Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-21, 17:07
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή καταναλώσεις αερίου/δεη/νερού. μπορώ να εξοικονομήσω ενέργεια;;;

τετραμελής οικογένεια με 2 παιδια γυμνασίου κατοικούμαι στην Θεσσαλία σε διαμπερές διαμέρισμα 104m2, 2ου ορόφου, 3όροφης πολυκατοικίας, με θερμαινόμενα διαμερίσματα και απο πάνω και απο κάτω μας, μονωση τοιχων με υαλοβαμβακα και νεα κουφώματα 10ετίας.


τους προηγούμενους 12 μήνες (Σεπτ' 2020 εως Σεπτ' 2021) καταναλώσαμε:

ρεύμα....7170kwh (τον μήνα 597,5kwh ...με λάμπες οικονομίας παντού, μαγειρεμα και πλυντήριο καθημερινά, στεγνοτηριο αραιά και που τον χειμώνα, ψυγειο, 2a/c για 2μήνες, 2tv μετα τις 21:00, ενυδρείο με αντλία κ 2 θερμοστάτες, φορτιση 7 συσκευων και ενα pc αναμένο 10-12ώρες)

αέριο...9814kwh | 861Νm3 | 848 m3 (τον μήνα 756kwh | 66,23Nm3 | 65,23m3 ....για 6μήνες θερμανση και 13μήνες ζεστό νερό)

νερό...165m3 (τον μήνα 13,75m3.... για πλυντηριο πιάτων, πλυντηριο ρουχων, 240λιτρα [0,24m3] αλλαγη νερου σε ενυδρειο, ντουζ)


όλα ειναι σε διαφορετικούς παρόχους!!
τι λέτε;; ειμαστε σε λογικά πλαίσια;;


εσεις τι καταναλώσεις εχετε;;

θα μπορουσα να εξοικονομήσω ενέργεια απο κάπου;;;

ευχαριστώ!!
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-21, 22:06
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

597kwh το μηνα εισαι μια χαρα,οι συσεκευες που ''καινε'' ρευμα ειναι ο θερμοσίφωνας, η κουζινα και οι θερμοστατες στο ενυδρειο (αν ειναι μεγαλο) και το κλιματιστηκο στην ζεστη.Τα υπολοιπα φωτα (αν ειναι led),TV κλπ καταναλωνουν πολυ λιγο.Ο λογαριασμος παντως φουσκωνει απο τις ρυθμιζόμενες χρώσεις και απο το εξτρα που βαζουν,που ποτε δεν βγαζουμε ακρη τι ακριβως πληρωνουμε.Μου εχει τυχει σε λογαριασμο 400¤ το καταναλωθεν ρευμα να ειναι μονο 100¤ .
Ολοι οι παρωχοι τα ιδια ειναι...

Απο αεριο δεν ξερων να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-21, 22:41
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

οι συσκευές που καταναλώνουν ρευμα είναι πρωτα απ όλα όσες έχουν αντίσταση και θερμαίνουν, κουζίνα, το μεγαλο μάτι συνήθως ειναι κάπου αστα 2κW, θερμοσίφωνας καπου στα 4kw, φούρνος κουζίνας, σίδερο... μετα έρχεται ο κλιματιστικό το οποίο ειναι σαν ενα μεγαλο ψυγειο ουσιαστικά... 300-500w... στεγνωτήριο ειναι κόλαση!!!! και ανθες βάλε και νυχτερινο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-21, 09:57
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Εμενα οι 600kwh το μηνα,δεδομενου οτι δε χρησιμοποιεις θερμοσίφωνα,μου φαίνονται πολλες. Πιστεύω θα μπορουσες σχετικα ευκολα να τις μειωσεις στις 500.Προσωπικα με βοηθησαν τα παρακατω:
  1. Χρηση χύτρας και περιορισμο χρησης φουρνου
  2. Χρηση ανεμιστήρων οροφης και περιορισμο χρησης κλιματιστικων μονο οταν η θερμοκρασία μεσα στο σπιτι παει πανω απο περιπου 30°c
  3. Καταργηση στεγνωτηριου και αντι αυτου χρηση απλωστρας μεσα στο σπιτι + αφυγραντηρα.
  4. Πλυσιμο ρουχων στους 40°c.
  5. Ρυθμιση θερμοστατων ενυδρείων στο κατώτατο οριο που ενδυκνειται για τα ψάρια
  6. Απογορευση της γυναίκας να χρησιμοποιει πιστολακι μαλλιων για γρηγορο στεγνωμα ρουχων, παπουτσιων, κλπ
Ελπίζω κατι απο αυτα να βοηθήσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-21, 11:42
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Δεν χρεισιμοποιω ούτε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ούτε ηλιακό αφού ο λέβητας φυσικού αερίου παρέχει ζεστό νερό χρήσης.

Οι συσκευές μου στα ταμπελάκια τους αναφέρουν:
πλυντήριο πιάτων 194.000w
πλυντήριο ρούχων 152.000w
φούρνος 9.000w
στεγνωτήριο 4.500w
θερμαστρα χαλαζία μπάνιου 1.800w
a/c όχι inverter (cooling) 1.800w (?? δεν ξερω)
a/c inverter (cooling) 1.400w
μάτια φούρνου 1.600w
τροφοδοτικό pc 550w
Θερμοστάτης ενυδρείου (1) 200w
Θερμοστάτης ενυδρείου (2) 150w
Ψυγείο 160-190w
tv (1) 170w
οθόνη pc 45w
φορτιστής laptop 45w
tv (2) 33w
Φωτισμός ενυδρείου 28w
Αντλία φίλτρου ενυδρείου 7w

+ λέβητας φυσικού αερίου, φωτισμός δωματίων & γραφείων, 3 λεντοταινιες 5μ, σιδέρωμα, φόρτιση συσκευών, ρουτερ & αποκωδικοποιητης, ανεμιστήρας το καλοκαίρι…άγνωστης κατανάλωσης W
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-21, 14:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρεισιμοποιω ούτε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ούτε ηλιακό αφού ο λέβητας φυσικού αερίου παρέχει ζεστό νερό χρήσης.

