωθεί το ψαράκι μου και να ζήσει πολλά χρόνια; Γιατί διάβασα ότι χρειάζεται στρώσιμο το ενυδρείο και άρα θα πάρει αρκετό καιρό!
Αν μου απαντήσετε εδώ ναι θα ήθελα τη βοήθειά σας, σας παρακαλώ γιατί είμαι εντελώς άσχετη και θα ήθελα καθοδήγηση βήμα προς βήμα. Να πω ότι ήδη διάβασα πολλά άρθρα και πολλές συζητήσεις σας στο φόρουμ αλλά ακόμα έχω απορίες.

Έχω βρει αυτό το ενυδρείο. https://www.petcity.gr/fish/accessor...io-60li-detail Το έχει κανείς να μου πει αν είναι καλό για το ψαράκι μας; Ρωτάω αν είναι καλή η μάρκα και το φίλτρο του. Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλο; Δεν λέει αν είναι γυάλινο ή πλαστικό. Έχει διαφορά;

Έχω κι άλλες απορίες αλλά σε πρώτη φάση θα περιμένω να μου απαντήσετε σε αυτό το ποστ για να δω ποιες θα είναι οι επόμενες κινήσεις μου.

Ευχαριστώ πολύ σε όλους όσους απαντήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-18, 18:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Δυστυχώς πολλοί κάπως έτσι ξεκινάνε τη σχέση τους με το χόμπι
αλλά αν το αγαπήσουν μπορούν, όπως κι εσύ, να το κάνουν απολαυστικό για τους ίδιους και κυρίως για τους ζωντανούς φιλοξενούμενους τους
Το ενυδρείο που βρήκες είναι μια χαρά για τον μονομάχο σας και αν βρεις μπόλι (με αγγελία από κάποιο συνχομπίστα) για το φίλτρο δεν χρειάζεται να κάνεις στρώσιμο.
Εδώ θα βρεις τα βασικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892 και φυσικά πριν κάνεις οτιδήποτε να γράφεις εδώ όλες τις απορίες σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-18, 19:06
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε πρώτη φάση λοιπόν παραγγέλνω το ενυδρείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί εξυπηρετεί το φως στο ενυδρείο, αφού διάβασα ότι τα ψαράκια αυτά δεν θέλουν πολύ φως.

Αυτό είναι το ψαράκι μας ο Μόλυ. Αν νομίζετε ότι είναι η Μόλυ θα θέλαμε να μας το πείτε!

https://imgur.com/a/wUGmZ

Τί άλλο πρέπει να αγοράσω; Φαντάζομαι ένα ζωντανό φυτό, έξτρα πετρούλες για το δάπεδο και κάποιο διακοσμητικό με φωλίτσα για να κρύβετε;

Μήπως το φυτό χρειάζεται το φως του ενυδρείου τελικά και όχι το ψάρι; Για τη συντήρηση του φυτού θα χρειαστώ και τίποτα άλλο να αγοράσω;

Μέχρι να γίνει το ενυδρείο, αντιχλώριο χρειάζομαι; Γιατί στο πετσοπ δεν μας έδωσαν ίσως επειδή έχω φίλτρο στο σπίτι; Η αλλαγή του μισού νερού κάθε 3 μέρες είναι εντάξει;

Γενικά σας παρακαλώ καθοδηγήστε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται αν μπορείτε με ακριβώς τί πρέπει να αγοράσω. Αν είναι δυνατόν ακριβώς και με link του ίδιου του προϊόντος.

Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-18, 21:47
spyrval Ο χρήστης spyrval δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2010
Περιοχή: ΠΙΚΕΡΜΙ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι τέλειο για το ψαράκι. Οι μονομάχοι με τα μακριά πτερύγια και τα έντονα χρώματα είναι αρσενικοί. Οπότε είναι ο Μόλυ, είναι και κούκλος.

Το βασικό είναι να στρώσεις το φίλτρο σου. Αναγκαστικά πρέπει να διαβάσεις 5 πράγματα από την ενότητα των αρχάριων. Βρες/κατάλαβε τί είναι το μπόλι και βάλε μια αγγελία να βρεις. Αλλαγές νερού όταν το ενυδρείο μπει σε μια σειρά κάνεις περίπου 30% ανά εβδομάδα.

Θα χρειαστείς θερμαντήρα για το νερό, ο μονομάχος θέλει γύρω στους 26 βαθμούς. Ψάξε για το προφίλ του ψαριού, εξηγεί ποιές είναι οι ιδανικές συνθήκες διαβίωσης για το ψάρι καθώς και το προσδόκιμο ζωής του. Η κατηγορία Bettas στο παρόν φόρουμ εξηγεί τα πάντα.

