Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-11, 01:55
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή To μεσογειακό μου Ενυδρείο

Απο μικρός έχω μια τρέλα με τη θάλασσα,.....Είτε ως ελεύθερη κατάδυση και ψαροντούφεκο,....http://www.pixhost.org/show/95/9397823_blac-small.jpg
Είτε ως υποβρύχια φωτογράφηση,... http://www.pixhost.org/show/95/9397822_blac-small-2.jpg
Η αρρώστεια μου με το υγρό στοιχείο, με οδήγησε στο να φέρω τη θάλασσα μέσα στο σπίτι μου και στην κατασκευή ενός μεσογειακού ενυδρείου,.....

Λίγα λόγια για το ενυδρείο:

Διαστάσεις:1.20*40*60(Για αρχή καλά είναι,...)
Φίλτρο eheim 2215(Γεμάτο Siporax+RemoPhos+Active Carbon+2 σφουγγάρια)
2 κυκλοφορητές SEN JVP 101
1 Θερμοστάτης
Skimmer Weipro SA - 2012
1 Eσωτερικός μηχανισμός μόνο με σφουγγάρι
1 λάμπα τ5 της Αquastar-Και μία ακτινική.
(Νερό θαλασσινό και ανανέωση το 30% ανα 2-3 βδομάδες)
Αρκετός ζωντανός Βράχος(30 κg περίπου τραγάνες και άλλες πέτρες),απο τη ζώνη των 10-15 μέτρων.
Λευκή άμμος μέσα απο τη θάλασσα,απο βάθος 5 μέτρων.Γύρω στα 10 cm ύψος του υποστρώματος,για τη δημιουργία καλής βιολογίας.

Οργανισμοί που προβλέπεται να μπουν:

clibanarius erythropus (ερημίτης)
Serranus hepatus (χάνος)
symphodus roissali (χειλού)
parablenniusgattorugine (σαλιάρα)
Palaemon elegans (γαρίδα)και αρκετές μάλιστα.
arbacia lixula (μαύρος αχινός)
Thalasoma pavo+Coris julis(Γύλοι)
Mullus surmuletus (μπαρμπούνι)
Chromis chromis (καλόγρια)
Epinephelus marginatus(Ροφός)
Epinephelus aeneus
(Σφυρίδα)
Epinephelus costae
(Στήρα)
Απο κοράλλια και φύκη ότι θα έχουν πάνω οι βράχοι,....

Kάτι αντίστοιχο με αυτό το ενυδρείο:
http://www.youtube.com/user/Aquafant.../2/P5qOrLIF8S0

Σύντομα και οι πρώτες φώτο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-11, 08:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς σε τόσο μικρό ενυδρείο 250 λίτρα, δεν μπορείς να βάλεις και τους τρεις epinephelus. Ακόμα και ένα να βάλεις θα είναι πολύ δύσκολα. Στον χρόνο δεν θα χωράει ούτε να στρίψει. Θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένο. Στα λέω γιατί και εγώ ψαροντουφεκάς είμαι και γνωρίζω τις συμπεριφορές και τις ανάγκες τους. Οι γαρίδες? Θα μείνει καμία?
Επίσης οι καλόγριες, θα γίνουν μεγάλες και (προσωπικά) δεν είναι και όμορφο ψάρι.
Πιστεύω για τα λίτρα σου, ένας αρσενικός γύλος με 2-3 θυληκούς, μια σαλιάρα, 2-3 μπαρμπούνια, ερημίτες, σαλιγκάρια, πεταλίδες είναι αρκετά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-11, 10:44
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς σε τόσο μικρό ενυδρείο 250 λίτρα, δεν μπορείς να βάλεις και τους τρεις epinephelus. Ακόμα και ένα να βάλεις θα είναι πολύ δύσκολα. Στον χρόνο δεν θα χωράει ούτε να στρίψει. Θα είναι συνεχώς στρεσαρισμένο. Στα λέω γιατί και εγώ ψαροντουφεκάς είμαι και γνωρίζω τις συμπεριφορές και τις ανάγκες τους. Οι γαρίδες? Θα μείνει καμία?
Επίσης οι καλόγριες, θα γίνουν μεγάλες και (προσωπικά) δεν είναι και όμορφο ψάρι.
Πιστεύω για τα λίτρα σου, ένας αρσενικός γύλος με 2-3 θυληκούς, μια σαλιάρα, 2-3 μπαρμπούνια, ερημίτες, σαλιγκάρια, πεταλίδες είναι αρκετά.
Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς δεν είχα αρκετό χώρο για ένα μεγαλύτερο,....΄Οσο για τις γαρίδες είναι ένα θέμα άν θα ζήσουν,....Το πιθανότερο είναι να βάλω ένα epinephelus,σχεδόν νεογέννητο και στο μέλλον να το απελευθερώσω,....Για τους μηχανισμούς που θα χρησιμοποιήσω είναι αρκετοί???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-11, 11:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης οι καλόγριες, θα γίνουν μεγάλες και (προσωπικά) δεν είναι και όμορφο ψάρι.
...μη μου θιγεις τις καλογριες Γιαννη!!
να πω καταρχην οτι σαν κολυμπι βαζουν κατω ολες τις χρωμιδες νταμσελ των τροπικων γιατι..
τα τροπικα νταμσελακια ειναι συνηθως περιοχικα...του τυπου "εχω μια πολυ μικρη περιοχη για μενα" ενα αυτες βρισκονται μεν σε μια περιοχη αλλα ειναι διαχυτες στη στηλη νερου με πολυ ομορφη κολυμβηση ειδικα αν υπαρχει ρευμα νερου.
κατι σαν τις γνωστες μας τροπικες θαλασσι χρωμιδες δηλαδη....αλλα επειδη εχουν πιο φλογερο ταμπεραμεντο δε πανε σαν διαδηλωση κι αυτες αλλα εχουν τα χωρις τραυματα καυγαδακια τους και το αποτελεσμα ειναι ανωτερο τους.

