Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-09, 20:25
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή αρχαριος θαλασσινο

γεια σας παιδια..εχω ενα ενυδρειο 200 λιτρα..μολις εβαλα αραγωνιτη ,βραχο και νερο...το ενυδρειο μπορει να δουλεψει με ενα σκιμερ μονο.Μπορει επεισης να δουλεψει με φιλτρο μονο ή πρεπει να εχω και τα 2?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-09, 20:56
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Ολα είναι σχετικά φίλε μάγειρα. Αναλόγως βέβαια και αν θα κάνεις το ενυδρείο σου fish only η reef. Σίγουρα το skimmer είναι το βασικότερο από όλα. Τώρα αν στο skimmer έχεις χώρο για χημικά υλικά είσαι οκ. Αν όχι θέλεις και το φίλτρο το άλλο να το κάνεις χημικο-μηχανικό.........
Τον βιολογικο καθαρισμό θα τον κάνει ο βράχος (Live)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-09, 21:07
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

θα ειναι μονο fish.αρα μου λεσ να παρω και τα 2?/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-09, 22:55
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

1. To skimmer έχει χώρο για υλικά? Αν ναι μπορείς να βάλεις εκέι τα χημικά σου.

2. Εχεις live rock?. Αν ναι τότε εισαι εντάξει από βιολογικό φίλτρο.

¶ρα δεν χρειάζετε να αγοράσεις εξωτερικό. Μόνο με το skimmer είσαι εντάξει.

Αν δεν ισχύει κάτι από τα πραπάνω τότε είσαι και για τα 2
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-09, 02:41
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από froleon Εμφάνιση μηνυμάτων
1. To skimmer έχει χώρο για υλικά? Αν ναι μπορείς να βάλεις εκέι τα χημικά σου.

2. Εχεις live rock?. Αν ναι τότε εισαι εντάξει από βιολογικό φίλτρο.

¶ρα δεν χρειάζετε να αγοράσεις εξωτερικό. Μόνο με το skimmer είσαι εντάξει.

Αν δεν ισχύει κάτι από τα πραπάνω τότε είσαι και για τα 2
Κατσε να τα παρουμε απο την αρχη.

1. τι σημαινει "To skimmer έχει χώρο για υλικά? Αν ναι μπορείς να βάλεις εκέι τα χημικά σου." μεσα στο σκιμμερ θα βαλει ο ανθρωπος ανθρακα και αντιφωσφορο

2. απο ποτε οσοι χρησιμοποιουν νεκρο βραχο βαζουν εξωτερικο φιλτρο. και αντε πες και το βαζουν, μεσα τι θα βαλεις?μακαρονι ή μηπως σιποραξ?μετα ποιος θα ξεχορτιαζει?

Φιλε μαγειρα δωσε καιμια πληροφορια στο λαο.Τι ενυδρειο?σαμπ εχει?Κυκλοφορια?αλατοτητα μετρησες?Τι βραχο εβαλες?ξεκινησες θαλασσινο ενυδρειο χωρις να ξερεις πως θα το λειτουργησεις?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-09, 17:03
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε να τα παρουμε απο την αρχη.

1. τι σημαινει "To skimmer έχει χώρο για υλικά? Αν ναι μπορείς να βάλεις εκέι τα χημικά σου." μεσα στο σκιμμερ θα βαλει ο ανθρωπος ανθρακα και αντιφωσφορο

2. απο ποτε οσοι χρησιμοποιουν νεκρο βραχο βαζουν εξωτερικο φιλτρο. και αντε πες και το βαζουν, μεσα τι θα βαλεις?μακαρονι ή μηπως σιποραξ?μετα ποιος θα ξεχορτιαζει?

