Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-14, 19:56
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Blind Cave Tetra με Neon Tetra, Guppy, Αρκελίνους και Ξιφοφόρους;

Καλησπέρα!
Έχω ένα ενυδρείο 60λίτρων με 2 guppy, 2 neon, 2 αρλεκίνους και θα βάλω και 4 ξιφοφόρους.

Μπορώ σε αυτό το συνδυασμό να προσθέσω 3 Blind Cave Tetra;

Μου έχουν πει ότι μπορούν να συμβιώσουν, όμως διαβάζω σε μερικά forum ότι δημιουργούνται προβλήματα με τα μικρότερα ψαράκια.

Έχει κανείς ιδέα-εμπειρία;
  #2  
Παλιά 21-11-14, 20:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι φίλε μου, τα ψάρια που ήδη έχεις είναι ασύμβατα, θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού
πριν βάλεις ψάρια καλό ειναι να μαθαίνεις τι παραμετρες νερού θέλουν και γενικα το τρόπο διαβίωσης τους
τα γκαπυ και οι ξιφοφόροι είναι ζωοτόκα και θέλουν σκληρο και αλκαλικό νερό , ενω τα υπόλοιπα θέλουν όξινο και μαλακό νερό
http://www.seriouslyfish.com/species...nax-mexicanus/
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/

http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species...orus-hellerii/
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #3  
Παλιά 21-11-14, 20:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Έχω ένα ενυδρείο 60λίτρων με 2 guppy, 2 neon, 2 αρλεκίνους και θα βάλω και 4 ξιφοφόρους.

Μπορώ σε αυτό το συνδυασμό να προσθέσω 3 Blind Cave Tetra;

Μου έχουν πει ότι μπορούν να συμβιώσουν, όμως διαβάζω σε μερικά forum ότι δημιουργούνται προβλήματα με τα μικρότερα ψαράκια.

Έχει κανείς ιδέα-εμπειρία;
Καλησπέρα
Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου συμπληρώνοντας την παρακάτω φόρμα
Οπως πολύ σωστά εγραψε ηδη ο Τακης τα ψάρια ειναι ασύμβατα, οπότε το πιο λογικό ειναι να βγάλεις κι όχι να βάλεις

Ειναι ωραιο να βλέπεις διάφορα χρώματα και διαφορετικές συμπεριφορές, αλλά δεν θα ειναι ώραιο να τα βλέπεις να αρρωσταίνουν

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:
Κατηγορία:
Φυτά:
Ψάρια / ¶λλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
  #4  
Παλιά 21-11-14, 20:32
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ουπς! Με βάζετε στα βαθιά και είμαι αρχάριος!
Πρώτη φορά μου λένε ότι δε μπορούν να συμβιώσουν αυτά τα ψάρια.

Τα blind cave tetra τί θέμα θα αντιμετωπίσουν με αυτά που έχω είδη;
  #5  
Παλιά 21-11-14, 20:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουπς! Με βάζετε στα βαθιά και είμαι αρχάριος!
Πρώτη φορά μου λένε ότι δε μπορούν να συμβιώσουν αυτά τα ψάρια.

Τα blind cave tetra τί θέμα θα αντιμετωπίσουν με αυτά που έχω είδη;
Συμπληρωσε βρε συ την παραπανω φορμα

Δεν δαγκωνει
  #6  
Παλιά 21-11-14, 21:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

