Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-05, 15:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile πως φυτευουμε φυτα?

σας χαιρετω ολους.ειμαι ενα νεο μελος,και αρχαριος και θελω να ρωτησω με τι τροπο φυτευουμε τα φυτα τα οποια οταν τα αγοραζουμε ειναι μεσα σε γλαστρακια....?εγω μολις αγορασα 1 jewel rio 180 ltr,και ενδιαφερομαι να βαλω αληθινα φυτα,εχω το ειδικο υποστρωμα(σαν αυτο που εχουν τα pet-shop που διατηρουν τα φυτα τους),καθως και μου εδωσαν 2 συσκευασιες με υλικο χρωματος μαυρου(σαν χωμα ειναι),το οποιο μου ειπαν οτι τοποθετηται κατω απο το χαλικι.πειτε μου σας παρακαλω με τι τροπο μπορω να φυτεψω τα φυτα,και με ποια θα μπορουσα να ξεκινησω,καθως και τι αλλο θα μπορουσα να κανω τωρα που στηνω το ενυδρειο μου...ευχαριστω εκ των προτερων....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-05, 18:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καταρχήν μπόλικο διάβασμα και θα δεις ότι τα περισσότερα που ζητάς θα τα βρεις ήδη έτοιμα σε άλλα thread και με πολλές, πολλές λεπτομέριες. Τώρα αν και μάλλον δεν είσαι στη σωστή κατηγορία, στους αρχάριους έπρεπε να το ξεκινήσεις, θα σου πω 2-3 πραγματάκια να έχεις υπόψιν σου. Πρώτα θα βάλεις το "χώμα" όπως σωστά είπες στον πυθμένα του ενυδρείου (το "χώμα" αυτό είναι μίγμα διαφόρων θρεπτικών συστατικών για τα φυτά σου) και μετά από πάνω το χαλικάκι σου. Γεμίζεις μέχρι τη μέση το ενυδρείο και στη συνέχεια φυτεύεις τα φυτά σου. Πώς το κάνεις αυτό: βγάζεις το γλαστράκι, απομακρύνεις τυχόν υαλοβάμβακες (σα βαμβάκι είναι) και αν οι ρίζες είναι πάνω από 5-6 εκατοστά της ψαλιδίζεις σε αυτό το μήκος που σου είπα περίπου. Στη συνέχεια απομακρύνεις τυχόν ξερά φύλλα, κάνεις με το δάχτυλο σου μια τρύπα (δε χρειάζεται να φτάσεις μέχρι κάτω στο "χώμα" γιατί θα σου λερώσει το νερό) και φυτεύεις εκεί το φυτάκι σου, σκεπάζοντας στο τέλος με λίγο χαλικάκι τα πλαινά του και βυθίζοντας καμιά ριζούλα αν σου ξέφυγε. Τα φυτά που είναι εύκολα είναι αρκετά αλλά πρέπει να ξέρεις και τι μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Μια καλή ιδέα είναι να μπεις στη σελίδα της tropica ώστε να δεις και φώτο από τα φυτά που θες και σου αρέσουν. Ρίξε διάβασμα και προσοχή στο άναμα των λαμπτήρων σου μη γεμίσεις άλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-05, 09:07
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γειά σου Klaz και καλώς ήρθες.
(Με αφορμή αυτό )
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
.....πειτε μου σας παρακαλω με τι τροπο μπορω να φυτεψω τα φυτα,και με ποια θα μπορουσα να ξεκινησω,καθως και τι αλλο θα μπορουσα να κανω τωρα που στηνω το ενυδρειο μου...ευχαριστω εκ των προτερων....
Αν δεν έχεις ξαναστήσει ενυδρείο μέχρι τώρα καλό θα είναι να κάνεις λίγο υπομονή και να μελετήσεις κάποια πράγματα που θα δεις ότι μπορεί να είναι σωτήρια για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου.
Φαντάζομαι ότι θα έχεις διαβάσει (ξέρεις) :
α)πως στρώνουμε ένα ενυδρείο και β) να έχεις επιλέξει τι είδους ψαράκια θέλεις να βάλεις.
και μετά είναι τα φυτά και πως τα φυτευουμε.
Αν έχεις τις πληροφορίες από το pet shop μόνο καλό θα είναι να τις διασταυρώσεις πριν κάνεις οτιδήποτε.

