Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-04, 00:33
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Ο χρήστης ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-05-2004
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή ΦΙΛΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΙΟ ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ PET SHOP ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 160lt. 55-30-1m ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟ FLUVAL 204 ΓΙΑ 420lt/h ΤΕΛΙΚΑ Ο ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ;Η ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΜΙΚΡΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΚΑΡΦΙΤΣΑΣ. ΜΕΣ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ ΕΧΩ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ KOI.ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-04, 01:37
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλώς όρισες ..
Το φίλτρο που έχεις είναι αρκετό για το ενυδρείο σου δεν χρειάζεσαι δεύτερο… αρκεί να λειτουργεί σωστά .. τι υλικά έχεις βάλει μέσα? Είναι σωστά τοποθετημένα?
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-04, 02:07
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Εγώ θα διαφωνήσω με τον Τάσο. Για 160 λίτρα ενυδρείο χρειάζεσαι κυκλοφορία τουλάχιστον 480 l/h. Το φίλτρο που έχει ονομαστική ροή 420 l/h όταν το γεμίσεις υλικά και το τοποθετήσεις σε μια απόσταση κάτω από το ενυδρείο θα σου δίνει ροή το πολύ 350 l/h, που κατά τη γνώμη μου είναι λίγα για ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα.
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Πόσα ψάρια έχεις μέσα, πόσο καιρό τα έχεις; Είναι στρωμένο το φίλτρο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-04, 02:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα σταθώ σε κάτι άλλο και ας χαλάσω το post του νέου μας φίλου.
Η χωρητικότητα του ενυδρείου σου για Κόι και χρυσόψαρα, 100% δεν φτάνει ούτε για αστείο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-04, 11:20
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ με το halva εκτός και αν κρτήσει μόνο 2-3 χρυσόψαρα. Για αυτό ρώτησα να μας πει πόσα ψάρια έχει μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-04, 17:59
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Ο χρήστης ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-05-2004
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ 1500 lt ΤΗΝ ΩΡΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ.ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΙΛΤΡΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΑΖΙ 1920lt/h ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ (12)ΦΟΡΕΣ;ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ,ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ,ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΙΚΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-05-04, 18:27
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Ευριπίδη καλησπέρα,

Στην περίπτωση του φιλτραρίσματος, πιστεύω πως πολλοί θα συμφωνήσουν εδώ μέσα ότι big is beautiful. Εγώ προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα να φιλτράρεται το νερό μου 22 φορές....

Τώρα, όσον αφορά το γεγονός του να αφήσεις το παλιό σου φίλτρο να λειτουργεί παράλληλα με το "μεγάλο", εάν κάνεις ένα search στο Board θα διαβάσεις αρκετές ιστορίες για παιδιά που έχασαν τα ψάρια τους μόνο και μόνο γιατί βασίστηκαν μόνο σε ένα φίλτρο.... πιστεύω λοιπόν πως απαντώ στην απορία σου...
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-04, 18:56
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ 1500 lt ΤΗΝ ΩΡΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ
Καλος ηρθες.
Τι μαρκα ειναι το 1500αρι φυλτρο??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-04, 23:50
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παιδιά ας μην είμαστε υπερβολικοί!!!!
Δεν είναι καθόλου απαραίτητο να έχουμε μόνιμα 2 φίλτρα μέσα στο ενυδρείο, μόνο και μόνο για την περίπτωση ότι μπορεί το ένα να πάθει κάτι... Ότι κάποιες φορές μπορεί να έχουμε 2, και να είναι θετικό, δεν το αμφισβητώ, αλλά όχι να νοιώθει κανείς ανασφάλεια και ότι κάνει λάθος αν δουλεύει το ενυδρείο του με ένα καλό φίλτρο...
Όσο για το Fluval, αν δεν βάλει μέσα στο ενυδρείο πολλά ψάρια, μπορεί να κάνει δουλειά, με δεδομένο ότι τα χρυσόψαρα θέλουν σχετικά μεγάλες αλλαγές νερού, κάτι που βοηθάει την λειτουργία του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-05-04, 00:57
525 Ο χρήστης 525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Στο μικρό μου ενυδρείο που είναι 1 χ 40 χ 55 έχω 400 λίτρα την ώρα κυκλοφορία νερού εδώ και πολύ καιρό .. έχω πολύ καλές μετρήσεις ο δίσκος που έχω μεγάλωσε εκεί μαζί με αρκετά νέον και δεν είχα κανένα πρόβλημα..
Τάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-05-04, 11:12
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σε ενυδρείο 110 * 50 * 60 φτάνει το FLUVAL 204?
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-05-04, 12:38
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Το Fluval 204 έχει δυνατότητα 700 l/h εάν θυμάμαι καλά... Το ενυδρείο σου είναι 330 gross, οπότε πιστεύω ότι το φίλτρο είναι ακατάλληλο.
Θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι που θα σου γυρίζει minimum 1000 l/h.

