Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-10, 20:47
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή κατασκευη ενυδρειου 600-1000λιτρα

γεια σας,
αν και οχι στα αμμεσα σχεδια αλλα στα σχεδια των επομενων 2 ετων ειναι ενα τετοιο ενυδρειο(αν δεν αφανηστουμε). θα ηθελα να συγκεντρωσουμε εδω διαφορες ιδεες για την κατασκευη ενος τετοιου ενυδρειου ωστε να ειναι ασφαλες.ακουω τη διαστασεις λετε να γινει (μαλλον για μαλαουι παει) πχος τζαμιου σαμπ κτλ

ακουωωω!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-10, 20:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ε[ιδη οπως λες σε 2 χρονια μπορει να μην υπαρχουμε ειναι λιγο ακυρο να συζηταμε τωρα τετοια πραγματα...
ασε που μεχρι τοτε μπορει να εχουν βγει αλλα υλικα, αλλες κατασκευες....
υπομονη και ξαναρωτα μας σε 2 χρονια... αλλιως αν θελεις να παρεις ιδεες, μπες στις κατασκευες και δες διαφορες ιδεες και τεχνικες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-10, 20:51
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Ε δεν πάει θα μας εκουζουλάνετε εσείς οι Αθηναίοι!
Καλή επιτυχία εύχομαι. Καλογέμιστο (με ************)
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-10, 20:57
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

εχω δει διαφορες κατασκευες και ειμαι πολυ φαν του diy και κανω διαφορες κατασκευες και γενικα μου αρεσει η ολη φαση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-10, 09:08
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Τι σχήμα θα σου αρεσε.... ενα ορθογώνιο ή θα μπορουσες να το δείς και σε πολύπλευρο? Μου εξάπτεις την φαντασια.....

Ρε παιδια μην τον κόβεται...να δείτε οτι με τις ιδεες που θα πέσουν εδώ πέρα θα το φτίαξει πολύ γρηγορότερα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-10, 09:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας,
αν και οχι στα αμμεσα σχεδια αλλα στα σχεδια των επομενων 2 ετων ειναι ενα τετοιο ενυδρειο(αν δεν αφανηστουμε). θα ηθελα να συγκεντρωσουμε εδω διαφορες ιδεες για την κατασκευη ενος τετοιου ενυδρειου ωστε να ειναι ασφαλες.ακουω τη διαστασεις λετε να γινει (μαλλον για μαλαουι παει) πχος τζαμιου σαμπ κτλ

ακουωωω!!!!!!!!
..παρε μια ιδεα για το παχος απο εδω
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-10, 14:19
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hydrus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχήμα θα σου αρεσε.... ενα ορθογώνιο ή θα μπορουσες να το δείς και σε πολύπλευρο? Μου εξάπτεις την φαντασια.....

Ρε παιδια μην τον κόβεται...να δείτε οτι με τις ιδεες που θα πέσουν εδώ πέρα θα το φτίαξει πολύ γρηγορότερα...

ενοειτε ορθωγονιο. αυτο το τελευταιο ειναι σιγουρο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-10, 14:53
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

παιδια επανερμομε. ο ποθος μου για ενα τερατακι δεν σβηνει. στο υπογειο μου εχω απλετο χωρο και δεν τον χρησιμοποιω, οποτε λεω να βαλω ενα καναπεδακι και στον τοιχο που ειναι περιπου 5-6 μετρα ειναι οτι πρεπει για ενα ενυδρειο θυριο. εχω σχεδιασει ενα 200x80x70cm που ειναι 1120 λιτρα. με 12γυαλι θα ειμαι καλα η θελω 15αρι? βαση με κοιλοδοκο η με σιδερο γωνιες?ποσα λιτρα το σαμπ? θελω να κανω ενα καλο πλανο για να προσπαθησω να μαζεψω τα λεφτα γιατι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου. ποσα μηνιεα εξοδα θα εχω περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
- παιδια επανερμομε. ο ποθος μου για ενα τερατακι δεν σβηνει.

- Μπραβο ....

- στο υπογειο μου εχω απλετο χωρο και δεν τον χρησιμοποιω, οποτε λεω να βαλω ενα καναπεδακι και στον τοιχο που ειναι περιπου 5-6 μετρα ειναι οτι πρεπει για ενα ενυδρειο θυριο.

-Ξανα ματα μπραβο !!! Τυχερε !!!

- Εχω σχεδιασει ενα 200x80x70cm που ειναι 1120 λιτρα. με 12γυαλι θα ειμαι καλα η θελω 15αρι?

- Οσο χοντροτερο τοσο καλυτερο !!! Βασικα οσο αντεχει η τσεπη σου !!! 15-16 θα ελεγα εγω ...

- Βαση με κοιλοδοκο η με σιδερο γωνιες?