Πάρε μαύρο/σκούρο χαλικάκι, μην πάρεις κάτι με ψεύτικο και έντονο χρώμα. Γενικά μη βάλεις τίποτα ψεύτικο μέσα. Τα φυτά μόνο καλό θα του κάνουν. Χρειάζεται μέρη να κρύβεται, να περνάει μέσα από φύλλα και να παίρνει φόρα όταν σε βλέπει και καταλαβαίνει ότι έρχεται ο σερβιτόρος

Καλή τύχη με το ψαράκι σας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-18, 10:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλημερα και απο εμενα.

Μερικες πηγες για διαβασμα νομιζω τις εγραψαν παραπανω, ωστε να κατανοησεις τα βασικα. Να επιμεινω στη σημασια του στρωμενου φιλτρου για το ψαρακι σου, ωστε να μην βρισκεται σε ενα τοξικο περιβαλλον. Χρειαζεσαι ενα χαμηλης ροης φιλτρο, με στρωμενο βιολογικο υλικο. Η καλυτερη λυση ειναι να ζητησεις μπολι σε αγγελια, οπως προταθηκε, για να λυθει το ζητημα αμεσα. Οσο το καθυστερεις, επιβαρυνεις την υγεια του ψαριου. Τοσο απλα.

Εδω και πιο συγκεκριμενα στα υπομνηματα των αρχαριων, θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι για να συνεχισεις σωστα. Ρωτας οτιδηποτε δεν καταλαβαινεις ή σε μπερδευει.

Απο εκει και περα, προτιμησε χαλαζιακο χαλικακι (ειναι ουδετερο και δεν επηρεαζει τις παραμετρους του νερου) για βυθο και μερικα ευκολα φυτα. Εδω θα βρεις αρκετες πληροφοριες για μερικα απο τα πιο δημοφιλη. Πολλα μπορεις να τα βρεις και σε αγγελιες εδω στο φορουμ, σε οικονομικη τιμη ή και δωρεαν. Κρυψωνες και πλαστικα δε χρειαζεσαι, ουτε θα βοηθησουν πουθενα. Αντιθετως, μπορει να ειναι επιβλαβη για το νερο σου. Αν κανεις ενα ωραιο περιβαλλον με φυτα και φυσικη διακοσμηση (καταλληλα ξυλα, πετρες), θα ειναι το καλυτερο για το ψαρακι σου.

Για τον φωτισμο που ρωτας, σιγουρα χρειαζεται για τα φυτα, ωστε να φωτοσυνθετουν. Αλλα περα απο αυτα, μην ξεχνας οτι τα ψαρια ειναι ζωντανοι οργανισμοι και οπως εμεις, καταλαβαινουν (και πρεπει να καταλαβαινουν) ποτε ειναι μερα ή νυχτα. Δεν θα ηθελες να μπερδεψεις το βιολογικο του ρολοι. Θα αγορασεις ενα χρονοδιακοπτη απο καταστημα με ηλεκτρολογικα ή στο ΙΚΕΑ (ειναι φθηνος) και θα ορισεις το φωτισμο να ανοιγει για 8 συνεχομενες ωρες. Ετσι θα ανοιγει και θα κλεινει αυτοματα το φως. Προτιμησε τις ωρες που θα εισαι σπιτι, ωστε να χαιρεσαι το ψαρακι σου. Για παραδειγμα στα δικα μου ενυδρεια τα φωτα ανοιγουν κατα τις 6.

Αυτα για αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-18, 10:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε πρώτη φάση λοιπόν παραγγέλνω το ενυδρείο.

Θα ήθελα να ρωτήσω σε τί εξυπηρετεί το φως στο ενυδρείο, αφού διάβασα ότι τα ψαράκια αυτά δεν θέλουν πολύ φως.

Αυτό είναι το ψαράκι μας ο Μόλυ. Αν νομίζετε ότι είναι η Μόλυ θα θέλαμε να μας το πείτε!

https://imgur.com/a/wUGmZ

Τί άλλο πρέπει να αγοράσω; Φαντάζομαι ένα ζωντανό φυτό, έξτρα πετρούλες για το δάπεδο και κάποιο διακοσμητικό με φωλίτσα για να κρύβετε;

Μήπως το φυτό χρειάζεται το φως του ενυδρείου τελικά και όχι το ψάρι; Για τη συντήρηση του φυτού θα χρειαστώ και τίποτα άλλο να αγοράσω;

Μέχρι να γίνει το ενυδρείο, αντιχλώριο χρειάζομαι; Γιατί στο πετσοπ δεν μας έδωσαν ίσως επειδή έχω φίλτρο στο σπίτι; Η αλλαγή του μισού νερού κάθε 3 μέρες είναι εντάξει;

Γενικά σας παρακαλώ καθοδηγήστε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται αν μπορείτε με ακριβώς τί πρέπει να αγοράσω. Αν είναι δυνατόν ακριβώς και με link του ίδιου του προϊόντος.

