Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-10, 19:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή φωτισμος led weipro και μειωση αποδοσης λεντ.

αν και υπαρχουν αντιστοιχα και για γλυκο..το εβαλα εδω γιατι εχω παρει τα συγκεκριμενα για το θαλασσινο...

λοιπον μετα απο 6 μηνες περιπου χρησης αυτων των λεντ http://www.fish-street.com/weipro_led_lighting_led-c κα ισυγκεκριμενα τα c120 ...εχει παρατηρηθει αισθητη μειωση της αποδοσης τους.
ενω αρχικα το ενυδρειο με τυφλωνε...τωρα ειναι αρκετα λιγοτερο φωτεινο απο πριν. ζητησα και φιλους να ερθουν να δουν ξανα το ενυδρειο και μου το επιβεβαιωσαν ωστε να μην ειναι "ιδεα"μου συνηθιζοντας την ενταση τους.
μιας και θεωρητικα τα λεντ δε πεφτουν σε αποδοση....δοκιμασαμε καινουριο μετασχηματιστη (απο καινουρια μοναδα λεντ weipro) σε "παλιο" weipro και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο....
εστειλα μειλ στον κινεζο και η απαντηση του ηταν:

"Hi
the LED lighting will drop around 30% after using 3 month to 6 month. And it will stable after the drop. All the LED chips will have a decrease the lighting under a hot and use for first 3 month. Even Cree chips or Maxspect led still will drop the lumen on it
it's a normally. And we also have a replacement bulb for the customer to change it . Just 20pcs chips for USD3 only
thanks" (καλα απο αγγλικα σκιζει...)

πως εξηγειται το φαινομενο της πτωσης της αποδοσης των λεντ?? και τι θα μπορουσε να την αποκαταστησει?? ενας νεος μετασχηματιστης??
οι ηλεκτρονικοι-ηλεκτρολογοι εχουν καποια γνωμη??
το παρατηρησε αλλος που εχει το ιδιο φωτιστικο συστημα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-10, 19:18
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

μια φορα φιλε πανο θεωρειται συμπτωση δευτερη γκαντεμια και τριτη δυστυχως ειναι πραγματικοτητα.εχω και εγω το ιδιο προβλημα.τα λεντ θα ριξουν την αποδοση τους οταν ζεσταθουν αλλα την αποκτουν παλι οταν κρυωσουν.κατι τετοιο δεν παιζει με τα δικα μας φωτιστικα σε εμνα τουλαχιστον.εγω εχω τα 90 αρια.το πιο καινουριο φωτιζει φοβερα ενω το παλιο ελαχιστα.και εγω αλλαξα τους μετασχηματιστες απο το καινουριο στο παλιο αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.οποτε βρωμαει η δουλεια.μας πινουν το αιμα και οι ελληνες μας πηραν πρεφα και οι κινεζοι και ρουφανε και αυτοι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το θεμα αντικαταστασης δεν παιζει μιας και οπως λεει ο κινεζος παρατηρειται μειωση αποδοσης σε ολα τα λεντ του και το θεωρει φυσιολογικο....οποτε να αντικαταστησει με νεα που θα πεσουν και αυτα σε αποδοση δεν εχει νοημα...