νομιζω δεν χρειαζεται η φορμα... προφανως τα δεδομενα που ξερουμε γραφτηκαν παραπανω..
χρειαζεται να βγαλεις ψαρια οπως πολυ σωστα σου ειπαν, κι οχι να βαλεις..
βασικα πρεπει να φυγουν ολα και να μεινουν μονο τα γκαπυ και να μεγαλωσεις την ομαδα τους..
τα 60 λιτρα ειναι οριακα για 1 ειδος ζωοτοκων... με εμπειρια κρατας και 2 ειδη.. αλλα οχι τα τερατα τους ξιφους..
  #7  
Παλιά 21-11-14, 21:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω δεν χρειαζεται η φορμα... προφανως τα δεδομενα που ξερουμε γραφτηκαν παραπανω..
Εκτός κι αν οι αλλαγές νερού ειναι λάθος, οι μετρήσεις επίσης, η θερμοκρασία το ίδιο...
  #8  
Παλιά 21-11-14, 22:02
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός κι αν οι αλλαγές νερού ειναι λάθος, οι μετρήσεις επίσης, η θερμοκρασία το ίδιο...
νομιζω καταλαβες τι εννοω
δεν νομιζω να υπαρχουν μετρησεις.. το νερο θα ειναι βρυσης..
αλλαγες νερου κι αν ειναι στρωμμενο το φιλτρο εξ αρχης , ειναι καλο να τα μαθουμε..
  #9  
Παλιά 22-11-14, 14:55
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Βασικά πηγαίνω που και που δείγματα στο pet shop απ' όπου ψωνίζω, και με καθοδηγούν ανάλογα. Σε γενικές γραμμές δε δείχνουν άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν απλά ψάρια. Δηλαδή μου έκαναν 3-4 ελέγχους σε διάστημα 1 μήνα για να μου πουν "τώρα μπορείς να βάλεις ψάρια".

Με βάση την καθοδήγησή τους αυτή τη στιγμή έχω 1 pleco 15cm, 2 guppy, 2 neon tetra και 2 αρλεκίνους.

Σήμερα κάποιος θα μου δώσει για να βάλω 4 emperor tetra, 1 serpae tetra, και 2-3 ακόμα guppy.

Προς το παρόν βλέπω ότι συμβιώνουν αρμονικά, και να φανταστείτε πριν τα βάλω στο 60λιτρο, τα είχα (χωρίς το pleco) σε ένα 10άρι μικρό ενυδρείο.

Σε ότι αφορά τους ξιφοφόρους αναμένεται να μου χαρίσει κάποιος 2 ζευγάρια μάλλον αύριο, και εκεί λέω να σταματήσω να βάζω, και αν συμπληρώσω άλλα 4 neon tetra για να έχω το minimum του σμήνους.
  #10  
Παλιά 22-11-14, 15:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά πηγαίνω που και που δείγματα στο pet shop απ' όπου ψωνίζω, και με καθοδηγούν ανάλογα. Σε γενικές γραμμές δε δείχνουν άνθρωποι που θέλουν να πουλήσουν απλά ψάρια. Δηλαδή μου έκαναν 3-4 ελέγχους σε διάστημα 1 μήνα για να μου πουν "τώρα μπορείς να βάλεις ψάρια".

Με βάση την καθοδήγησή τους αυτή τη στιγμή έχω 1 pleco 15cm, 2 guppy, 2 neon tetra και 2 αρλεκίνους.

Σήμερα κάποιος θα μου δώσει για να βάλω 4 emperor tetra, 1 serpae tetra, και 2-3 ακόμα guppy.

Προς το παρόν βλέπω ότι συμβιώνουν αρμονικά, και να φανταστείτε πριν τα βάλω στο 60λιτρο, τα είχα (χωρίς το pleco) σε ένα 10άρι μικρό ενυδρείο.

Σε ότι αφορά τους ξιφοφόρους αναμένεται να μου χαρίσει κάποιος 2 ζευγάρια μάλλον αύριο, και εκεί λέω να σταματήσω να βάζω, και αν συμπληρώσω άλλα 4 neon tetra για να έχω το minimum του σμήνους.
Καλά, τα έκανες ψαρόσουπα με αυτά που μας λες, και συγνώμη αλλά μάλλον δεν θες να καταλάβεις αυτά που σου λέμε, δεν έχουμε κάποιον συμφέρον φίλε μου εκτός από το να προστατέψουμε τα ψάρια σου και εσένα από λάθος επιλογές, και εσύ επιμένεις και μας λες πως σε 60 λίτρα θα έχεις 1 πλεκο και 15 πόντους (απορώ πως στρίβει μεσα στο ενυδρείο) , 2 νεον , 2 αρλεκινους 2 γκαπυ και θα βάλεις 4 ξιφοφορους , 4 εμπερορ ,1 σεπραε 2-3 γκαπυ και μετά αλλα 4 νεον για να τα κάνεις κοπαδι (ε ναι δεν είναι σωστο τα νεον να μην είναι κοπαδι), πες μας πως θα βάλεις και ενα παγκασιους για να δεσει η ομαδα. Συγνώμη για το ειρωνικό μου ύφος αλλά δεν άντεξα.
Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Καλή συνέχεια απο εμένα.

