Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-16, 04:02
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ

Καλησπέρα σε ολους.
Μετα απο την πρακτικη μου στο γλυκό νερο και την ολοκληρωση του χρυσοψαραδικου, νομιζω οτι ήρθε η ωρα σιγα σιγα και με αρκετη υπομονη και αρκετο διαβασμα, να εισελθω στο μαγικο κοσμο του θαλασσινου.
Ενδιαφέρομαι για ενυδρείο υφαλο και σε πρωτη φαση εχω καποιες ερώτησεις σχετικα με το ζωντανεμα νεκρου βραχου.
Το σκιμερ πρέπει να μπει απο την πρώτη στιγμη του στρωσιματος του νεκρου βραχου?
Το sub το ιδιο?
Τι φιλτρο χρειάζεται για να ξεκινησει η διαδικασια του ζωντανεματος του νεκρου βραχου?
Τι θερμοκρασία χρειάζεται για τη διαδικασία?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-16, 08:36
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φίλε καλώς ήρθες στα αλάτια ελπίζω να είσαι ανοξείδωτος......
Θα το θέμα του στρωσίματος του ενυδρείου με νεκρό βράχο καλό είναι να έχεις σκιμερ.
Θα ζωντανέψει και χωρίς αλλά ίσως καθυστέρηση η έχεις περισσότερες αλγες.
Γενικά ο εξοπλισμός πρέπει να είναι από την αρχή φτιαγμένος για να μην έχεις μετά προβλήματα που δεν θα σε δυσκολέψουν πολύ στο να τα λύσης λόγο ότι θα τρέχει είδητο ενυδρείο .
Θερμοκρασία να μην ξεπερνάει τους 28 .

Θα σου πρότεινα να δεις το θέμα του Voas για να δεις πως είναι ένα σωστό στήσιμο ενυδρείου ρεεφ.
Πιστεύω ότι είναι πολύ προσεγμένο θέμα γι αυτό στο προτείνω .....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-16, 08:53
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε ολους.
Μετα απο την πρακτικη μου στο γλυκό νερο και την ολοκληρωση του χρυσοψαραδικου, νομιζω οτι ήρθε η ωρα σιγα σιγα και με αρκετη υπομονη και αρκετο διαβασμα, να εισελθω στο μαγικο κοσμο του θαλασσινου.
Ενδιαφέρομαι για ενυδρείο υφαλο και σε πρωτη φαση εχω καποιες ερώτησεις σχετικα με το ζωντανεμα νεκρου βραχου.
Το σκιμερ πρέπει να μπει απο την πρώτη στιγμη του στρωσιματος του νεκρου βραχου?
Το sub το ιδιο?
Τι φιλτρο χρειάζεται για να ξεκινησει η διαδικασια του ζωντανεματος του νεκρου βραχου?
Τι θερμοκρασία χρειάζεται για τη διαδικασία?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλήμερα φίλε μου και καλη αρχή να έχεις στον φανταστικό κόσμο του θαλασσινού!
αν κάνεις σαμπ καλο είναι να το βάλεις απο την αρχή!
καλό είναι και το σκιμμερ να το βάλεις απο την αρχη!
δεν χρειάζεσαι φίλτρο για την διαδικασία ζωντανέματος του βράχου!
θα χρειαστείς βακτήρια s.b. και ενα 5 -10% ζ.βραχου για να επισπεύσεις την διαδικασία του!
θερμοκρασία μέχρι 28ο θα εισαι οκ!
οι μοδ του φόρουμ μας θα σε βοηθήσουν σε οποιοδήποτε πρόβλημα και αν εχεις!
συνέχισε το διάβασμα και εμεις είμαστε εδω σε οτι απορία έχεις να την δουμε και να βρούμε την λύση της!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-16, 15:52
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το ταξιδι μου στον κοσμο του θαλασσινου με ενα πολυ μικρο ενυδρείο 20lt, ωστε να εμπεδωσω οσο το δυνατο καλυτερα και ευκολοτερα ολες τις διαδικασίες και μετα να παω σε ενα 128λιτρο που ουτοσι αλλος υπαρχει και πιο μετα σε ενα ακομα μεγαλύτερο που θα αγοράσω.
Ποια η γνωμη σας?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-16, 17:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι να ξεκινήσω το ταξιδι μου στον κοσμο του θαλασσινου με ενα πολυ μικρο ενυδρείο 20lt, ωστε να εμπεδωσω οσο το δυνατο καλυτερα και ευκολοτερα ολες τις διαδικασίες και μετα να παω σε ενα 128λιτρο που ουτοσι αλλος υπαρχει και πιο μετα σε ενα ακομα μεγαλύτερο που θα αγοράσω.
Ποια η γνωμη σας?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φιλε καλησπέρα!το 20λιτρο κανε το καλύτερα δοχείο αναπληρώσεις γιατί εκεί μέσα δεν κάνει να έχεις τίποτα ζωντανό γενικότερα!
απο εκεί και πέρα καλύτερα να ξεκινήσεις με το 120αρι που έχεις,να φτιάξεις και ενα ωραίο σαμπακι 60λιτρο και σιγά σιγά να προχωρήσεις!
αργότερα εαν δεις οτι θέλεις να κάνεις ενα βήμα μεγαλύτερο τοτε φτιάχνεις ενα ενυδρείο η' αγοράζεις ενα και κάνεις το υπάρχον που έχεις σαμπ!