επισης ας μη ξεχναμε πως το μεσογειακο μας δινει τη δυνατοτητα να αλλαζουμε τους οργανισμους μας οσο συχνα θελουμε χωρις κοστος...οποτε αν πια τοσο πολυ μεγαλωσουν που χτυπανε ασχημα στο ματι..τις απελευθερωνει και πιανει μικροτερες. εγω επιασα 4 μικρες και παρα του οτι εχουν αποβαλλει το μπλε τους και ειναι μαυρες...ειμαι συνεπαρμενος μαζι τους...
επισης σε γαλαζιο φοντο το μαυρο χρωμα τους φαινεται καλυτερο απο το αντιστοιχο θαλασσι των χρωμιδων. θα μου πειτε γουστα ειναι αυτα...και για να μη γραφω στον "αερα" παραθετω βιντεακι με το τροπικο μου μιξ με μεσογειακα ειδη.

να αναφερω βεβαια οτι εκανα τη μιξη εκμετταλευομενος το γεγονος πως υπηρχε χαλκος στο ενυδρειο (για την ταλαιπωρια που περασα με το oodinium) οποτε και τα ψαρια στην ουσια περασαν καραντινα αποπαρασιτωσης.



υ.γ. φαινεται και το μπαρμπουνακι στο βιντεο.....για τα οποια (αν διαβασες το υπομνημα με τα καταλληλα ειδη...πιστευω πως θα δυσκολευτεις λιγο στη διατροφη και θα πρεπει οσο τα εχεις να τα πααρακολουθεις στενα για να απομακρυνεις οσα δε τρωνε ή χανουν βαρος που μαλλον θα ειναι και τα περισσοτερα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-11, 11:19
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
....αλλα επειδη εχουν πιο φλογερο ταμπεραμεντο δε πανε σαν διαδηλωση κι αυτες αλλα εχουν τα χωρις τραυματα καυγαδακια τους και το αποτελεσμα ειναι ανωτερο τους.

υ.γ. φαινεται και το μπαρμπουνακι στο βιντεο.....για τα οποια (αν διαβασες το υπομνημα με τα καταλληλα ειδη...πιστευω πως θα δυσκολευτεις λιγο στη διατροφη και θα πρεπει οσο τα εχεις να τα πααρακολουθεις στενα για να απομακρυνεις οσα δε τρωνε ή χανουν βαρος που μαλλον θα ειναι και τα περισσοτερα)
''δε πανε σαν διαδηλωση'',.....χαχααχαχαχαχχααχχαχαχχααχααχ,.... Το μπαρμπούνι είναι δύναμη,...!!!Ναι για την διατροφή του έχω σκοπό να φτιάξω μικρές νυφάδες βυθού,που θα είναι μίξη αρτέμιας,αλγών και διαφόρων μικρών μαλάκιων και φυσικά με προσοχή για τα υπολείμματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GAB team : 12-10-11 στις 12:17
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 11:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ε ναι....αν ειδες ποτε τις θαλασσι χρωμιδες των τροπικων....πανε "οπου φυσαει το νερο (κατα το "ανεμος") σαν κοπαδι απο σαρδελες ...
ενω τα νταμσελ ξεμοναχιαζονται.
οι καλογριες εχουν συμπεριφορα ενδιαμεση και με τα καλα στοιχεια και των 2. και αγελη στη στηλη νερου (αρα δε κρυβονται )...και εντονες μεταξυ τους κοντρες και τσαχπινιες..
επειδη λοιπον οπως φαινεται μου αρεσαν τοοοοσο...θελησα να τις υπερασπιστω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-11, 23:06
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο μικρός έχω μια τρέλα με τη θάλασσα,.....Είτε ως ελεύθερη κατάδυση και ψαροντούφεκο,....http://www.pixhost.org/show/95/9397823_blac-small.jpg
Η αρρώστεια μου με το υγρό στοιχείο, με οδήγησε στο να φέρω τη θάλασσα μέσα στο σπίτι μου και στην κατασκευή ενός μεσογειακού ενυδρείου,.....

Αυτές είναι ανίατες ασθένειες φίλε μου και θέλουν μεγάλη προσοχή. Υπάρχει πάντως το φάρμακο και το ανακάλυψες. Φέρνεις τη θάλασσα...σπίτι σου...

