Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-19, 23:21
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή νεα λιμνη

καλησπερα σε ολη την παρεα! Το πρωτο μου ποστ μετα απο πολλα πολλα χρονια (14-15 θα ναι σιγουρα..), κατοικωντας αλλου, εχοντας εδω και χρονια αφησει το ενυδρειο μου πισω, κι ομως, να που παντα εδω θα επιστρεφουμε!
Στο τωρινο μου σπιτι λοιπον, εχω κηπο! κι αποφασισα τελευταια να φτιαξω μια λιμνη, με τη βοηθεια σας βεβαια! εχω ηδη σκαψει την τρυπα, ελπιζω να καταφερω να επισυναψω φωτο του επιτευγματος, το μετρημα που εκανα δεν εχω ιδεα αν ειναι χρησιμο η οχι, χρησιμοποιησα ενα σχοινι για να μετρησω την αποσταση στα μεγαλυτερα και βαθυτερα σημεια της τρυπας, βγηκε 3,80χ3,60.το βαθος το υπολογιζω στο 1μ περιπου αλλα επειδη ακομη καθαριζω τα χωματα,θα μετρησω μολις τελειωσω. Οι διαστασεις της τρυπας στα μεγαλυτερα σημεια ειναι περιπου 1,70χ1,80.

Τι σκεφτομαι: που ν αρχισει κανεις, το επομενο βημα ειναι το λαινερ και το γεωυφασμα. εκανα μια αναζητηση και ειδα πως το γεωυφασμα που πουλανε τα διαφορα σαιτσ κοστιζει σχεδον οσο και το λαινερ, ενω ο γεωπονος της γειτονιας το εχειμε 0,60 το τετραγωνικο... εχμ, προφανως και προκειται για κατι διαφορετικο, ετσι? ποσο απαραιτητο ειναι λοιπον αυτο το ειδικο? με 2 στρωσεις γεωυφασμα απλο,δεν θα εκανα τη δουλεια μου? οσον αφορα το λαινερ, τωρα, βρηκα τη φωτο που ελπιζω να επισυναψω αργοτερα, σε διασταση 4χ4 ειναι, αραγε φτανει? και, φυσικα, ειναι μια επιλογη που μπορω να εχω υποψιν? εχω κι αλλα να ρωτησω, για τη συνεχεια, οπως οτι ερχεται αυτες τις μερες με το ταχυδρομειο απο τον πατερα μου ενας κυκλοφορητης πλυντηριου, δεν ξερω τι και πως, περιμενω να ερθει και να το δω, οποτε θα σας ξαναενοχλησω τοτε... σκεφτομουν γκαπυ και 3χρυσοψαρα αλλα δεν το εχω ψαξει ακομη,περιμενω να δω τι θα φτιαξω για να αποφασισω τι θα μπει μεσα, σιγουρα, φυτα θα μπουν παντως κι οταν ερθει η ωρα θα ζητησω τα φωτα σας εννοειται! εχουμε πολυ δρομο, δε βιαζομαι! αυτα, για την ωρα, θα χαρω πολυ να ακουσω κατευθυνσεις, κι ευχαριστω προκαταβολικα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  f550- ΛΙΜΝΗΣ 4Χ4-0-2-600x600.jpg
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  57,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0104.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  239,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0103.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  232,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-19, 09:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλώς (ξανά) ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή με το καινούργιο σου project.

Με διαστάσεις 1.70χ1.80 και βάθος 1 μέτρο οι μετρήσεις θα πρέπει να σου βγαίνουν 3.70χ3.80 θεωρητικά (σχεδόν όσο το μέτρησες με το σκοινί). Το 4χ4 που σκέφτεσαι είναι οριακό και ριψοκίνδυνο.Η θεωρία λέει να έχεις περίπου μισό μέτρο καβάτζα από κάθε πλευρά. Δηλαδή να πάρεις το λιγότερο 4.70χ4.80. Αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και τις μετρήσεις σου πάρε κάτι λιγότερο. Μην ξεχνάς όμως ότι μόνο με το τσιμέντο θα μπορούσες να είχες απόλυτη ευθεία και να ήσουν σίγουρος για τις μετρήσεις. Τώρα θα έχεις διάφορα ζικ-ζακ και σκαμπανεβάσματα που θα σου πάρουν λίγο liner.