καλή συνέχεια να έχεις!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-16, 13:15
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε καλησπέρα!το 20λιτρο κανε το καλύτερα δοχείο αναπληρώσεις γιατί εκεί μέσα δεν κάνει να έχεις τίποτα ζωντανό γενικότερα!
απο εκεί και πέρα καλύτερα να ξεκινήσεις με το 120αρι που έχεις,να φτιάξεις και ενα ωραίο σαμπακι 60λιτρο και σιγά σιγά να προχωρήσεις!
αργότερα εαν δεις οτι θέλεις να κάνεις ενα βήμα μεγαλύτερο τοτε φτιάχνεις ενα ενυδρείο η' αγοράζεις ενα και κάνεις το υπάρχον που έχεις σαμπ!

καλή συνέχεια να έχεις!
αρχικα καλος ειρθες στα αλατια!!!!
εν συνεσεια...
θα συμφωνισω με τον Νικο!!!
τωρα οσον αφορα το σαμπ καλο ειναι να το βαλεις απο την αρχη γιατι απλα θα πρεπει να αποφασισεις τον τροπο της υπερχυλισης και να τον φτιαξεις πραγμα το οποιο θα ειναι δυσκολο με νερο μεσα!
επισεις οσο ποιο μικρο ειναι ενα ενυδρειο αλμυρου τοσο μεγαλητερες και ποιο αποτομες θα ειναι οι διακοιμανσεις στα στοιχεια (καταναλωσεις) και οπος προειπε και ο Νικος κανενα ψαρακι του αλμυρου δεν μπενει σε τοσο λιγα λιτρα. το 120αρι ειναι ενα συμπαθεστατο ενυδρειο για αρχη! αλλα αν εχεις στο μιαλο σου να το μεγαλωσεις σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα καλο ειναι αυτο να το σκευτεις κατα την διαδικασια αγορας εξοπλησμου για να μην αγοραζεις 2 φωρες τα ιδια πραγματα!!!
εχε στο νου σου οτι θα χρειαστεις θερμοστατη κοικλωφωριτες, αντλεια επιστροφης (ε παριπτοση σαμπ) ΦΩΤΑ, αυτοματη αναπλησωση (δεν ειναι απαρετιτη αλλα βοηθαει πολυ) φυσηκα σκιμμερ, τροπο να βαλεις αντιφωφωρο και ανθρακα και απο κει και περα αν θες καποιον ριακτορα και παει λεγοντας με ενα καρο διολου ευκαταφρωνιτο (και σε χρηματα αλλα και σε χρησημοτιτα) εξοπλησμο!!!! τα βασικα παντοε ειναι αφτα!!!
Η θερμοκρασια καλο ειναι να ειναι σταθερη κοντα στους 26 βαθμους, αλλα μπορει να κοιμενεται απο τους 23 εως τους 28 (προσοχη οι δυακοιμανσεις δεν πρειπει να ειναι αποτομες και μεγαλες!!!)
Για πες μας λιγο και για την υπερχυλιση πως το εχεις στο μιαλο σου, αν ειναι να βαλεις σαμπ? (πραγμα το οποιο το θεορω πολυ χρησημο)!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-08-16, 13:26
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικα καλος ειρθες στα αλατια!!!!
εν συνεσεια...
θα συμφωνισω με τον Νικο!!!
τωρα οσον αφορα το σαμπ καλο ειναι να το βαλεις απο την αρχη γιατι απλα θα πρεπει να αποφασισεις τον τροπο της υπερχυλισης και να τον φτιαξεις πραγμα το οποιο θα ειναι δυσκολο με νερο μεσα!
επισεις οσο ποιο μικρο ειναι ενα ενυδρειο αλμυρου τοσο μεγαλητερες και ποιο αποτομες θα ειναι οι διακοιμανσεις στα στοιχεια (καταναλωσεις) και οπος προειπε και ο Νικος κανενα ψαρακι του αλμυρου δεν μπενει σε τοσο λιγα λιτρα. το 120αρι ειναι ενα συμπαθεστατο ενυδρειο για αρχη! αλλα αν εχεις στο μιαλο σου να το μεγαλωσεις σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα καλο ειναι αυτο να το σκευτεις κατα την διαδικασια αγορας εξοπλησμου για να μην αγοραζεις 2 φωρες τα ιδια πραγματα!!!
εχε στο νου σου οτι θα χρειαστεις θερμοστατη κοικλωφωριτες, αντλεια επιστροφης (ε παριπτοση σαμπ) ΦΩΤΑ, αυτοματη αναπλησωση (δεν ειναι απαρετιτη αλλα βοηθαει πολυ) φυσηκα σκιμμερ, τροπο να βαλεις αντιφωφωρο και ανθρακα και απο κει και περα αν θες καποιον ριακτορα και παει λεγοντας με ενα καρο διολου ευκαταφρωνιτο (και σε χρηματα αλλα και σε χρησημοτιτα) εξοπλησμο!!!! τα βασικα παντοε ειναι αφτα!!!
Η θερμοκρασια καλο ειναι να ειναι σταθερη κοντα στους 26 βαθμους, αλλα μπορει να κοιμενεται απο τους 23 εως τους 28 (προσοχη οι δυακοιμανσεις δεν πρειπει να ειναι αποτομες και μεγαλες!!!)
Για πες μας λιγο και για την υπερχυλιση πως το εχεις στο μιαλο σου, αν ειναι να βαλεις σαμπ? (πραγμα το οποιο το θεορω πολυ χρησημο)!
Οι επιλογες που εχω την αναπληρωση ποιες ειναι?
Η μια απο οτι καταλαβαίνω ειναι να ειναι μεσα στο sub, η αλλη πως μπορει να ειναι?


Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-08-16, 01:31
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

οχι αναπλυρωση αλλα υπερχυλιση μαλλων ενωεις!

βασικα οι λυσεις ειναι 2 η με καποια αγωραση (που συνηθος ειναι εξωτερικη) η με τρυπημα του ενυδρειου!!!
στην δευτερη λυση οι τροποι ειναι πολυ!!! (ειναι ποιο οικονομικη λυση αρκει να κανεις την/ς τρυπα/ες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-08-16, 01:41
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι επιλογες που εχω την αναπληρωση ποιες ειναι?
Η μια απο οτι καταλαβαίνω ειναι να ειναι μεσα στο sub, η αλλη πως μπορει να ειναι?


Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Επειδή ειμαι αρχαριος μπορεί να σου φανουν αστείες οι ερωτήσεις μου.
Αυτοματη αναπληρωση όταν εξατμιζεται το νερο λογω ζέστης εννοω.
Και κατι αλλο που θέλω να ρωτήσω, ειναι τι ακριβώς είναι και τι ακριβώς κανει ο ριακτορας?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-16, 08:59
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ειμαι αρχαριος μπορεί να σου φανουν αστείες οι ερωτήσεις μου.
Αυτοματη αναπληρωση όταν εξατμιζεται το νερο λογω ζέστης εννοω.
Και κατι αλλο που θέλω να ρωτήσω, ειναι τι ακριβώς είναι και τι ακριβώς κανει ο ριακτορας?

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλήμερα φίλε!η αυτόματη αναπλ/ση αναπληρώνει το νερό του ενυδρείου με νερό α.ο. λόγο εξάτμισης νερού και οχι εξάτμιση αλατιού αλλιώς θα βάζαμε αλατόνερο!
τώρα εαν έχεις σαμπ βάζεις δυο φλοτέρ(ενα για ασφάλεια) στο χαμηλότερο σημείο της στάθμης νερού στο σαμπ δλδ στο διαμέρισμα της αντλίας επιστρ/φης,
οταν πέσει το φλοτέρ δινει σήμα σε μια αντλιουλα που ειναι μόνιμα βυθιζόμενη σε ενα δοχείο με νερό α.ο.!
εαν δεν εχεις σαμπ τα φλοτέρ τα βάζεις στο ενυδρείο στην στάθμη του νερού!
υπάρχουν πολλά θεματα στο diy με αυτ.αναπλ/σεις που θα πάρεις πολλές ιδέες!
ο ριακτορας ειναι αντιδραστηρας που διασπά το εκάστοτε υλικό που του έχουμε
μέσα!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-08-16, 09:46
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φίλε εάν υπάρχει δυνατότητα να ανέβεις λίγο σε λίτρα καλό είναι καν το τώρα .

γύρω στα 60lt να είναι πιο μικρό δεν θα το δουλέψεις σωστά και θα σε ταλαιπωρεί .
εάν σκεφτείς θερμοστάτη φίλτρο έναν κύκλοφορητή δεν μένει ούτε για κοράλλια μέρος πόσο μάλλον για ψάρια .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος σε θαλασσινο..help!! κοστας Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 12-01-14 16:50
αρχαριος θαλασσινο mageiras293 Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-11-09 00:57
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36
αποριες για νεο θαλασσινο kazanasb Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 21-03-06 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06051 seconds with 15 queries