το ζητουμενο ειναι να εξηγηθει σαν φαινομενο και αν γινεται να δοθει λυση...π.χ. να κατασκευαστει μετασχηματιστης με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (12βολτος..ισως με μεγαλυτερη ενταση και βατ) ωστε να τα ενισχυσει χωρις να τα καψει...μπακαλιστικα το λεω γιατι δεν το κατεχω το αθλημα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-10, 19:59
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Πανο απ'οτι μου ειπε κι ο Αντωνης1980 εχει το ιδιο προβλημα,εχει πεσει η αποδοση τους αισθητα,ισα που φτανει το φως στο χαλικι,αρα γενικο το κακο
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-10, 20:27
posidwnas Ο χρήστης posidwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αυτό το έχω παρατηρήσει και στις λεντοταινίες που έχω. Και δεν μπορώ να πω ότι οι λεντοταινίες ζεσταίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η απόδοση των led πέφτει με το χρόνο (δυστυχώς). Τώρα το πόσο εξαρτάται από διάφορους παράγοντες με κύριους την ποιότητα, τη θερμοκρασία και το ρεύμα οδήγησης (αν δίνουμε περισσότερο ρεύμα από όσο πρέπει για να έχουμε εντονότερο φωτισμό). Τυπικές τιμές για το χρόνο μείωσης της απόδοσης δεν ξέρω να σας δώσω, αλλά υποθέτοντας ότι τα λειτουργούν με το ονομαστικό ρεύμα τους τότε είναι χαμηλής ποιότητας. Ή μπορεί να μην είναι καλής ποιότητας και να τα υπερτροφοδοτούν κιόλας για να βγάλουν περισσότερο φως.

Μπορείτε όσο περνάει ο καιρός με κάποια πατέντα να αυξάνετε το ρεύμα, αλλά από τη στιγμή που δεν έχετε τις ειδικές γνώσεις να καταλάβετε (αν και πάλι είναι εφικτό) το πώς τα τροφοδοτούν και ποια είναι η συνδεσμολογία τους δε νομίζω ότι είναι κάτι το εφικτό. Εγώ αν το είχα θα δοκίμαζα όταν πια θα έβλεπα ότι δεν υπάρχει γυρισμός, οπότε το χαλάσω δεν το χαλάσω μία από τα ίδια για την τσέπη μου, να το ανοίξω και να προσπαθήσω να καταλάβω τι γίνεται και να αντικαταστήσω το τροφοδοτικό του. Αν δεν καταλάβαινα ακριβώς θα το έβγαζα και θα έκανα δοκιμή με ένα τροφοδοτικό ισχύος που έχω να δω τι παίζει, αλλά τα παραπάνω και επικίνδυνα μπορεί να είναι και ακριβά. Μπορεί απλά να του βάλετε ένα τροφοδοτικό (λογικά αρκετών αμπέρ) μεταβλητής τάσης εξόδου αντί του δικού του και να ανεβαίνετε σιγά σιγά. Αυτά τα λίγα μάλλον ξέρω να πω!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα χαρακτηριστικα του μετασχηματιστη ειναι 19 βατ...12 βολτ και 4000mA (το output)
τι χαρακτηριστικα θα προτεινες exelix για δοκιμη??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-06-10 στις 23:05
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-06-10, 20:46
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Τα LED απ'οσο ξερω(τα απλα led) δεν εχουν πτωση αποδοσης, τουλαχιστον τοσο ραγδαια οσο περιγραφετε(μου το ειπε κι αλλο μελος του φορουμ, για ταινια που αγορασε απο γνωστο ελλ. καταστημα, οτι σε 7 μηνες επεσαν). Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μας κανουν τον "Κινεζο", αφου πουλανε πρωτα χειριστης ποιοτητας led. Τι να πω να πληρωσουμε πανακριβα για αγορα απο Αμερικη/Ευρωπη, θα ειμαστε σιγουροι οτι κ αυτοι δεν τα εισαγουν απο Κινα?
Οσο για το "να τα τροφοδοτησουμε με μεγαλυτερη ταση", δεν ειναι νημα λαμπας ναχει ανοχες. Κινδυνευουν να καουν αμεσως. Αυστηρα τα δουλευουμε στην ονομαστικη τους ταση 12V ή 24V.