Αν τα ξέρεις όλα αυτά, καλό θα είναι να βάλεις φυτά εύκολα και γρήγορης ανάπτυξης (δες εδώ http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537 ) μέχρι να πάρει μπρος το ενυδρείο σου και μετά βλέπεις ! Ο τρόπος είναι αυτός που σου λέει ο george hmmy πιο πριν.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-05, 10:01
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Μια ένσταση μόνο Juan, ότι για να βάλεις φυτά δεν είναι απαραίτητο να έχεις στρώσει το ενυδρείο. Η σειρά που έδωσα, πρώτα φυτά μετά ψάρια, δεν έχει πρόβλημα να ακολουθηθεί. Τα φυτά που θα βάλει θα είναι "κοινωνικά" μικρών απαιτήσεων όπως και τα ψάρια που θα ξεκινήσει. Δε φαντάζομαι να πάει με τη μία στους δίσκους, οπότε τα φυτά του να μην αντέχουν στην υψηλή θερμοκρασία!

Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου, πολύ διάβασμα, προσεκτικές κινήσεις και όχι μεγάλη εμπιστοσύνη στις "συμβουλές" (με " ή και χωρίς, μην τους θάψω όλους) των μαγαζιών!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-05, 10:41
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

(Δεν είδα να δίνεις κάποια σειρά που την αλλάξα... λυπάμαι να φάνηκε έτσι)

Βέβαια μπορούν να μπουν φυτά καθώς στρώνει το ενυδρείο αλλά μίλησα για την θεωρία του θέματος δηλαδή πως είναι καλό να σκεφτεί, με πια σειρά δηλαδή, πριν κάνει οτιδήποτε πράξη. Υπάρχουν ψάρια που δεν πάνε με φυτά ή το ανάποδο.
¶ρα πρώτα επιλογή ψαριών και μετά φυτών ή το ανάποδο, ανάλογα τι θέλει περισσότερο.
Δεν ξέρουμε τι έχει στο μυαλό του ούτε το επιπεδό του ως ακουαρίστας.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-05, 11:20
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Οκ,

παρανόηση δική μου Juan! Απλά επειδή ξέρουμε όλοι ότι έτσι κι έχεις ένα ενυδρείο θες αμέσως να το γεμίσεις, λάθος αλλά για τον αρχάριο που δεν ξέρει τη σωστή σειρά των πραγμάτων κι είναι ενθουσιασμένος θα το κάνει, οπότε είπα για τα φυτά κλπ. Επίσης, για την επιλογή των ψαριών λίγο έως πολύ ως αρχάριοι όλοι ξεκινήσαμε από τα ίδια, νεον, γκάπι, μόλι (χωρίς να υποτιμώ κανένα είδος ή τους φίλους που ασχολούνται ακόμα με αυτά). Οι επιλογές είναι σχετικά λίγες, ο σωστός συνδυασμός είναι το παν! Τελικά συμφωνούμε πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-05, 12:45
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Καταρχήν (όπως σου έχουν πει ίδει) αυτό που προέχει είναι το διάβασμα.
Πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στο ενυδρείο σου.
Τι ψάρια θα βάλεις, τι φυτά και στο περίπου πως θα το στήσεις. Από κι και πέρα θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και εμείς.
Δεν φυτεύονται όλα τα φυτά με τον ίδιο τρόπο, για αυτό και όλα τα προηγούμενα πρέπει να έχουν προαποφασιστεί, και αυτό γίνεται με διάβασμα Δεν είναι το τελευταίο πράγμα που θα κάνεις, αλλά θα πρέπει να έχεις κατασταλάξει κάπου πριν αγοράσεις και τοποθετήσεις τα φυτά σου.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-05, 23:03
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Να πω και εγω την απορια μου!
Για τι πρεπει να βγαζομε το πλαστικο γλαστρακι απο τα φυτα που αγοραζομε
,βλαπτει τα φυτα η παραμονη του.Το ρωτω αυτο διοτι διευκολυνει αφανταστα το φυτεμα ιδιαιτερα οταν ειναι φυτο σε ματσακια που διασκορπιζονται και βγαινουν στην επιφανεια.
Εμενα προσωπικα με δυσκολεψε πολυ το φυτεμα των πρωτων μου φυτων πριν 3 ημερες αφου ειχα βγαλει το γλαστρακι-καλαθακι,εκοψα λιγο τις ριζες και γενικα εφαρμοσα ολα οσα περιγραφονται στα ποστ,αλλα ομως εφευγαν προς την επιφανεια μερικα.Ισως να φταιει το τυποστρωμα που μου εδωσαν,το οποιο δεν ειναι καθολου συμπαγες(ενα κοκκινωπο χαλικοειδες υποστρωμα που εκανε μαλλιστα και αρκετα χρηματα και απο πανω χαλαζιακο χαλικι οχι ιδιαιτερα ψιλο).
Ακομα παρατηρησα οτι εχθες μια annubia που εχω καπως ψιλουλα εβγαλε κατι καφε στις ακρες των φυλλων της,σε τηλεφωνικη ερωτηση στο μαγαζι που τα πηρα μου ειπαν οτι ειναι αλγη και οτι φευγει αν προσπαθησω να τα τριψω,ομως δεν εφευγε και το φυλλο εδειχνε σα να μαδουσε,σα καμμενο μου φανηκε,μηπως καηκε απο το φωτισμο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-05, 23:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή .......