Ευχαριστώ πολύ.
Καλημέρα κι από μένα και καλό ξεκίνημα
Να σου ζήσει Ο μονομάχος
Το ενυδρείο που κοιτάς είναι μια χαρά για το συγκεκριμένο είδος
Και το φίλτρο και ο φωτισμός

Μόλις το αγοράσεις, προσπάθησε να βρεις το συντομότερο "μπόλι" από κάποιον συγχομπίστα
Θα πρέπει να σου δώσει βιολογικό υλικό από το δικό σου φίλτρο και να το τοποθετήσεις στο φίλτρο του ενυδρείου που θα αγοράσεις
Χρειάζεται επιπλέον
1. Αντιχλώριο (κατά προτίμηση Prime) - Το χρησιμοποιείς στο νερό της αλλαγής, πριν τη μεταφορά του νερού στο ενυδρείο. Το ιδανικό είναι, το νερό της αλλαγής να έχει ίδια θερμοκρασία με εκείνη του νερού στο ενυδρείο(25-26)
2. Θερμαντήρα - Συσκευή που ζεσταίνει το νερό (έως 50 watt - μην πάρεις μεγαλύτερο) - Θα τον ρυθμίσεις στους 26 βαθμούς
3. Βυθό κατά προτίμηση σκουρόχρωμο - αλλά μη σε τρελαίνει αυτή η παράμετρος
4. Ένα ξύλο για ενυδρεία και 2-3 αληθινά φυτά, θα τα εκτιμήσει
5. Αφού προμηθευτείς τα παραπάνω, βγάλε τα ψεύτικα

Μέχρι να τα βάλεις μπόλι, συνέχισε τις αλλαγές 50% κάθε 3 μέρες, με αντιχλώριο και νερό ίδιας θερμοκρασίας και τάιζε μια φορά κάθε 3-4 μέρες
Προσπάθησε να αποφεύγεις να βάζεις συχνά τα χέρια σου στο ενυδρείο
Ρύθμισε το φωτισμό να παραμένει αναμμένος για 8-9 ώρες κάθε μέρα (πχ 12:00 - 20:00)

Προσωπική μου άποψη, αγόρασε να υπάρχουν σε κάποιο συρτάρι βιταμίνες και melafix

Καλή συνέχεια...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-18, 12:11
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

To καλύτερο πράγμα που μπορείς να κάνεις κατά τις αλλαγές νερού είναι να πάρεις ένα θερμόμετρο και να μετράς τη θερμοκρασία του ενυδρείου και αυτή της βρύσης. Πχ 25 βαθμού νερού του ενυδρείου με 24.7 ή 25,5 νερού της βρύσης έτσι ώστε να μην στρεσσάρεις τον μονομάχο σου. Μετά ρίξε αντιχλώριο με τα ml που αντιστοιχούν στα λίτρα νερού που θα βάλεις στο ενυδρείο.
Φως έχει το ενυδρειάκι σου? Είναι απαραίτητα για τα φυτά αν φιλοξενήσεις και για το ψαράκι σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-18, 16:05
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!

Έχω παρατηρήσει ότι όταν του ρίχνω κόκκους τροφής, αν είναι μεγάλοι ή βουλιάξουν δεν τρέχει να τους φάει αλλά ψάχνει πάλι στην επιφάνεια για να του ρίξω άλλον. (Βέβαια δεν γνωρίζω αν μετά, όταν είναι μόνος του, ψάχνει και τις βρίσκει από τον πάτο.) Τί γνωρίζετε για αυτό; τρώνε από τον πάτο; Γιατί αν δεν τρώνε θα πρέπει να ψάχνω για υπολείμματα τροφών και να τα αφαιρώ έτσι; Εγώ τέτοιο σκουπάκι που λέτε δεν έχω. Προσπαθώ με ένα καλαμάκι να βγάζω έξω τις βρομιές. θα έχω πρόβλημα λέτε;

Κάπου διάβασα για αρακά. Έβρασα έναν σήμερα, τον ξεφλούδισα και του έριξα το μισό περίπου του μισού. Τρόμαξα λίγο γιατί δεν έκοβε κομμάτι κομμάτι (όπως νόμιζα) αλλά προσπάθησε να το φάει όλο μονομιάς! Το κρατούσε όλο στο στόμα του και δεν το άφηνε μέχρι να το κάνει όλο μια μπουκιά! Μετά τον έβλεπα να το μασάει αρκετή ώρα και νόμιζα πως πνίγεται!! Είναι φυσιολογικό ή παραλίγο να πνίξω τον καημενούλη;;

Με συγχωρείτε για τις χαζές μου ερωτήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-18, 19:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!

