Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-11, 11:33
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή αντιχλωριο και Α.Ο.

Καλημερα παιδια!
Θελω να ρωτησω το εξης για επιβεβαιωση.
Πηρα μια Α.Ο. και την χρησιμοποιω χωρις την μεμβρανη
δηλαδη μονο τα προφιλτρα. Ο λογος ειναι για να μην χρησιμοποιω πια
αντιχλωριο, και επειδη υπαρχει περιπτωση να φυγω για αρκετο καιρο
και να ειναι ποιο ευκολο για τους δικους μου που θα το φροντιζουν. Να μην καθονται δηλαδη να ασχολουνται τοσο με την αλλαγες μιας κ δεν εχουν χρονο και δεν γνωριζουν κ πολλα!!

Ειναι σωστο αυτο που επειχειρεισα? Αντιχλωριο δεν χρειαζεται να βαζω τωρα?
Αυτο απο οτι μου ειπαν αρκετοι ειμαι μια χαρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-11, 12:14
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

θεωρητικά όμως το αντιχλώριο έχει κι άλλες ιδιότητες και θα μπορούσες και για οικονομία να βάλεις όσο αντιχλώριο χρειάζεται το νερό που έχεις ετοιμάσει και να το αφήσεις έτοιμο στους γονείς σου

πάντως θεωρητικά τα προφίλτρα αφαιρούν το χλώριο (και όχι μόνο) απο το νερό του δικτύου

βέβαια-πάλι για οικονομία-θα μπορούσες να πάρεις μόνο προφίλτρα και όχι Α/Ο για τα προφίλτρα...αλλά μιά Α/Ο πάντα χρειάζεται (το λέει και ο Σπύρος και το τονίζω κι εγώ )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-11, 13:34
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
θεωρητικά όμως το αντιχλώριο έχει κι άλλες ιδιότητες και θα μπορούσες και για οικονομία να βάλεις όσο αντιχλώριο χρειάζεται το νερό που έχεις ετοιμάσει και να το αφήσεις έτοιμο στους γονείς σου

πάντως θεωρητικά τα προφίλτρα αφαιρούν το χλώριο (και όχι μόνο) απο το νερό του δικτύου

βέβαια-πάλι για οικονομία-θα μπορούσες να πάρεις μόνο προφίλτρα και όχι Α/Ο για τα προφίλτρα...αλλά μιά Α/Ο πάντα χρειάζεται (το λέει και ο Σπύρος και το τονίζω κι εγώ )
Σε παλιοτερη συζητηση με τον Σπυρο ειχα καταληξη οτι δεν χρειαζεται αντιχλωριο στο νερο της οσμωσης.Τωρα εδω διαβαζω οτι χρειαζεται.Τελικα ποιο ειναι το σωστο?Ρωταω γιατι κανω αλλαγες με 3/4 νερο οσμωσης χωρις αντιχλωριο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-11, 13:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται απο την άποψη οτι δεν έχει χλώριο το νερό. Το αντιχλώριο όπως λεει ο μικρος ακουαριστας, προσθέτει και αλλα ωφελιμα για τα ψάρια στοιχεία.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-11, 13:57
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

σε αυτή την συζήτηση θυμάμαι να τείνουμε ότι δεν χρειάζεται αντιχλώριο που είναι σκέτο αντιχλώριο
εγώ πάντως τα αντιχλώρια που ξέρω έχουν και άλλες ουσίες που θεωρητικά χρειάζονται στα ψάρια

προσωπικά στις αλλαγές μου υπολογίζω ένα τέταρτο της δόσης για το νερό της Α/Ο
και κανονικά (και μία ιδέα παραπάνω) για το νερό της βρύσης

εν κατακλείδι πάντως-απόψεις μοιραζόμαστε-δεν νομοθετούμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-11, 14:25
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτή την συζήτηση θυμάμαι να τείνουμε ότι δεν χρειάζεται αντιχλώριο που είναι σκέτο αντιχλώριο
εγώ πάντως τα αντιχλώρια που ξέρω έχουν και άλλες ουσίες που θεωρητικά χρειάζονται στα ψάρια

προσωπικά στις αλλαγές μου υπολογίζω ένα τέταρτο της δόσης για το νερό της Α/Ο
και κανονικά (και μία ιδέα παραπάνω) για το νερό της βρύσης

εν κατακλείδι πάντως-απόψεις μοιραζόμαστε-δεν νομοθετούμε
Η αληθεια ειναι οτι και εγω βαζω παραπανω(λιγο) στο νερο της βρυσης (stress coat της api).Οποτε ενταξει πρεπει να ειμαι
Προς θεου να μην παρεξηγηθω..δεν ενισταμαι σε κατι,απλα ως απειρος σε αυτα τα θεματα θελω να καταλαβω απο τους εμπειροτερους τη σωστη χρηση της οσμωσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-11, 15:21
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

