Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Αναπαραγωγή

Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή, φροντίδα γόνου, γενετική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-11, 21:37
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή Εύκολη η αναπαραγωγή,τελικά;

Κοιτοντας αυτα τα 2 θεματα μου ηρθε μια απορια:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25060
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25198

για να κανεις αναπαραγωγη πρεπει να ακολουθησεις ολα αυτα παραπανω ?
με τον φυσικο τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να δεις γεννα ?

και κατι ακομα υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει π.χ. κογκολεζος με fantail ? ή red cap με callico ?
ή πρεπει να ειναι απο το ιδιο ειδος ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-11, 22:47
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εχω διαβάσει Αχιλλέα πολλές φορές τις περιγραφές του Σωκράτη. Είναι δύσκολο, γιατί τα μωρά πρέπει να αποχωριστούν από τους γονείς αφού τα τρώνε.

Εγώ φυσικά δεν μπορώ να κάνω τα ίδια. Η δουλειά που περιγράφεται είναι επαγγελματική. Εχω όμως καταφέρει να μεγαλώσω σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, έστω 2 μωρά. Τα ρουφηξα με σωλήνα από το μεγάλο ενυδρείο, τα έβαλα σε κουβαδάκι με τροφή μικρον και αρτέμια σκόνη, (δεν συγκρίνεται βέβαια με τη φυσική, αλλά....δεν ασχολήθηκα με την παραγωγή). Αλλαζα κάθε μέρα το περισσότερο νερό και όταν έφτασαν 10 ημερών, τα έβαλα σε μικρό στρωμένο ενυδρειάκι, με φιλτράκι. Το φίλτρο βέβαια ήταν καλυμένο στις τρυπες του με γυαλοβάμβακα (για να μην ρουφήξει τους γόνους), και η ροή του σχεδόν κλειστή. Μου είχαν πεί τότε ότι δεν θέλει καθόλου φίλτρο, αλλά μόνο αερόπετρα- αερόφιλτρο. Σωστό είναι αυτό, το δοκίμασα αλλά ξαναγύρισα στο φίλτρο. Από εκεί και πέρα, όποιος γόνος είναι δυνατός, θα καταφέρει να μεγαλώσει. Για παράδειγμα από τους 10 που έπιασα πρόσφατα, ο ένας επιβίωσε....
Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Τα είδη ναί, διασταυρώνονται. Εγω διασταύρωσα βέιλ τειλ με κοινό χρυσόψαρο, και υπερίσχυσε το γονίδιο του κοινού. Βέβαια η ουρά άν και μονή, είναι ιδιαίτερη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2120247.jpg
Εμφανίσεις:  516
Μέγεθος:  60,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-11, 22:48
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Βαλε ένα ενυδρείο στο μπαλκόνι σου με χρυσόψαρα και άστο να πιάσει παντού πράσινη άλγη (τζάμια-πέτρες και ότι άλλο έχει), και θα δεις μετά από λίγο καιρό τι γέννα έχει να πέσει, θα βάζεις την απόχη στα τυφλά και θα βγάζεις ψάρια.
Είναι δοκιμασμένο από μένα παλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-11, 22:50
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το σωστό φυσικά για να βγάλεις ψάρια με καθαρά χαρακτηριστικά, είναι να είναι του ίδιους είδους. Εμένα έτυχε, γιατί το βειλ τειλ ήταν το μόνο αρσενικό τότε.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-11, 23:19
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε ένα ενυδρείο στο μπαλκόνι σου με χρυσόψαρα και άστο να πιάσει παντού πράσινη άλγη (τζάμια-πέτρες και ότι άλλο έχει), και θα δεις μετά από λίγο καιρό τι γέννα έχει να πέσει, θα βάζεις την απόχη στα τυφλά και θα βγάζεις ψάρια.
Είναι δοκιμασμένο από μένα παλιά.
to mono που εχω ειναι ενα 13λιτρο δεν κανει να το βαλω..ειναι μικρο.
απο φιλτρα και τετοια ολα κανονικα?
και το νερο πως γινεται πρασσινο ? απλα με τον καιρο και χωρις αλλαγες νερου? δλδ τους αρεσει η αλγη ?

