Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-08, 19:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Question O2 και CO2 στις αναταράξεις της επιφάνειας?

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω διαβάσει μπόλικο πράμα στο forum, και με έχετε βοηθήσει όλοι πάρα πολύ.. Μου έχουν μείνει όμως ακόμα διάφορες απορίες..

Μία από τις βασικές, είναι τι γίνεται στην επιφάνεια του νερού.. Μπαίνει CO2? Ή χάνεται? Μπαίνει Ο2? Ή χάνεται?

Να τα πάρουμε με τη σειρά.. Χρειαζόμαστε Ο2, πέραν των αναγκών των ψαριών, για να γίνει η NH3 NO2, και το ΝΟ2 ΝΟ3. Σωστά? Σε φυτεμένο ενυδρείο, υπάρχει, απ'όσο κατάλαβα μέχρι στιγμής, αρκετό O2 από τα φυτά..

1η ερώτηση: Υπερβολικό οξυγόνο, θα δημιουργούσε πρόβλημα?

2η ερώτηση: Αν γυρίσω την έξοδο της αντλίας με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλούνται αναταραχές στην επιφάνεια του νερού, αυτό θα προκαλούσε απώλεια O2, ή εμπλουτισμό του νερού με O2?

Πάρακάτω: Χρειαζόμαστε CO2 για τη φωτοσύνθεση. Για την ώρα, τα δικά μου φυτά δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις, οπότε δε βάζω CO2. Και πάλι όμως το ερώτημα είναι:

3η ερώτηση: Στις αναταράξεις της επιφάνειας, γίνεται εμπλουτισμός με CO2, ή έχουμε απώλειες?

και τελικά:
4η και τελευταία: Προς τα πού να γυρίσω την έξοδο του φίλτρου? Προς τα πάνω, οριζόντια, ή προς τα κάτω? Τις αναταράξεις/κυματισμό της επιφάνειας τις επιδιώκουμε ή όχι?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-08, 19:59
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω διαβάσει μπόλικο πράμα στο forum, και με έχετε βοηθήσει όλοι πάρα πολύ.. Μου έχουν μείνει όμως ακόμα διάφορες απορίες..

Μία από τις βασικές, είναι τι γίνεται στην επιφάνεια του νερού.. Μπαίνει CO2? Ή χάνεται? Μπαίνει Ο2? Ή χάνεται?

Να τα πάρουμε με τη σειρά.. Χρειαζόμαστε Ο2, πέραν των αναγκών των ψαριών, για να γίνει η NH3 NO2, και το ΝΟ2 ΝΟ3. Σωστά? Σε φυτεμένο ενυδρείο, υπάρχει, απ'όσο κατάλαβα μέχρι στιγμής, αρκετό O2 από τα φυτά..

1η ερώτηση: Υπερβολικό οξυγόνο, θα δημιουργούσε πρόβλημα?
Δεν νομίζω, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος

2η ερώτηση: Αν γυρίσω την έξοδο της αντλίας με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλούνται αναταραχές στην επιφάνεια του νερού, αυτό θα προκαλούσε απώλεια O2, ή εμπλουτισμό του νερού με O2?
Θα προκαλούσε εμπλουτισμό με Ο2. Αλώστε αυτό συνιστάται. Μία ελαφριά ανατάραξη της επιφάνιας για καλύτερη οξυγόνωση.

Πάρακάτω: Χρειαζόμαστε CO2 για τη φωτοσύνθεση. Για την ώρα, τα δικά μου φυτά δεν έχουν τόσο μεγάλες απαιτήσεις, οπότε δε βάζω CO2. Και πάλι όμως το ερώτημα είναι:

3η ερώτηση: Στις αναταράξεις της επιφάνειας, γίνεται εμπλουτισμός με CO2, ή έχουμε απώλειες?
Αν έχουμε σύστημα παραγωγής CO2 ή μπουκάλα τότε μία μεγάλη ανατάραξη θα προκαλούσε εν μέρει απώλεια του CO2 το οποίο εισάγουμε στο ενυδρείο μας.

και τελικά:
4η και τελευταία: Προς τα πού να γυρίσω την έξοδο του φίλτρου? Προς τα πάνω, οριζόντια, ή προς τα κάτω? Τις αναταράξεις/κυματισμό της επιφάνειας τις επιδιώκουμε ή όχι?
Θα έλεγα παράλληλα με την επιφάνεια έτσι ωστε να προκαλείται μικρή ανατάραξη και να έχεις έτσι καλή οξυγόνωση
Ελπίζω να βοήθησα για περισσότερα περίμενε απόψεις και άλλων εδω μέσα!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-08, 20:38
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Η ανατάραξη της επιφάνειας προκαλεί γρηγορότερη εξάτμηση του νερού(συνεπώς αυξάνεται η σκληρότητα), πτώση της θερμοκρασίας του νερού (το φαινόμενο αυτό εκμεταλευώμαστε τις ζεστές μερες του καλοκαιριού)εμπλουτισμό με Ο2 και διαφυγή του CO2.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα με CO2 Diy και σκάλα της Hagen. andreasp Γλυκό νερό - Γενικά 9 20-02-06 01:51
διοξείδιο και ανατάραξη επιφάνειας νερού pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 31-01-03 17:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03502 seconds with 13 queries