Οργανισμοί που προβλέπεται να μπουν:

clibanarius erythropus (ερημίτης)
Serranus hepatus (χάνος)
symphodus roissali (χειλού)
parablenniusgattorugine (σαλιάρα)
Palaemon elegans (γαρίδα)και αρκετές μάλιστα.
arbacia lixula (μαύρος αχινός)
Thalasoma pavo+Coris julis(Γύλοι)
Mullus surmuletus (μπαρμπούνι)
Chromis chromis (καλόγρια)

Μέχρι εδώ, εάν αφαιρέσεις το μπαρμπούνι ...καλά είσαι. Τα παρακάτω τι τα θέλεις μπελάς θα σου είναι....

Epinephelus marginatus(Ροφός)
Epinephelus aeneus
(Σφυρίδα)
Epinephelus costae
(Στήρα)

Kάτι αντίστοιχο με αυτό το ενυδρείο:
http://www.youtube.com/user/Aquafant.../2/P5qOrLIF8S0

Δες καλύτερα μερικές προσπάθειες των φίλων μας εξ Ιταλίας, που έχουν μεγάλη τεχνογνωσία στο θέμα και ψάξτο και σε αυτούς λίγο.
http://www.youtube.com/results?searc...ries=15&nfpr=0
Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια με υπομονή και χωρίς βιασύνες - βεβιασμένες κινήσεις.

Πάνο αν και διαφωνώ κάθετα με το θέμα μικτό θαλασσινό, εντούτοις οι κινήσεις των 2 ειδών ψαριών είναι εντυπωσιακές και ιδιαίτερα των καλογριών που μου θυμίζουν πολύ τις αντίστοιχες στο φυσικό τους περιβάλλον. Είσαι μάστορας ...το έχω ξαναπεί.
Έχεις ανοίξει ορίζοντες με το πρότζεκτ που έκανες...και συνεχίζεις έστω και σε άλλη μορφή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-11, 20:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενδιαφεροντες κατοικοι!! οι φωτο ομως δεν αποκαλυπτουν και πολλα...
θελουμε καλυτερες..
θα σου συνιστουσα να τοποθετησεις το βραχο τον εναν πανω στον αλλο..σχηματιζοντας βουναλακια και περασματα....
και στο ματι θα ειναι πιο ομορφο (ανομοιογενεια και ζωνες βραχωδεις-αμμωδεις) αλλα θα ειναι και πιο λειτουργικο το στησιμο αφου θα χασεις μικροτερη επιφανεια ωφελιμου βραχου που τωρα βρισκεται σε επαφη με την αμμο και "νεκρωνει".. θα εχεις περισσοτερες κρυψωνες και θα βοηθησει επισης τα ψαρια στο να δημιουργησουν περιοχες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-11, 08:50
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφεροντες κατοικοι!! οι φωτο ομως δεν αποκαλυπτουν και πολλα...
θελουμε καλυτερες..
θα σου συνιστουσα να τοποθετησεις το βραχο τον εναν πανω στον αλλο..σχηματιζοντας βουναλακια και περασματα....
και στο ματι θα ειναι πιο ομορφο (ανομοιογενεια και ζωνες βραχωδεις-αμμωδεις) αλλα θα ειναι και πιο λειτουργικο το στησιμο αφου θα χασεις μικροτερη επιφανεια ωφελιμου βραχου που τωρα βρισκεται σε επαφη με την αμμο και "νεκρωνει".. θα εχεις περισσοτερες κρυψωνες και θα βοηθησει επισης τα ψαρια στο να δημιουργησουν περιοχες...
Kαλημέρα Πάνο,.....Έχω ακόμα να προσθέσω γύλους,χάνους και καμία περκούλα να δώσω χρώμα μέσα,.....Τραγάνες θα μπούν ακόμα περισσότερες μέσα για να γίνει όπως λες,.....Σύντομα ακόμα περισσότερες ΄φώτο,.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-11, 09:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αναμενουμε την εξελιξη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-11, 13:31
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Panos_Alex/polis. Δώσε όγκο και σχήμα, διάσταση και παράλληλα κρυψώνες στο ενυδρείο σου, ενώ επιδρά σημαντικά και στη βελτίωση της δυνατότητας φίλτρανσης παράλληλα βέβαια με την κυκλοφορία του νερού.
Ύψωσε τουλάχιστον από τη μία πλευρά τον όγκο της τραγάνας και δώσε ελεύθερο χώρο για κολύμπι. Εναλλακτική ύψωσε 2 όγκους διαφορετικών μεγεθών και στη μέση ελεύθερη αμμώδη περιοχή για "παιχνίδι".
Πιστεύω πάντως ότι οι φωτογραφίες αδικούν το ενυδρείο σου και σίγουρα από κοντά θα είναι πολύ-πολύ καλύτερο.
Με τα ψάρια...σιγά - σιγά και μην βιάζεσαι. Δεν είδα καθόλου κανέναν ερημίτη, πεταλίδα ή σαλιγγαριάκια. Κάνουν πολύ καλή δουλειά στον καθαρισμό και την βιολογία γενικά.
Επίσης δεν βλέπω ίχνος ζωής, ξερή-νεκρή τραγάνα έβαλες μέσα γιατί αρχικά λες για ζωντανό βράχο.
Η στάθμη του νερού γιατί είναι τόσο χαμηλή ??? Και αισθητικά δεν ταιριάζει αλλά και χάνεις όγκο νερού, πραγματικά πολύτιμο για τον συνολικό όγκο νερού που διαθέτεις.
Κάνεις μετρήσεις, νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία, φώσφορο κλπ, θερμοκρασία.......Δώσε μας κανένα στοιχείο, να λιγουρευόμαστε και εμείς οι πτωχοί....ελέησον κύριε diveromitsosp..δώσε και σε μας καλέ μου κυριούλι...
Η έλλειψη στοιχείων είναι πολύ μεγάλη και κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη για άλλους που διστάζουν να αρχίσουν ένα μεσογειακό. Μην ξαναλέμε πάλι πόσο προχωρημένοι είναι Ιταλοί, Γάλλοι και λοιποί εις τας αλλοδαπάς !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-11, 20:07
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Panos_Alex/polis. Δώσε όγκο και σχήμα, διάσταση και παράλληλα κρυψώνες στο ενυδρείο σου, ενώ επιδρά σημαντικά και στη βελτίωση της δυνατότητας φίλτρανσης παράλληλα βέβαια με την κυκλοφορία του νερού.
Ύψωσε τουλάχιστον από τη μία πλευρά τον όγκο της τραγάνας και δώσε ελεύθερο χώρο για κολύμπι. Εναλλακτική ύψωσε 2 όγκους διαφορετικών μεγεθών και στη μέση ελεύθερη αμμώδη περιοχή για "παιχνίδι".
Πιστεύω πάντως ότι οι φωτογραφίες αδικούν το ενυδρείο σου και σίγουρα από κοντά θα είναι πολύ-πολύ καλύτερο.
Με τα ψάρια...σιγά - σιγά και μην βιάζεσαι. Δεν είδα καθόλου κανέναν ερημίτη, πεταλίδα ή σαλιγγαριάκια. Κάνουν πολύ καλή δουλειά στον καθαρισμό και την βιολογία γενικά.
Επίσης δεν βλέπω ίχνος ζωής, ξερή-νεκρή τραγάνα έβαλες μέσα γιατί αρχικά λες για ζωντανό βράχο.
Η στάθμη του νερού γιατί είναι τόσο χαμηλή ??? Και αισθητικά δεν ταιριάζει αλλά και χάνεις όγκο νερού, πραγματικά πολύτιμο για τον συνολικό όγκο νερού που διαθέτεις.
Κάνεις μετρήσεις, νιτρικά, νιτρώδη, αμμωνία, φώσφορο κλπ, θερμοκρασία.......Δώσε μας κανένα στοιχείο, να λιγουρευόμαστε και εμείς οι πτωχοί....ελέησον κύριε diveromitsosp..δώσε και σε μας καλέ μου κυριούλι...
Η έλλειψη στοιχείων είναι πολύ μεγάλη και κάθε εμπειρία είναι πολύτιμη για άλλους που διστάζουν να αρχίσουν ένα μεσογειακό. Μην ξαναλέμε πάλι πόσο προχωρημένοι είναι Ιταλοί, Γάλλοι και λοιποί εις τας αλλοδαπάς !!!
Εδώ είναι ένα μικρό βίντεο λίγο μετα το τάισμα τους,.......