**τωρα με απογοητευσατε, πανω που ημουν ετοιμος να παω απο fluo>led!!!
Αν ειναι ετσι, βαζω 2Sylvania με 3+3 euros κ οχι λεντοταινια με 200euros!!!
Και δεν πα να πεσουν και σε μια βδομαδα!!!
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-06-10, 20:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα LED απ'οσο ξερω(τα απλα led) δεν εχουν πτωση αποδοσης, τουλαχιστον τοσο ραγδαια οσο περιγραφετε(μου το ειπε κι αλλο μελος του φορουμ, για ταινια που αγορασε απο γνωστο ελλ. καταστημα, οτι σε 7 μηνες επεσαν). Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι μας κανουν τον "Κινεζο", αφου πουλανε πρωτα χειριστης ποιοτητας led. Τι να πω να πληρωσουμε πανακριβα για αγορα απο Αμερικη/Ευρωπη, θα ειμαστε σιγουροι οτι κ αυτοι δεν τα εισαγουν απο Κινα?
Οσο για το "να τα τροφοδοτησουμε με μεγαλυτερη ταση", δεν ειναι νημα λαμπας ναχει ανοχες. Κινδυνευουν να καουν αμεσως. Αυστηρα τα δουλευουμε στην ονομαστικη τους ταση 12V ή 24V.

**τωρα με απογοητευσατε, πανω που ημουν ετοιμος να παω απο fluo>led!!!
Αν ειναι ετσι, βαζω 2Sylvania με 3+3 euros κ οχι λεντοταινια με 200euros!!!
Και δεν πα να πεσουν και σε μια βδομαδα!!!

Συμφωνώ στο ότι είναι λίγο απαράδεκτο να πέφτει τόσο γρήγορα η απόδοσή τους. Απλά σύμφωνα με αυτά που ξέρω μπορείς να τα υπερφορτίσεις λίγο για καλύτερη απόδοση, φυσικά με τον ανάλογο κίνδυνο και τη μείωση της ζωής τους. Για παράδειγμα αυτά που είναι πολωμένα να λειτουργούν στα 12V μπορείς να τα πας ας πούμε μέχρι τα 14,5V για παράδειγμα, χωρίς να ανησυχείς τρελά. Το έχω κάνει σε καλής ποιότητας led και μου λειτουργούν ακόμα απροβλημάτιστα για 3-4 χρόνια.

Διαφωνείς κάθετα;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-10, 22:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επισης....θα συνεχιστει η πτωτικη τους πορεια?? ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-10, 22:44
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

τα λεντ εχουν μικρες ανοχες στην ταση πιστευω αν δεν καουν με παραπανω ταση σιγουρα θα πεσουν πιο γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-10, 23:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περισσοτερη ενταση θα ειχε καποιο αποτελεσμα??...αν μπορει να φτιαχτει μετασχηματιστης που να βγαζει πανω απο 4000mA?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-10, 23:10
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι θα βοηθουσε για σιγουρα θα το ψαξω και θα σου πω αν και νομιζω οτι τραβανε συγκεκριμενη ενταση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-10, 23:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν τα watt που λέει είναι αυτά που καταναλώνονται από τα led τότε δίνει μόνο 1,6A. Αυτό που ανάβει τα led είναι το ρεύμα και όχι η τάση, απλά στην περίπτωσή μας (όπως και σχεδόν πάντα εκτός ειδικών για εμάς εφαρμογών) το ρεύμα δημιουργείται από την τάση που δίνουμε, οπότε για περισσότερο ρεύμα χρειαζόμαστε περισσότερη τάση. Για να αυξήσεις μόνο το ρεύμα χρειάζεσαι ειδικό τροφοδοτικό, καμία σχέση με αυτά τα παλμοτροφοδοτικά που αγοράζουμε φθηνά παντού και μιλάμε για λεφτά! Αν θες να δοκιμάσεις κάτι πιο εύκολο από τα υπόλοιπα είναι να βρεις ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει λίγο πάνω από τα 12V που δίνει το μαμίσιο, αλλά οι κίνδυνοι που έγραψαν όλοι παραπάνω δεν ακυρώνονται. Αν ξέρει κάποιος καλύτερα για το αν θα συνεχίσει να μειώνεται συνέχεια η ένταση τότε ίσως να αξίζει το ρίσκο (άμα μιλάμε για κάτι που πάει για φούντο ό,τι και να γίνει και γρήγορα), εγώ δεν έχω την πείρα να προτείνω κάτι πιο ειδικό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-10, 23:23
chria Ο χρήστης chria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Είναι λίγο άσχετο, αλλά νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει σε πειραματισμούς.