Το τελείωμα στην άκρη πως θα το κανεις? Καλό είναι να είναι λίγο υπερυψωμένο σε σχέση με το χώμα. Να μην έχεις προβλήματα να μπει νερό(λάσπη) από γύρο γύρο μετά από βροχή. Να μην μπαίνει πολύ σκόνη και φύλλα από τον αέρα κτλ. Αν δεις την λίμνη μου την μια φορά χρησιμοποίησα τούβλα και την άλλη κάτι δοκάρια για να δώσω λίγο ύψος και να δημιουργήσω καλύτερες ευθείες. Αν κάνεις κάτι τέτοιο το μισό μέτρο από την κάθε πλευρά το χρειάζεται.

Το γεωύφασμα κοστίζει όσο το λινερ? Εγώ όταν αγόρασα το λινερ, το γεωύφασμα μου το έκαναν δώρο. Είναι όντος σαν και αυτό που έχει ο γεωπόνος. Θα κάνεις την δουλειά σου. Το άλλο λογικά θα είναι ποιο χοντρό και θα προσφέρει περισσότερο ασφάλεια. Μην ξεχάσεις να βάλεις πρώτα άμμο και να γίνει ο πυθμένας ποιο ομαλός πριν μπει το γεωύφασμα.

Κυκλοφορητής πλυντηριου? Μήπως έχει μεγάλη κατανάλωση? Πόσα λίτρα την ώρα? Δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε αυτό το project.

Από ψάρια σε αυτές τις διαστάσεις μπορείς να παίξεις σε χρυσόψαρα ή κουνουπόψαρα (σαν τα γκάπυ αλλά αντέχουν τα κρύα του χειμώνα).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-19, 10:41
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

η τρυπα ειναι τωρα καπως βαθυτερη απο τις φωτογραφιες... σιγουρα μολις τελειωσει το σκαψιμο θα ξαναμετρησω. αρκετο απο το χωμα εχει παει γυρω γυρω απο τη λιμνη δημιουργωντας ενα σαμαρακι περιπου 30 ποντους. εκει λεω να βαλω μια στρωση γεωυφασμα, υστερα κατα μηκος του σαμαριου σανιδες,μετα θα βαλω το δευτερο φυλλο γεωυφασμα (εφοσον ειναι απαραιτητο, δεν ξερω...) και απο πανω το λαινερ, το οποιο θα στερεωθει με τις πετρες που βλεπεις, αφου τυλιχτει περιμετρικα απο τις ακρες του πρωτου γεωυφασματος για προστασια... δεν ξερω αν εχουν κανενα νοημα ολα αυτα, μονη μου καθομαι και κατεβαζω ιδεες. τελοςπαντων, το θεμα ειναι οτι τα χειλη της λιμνης θα ειναι υπερυψωμενα απο τον υπολοιπο κηπο κατα τουλαχιστον 50 εκατοστα τελικα. Οσον αφορα το ειδος του λαινερ καμια προταση? την αντλια πλυντηριου δεν την εχω δει, θα τ ξαναπουμε οταν ερθει, ιδεα του φαδερ ηταν, δεν ειναι δεσμευτικο. Με ποιο τροπο υπολογισες το μεγεθος της λιμνης? να ξερω να το εφαρμοσω οταν θα εχω το τελικο βαθος κ σχημα... Οσον αφορα τα γκαπυς, ζω στη ροδο,που τοκλιμα ειναι αρκετα ηπιο.. παρολα αυτα σκεφτομουν και την περιπτωση ενος ενυδρειου για να ξεχειμωνιαζουν εφοσον θα ειναι απαραιτητο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-19, 11:17
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Αν δεις και το δικό μου θέμα, τα σκαλοπάτια τα μείωσα αρκετά. ¶φησα μόνο στο πίσω μέρος που θα μπούνε οι γλάστρες. Στο υπόλοιπο μέρος (π.χ. μπροστά) που δεν έβαλα γλάστρες τα εξαφάνισα, οπότε κέρδισα και λίτρα.

