Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 07-10-12, 02:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

by the way ξεχασα να σου επισημάνω,οτι οι περισσότερες ευαίσθητες γαρίδες(με επιφύλαξη αυτο για τις ρεντ τσέρυ αφου ειναι οι πλέον πιο ανθεκτικες) ειναι ευαίσθητες σε χουμικα και τανίνες απο ξύλα και φυλλα..οπότε αν κάνεις καποια απόπειρα για πιο σκουρο νερο,με προσοχη..

για την ρίτσια δεν ξερω να σου πω
__________________



Tάσος
  #182  
Παλιά 07-10-12, 08:00
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παιδια επειδη στα προφιλ λενε οτι κινουνται σε χαμηλα,μεσαια και υψηλα επιπεδα δεν ισχυει παντα..Εγω εχω απιστο που υποτιθεται οτι κυκλοφορουν πολυ στα χαμηλα επιπεδα αλλα μου εδειξαν αλλη συμπεριφορα το ιδιο και με τα εμπερορ τετρα....Τα carnegiella strigata επειδη δεν τα ειχα δοκιμασει στο ενυδρειο μου και ζουν στα ιδια νερα με τα νεον και αλλα τετρα δεν σημαινει πως θα ειναι συνεχως στην επιφανεια του νερου...Εχω δει βιντεακια που κυκλοφορουν στα μεσαια και χαμηλα επιπεδα οποτε ειναι αναλογα την συμπεριφορα τους....Οσον αφορα με τις γαριδες μην εισαι σιγουρη οτι δεν θα διστασουν να δοκιμασουν μικρους γονους γαριδας ισως και τις μεγαλες οποτε θα δεις πως θα αντιδρασουν αν τα βαλεις μαζι και μετα δρας αναλογα...Κι επισης εγω δεν θα συνδυαζα γαριδες και τανινη αλλα δικη σου αποφαση
  #183  
Παλιά 07-10-12, 08:46
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Στις γαρίδες βάζουμε φύλλα catappa και άλλα είδη και ξύλα που έχουν τανίνες.Εννοείται όχι τόσα πολλά μέσα στο ενυδρείο ώστε να επειρεάζουν το χρώμα του νερού;
  #184  
Παλιά 07-10-12, 18:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα χατσετ οσο εχεις αναμενα φωτα θα τα βλεπεις στην επιφανεια.μολις σβησουνε θα αλλωνιζουνε μεσα στο ενυδρειο αν δεν νιωθουν απειλη.τουλαχιστον τα δικα μου ετσι κανανε.με τις ενηλικες γαριδες δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα απτα χατσετ,αλλα για το γονο δεν παιρνω και ορκο...
για το κοπαδι υπολογισε 10 σαν ελαχιστο.οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα.και φυτα επιφανειας.η πιστια ειναι καλη επιλογη και βιοτοπικα μιας και υπαρχει εκει που ζουνε.

