Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: SEA SALT
Red Sea 5 16,13%
Tropic Marin 10 32,26%
SeaChem 1 3,23%
Sera 3 9,68%
HW 1 3,23%
Meersaltz 0 0%
Reef Crystals 9 29,03%
Instant Ocean 2 6,45%
Kent 0 0%
Aλλο... 0 0%
Ψήφισαν: 31. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-05, 13:39
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή SEA SALT Database

Θα ηθελα να κανουμε μια Database, με βαση ποιο αλατι χρησιμοποιητε και τι τιμες εχει πριν μπει στο εχυδρειο μας.Καλο θα ηταν να αναφερεστε απο που το προμηθευεστε. Ελλαδα η εξωτερικο. Εννοειτε πως θα αναφερουμε και αλατοτητα καθως εχει σχεση και με τις υπολοιπες τιμες οπως ασβεστιο, μαγνησιο, αλκαλικοτητα, φωσφωρικα, νιτρικα η οτι αλλο κρινετε σκοπιμο να αναφερετε οπως π.χ. εαν το αλατι ειναι για reef η ειναι το απλο της καθε εταιριας εαν εχει 2 αλατια στην γκαμα της.

Προσωπικα εχω χρησιμοποιηση διαφορες μαρκες οπως "Marine Environment", "SeaChem", "Red Sea", "Meersaltz" & "Tropic Marin".

Αν τα εκρινα με βαση την ακριβη εικονα που παρατηρησα στα ενυδρεια μου θα ελεγα πως ολα ειναι καλα αλατια, δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα , αλλα το "Red Sea" ειναι ισως το λιγοτερο καλο απο αυτα τα αλατια. Μετρησεις δυστηχως δεν εχω κρατησει καπου προχειρα για ολα, αλλα για καποια εχω.

-"PREIS Meersaltz" με αλατοτητα 1025 μου εδειξε 420 Ca, 7 Kh, 1380 Mg, 0 PO4, 0 NO3. Πολυ καλο αλατι, χωρις κανενα προβλημα. Η μια απο τις 2 επιλογες μου.

-"Red Sea" με αλατοτητα 1025 μου εδειξε 400Ca, 7 Kh, 1200 Mg. Oχι κατι το ιδιαιτερο, εχω και υποψιες για καποιες "ακαθαρσιες" που ισως να εχει. Αυτο που μπορω να πω ειναι πως χωρις traces ειχα καποια κοραλια να πηγαινουν ψιλοπεριεργα...Δεν μου αρεσε.

-"Marine Environment" λογο μικρης ποσοτητας δεν το ειχα καιρο να δω τι παιζει ακριβως αλλα ειναι πολυ καλο. Μετα απο το Red-Sea χρησιμοποιησα αυτο και ειδα αμεσες διαφορες στα κοραλακια μου και ειδικα στις Zωοανθηδες και LPS. Ευτηχως εχουμε εξαιρετικα αλατια και στην Ευρωπη. Και αυτο δεν διαλυετε πολυ γρηγορα.

-"SeaChem" καλο αλατι, αργει λιγο παραπανω να διαλυθει απο τα υπολοιπα αλλα πολυ ακριβο...οποτε απαγορευτικο.

-"Tropic Marin" πολυ καλο αλατι, αυτο χρησιμοποιω τωρα και ολα πανε καλα. Ενα απο τα καλα με αυτο το αλατι ειναι πως παρολο που δεν βαζω καθολου ιχνοστοιχεια, μονο με αλλαγες νερου το ενυδρειο παει παρα πολυ καλα. Πολυ καλο αλατι και το προτεινω ανεπιφυλακτα. Χρησιμοποιω το reef pro βεβαια καθως εχει 2 αλατια η εταιρια στην γκαμα της. Η Tropic Marine αναφερει πως ειναι Pharmaceutical Grade. Διαλυετε σχετικα γρηγορα. Η βασικη επιλογη μου.
Τιμες με αλατοτητα 1025 μου εδειξε 420-430 Ca, 7-8 Kh, 1300 Mg, 0 PO4, 0 NO3



Υστ. Αυτο που εχω δει ειναι πως κακα αλατια δεν υπαρχουν, απλα υπαρχουν καποια καλυτερα και καποια οχι τοσο καλα. Σιγουρα καποια θα μου εχουν ξεφυγει, αλλα ο σκοπος δεν ειναι αυτα που γραφω εγω να ειναι πανακεια, αλλα να μοιραστειτε την γνωμη σας και να φτασουμε ολοι μαζι σε καποια συμπερασματα. Οσοι πιστοι...προσελθετε!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-05, 19:49
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Εχω χρησιμοποιήσει 4 αλάτια.Red sea , Sera , Reef crystals , και τώρα τελευταία το Tropic marine το απλό.Ευτυχώς
βρήκα άκρη και ήδη παρήγγειλα το Tropic marine pro που θεωρείται
κορυφαίο. Από μετρήσεις απ'ότι θυμάμαι οι καλύτερες ήταν στο
sera και στο tropic marine αλλά ήταν μικροδιαφορές.Θα δοκιμάσω το
tropic marine pro και θα σας πώ σύντομα την αποψή μου.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-05, 12:24
ninikos58 Ο χρήστης ninikos58 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ το [/b]hw meersaltz professional. Το προμηθεύομαι από τη Γερμανία και η τιμή του έρχεται (με τα μεταφορικά) περίπου όσο κοστίζουν τ' αλάτια εδώ. Επειδή στο μακρύ παρελθόν χρησιμοποιούσα αλάτι της in. ocean, με το hw είδα μεγάλη διαφορά στις τιμές των μετρήσεων αλλά και στη συμπεριφορά των ψαρίων (ελπίζω να δώ την ίδια συμπεριφορά και με τ' ασπόνδυλα). Με αλατότητα 1025 έχω: PO4 - 0, NO3 - 0, Ca - 440 (αυτή τη στιγμή δεν έχω κατανάλωση ασβεστίου από οργανισμούς), Mg - 1160 και Kh - 13 (το αποδίδω στον DIY rock που χρησιμοποιώ σαν βράχο βάσης).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03772 seconds with 13 queries