Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-15, 00:38
Το avatar του χρήστη Giwrgaras
Giwrgaras Ο χρήστης Giwrgaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Περιοχή: Νίκαια - Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Ποσότητα βιολογικού υλικου

Καλησπέρα παιδιά...Έχω μια απορία,αν έχεις siporax πχ λέει οτι για 100 λίτρα ενυδρείο τα 400gr είναι εντάξει....
¶ρα το είναι προτιμότερο να κάνουμε...???Να αρκουμαστε στην ποσότητα του κατασκευαστή και να αφήνουμε χώρο ελεύθερο στο φίλτρο για να μην μειωνουμε την ροή του ή να γεμίζουμε τον κάδο με βιολογικό υλικό??????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-15, 00:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενδιαφερον το ερωτημα

δεν ειναι τοσο απλο οσο λεει η sera.
ειναι πολλα τα πραγματα που παιζουν ρολο στο ποσο βιολογικο υλικο θα βαλεις, με πρωτο την ποσοτητα των ρυπων και την ιχθυοφορτιση που εχει ενα ενυδρειο.δεν το υπολογιζεις μονο με την ποσοτητα των λιτρων.

για να πω την αληθεια εγω δεν το υπολογιζω καθολου.δεν ξερω κιολας αν υπαρχει τροπος να το υπολογισεις.εγω πχ βαζω οσο περισσοτερο μπορω και εμπειρικα εχω δει οτι οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα.
ακομα και αν φαινομενικα για το ταδε ενυδρειο "παει χαμενο".
φυσικα το οσο περισσοτερο εχει και ενα μετρο.δεν θα γεμισεις ενα φιλτρο μονο με βιολογικο υλικο μονο και μονο για να το γεμισεις.
χρειαζονται και τα αλλα σταδια φιλτρανσης.(μηχανικη φιλτρανση κλπ)

τωρα πως η σερα κατεληξε σαυτη την ποσοτητα δεν ξερω,αλλα προφανως θα εχουν παρει υποψη τους ενα συγκεκριμενο "τυπο" ενυδρειου.

δηλαδη συγκεκριμενο αριθμο και ειδος ψαριων,με συγκεκριμενες ρουτινες ταισματος και καθαριοτητας.

γιατι αν δεν το εχουν υπολογισει ετσι εχουν κανει μεγαλη πατατα,αφου ο καθενας που ξεκιναει στα ενυδρεια και εχει διαβασει 10 υπομνηματα σε ενα φορουμ,ξερει πως καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

δε νομιζω ομως,σιγουρα εχουν κατι συγκεκριμενο σαν υποδειγμα για να καταληξουν σε αυτο το μεγεθος και ποσοτητα.
με λιγο ψαξιμο θα το βρουμε πιστευω

αν το βρουμε θα δουμε που συμφωνουμε με αυτο και που οχι.

τι λεει η sera?

1 λιτρο σιποραξ επαρκει για καθαρισμο 200λιτρων νερου ενυδρειου μακροπροθεσμα.
Συμβουλη: Για μεγαλυτερα φιλτρα σας προτεινουμε την προσθηκη μεγαλυτερης ποστητας sera siporax η αλλων λικων φιλτραρισματος.
https://www.sera.de/fileadmin/gbi/08..._40-01_INT.pdf


δηλαδη με ενα κουτι σιποραξ,φιλτραρεις ενυδρειο 200 λιτρα
αν εχεις απο 5 εως 10 ψαρακια μεσα(μικρα),η τα ταιζεις μονο μια με δυο φορες την ημερα απο λιγο και δεν αμελεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες,γινετε.
αυτα τα κανουμε ετσι κιαλλιως,αλλα μου φαινεται στην προσπαθεια να τα απλοποιησουν τα πραγματα για τον μεσο ασχετο πελατη παραλειπουν αρκετες λεπτομερειες που κανουν μεγαλη διαφορα...

εκτος αυτου,υπαρχουν κ αλλα οφελη οταν υπαρχει περισσοτερο διαθεσιμο υλικο,που επισης η σερα δεν το αναφερει.
πχ το να στησεις δευτερο ενυδρειο κ να το μπολιασεις κλπ.
προφανως η εταιριες θα ηθελαν σε οσα ενυδρεια στηνουμε να ξεκιναμε απτο μηδεν χρησιμοποιωντας τα προιοντα που διαθετουν για το στρωσιμο,αλλα δυστυχως ατυχησανε σαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-15, 05:54
Το avatar του χρήστη Giwrgaras
Giwrgaras Ο χρήστης Giwrgaras δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2015
Περιοχή: Νίκαια - Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Είσαι ωραίος...μου άρεσε η απάντηση, κ γω θα συμφωνήσω έτσι το σκέφτομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-15, 07:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο Γιωργος νομιζω τα ειπε ολα. Φυσικα και την ποσοτητα βιολογικου υλικου δε μπορουμε να την υπολογισουμε με μαθηματικο τυπο, γιατι τα δεδομενα δεν ειναι ξεκαθαρα, ουτε μπορουμε να τα θεσουμε με αριθμους.