το οτι δεν εχει τις ωφελιμες ουσιες που εχει το αντιχλωριο το γνωριζω. Οπως βιταμινες και αλοη για τις πληγες. Μπορει να προσθετω και λιγο αντιχλωριο αλλα οχι στις ποσοτητες που χρειαζεται. ισα ισα για τα συστατικα που προ ανεφερα!
Οσο για το οτι δεν πηρα μονο τα προφλτρα τοσ κεφτομουν αλλα ειπα να παρω Α.Ο. γιατι μπορει να μου χριαστει καποια στιγμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-07-11, 16:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι δεν εχει τις ωφελιμες ουσιες που εχει το αντιχλωριο το γνωριζω. Οπως βιταμινες και αλοη για τις πληγες. Μπορει να προσθετω και λιγο αντιχλωριο αλλα οχι στις ποσοτητες που χρειαζεται. ισα ισα για τα συστατικα που προ ανεφερα!
Οσο για το οτι δεν πηρα μονο τα προφλτρα τοσ κεφτομουν αλλα ειπα να παρω Α.Ο. γιατι μπορει να μου χριαστει καποια στιγμη.
1. Δεν τιθεται θεμα υπαρξης χλωριου στο νερο που βγαινεια απο τα προφιλτρα της ΑΟ, αρκει να μην εχουν "ληξει" γιατι και αυτα ειναι για φιλτραρισμα συγκεκριμενου αριθμου λιτρων νερου, μετα το χλωριο περναει ανενοχλητα.
Υπαρχουν προφιλτρα για 5000 λιτρα για 10000 ακομα και 20000 λιτρα.
Ο καθενας οφειλει να ξερει τι προφιλτρο διαθετει και να υπολογιζει την ποσοτητα νερου που εχει φιλτραρει για να τα αντικαθιστα με καινουρια εγκαιρα.
2. Αν καποιος θελει να βαζει και αντιχλωριο στο προφιλτραρισμενο νερο δεν κανει κακο, αλλα δεν ειναι και απαραιτητο.
Φυσικα δεν εχουν ολα τα αντιχλωρια τις ιδιοτητες πχ αλοη, δεσμευση βαρεων μεταλλων (κατι που κανει και το προφιλτρο ενεργου ανθρακα), δεσμευση χλωραμινης εκτος χλωριου, δεσμευεση αμμωνιας κλπ.
Οποτε δεν παμε με κλειστα ματια σε αγορα αντιλχωριου αλλα επιλεγουμε αυτο που κανει αυτο που θελουμε επιπλεον απο την δεσμευση χλωριου.

Ουσιαστικα ομως ακομα και το (καλης ποιοτητας και ποσιμο) αφιλτραριστο νερο βρυσης, αν συλλεγεται σε δοχειο και αεριζεται μερικες ωρες μπορει να χρησιμομοιηθει ανετα στο ενυδρειο χωρις αντιχλωριο (αφου το χλωριο εξατμιζεται σε μερικες ωρες και ακομα πιο γρηγορα αν αεριζεται πχ αεροπετρα-αεραντλια).
Με την προυποθεση οτι δεν χηρισμοποιειται απο την εκαστοτε εταιρεια υδρευσης της καθε πολης, χλωραμινη που δεν εξατμιζεται ευκολα και θελει πολλες μερες κατι τετοιο. Στην Αθηνα τουλαχιστον η ΕΥΔΑΠ δεν χρησιμοποιει χλωραμινη.

ΥΓ Μια υπενθυμιση: αν ανοιχτει η μεμβρανη απο τη ζελατινα της και μπει στο φυσιγγιο και βραχει, τοτε πρεπει να μενει παντα υγρη, γιατι αν στεγνωσει θα καταστραφει μερικως εως και εντελως. Αν την τοποθετησες λοιπον για δοκιμη και δεν εχεις σκοπο να τη χρησιμοποιεις, εχε υποψιν σου τα παραπανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-11, 00:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εγώ πάλι ... δεν κατάλαβα γιατί αγόρασες Α.Ο. ... ενώ μπορούσες να αγοράσεις προφίλτρα άνθρακα και στερεών ..... μόνο.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-11, 11:16
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάλι ... δεν κατάλαβα γιατί αγόρασες Α.Ο. ... ενώ μπορούσες να αγοράσεις προφίλτρα άνθρακα και στερεών ..... μόνο.-
το εξηγησα και παραπανω. Ειπα να παρω ολο το σετ γιατι μπορει να χσρησιμοποιησω την μεμβανη μελλοντικα. Δεν την δοκιμασα βεβαια για να μην χαλασει. Αν δεν την χρειαστω στην τελικη την πουλαω!! Αλλα πιστευω οτι καποια στιγμη θα την χρησιμοποιησω και γω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-11, 13:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

χρησιμοποιω κι εγω νερό απο Α/Ο στο ενυδρειο μου. Αντιχλώριο ριχνω καθε 4η αλλαγη ετσι για τα υπολοιπα που προσφερει εκτος της δεσμευσης χλωριου. Το aquasafe της tetra βαζω που εχει και καποιες αλλες ιδιοτητες (βιταμινες, ενυσχυση μεμβρανων κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-11, 21:04
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...και φυσικα κανενας δε μας εγγυαται οτι "αυριο" δε θα βαλουν και χλωραμινες οπως και το οτι θα ενημερωσουν για αυτη τους την κινηση
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το αντιχλωριο εχει ληξει kiriles Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 16-07-11 12:55
αντιχλωριο solferino Αρχάριοι γλυκού νερού 23 14-01-11 04:42
αντιχλωριο ducatisti Γλυκό νερό - Γενικά 4 11-01-10 21:47
αντιχλωριο flipper Γλυκό νερό - Γενικά 4 27-08-07 20:29
αντιχλωριο stefapat Αρχάριοι γλυκού νερού 22 21-12-06 02:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05216 seconds with 13 queries