και ας πουμε οτι το κανω.. απλα βαζω μεσα δυο και ποσο καιρο τα αφηνω εκει ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σωστό φυσικά για να βγάλεις ψάρια με καθαρά χαρακτηριστικά, είναι να είναι του ίδιους είδους. Εμένα έτυχε, γιατί το βειλ τειλ ήταν το μόνο αρσενικό τότε.

εγω μπερδευομαι να τα ξεχωρισω..
με τον πρησμενο οπισθιο ειναι το θηλυκο ετσι ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω διαβάσει Αχιλλέα πολλές φορές τις περιγραφές του Σωκράτη. Είναι δύσκολο, γιατί τα μωρά πρέπει να αποχωριστούν από τους γονείς αφού τα τρώνε.

Εγώ φυσικά δεν μπορώ να κάνω τα ίδια. Η δουλειά που περιγράφεται είναι επαγγελματική. Εχω όμως καταφέρει να μεγαλώσω σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα, έστω 2 μωρά. Τα ρουφηξα με σωλήνα από το μεγάλο ενυδρείο, τα έβαλα σε κουβαδάκι με τροφή μικρον και αρτέμια σκόνη, (δεν συγκρίνεται βέβαια με τη φυσική, αλλά....δεν ασχολήθηκα με την παραγωγή). Αλλαζα κάθε μέρα το περισσότερο νερό και όταν έφτασαν 10 ημερών, τα έβαλα σε μικρό στρωμένο ενυδρειάκι, με φιλτράκι. Το φίλτρο βέβαια ήταν καλυμένο στις τρυπες του με γυαλοβάμβακα (για να μην ρουφήξει τους γόνους), και η ροή του σχεδόν κλειστή. Μου είχαν πεί τότε ότι δεν θέλει καθόλου φίλτρο, αλλά μόνο αερόπετρα- αερόφιλτρο. Σωστό είναι αυτό, το δοκίμασα αλλά ξαναγύρισα στο φίλτρο. Από εκεί και πέρα, όποιος γόνος είναι δυνατός, θα καταφέρει να μεγαλώσει. Για παράδειγμα από τους 10 που έπιασα πρόσφατα, ο ένας επιβίωσε....
Αυτή είναι η δική μου εμπειρία. Τα είδη ναί, διασταυρώνονται. Εγω διασταύρωσα βέιλ τειλ με κοινό χρυσόψαρο, και υπερίσχυσε το γονίδιο του κοινού. Βέβαια η ουρά άν και μονή, είναι ιδιαίτερη.


χριστοφορε ολα αυτα ωραια που λες αλλα δεν ειπες αν τα αφησες οπως λεω εγω ''στην φυση'' να γινει η αναπαρταγωγη.. φυσικα μετα θα τα βγαλω αν τυχον γεννησου τα μικρα..
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 09-05-11 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-11, 10:23
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Οταν λές "φυση" να υποθέσω ότι εννοείς το ενυδρείο αφήνοντας τα ψάρια στην τύχη να γεννήσουν, χωρίς την προετοιμασία του ζευγαριού..... και το χωρισμό τους από τα άλλα κλπ.....
Αν είναι έτσι, τότε πρέπει να ξέρεις ότι έχεις τουλάχιστον ένα θηλυκό και ένα αρσενικό ανάμεσα στα ψάρια σου. Το θηλυκό, κοντά στον πρωκτό του έχει ένα άσπρο εξογκωμα σαν σπυράκι, ενώ το αρσενικό όχι. Υπάρχουν και διαφορές στα κάτω πτερύγια αλλά δεν τις θυμάμαι. Επίσης τον καιρό της αναπαραγωγής, θα καταλάβεις ποιος είναι ο αρσενικός άν δείς πάνω στα βράγχια του, άσπρα στίγματα που μπορεί κάποιος να περάσει και για ιχ. Είναι όμως μόνο στα βράγχια. Αυτο σηματοδοτεί και το κυνήγι της θηλυκιάς. Δεν θα περάσει απαρατήρητο το τρελο κυνηγητό. Σύντομα θα υπάρξουν αυγά. (εγώ δεν τα είδα ποτε...) Εβλεπα κατευθείαν τους γόνους. Μπορείς να ρουφήξεις γόνους τουλάχιστον 4 ημερών άν δεν έχουν φαγωθεί ή χαθεί από ασιτία.
-------------------------
Με την έννοια της φύσης που ανάφέρω, ο Χριστόφορος ναί, τα άφησε στη φύση......
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη : 10-05-11 στις 10:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-11, 11:02
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