http://www.dailymotion.com/video/xma...uarium_animals

http://www.dailymotion.com/video/xma...rium-2_animals
H Ανάλυση είναι κινητού!!!



1025 αλατοτητα
ph 8.1
Θερμοκρασία 26 C
NO2 :0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<9-10
Επίσης Samian έχει 2-3 ερημίτες(θέλω και άλλους να βάλω),σαλιγκαράκια και κάποιες πεταλίδες,....Επίσης προτίμησα τις τραγάνες,γτ έχουν πάνω τους αρκετή ζωή που ίσως να μην φαίνεται(Στο επόμενο video),.....Περιμένω τα σχόλια σας,....Επίσης νερό αλλάζω ένα μέρος του κάθε 2 βδομάδες,....
Μετά απο όλα αυτά,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την οξυγόνωση του νερού,...πως επιτυγχάνεται,.....????Πέρα απο το φρέσκο νερό οταν βάζω,....Με το schimmer???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-11, 22:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

στη θεση σου θα αποχωριζομουν το μεγαλο σαργο γιατι βαραινει αρκετα το ενυδρειο σου βιολογικα..... αλλα και οπτικα θα τον χαρακτηριζα μαλλον "παραφωνια" σε σχεση με τα αλλα μικροτερου μεγεθους ψαρια αλλα και πολυ ωραιοτερα...εχεις το πανεμορφο th.pavo και σωρο αλλα.

οσο και να οργωσα τη θαλασσα 4 μηνες τωρα...th.pavo δε βρηκα στα νερα μας...