Βεβαίως δε μας λες τι σκοπέυεις να βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Εάν δεν μας πεις την ιχθυοφόρτωση, όλα τα άλλα είναι περιττά.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-05-04, 13:09
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σωστά σκοπεύω να βάλω

3 LABIDOCHROMIS PERLMUTT
2 CYNOTILAPIA AFRA
2 CONVICT CICHLID
1 LABEOTROPHEUS-TREWAVASAE
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-05-04, 13:16
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

προτιμησε μια λιμνη απο ολες,θα τα κανεις σαλατα ολα μαζι και μετα θα αρχισουν τα..οργανα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-04, 13:43
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Γιώργο,

Στο ήδη υπάρχον ενυδρείο σου, σου είχαμε επισημάνει ότι οι συνδιασμοί των ψαριών σου δεν είναι σωστοί...

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2160

Τώρα έρχεσαι και μας λες για άλλο ενυδρείο (?) με συνδιασμούς ψαριών από Lake Malawi & Central America.

Δύο πράγματα συμβαίνουν

α) Οι πηγές σου είναι λάθος,
β) Δεν καταλαβαίνεις το ασυμβίβαστο κάποιων ψαριών και τις συνέπειές του.

Είσαι δυο μέρες στο Board και οι ερωτήσεις σου είναι πολλές και απόλυτα ευσπρόδεκτες (όλοι έτσι κάναμε στην αρχή).

Το θέμα όμως δεν είναι να σου απαντάμε τις ερωτήσεις σου, αλλά να τις διαβάζεις, αλλιώς δε γίνεται τίποτα.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-04, 14:01
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλιπε για τον συνδιασμό των ψαριών: Nαι δεν τα πάω και πολύ καλα αύτο μαθαίνω στο BOARD.. ίσως έκανα λάθος για τα Central America νόμιζα πώς ήταν Malawi θα πρέπει να ξανα ψάξω και Ευχαριστώ για την Παρατήρηση.
Οσο αναφορα το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα ψάρια και τον αριθμό που θέλω.Είναι οι μέρες που θα αλλάξω ενυδρείο με τουλάχιστον τα διπλάσια λίτρα.Εμπάσι περιπτώση ρωτάω για το φίλτρο π.χ αν κάνει για τα λίτρα του νέου ενυδρείου , γιατι όπως καταλαβαίνεις είναι ακριβος ο εξοπλισμός και έχω χαλάσει αρκετα ώς τώρα χρήματα...
Σίγουρα έχω ενθουσιαστεί με τόσος χομπίστες και τόσες εμπειρίες εδω πέρα και ζήτω συγγνώμη ανα σε μπέρδεψα με τις προηγούμενες αναφορές μου.. Αντε καλή σου μέρα
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-05-04, 14:05
GC Ο χρήστης GC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2004
Περιοχή: Pagrati Athens
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

τα CONVICT CICHLID θα φύγουν
__________________
George
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-04, 14:08
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

το κανατε παλι το topic ........ chat room γενικων υποθεσεων

λιγο αυτοσυγκρατηση παιδια
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-04, 14:30
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Οχι ρε Κυριάκο,

Μέσα στα πλαίσια είμαστε

Γιώργο,

Για το φίλτρο σου απάντησα (πάλι δεν με προσέχεις)

Παράθεση:
Το Fluval 204 έχει δυνατότητα 700 l/h εάν θυμάμαι καλά... Το ενυδρείο σου είναι 330 gross, οπότε πιστεύω ότι το φίλτρο είναι ακατάλληλο.
Θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι που θα σου γυρίζει minimum 1000 l/h.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-05-04, 02:41
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GC
Σωστά σκοπεύω να βάλω

3 LABIDOCHROMIS PERLMUTT
2 CYNOTILAPIA AFRA
2 CONVICT CICHLID
1 LABEOTROPHEUS-TREWAVASAE

ετσι καλοπροαιρετα και απο περιεργεια τα PERLMUTT απο που θα τα βρεις???