- Με κοιλοδοκο

- Ποσα λιτρα το σαμπ?

- Το 1/4 του συνολικου ογκου του ενυδρειου (300λιτρα να σαι μεσα )

- Θελω να κανω ενα καλο πλανο για να προσπαθησω να μαζεψω τα λεφτα γιατι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου.

- Καλα το πας , αλλα να ξερεις οτι μπορει να προκειψουν εξτρα εξοδα οποτε ανεβασε ποσο αποταμιευσεις αν το αρχισεις απο τωρα !

- Ποσα μηνιεα εξοδα θα εχω περιπου?

- Αναλογα τι θα βαλεις; Ολα εχουν να κανουν με το ρευμα ! Αν βαλεις δισκους ή αν βαλεις χρυσοψαρα εχει μεγαλη διαφορα !
Αντε με το καλο !!! Να κρυφο κοιταζω και γω ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-10, 18:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια επανερμομε. ο ποθος μου για ενα τερατακι δεν σβηνει. στο υπογειο μου εχω απλετο χωρο και δεν τον χρησιμοποιω, οποτε λεω να βαλω ενα καναπεδακι και στον τοιχο που ειναι περιπου 5-6 μετρα ειναι οτι πρεπει για ενα ενυδρειο θυριο. εχω σχεδιασει ενα 200x80x70cm που ειναι 1120 λιτρα. με 12γυαλι θα ειμαι καλα η θελω 15αρι? βαση με κοιλοδοκο η με σιδερο γωνιες?ποσα λιτρα το σαμπ? θελω να κανω ενα καλο πλανο για να προσπαθησω να μαζεψω τα λεφτα γιατι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου. ποσα μηνιεα εξοδα θα εχω περιπου?
Αφου εχεις απλετο χωρο, δωσε κι αλλες διαστασεις γιατι μια μερα ουτε αυτο θα σου φτανει...
Γιατι σκεφτεσαι ενα γυαλινο ενυδρειο?
Δεν σε νοιαζει να γλυτωσεις χρηματα?

Εμενα το 2,00χ0,80χ0,80 ενυδρειο μου ειναι απο 12αρια τζαμια.
Λειτουργει 20 χρονια.
Περα απο τροφες και ρευμα δεν μου κοστιζει κατι αλλο.
Μονο ο αρχικος εξοπλησμος που τον πηρα μια φορα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-10, 18:34
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

αν εχεις ενα στανταρ χωρο που θες να φτιαξεις αυτο το ενυδρειο τοτε εγω στη θεση σου θα το μεγαλωνα λιγο και θα το εκανα η ξυλινο η ακομα καλυτερα χτιστο στον τοιχο αν μιλαμε για πραγματικο θηριο.Το καθενα απο τα δυο θα σου δωσει αλλες επιλογες για διαχειρηση του χωρου και του κοστους.Σκεψου το πολυ καλα και αποφασισε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-10, 19:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Γιατί δεν παίρνεις μια πισίνα με σκελετό και να κάνει εκεί σαν ενυδρείο; Μια πισίνα 2000 λίτρα θα σου βγεί περίπου 100-150¤ αν θυμάμαι καλα που το είχα ψάξει το καλοκαίρι. Απο εκεί και πέρα κάνεις και DIY φίλτρα με βαρέλια και είσαι κομπλε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-10, 19:38
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν παίρνεις μια πισίνα με σκελετό και να κάνει εκεί σαν ενυδρείο; Μια πισίνα 2000 λίτρα θα σου βγεί περίπου 100-150¤ αν θυμάμαι καλα που το είχα ψάξει το καλοκαίρι. Απο εκεί και πέρα κάνεις και DIY φίλτρα με βαρέλια και είσαι κομπλε.
Αν συμβιβαζεται να τα βλεπει μονο απο πανω τον συμφερει.
Αλλιως μια ξυλινη η τσιμεντενια κατασκευη με μια μερια παραθυρο (απεναντι απο τον καναπε) ειναι οτι καλητερο/φθηνοτερο/πρακτικοτερο/ασφαλεστερο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-10, 19:53
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