φιλε μου,καταρχας υποψιαζομαι οτι σου εδωσαν λαβα,και μαλιστα χοντροκοκκη,τωρα τα φυτα κατ΄αρχας και σαφως δεν πρεπει να φυτευονται με το γλαστρακι,για λογους οπως,το φυτο δεν αναπτυσεται σωστα γιατι μεσα στο γλαστρακι υπαρχει υαλοβαμβακας για να τρεφει το φυτο,μεχρι ο χομπιστας,να το αφαιρεσει προσεχτικα με καποιο τσιμπιδακι,και μετα να το φυτεψει απαλα στο υπεδαφος χωρις να το πληγωσει....κατι αλλο πολυ βασικο το οποιο εμαθα απο το δασκαλο lasal,ειναι οτι οταν αγοραζουμε καποιο φυτο θα πρεπει να το αποστειρωσουμε με καποιο τροπο,γιατι μπορει να μας μεταφερει το οτιδηποτε απο το ενυδρειο που το αγοραζουμε,οπως σαλιγκαρια,μολυνσεις κλπ.λοιπον ο τροπος ειναι.1 προς 19 η αναλογια,σε καποιο κουβα,το 1 ειναι χλωρινη χωρις αρωματα κλπ,και το 19 νερακι.βουτας το φυτο,πιανοντας το απο τη ριζα,χωρις να βραχει ομως η ιδια.μετα απο 1-2 λεπτα ξεβγαζεις το φυτο σε λιγο νερακι στο οποιο υπαρχει αντιχλωριο..και εισαι ετοιμος..........
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-05, 23:57
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Kαλο θα ηταν να εβαζες και λιγο λατεριτη πριν απο ολα τα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-05, 10:17
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa
Για τι πρεπει να βγαζομε το πλαστικο γλαστρακι απο τα φυτα που αγοραζομε
,βλαπτει τα φυτα η παραμονη του.
Είναι κάτι ανάλογο με το δεντράκι σε γλάστρα. Αν το αφήσεις θα γεμίσει ρίζες το γλαστράκι αλλά δεν θα μπορούν εξαπλωθούν και να αποροφήσουν τα συστατικά από το υπόστρωμα με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί ικανοποιητικά το φυτό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa
Εμενα προσωπικα με δυσκολεψε πολυ το φυτεμα των πρωτων μου φυτων πριν 3 ημερες αφου ειχα βγαλει το γλαστρακι-καλαθακι,εκοψα λιγο τις ριζες και γενικα εφαρμοσα ολα οσα περιγραφονται στα ποστ,αλλα ομως εφευγαν προς την επιφανεια μερικα.Ισως να φταιει το τυποστρωμα που μου εδωσαν,το οποιο δεν ειναι καθολου συμπαγες(ενα κοκκινωπο χαλικοειδες υποστρωμα που εκανε μαλλιστα και αρκετα χρηματα και απο πανω χαλαζιακο χαλικι οχι ιδιαιτερα ψιλο).
Μπορεί το υπόστρωμα που λές να είναι και πολύ καλό ... μάθε τι είναι γιατί πρέπει να ξέρεις για την αποδοσή του. Όπως λέει και ο newfish πιο πάνω "Δεν φυτεύονται όλα τα φυτά με τον ίδιο τρόπο".Οι anubias (που σε ενδιαφέρει κιόλας) π.χ. δεν φυτέυονται αλλά οι ρίζες τους πρέπει να είναι έξω από το χαλίκι.
Ο κλασικός τρόπος προετοιμασίας είναι αυτός που περιγράφει ο klaz και ισχύει για όλα σχεδόν τα φυτά.
Δύσκολο είναι, να αφαιρέσεις το 'υαλοβάμβακα' σε φυτά που έχουν μικρές και ευαίσθητες ρίζες αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa
Ακομα παρατηρησα οτι εχθες μια annubia που εχω καπως ψιλουλα εβγαλε κατι καφε στις ακρες των φυλλων της,....σα καμμενο μου φανηκε,μηπως καηκε απο το φωτισμο?
Ναι έτσι μοιάζει με άλγη. Έχουν γραφτεί πολλά για αυτήν, κάνε μια αναζήτηση και διάβασε για τις συνθήκες που την προκαλούν.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-05, 10:34