P.S ξερω -ξερω ειμαι εκτος τοπικ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-05-04, 00:21
ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Ο χρήστης ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-05-2004
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΔΥΟ ΦΙΛΤΡΑ ΤΗΣ OTTO ΤΟ ΕΝΑ 1500LT\H ME 85EURO
KAI ENA 2000LT/H ME 105EURO ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΟ FLUVAL ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΛΛΑ 420LT/H ΠΑΜΕ ΣΕ 15-18 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΗΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΗ;ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ .ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΟΤΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΔΟΥΣ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ,ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΙΚΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-05-04, 00:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ 1500 lt ΤΗΝ ΩΡΑ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ.ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΦΙΛΤΡΑ ΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΑΖΙ 1920lt/h ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ; ΑΝ ΝΑΙ ΤΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ (12)ΦΟΡΕΣ;ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ,ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ,ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΙΚΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Το ότι δεν έχει θήκες δεν σημαίνει τίποτα. Δημιουργείς εσύ διαδοχικά στρώματα όπως τα επιθυμείς. Σε καμία περίπτωση μη διανοηθείς να βάλεις μόνο υαλοβάμβακα. Θα γεμίσει στο 5% του όγκου που έβαλες και θα μπουκώσει το φίλτρο.
Θα πρότεινα κάτι να χρησιμοποιήσεις για βιολογικό φίλτρο. Ιδανικό φίλτρο άμμου (ΟΧΙ φίλτρο βυθού). Προσωπικά σε οτιδήποτε εκτός από reef δεν χρησιμοποιούσα κάρβουνο σε μόνιμη βάση αλλά είχα πάντα πολύ καλό βιολογικό. Αν έχεις διάθεση να πληρώσεις πολύ καλή λύση είναι το Eheim 2227 που είναι wet dry (φυσικά αθάνατο), θα κάνει και κυματισμό στο ενυδρείο σου αλλά θα σου κοστίσει.
Τώρα το 20 ,22,30 , 50 άντε 100 μου θυμίζει παιδικό παιχνίδι. Σκέψου ότι μέσα στο ενυδρείο σου θα είναι πια όλα φύλλο και φτερό. Θα προκαλέσεις τέτοιο στρεσάρισμα σε ψάρια που δεν θα βλέπεται. Το ενυδρείο σου είναι με το ζόρι 150 λίτρα. Το 1800 και 420 μας κάνει 2200.Αφαίρεσε και 20% αν το τιγκάρεις, άντε 30% είσαι στο 1600 περίπου άρα 11 με 12 φορές το ενυδρείο. Η λέξη υπερβολή είναι λίγη.
Φίλε σε όλα τα πράγματα υπάρχει μέτρο.
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-04, 13:29
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Συμφωνώ!!!!Στο παρελθόν έχω χάσει χρυσόψαρο ''μπλακ-μουρ'' από υπερβολική ροή νερού και στρές .
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-04, 04:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως έχει αναφερθεί πολύ συχνά ότι στο φιλτράρισμα στοχεύουμε να "γυρίζουμε" τουλάχιστον 10 φορές τον συνολικό όγκο νερού του ενυδρείου. Απλώς να επισημάνω ότι αυτός ο "κανόνας" έχει βγει κυρίως από τους αμερικάνους για τις περιπτώσεις που χρησιμοποιούνται φίλτρα HOB (Hang On Back) τα οποία δεν έχουν την χωρητικότητα των canister filters.
Στην περίπτωση που χρησιμοποιείται ένα καλό canister filter δεν ισχύει (κατά την γνώμη μου) ο "κανόνας" αυτός... με παροχή 5 φορές τον συνολικό όγκο νερού του ενυδρείου είμαστε (υπερ)καλυμμένοι.
Τα ΗΟΒ έχουν μεγαλύτερη ισχύ αλλά υστερούν κατά πολύ στον βιολογικό όγκο σε σχέση με τα canisters.
Δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την ισχύ του φίλτρου αλλά και τον βιολογικό όγκο που μας προσφέρει (που είναι πολύ πιο σημαντικό).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-04, 13:41
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αυτό που λέει ο Γιώργος είναι σωστό.
... και να μην ξεχνάμε ότι για ένα μεγάλο σε χώρο βιολογικό φίλτρο, η ταχύτητα του νερού δεν είναι καλό να είναι μεγάλη. Όσο πιο αργά περνάει το νερό από τα βιολογικά υλικά, τόσο πιο πολύ χρόνο έχουν τα βακτηρίδια να κάνουν το καθήκον τους..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-04, 16:17
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε χονδρικα αυτην την σχεση;;;;