ναι αυτο εννοω οταν λεω ''φυση'..

εχω 2 ή 3 αρσενικα και 4 ή 5 θηλυκα..

λεω το ή γιατι για το ενα δεν ειμαι σιγουρος..

λες καποια στιγμη να δω τιποτα ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-11, 13:13
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Αν είναι όλα ενήλικα, (δηλ έχουν συμπληρώσει τον 1 χρόνο ζωής) ή τουλάχιστον να είναι ένα ζευγάρι ενήλικα και τα έχεις τουλάχιστον από το Φεβρουάριο, τότε ήδη έχουν ζευγαρώσει, και δεν το πήρες χαμπάρι.....! Η περίοδος της αναπαραγωγής τους, κοντεύει τώρα να λήξει. (αν και εγώ έχω δεί και Σεπτέμβριο, Οκτώβριο κλπ). Κανονικά, ο καλλίτερος μήνας είναι ο Μάρτιος -Απρίλιος (σύμφωνα και με προσωπική εκτίμηση).
Αν τα ψάρια είναι καινούργια στο ενυδρείο, δεν θα εμφανίσουν τέτοιες συμπεριφορες. Η αναπαραγωγή προϋποθέτει ότι τα ψάρια δεν είναι στρεσαρισμένα, και είναι προσαρμοσμένα σε ιδανικες συνθήκες.
Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι ? Αν είναι πάνω από 300 είσαι ΟΚ.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-11, 13:39
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι όλα ενήλικα, (δηλ έχουν συμπληρώσει τον 1 χρόνο ζωής) ή τουλάχιστον να είναι ένα ζευγάρι ενήλικα και τα έχεις τουλάχιστον από το Φεβρουάριο, τότε ήδη έχουν ζευγαρώσει, και δεν το πήρες χαμπάρι.....! Η περίοδος της αναπαραγωγής τους, κοντεύει τώρα να λήξει. (αν και εγώ έχω δεί και Σεπτέμβριο, Οκτώβριο κλπ). Κανονικά, ο καλλίτερος μήνας είναι ο Μάρτιος -Απρίλιος (σύμφωνα και με προσωπική εκτίμηση).
Αν τα ψάρια είναι καινούργια στο ενυδρείο, δεν θα εμφανίσουν τέτοιες συμπεριφορες. Η αναπαραγωγή προϋποθέτει ότι τα ψάρια δεν είναι στρεσαρισμένα, και είναι προσαρμοσμένα σε ιδανικες συνθήκες.
Το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι ? Αν είναι πάνω από 300 είσαι ΟΚ.

μια χαρα ειναι ουτε στρεσαρισμενα ουτε τιποτα..!!
250 λιτρα εχω.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-11, 14:27
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
to mono που εχω ειναι ενα 13λιτρο δεν κανει να το βαλω..ειναι μικρο.Ναι είναι μικρό.

απο φιλτρα και τετοια ολα κανονικα? Κανονικά

και το νερο πως γινεται πρασσινο ? απλα με τον καιρο και χωρις αλλαγες νερου? Θα τα κάνεις όλα κανονικά, και τις αλλαγές και όλα. απλώς με τον καιρό όλα τα υλικά που έχεις μέσα ακόμη και τα τζάμια του ενυδρείου από το φως της ημέρας θα πιάσουν άλγη.