Φιλε μαγειρα δωσε καιμια πληροφορια στο λαο.Τι ενυδρειο?σαμπ εχει?Κυκλοφορια?αλατοτητα μετρησες?Τι βραχο εβαλες?ξεκινησες θαλασσινο ενυδρειο χωρις να ξερεις πως θα το λειτουργησεις?
Φίλε sifnos
Αν και δεν γουστάρω ειρωνίες και κανονικά δεν έπρεπε να ασχοληθώ με την απάντησή σου δίνω τόπο στην οργή γιατί επίσης δεν γουστάρω να μαλώνω και για μικροπράγματα.
Είπα την γνώμη μου.....Αν θέλεις πες και εσύ την γνώμη σου και όλα οκ. Μήν κατηγορείς τους άλλους και προπαντός μην ειρωνεύεσαι . Αυτός που θα διαβάσει θα κρίνει.

Φιλικά Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-09, 17:44
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

δεν ειναι ειρωνια ειναι μεγαλη εκπληξη γιατι δεν εχω ξανα δει κατι παρομοιο και θα με ενδιεφεραι πραγματικα να μαθω περισσοτερα...μπορουσες απλα να απαντησεις στις αποριες μου και να μη φρικαρεις...ο γραπτος λογος παρεξηγητε...επιπλεον καθε αποψη θα πρεπει να ειμαστε σε θεση καπως να την δικαιολογισουμε.Εχεις κανει κατι παρομοιο με αυτο που προτεινεις?ελπιζω να μην το δεις παλι ειρωνια.φορουμ ειναι ρωταμε για να μαθουμε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-09, 18:55
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Σε ενα ντελτεκ 600 μπορει να βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο.
Οποτε εχει σκιμερ και χημικο φιλτρο σε ενα μαραφετι που δεν εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-09, 19:04
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Satriani Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα ντελτεκ 600 μπορει να βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο.
Οποτε εχει σκιμερ και χημικο φιλτρο σε ενα μαραφετι που δεν εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος.
το MCE 600 πριν την τσουληθρα ε? το θελα ειναι πως το συγκεκριμενο ειναι μια ειδικη κατασκευη.δεν ειναι ολα τα σκιμμερ ετσι.εγω εχω ενα h&S.ειναι μεγαλο.Πως θα βαλω μεσα ανθρακα και αντιφωσφορο???
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-09, 20:03
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
το MCE 600 πριν την τσουληθρα ε? το θελα ειναι πως το συγκεκριμενο ειναι μια ειδικη κατασκευη.δεν ειναι ολα τα σκιμμερ ετσι.εγω εχω ενα h&S.ειναι μεγαλο.Πως θα βαλω μεσα ανθρακα και αντιφωσφορο???
Γι'αυτό και εγώ του είπα του ανθρώπου αναλόγως το σκιμμερ. Αυτό το σκιμμερ είχα υπόψιν και το έχω δεί με τα μάτια μου να δουλεύει μια χαρά, και να χωράει και ανθρακα και αντιφωσφορο. Και εμένα όταν μου το είπε το φιλαράκι μου τον έβγαλα τρελό. Αλλά όταν είδα το ενυδρείο του μόνο με σκιμερ να δουλεύει τρελάθηκα. Γιαυτό τον λόγο το πρότεινα και στον φίλο. Μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω στο σκιμερ και γλιτώνεις πολλά άλλα έξοδα.
-------------------------
Εσύ φίλε Βασίλη (sifnos) τι ενυδρείο έχεις αν επιτρέπετε; Και τι φίλτρα χρησιμοποιείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη froleon : 08-11-09 στις 20:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-09, 20:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Satriani Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα ντελτεκ 600 μπορει να βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο.