Έχω παρατηρήσει ότι όταν του ρίχνω κόκκους τροφής, αν είναι μεγάλοι ή βουλιάξουν δεν τρέχει να τους φάει αλλά ψάχνει πάλι στην επιφάνεια για να του ρίξω άλλον. (Βέβαια δεν γνωρίζω αν μετά, όταν είναι μόνος του, ψάχνει και τις βρίσκει από τον πάτο.) Τί γνωρίζετε για αυτό; τρώνε από τον πάτο; Γιατί αν δεν τρώνε θα πρέπει να ψάχνω για υπολείμματα τροφών και να τα αφαιρώ έτσι; Εγώ τέτοιο σκουπάκι που λέτε δεν έχω. Προσπαθώ με ένα καλαμάκι να βγάζω έξω τις βρομιές. θα έχω πρόβλημα λέτε;

Κάπου διάβασα για αρακά. Έβρασα έναν σήμερα, τον ξεφλούδισα και του έριξα το μισό περίπου του μισού. Τρόμαξα λίγο γιατί δεν έκοβε κομμάτι κομμάτι (όπως νόμιζα) αλλά προσπάθησε να το φάει όλο μονομιάς! Το κρατούσε όλο στο στόμα του και δεν το άφηνε μέχρι να το κάνει όλο μια μπουκιά! Μετά τον έβλεπα να το μασάει αρκετή ώρα και νόμιζα πως πνίγεται!! Είναι φυσιολογικό ή παραλίγο να πνίξω τον καημενούλη;;

Με συγχωρείτε για τις χαζές μου ερωτήσεις!
Καλησπέρα
Θα βοηθούσε εάν έγραφες τι τροφή ταίζεις

Το ιδανικό είναι να μην παραμένει μεγάλη ποσότητα στο βυθό - άρα θα πρέπει να καταναλώνει όση του ρίχνεις

Από την άλλη, για να ορμάει με τόση λύσα στον αρακά, μάλλον πεινάει
Οπότε επανέρχομαι : πες μας τι ταίζεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-18, 20:16
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Από το petshop μας έδωσαν αυτή την τροφή και μας είπαν 2 κόκκους την μέρα. Εγώ διάβασα να γράφει επάνω ότι ταΐζουμε τόσο ώστε να φάει σε 2 λεπτά οπότε χθες εμείς του δώσαμε συνολικά γύρω στους 4.
https://www.animals-shop.sk/en/feed-...-granules.html
Τελικά παρατήρησα ότι παίρνει την τροφή αυτή στο στόμα και την κάνει σαν εμετό και μετά ψάχνει πάλι τα κομματάκια και τα τρώει κι αν είναι μεγάλα τα ξανακάνει εμετό.... βλέπω όμως τριγυρνάει στον πάτο και ψάχνει στις πετρούλες για να φάει.
Σε αντίθεση με τον αρακά που δυο φορές που του έδωσα τον καταβρόχθισε. Κάνει να του δώσω ολόκληρο αρακά σε μια μέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-18, 22:18
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή μονομάχος..

Καλησπέρα..

Καλή αρχή και από εμένα..

Την τροφή θα μπορούσες να την σπας σε μικρότερα κομματάκια..


Τώρα όσον αφορά το μπόλι που σου έλεγαν τα παιδιά εγώ μένω Αργυρούπολη κ μπορώ Παρασκευή ή Κυριακή πρωί να σου δώσω.. Αν θέλεις πες ποιες περιοχές είναι κοντά σου έτσι ώστε να σου απαντήσει κάποιος..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-18, 08:55
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Τί καλός που είσαι!!!

Εγώ μένω Ανατολική Θεσσαλονίκη!!! Πολύυυ μακρυά!!!!