υ.γ σου ειπανε οτι πετανε ε?ειναι απτα λιγα πραγματικα ιπταμενα ψαρια.μπορουνε να πηδηξουνε και δυο μετρα υψος και δεκα μετρα σε μηκος πετωνταςοποτε καπακι επιβαλεται αλλιως μπορει να τα μαζευεις απτους καναπεδες
  #185  
Παλιά 07-10-12, 18:20
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα χατσετ οσο εχεις αναμενα φωτα θα τα βλεπεις στην επιφανεια.μολις σβησουνε θα αλλωνιζουνε μεσα στο ενυδρειο αν δεν νιωθουν απειλη.τουλαχιστον τα δικα μου ετσι κανανε.με τις ενηλικες γαριδες δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα απτα χατσετ,αλλα για το γονο δεν παιρνω και ορκο...
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Γιώργο... όταν σβήνουν τα φώτα αλωνίζουν σε όλο το ενυδρείο
  #186  
Παλιά 07-10-12, 18:44
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Αρχικά το ήθελα για γαριδάδικο που οι αναπαραγωγές να επιβιώνουν.Λόγω λίτρων θα προτιμούσα να βάλω ένα είδος ψαριού επιφάνειας ώστε να μην ενοχλεί τις γαρίδες.Αν τα χάτσετ τρώνε το γόνο τότε αυτό περιπλέκει τα πράγματα.Φυτά θα υπάρχουν πολλά και θα πάρω και επιφάνειας αν δεν κάνει η riccia που έχω.Είχα 4 χάτσετ κάποια στιγμή στο ενυδρείο το 90άρι αλλά δεν πολυέφευγαν από την επιφάνεια και γενικά ήταν ντροπαλά.Δεν είχα όμως γαρίδες στο ενυδρείο τότε για να δω την συμπεριφορά μεταξύ τους.Είχατε και τις κυνηγούσανε.Διάβασα σε site ότι τρέφονται μόνο από την επιφάνεια και αν πέσει στον βυθό δεν της δίνουν σημασία.Μήπως ισχύει και για τον γόνο γαρίδας;
  #187  
Παλιά 07-10-12, 18:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχικά το ήθελα για γαριδάδικο που οι αναπαραγωγές να επιβιώνουν.Λόγω λίτρων θα προτιμούσα να βάλω ένα είδος ψαριού επιφάνειας ώστε να μην ενοχλεί τις γαρίδες.Αν τα χάτσετ τρώνε το γόνο τότε αυτό περιπλέκει τα πράγματα.Φυτά θα υπάρχουν πολλά και θα πάρω και επιφάνειας αν δεν κάνει η riccia που έχω.Είχα 4 χάτσετ κάποια στιγμή στο ενυδρείο το 90άρι αλλά δεν πολυέφευγαν από την επιφάνεια και γενικά ήταν ντροπαλά.Δεν είχα όμως γαρίδες στο ενυδρείο τότε για να δω την συμπεριφορά μεταξύ τους.Είχατε και τις κυνηγούσανε.Διάβασα σε site ότι τρέφονται μόνο από την επιφάνεια και αν πέσει στον βυθό δεν της δίνουν σημασία.Μήπως ισχύει και για τον γόνο γαρίδας;
αν θες να κανεις γαριδαδικο χωρις προβληματα,μη βαλεις καθολου ψαρια.τα χατσετ που ειχες ητανε ντροπαλα γιατι ειχες υπερβολικα μικρο αριθμο απο αυτα.παντως ψαρι που να αντιστεκεται στον πειρασμο για γονο γαριδας εγω πιστευω οτι δυσκολα θα βρεις... αλλα μπορει να κανω και λαθος.περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες.
  #188  
Παλιά 07-10-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Για δες τα iriatherina werneri. Απολυτως ασφαλή με τις γαρίδες, δεν πειράζουν ούτε τον γόνο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #189  
Παλιά 07-10-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Πολύ ωραία ψαράκια.Είναι εύκολο να βρεθούν σε αυτούς τους χρωματισμούς (το glowlight στις άκρες των πτερυγίων) στην Ελλάδα;Τα έχεις στο ενυδρείο σου μαζί με γαρίδες;
  #190  
Παλιά 08-10-12, 00:31
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Να υποθέσω ότι καμιά 10αριά από αυτά τα ψαράκια για 160 λίτρα είναι εντάξει;Πρέπει να είναι χαρέμια;
Το ενυδρείο θα μπει σε λειτουργία αν όλα πάνε καλά, γιατί θέλει επισκευή, όταν παραλάβω το υπόστρωμα από την μαζική παραγγελία που κάνουμε απο aquaristic.Αυτό σημαίνει πως πρέπει να στρωθεί ο βυθός για να βάλω τις γαρίδες.
Μπορώ να βάλω μπόλι από το ένα εξωτερικό φίλτρο όταν βάλω το υπόστρωμα για να στρώσει γρηγορότερα ο βυθός;Το άλλο φίλτρο που θα υπάρχει στο ενυδρείο είναι στρωμένο από το προηγούμενο ενυδρείο μου.

ΥΓ.Σας ευχαριστώ όλους για την εξαιρετική βοήθειά σας σε μας τους αρχάριους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 27-03-16 στις 14:54
  #191  
Παλιά 08-10-12, 00:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπόλιασμα στο υπόστρωμα μπορείς να κάνεις και με μπόλι απο φίλτρο προσεκτικα,αλλα και με ήδη στρωμένο χαλίκι απο αλλο ενυδρείο(στρωνοντας μια στρωση κ απο πανω το καινούριο..!!!!

τα ψαράκια στον αριθμό που αναφέρεις θα ειναι μια χαρά..θα εισαι σε θέση να δείς και τους ''χορούς'' που κάνουν μεταξύ τους...ενδεικτικά διαβασε εδω -> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32129 και εδω http://www.seriouslyfish.com/species...erina-werneri/
__________________



Tάσος
  #192  
Παλιά 14-10-12, 16:59
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή Γαρίδες με iriatherina werneri και Pseudomugil gertrudae