οσο για την οξυγονωση...οπως και στο γλυκο...με την αναταραξη της επιφανειας...και με το σκιμερ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-11, 00:17
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχάς από μένα μπράβο για το ενυδρείο σου αλλά και την προσπάθεια που καταβάλεις. Σ'ευχαριστούμε για τον κόπο που μπήκες να τραβήξεις τα βιντεάκια..έστω και από κινητό δείχνουν πολύ καλά το μεσογειακό στολίδι σου.
Τώρα οι παρατηρήσεις.
Για τον σαργό θα συμφωνήσω και εγώ με τον pano alex/polis. Είναι μεγάλο ψάρι για τα δεδομένα του ενυδρείου σου και δεν ξέρω και αν αφήνει τα υπόλοιπα ψάρια σου να ζήσουν άνετα σε αυτό. Συμβουλή άφησέ τον στη θάλασσα ή τάϊσέ τον ακόμη κάνα 6μηνο εντατικά και ψήστο τον...(black humor).
Οι μετρήσεις σου καλές δείχνουν. Η ιχθυοφόρτιση καλή αλλά η απουσία άμμου (παρατήρησα ότι έχεις χαλίκι στο βυθό) και περισσότερης τραγάνας (ζωντανός βράχος) ίσως να είναι λίγο μείον στην εμφάνισή σου. Ισως το σίποραξ που έχεις να δημιουργεί λίγα νιτρικά. Δεν είναι κακό αυτό...να μην σου πω και αρκούντως φυσιολογικό.
Για το χαλίκι δεν νομίζω να συμβάλει αρκετά στην βιολογία όπως η άμμος.
Για τον ροφάκο τα έχουμε πει και παραπάνω....Ερημίτες κλπ βάλε - βάλε. Κανένα μικρό αχινό επίσης...
Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνεται στην επιφάνειά του με την ανατάραξη που δημιουργείται, οπότε μην ανησυχείς..κυκλοφορία να έχεις. Και το σκίμμερ ανάλογη δουλειά κάνει, όπως το κατάλαβες. Στις αλλαγές πόσο νερό βάζεις - βγάζεις ??

Pano νομίζω ότι Thalasoma pavo στα μέρη σου δεν θα βρείς εύκολα. Ίσως μετά την Μάκρη και τα Πετρωτά έως Μαρώνεια μεριά νομίζω, που γίνονται περισσότερο βραχώδεις οι ακτές, και σίγουρα απέναντι Σαμοθράκη. Έχω και κάτι χρόνια να κολυμπήσω στα μέρη σου...και δεν τα πολυθυμάμαι.Αυτό που σίγουρα όμως θυμάμαι είναι η αφθονία των δίθυρων οστράκων που είχε η περιοχή σου. Έχεις δοκιμάσει καθόλου σε ενυδρείο κάποιο είδος ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-11, 00:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως μετά την Μάκρη και τα Πετρωτά έως Μαρώνεια μεριά νομίζω, που γίνονται περισσότερο βραχώδεις οι ακτές, και σίγουρα απέναντι Σαμοθράκη. Έχω και κάτι χρόνια να κολυμπήσω στα μέρη σου...και δεν τα πολυθυμάμαι.Αυτό που σίγουρα όμως θυμάμαι είναι η αφθονία των δίθυρων οστράκων που είχε η περιοχή σου. Έχεις δοκιμάσει καθόλου σε ενυδρείο κάποιο είδος ;
οχι...τα εχω οργωσει ολα μεχρι μεσημβρια..
μαρωνεια δε πηγα...ουτε σαμοθρακη. (εννοω για το συγκεκριμενο σκοπο)
εσυ τι δουλεια ειχες στα μερη μας? (καλυτερα πμ να μη χαλαμε το ποστ του φιλου..)
απο διθυρα μονο μυδακια κρατησα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-11, 00:55
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς από μένα μπράβο για το ενυδρείο σου αλλά και την προσπάθεια που καταβάλεις. Σ'ευχαριστούμε για τον κόπο που μπήκες να τραβήξεις τα βιντεάκια..έστω και από κινητό δείχνουν πολύ καλά το μεσογειακό στολίδι σου.
Τώρα οι παρατηρήσεις.
Για τον σαργό θα συμφωνήσω και εγώ με τον pano alex/polis. Είναι μεγάλο ψάρι για τα δεδομένα του ενυδρείου σου και δεν ξέρω και αν αφήνει τα υπόλοιπα ψάρια σου να ζήσουν άνετα σε αυτό. Συμβουλή άφησέ τον στη θάλασσα ή τάϊσέ τον ακόμη κάνα 6μηνο εντατικά και ψήστο τον...(black humor).
Οι μετρήσεις σου καλές δείχνουν. Η ιχθυοφόρτιση καλή αλλά η απουσία άμμου (παρατήρησα ότι έχεις χαλίκι στο βυθό) και περισσότερης τραγάνας (ζωντανός βράχος) ίσως να είναι λίγο μείον στην εμφάνισή σου. Ισως το σίποραξ που έχεις να δημιουργεί λίγα νιτρικά. Δεν είναι κακό αυτό...να μην σου πω και αρκούντως φυσιολογικό.
Για το χαλίκι δεν νομίζω να συμβάλει αρκετά στην βιολογία όπως η άμμος.
Για τον ροφάκο τα έχουμε πει και παραπάνω....Ερημίτες κλπ βάλε - βάλε. Κανένα μικρό αχινό επίσης...
Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνεται στην επιφάνειά του με την ανατάραξη που δημιουργείται, οπότε μην ανησυχείς..κυκλοφορία να έχεις. Και το σκίμμερ ανάλογη δουλειά κάνει, όπως το κατάλαβες. Στις αλλαγές πόσο νερό βάζεις - βγάζεις ??