Και κάτι άλλο, τα συγχαρητηρια μου στο πετ-σοπ που με δικια τους καθοδήγηση έβαλες όλα αυτα τα διαφορετικά ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #11  
Παλιά 22-11-14, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως μην ανησυχεις.
Αν κανεις λαθος και βαζεις παραπανω ή λαθος ψαρια, θα διορθωνεται .... μονο του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #12  
Παλιά 22-11-14, 16:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως, το εργο το εχω δει παρα πολλες φορες...και παντα εχει το ιδιο τελος (για τα ψαρακια).

Αφησε τις συμβουλες του καταστηματος στην ακρη και αρχισε διαβασμα αμεσα, αν θελεις να μην εχεις πολυ συντομα προβληματα. Εδω δεν θελει κανενας τα χρηματα σου. Τα ειδη που φιλοξενεις απαιτουν διαφορετικες παραμετρους νερου και α περισσοτερα, αλλες διαστασεις ενυδρειου. Ψαξε το προφιλ των ψαριων σου λιγο και θα το διαπιστωσεις μονος σου.

Οσο πιο συντομα καταλαβεις τα λαθη σου (που ολοι τα καναμε στο ξεκινημα μας), τοσο λιγοτερα προβληματα θα εχουν τα ψαρακια σου. Φυσικα, για οτι θελεις, ρωτας.

Καλη συνεχεια.
__________________
  #13  
Παλιά 22-11-14, 17:06
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

χαχαχαχα .... Να υποθέσω πως ο φίλος κάνει χιούμορ σωστά ?!?!?! Αν όχι τότε εχω να πω το εξής :
κάτσε διάβασε .... Αλλιώς βαλε και μια τσιπούρα μέσα , ένα αερόστατο , μια τίγρη και ένα παπαγαλακι χαχαχαχα !!!!!
  #14  
Παλιά 22-11-14, 18:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε νομιζω να ηξερες καποιος απο εμας πριν ασχοληθει με το χομπι οτι καθε ειδος ψαριου εχει συγκεκριμενες απαιτησεις σε παραμετρους νερου και λιτρα. Ολοι μαλλον νομιζαμε οτι απλα θελουν νερο και τροφη για να ζησουν. Τουλαχιστον εγω, αυτο νομιζα.

Ποσο μαλλον, αν καποιος που υποτειθεται καθοδηγει το ολο εγχειρημα και υποτειθεται οτι ειναι γνωστης του αντικειμενου, δινει συμβουλες και διαβεβαιωνει οτι η συμβιωση των ειδων θα ειναι σωστη.

Δε βρισκω λογο για να δουλεψει καποιος το φιλο μας για να πω την αληθεια. Οι περισσοτεροι απο εμας ετσι αρχισαμε (τουλαχιστον αυτοι που το παραδεχομαστε), ακουγοντας τον πετσοπα και κανοντας λαθη. Ουτε ο πρωτος ειναι, ουτε ο τελευταιος. Σιγουρα εχω δει πολυ χειροτερα πρωτα ενυδρεια.

Το θεμα ειναι τι κανεις οταν πια διαπιστωσεις οτι ολες αυτες οι συμβουλες που θα οδηγησουν στην ταλαιπωρια και θανατο των ψαριων, μαλλον ειναι λαθος...

Αν υπαρχει ορεξη, ολα γινοται.
__________________
  #15  
Παλιά 22-11-14, 18:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομιζω να ηξερε καποιος απο εμας πριν ασχοληθει με το χομπι οτι καθε ειδος ψαριου εχει συγκεκριμενες απαιτησεις ....
...Το θεμα ειναι τι κανεις οταν πια διαπιστωσεις οτι ολες αυτες οι συμβουλες που θα οδηγησουν στην ταλαιπωρια και θανατο των ψαριων, μαλλον ειναι λαθος...
Ολοι σχεδον ετσι ξεκινησαμε.
Διαβασαμε, μαθαμε, και διορθωσαμε τα λαθη μας.
Αν ομως μετα απο οσα γραφτηκαν, κανει αυτο ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα κάποιος θα μου δώσει για να βάλω 4 emperor tetra, 1 serpae tetra, και 2-3 ακόμα guppy.