δλδ τους αρεσει η αλγη ? Τα ίδια τα ψάρια θα ενστανθούν ότι είναι το κατάλληλο μέρος για αυτά για αναπαραγωγή.
Τα χρυσόψαρα είναι χορτοφάγα, και η άλγη πολύτιμη για τροφή στα μικρά τους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-11, 14:36
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσόψαρα είναι χορτοφάγα, και η άλγη πολύτιμη για τροφή στα μικρά τους.

ευχαριστω γιαννη να σαι καλα..
βεβαια δεν μου ειπες ποσο καιρο πρεπει να ειανι σε αυτες τις συνθηκες..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-11, 14:57
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Mέχρι να ζευγαρώσουν τα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο, όλα οκ. Αλγη, φίλτρο κλπ. Μετά όμως, οι γόνοι ή ακόμη καλλίτερα τα γονιμοποιημένα αυγά, θα πρέπει να χωρίσουν από τους γεννήτορες τους. Εκεί που θα μπούν, θα πρέπει να υπάρχει επίσης φούλ άλγη, αλλά χωρίς φίλτρο. Από τη δικιά μου εμπειρία, (μου το είχανε πεί επανειλημμένως και έκανα την κουφή ) , γόνοι και φίλτρο δεν συμβαδίζουν. Γιαυτό πάρε μια αερόπετρα.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-11, 15:01
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

αυτο ρωταω ποσο καιρο θελουν για να ζευγαρωσουν..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-11, 15:15
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ο χρόνος ζευγαρώματος είναι πολύ σύντομος αλλά και επαναλαμβανόμενος. Δηλ. μέσα σε 1 μήνα μπορεί να έχουν ζευγαρώσει 3 φορές. Αμα είναι έτοιμα τα ψάρια, (1 χρόνου όπως ξανάπα και ορεξάτα για αναπαραγωγή), όλα θα αρχίσουν ξαφνικά και μέσα σε 2-3 ημέρες θα έχουν κυνηγηθεί, η θηλυκιά θα έχει αφήσει τα αυγά και θα τα έχει γονιμοποιήσει ο αρσενικός. Ολα ξεκινάνε από τη διάθεση τους. Εσύ δεν μπορείς να κάνεις πολλά για το ζευγάρι. Μόνο να τα ταίζεις σωστά, να έχουν βιταμίνες, καθαρό νερό, φυτά με άλγη, και από εκεί και πέρα περιμένεις. Αν δεν δείς κάτι από δώ και πέρα, σημαίνει ή ότι είναι ακόμη μικρά, ή ήδη το είχαν κάνει όταν δεν ενδιαφερόσουν για τη διαδικασία. Παρακολούθα τα λοιπόν έστω και τώρα που τελειώνει η περίοδος ζευγαρώματος
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-11, 15:17
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

σε ευχαριστω αλεξανδρα εισαι σουπερ..!!
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-11, 17:12
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Εγώ τότε είχα φίλτρο βυθού με ενσωματωμένο κυκλοφορητή και όλα ήταν τέλεια και για τους γόνους και για τα αυγά χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τώρα αν τα σημερινά φίλτρα πειράζουν δεν ξέρω, ίσως απορροφάνε τους γόνους.
Πάντως το χρυσόψαρο είναι εύκολο ψάρι στην αναπαραγωγή, αρκεί να βρει τις κατάλληλες συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-11, 22:57
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Το χρυσόψαρο ναι, είναι εύκολο στην αναπαραγωγή αφού γεννά ασύστολα. Το θέμα είναι όλους αυτους τους γόνους που βλέπουμε για μηνες πώς τους μεγαλώνουμε...Εκεί είναι η δυσκολία. Αν είχα μεγαλώσει όλους τους γόνους που έχω δεί χρόνια τώρα, θα είχα ανοίξει κατάστημα με χρυσόψαρα!! Εχω όμως δύο μόνο!!
Από τη στιγμή που πρέπει να βγούν από το μεγάλο ενυδρείο και να έχουν ειδική μεταχείριση, αρχίζουν οι δυσκολίες....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-11, 08:06
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω το πρόβλημα στην αναπαραγωγή των χρυσόψαρων σε κλειστά συστήματα έγκειται στο να βρούμε τα μέσα να διατηρήσουμε ένα μεγάλο αριθμό γόνων που μπορεί να φτάνουν μερικές χιλιάδες .Σε επιλεκτικές δε αναπαραγωγές, με δεδομένο ότι δεν θα επιβιώσουν παρά ένα μικρό ποσοστό αυτών, το ζητούμενο είναι να ορίζουμε εμείς ποιοι θα είναι οι επιζήσαντες.Εκεί τα πράγματα γίνονται ακόμη ποιο πολύπλοκα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-11, 09:25
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