Pano νομίζω ότι Thalasoma pavo στα μέρη σου δεν θα βρείς εύκολα. Ίσως μετά την Μάκρη και τα Πετρωτά έως Μαρώνεια μεριά νομίζω, που γίνονται περισσότερο βραχώδεις οι ακτές, και σίγουρα απέναντι Σαμοθράκη. Έχω και κάτι χρόνια να κολυμπήσω στα μέρη σου...και δεν τα πολυθυμάμαι.Αυτό που σίγουρα όμως θυμάμαι είναι η αφθονία των δίθυρων οστράκων που είχε η περιοχή σου. Έχεις δοκιμάσει καθόλου σε ενυδρείο κάποιο είδος ;
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Samian και Πάνο,...Η αλήθεια είναι ότι kάνει μεγάλη αντίθεση και μάλλον θα τον βγάλω απο το ενυδρείο και πιθανόν να το επιβαρύνει και η παρουσία του όντως,...Παλαιότερα είχα αμμο,αλλά οι αναταράξεις που μου κάνανε οι ροφοί(γιατί είναι 3) μου το θόλωναν κάπως,....Έχω αφήσει ένα στρώμα άμμου,καπου στα 2 εκατοστά ύψους και απο πάνω το χαλικι,...Αλλάζω κάπου τα 2/3 του νερού,.....Να ποστάρετε ότι θέλετε για να παίρνω και ιδέες,....:-p
Συνολικά μέσα έχω απο ψαράκια: 3 ροφάκια,2 γαιτανούρια,1 γύλο,1 πέρκα,3 καλόγριες,2 σκορπιδάκια,μια σαλιάρα,2 σπαράκια,2 κοκοβιούς μικρούς,και την Σαργο-παντόφλα,....Σκέφτομαι για τέλος κανένα μπαρμπουνάκι να καθαρίζει το βυθό,και 2-3 Τhalasoma,.....
Ξέρει κανείς γιατί τα γαιτανούρια μου μπαινουν συνέχεια μέσα στο χαλίκι???Και βγαίνουν μόνο να φάνε???Με μια τους κίνηση εξαφανίζονται μέσα στο χαλίκι,....!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-11, 01:03
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει κανείς γιατί τα γαιτανούρια μου μπαινουν συνέχεια μέσα στο χαλίκι???Και βγαίνουν μόνο να φάνε???Με μια τους κίνηση εξαφανίζονται μέσα στο χαλίκι,....!!!
Γαιτανούρια..τιιιιιι ;;;

Τι είναι αυτό ;;;
Πρώτη φορά το ακούω ;;; Για πέστο πιο ελληνικά ή αν έχεις επιστημονική ονομασία. Μήπως τα ψάρια είναι φοβισμένα, δεν βρίσκουν αλλού καταφύγιο λόγω αριθμού και γι'αυτό ζουν έτσι ;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-11, 01:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαιτανούρια..τιιιιιι ;;;Τι είναι αυτό ;;;
Πρώτη φορά το ακούω ;;; Για πέστο πιο ελληνικά ή αν έχεις επιστημονική ονομασία.
και ετσι λεγονται τα th.pavo.
ανηκουν στην οικογενεια των wrasse και αυτη ειναι τυπικη συμπεριφορα για πολλα απο αυτα...καποια μαλιστα κοιμουνται ετσι το βραδυ...
το οτι βεβαια ειναι συνεχεια κρυμμενα σημαινει πως δε νιωθουν και πολυ ανετα.... ελπιζω με το χρονο να αλλαξει αυτο...

μιας και ειπες για φαγητο...ειναι πολυ ενδιαφερον να μας πεις τι ταιζεις και ποια ψαρια τρωνε τι...με ποια δυσκολευτηκες και ποια φαγανε αμεσως....
οι εμπειριες στο μεσογειακο ειναι λιγες ... και οι πληροφοριες σου πολυτιμες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-11, 01:07
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαιτανούρια..τιιιιιι ;;;