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εγώ γιατί είμαι σίγουρος ότι έχει βάλει λατερίτη ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-11-05, 11:34
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Οι anubias (που σε ενδιαφέρει κιόλας) π.χ. δεν φυτέυονται αλλά οι ρίζες τους πρέπει να είναι έξω από το χαλίκι.
Πως φυτεύονται δηλαδη? Λες για αυτό να μου έχει κιτρινίσει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-11-05, 11:59
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Στην αρχή την δένουμε με προσοχή πάνω σε πέτρα ή ξύλο με μια λεπτή πετονιά.
Προσοχή θέλει να την τραυματίσεις τις ρίζες,... με τον καιρό θα πιάσει μόνη της.
Περισσότερα εδώ http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._var__nana.htm
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-11-05, 12:05
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Έκτος από το να της δέσουμε πάνω σε μία πέτρα ή σε ένα κομμάτι ξύλο, μπορούμε και να την φυτέψουμε στο χαλίκι μας, αρκεί να φροντίσουμε ώστε μέσα στο χαλίκι να μπούνε μόνο οι ρίζες και όχι και ο κορμός της.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-11-05, 12:05
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Thanks για την υποδηξη!
Μολις παω σπιτι, παω για να το φτιαξω!
Αν αντι για πετονια , βαλω κλωστη υπαρχει προβλημα?
Με κλωστη εχω δεσει την java moss επανω σε δυο κομματια Mopani.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-11-05, 12:10
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Αν αντι για πετονια , βαλω κλωστη υπαρχει προβλημα?
Πρόβλημα θα υπάρχει μόνο εάν η κλωστή σαπίσει πριν προλάβουν οι ρίζες να πιάσουν πάνω στο ξύλο ή στην πέτρα που θα το βάλεις (απΆ ότι κατάλαβα), οπότε και θα χρειαστεί να την ξαναδέσεις.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-11-05, 12:14
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Πρόβλημα θα υπάρχει μόνο εάν η κλωστή σαπίσει πριν προλάβουν οι ρίζες να πιάσουν πάνω στο ξύλο ή στην πέτρα που θα το βάλεις (απ₼ ότι κατάλαβα), οπότε και θα χρειαστεί να την ξαναδέσεις.
Δεν νομιζω!
Η Java moss ηδη εχει γραπωσει επανω στο mopani, και θα ηθελα αν μπορουσα να εβγαζα τις κλωστες.
Το κερατοφυλλο σε λιγοτερο απο 10 μερες, εχει γινει διπλασιο! (εχει μεγαλωσει χαλαρααααα 20 ποντους!)
Καθε μερα το βλεπω και μεγαλυτερο.
Το Σαββατο ηθελε 2 ποντους για να φτασει στην επιφανεια.
Χτες το βραδυ ειχε φτασει και ειχε λιγισει και στο πλαι...
Τα βλεπω να μεγαλωνουν με τρελους ρυθμους!
Ammonia : 0
NO2 : 0
ΝΟ3 : μεταξύ 5 και 10.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-11-05, 12:24
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Δεν νομιζω!
Γιαυτό και είπα ΕΑΝ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Πρόβλημα θα υπάρχει μόνο εάν η κλωστή σαπίσει πριν προλάβουν οι ρίζες να πιάσουν πάνω στο ξύλο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Η Java moss ήδη έχει γραπωσει επανω στο mopani, και θα ηθελα αν μπορουσα να εβγαζα τις κλωστες.
Στην Java moss μπορείς να βγάλεις τις κλωστές, εάν είσαι σίγουρος ότι έχουν πιάσει 100%, αλλά εγώ θα σου πρότεινα να τις αφήσεις. Έτσι και αλλιώς σε λίγο (εάν δεν έχει γίνει Ίδη) δεν θα φαίνονται.