Σε ότι αφορά τους ξιφοφόρους αναμένεται να μου χαρίσει κάποιος 2 ζευγάρια μάλλον αύριο, και εκεί λέω να σταματήσω να βάζω, και αν συμπληρώσω άλλα 4 neon tetra για να έχω το minimum του σμήνους.
.... δεν θελει δουλεμα?

Ενας σοφος δασκαλος ελεγε "αν βλεπεις καποιον και κοιμαται, σκεπασε τον να μην κρυωσει".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #16  
Παλιά 22-11-14, 18:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το ιδιο πραγμα λεμε Σπυρο. Οτι θελει ορεξη για να δεις τα λαθη και να τα βελτιωσεις.

Το δουλεμα σιγουρα δεν ενθαρρυνει κανεναν, παντως.
__________________
  #17  
Παλιά 22-11-14, 19:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Θυμαμαι το πρωτο μου ενυδρειο πριν απο 20 περιπου χρονια!!!ετσι ξεκινησα κι εγω.η μονη διαφορα ειναι οτι τωρα υπαρχει το ιντερνετ και μπορεις να διαβασεις τα παντα γυρω απο τα ψαρια..
Καποιοι απο εμας δεν ειχαμε αυτη την πολυτελεια για δωρεαν σωστες πληροφοριες και καναμε τρομερα λαθη..
Εκμεταλευσου σωστα αυτα που σου λενε τα παιδια και δεν θα βγεις χαμενος.
  #18  
Παλιά 22-11-14, 19:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δουλεμα σιγουρα δεν ενθαρρυνει κανεναν, παντως.
Εχεις δικιο.
Καποιες φορες ομως το μονο που μενει ειναι το σκεπασμα.


ΥΓ Παιζει και το τρολαρισμα του θεματοθετη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #19  
Παλιά 22-11-14, 19:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΥΓ Παιζει και το τρολαρισμα του θεματοθετη.
Αυτο ειναι αλλη ιστορια, που παντα επιβεβαιωνεται με τον καιρο αν ισχυει. Αλλα ας μην το παρουμε ως δεδομενο καλυτερα.
__________________
  #20  
Παλιά 22-11-14, 19:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ καλη συνεχεια.
Εγω δεν αντεχω πια να παρακολουθω τετοια θεματα, με την ελπιδα για ενα θαυμα κλπ
Οποιος θελει να μαθει, φαινεται.
Εκει να δωσω το χρονο, ΟΚ.
Σε ολα τα αλλα γινεσαι απλα κακος τελικα, προσπαθωντας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #21  
Παλιά 22-11-14, 19:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλα ρε, μην παρεξηγηθεις κιολας
Κουβεντα κανουμε.

Η πορεια παντα δειχνει, οπως λες και εσυ.
__________________
  #22  
Παλιά 22-11-14, 19:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν σε παρεξηγησα.
Καταλαβαινω απολυτα τη θεση σου και τα γραπτα σου και πολυ σωστα κανεις και με βαζεις στη θεση μου.
Keep on.

Eνα ξεσπασμα απο κουραση ηταν.
Δεν επρεπε να γραψω καθολου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #23  
Παλιά 22-11-14, 19:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν σε παρεξηγησα.
Καταλαβαινω απλυτα τη θεση σου και τα γραπτα σου και πολυ σωστα κανεις και με βαζεις στη θεση μου.
Keep on.

Eνα ξεσπασμα απο κουραση ηταν.
Η κούραση είναι εμφανής, μέχρι και τα απλυτα βγηκα στη φόρα
@Σπύρο, εσύ προσωπικά έχεις βοηθήσει δεκάδες, άρα δεν μπαίνει θέμα θέσης
Ο Θοδωρής πολύ καλά έκανε κι έγραψε τα όσα πρέπει να ισχύουν. Απλά κάποιες φορές δυστυχώς ισχύει το "ακού σωστές γνώμες, αλλά έχω ήδη αποφασίσει να κάνω τ το λαθος"