Ετοιμάζω ένα ενυδρείο 200 λίτρα μεικτά φυτεμένο για να βάλω τις γαρίδες red cherry και bamboo που έχω.Επειδή θέλω να βάλω και ψαράκια που να μην τρώνε τον γόνο των γαρίδων οι έμπειροι συνχομπίστες μου πρότειναν τα iriatherina werneri.Τα λίτρα τελικά θα είναι περισσότερα και ρωτώ μπορώ να βάλω και ένα κοπαδάκι Pseudomugil gertrudae; Πειράζουν τον γόνο των γαρίδων;
  #193  
Παλιά 14-10-12, 17:07
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Δικια μου γνωμη ειναι οτι ολα σχεδον τρωνε τον γονο των γαριδων...Αν το κανεις πυκνοφυτεμενο θα ζησουν πολλες γαριδες...Τωρα τα 2 ειδη που θες να βαλεις στην φυση τους τρωνε εντομα και ασπονδυλα οποτε δεν θα διστασουν να δοκιμασουν τον γονο αφου ειναι πιο θρεπτικος απο τις τροφες που δινουμε εμεις...Επισης εχουν παρατηρηθει επιθεσεις ψαριων σε ενηλικες γαριδες αν και ταιριαζουν....
Ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα του καθε ψαριου...
  #194  
Παλιά 14-10-12, 17:08
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Γιαννη! Αν θες να σου ζησουν βαλε μπολικα φυτακια για να μπορουν να κρυβονται τουλαχιστον..!
  #195  
Παλιά 14-10-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Το ενυδρείο θα είναι φούλ φυτεμένο αλλά θέλω οι γαρίδες να σουλατσάρουν άνετα και να μην φοβούνται να κολυμπήσουν για να μην φαγωθούν.
  #196  
Παλιά 14-10-12, 17:16
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο θα είναι φούλ φυτεμένο αλλά θέλω οι γαρίδες να σουλατσάρουν άνετα και να μην φοβούνται να κολυμπήσουν για να μην φαγωθούν.
Δυστυχως αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να γνωριζεις το αποτελεσμα...Τα συγκεκριμενα δεν τα ειχα...
  #197  
Παλιά 14-10-12, 17:19
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

αφου ειναι φουλ φυτεμενο θα ζισουν πολλες! Απο 'κει και περαα... για μερικες εβδομαδες (μεχρι να παρουν <<ενα "αλφα" μεγεθος>>) ισος κρυβονται λιγακι...!
  #198  
Παλιά 14-10-12, 17:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε 200αρι πυκονοφυτεμενο με red cherry,iriatherinas και γερτρουδακια θα εισαι μια χαρα.Ελαχιστος γονος θα φαγωθει,οι ενηλικες δε,δεν διατρεχουν κινδυνο,θα σου παει μια χαρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
  #199  
Παλιά 14-10-12, 17:23
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Επισης μια ερωτηση τα Iriatherina werneri που εχεις ειναι σε καλη ποιοτητα χρωματων??Μια φωτο?
  #200  
Παλιά 14-10-12, 21:50
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Ακόμα δεν έχει στηθεί το ενυδρείο, αυτή την εβδομάδα θα γίνει το στρώσιμο.Έχω δύο φίλτρα ενεργά από ένα ενυδρείο που έδωσα.Θα στρώσω τον βυθό με το μπόλι του ενός και το άλλο θα το χρησιμοποιήσω γι'αυτό το ενυδρείο. Τα ψαράκια και τις γαρίδες πότε μπορώ να τα βάλω;
-------------------------
Τις γαρίδες να βάλω πρώτα ή τα ψάρια; Μετά από πόσο χρονικό διάστημα αφού στηθεί το ενυδρείο με τον τρόπο που είπα;
Iriatherina werneri και Pseudomugil gertrudae θα είναι εύκολο να βρώ και σε χρώματα έντονα; Ρώτησα στο ¶βυσσος και δεν έχει παραγγελία για Iriatherina werneri τώρα κοντά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anna10 : 14-10-12 στις 21:50 Αιτία: Automerged Doublepost
  #201  
Παλιά 14-10-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Eφοσον εχεις στρωμενο φιλτρο ψαρακια μπορεις να βαλεις αμεσως.

Αν μπολιασεις το υποστρωμα με βιολογικο απο φιλτρο επισης μπορεις να τις βαλεις κι αυτες,επειδη ομως δεν θα μπολιασεις με υποστρωμα το υποστρωμα αλλα με μπολι φιλτρου,περιμενε κανα δυο εβδομαδες να αποικιστεί καλα.