Το κερατόφυλλο δεν βγάζει ρίζες. Εάν το έχεις δέσει και αυτό απλά κλάδεψε το και ξαναδέσετο πιο χαμηλά.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-11-05, 12:35
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Το κερατόφυλλο δεν βγάζει ρίζες. Εάν το έχεις δέσει και αυτό απλά κλάδεψε το και ξαναδέσετο πιο χαμηλά.
Δεν το έχω δέσει. Απλα εχω βάλει την μία άκρη του κάτω απο μια πετρα.
Θελω να το δεσω ομως, γιατι δεν ειναι ευκολο να χωσεις κατω απο την ιδια πετρα, 3 ριζες ταυτοχρονα. Ολο και καποια σου φευγει στην προσπαθεια να βαλεις τις αλλες δυο, και σου σπαει τα νευρα!

Υ.γ Σπαω το κεφαλι μου να δω που μπορω να αγορασω πετονια εδω στην γειτονια μου. Σε τι μαγαζια πουλανε? Αν ημουν σε καμια παραλια θα ηξερα που να βρω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 30-11-05 στις 12:46
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-05, 13:22
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Υ.γ Σπαω το κεφαλι μου να δω που μπορω να αγορασω πετονια εδω στην γειτονια μου. Σε τι μαγαζια πουλανε? Αν ημουν σε καμια παραλια θα ηξερα που να βρω...
Σε είδη κυνηγίου-ψαρέματος. όσο πιο λεπτή τόσο το καλύτερο.
(Αν θες μπορώ να έχω μερικά μέτρα στην συνάντηση.., αν δεν έχεις βρει μέχρι τότε)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-05, 13:27
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Μπορεί να βρεις και σε κανένα χρωματοπωλείο..
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-05, 14:08
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Σε είδη κυνηγίου-ψαρέματος. όσο πιο λεπτή τόσο το καλύτερο.
(Αν θες μπορώ να έχω μερικά μέτρα στην συνάντηση.., αν δεν έχεις βρει μέχρι τότε)
Ευχαριστω πολυ, αλλα δυστηχως στην συναντηση δεν θα μπορεσω να ερθω. Θα εχω τραπεζι στο σπιτι για την γιορτη μου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-02-13, 21:54
Το avatar του χρήστη nikolas79
nikolas79 Ο χρήστης nikolas79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2013
Περιοχή: stockholm
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

το φυτεμα πανω σε ξυλο και πετρα ειναι μονο για ορισμενα φυτα η για ολα?αν δεν βαλεις κατω απο το χαλικι αυτο το λιπασμα και εχεις μονο χαλικι τα φυτα θα χαλασουν?
ρωταω γιατι ειμαι σουηδια και δεν ξερω καλα την γλωσσα και αντε να τα πω αυτα στον σουηδο
εδω Σουηδια εχει πολλα νουφαρα σε λιμνες ,αυτα κανουν για ενυδριο?το ενυδριο θα ειναι 40λιτ και μονομαχος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-02-13, 22:12
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή Γεια σου Νικόλα!

