Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-21, 11:11
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΝΕΑ ΛΙΜΝΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ

Καλημέρα στην παρέα!

Αφού λοιπόν χτίσαμε το σπίτι μας και μπήκαμε πριν μερικούς μήνες, υπάρχει περιμετρικά ελεύθερος χώρος να φτιάξουμε και μια λιμνούλα. Να ομολογήσω ότι παρόλο που ασχολούμαι με ενυδρεία από το 2005, δεν ήτανε ποτέ μια σκέψη μου να έχω λίμνη. Αλλά να που ποτέ μη λες ποτέ...

Πάμε λοιπόν!

Σήμερα έχω ένα JCB και μου σπάει κάτι πέτρες για να φτιάξουμε τον τράφο και τον έβαλα να μου σκάψει και ένα κομμάτι περίπου 2Χ4 γύρω στους 60-80 πόντους για να μπορώ να το δουλέψω με την ησυχία μου (δεν έχω καν στο νου μου συγκεκριμένο σχέδιο).

Ερωτήσεις:
1. Σκεφτόμουν να βάλω χρυσόψαρα αντί για ΚΟΙ, καθώς θεωρώ ότι το μέγεθός της θα είναι μικρό για ΚΟΙ. Σωστό ή λάθος;
2. Το βάθος είναι επαρκές; Θα κάνω και διαφορετικά επίπεδα εννοείται εσωτερικά.
3. Θέλω να φτιάξω έναν μικρό καταρράκτη, όσο περιθώριο έχω δηλαδή λόγω τοποθεσίας.
4. Σχετικά με την φίλτρανση, όσο έψαξα σε παλιότερα ποστ, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το φίλτρο θα είναι μέσα στην ίδια την λίμνη και στην ουσία η απορροή θα φεύγει από τον καταρράκτη που θα υπάρχει;
5. Με αυτά τα ψάρια, είτα τα χρυσόψαρα είτε τα ΚΟΙ, θα μπορέσουν να διατηρηθούν φυτά μέσα στη λίμνη;

Αυτά για αρχή και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ασχοληθούν!

ps: Αν υπάρχει και κάποιος γενικότερος οδηγός για λίμνες θα το εκτιμούσα παίδες!

__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-21, 23:51
digital_illusion Ο χρήστης digital_illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2021
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
από ότι βλέπω όλοι σχεδόν λείπαμε διακοπές οπότε δεν βλέπω καμια απάντηση.

θα προσπαθήσω να βοηθήσω με βάση αυτά που έχω μάθει εγώ μέχρι τώρα.
Αφού σχήμα δεν έχεις καταλήξει θα πουμε τυπικά πως αν όλο αυτό που έσκαψες το γεμίσεις νερό είναι γύρω στα 6,5 κυβικά, τώρα αν ρίξεις τίποτα τσιμέντα για διαμορφώσεις θα χάσεις λίγο όγκο, ή αν φτιάξεις επίπεδα.

1. θεωρητικά κάθε ΚΟΙ θέλει 1 κυβικό νερό με καλή οξυγόνωση...αρα και στα 6,5 κυβικά μπορείς 4-5 ψάρια άνετα, εκτός αν γεννησουν στο μέλλον και μπλέξεις. Αν πας σε χρυσόψαρα σίγουρα μπορείς περισσότερα, δεν θα έχεις θέμα.

2.θεωρητικά στη Ναξο δεν έχετε βαρύ χειμώνα οπότε και τα 80 εκατοστά βάθος είναι αρκετά πιστεύω ώστε να κρατήσουν στον βυθό μια ανεκτή θερμοκρασία τον χειμώνα για τα ψάρια(όσον αφορά τα χρυσόψαρα), αν σε παίρνει και σε κάποιο σημείο να κατέβεις λίγο ακόμα 20-30 πόντους κατέβα αλλιώς άστο. Νομίζω πως δεν θα έχουν θέμα και τα ΚΟΙ αλλά σίγουρα λίγο βάθος παραπάνω καλο κάνει.

3. Καταράκτη άνετα φτιάχνεις ότι θές, μια αντλιούλα ανάλογη με την ροή νερού που θες και μπορείς να φτιάξεις εστω εναν απλό χωρίς φίλτρανση πχ απλά για να κάνεις εξτρα οξυγόνωση στο νερό. Από την άλλη θα μπορούσες να συνδιάσεις την όλη κατασκευή του καταράκτη που πίσω κρύβει πχ μια προλίμνη με διαμερίσματα με τα υλικά φίλτρανσης.

4. Το φίλτρο σπάνια το βάζει κάποιο μέσα στην λίμνη σε αυτά τα μεγέθη, οι περισότεροι εδώ και σε τέτοιου μεγέθους λίμνες φτιάχνουν φίλτρα με αντλία και βαρέλια με τα υλικά φίλτρανσης με τρόπο που να μπορούν να τα καθαρίζουν και να τα ελέγχουν. Να πώ την αλήθεια μπορεί να έμενα σε μια ιδέα σαν απο πάνω που είπα, μια προλίμνούλα πίσω από τον καταράκτη με τα υλικά φίλτρανσης και με κάποιον έξυπνο τρόπο να καθαρίζετε εύκολα.
προσωπικά σε μια λιμνούλα μικρή στο μπαλκόνι μου που έχω έχω ακολουθήσει την λογική του sump πάνω από την λίμνούλα μου με μια αντλία που τραβάει το νερό και το περνάει από την φίλτρανση και το βγάζει μπροστα σαν βρύση/καταράκτης. Για το μεγεθος που έχω λειτουργεί καλά και καθαρίζει σχετικά εύκολα, σίγουρα θα γινόταν και καλύτερα. Τώρα δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να ακολουθήσουμε και στις λίμνες την λογική του 10% του όγκου του νερού χοντρικά πρέπει να είναι και φίλτρο δηλαδή στα δικά σου 6,5 κυβικά να θες και 500-600 λίτρα φίλτρο (π.χ. μια γούρνα 1μ*1μ*50+εκ)με διαμερίσματα με βιολογικό υλικό και σφουγγάρια πχ.