Οποτε εχει σκιμερ και χημικο φιλτρο σε ενα μαραφετι που δεν εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από froleon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό και εγώ του είπα του ανθρώπου αναλόγως το σκιμμερ. Αυτό το σκιμμερ είχα υπόψιν και το έχω δεί με τα μάτια μου να δουλεύει μια χαρά, και να χωράει και ανθρακα και αντιφωσφορο. Και εμένα όταν μου το είπε το φιλαράκι μου τον έβγαλα τρελό. Αλλά όταν είδα το ενυδρείο του μόνο με σκιμερ να δουλεύει τρελάθηκα. Γιαυτό τον λόγο το πρότεινα και στον φίλο. Μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω στο σκιμερ και γλιτώνεις πολλά άλλα έξοδα.
-------------------------
Εσύ φίλε Βασίλη (sifnos) τι ενυδρείο έχεις αν επιτρέπετε; Και τι φίλτρα χρησιμοποιείς;
εγω εχω 160 λιτρα skimmless με βιολογια που περιμενω να αναπτυχθει στο νεκρο βραχο με σαμπ το οποιο προς το παρον εχει μονο DSB ανθρακα και αντιφωσφορο συντομα chato.Επισης μπροστα μου εχω ενα κυβακι 60*60*60 (220 λιτρα περιπου) το οποιο μαλλον θα γινει θεματικο acropora cube με μικροψαρα αυτο θα παιξει με πολυ μεγαλο σαμπ,γιατι θελω στο μελλον να εχω ενα 120*70*50 ενυδρειο.μεσα θα εχει cryptic zone και μακροαλγες.ακομα δεν εχω καταληξει ισως το ρεφιου να μπει στην πλατη του ενυδρειου.
Και η αποψη μου.....
ΜΕΣΑ στο σκιμμερ ανθρακα και αντιφωσφορο δε βαζουμε.δεν υπαρχει λογικη σε κατι τετοιο.το Θεωρω ακρος παραλογο τουλαχιστον για καποιον ο οποιος ξερει τι ειναι το σκιμμερ και το εχει δει να δουλευει.στο προαναφερθαν σκιμμερ το χημικο φιλτραρισμα γινετε μετα την αποβουτηρωση του νερου.μπορουμε να επιλεξουμε ενα μερος στο σαμπ ή το εξωτερικο φιλτρο μας κατα προτημηση χαμηλης ροης και μεγαλης επιφανιας συναλλλαγης για καλυτερα αποτελεσματα.Προτειμω να εχω πρωτα σκιμμερ και μετα ανθρακα και αντιφωσφορο.Πολλοι ωστοσο πραττουν το αναποδο.Επισης χρησιμοποιω νεκρο βραχο με αφρο πολυουρεθανης μαλιστα πανω του και δεν εχω εξωτερικα φιλτρα και δεν υπαρχει κανενας κανονας γι αυτο.επισης ο ζωντανος βραχος δεν ειναι σιγουρο πως θα σου δωσει κατευθειαν βιολογια στο ενυδρειο.Γενικα ειμαι κατα του οικομικου δεδομενου του ζωντανου βραχου.Ωστοσο στον χομπι δεν υπαρχει μια οδος ενας μπουσουλας.Κοραλλια μεγαλωνουν και σε ενα ποτηρι με νερο.Οποτε ειμαι ανοιχτος σε καθε αποψη και σε οτιδηποτε διαφορερτικο ρωταω για να μαθαινω...και απο τη στιγμη που ο ομηλιτης μου εχει το θαρρος της γνωμης του και ξερει τι γραφει δεν εχει κανενα προβλημα να απαντησει στις ερωτησεις μου.

ΥΓ. Ξεχασα..το μεγαλο μου αποθημενο...οι αναπαραγωγες....ασοψετε η ελειψη χωρου. ειχα για λιγο καιρο 450 λιτρα σαν σταθμο αναπαραγωγης...λαθος σχεδιασμος δε δουλεψαν καλα τα πραγματα εκει. και μιας και τα λεμε εδω περα σκεφτομαι να αξιοποιεισω ενα 3 μετρο ενυδρειο στου ΠΣΦΕ κατι σε fish only με πεταλουδες ισως ενα μωβ τανγκ που ειναι το αγαπημενο μου ψαρι...θα δουμε.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-09, 20:47
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε να τα παρουμε απο την αρχη.