Για να το σοβαρέψω
Οποιος θέλει ακούει τους πετσοπαδες. Επιλογή προσωπική ειναι του καθενός

Οταν αρχισουν οι ασθένεις και οι θάνατοι, οι ίδιοι πάλι πετσοπαδες θα πουλήσουν ακόμη περισσότερα ψάρια κι ακόμη περισσότερα γιατροσόφια


@GiaNt, η επιλογή ειναι δική σου. Εφόσον μπήκες σε ένα φόρουμ, θεωρώ πως το έκανες επειδή θες βοήθεια. Αν σκοπεύεις να συνεχίσεις να ακούς τους ίδιους πετσοπάδες που σου έκαναν το ενυδρείο ψαρόσουπα, η γνώμη μας περισσεύει

Δες ποια ψάρια σου αρέσουν και μετά το ξανασυζητάμε

Αυτή τη στιγμή από το ενυδρείο λείπουν μερικά καρότα και μερικές πατάτες...(και δεν το λεω ειρωνικα)
  #24  
Παλιά 22-11-14, 23:58
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

και ένα τρενάκι , μια μπάλα μπάσκετ και ένα τηλεκατευθυνόμενο .... Δηλαδή αυτό το εργαλείο που λέγεται ίντερνετ και πλέον το έχεις ακόμα και δωρεάν ?!?!? δεεεε... Μέχρι εκεί κόβει !?!?!?!

Υγ...
Λίγο τρολαρισμα πότε δεν έβλαψε κανένα ....
  #25  
Παλιά 23-11-14, 19:09
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις ειρωνείες. Είναι μέρος της καταπληκτικής λογικής που θέλει κάποιους να ισχυρίζονται με πλάγιο τρόπο ότι είχαν έμφυτες γνώσεις. (Προφανώς κανείς μας ΔΕ γνωρίζει κάτι πριν ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ..)

Σε ότι αφορά την συμβίωση των ειδών, δεν είναι ότι δε θέλω να καταλάβω, απλώς λαμβάνω αντικρουόμενες πληροφορίες. Έστω ότι το κατάστημα έχει συμφέρον και κάνει οτιδήποτε για να πουλήσει (που όπως σας εξήγησα δεν ισχύει γιατί μου βγαλε την πίστη μέχρι να με αφήσει να βάλω τα πρώτα 2 νέον). Υπήρξαν άτομα που χωρίς κανένα όφελος, μου είπαν ότι η συμβίωση των ειδών που έχω επιλέξει είναι εφικτή.

Ο λόγος που συνεχίζω να εκφράζω τις όποιες απορίες, είναι για να συνθέσω κάποιο συμπέρασμα.
  #26  
Παλιά 23-11-14, 19:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις ειρωνείες. Είναι μέρος της καταπληκτικής λογικής που θέλει κάποιους να ισχυρίζονται με πλάγιο τρόπο ότι είχαν έμφυτες γνώσεις. (Προφανώς κανείς μας ΔΕ γνωρίζει κάτι πριν ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ..)

Σε ότι αφορά την συμβίωση των ειδών, δεν είναι ότι δε θέλω να καταλάβω, απλώς λαμβάνω αντικρουόμενες πληροφορίες. Έστω ότι το κατάστημα έχει συμφέρον και κάνει οτιδήποτε για να πουλήσει (που όπως σας εξήγησα δεν ισχύει γιατί μου βγαλε την πίστη μέχρι να με αφήσει να βάλω τα πρώτα 2 νέον). Υπήρξαν άτομα που χωρίς κανένα όφελος, μου είπαν ότι η συμβίωση των ειδών που έχω επιλέξει είναι εφικτή.