λοιπον πρωτα απο ολα δεν μου αρεσουν τα ξυλινα γιατι θελω να εχω οψη απο ολες τις πλευρες. δευτερον δεν θλω τσιμεντενιο γιατι δεν θελω κατι σταθερο γιατι ειμαι 15χρονων και μετα απο λιγα χρονια το πιο πιθανο ειναι οτι θα φυγω απο αυτο το σπιτι οταν με το καλο περασω σε καποια σχολη και θα ηθελα να το παρω μαζι μου. να παω σε 12αρι η σε 15αρι με το 12 θα εχω προβλημα? θελω 5,52τμ μονο για το ενυδρειο ποσο θα μου παει περιπου με το 15 και ποσο με το 12? καποιος ειπε οτι το σαμπ θα πρεπει να ειναι 300 λιτρα και μου φανηκε υπερβολικο. ποσο θα πρεπει να ειναι και ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι το τζαμι που θα το φτιαξω? οι κοντρες ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι? τα λεω ολα αυτα για να δω οσο μπορω που κιμενεται η κατασκευη για να πιασω καμια δουλεια τωρα στις διακοπες χριστουγενων και το καλοκαιρι να μαζεψω γιατι απο οτι καταλαβαινεται δεν υπαρχει μεγαλη υποστηριξη απο πισω και οταν κανεις κατι μονο σου και με δικα σου λεφτα σου δινει πολ μεγαλυτερη ικανοποιηση. αν καποιος εχι φτιαξει κατι παραπλησιο ας μας πει ποσο του πηγε για να εχουμε μια ιδεα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-10, 19:59
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Δεν ξερω πολλα φοιτητικα σπιτια που χωρανε ενος τονου ενυδρειο....
Ποιος σου ειπε οτι οι ξυλινες και οι τσιμεντενιες κατασκευες πρεπει υποχρεωτικα να εχουνε μια πλευρα τζαμι?

Για ενα τετοιο ενυδρειο και εφ'οσων θα το αναλαβει καποιος αλλος για σενα, να υπολογιζεις καπου στο 2χιλιαρο +++
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-11-10, 20:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω κατι σταθερο γιατι ειμαι 15χρονων και μετα απο λιγα χρονια το πιο πιθανο ειναι οτι θα φυγω απο αυτο το σπιτι οταν με το καλο περασω σε καποια σχολη και θα ηθελα να το παρω μαζι μου.

αυτο φανταζομαι το ειπες για αστειο ε???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-11-10, 20:11
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Αφού στο προφίλ λέει 20 χρονών!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-10, 20:26
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

kwsta οντως δεν υπαρχουν πολλα τετοια σπιτια αλλα θα ηθελα να ειμαι η φωτινη εξερεση
thanasi76 ειναι δυσκολο το ξερω αλλα πιστευω οχι ακατορθοτο
Τηλεμαχε εχω κανει λαθος:P
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-10, 20:32
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Φιλε εκτός του οτι δεν θα χωραει σκέψου τα εξής:
Πως θα το μεταφέρεις.
Τα περισσότερα σπίτια είναι παλιά και αν βάλεις 2 τόνους και όχι ενα που είπε ο κώστας 1500 τουλάχιστον το ενυδρείο 400 το σαμπ και η βάση που πρεπει να είναι απο κοιλοδοκό 8αρα και πάνω.... Θα βρεθείς στο υπόγειο. Και αν δεν έχει υπόγειο η πολυκατοικία εσύ θα σκάψεις μια τρύπα και θα μπορείτε να ανοίξετε υπόγειο πάρκινγκ κάτω απο την πολυκατοικία. Για να το μεταφέρεις και να το στησείς αλλου, μπορείς να το ξεχάσεις απο τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-10, 20:36
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

οκ μπορει να εχετε δικιο. παντως επειδη εχω μια μικρη εμπειρια απο οικοδομες επειδη συγγενικο μου προσω πο ειναι κατασκευαστης και ακουω και βλεπω διαφορα πιστευω πως υπερβαλετε λιγο γιατι εχω ακουσει πως καθε τμ της πλακας του σπιτιου κραταει τουλαχιστον 2 τονος. μπορει να ειναι και λαθος και δεν ισχυει για ολα τα σπιτια το ιδιο.για τη μεταφορα το καταλαβαινω αλλα για το βαρος πιστευω πως υπερβαλετε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-11-10, 20:37
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να εχει προβλημα το σπιτι δεν νομιζω αλλα μονο ενας μηχανικος μπορει να σου πει με σιγουρια (εδω βαζουν 1-2 τονους πετραιλεο στα μπαλκονια που κρατανε μονο απο τα σιδερα της πλακας)
αλλα τετοια ενυδρεια περνεις τα τζαμια τα σιδερα τα πας στο σπιτι τα κολλας μεσα στον χωρο σου και τα αφηνεις εκει για παντα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-11-10, 20:40
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

παιδια οντως εχετε δικιο. μπορει και να μην χρειαστει μετακομισει και να μην φυγω απο το σπιτι αλλα λεω πως υπαρχει πιθανοτητα να φυγω. πιστευω πως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα και πως υπαρχουν λυσεις. μπορει να κανω και λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-11-10, 21:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εδω στα Γιαννενα στο κέντρο, σπίτια 25 και 30 ετών σίγουρα δεν κρατάνε. Εδώ ακούω αυτή που μένει απέναντι να μιλάει στο τηλέφωνο, και το πλατσα-πλούτσα του εξωτερικού μου εξω απο την πόρτα. Αλλος φίλος απο εδώ παλι, είχε παραγγείλει ενα παρομοιο ενυδρείο (~900 λιτρα + 300σαμπ + βαση) και τελικα το πήγε στο χωριο του γιατί δεν κρατούσε η οικοδομή. Το ρίσκο δικό σου απο εκεί και πέρα....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-11-10, 21:33
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