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τις συνθήκες του ψαριού για αυτή τη στιγμή στο 10λιτρο δοχείο, θα ήμουν υπόχρεη! Θα πάω σήμερα σε petshop. Σκέφτηκα να πάρω ένα anubia. Κάνει για το δοχείο; Φίλτρο από ότι διάβασα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό σε μικρά δοχεία. Αντιχλώριο χρειάζομαι σίγουρα; παρόλο που η βρύση μου έχει φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-18, 12:36
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Καλημέρα αντιχλώριο χρειάζεσαι, εγώ για αρχή θα πρότεινα να πάρεις κανένα anacharis είναι πολύ πιο εύκολα φυτά από τις anubia και έχουν και πιο γρήγορη ανάπτυξη και σίγουρα θα το αγαπήσεις εκτός αυτού καταναλώνει μεγάλες ποσότητες νιτρικών.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-18, 13:39
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Kαλησπέρα, όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω θα πρέπει να τον μεταφέρεις σε κάτι μεγαλύτερο, το 10λιτρο είναι πολύ μικρό για οποιοδήποτε ψάρι.

Αν το φίλτρο της βρύσης σου έχει φίλτρο άνθρακα (που το ανανεώνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή) τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεσαι αντιχλώριο.

Μια από τις καλυτερες τροφές για μονομάχο είναι αυτή: http://www.oceannutrition.eu/product...duct=betta-pro
Είναι σε κόκκους και αυτή αλλά μένει στην επιφάνεια οπότε είναι πιο εύκολο να τη βρει. Και αυτή θα τη "δαγκώνει" και θα τη "φτύνει" μετά αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα (είναι ένας τρόπος για να σπάνε την τροφή σε μικρότερα κομμάτια όταν είναι πολύ μεγάλη σε μέγεθος).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-18, 14:31
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Καλωσηρθες στο φορουμ κατ αρχην, και μπραβο που ηρθες εδω να αναζητησεις πληροφοριες. Προσωπικα πριν δυο περιπου εβδομαδες απεντησα και εναν μονομαχο, που τον εβαλα σε 20 λιτρα ενυδρειο. Οταν επιχειρησα να του δοσω την τροφη σε φυλλαρακια, εκεινη που δινω στα χρυσοψαρα, την εβαζε στο στομα του και την εφτυνε, ετσι οπως κανει ο δικος σου... Ειναι φυσιολογικο να κανει ετσι, γιατι μπορει να μην του αρεσει πολυ απλα η τροφη. Δεν θα πρεπει να σε ανησυχει αυτο. Ειχα ομως στο ντουλαπι μια τροφη για ψαρια, που περιεχει και σκορδο, ωστε να τονωνει το ανασοποιητικο τους. Αυτην την καταβροχθησε...αλλιως προμηθευσου μια τροφη ΕΙΔΙΚΗ για μονομαχους.
Εγω εχω αυτες τις δυο... Αν θελησεις,μπορεις να τις συνδυασεις με την ειδικη τροφη που σου ειπα παραπανω, η τον ταιζεις μονο με αυτην...
Φωτογραφιες:
Υ.Γ. το αντιχλωριο ειναι απαραιτητο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-18, 16:05
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Με μπερδέψατε όμως σχετικά με το αντιχλώριο. Να πω άλλη μια φορά ότι στο σπίτι μας έχουμε φίλτρο στην κεντρική παροχή νερού.
2 πετσοπ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται και ένα μου έδωσε και μου είπε να βάζω 1ml ανά 40 λίτρα!!!
Φοβάμαι πως αν βάλω χωρίς να χρειάζεται πάλι θα δηλητηριαστεί το ψαράκι μου!!
Τί να κάνω τελικά;

Επίσης αγόρασα ενυδρείο. Αγόρασα και το JBL Denitrol για να το στρώσω. Μου έδωσε σχετικές πληροφορίες ο υπάλληλος του petshop. Το στρώσιμο είπε ότι θέλει 10 μέρες. Το κουτάκι όμως πάνω, γράφει "¶μεση προσθήκη ψαριών".
Πάλι μπερδεύτηκα!!!

Υπάρχει περίπτωση να βρω μπόλι γρηγορότερα αλλά αν δεν τα καταφέρω υπάρχει κάποιος από εσάς που μένει Ανατολική Θεσσαλονίκη για να μου δώσει;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-18, 16:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο τα "μαγικα" μπουκαλακια που υποσχονται αμεσα προσθηκη ψαριων, το φορουμ ειναι γεματο προβληματα και απωλειες ψαριων σε νεοστημενα ενυδρεια. Βαλε μια αγγελια για μπολι, αυτη ειναι η ασφαλης λυση στην περιπτωση σου. Θα ελεγα να το πας πισω το jbl και να παρεις κατι αλλο, αν δεν το εχεις ηδη ανοιξει.

Φιλτρο εχεις αγορασει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-18, 18:03
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τα "μαγικα" μπουκαλακια που υποσχονται αμεσα προσθηκη ψαριων, το φορουμ ειναι γεματο προβληματα και απωλειες ψαριων σε νεοστημενα ενυδρεια. Βαλε μια αγγελια για μπολι, αυτη ειναι η ασφαλης λυση στην περιπτωση σου. Θα ελεγα να το πας πισω το jbl και να παρεις κατι αλλο, αν δεν το εχεις ηδη ανοιξει.