http://led.linear1.org/led.wiz

Αύριο αν βρω χρόνο Πάνο θα ξεσκονίσω τα βιβλία μου και θα μπορέσω να βοηθήσω. Τώρα έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά δεν θέλω να τα γράψω γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-10, 23:25
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

πανο η εταση που τραβανε εχει να κανει και με την συνδεσμολογια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι πληροφοριες πρεπει να παραθεσω για να βγει καποια ακρη??
χρηστο εσυ μπορεις να το δεις και απο κοντα...και γιατι οχι να το ανοιξουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-10, 23:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα πω μέχρι εκεί που ξέρω. Τα κυκλώματα που φτιάχνονται για να ανάβουν τα led (εκτός αν μιλάμε για ηλεκτρονικά κυκλώματα με transistors όπου και δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί έχει πρόβλημα το μυαλό μου με αυτά!) αποτελούνται από τα led σε διάφορες διατάξεις (δηλαδή εν σειρά, παράλληλα, συνδυασμούς, ανάλογα τι χρειαζόμαστε κάθε φορά) και απλούς αντιστάτες (σε κάποιες περιπτώσεις και χωρίς αυτούς) ώστε να φτάνει η τάση στα άκρα κάθε led στα 3,3V (κατά περίπτωση, αλλά συνήθως για τα λευκά εκεί είναι) ώστε να ανάβουν. Εφόσον μιλάμε λοιπόν για ένα τέτοιο κύκλωμα (όπως σχεδόν πάντα στις απλές εφαρμογές) και ξέρουμε ότι η τάση που το τροφοδοτεί είναι 12V τότε δε χρειάζεται να ελέγξουμε κάτι το ιδιαίτερο στο ίδιο το κύκλωμα. Ίσως μόνο τις αντιστάσεις για να δούμε αν έχουν την αντοχή για παραπάνω ρεύμα, αν θεωρήσουμε ότι οι κινέζοι τα έχουν όλα να λειτουργούν στο όριο. Εγώ απλά θα έδινα λίιιγο μεγαλύτερη τάση. Τώρα άμα το ανοίξετε και δείτε κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα αυτό μπορεί και να μην έχει αποτέλεσμα, τουλάχιστον θετικό!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-10, 23:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παιδια μιας και ανοιξε αυτο το θεμα οποιος εχει γνωσεις ας τις ριξει στο τραπεζι για να βγαλουμε μια ακρη με το θεμα λεντ για φωτισμο ενυδρειου.
Ειχα σκοπο να επενδυσω σε πολυ κοπο και χρημα για να φτιαξω ενα φωτιστικο led που θα μου εβγαζε περα ενα 250αρι high tech αλλα απο οτι ακουω ισως ειναι κακη ιδεα.
Οποτε ας μην το παρατησουμε το θεμα αλλα να προσπαθησουμε να βγαλουμε μια ακρη για τον χρονο ζωης,την αποδοση,την καταναλωση κ.α. ωστε μαζι με τον Πανο να γινουμε σοφοτεροι ολοι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-06-10, 00:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αυτό που μπορώ να σου πω για αρχή είναι ότι τα καλής ποιότητας led αντέχουν σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας (δηλαδή ονομαστικό ρεύμα και θερμοκρασία) αρκετά χρόνια πριν χρειαστούν αλλαγή. Τώρα αυτό είναι πολύ γενικό, αλλά αν μου μιλάς για πολύ φυτεμένο που σε νοιάζει να μη χαθεί μεγάλο μέρος της φωτεινότητάς μπορεί αυτό να είναι σε 3 χρόνια. Αν μπορείς να βρεις για τα led που θες να χρησιμοποιήσεις τα στοιχεία που το δείχνουν αυτό θα είσαι ακόμα πιο σίγουρος, απλά είναι μια πληροφορία που δύσκολα τη δίνουν. Είναι του στιλ L75, L70, L50, δηλαδή οι ώρες μετά τις οποίες η φωτεινότητα είναι πλέον στο 75%, 70%, 50% (ημιζωή). Δυστυχώς δεν ξέρω να σε παραπέμψω σε κάποιο μαγαζί. Η κατανάλωση είναι σαφώς αρκετά μικρότερη από ότι αν χρησιμοποιείς λαμπτήρες φθορισμού. Στο θαλασσινό, λόγω των MH είναι μικρότερη η οικονομία που κάνεις, αλλά και εκεί σημαντική, νομίζω γύρω στο 40-60%. Αν θες να φτιάξεις κάτι τέτοιο μόνος σου κοίτα και εδώ για να έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό σου (όσο μπορεί να σε βοηθήσει, αν τελικά το δοκιμάσεις):http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39807
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το εχω ξεκοκκαλισει αυτο φιλε μου και ειναι πολυ χρησιμο!
Απλα να ξερεις οτι μεσα στο καλοκαιρι θα σε χρειαστω με τους υπολογισμους w/lt και το φασμα φωτισμου.
Ελπιζω να εισαι δεκτικος για τις αποριες μου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-06-10, 00:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μωρέ εγώ σε ό,τι μπορώ να βοηθήσω το κάνω, απλά αυτό για μένα θα είναι πολύ περίεργο καλοκαίρι και δεν ξέρω κάθε πότε θα έχω internet! Ό,τι ξέρω και εκτός του άρθρου παραπάνω (δεν είναι και πολλά πάντως) για το ζήτημα θα στο πω και ο θεός βοηθός! Αλήθεια τόλμησες να κάνεις τους υπολογισμούς για το φωτισμό που έχεις αυτή τη στιγμή για να δεις αν είναι στο περίπου ίδιο το αποτέλεσμα με τα w/l;


