Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-13, 21:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή άνθρακας στο ενυδρείο νεροχελώνας

έχω μια νεροχελώνα Redearslider (αυτές τις γνωστές με την κόκκινη γραμμή στο μάγουλο) είναι μεγάλη περίπου 25 ετών.
κατά καιρούς "μπαίνω" και χαζεύω άρθρα και συνομιλίες σ ένα αμερικάνικο φόρουμ ειδικό γ αυτές.
σήμερα, πρώτη φορά έτυχε, να προσέξω μια συζήτηση για το κάθε πότε αλλάζουν τον άνθρακά τους.
όσοι έχουμε τέτοια ενυδρεία, δίνουμε την μάχη του καθαρού νερού, γιατί τα ζώα αυτά, αφήνουν πολλές ακαθαρσίες, τόσες που όσο και να δουλέψει το φίλτρο το νερό έχει πάντα ένα χρώμα, δεν είναι ποτέ κρύσταλλο αλλά και μια οσμή υπάρχει.
εμείς από την άλλη στα ενυδρεία μας χρησιμοποιούμε άνθρακα μόνο μετά από φαρμακευτική αγωγή για απομάκρυνση των φαρμάκων και λέμε ότι ωστόσο αυτό χαλάει την βιολογία.
νομίζετε οτι ο άνθρακας θα βοηθούσε για την καθαριότητα και την οσμή?
θα είχε κάποια αρνητική συνέπεια στα χρήσιμα στοιχεία του νερού?
αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί είναι καλύτερα να μπει στο φίλτρο ή σε εσωτερικό φιλτράκι με μόνο στοιχείο αυτόν όπως κάπου είδα ν αναφέρεται?
στην παραπάνω συζήτηση παρέθεταν κι αυτό το λινκ
http://www.ratemyfishtank.com/articles/106
αν υπάρχει και κάτι ακόμα που δεν ήξερα οτι πρέπει να ρωτήσω και το γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να το μάθω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-13, 21:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ίσως δεις κάποια διαφορά στη μυρωδιά, αλλά μήπως την έχεις σε λίγα λίτρα ή είναι και μικρό το φίλτρο; Εγώ είχα θέμα με τη μυρωδιά μόνο όταν καθυστερούσα τις αλλαγές ή στη συντήρηση του φίλτρου. Και μάλιστα εκεί που είναι τώρα η χελώνα είναι σε υπνοδωμάτιο, οπότε οι μυρωδιές δεν είναι ανεκτές!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-13, 22:18
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

οσμή δεν έχω στο περιβάλλον, μόνο όταν σκύβω εγώ νοιώθω μια μυρωδιά.
αλλά κάπως θολό νερό έχω. σε 250λ την έχω και το καλοκαίρι όσο είναι μέρα την έχω στο μπαλκόνι σε μια πλαστική κατασκευή να λιάζεται, το βράδυ πάλι μέσα.
που να καθυστερήσω τις αλλαγές, γίνεται?
πόσων ετών είναι η δική σου?
σήμερα κάπου διάβαζα "αν τις προσέχετε όπως πρέπει, δεν πεθαίνουν ποτέ"
-------------------------
επίσης έμαθα οτι πρεπει να τους δίνουμε σουπιοκόκκαλο για το ασβέστιο , όπως στα πτηνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 17-02-13 στις 22:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-13, 22:23
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δική μου δεν έχω πια, απλά την έχω δώσει σε δικό μου άνθρωπο και είναι μικρή ακόμα αν θυμάμαι καλά τεσσάρων χρονών. Φυσικά και άμα τις φροντίζεις σωστά θα φτάσουν το μέγιστο που τους επιτρέπει η φύση! Πρόσεχε βέβαια όταν τη βγάζεις έξω να είναι προστατευμένη και από τον αέρα και να μπορεί να πάει κάπου πιο δροσερά (σκιά).

Μια οσμούλα βάζοντας τη μύτη υπάρχει. Αν δεν έχεις τίποτα στο βυθό δοκίμασε να κάνεις ένα reset αδειάζοντας το ενυδρείο και περνώντας το με ξύδι (και φυσικά ξέπλυμα πριν το γέμισμα).
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-13, 22:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
επίσης έμαθα οτι πρεπει να τους δίνουμε σουπιοκόκκαλο για το ασβέστιο , όπως στα πτηνα.
Είναι κι αυτός ένας τρόπος για να παίρνουν ασβέστιο, μαζί με τις ειδικές σκόνες και το Calcioral D3 (που είναι για ανθρώπους από το φαρμακείο και το κάνεις εσύ σκόνη).

Το χειμώνα που δεν τη βγάζεις έξω δεν υπάρχει λάμπα UVB;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-13, 22:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κι αυτός ένας τρόπος για να παίρνουν ασβέστιο, μαζί με τις ειδικές σκόνες και το Calcioral D3 (που είναι για ανθρώπους από το φαρμακείο και το κάνεις εσύ σκόνη).