Φιλτρο εχεις αγορασει?
ναι ναι
-------------------------
Διαδικασία μπολιάσματος.


1. Ανοίγουμε το φίλτρο - δότη κάνουμε τη συνήθη συντήρηση στραγγίζοντας ελαφρά τα σφουγγάρια ή/και τα βιολογικά υλικά σε νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο σε μια καθαρή λεκάνη/κουβά.


Ως εδώ το καταλαβαίνω.


2. Αφαιρούμε λίγα υλικά και βάζουμε στη θέση τους καινούρια από το άστρωτο φίλτρο.


Εδώ τί εννοεί; Ποια υλικά και τί θα βάλει στη θέση τους; Το φίλτρο μου έχει ένα κουτάκι με καρβουνάκια μέσα και ένα σφουγγαράκι.


3. Επαναφέρουμε σε λειτουργία το φίλτρο.
4. Αδειάζουμε σε ενυδρειακή σακούλα αρκετό από το νερό της λεκάνης/κουβά με όλη όμως τη "βρωμιά" που έβγαλαν τα υλικά κατά τον καθαρισμό τους, ρίχνουμε μέσα και τα στρωμένα υλικά και τη δένουμε. Την σακούλα αυτή τη βάζουμε σε 1-2 ακόμα σακούλες σούπερ μάρκετ για ασφάλεια.
5. Μεταφέρουμε σύντομα το μπόλι στο νέο ενυδρείο.
6. Ανοίγουμε το φίλτρο - λήπτη, βάζουμε μέσα τα στρωμένα υλικά από τη σακούλα και περιχύνουμε όλα τα υλικά του φίλτρου με το νερό της σακούλας.


Δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι αυτά τα υλικά που βάζω μέσα στο φίλτρο. Νόμιζα ότι απλά θα πρέπει να βουτήξω το σφουγγαράκι μέσα στο νερό με τα βακτήρια

Μια βοήθεια παρακαλώ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenaki : 08-03-18 στις 18:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-03-18, 18:24
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ναι
-------------------------
Διαδικασία μπολιάσματος.


1. Ανοίγουμε το φίλτρο - δότη κάνουμε τη συνήθη συντήρηση στραγγίζοντας ελαφρά τα σφουγγάρια ή/και τα βιολογικά υλικά σε νερό που έχουμε βγάλει από το ενυδρείο σε μια καθαρή λεκάνη/κουβά.


Ως εδώ το καταλαβαίνω.


2. Αφαιρούμε λίγα υλικά και βάζουμε στη θέση τους καινούρια από το άστρωτο φίλτρο.


Εδώ τί εννοεί; Ποια υλικά και τί θα βάλει στη θέση τους; Το φίλτρο μου έχει ένα κουτάκι με καρβουνάκια μέσα και ένα σφουγγαράκι.


3. Επαναφέρουμε σε λειτουργία το φίλτρο.
4. Αδειάζουμε σε ενυδρειακή σακούλα αρκετό από το νερό της λεκάνης/κουβά με όλη όμως τη "βρωμιά" που έβγαλαν τα υλικά κατά τον καθαρισμό τους, ρίχνουμε μέσα και τα στρωμένα υλικά και τη δένουμε. Την σακούλα αυτή τη βάζουμε σε 1-2 ακόμα σακούλες σούπερ μάρκετ για ασφάλεια.
5. Μεταφέρουμε σύντομα το μπόλι στο νέο ενυδρείο.
6. Ανοίγουμε το φίλτρο - λήπτη, βάζουμε μέσα τα στρωμένα υλικά από τη σακούλα και περιχύνουμε όλα τα υλικά του φίλτρου με το νερό της σακούλας.


Δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι αυτά τα υλικά που βάζω μέσα στο φίλτρο. Νόμιζα ότι απλά θα πρέπει να βουτήξω το σφουγγαράκι μέσα στο νερό με τα βακτήρια