Και για να μην κανιβαλίσω άλλο το θέμα του Πάνου, ας γράψει και όποιος άλλος ξέρει κάτι είτε από την πείρα του είτε από τα βιβλία του! Εγώ πάντως με λίγο ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι όταν αρχίσεις να βλέπεις μεγάλη μείωση τότε δε σταματάει, απλά είναι η αρχή του τέλους. Αν μιλάμε για φωτισμό σπιτιού ίσως να μην μας ένοιαζε πολύ, αλλά εδώ που μετράνε όλα μάλλον τα πράγματα δεν είναι καλά. Ελπίζω να βγουν ψεύτες όσοι γράφουν αυτά που διάβασα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-06-10, 01:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ναι εκανα τους υπολογισμους και που προεκυψε ενα "ακριβο" φωτιστικο.
Απλα εχω σκοπο να το κανω αν επαληθευσω πληρως το σωστο φωτισμο διοτι εχω ως στοχο ενα αρκετα ακριβο ενυδρειο ως στησιμο αλλα με μειωμενη καταναλωση ρευματος.
Εδω θα ειμαστε να δουμε αν τα καταφερω.
Πανο συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ηταν μια ευκαιρια να δουμε το θεμα "λεντ φωτισμος για ενυδρειο".
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-06-10, 07:53
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