Τα ψαρακια παιζει να βρεις και τα 2 ειδη στα Πετσιτυ...
Νομιζω τα ειδα και τα 2 στην τελευταια εισαγωγη,σε ποιο καταστημα δεν θυμαμαι.
Χτυπα και ενα τηλ στο WATERINN,νομιζω ειχε iriatherinas.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
  #202  
Παλιά 15-10-12, 16:35
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

τα μονα σιγουρα ψαρια που μπορεις να βαλεις με τις γαριδες χωρις να τις πειραξουν ειναι ανκιστρους sp3.
τα εχω μαζι εδω κ πολλα χρονια κ εχω απειρες γεννες κ απο τα δυο ειδη.οταν ταιζω αγγουρι,καροτο,μαρουλι,τρωνε ολα μαζι.
  #203  
Παλιά 15-10-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas arta Εμφάνιση μηνυμάτων
τα μονα σιγουρα ψαρια που μπορεις να βαλεις με τις γαριδες χωρις να τις πειραξουν ειναι ανκιστρους sp3.
τα εχω μαζι εδω κ πολλα χρονια κ εχω απειρες γεννες κ απο τα δυο ειδη.οταν ταιζω αγγουρι,καροτο,μαρουλι,τρωνε ολα μαζι.
Ας μην είμαστε απόλυτοι όμως, υπάρχουν αρκετά ψάρια που δεν πειράζουν γαρίδες εκτός των ancistrus, π..χ corydoras, iriatherina werneri, oto κ.λ.π
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #204  
Παλιά 15-10-12, 17:34
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Τα pseudomugil gertrudae που θέλω να βάλω με τα iriatherina werneri τρώνε τις γαρίδες;
  #205  
Παλιά 15-10-12, 17:40
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Και να ηθελαν εχουν τοσο μικρο στομα που δεν χωραει ουτε ο γονος...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
  #206  
Παλιά 15-10-12, 17:51
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Pseudomugil gertrudae υπάρχει περίπτωση να φέρουν τα petcity στην επόμενη παραγγελία τους αν δεν βρώ νωρίτερα από συνχομπίστα.Όσο για τα iriatherina werneri ακόμα είμαι στο ψάξιμο και ελπίζω να είναι με έντονους χρωματισμούς όλα.
  #207  
Παλιά 25-10-12, 08:14
Andreas-golf2 Ο χρήστης Andreas-golf2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: Αθηνα (Παλληνη)
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Red cherries μαζι με endler και Ancistrus??

Χαιρετω ολους τους φιλους στο forum!! Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο με endler, 1 Ancistrus kai red cherries. Χθες το βραδυ ειδα μια γαριδουλα αποκεφαλισμενη.. Το συμβαν πρεπει να ειχε μολις συμβει γιατι η κακομοιρα ακομα κουνιοταν..
Πριν γινει αυτο ειχα δει κοντα της το Ancistrus. Τι πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι αυτος ο δραστης?? Μηπως ειναι καποιο endler???
  #208  
Παλιά 25-10-12, 11:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Πιθανον καποιο endler την εκανε την δουλεια..
Τα ancistrus δεν νομιζω να φανε ενηλικη γαριδα, ισως ο γοννος κυνδινευει απ'αυτα. Εφοσον εχεις κι αλλα ψαρακια με τις γαριδες, πρεπει να το εχεις πυκνοφυτεμενο, αλλιως πιθανον να εχεις κι αλλα τετοια περιστατικα.
  #209  
Παλιά 25-10-12, 12:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν μιλάμε για ενήλικη γαρίδα κανένα από τα δύο είδη που αναφέρεις δεν μπορεί να έχει κάνει κάτι τέτοιο, ειδικά τα ancistrus δεν πειράζουν ούτε τον γόνο.

Κάτι άλλο πρέπει να συνέβη.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #210  
Παλιά 25-10-12, 12:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas-golf2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω ολους τους φιλους στο forum!! Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο με endler, 1 Ancistrus kai red cherries. Χθες το βραδυ ειδα μια γαριδουλα αποκεφαλισμενη.. Το συμβαν πρεπει να ειχε μολις συμβει γιατι η κακομοιρα ακομα κουνιοταν..
Πριν γινει αυτο ειχα δει κοντα της το Ancistrus. Τι πιθανοτητες υπαρχουν να ειναι αυτος ο δραστης?? Μηπως ειναι καποιο endler???
Συνήθως τέτοια γεγονότα συμβαίνουν σε νεκρές ή άρρωστες γαρίδες
Μια υγιή ενήλικη γαρίδα δεν πιάνεται καθόλου εύκολα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Κλειστό Θέμα

Tags
γαρίδες, endlers, νεογνά, rcs, Ζωοτόκα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με σαλιγκάρια jimfytakis Γαρίδες του γένους Neocaridina 31 09-09-11 14:47
Τρώνε οι γαρίδες ψάρια; ΠΑΝΟΣ Γαρίδες 14 13-04-06 12:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08158 seconds with 14 queries