Οι συσκευές μου στα ταμπελάκια τους αναφέρουν:
πλυντήριο πιάτων 194.000w
πλυντήριο ρούχων 152.000w
φούρνος 9.000w
στεγνωτήριο 4.500w
θερμαστρα χαλαζία μπάνιου 1.800w
a/c όχι inverter (cooling) 1.800w (?? δεν ξερω)
a/c inverter (cooling) 1.400w
μάτια φούρνου 1.600w
τροφοδοτικό pc 550w
Θερμοστάτης ενυδρείου (1) 200w
Θερμοστάτης ενυδρείου (2) 150w
Ψυγείο 160-190w
tv (1) 170w
οθόνη pc 45w
φορτιστής laptop 45w
tv (2) 33w
Φωτισμός ενυδρείου 28w
Αντλία φίλτρου ενυδρείου 7w

+ λέβητας φυσικού αερίου, φωτισμός δωματίων & γραφείων, 3 λεντοταινιες 5μ, σιδέρωμα, φόρτιση συσκευών, ρουτερ & αποκωδικοποιητης …άγνωστης κατανάλωσης W
Φιλε μου κι εμεις πενταμελης οικογενεια κι ειμαστε πανω-κατω στα ιδια εγω εχω 550kw/μηνα..Ισως να μπορουσες οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω να τις ριξεις λιγο..Το στεγνωτηριο οντως καιει πολυ ρευμα αλλα με απλωστρα μεσα κ αφυγραντηρα για μενα λαθος παλι θα καψεις ρευμα αφου θα πρεπει να δουλευει ωρες..Ξεχωρα την φασαρια..Εκμεταλλευσου τον ηλιο σε καθε ευκαιρια!!
Οτι κλιματιστικο δεν ειναι inverter καταργησε το/αλλαξε το αν μπορεις ειναι ασυμφορα..και το αλλο που ναι inverter στη θερμανση οχι πανω απο 22, πολυ βασικο.Εγω στο 18αρι εχω βαλει μετρητη καταναλωσης και βλεπω ανα πασα στιγμη ποσο καιει..
Ομως και οι θερμοστατες ειμαι θεμα, κ βλεπω εχεις 350w..Απαραιτητα για μενα καπακι στο ενυδρειο, παιζει μεγαλο ρολο,εμενα το 150λιτρο με 200w θερμοστατες οταν βγαζω καπακι για συντηρηση (κι εχει φουλ χειμωνα) δεν κλεινουν σχεδον καθολου με επιθυμητη25..
Τωρα τα υπολοιπα φωτα λαμπακια, φορτιστες ειναι αμελητεες καταναλωσεις..Εγω με την κουζινα ας πουμε, σκεφτομαι μια με αεριο οταν την αλλαξουμε! Τον λεβητα αεριου τον χρησιμοποιεις εξ ολοκληρου και για θερμανση ή κυριως ΖΝΧ ;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-21, 12:56
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Το ρεύμα σου μου φαίνεται λίγο τσιμπημένο, ειδικά χωρίς ζεστό νερό!!

Η κατανάλωση μου από 10/12/20 έως 27/10/21 ήταν 3.900 kWh, με τουλάχιστον τις μισές να είναι με νυχτερινό ρεύμα.

Είμαστε 4 άτομα, 112τμ (τρία υπνοδωμάτια - δύο μπάνια) με δύο (!!) θερμοσίφωνες (ένας για κάθε μπάνιο και ο ένας και για την κουζίνα χωρίς όμως αυτός να δουλεύει πολύ), ένα αφυγραντήρα 350W που δουλεύει από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο 6-8 ώρες την ημέρα, στεγνωτήριο όλο το χειμώνα, 4 κλιματιστικά inverter εκ των οποίων τα τρια 9άρια δουλεύουν το καλοκαίρι σχεδόν κάθε βράδυ όλο το βράδυ και λιγότερο την ημέρα, και ένα 18άρι στο σαλόνι που δεν δουλεύει όμως συνέχεια θα έλεγα γύρω στο 2ωρο κατά μέσω όρο, ένα αερόθερμο 2kW στο μπάνιο για το χειμώνα, και εννοείτε το ενυδρείο (125lt με 150w θερμαντήρα αν θυμάμαι καλά, στους 26 βαθμούς), μαγείρεμα, φούρνος, ψυγείο, δύο τηλεοράσεις, πλυντήρια κλπ. Παντού λάμπες LED εκτός από το σαλόνι όπου έχω αλογόνου.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιά είδη ψαριών γλυκού νερού μπορώ να έχω ; GHOST_G7 Γλυκό νερό - Γενικά 47 02-03-16 13:19
Απαράδεκτη προωθητική ενέργεια στα ΙΚΕΑ Thrillos Χρυσόψαρα 59 03-07-11 13:24
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Πολύ ενέργεια ξαφνικά... parrot Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-05-06 23:36
CO2 DIY Και τρόπος συνεχούς παραγωγής αερίου Ιορδάνης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-03-05 00:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04699 seconds with 15 queries