Όσον αφορά τον υπολογισμό των λίτρων σου. Αν δεν κάνω λάθος έχεις φτιάξει μέχρι τώρα 2 επίπεδα. ¶ρα 1.70 χ 1.80 χ(βάθος π.χ. 0.50 μέχρι το σκαλοπάτι) = 1.530 λίτρα. Το επόμενο επίπεδο τι διαστάσεις έχεις? π.χ. 1.3 χ 1.4 χ (βάθος π.χ. 0.50 μέχρι τον πυθμένα) = 910 λίτρα. ¶ρα 1.530 + 910 = 2.440 λίτρα. Μια χαρά για χρυσόψαρα.

Ωραία το πας. Περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες με την εξέλιξη του έργου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-19, 12:22
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

σημερα εκανα λιγη δουλιτσα ακομη, το βαθος ειναι 1μ στο βαθυτερο σημειο,επομενο σκαλοπατι 70 εκ, και τελος 40 το πιο ρηχο. εχω διαμορφωσει το χειλος της λιμνης με τα χωματα που εσκαψα κι εχει ετσι ενα σαμαρακι περιπου 40 εκ υψος. οι πετρες που εχω βαλει ειναι και το σημειο που θα ακουμπησει το λαινερ, οι υπολοιπες εφυγαν στην ακρη για την επομενη φαση. Η τρυπα στο βαθος ειναι 80χ100, επομενο σκαλοπατι 1,30χ1,30 και το χειλος ειναι στο 1,8χ1,8. επομενο βημα ειναι να τοποθετησω τις σανιδες που θα δημιουργησουν το χειλος και το γεωυφασμα... αυριο, κουραστηκα τωρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0114.jpg
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  194,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0118.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  157,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0117.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  165,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0115.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  184,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0116.jpg
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  159,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-19, 15:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλή ευκολία με την λίμνη σου..
Γκαπυ μην βάλεις...τα λίτρα είναι αρκετά, θα μπορείς να έχεις αρκετά χρυσόψαρα μέσα (με μόνη ουρά μόνο, όχι τα στρουμπουλα ) βάλε μερικά στην αρχή και με τις γέννες τους σιγά σιγά θα γεμίσεις.
Τα γκαπυ ,ακόμα και να ξεχειμωνιάσουν μέσα, θέλουν μάζεμα το χειμώνα ένα ένα , άδειασμα λίμνης κλπ...
Είναι μπελάς..άσε που γεννάνε σαν τρελά , σίγουρα θα εχει διάφορα μεγέθη μέσα και δεν παίζει να μπορέσεις να τα μαζέψεις όλα αν δεν αδειάσεις τελείως την λίμνη.
Χωρια που η λίμνη έχει καλό μέγεθος και αυτά είναι πολύ μικρά... Μεγαλύτερα ψάρια δείχνουν πιο όμορφα θεωρώ.
Αν παρόλαυτα θέλεις μικρά ,πας για κουνουποψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-20, 13:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να είσαι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-09-20, 16:18
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους! μετα απο ενα μηνα που ελειπα διακοπες, γυρισα και βρηκα ενα απο τα χρυσοψαρα μου με ανασηκωμενα λεπια. Οι κινησεις μου ως τωρα ειναι: καθαρισμος φιλτρου κι αλλαγη νερου50%, αλατι περιπου 900 γρ στα περιπου 2500 λιτρα της λιμνης, καραντινα στο ψαρι, πρωτη μερα σημερα, με το αλατισμενο νερο της λιμνης και esha 2000. Ηθελα τη γνωμη σας για πιθανον λαθη η αλλες κινησεις που θα πρεπει να κανω. Και ηθελα επισης να ρωτησω αν θα εχει νοημα να βαλω ανθρακα στο φιλτρο. Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-20, 08:40
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

update: μετα απο 4 ημερες στην καραντινα, το ψαρακι εχει ξεφουσκωσει και φαινεται υγιες, κινητικο και ορεξατο. Ετσι, ξαναπηγε στη λιμνη. Εχω και νεα εξελιξη, εμφανιστηκε ενα μωρο χρυσοψαρακι caliko περιπου 3-4 εκατοστα... ειχα φαινεται καποια γεννα κι αυτο ειναι το μονο που γλιτωσε απο τα γκιζανια. Σκεφτομαι να βαλω σε διημερη καραντινα ενα ενα και τα αλλα 4 χρυσοψαρα μηπως και...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοί GIANNHS KOI Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 92 20-04-16 11:09
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05735 seconds with 14 queries