1. τι σημαινει "To skimmer έχει χώρο για υλικά? Αν ναι μπορείς να βάλεις εκέι τα χημικά σου." μεσα στο σκιμμερ θα βαλει ο ανθρωπος ανθρακα και αντιφωσφορο

2. απο ποτε οσοι χρησιμοποιουν νεκρο βραχο βαζουν εξωτερικο φιλτρο. και αντε πες και το βαζουν, μεσα τι θα βαλεις?μακαρονι ή μηπως σιποραξ?μετα ποιος θα ξεχορτιαζει?

Φιλε μαγειρα δωσε καιμια πληροφορια στο λαο.Τι ενυδρειο?σαμπ εχει?Κυκλοφορια?αλατοτητα μετρησες?Τι βραχο εβαλες?ξεκινησες θαλασσινο ενυδρειο χωρις να ξερεις πως θα το λειτουργησεις?
1. Δεν συμφωνώ με τον Λεωνίδα γιατί κατά την γνώμη μου είναι αδύνατον να χωρέσουν χημικά υλικά σε ένα skimmer ή τουλάχιστον δεν ξέρω προσωπικά κάποιο skimmer που να τα χωράει.

2. Καλύτερα να βάλεις ΖΒ γιατί αν χρησιμοποιήσεις εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό όπως το siporax για παράδειγμα θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με το καθάρισμα - ξεχορτιαρισμα!

Παραπάνω είναι οι ίδιες απαντήσεις χωρίς πρόβλημα παρεξήγησης (τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν θα τις παρεξηγούσα)

Πάντα με φιλική διάθεση
Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-09, 20:51
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από froleon Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Δεν συμφωνώ με τον Λεωνίδα γιατί κατά την γνώμη μου είναι αδύνατον να χωρέσουν χημικά υλικά σε ένα skimmer ή τουλάχιστον δεν ξέρω προσωπικά κάποιο skimmer που να τα χωράει.

2. Καλύτερα να βάλεις ΖΒ γιατί αν χρησιμοποιήσεις εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό όπως το siporax για παράδειγμα θα έχεις μεγάλο πρόβλημα με το καθάρισμα - ξεχορτιαρισμα!

Παραπάνω είναι οι ίδιες απαντήσεις χωρίς πρόβλημα παρεξήγησης (τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν θα τις παρεξηγούσα)

Πάντα με φιλική διάθεση
Λεωνίδας
θα το προσεξω
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-09, 21:23
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τώρα έρχεσε στα λόγια μου φίλε μου Βασίλη. "Ωστοσο στον χομπι δεν υπαρχει μια οδος ενας μπουσουλας.Κοραλλια μεγαλωνουν και σε ενα ποτηρι με νερο". Εσύ όπως λες έχεις sub. Το καλύτερο από όλα.! Υπάρχουν πολλοί όμως που είτε λόγω χώρου είτε λόγω χρημάτων δεν έχουν - όπως εγώ. ¶ρα το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος και ας μην είναι η καλύτερη λύση. Εγώ παρόλο που έχω δεί και τον φίλο μου που σου λέω με το σκιμμερ πάλι προσωπικά κατέληξα στην λύση των 2 εξωτερικών φίλτρων (λαμβάνωντας υπόψιν και την αποψή σου βέβαια που μου φαίνεται λογικότατη"ΜΕΣΑ στο σκιμμερ ανθρακα και αντιφωσφορο δε βαζουμε.δεν υπαρχει λογικη σε κατι τετοιο.το Θεωρω ακρος παραλογο τουλαχιστον για καποιον ο οποιος ξερει τι ειναι το σκιμμερ και το εχει δει να δουλευει.στο προαναφερθαν σκιμμερ το χημικο φιλτραρισμα γινετε μετα την αποβουτηρωση του νερου". Επομένως θα έχω ένα βιολογικό και ένα χημικομηχανικό. Μπορεί να καταλήξει σε αποτυχία.....Θα δείξει.....

