Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-03-20, 18:51   #1
25 λίτρα με καρδινάλιους
Stam58
Junior Member
Εγγραφή: 30-01-2020
Περιοχή: Νέα Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stam58 Ο χρήστης Stam58 δεν είναι συνδεδεμένος 23-03-20, 18:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους παιδια, λοιπόν ακούστε την ιστορια μου.
Ξεκινησα με ενα ενυδρειο 25 λιτρα και μεσα ειχα ενα γκουραμι και 2 οτοκυκλους για να καθαριζουν το ενυδρειο
Σε καποια φαση το γκουραμι ψωφησε μετα απο 2 εβδομαδες αλλα ο τύπος στο πετ σοπ που μιλαμε και με βοηθάει φουλ μου ειπε οτι το νερο αν είχε θεμα θα ειχαν πεθανει πρωτα οι οτοκυκλοι που ειναι πιο ευαίσθητοι
Το κακο ειναι οτι το ενυδρειο μου στην επιφανεια κανει κατι σαν κρουστα ειναι σαν λαδι και εχει χρωμα ουρανιο τοξο οπως φαινεται απο την αντανακλαση του φωτος
Αν βαλω χερια και τετοια αυτο διαλύετε
Εβαλα μεσα ενα υγρο που καθαριζει το νερο εχω βαλει ποσα πραγματα αυτο παραμενει
Τελος πάντων εκανα μετρησεις ολα καλα ειναι το νερο απλα το GH ειναι 16d και το KH ειναι 20d και ειναι φουλ ανεβασμένα αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι τοσο καταστροφη και οτι το νερο της περιοχης ειναι σκληρο
Ολα τα αλλα φυσιολογικά
Τεσπα σημερα πηρα 10 καρδιναλιους και εχω και τους 2 οτοκυκλους
Αα και επειδη ξεχασα το φιλτρο ειναι μαζι με το ενυδρειακι μεσα θα σας το δειξω σε φωτο απο οτι ειδα παντως το φιλτρο βγαζει ετσι το νερο οπως ειναι στην επιφανεια αν μπορειτε να με βοηθήσετε σε αυτο θα μου ηταν μεγάλη βοηθεια
Επισης θελω να ρωτήσω τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μεσα (μιλαω για 1-2) που μπορουν να ζησουν με καρδιναλιους και οτοκυκλους
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!
Επισης δεν ξερω πως ανεβαζω φωτο οποτε ζητω συγγνώμη
Εμφανίσεις: 4053
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-20, 19:18
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stam58 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Το κακο ειναι οτι το ενυδρειο μου στην επιφανεια κανει κατι σαν κρουστα ειναι σαν λαδι και εχει χρωμα ουρανιο τοξο οπως φαινεται απο την αντανακλαση του φωτος
Αν βαλω χερια και τετοια αυτο διαλύετε
Εβαλα μεσα ενα υγρο που καθαριζει το νερο εχω βαλει ποσα πραγματα αυτο παραμενει
Αυτο θα φύγει ειτε με διατάραξη, ειτε με skimming, ειτε ακομα και με οζονιστη...( πιο περίπλοκο) αυτο που βλέπεις ειναι λπαρα και πρωτεϊνες απο τα ζωντανα η και τις τροφές... υπάρχουν καποιες οικονομικές λύσεις οπου συνδυαζεις ενα σκιμερ στην εισοδο του φίλτρου μια πλωτη συσκευή, αλλα ειναι λίγο micky mouse... κυκλοφορουν καποια σκίμερς κου ανακατευουν αέρα ενω φιλτραρουν... εχουν ενα τσουτσουνι εκτος νερού και τραβανε αέρα και τον πετανε με δύναμη στο νερο και αυτό κάνει κατι... ψαξε για σκιμινγκ γλυκου νερου........ υπάρχει μια φτηνη συσκευη η οποία κάνει διασπαση με Ο2 και Η με ηλεκτρόλυση...εντός ου ενυδρείου, λένε πως κάνει κατι... καλή επιτυχία..
ps.τα 20-30 λίτρα ειναι λιγα για να βαλεις πολλα ψαρακια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-20, 19:18
yannisp2 Ο χρήστης yannisp2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2017
Περιοχή: Β. Ελλαδα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