Τι είναι αυτό ;;;
Πρώτη φορά το ακούω ;;; Για πέστο πιο ελληνικά ή αν έχεις επιστημονική ονομασία. Μήπως τα ψάρια είναι φοβισμένα, δεν βρίσκουν αλλού καταφύγιο λόγω αριθμού και γι'αυτό ζουν έτσι ;;;
Coris julis είναι τα γαιτανούρια,....Βλέπω ότι και ο Πάνος είχε το ίδιο πρόβλημα αν δεις στο Post του με τα μεσογειακά είδη.....Είναι όντως φοβιτσιάρικα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-11, 01:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Coris julis είναι τα γαιτανούρια,....
coris julis εμεις λεμε τους γυλους και γαιτανουρια τα thalassoma pavo.
δυστυχως δεν ειχα ουτε γυλους ουτε γαιτανουρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-11, 01:16
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και ετσι λεγονται τα th.pavo.
ανηκουν στην οικογενεια των wrasse και αυτη ειναι τυπικη συμπεριφορα για πολλα απο αυτα...καποια μαλιστα κοιμουνται ετσι το βραδυ...
το οτι βεβαια ειναι συνεχεια κρυμμενα σημαινει πως δε νιωθουν και πολυ ανετα.... ελπιζω με το χρονο να αλλαξει αυτο...
μιας και ειπες για φαγητο...ειναι πολυ ενδιαφερον να μας πεις τι ταιζεις και ποια ψαρια τρωνε τι...με ποια δυσκολευτηκες και ποια φαγανε αμεσως....

οι εμπειριες στο μεσογειακο ειναι λιγες ... και οι πληροφοριες σου πολυτιμες.
Τα ταίζω Artemia,ψιλοκομμένη γαρίδα,καλαμάρι,πεταλίδα,μια τροφή της Tetra που και αλγη μαζί με Spirulina μεσα,Bigattini,και μια φορά την εβδομάδα βαζω κάπου στις 20 ζςντανές γαρίδες και γίνεται PARTY Μέσα!!!Ο ροφός ανεβαίνει μέχρι την επιφάνεια να τις ροφήξει!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
coris julis εμεις λεμε τους γυλους και γαιτανουρια τα thalassoma pavo.
δυστυχως δεν ειχα ουτε γυλους ουτε γαιτανουρια...
Είναι απίστευτα τα χρώματα και των 2!!!Ντροπαλά ψαράκια και πανέμορφα,....Σε διάστημα 2-3 ημερών συνήθησαν το χώρο και τους θορύβους,...Αντιθέτως οι καλόγριες,οι σπάροι και ειδικά οι ροφοί απο την πρώτη μέρα κιολας!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diveromitsosp : 13-11-11 στις 01:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-11, 01:21
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
coris julis εμεις λεμε τους γυλους και γαιτανουρια τα thalassoma pavo.
δυστυχως δεν ειχα ουτε γυλους ουτε γαιτανουρια...
Τα Coris julis εμείς τα λέμε γιούλους.
Τα Τhalassoma pavo τα λέμε μπαρμπέρηδες...λέτε να ξυρίζουν κιόλας ;; χαχαχ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-11-11, 01:26
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Coris julis εμείς τα λέμε γιούλους.
Τα Τhalassoma pavo τα λέμε μπαρμπέρηδες...λέτε να ξυρίζουν κιόλας ;; χαχαχ
Στιγμές

http://www.pixhost.org/show/363/1000...8112011430.jpg

http://www.pixhost.org/show/363/1000...8112011443.jpg

http://www.pixhost.org/show/363/1000...8112011449.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-11-11, 01:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μπραβο ρε βαθύτη , ωραιο το ενυδρειο σου !
Τον ροφακο απολαυσε τον για λιγο καιρο και μετα αστον να παει στο καλο και στα βαθια οπου ανηκει.

2 ψαρια εχω απωθημενο στο μεσογειακο... την στηρα και τον σηκιο. Θυμαμαι οταν πηγαινα στην τρατα να παρω ζωντανο , για δολωμα μετζο παραγαδι, εβρισκα μεσα στον σακο απιστευτα "ψωνια"...συναγριδακια, σκαθαρακια, φαγκρακια ...ολα νεογεννητα που τα ξηλωνε μαζι με την πασειδωνια η τρατα. Επισης πολλους ιπποκαμπους, ψαρια-τρομπετες, κοκκινες γαριδουλες σαν red cherry, μικρους παντεληδες, και οτι αλλο μπορει να βαλει ο νους σου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-11-11, 01:49
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε βαθύτη , ωραιο το ενυδρειο σου !
Τον ροφακο απολαυσε τον για λιγο καιρο και μετα αστον να παει στο καλο και στα βαθια οπου ανηκει.