Μια βοήθεια παρακαλώ;
ειναι το βιολογικο υλικο που ωαζουμε στα φιλτρα. συνηθως ειναι siporax ή ελαφροπετρα (google it). αυτο το υλικο εχει την ιδιοτητα να κατοικειται απο αποικιες βακτηριων (οταν το ενυδρειο ειναι "στρωμενο") τα οποια μετατρεπουν την αμωνια σε αβλαβη αλατα οπως τα νιτρικα. εαν εσυ βαλεις λιγο απο το βιολογικο υλικο ενος στρωμενου ενυδρειου σε ενα καινουριο φιλτρο (το οποιο θα εχει μεσα καινουριο βιολογικο υλικο) τα βακτηρια αυτα θα εποικησουν στο καινουριο υλικο οποτε αυτοματα (σχεδον) το φιλτρο "στρωνει", δλδ αποκτα τα βακτηρια που "τρωνε" την αμμωνια
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-18, 18:49
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι το βιολογικο υλικο που ωαζουμε στα φιλτρα. συνηθως ειναι siporax ή ελαφροπετρα (google it). αυτο το υλικο εχει την ιδιοτητα να κατοικειται απο αποικιες βακτηριων (οταν το ενυδρειο ειναι "στρωμενο") τα οποια μετατρεπουν την αμωνια σε αβλαβη αλατα οπως τα νιτρικα. εαν εσυ βαλεις λιγο απο το βιολογικο υλικο ενος στρωμενου ενυδρειου σε ενα καινουριο φιλτρο (το οποιο θα εχει μεσα καινουριο βιολογικο υλικο) τα βακτηρια αυτα θα εποικησουν στο καινουριο υλικο οποτε αυτοματα (σχεδον) το φιλτρο "στρωνει", δλδ αποκτα τα βακτηρια που "τρωνε" την αμμωνια
με το σφουγγαράκι δεν γίνεται; Δε νομίζω να έχει αυτός που θέλω να πάρω το μπόλι siporax ή ελαφρόπετρα. Αν στίψουμε το σφουγγαράκι του στο δικό μας;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-03-18, 19:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν στιψεις μονο το σφουγγαρι, απλα θα παρεις λιγοτερο μπολι και αυξανονται οι πιθανοτητες να μην πιασει. Η μεταφορα βιολογικου υλικου ειναι πιο ασφαλης, γιατι υπαρχει μεγαλη αποικηση βακτηριδιων στο υλικο.

Απο που θα παρεις μπολι και δεν υπαρχει βιολογικο υλικο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-03-18, 20:57
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν στιψεις μονο το σφουγγαρι, απλα θα παρεις λιγοτερο μπολι και αυξανονται οι πιθανοτητες να μην πιασει. Η μεταφορα βιολογικου υλικου ειναι πιο ασφαλης, γιατι υπαρχει μεγαλη αποικηση βακτηριδιων στο υλικο.

Απο που θα παρεις μπολι και δεν υπαρχει βιολογικο υλικο?
Δεν ξέρω ακόμα αλλά εγώ στο δικό μου φίλτρο δεν έχω τίποτα άλλο μέσα. Οπότε και να έχει το δικό του πώς θα του το αναπληρώσω; Γιατί λέει ότι βάζουμε μέσα υλικό από το άστρωτο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-03-18, 21:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν θα το αναπληρωσεις. Ειναι πολυ λιγο αυτο που χωραει το δικο σου ετσι κι αλλιως. Θα βγαλεις τον ανθρακα και στη θεση του θα βαλεις το βιολογικο υλικο που θα παρεις ως μπολι.

Ποιο φιλτρο ειπαμε πως εχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-03-18, 21:40
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα το αναπληρωσεις. Ειναι πολυ λιγο αυτο που χωραει το δικο σου ετσι κι αλλιως. Θα βγαλεις τον ανθρακα και στη θεση του θα βαλεις το βιολογικο υλικο που θα παρεις ως μπολι.

Ποιο φιλτρο ειπαμε πως εχεις?
Αυτό
http://www.aquatlantis.com/index.php?id=23&tbl=registos

Έχει μέσα ένα μικρό σφουγγαράκι και ένα άσπρο κουτάκι με κάτι σαν καρβουνάκια μέσα (δεν ξέρω πώς λέγονται). Αυτό είναι ο άνθρακας;

Τελικά αγόρασα ενυδρείο 34 λίτρων γιατί δε χώραγε πιο μεγάλο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-03-18, 00:22
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Ακόμη και να στυψεις το σφουγγάρι από το στρωμένο ενυδρείο, κάτι θα γίνει. Αυτό που μάλλον δεν έχεις πάρει, και πρέπει, είναι το βιολογικό υλικό, Δλδ το σίποραξ. Θα πάρεις σίποραξ από το petshop (Mini που είναι σαν χαπάκια μικρά, ή κανονικό και θα το σπάσεις σε κομματάκια. Θα το βάλεις στο φίλτρο σου αφού βγάλεις τον άνθρακα (θα αφήσεις Δλδ στο φίλτρο μόνο το σιποραξ και το σφουγγάρι) και πάνω σε αυτά τα υλικά θα βάλεις το μπόλι από το στρωμένο ενυδρείο...
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-18, 14:54
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Unhappy

Παιδιά δε βλέπω να βρίσκω μπόλι, δεν μπορούσα να το καθυστερήσω άλλο και ξεκίνησα σήμερα το denitrol.