Τα φυτά που δένονται είναι κυρίως οι ανούμπιες, οι φτέρες (java fern) και οι μος (βρύα). Επίσης υπάρχουν φυτά επιπλέοντα όπως τα πίστια και η φακή (lemna minor).

Τα περισσότερα όμως φυτεύονται κανονικά στο υπόστρωμα του ενυδρείου. Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ειδικό για φυτά ή απλο χαλίκι. Ειδικά αν πρόκειται για φυτά χαμηλών απαιτήσεων (σε φως, λίπασμα και διοξείδιο), το απλό χαλίκι είναι μια χαρά.

Σε ένα νεοστημένο ενυδρείο όμως που τα χαλίκι είναι εντελώς "καθαρό" χωρίς δηλαδή καθόλου θρεπτικά συστατικά για τα φυτά, καλό θα ήταν να το εμπλουτίσεις λιγάκι τοποθετώντας μερικές ταμπλέτες λιπάσματος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-02-13, 22:17
Το avatar του χρήστη nikolas79
nikolas79 Ο χρήστης nikolas79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2013
Περιοχή: stockholm
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

η γνωστη φακη?
το χαλικι ειναι απο παλιο ενυδριο δεν ξερω ποσο παλιο ομως ειναι!ξερουμαι λατινικες ονομασιες απο ευκολα φυτα μπας και οι Σουηδοι τα εχουν με αυτα τα ονοματα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-02-13, 23:43
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Τα επιπλέοντα (πίστια, κερατόφυλλο, φακή) είναι όλα χαμηλών απαιτήσεων και ρουφάνε πολλά νιτρικά. Ταυτόχρονα ανταγωνίζονται πολύ τα υπόλοιπα φυτά και κόβουν και το φως οπότε θέλουν μέτρο και προσοχή.
Οι ανούμπιες (anubias) και οι φτέρες (fern) είναι πολύ σκληροτράχηλα και χαμηλών απαιτήσεων (αλλά και αργής ανάπτυξης) φυτά.
Χαμηλών απαιτήσεων επίσης είναι οι κρυπτοκορίνες (cryptocoryne sp.), οι βαλισνέριες (vallisneria sp.), οι εχινόδοροι (echinodorus) και οι υγροφίλες (hygrophila sp.) και πολλά άλλα.
Στη σελίδα της τρόπικα μπορείς να βρεις ευρετήρια φυτών (αλφαβητικά, ανά ήπειρο προέλευσης και ανά δυσκολία) και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες για το φύτεμα και την περιποίηση των φυτών.
http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-02-13, 00:01
Το avatar του χρήστη nikolas79
nikolas79 Ο χρήστης nikolas79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2013
Περιοχή: stockholm
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

tack sa mycket (ευχαριστο πολυ) οπος λενε και οι Σουηδοι...
-------------------------
αυτο το φυτο σε χαλικι ξερεται αμα κανει?
Eleocharis
sp. 'mini'

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolas79 : 20-02-13 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-02-13, 09:34
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolas79 Εμφάνιση μηνυμάτων
tack sa mycket (ευχαριστο πολυ) οπος λενε και οι Σουηδοι...
-------------------------
αυτο το φυτο σε χαλικι ξερεται αμα κανει?
Eleocharis
sp. 'mini'
Κανει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-02-13, 22:52
Το avatar του χρήστη nikolas79
nikolas79 Ο χρήστης nikolas79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2013
Περιοχή: stockholm
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

σημερα αγορασα αυτο το φυτο limnophila heterophylla ειναι ευκολο φυτο?πιανει χωρης λυπασματα κατευθιαν στο χαλικι?εβαλα μονο αυτο το υγρο ferropol (jbl) και θελω να ρωτησω αν πιανει ευκολα με κλαδακια αμα αργοτερα κοψω.
το ενυδριο τορα φιαχνεται και χωρης θερμοστατι λεει 22-23 βαθμους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο καραντινας με φυτα...γινεται? mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-05-03 18:36
Αυξηση Νιτρικων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-12-02 04:08
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
ΦΥΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΞΥΛΑ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:03
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10235 seconds with 13 queries