εγω δεν κρατηθηκα και το ανοιξα .εκτος του μετασχηματιστη ο οποιος ειναι ac/dc 12 βολτ και σε εμενα στα 90 αρια 2500 μΑ και στου πανου 6000μΑ εχει μια πλακετα που ειναι κολλημενα τα λεντ και τα καλωδια του ρευματος που ερχονται πανω στο κυκλωμα.αν θελετε τα ξαναανοιγω και σας τα βγαζω φωτο αν μπορειτε να βοηθησει κανεις.να σημειωσω οτι δεν εχει πουθενα αντιστασεις πυκνωτες τιποτα μονο το κυκλωμα που πατανε τα λεντ.εγω θα ηθελα να ρωτησω τον πανο αν αυτα που του ειναι μειωμενα σε αποδοση του εχουν καει καποια λεντ.ειναι σημαντικο αυτο.γιατι στο δικο μου ειναι καμμενα 4-5 λεντ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-06-10, 09:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφία όπου φαίνεται και το κύκλωμα πάνω στην πλακέτα κάνε μια προσπάθεια, αν και αφού είπες ότι είναι χωρίς αντιστάσεις ή άλλα καλούδια είμαι σχεδόν σίγουρος για το πώς είναι. Ίσως να φανεί και εάν τα έχουν να υπερλειτουργούν και οι ίδιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-06-10, 09:27
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς να βγάλεις φωτογραφία όπου φαίνεται και το κύκλωμα πάνω στην πλακέτα κάνε μια προσπάθεια, αν και αφού είπες ότι είναι χωρίς αντιστάσεις ή άλλα καλούδια είμαι σχεδόν σίγουρος για το πώς είναι. Ίσως να φανεί και εάν τα έχουν να υπερλειτουργούν και οι ίδιοι.
θα προσπαθησω να ανεβασω φωτος το απογευμα.σκεψου ομως οτι το ρευμα που ερχεται απο τον μετασχηματιστη παει κατ ευθειαν στο κυκλωμα με τα λεντ.ειναι 4 πλακετες πρασινες κολλημεννες και γεφυρωνονται μεταξυ τους.τα λεντ ειναι κολλημενα πανω στην πρασινη πλακετα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-06-10, 11:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
.εγω θα ηθελα να ρωτησω τον πανο αν αυτα που του ειναι μειωμενα σε αποδοση του εχουν καει καποια λεντ.ειναι σημαντικο αυτο.γιατι στο δικο μου ειναι καμμενα 4-5 λεντ.
οχι ανδρεα...ουτε ενα λεντακι δεν εχει καει...απλα μειωση του φωτισμου...που αν συνεχισει οπως λεει ο φιλος exelix τοτε παμε για αλλαγη φωτιστικων...

εστειλα το παρακατω στον κινεζο...

i am afraid the "droping" is quite a lot more than 30%..i would say about 50%..and several of your customers in my area all have the same problem.
it is a great inconvinience but i truly have to say that you have plenty of unhappy customers here.
anything we could do about it so we can replace the light that is "lost"?

και η απαντηση ηταν


"Hi

the LED chips is based on the heat and use time on it

For you want to change how many item? If just replacement the bulb is just a few dollars, it require for you burn the chips for yourself

But if require to replacement a new item, you better told us you want to replacement how many item, that we can calculate the item price and shipping fee for you"

Thanks

...........βγαλε ακρη..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-06-10, 11:28
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ανδρεα...ουτε ενα λεντακι δεν εχει καει...απλα μειωση του φωτισμου...που αν συνεχισει οπως λεει ο φιλος exelix τοτε παμε για αλλαγη φωτιστικων...

εστειλα το παρακατω στον κινεζο...

i am afraid the "droping" is quite a lot more than 30%..i would say about 50%..and several of your customers in my area all have the same problem.
it is a great inconvinience but i truly have to say that you have plenty of unhappy customers here.
anything we could do about it so we can replace the light that is "lost"?
και η απαντηση ηταν


"Hi

the LED chips is based on the heat and use time on it

For you want to change how many item? If just replacement the bulb is just a few dollars, it require for you burn the chips for yourself

But if require to replacement a new item, you better told us you want to replacement how many item, that we can calculate the item price and shipping fee for you"