Σας παρακαλώ πάρα πολύ!! έριζα το υγρό με τα βακτήρια μέσα στο νερό του ενυδρείου. Μήπως έκανα χαζομάρα και έπρεπε να το ρίξω μέσα στο σφουγγαράκι του φίλτρου;;;;;;;

Κάπου διάβασα ότι πρέπει να ρίχνω λίγη τροφή μέσα στο ενυδρείο παράλληλα με τα βακτήρια. Από το e-shop με διαβεβαίωσαν ότι δεν πρέπει!

Επίσης μου είπαν να μην πετάξω τον άνθρακα και ότι δεν χρειάζομαι sιporax ή ελαφρόπετρα. Μετά από καιρό αν παλιώσουν και βρωμίσουν πολύ να τα αντικαταστήσω με άλλα ανταλακτικά! Ότι να ναι... δεν βγάζω άκρη.
Έχω κουραστεί, αγχωθεί και απελπιστεί, αφάνταστα με το όλο θέμα!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους όσους είχατε να δώσετε μια συμβουλή και μια ευχή για το ψαράκι μου. Να είστε όλοι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-18, 16:26
gusteg Ο χρήστης gusteg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2016
Περιοχή: Ραφηνα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Σου είπαν παραπάνω τι πρέπει να κάνεις. Mini siporax στη θέση του άνθρακα, αντιχλώριο πάντα στο νερό και χρειάζεσαι και έναν θερμαντήρα γιατι ο μονομάχος ζει στους 26 βαθμούς περίπου τον χειμώνα (το καλοκαίρι σε περισσότερους). Αν το φίλτρο της κεντρικής σου παροχής είναι φίλτρο ανθρακα και το ανανεώνεις σύμφωνα με τις οδηγίες τότε μπορείς να μην βάζεις αντιχλώριο. Τα περισσότερα φίλτρα κεντρικής παροχής όμως δεν έχουν φίλτρο ανθρακα. Για να είσαι σίγουρη βάζε αντιχλώριο. Αν μένει χλώριο στο νερό ουτε βιολογία θα έχεις και σύντομα ούτε ψάρι.

Αφού έχεις ψάρι μέσα στο ενυδρείο δεν χρειάζεται να προσθέτεις τροφη σε τούλι. Το ψάρι θα παραγει την αμμωνία που θέλει η βιολογία. Χωρίς μπόλι το ψάρι σου κολυμπάει σε ακατάλληλο νερό, το οποίο μπορεί να γίνει κατάλληλο σε περίπου ένα μηνα αν προσέχεις το φίλτρο σου. Μέχρι τότε ελπίζω να τα καταφέρει το ψαράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-18, 21:39
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Δεν έχω ψάρι μέσα στο ενυδρείο. Το έχω προσωρινά σε ένα δοχείο 10 λίτρων και του αλλάζω το νερό κάθε 2 μέρες, μέχρι να ετοιμαστεί το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-03-18, 07:03
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Προφανώς έχεις μπερδευτεί ακούγοντας 2 αντικρουομενες απόψεις (για τα υλικά του φίλτρου) αλλά πρέπει να αποφασίσεις και ποιου τις συμβουλές θα ακούσεις, τις δικές μας ή του πετσοπα; λίγο διάβασμα στις κατηγορίες αρχαριων με τις οδηγίες και τις εμπειρίες τρίτων, πιστεύω θα σε βοηθήσει να πάρεις μια τέτοια απόφαση
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-18, 21:13
elenaki Ο χρήστης elenaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis187 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς έχεις μπερδευτεί ακούγοντας 2 αντικρουομενες απόψεις (για τα υλικά του φίλτρου) αλλά πρέπει να αποφασίσεις και ποιου τις συμβουλές θα ακούσεις, τις δικές μας ή του πετσοπα; λίγο διάβασμα στις κατηγορίες αρχαριων με τις οδηγίες και τις εμπειρίες τρίτων, πιστεύω θα σε βοηθήσει να πάρεις μια τέτοια απόφαση
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....32#post1037632

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenaki : 10-03-18 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS Μονομάχος!!! nikolsim Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-11-17 02:00
fin rot μονομάχος maria1983 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-07-11 18:06
Μονομάχος SOS!!! dimitrak2000 Bettas 11 04-07-09 10:14
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11873 seconds with 15 queries