5. βάζωντας και φυτά σίγουρα θα έχεις κάποιο θέμα με σκαψιματάκια αλλα όχι τόσο όσο τα Koi, ανάλογα και τα φυτά που θα βάλεις βέβαια. απο την άλλη θα μπορούσες πχ να φτιάξεις κάποια σκαλοπάτια για τα φυτά και να τα τοποθετήσεις και να τα περιφράξεις εσωτερικά στο νερό με κάποια σίτα πλαστική σαν αυτή που βάζουμε στα μπαλκόνια για τα παιδιά ωστε τα μεγαλυτερα ψάρια να μην μπορούν να περάσουν μέσα να σκαλίσουν αλλά να μπορούν τα φυτά να αποροφούν νιτρικά από το νερό της λίμνης, εμμεσα θα δημιουργούσες και εναν χώρο που θα κατεφευγαν οι γόνοι για προστασια μέχρι να μεγαλώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-21, 12:13
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από digital_illusion;
2.θεωρητικά στη Ναξο δεν έχετε βαρύ χειμώνα οπότε και τα 80 εκατοστά .[/QUOTE


130cm το ποιο βαθει σημειο. Αν βαλεις και νουφαρα θελουν 1μετρο ++ βαθος.



[QUOTE
5. με κάποια σίτα πλαστική σαν αυτή που βάζουμε στα μπαλκόνια για τα παιδιά

θα σπασει μεσα σε ενα χρονο απο συστολη διαστολη. θα γινει κομματια.
.[/QUOTE]
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Naxian Εμφάνιση μηνυμάτων
(δεν έχω καν στο νου μου συγκεκριμένο σχέδιο). κακος. Θα κλαις μετα, αλλα θα ειναι αργα......

Ερωτήσεις:
1. Σκεφτόμουν να βάλω χρυσόψαρα αντί για ΚΟΙ, καθώς θεωρώ ότι το μέγεθός της θα είναι μικρό για ΚΟΙ. Σωστό ή λάθος;
Αν μπορείς να την κανεις μεγαλύτερη καν'την. αν δεν εχεις τρέλα με τα κοι και θες κατι να σε χαλαρώνει, τα χρυσόψαρα μια χαρα ειναι .Βάζεις και αρκετες ποικιλίες(ράτσες) και χρώματα και εισαι κομπλέ.



2. Το βάθος είναι επαρκές; Θα κάνω και διαφορετικά επίπεδα εννοείται εσωτερικά.
θα σου έλεγα το ποιο βαθύ σημείο να ειναι τουλάχιστον 130cm



3. Θέλω να φτιάξω έναν μικρό καταρράκτη, όσο περιθώριο έχω δηλαδή λόγω τοποθεσίας.
good


4. Σχετικά με την φίλτρανση, όσο έψαξα σε παλιότερα ποστ, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το φίλτρο θα είναι μέσα στην ίδια την λίμνη και στην ουσία η απορροή θα φεύγει από τον καταρράκτη που θα υπάρχει;
η σωστή λειτουργία ενος φιλτρου ειναι να περνά το βρομόνερο απο βιολογικά υλικά και μετα να το τραβήξει η αντλια. για να το ξαναγυρνά μεσα στην λιμνη. (διάβασμα θέλει και έρευνα)



5. Με αυτά τα ψάρια, είτα τα χρυσόψαρα είτε τα ΚΟΙ, θα μπορέσουν να διατηρηθούν φυτά μέσα στη λίμνη;
αν εχεις χρυσοψαρα ναι


....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 02-09-21 στις 12:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-22, 09:57
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!
Αν και πολύ καθυστερημένος, επανέρχομαι δριμύτερος.
Καθυστερήσαμε πολύ γιατί με τον περσινό βαρύ χειμώνα, η λακκούβα είχε γεμίσει νερό από τις βροχές και δεν προλάβαινε να αδειάσει. Μετά ήρθε η τουριστική σεζόν οπότε πήγαν όλα πίσω.
ΑΛΛΑ!
Έβαλα πάλι μπρος, ήρθε ένας φίλος και με βοήθησε να χτίσουμε έναν τοίχο αντιστήριξης που χρειαζόταν και προχωράμε άμεσα στην ολοκλήρωση.
Πάμε λοιπόν επί του πρακτέου. Επειδή εκεί έχω πολύ γρανίτη γύρω γύρω μέσα έξω δεν θέλω να ριψοκινδυνέψω με ένα απλό προστατευτικό της μεμβράνης, θα βάλω από κάτω παλιές μοκέτες που είναι για πέταμα ώστε να υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια.
Μέτρησα τις διαστάσεις και το liner που χρειάζεται να πάρω είναι 6Χ6.
Μια πρώτη ματιά από το ελληνικό ίντερνετ μου έβγαλε κάποιες έτοιμες μεμβράνες, επιλέγω κατά βούληση; Να πάρω από ebay? Τι έχετε να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια σε αρχαριο mpoumpouzos Tanganyika 67 15-10-13 00:53
λιμνη σε σπιτι καινουργια αρχει με αρχαριο!!! Sakisdraminos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 4 04-05-13 18:13
Βοηθεια σε αρχαριο. Γαβριλος Αρχάριοι γλυκού νερού 30 19-12-12 15:47
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04499 seconds with 15 queries