Το χειμώνα που δεν τη βγάζεις έξω δεν υπάρχει λάμπα UVB;
ναι βέβαια αλλοίμονο, έχω ειδικό σποτάκι και στεγνό σημείο που κάθεται με τις ώρες... αυτή θα πρεπε να μπορούσα να της πάρω κανενα 400άρι.. αλλά τι να της κάνω δεν γίνεται.
στο μπαλκόνι έχει και σκιερό σημείο στο νερό της αλλά βγαίνει και περπατάει και στο πάτωμα είναι πετ κανονικό έτσι αντισταθμίζουμε και κάποιες ελλείψεις στο σετ απ.
όταν την πρωτοπήρα πριν 25χρόνια, το μόνο που υπήρχε για πληροφορίες ήταν ένα βιβλίο στ αγγλικά. πιο πολύ με το ένστικτο την μεγάλωσα, με πορτατιφάκι πάνω στο νερό για ζεστασιά και συνεχή καθαριότητα και ευτυχώς αντιχλώριο χα χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-13, 22:53
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

25 ετων RES; Για βάλε φωτό.
Εγω με 2 yellow bellied περίπου 10-12 μηνών, σε 25 λίτρα νερό και εσωτερικό φίλτρο hailea rp200 με ενεργό άνθρακα μέσα στο σφουγγάρι ειχα κρύσταλλο νερο. Το ίδιο και τώρα σε 40 λίτρα νερό με eheim ecco pro 300 χωρίς ενεργό άνθρακα. Μήπως μεγάλο ρόλο παίζει και η ποσότητα ούρων και ακαθαρσιών που αφήνει η χελώνα. Πάντως στο άρθρο που έβαλες γράφει για τον άνθρακα ότι μπορει να αφαιρει ωφέλιμα στοιχεία απο το νερο σε σχέση με φυτεμένα ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-13, 23:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εδώ είναι και το σάιτ και το φόρουμ, έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες μια και είναι δικής τους πανίδας ζώα. έλεγα να μεταφράσω μερικά κομμάτια να τα βάλω εδώ, αλλά δεν πρόκοψα.
http://www.redearslider.com/index.html

φωτογραφίες επιφυλάσσομαι γιατί παρ όλο που έχω αρκετές δικές της έχω ένα θέμα γιατί άλλαξα το pc μου πρόσφατα και μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στους drivers της μηχανής μου κτλ

εσύ πρέπει να προετοιμάζεσαι για μεγαλύτερο χώρο, μεγαλώνουν γρήγορα ιδίως στην αρχή αλλά και αργότερα παίρνουν πόντους, η δική μου τα δυο τρία τελευταία χρόνια συνεχίζει και μεγαλώνει (παρατεταμένη εφηβία).
δεν με απασχολούν τα φυτά σ αυτό το ενυδρείο γιατί είναι πρακτικά αδύνατον να έχω φυτά. εξ άλλου αν διαβάσεις εκεί που σου έδωσα το λινκ, τι πρέπει να τρώνε από λαχανικά, είναι κυρίως υδρόβια φυτά.
αναρρωτιόμουν αν ο άνθρακας δημιουργήσει πρόβλημα αφαιρόντας ίσως χρήσιμα συστατικά του νερού, οφέλιμα στην χελώνα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-02-13, 23:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις άνθρακα χωρίς πρόβλημα, αρκεί να είναι και πλήρης η διατροφή της (κάτι που πρέπει να ισχύει ανεξάρτητα από την ύπαρξη άνθρακα) και να μην παραμελείς τις αλλαγές σου, πράγματα τα οποία από ό,τι έχω καταλάβει προσέχεις ούτως ή άλλως!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-02-13, 23:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, δεν ξέρω αν θα βάλω, χτες της άλλαξα σχεδόν όλο το νερό και καθάρισα το φίλτρο. θα δούμε, θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-13, 23:48
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

στο φιλτρο σου τι υλικά έχεις;;;
ανθρακας και ζεολιθος
τα απαραιτητα υλικα
τα χρησιμοποιω χρονια στις χελωνες μου

καθαριζοντας το φιλτρο σε ολικη αλλαγη σκοτωνεις πολλά οφελειμα βακτηρια
καλητερα κάντω διαδοχικα με αρχικο καθαρισμα των μηχανικων υλικων επειτα αντικατασταση των χειμικων
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-13, 00:05
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

έχω σφουγγάρι, τα μακαρόνια, και πάνω βάμβακα. δεν έχω βάλει άνθρακα γι αυτό ρώτησα, γιατί σε κάποιο ξένο φόρουμ είδα να γίνεται συζήτηση, περί του κάθε πότε τον αλλαζουν (με δεδομένο οτι όλοι βάζουν). δηλαδή χρησιμοποιείς κι εσύ? πόσων ετών είναι οι χελώνες σου?
-------------------------
δεν το καθάρισα με νερό βρύσης, με το δικό του νερό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 28-02-13 στις 00:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα της νεροχελώνας memy Άλλα ζώα 7 03-02-21 20:17
πληροφορίες για ενυδρείο χελώνας giotiss Άλλα ζώα 6 02-02-11 21:55
Καύκαλο χελώνας για διακοσμητικό?! aquaaaa Αρχάριοι γλυκού νερού 13 24-05-09 00:14
Ενεργός άνθρακας violinist Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-04-07 08:56
Ενεργός άνθρακας Vlachos Stamatis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 19 15-03-04 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04944 seconds with 13 queries