Αλλες αναγκες εχει για παραδειγμα ενα ενυδρειο 80 λιτρων που φιλοξενει ενα Μονομαχο και μερικες γαριδες, αλλες ενα αλλο που φιλοξενει καμια 20αρια νανοκιχλιδες Αφρικης. Ειναι αρκετα σαφες, νομιζω, οτι ολα εχουν να κανουν με τον αριθμο των οργανισμων που φιλοξενει το ενυδρειο, αλλα και το ποσο διαφορετικα επιβαρυνει με ρυπους το καθε ειδος.

Εγω φροντιζω να βαζω στα ενυδρεια μου το μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα υλικων φιλτρο που μπορω να βαλω στα συγκεκριμενα λιτρα και ταυτοχρονα το περισσοτερο βιολογικο υλικο που μπορω να χωρεσω, χωρις να "κλεβω" απο την απαραιτητη μηχανικη φιλτρανση. Το παραπανω δεν πειραζει ποτε, το λιγοτερο μπορει να δημιουργησει προβληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-15, 09:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σε ενα καταφυτο ενυδρειο περα απο την απαραιτητη μηχανικη φιλτρανση θεωρω και με βαση μαρτυριες οτι δεν χρειαζεται μεγαλη ποσοτητα ή και καθολου βιολογικο υλικο. Ισα ισα αυτο ειναι εις βαρος της ροης του φιλτρου.


Σε ξενα φορουμ εχω δει αρκετους που σε φυτεμενα ενυδρεια τρεχουν ελαφρως γεματα ή και ακομα και αδεια εξωτερικα φιλτρα. Η λογικη πισω απο αυτο ειναι οτι τα ωφελιμα βακτηρια αποικουν σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου.
Επιπλεον τα φυτα επισης συμβαλουν στο φιλτραρισμα του νερου.

Εδω και λιγο καιρο εχω αφαιρεσει απο το fluval 105 αρκετη απο την ελαφροπετρα που εχω και επισης σταματησα να χρησιμοποιω ενυδρειακο βαμβακι.

Κανενα προβλημα στα ζωντανα. Φυσικα το ενυδρειο ειναι γεματο φυτα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-15, 10:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι κιαυτο μπορει να γινει και να δουλευει μια χαρα το ενυδρειο.
και οι μετρησεις να ειναι οκ και ολα οκ.
κιεγω προς αυτη την κατευθυνση κινουμαι πλεον στα ενυδρεια μου σε γενικες γραμμες.
αλλα τυχαινει να στηνω ενυδρεια με ψαρια που τα ευνοουν σε γενικες γραμμες αυτες οι συνθηκες.
μικρη εως μηδενικη ροη,πολλα φυτα κλπ.
δηλαδη αν εκανα ενα 400αρι αφρικανικο δεν νομιζω πως θα ειχα τετοια επιλογη.
ουτε θα ηταν τοσο ευκολο.

το προβλημα με αυτο ειναι πως καταρχην πρεπει να ξερεις τι κανεις,μετα πρεπει να ξερεις οτι δεν θα το φορτωσεις αποτομα με ψαρια η θα κανεις μεγαλες αλλαγες και ανακαταταξεις(αλλαγες στο σεταπ,χερια μεσα,ταισμα με τη σεσουλα ξαφνικα κλπ)
και γενικως ξερεις να αφησεις το ενυδρειο να ωριμασει σιγα σιγα.αλλα και πως θα το στησεις εξαρχης.

ενταξει αυτα δεν μπορει να τα κανει καποιος που ξεκιναει με το πρωτο του ενυδρειο.εγω πχ δεν θα μπορουσα στην αρχη.
ακομη και αν τα διαβαζα οταν ξεκινησα,παλι βλακειες θα εκανα.
γιατι ειναι πολλα πραγματα που αν δεν τα διαβασεις και δεν ασχοληθεις να τα δεις στην πραξη και να τα καταλαβεις,δεν ξερεις τι κανεις.

οποτε η σερα(και καμια αλλη εταιρια)δεν θα εγραφε κατι τετοιο σε προιον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-15, 10:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ολα σχετικα ειναι, ομως. Αλλο να υπαρχει σε ενα βαρια φυτεμενο ενυδρειο ενα κοπαδακι μικροψαρα ή γαριδες και αλλο ενα ζευγαρι puffers που τα ταϊζεις συνεχεια με αρκετα επιβαρυντικες για τη βιολογια τροφες.

Συμφωνω με το Γιωργο οτι πρεπει να υπαρχουν προϋποθεσεις για το συγκεκριμενο εγχειρημα, που ειναι οντως εφικτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-15, 10:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξερεις απο που ξεκινανε ολα?
απτο οτι ο κοσμος βαριεται να ασχοληθει και να διαβασει

μετα αφου κανουν τη βλακεια μπαινουν εδω και σε ολα τα φορουμ και ψαχνονται.
οπως εκανα κιεγω δηλαδη και οι περισσοτεροι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνώριση βιολογικού υλικού panos_auk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 20-02-12 13:02
Προσθήκη Επιπλέον Βιολογικού Υλικού nazgul Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-12-11 09:04
Αλλαγη υλικου φόλτρου goazila Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-08-09 15:24
Συντήρηση βιολογικού φιλτρου LEON13 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-09-06 13:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04778 seconds with 13 queries