Ο λόγος που συνεχίζω να εκφράζω τις όποιες απορίες, είναι για να συνθέσω κάποιο συμπέρασμα.
Καλησπέρα
1ον Κανεις μας δεν γεννηθηκε γνωστης κι ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε
2ον Στην πορεία ομως διορθώσαμε τα λαθη μας (ή μερος αυτών)
3ον Δεν αποτελεί άλλοθι το να εισαι "νεος" στο χομπι. Πλεον με τα φορουμ και το διαδίκτυο το σύνολο των πληροφοριών ειναι εκει και περιμενει
4ον Ακομη κι αν τα ειδη που εχεις ήταν συμβατά μεταξύ τους, η αναλογία τους, οι διαφορετικές απαιτήσεις σε τροφή κλπ θα τα έκαναν στην πορεία ασύμβατα
5ον Πριν βάλεις το οποιοδήποτε ψάρι, πρέπει εσύ ο ίδιος να ενημερωθείς για τις απαιτήσεις του
6ον Η μασημενη τροφή δεν φερνει γνωση

ΥΓ : Οι ειρωνίες (εάν κι εφόσον υπάρχουν) είναι αποτέλεσμα του πως φιλτράρει ο καθενας μας τις απαντήσεις που παίρνει. Εαν πχ 10 άτομα σου λενε, βγάλε ψάρια και μην βάζεις άλλα κι εσύ επιλέξεις να φορτώσεις κι άλλο το ενυδρείο, τότε τι άλλη απάντηση περιμένεις να διαβάσεις?
ΥΓ2 : Η συμβιωση πολλων ειδων ειναι εφικτη...για έναν έμπειρο χομπίστα!

Εφόσον καταλήξεις στο ποια ψαρια σου αρεσουν, εδω είμαστε
  #27  
Παλιά 23-11-14, 19:19
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
3ον Δεν αποτελεί άλλοθι το να εισαι "νεος" στο χομπι. Πλεον με τα φορουμ και το διαδίκτυο το σύνολο των πληροφοριών ειναι εκει και περιμενει
Επαναλαμβάνω ότι οι πληροφορίες που βρίσκω είναι αντικρουόμενες.
  #28  
Παλιά 23-11-14, 19:23
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

το βλεπω 10σελιδο.
  #29  
Παλιά 23-11-14, 19:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αντικρουομενο ειναι που εχεις τα κοπαδοψαρα σε ζευγαρια?
νομιζω οτι κανεις δε μπορει να ισχυρηστει κατι τετοιο..ακομα και ο πετσοπας.

θα σου πω ακομη μια φορα οτι αν ακολουθησεις το φορουμ και το ιντερνετ θα βγεις κερδισμενος.
λιγα ειναι τα πετσοπ που γνωριζουν και συμβουλευουν σωστα.

το να βλεπεις τα διαφορετικα ειδη ως συμβατα για λιγο καιρο δεν ειναι επυτυχια.μετα απο λιγο παντα αρχιζουν τα προβληματα.το ξερω.το εχω κανει
  #30  
Παλιά 23-11-14, 19:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiaNt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναλαμβάνω ότι οι πληροφορίες που βρίσκω είναι αντικρουόμενες.
φίλε μου η πρώτη απάντηση που πήρες στο θέμα σου ήταν αυτή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι φίλε μου, τα ψάρια που ήδη έχεις είναι ασύμβατα, θέλουν διαφορετικές παράμετρες νερού
πριν βάλεις ψάρια καλό ειναι να μαθαίνεις τι παραμετρες νερού θέλουν και γενικα το τρόπο διαβίωσης τους
τα γκαπυ και οι ξιφοφόροι είναι ζωοτόκα και θέλουν σκληρο και αλκαλικό νερό , ενω τα υπόλοιπα θέλουν όξινο και μαλακό νερό
http://www.seriouslyfish.com/species...nax-mexicanus/
http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/

http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species...orus-hellerii/

φοβάμαι όμως πως δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις τα link που σου έβαλα για να μάθεις το τρόπο διαβίωσης του κάθε ψαριού και συνέχισες να λες για τις επιλογές σου και ότι θα προσθέσεις και άλλα ασύμβατα ψάρια,
λογικό δεν ήταν να είναι ελαφρώς ειρωνική η επόμενη απάντηση μου ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων

το να βλεπεις τα διαφορετικα ειδη ως συμβατα για λιγο καιρο δεν ειναι επυτυχια.μετα απο λιγο παντα αρχιζουν τα προβληματα.το ξερω.το εχω κανει
Ολοι το έχουμε κάνει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-11-14 στις 19:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορώ να βάλω μικρά convict με guppy και neon tetra; GiaNt Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-11-14 18:38
tetra neon και guppy? giorgos300 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 10-12-11 02:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09211 seconds with 13 queries