Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Η χλωρίδα σαν σημαντικό συστατικό ενός υγειούς υγροβιότοπου. Ενισχύει το έργο της φίλτρανσης και μετατρέπει το χώρο σε μια γωνιά ξεκούρασης του πνεύματος και των οφθαλμών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-10, 18:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Δηλητηριώδη και Τοξικά Φυτά.

Τα φυτα που αναφερονται στο link ειναι πολυ επικινδυνα για τα ψαρια λιμνης και γι'αυτο οσοι εχετε κοντα στις λιμνες σας οποιοδηποτε απο αυτα τα φυτα, λαβετε τα μετρα σας............

http://www.cnykoi.com/articles/plantpoisonous.asp
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-10, 19:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλησπέρα παίδες. Όσοι δεν γνωρίζουν τα περισσότερα από τα πιο πάνω φυτά, απλά μπορούν να ρωτούν ελεύθερα. Σε πολύ γενικές γραμμές όμως, όλοι οι βολβοί και τα φυτά που παράγουν γαλακτώδες χυμό όταν πληγωθούν είναι σίγουρα τοξικά, τουλάχιστον για τα nishikigoi. Πέρα από αυτά, υπάρχουν και κάποια άλλα που τοποθετούνται στον κατάλογο των ύποπτων που μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα μετά από μεγάλη περίοδο.

Κάποια από τα φυτά που παρουσιάζονται όπως οι κολοκάσιες, εντάσσονται στα ύποπτα, αν και συνηθίζονται να τοποθετούνται σε λίμνες κοντά στην όχθη (bog plants) Επίστης, τα κάλλα λίλλις που ανοίκουν στην οικογένεια των Zantedeschia (π.χ. τα λευκά γνωστά μας κρίνα) εντάσσονται και αυτά στα ύποπτα, γιατί όπως και οι κολοκάσιες έχουν κονδυλώματα που περιέχουν τοξικές ουσίες για τα ψάρια.

Όλα τα πιο πάνω αναφέρονται γιατί τα συναντούμε πολύ εύκολα στις χώρες μας και σίγουρα κάποια από αυτά θα βρίσκονται σε κάποια γωνιά της αυλής μας.

Πολύ εύστοχο το θέμα σου Αντρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-10, 20:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Τελικα ειναι καμποσα τα επικυνδινα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-10, 11:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
....και τα φυτά που παράγουν γαλακτώδες χυμό όταν πληγωθούν είναι σίγουρα τοξικά.....
Και οι ιππομαίες όταν πληγωθούν βγάζουν γαλακτώδες υγρό, κι όμως τις θεωρούμαι φυτά που στολίζουν ωραία τις λίμνες μας. Εγώ μάλιστα τις κλαδεύω και δεν δίνω σημασία αν στάξει το υγρό στο νερό. Δεν είδα ( ;;; ) όμως μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα!

Ευχαριστούμε ¶ντρο! Πολύ χρήσιμο θέμα!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή donkey tail plant

Έχετε καμιά πληροφορία για το φυτό sedum morganianum; Μια γλαστρούλα με το φυτό αυτό κρέμεται στο κάγκελο του μπαλκονιού πάνω από τη γλαστρολίμνη και κάποια "μπαλάκια" πέφτουν μέσα από τον αέρα. Φυσικά τα βγάζω αλλά δεν αποκλείεται να μείνει κανένα μέσα, να σαπίσει ή να το τσιμπολογήσουν τα ψαράκια...
Υ.Γ. Έκανα μια ώρα google εικόνες χθες το βράδυ μέχρι να βρω ότι πρόκειται για το φυτό sedum morganianum ή κοινώς donkey tail plant.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-10, 11:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι ιππομαίες όταν πληγωθούν βγάζουν γαλακτώδες υγρό, κι όμως τις θεωρούμαι φυτά που στολίζουν ωραία τις λίμνες μας. Εγώ μάλιστα τις κλαδεύω και δεν δίνω σημασία αν στάξει το υγρό στο νερό. Δεν είδα ( ;;; ) όμως μέχρι τώρα κάποιο πρόβλημα!

Ευχαριστούμε ¶ντρο! Πολύ χρήσιμο θέμα!!!
Mα και οι ιππομαίες αγαπητή Λούση εντάσσονται στα επικίνδυνα φυτά για ένα κλειστό κύκλωμα πάντα!!! Μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά γύρω - γύρω και σε χώρο ο οποίος να απέχει από το υγρό στοιχείο. Όλα τα φυτά που βγάζουν λευκό γαλάκτωμα είναι ΤΟΞΙΚΟΤΑΤΑ για τα ψάρια, μηδενός εξαιρουμένου.