2 ψαρια εχω απωθημενο στο μεσογειακο... την στηρα και τον σηκιο. Θυμαμαι οταν πηγαινα στην τρατα να παρω ζωντανο , για δολωμα μετζο παραγαδι, εβρισκα μεσα στον σακο απιστευτα "ψωνια"...συναγριδακια, σκαθαρακια, φαγκρακια ...ολα νεογεννητα που τα ξηλωνε μαζι με την πασειδωνια η τρατα. Επισης πολλους ιπποκαμπους, ψαρια-τρομπετες, κοκκινες γαριδουλες σαν red cherry, μικρους παντεληδες, και οτι αλλο μπορει να βαλει ο νους σου.
Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λογια Raven......Κάθομαι με τις ώρες για να βγάλω μια μικρή στείρα και να την βάλω μέσα(αντικατάσταση με ένα ροφάκι)!!!1 ψάρι που εχω και εγώ επίσης απωθημένο να βάλω μέσα,....Ένα μικρό γουρουνόψαρο!!!΄΄Εχω αρρωστήσει με αυτό το ενυδρείο,...Ουτε μυαλό να φάω δεν έχω,..Όλη μέρα σκεφτομαι τι θα βάλω μέσα!!!
Eπίσης δες την καραντίνα ενός φίλου απο ταβέρνα:

http://www.pixhost.org/show/364/1000...scaraki-13.jpg

http://www.pixhost.org/show/364/1000...scaraki-14.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-11, 20:58
diveromitsosp Ο χρήστης diveromitsosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2011
Περιοχή: Sitia
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diveromitsosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λογια Raven......Κάθομαι με τις ώρες για να βγάλω μια μικρή στείρα και να την βάλω μέσα(αντικατάσταση με ένα ροφάκι)!!!1 ψάρι που εχω και εγώ επίσης απωθημένο να βάλω μέσα,....Ένα μικρό γουρουνόψαρο!!!΄΄Εχω αρρωστήσει με αυτό το ενυδρείο,...Ουτε μυαλό να φάω δεν έχω,..Όλη μέρα σκεφτομαι τι θα βάλω μέσα!!!
Eπίσης δες την καραντίνα ενός φίλου απο ταβέρνα:

http://www.pixhost.org/show/364/1000...scaraki-13.jpg

http://www.pixhost.org/show/364/1000...scaraki-14.jpg
Mετά απο κάποιες διορθώσεις που έκανα,αυτή είναι η τελική μορφή του ενυδρείου μου,...

http://www.dailymotion.com/video/xn9...arium-3_webcam

Με χαρακτηριστικά
1025 αλατοτητα
ph 8
Θερμοκρασία 25 C
NO2 :0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<8-9
Απορίες έχω σχετικά με την διατροφή του γαλέου,....Τι μπορώ να βρώ στο εμπόριο για την διατροφή του???Γαρίδες και Καλαμαράκι δεν τρώει,....
Μήπως είναι μικρός ο χώρος για ένα τέτοιο είδος?
Περιμένω τις γνώμες σας και την βοήθεια σας,....
-------------------------
Mετά απο κάποιες διορθώσεις που έκανα,αυτή είναι η τελική μορφή του ενυδρείου μου,...

http://www.dailymotion.com/video/xn9...arium-3_webcam

Με χαρακτηριστικά
1025 αλατοτητα
ph 8
Θερμοκρασία 25 C
NO2 :0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<8-9
Απορίες έχω σχετικά με την διατροφή του γαλέου,....Τι μπορώ να βρώ στο εμπόριο για την διατροφή του???Γαρίδες και Καλαμαράκι δεν τρώει,....
Μήπως είναι μικρός ο χώρος για ένα τέτοιο είδος?
Περιμένω τις γνώμες σας και την βοήθεια σας,....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diveromitsosp : 26-12-11 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-11, 21:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κεφαλοποδα και αρθροποδα αποτελουν την τροφη τετοιων ειδων...ισως εχει να κανει με το γεγονος οτι η τροφη δεν ειναι ζωντανη..
παντως τα ψαρια σου εχουν μεγαλωσει και μου φαινονται πολυ στριμωγμενα σε αυτο το ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-11, 21:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Προσωπικά θα σου έλεγα να αφαιρέσεις τα κομάτια του βυθισμένου καραβιού. Πρώτον, γιατί σου περιορίζει πολύ τον ζωτικό χώρο των ψαριών σου, δεύτερο δεν συμβάλλει σε τίποτα και τρίτο δείχνει μια εντελώς αφύσικη εικόνα της μεσογείου.

Το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για κάποια από τα είδη που έβαλες και αυτό φαίνεται εύκολα από τον τρόπο που κινούνται.Προσωπική γνώμη πάντα έτσι?

Μου αρέσει όμως ιδιαίτερα που τολμάτε να βγάλετε από την αφάνεια το μεσογειακό ενυδρείο, μπράβο σας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-12-11, 21:29
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτον, γιατί σου περιορίζει πολύ τον ζωτικό χώρο των ψαριών σου, δεύτερο δεν συμβάλλει σε τίποτα και τρίτο δείχνει μια εντελώς αφύσικη εικόνα της μεσογείου.
Ισως ένα ελληνικό μεσογειακό ενυδρείο να είναι και το μόνο ενυδρείο που ένα καραβάκι να αποτελεί φυσική εικόνα του βυθού!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακό ενυδρείο-Γενικά diveromitsosp Μεσογειακό 3 22-09-11 11:34
Μεσογειακό ενυδρείο diveromitsosp Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 07-09-11 03:19
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο alexinio Μεσογειακό 22 27-07-07 01:04
Ερωτήσεις για Μεσογειακό ενυδρείο jimfytakis Μεσογειακό 8 02-05-07 22:57
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13281 seconds with 13 queries