Thanks

...........βγαλε ακρη..........
πανο αστο δεν αξιζει.βρηκα αλλη πατεντα που θα κανω και θα εχω την ιδια αποδοση και με επωνυμο λεντ
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-06-10, 11:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όντως, αν είναι να σου στείλει τα ίδια led και να κάτσεις να ξεκολλήσεις ένα ένα τα παλιά και να κολλήσεις τα καινούργια (αν έχεις τη δυνατότητα) χαιρέτα μας τον πλάτανο. Αυτό που έχω αρχίσει να υποψιάζομαι σοβαρά και με αυτά που λέει, εκτός της χαμηλής ποιότητας led, είναι ότι φταίει το ότι δεν έχουν προνοήσει για σωστή απαγωγή της θερμότητας και αναπτύσσονται εκεί μέσα μεγάλες θερμοκρασίες που μειώνουν κατά πολύ τη διάρκεια ζωής τους. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα, τα Luxeon της Philips φτάνουν στο 70% της απόδοσής τους μετά από 20000 ώρες λειτουργίας. Ένας συνηθισμένος χρόνος που βρήκα σε διάφορες μάρκες είναι οι 10000 ώρες.

Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Ξύλωσέ τα και βάλε πάνω κάμποσες ταινίες led!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-06-10, 11:59
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως, αν είναι να σου στείλει τα ίδια led και να κάτσεις να ξεκολλήσεις ένα ένα τα παλιά και να κολλήσεις τα καινούργια (αν έχεις τη δυνατότητα) χαιρέτα μας τον πλάτανο. Αυτό που έχω αρχίσει να υποψιάζομαι σοβαρά και με αυτά που λέει, εκτός της χαμηλής ποιότητας led, είναι ότι φταίει το ότι δεν έχουν προνοήσει για σωστή απαγωγή της θερμότητας και αναπτύσσονται εκεί μέσα μεγάλες θερμοκρασίες που μειώνουν κατά πολύ τη διάρκεια ζωής τους. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα, τα Luxeon της Philips φτάνουν στο 70% της απόδοσής τους μετά από 20000 ώρες λειτουργίας. Ένας συνηθισμένος χρόνος που βρήκα σε διάφορες μάρκες είναι οι 10000 ώρες.

Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Ξύλωσέ τα και βάλε πάνω κάμποσες ταινίες led!
λοιπον βρηκα ταινιες λεντ που η καθεμια το μετρο εχει αποδοση 4,8 watt.αν βαλω 2 λευκες και μια μπλε φτανω την αποδοση του φωτιστικου μου.το φωτιστικο ειναι 14,7 watt και των ταινιων 14,4 watt.θα προσθεσω ενα φυλλο αλουμινιου και θα τις τοποθετησω πανω για να εχω και σωστη απαγωγη θερμοτητας και θα τις βαλω ακριβως μεσα στο φωτιστικο με τον ιδιο μετασχηματιστη.η καθε ταινια βγαινει 11 ευρω το μετρο και το φυλλο αλουμινιου τσαμπα απο πελατη μου.συνολο 33 ευρω.τα λεντ ειναι ισχυος και τα λευκα εχουν 6000Κ και τα μπλε 12000Κ.οποτε και απο φασμα θα ειμαι σχεδον το ιδιο.ξεκιναω κατασκευη και ο θεος βοηθος.να πω πως το λεντ που αγορασαμε δεν εχει σωστη επαγωγη θερμοτητας γι αυτο ισως και να πεφτει τοσο νωρις.το επανω μερος που ειναι αλουμινιο ειναι ζεστο και η πλακετα αν την βγαλεις τσουρουφλαει.θελει λιγη ωρα να κρυωσει και μετα να την αγγιξεις.πιστευω ειναι ο σημαντικοτερος λογος.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Utricularia gibba ...Έλεος AQUA PURA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 25-03-10 15:24
μειωση σκληροτητας Πάνος Γλυκό νερό - Γενικά 12 25-02-08 13:23
Μειωση του ΡΗ jimmy19111977 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-01-08 14:51
Προβλημα μειωτη CO2 vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 01-02-07 00:26
Μειωση ph? kifinas Γλυκό νερό - Γενικά 19 22-01-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09813 seconds with 14 queries