"Επισης χρησιμοποιω νεκρο βραχο με αφρο πολυουρεθανης μαλιστα πανω του και δεν εχω εξωτερικα φιλτρα και δεν υπαρχει κανενας κανονας γι αυτο.επισης ο ζωντανος βραχος δεν ειναι σιγουρο πως θα σου δωσει κατευθειαν βιολογια στο ενυδρειο.Γενικα ειμαι κατα του οικομικου δεδομενου του ζωντανου βραχου" Συμφωνώ 10000000%. Εγώ βρήκα ένα νταμάρι που έχει πέτρα ακριβώς σαν ΖΒ η οποία είναι πολύ πορώδης και δεν την ξεχωρίζεις από ΖΒ, και η οποία πέτρα κάνει 50 λεπτά το κιλό. Θα με ενδιέφεραι όμως να δώ την δικιά σου πέτρα να δώ τι εννοείς με τον αφρό και πως γίνετε.

Φιλικά και με σεβασμό (αφού έμαθα την πλούσια ιστορία σου)
Λεωνίδας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-09, 22:13
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

αν πιανουν τα χερια σου και κολλησεις ενα σαμπ τοτε τη βγαζεις πολυ πιο φθηνα αποτι τα φιλτρα. τωρα το σαμπ δεν ειναι οτι καλυτρο ισως ειναι πιο ευκολα στη διαχειρηση.Ο φιλος ο ΤΕΟ καταφερε να παρει την υψηλοτερη διακριση που υπαρχει για ρεεφ ενυδρειο χωρις να εχει σαμπ!κοιτα εδω http://reefkeeping.com/joomla/index....k-of-the-month οσο για το βραχο εχω επιφυλαξεις.Δεν ξερεις τι μπορει να εχει στην συνθεση του...μπορει να εχει βλαβερες ενωσεις που να διλυτηριαζουν το νερο του ενυδρειου σου.πειρα δεν εχω ουτε για αστειο και κυριως σε οτι αφορα τη μακρα λειτουργεια ενος ενυδρειου.το χομπι ειμαι μολις μερικους μηνες 18-11-2008 οταν και πρωτο γραφτικα εδω !!!απλα διαβαζω αρκετα.εδω μεσα θα βρεις πολυ αξιολογους χομπιστες με πορια και πραγματικη εμπειρια...αρχαριος ειμαι
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που τι σκιμερ σου καλυπτει ανετα τα λιτρα σου(εξαρτατε και με το στοκαρισμα) δεν νομιζω οτι παιζει ρολο αν θα εχεις τον ανθρακα και το αντιφωσφορο πριν η μετα.Οποτε αν εχει μερος να τα βαλεις σαν το ντελτεκ 600 τα βαζεις.
Φιλικα
Κωστας.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-09, 01:34
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τελικά αυτός ο μάγειρας τι έκανε; Πόσα φίλτρα πήρε ύστερα από τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις μας..................
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-09, 23:45
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από froleon Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά αυτός ο μάγειρας τι έκανε; Πόσα φίλτρα πήρε ύστερα από τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις μας..................

Ελπίζω να μην άλλαξε χόμπι!
__________________
Πωλούνται δίσκοι Stendker 15-18 cm : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....343#post650343



Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-11-09, 00:57
Το avatar του χρήστη froleon
froleon Ο χρήστης froleon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα !!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θαλασσινο ενυδρειο!! thanasis76 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 15-07-09 12:47
Βραχος για θαλασσινο.. malawimbuna Θαλάσσια Βιολογία 3 17-04-09 16:54
RIO 240 ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΚΩΣΤΑΣ Fish Only 3 23-06-08 07:39
Θαλασσινο 60 λιτρα? epistimon Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 15-04-07 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08459 seconds with 13 queries