Δηλαδη αν για ενα ενυδρειο καθαρου ογκου 300 λιτρων, με ογκο για υλικα φιλτραρισματος ας υποθεσουμε 7 λιτρα και παντα με το σκεπτικο οτι η ιχθυοφορτιση δεν ειναι υπερβολικη , ποσες φορες θα ειναι καλο να γυρναει το νερο την ωρα;
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-04, 19:41
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paparatsi
Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε χονδρικα αυτην την σχεση;;;;

Δηλαδη αν για ενα ενυδρειο καθαρου ογκου 300 λιτρων, με ογκο για υλικα φιλτραρισματος ας υποθεσουμε 7 λιτρα και παντα με το σκεπτικο οτι η ιχθυοφορτιση δεν ειναι υπερβολικη , ποσες φορες θα ειναι καλο να γυρναει το νερο την ωρα;
Οχι. Το 7 λίτρα δεν λέει τίποτα. Αν τα 7 λίτρα είναι βιόσφαιρες αντιστοιχούν σε λιγότερο από τα μισά από siporax. Το έχω ξαναπεί. Στο βιολογικό σημασία έχει η επιφάνεια που μπορούν να αποικήσουν τα βακτηρίδια. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μία τάση για υλικά από αφρώδες γυαλί που θεωρούνται δεύτερη καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή μετά το φίλτρο άμμου. Εκεί λοιπόν βλέπεις τα λίτρα που λέει ο κατασκευαστής, πολλαπλασιάζεις με ότι συντελεστή θέλεις και τα βάζεις.
Λοιπόν αντί να αγοράσεις φίλτρο 7 λίτρα (ένα μου έρχεται στο μυαλό) αγόρασε είτε Eheim 2227 wet dry που δεν σε νιάζει το οξυγόνο είτε φίλτρο άμμου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-06-04, 02:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paparatsi
Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε χονδρικα αυτην την σχεση;;;;

Δηλαδη αν για ενα ενυδρειο καθαρου ογκου 300 λιτρων, με ογκο για υλικα φιλτραρισματος ας υποθεσουμε 7 λιτρα και παντα με το σκεπτικο οτι η ιχθυοφορτιση δεν ειναι υπερβολικη , ποσες φορες θα ειναι καλο να γυρναει το νερο την ωρα;
Χοντρικά όπως λές 2,5 φορές.
Αλλα και λιγότερο να είναι δεν πειράζει.
Ενα Eheim 2026 ή ένα 2028 ειναι όμως μια χαρά για 300 λίτρα.
Εχω το 2026 Βαγγέλη με την ρύθμιση της παροχής περίπου στα 2/3.
http://www.eheim.com/pro2.htm
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-06-04, 18:41
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Δεν θελω να αγορασω νεο φιλτρο .
Μια υποθεση εργασιας εκανα με βαση τα στοιχεια του ενυδρειου μου , μονο που σε μενα το φιλτρο ειναι εσωτερικο και τα υλικα μονο μπλε σφουγγαρι.

Απλα για να δουμε αν υπαρχει καποια δυνατοτητα να υπολογιζουμε τι χρειαζομαστε πριν το αγορασουμε ή το κατασκευασουμε.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-06-04, 01:29
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paparatsi
Απλα για να δουμε αν υπαρχει καποια δυνατοτητα να υπολογιζουμε τι χρειαζομαστε πριν το αγορασουμε ή το κατασκευασουμε.
Αμάν βρε Βαγγέλη
Δεν το έλεγες απο την αρχή!!
Εχω και μαθηματικούς τύπους αν θέλεις να σου δώσω.
http://www.deters-ing.de/Berechnungen/Berechnungen.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08688 seconds with 12 queries