Επίσης πολύ γενικά, τοξικότατα φυτά είναι ΟΛΑ ανεξεραίτως τα μέλη της οικογένειας των Solanaceae (ντομάτες και πατάτες).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε καμιά πληροφορία για το φυτό sedum morganianum; Μια γλαστρούλα με το φυτό αυτό κρέμεται στο κάγκελο του μπαλκονιού πάνω από τη γλαστρολίμνη και κάποια "μπαλάκια" πέφτουν μέσα από τον αέρα. Φυσικά τα βγάζω αλλά δεν αποκλείεται να μείνει κανένα μέσα, να σαπίσει ή να το τσιμπολογήσουν τα ψαράκια...
Υ.Γ. Έκανα μια ώρα google εικόνες χθες το βράδυ μέχρι να βρω ότι πρόκειται για το φυτό sedum morganianum ή κοινώς donkey tail plant.
Aν και αναφέρονται αρκετά κακτοειδή και παχύφυτα στην κατηγορία των επικίνδυνων, εντοίτοις και πάλι να έχετε σαν δεδομένο ότι το 99% αυτών (τοξικών), παράγουν και πάλι το λευκό τοξικό γαλάκτωμα. Το συγκεκριμένο που παράθεσες είναι εντελώς ακίνδυνο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις άφοβα. Θα το κρεμμάσεις από γλαστρούλα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-10, 09:02
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τώρα θυμήθηκα που μου έλεγε ο πατέρας μου, όταν ήταν παιδί στο χωριό (δεκαετία 1950) κι ήταν να πιουν νερό από ποτάμι και ιδίως από σχετικά στάσημα νερά ρίχνανε στο νερό μερικές σταγόνες "γάλα" γαλατσίδας, ένα είδος ευφόρβιας, δεν ξέρω ποιό ακριβώς.
Αμέσως ότι ζωντανό υπήρχε έφευγε σαν τρελό και απομακρύνονταν ακόμα και τα σκουπιδάκια στο νερό. Μετά πίνανε αποκλείστεικά μόνο από το σημείο που καθάρισε η γαλατσίδα. Φαντάζομαι τοξικότητα!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα θυμήθηκα που μου έλεγε ο πατέρας μου, όταν ήταν παιδί στο χωριό (δεκαετία 1950) κι ήταν να πιουν νερό από ποτάμι και ιδίως από σχετικά στάσημα νερά ρίχνανε στο νερό μερικές σταγόνες "γάλα" γαλατσίδας, ένα είδος ευφόρβιας, δεν ξέρω ποιό ακριβώς.
Αμέσως ότι ζωντανό υπήρχε έφευγε σαν τρελό και απομακρύνονταν ακόμα και τα σκουπιδάκια στο νερό. Μετά πίνανε αποκλείστεικά μόνο από το σημείο που καθάρισε η γαλατσίδα. Φαντάζομαι τοξικότητα!!!
Λούση, αν μιλάς για άγριο είδος ευφόβιας μάλλον θα μιλάς γι' αυτό. Υπάρχουν δε, δεκάδες άλλα είδη στην οικογένεια αυτή που μπορούμε να τα τοποθετήσουμε στα παχύφυτα. Πολύ πιθανόν το κάθε σπίτι θα έχει ένα μέλος της οικογένειας αυτής (Euphorbia). Όλα τα είδη παράγουν το λευκό γαλάκτωμα και είναι ιδιαιτέρως τοξικά, όχι μόνο για τα ψάρια, αλλά και για τον άνθρωπο. Διατηρώ στον κήπο μου αρκετά μέλη της οικογένειας αυτής και πιο γνωστό είδος είναι το Eph. milli. To κλάδεμα του είναι ένα μαρτύριο λόγω των αγκαθιών και παράγει αρκετό λευκό υγρό. Οταν δε το υγρό αυτό πάει σε γρατσουνιά ή πληγή, άσε καλύτερα. Προσωπικά το γιατρεύω με φύλλο ενός άλλου παχύφυτου, της αλόης Βέρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-10, 16:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Euphordia milli η αλιως, ερωτας.....ετσι δεν ειναι Βασιλη??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-10, 17:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Euphordia milli η αλιως, ερωτας.....ετσι δεν ειναι Βασιλη??
Τουλάχιστον στην Κύπρο, ναι. Δεν γνωρίζω αν και στην Ελλάδα το ονομάζουν έτσι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-10, 18:01
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Λούση, αν μιλάς για άγριο είδος ευφόβιας μάλλον θα μιλάς γι' αυτό. .....
Δεν ξέρω αν είναι αυτό ακριβώς γιατί έχει πολλά άγρια είδη, αλλά ναι για άγρια μιλάω, απλά δεν έτυχε ποτέ να μου δείξει ποιά ακριβώς γαλατσίδα είναι ή "γάλα του φιδιού" όπως το λέμε, λόγω της τοξικότητας του.

Το ήμερο που έχεις το ξέρω αλλά δεν έτυχε να το έχω ποτέ το φυτό. Δεν ενδιαφέρθηκα. Δεν ξέρω πως το λέμε εδώ.
Εδώ λέμε έρωτα το φυτό impatiens. Μοιάζουν τα λουλούδια τους!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-16, 16:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε καμιά πληροφορία για το φυτό sedum morganianum; Μια γλαστρούλα με το φυτό αυτό κρέμεται στο κάγκελο του μπαλκονιού πάνω από τη γλαστρολίμνη και κάποια "μπαλάκια" πέφτουν μέσα από τον αέρα. Φυσικά τα βγάζω αλλά δεν αποκλείεται να μείνει κανένα μέσα, να σαπίσει ή να το τσιμπολογήσουν τα ψαράκια...
Υ.Γ. Έκανα μια ώρα google εικόνες χθες το βράδυ μέχρι να βρω ότι πρόκειται για το φυτό sedum morganianum ή κοινώς donkey tail plant.
Κι εγώ παιδεύτηκα όταν το έψαχνα, ασφαλές είναι
https://petbirds.gr/media/%CE%A3-edu...organium.2024/.
-------------------------
Έχουμε εδώ έναν κατάλογο ασφαλών και τοξικών φυτών που αφορούν τα πουλιά βέβαια.
Στο τέλος του άρθρου υπάρχει και link για να δείτε φωτογραφίες τους.
Αν χρειαστείτε κάτι με ρωτάτε, το έχω ψάξει κάπως το θέμα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 22-05-16 στις 16:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εύκολα φυτά και δύσκολα φυτά mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 08:55
Φυτά! vag0s Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 5 17-08-10 09:37
Πρόβλημα με φυτά...φυτά σουρωτήρι Nodas.K Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-06-10 16:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05312 seconds with 15 queries