δυσκολα τα πραγματα λοιπον για ''κλειστη'' αναπαραγωγη..

υπαρχει ακποιο ψαρι που να μην τρωει τον γοννο ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-11, 22:01
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Πολλα είδη ψαριών δεν τρώνε τους γόνους τους. Δυο είδη που ξέρω και έχω αναπαράγει με επιτυχία (κρύου νερού και τα 2 είδη) είναι τα cpd και τα white clouds. Και τα 2 είδη τα διατηρώ σε ξεχωριστά ενυδρεία (species tanks) Δεν γεννούν βέβαια συχνά όπως τα χρυσόψαρα, ουτε κάνουν πολλούς γόνους (εμένα τουλάχιστον.....) αλλά όταν γεννούν, τα μωρά μεγαλώνουν ανενόχλητα μαζί με τους γονείς.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-11, 00:47
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα είδη ψαριών δεν τρώνε τους γόνους τους. Δυο είδη που ξέρω και έχω αναπαράγει με επιτυχία (κρύου νερού και τα 2 είδη) είναι τα cpd και τα white clouds. Και τα 2 είδη τα διατηρώ σε ξεχωριστά ενυδρεία (species tanks) Δεν γεννούν βέβαια συχνά όπως τα χρυσόψαρα, ουτε κάνουν πολλούς γόνους (εμένα τουλάχιστον.....) αλλά όταν γεννούν, τα μωρά μεγαλώνουν ανενόχλητα μαζί με τους γονείς.

χριστοφορε αυτα μπορουν να ''ζησουν'' μαζι με χρυσοψαρα ?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-11, 15:41
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Οχι. Μπορεί να έχουν ακριβώς τις ίδιες συνθήκες νερού, πλην όμως ...
1. τρώνε διαφορετική τροφή,
2. το μέγεθος τους είναι τέτοιο που μπορεί να γίνουν τροφή για τα χρυσόψαρα. Η έστω να στρεσάρονται πολύ άν τα μεγάλα ψάρια τα κυνηγούν.
Θα έλεγα να μην το δοκιμάσεις, αφενός γιατι τα cpd ειδικά είναι δυσεύρετα στην αγορά και είναι κρίμα να φαγωθούν ή αρρωστήσουν, ή δεν τα βλέπεις ποτέ άφού θα είναι κρυμμένα. Αμα σου αρέσουν αυτά τα είδη, βάλε 5-6 (ή το ένα είδος ή το άλλο), σε ένα 60λιτρο να τα χαίρεσαι μονα τους με καμμιά γαρίδα και σαλιγκάρι, και μπολικους κρυπτοκορίνους που είναι το φυσικό τους περιβάλλον και είσαι άρχοντας!!.
-------------------------
διόρθωση. Οι κρυπτοκορίνοι φύονται στο φυσικό περιβάλλον των cpd
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη : 12-05-11 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-11, 15:43
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τις εξτρα πληροφοριες σου..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι να κάνω τελικά????? fitos100 Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 16-06-10 17:50
Τι να διαλέξω τελικά; giorgos147 ¶λλα ζώα 2 08-06-09 15:35
Τελικά τα έχασα τα Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 1 19-10-07 17:59
τελικά τον έχασα.... garfield Χρυσόψαρα 12 05-03-07 17:41
Τελικά δεν τη γλύτωσε... Maverick Bettas 7 11-12-05 16:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07701 seconds with 14 queries