25 λίτρα για 10 καρδινάλιους , δεν ξέρω αν θα βγάλουν τον μήνα. Σε αυτά τα λίτρα μόνο ένας μονομάχος μπαίνει κατά τη γνώμη μου η γαρίδες. Εγω θα τα έδινα πίσω στο μαγαζί. Αν θέλεις να απολαύσεις τους καρδινάλιους θα πρέπει να πάρεις 100 λίτρα ενυδρείο, για να βάλεις και φυτάκια και να δημιουργήσεις ένα ωραίο περιβάλλον για τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-20, 19:22
Stam58 Ο χρήστης Stam58 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2020
Περιοχή: Νέα Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καταλαβα μαγκες, ήδη ειχα μια απολεια
Μαλλον θα παρω εναν μονομαχο στο τελος
Να ρωτησω ο μονομαχος μπαινει με καποιο αλλο να μημ εχει μονο ενα ψαρι μεσα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-20, 19:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τα λίτρα είναι ελάχιστα και προφανώς ο πετσοπας που "βοηθάει" δεν έχει ιδέα, όπως οι περισσότεροι..
Οι οτο θέλουν πολύ μαλακό νεράκι , με χαμηλές σκληρότητες, όχι 20.

Είναι όντως ευαίσθητο ψάρι και φυσικά δεν μπαίνει σε τόσα λίγα λίτρα.

Φυσικά ούτε οι καρδινάλιοι μπαίνουν που το ίδιο ισχύει και για αυτούς.. μαλακό νερό 80+ λίτρα... τουλάχιστον
Στα λίτρα σου καλύτερη επιλογή θα ήταν να γίνει ένα γαριδαδικο με κάποια μικρά σε μέγεθος σαλιγκάρια..

Σε 16 και 20 σκληρότητες , κανονικά ούτε ο μονομάχος είναι σωστή επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-20, 19:56
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα είναι ελάχιστα και προφανώς ο πετσοπας που "βοηθάει" δεν έχει ιδέα, όπως οι περισσότεροι..
Οι οτο θέλουν πολύ μαλακό νεράκι , με χαμηλές σκληρότητες, όχι 20.

Είναι όντως ευαίσθητο ψάρι και φυσικά δεν μπαίνει σε τόσα λίγα λίτρα.

Φυσικά ούτε οι καρδινάλιοι μπαίνουν που το ίδιο ισχύει και για αυτούς.. μαλακό νερό 80+ λίτρα... τουλάχιστον
Στα λίτρα σου καλύτερη επιλογή θα ήταν να γίνει ένα γαριδαδικο με κάποια μικρά σε μέγεθος σαλιγκάρια..

Σε 16 και 20 σκληρότητες , κανονικά ούτε ο μονομάχος είναι σωστή επιλογή.

γαριδαδικο με ραμχορνς...

τρεχω ενα 30αλιτρο αλλα με iks και co2, ειναι θεμα, πρεπει να εισαι πολύ επάνω του γιατι η απόσταση απο το ωραίο στο "γεμισαμε αλγη" ειναι ποοολύ κοντα... η μονομάχος, σκουρο νερό... φυτά, τσοφλια απο βελανίδια κλπ... ηρεμα πράγματα... btw, ποτε μου δεν συμπάθησα τους μονομάχους, ισως για την υπερβολή τους χεχεχεχεχε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-20, 20:03
Stam58 Ο χρήστης Stam58 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2020
Περιοχή: Νέα Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Εντάξει παιδια, ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-20, 23:32
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Προσωπικά πριν αποφασίσω να βάλω κάποιο είδος στο ενυδρείο, διαβάζω για τις απαιτήσεις του (λίτρα, παραμέτρους νερού κλπ.)... για να ΜΗΝ ταλαιπωρώ τα ζωντανά (και στο τέλος τα χάσω).
Διάβασε στο παρακάτω link πληροφορίες για τον μονομάχο και τις απαιτήσεις του, πριν κάνεις κάποιο λάθος στην επιλογή.
Σε αυτό site (που το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο) θα βρεις πολλά ψάρια, που έρχονται στα Ελληνικά καταστήματα.-
https://diszhal.info/english/labyrin..._splendens.php
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από 30 λίτρα στα 80 sharred Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-04-12 21:55
Mάλλον Ick σε Καρδινάλιους Kostis-Salonika Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 24-03-12 00:37
Κύστεις σε καρδινάλιους antonis_p Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 29-03-09 15:55
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05269 seconds with 13 queries