δεν μιλαω για σπιτια των 30 ετων οντως σε αυτα υπαρχει προβλημα αλλα σε νεοτερες κατασκευες πιστευω πως δεν υπαρχει προλημα. ας προχωρησουμε στα κατασκευαστικα.να παω σε 12αρι η σε 15αρι με το 12 θα εχω προβλημα? θελω 5,52τμ μονο για το ενυδρειο ποσο θα μου παει περιπου με το 15 και ποσο με το 12? καποιος ειπε οτι το σαμπ θα πρεπει να ειναι 300 λιτρα και μου φανηκε υπερβολικο. ποσο θα πρεπει να ειναι και ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι το τζαμι που θα το φτιαξω? οι κοντρες ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-11-10, 21:42
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Επειδη αμφιβαλω αν ενα τετοιο ενυδρειο θα το κολλησεις μονος σου, γιατι δεν πας σε εναν αρμοδιο να του πεις τι θες να κανεις και να σου δωσει την προσφορα του?
Θα σου τα πει και με χιλιοστα τζαμιων και με τιμες και οτι αλλο θες να μαθεις.
Τετοιο ενυδρειο δεν γινεται με κουβεντα και ανταλλαγη αποψεων.
Ενας θα σου πει 12 χιλ, ενας 15 αλλος 20 και μπλα...μπλα...

Πηγαινε στους ειδικους και ξεκινα ερευνα αγορας αφου το εχεις παρει σοβαρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-11-10, 21:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μιλαω για σπιτια των 30 ετων οντως σε αυτα υπαρχει προβλημα αλλα σε νεοτερες κατασκευες πιστευω πως δεν υπαρχει προλημα. ας προχωρησουμε στα κατασκευαστικα.να παω σε 12αρι η σε 15αρι με το 12 θα εχω προβλημα? θελω 5,52τμ μονο για το ενυδρειο ποσο θα μου παει περιπου με το 15 και ποσο με το 12? καποιος ειπε οτι το σαμπ θα πρεπει να ειναι 300 λιτρα και μου φανηκε υπερβολικο. ποσο θα πρεπει να ειναι και ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι το τζαμι που θα το φτιαξω? οι κοντρες ποσα χιλιοστα θα πρεπει να ειναι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα το 2,00χ0,80χ0,80 ενυδρειο μου ειναι απο 12αρια τζαμια.
Λειτουργει 20 χρονια.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

Αλήθεια με τους γονείς σου το έχεις συζητήσει; Κ εγώ περυσι ήθελα να σκάψω μια λίμνη στον κήπο κ είπαν οτι αμα ανοίξω τρύπα θα με ρίξουν μέσα κ θα με θάψουν! (που λέει ο λόγος)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-11-10, 21:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

επιδη εισαι σε μια ηλικια που δεν τα σκεφτεσαι ολα και λογικο μια τετοια μεταφορα ειναι πολυ δυσκολη και πολυ δαπανη....
για να μην πω πως θα υπαρχουν και ζωντανα....
τετοιες κατασκευες τις φτιαχνουμε και μενουν εκει... δηλαδη τις φτιαχνουμε σε σπιτι που δυσκολα θα μετακομισουμε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-11-10, 23:48
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Γνωμη μου παρε κανα μικροτερο ευκολο μεταφερομενο Η ακομα αρκετα μικρα να φιλοξενεις αρκετα ειδη ...και να μπορεις να τα εχεις και μαζι σου σαν φοιτητης! εγω να ρωτησω: Το χτυστο πως γινεται??? υπαρχει καποιος που το εχει κανει???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-11-10, 23:56
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου παρε κανα μικροτερο ευκολο μεταφερομενο Η ακομα αρκετα μικρα να φιλοξενεις αρκετα ειδη ...και να μπορεις να τα εχεις και μαζι σου σαν φοιτητης! εγω να ρωτησω: Το χτυστο πως γινεται??? υπαρχει καποιος που το εχει κανει???
Η μιση Αμερικη μονο...
Πως να γινεται....κανεις μια στερνα και της βαζεις ενα τζαμι...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-11-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

βρε ναι....κατι δεν το περνας απο μεσα? το τζαμι με το τσιμεντο κατι δεν πρεπει να εχει αναμεσα(εκτος απο σιλικονη)?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου??? modatso82 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-11-10 10:01
Κατασκευη Ενυδρειου. Baggelis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-10 08:48
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16538 seconds with 16 queries