Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-15, 23:08
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Χρυσοψαράδικο Σαλονατο

Αν και είμαι αρκετό καιρό στο φόρουμ απλά παρακολουθώ χωρίς να συμμετάσχω και ιδιαίτερα. Αυτό είπα να αλλάξει και σας παρουσιάζω το μεγάλο μου ενυδρείο με χρυσόψαρα.


Πληροφορίες:

Είδος ενυδρείου: Χρυσοψαράδικο

Έναρξη λειτουργίας 03 - 2014

Διαστάσεις: 160cm x 50cm x 60cm

Όγκος: 480 λίτρα

Ποικιλίες χρυσόψαρων: 2 shubukin, 4 Oranta, 1 Red cup , 1 Κογκολέζος, 1 comet και ένα τύπου οράντα άλλα δεν θυμάμαι πως το λένε

Άλλοι συγκάτοικοι :
3 αρσενικά πλάτυ,
9 white cloud mounten minnow (συννεφάκια)
Αρκετά Clea Helena

Φυτά: Anubia barteri, Pistia stratiotes, cryptocoryne costata green,
Egeria Densa, Hygrophila polysperma, Ludwigia Mullerti, Vallisneria gigantea, Bacoba carolina, hygrophila lacustis, hygrophila corymbosa, και άλλα
Διακοσμητικά υλικά:

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.),
2 Ρίζες μοπάνι, υπόστρωμα λεπτή χαλαζιακή άμμος μπέζ

Φόντο: Μαύρη πλάτη

Εξοπλισμος Φωτισμού/watt:
2*56 watt grolux 10000k και 2 τ8 150cm led 23 watt

Διάρκεια φωτισμού: 9 h
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:jbl crystal profi 1500 l / h

Μέσα Θερμανσης:οχι
Μέσα Ψύξης:οχι

Λίπανση: Diy micro κάθε 2 μέρα, Diy Φωσφορικό Κάλιο κάθε 2 μέρα,

Παροχή CO2: Diy χημική αντίδραση Διτανθρακικής σόδας με Κιτρικό οξύ


Παράμετροι:

pH: 7.1
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 15 ppm
Φωσφορικά (PO4) : 0,5 ppm
Σίδηρος (Fe) : 0,2 ppm

Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):50 % 15 - 20 μέρες

Θερμοκρασία (μέση τιμή): ελάχιστη 18 χειμώνα μέγιστη 29 Καλοκαίρι

Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο βρίσκεται στο Σαλόνι του Σπιτιού μου και δεν χορταίνω να το κοιτάω.

Αφού το έστησα πρέπει να πω ότι ζήλεψα τα φυτεμένα ενυδρεία. Αλλά δεν μετάνιωσα στιγμή για την επιλογή μου με τα χρυσόψαρα. Είναι πραγματικά υπέροχα ψάρια που καταλαμβάνουν όλα τα επίπεδα του ενυδρείου. Συνέχεια σε κίνηση και παιχνίδι μια με το βυθό μια με βουτιές ή σπριντ από άκρη σε άκρη.

Τα πλάτυ τα είχα πάρει για άλλο ενυδρείο αλλά τελικά δεν μου κόλλησαν εκεί και τα έβαλα μαζί με τα χρυσόψαρα και ότι γίνει. Είναι ένα χρόνο τώρα και περνάνε υπέροχα όσο μπορώ να κρίνω.

Τα συννεφάκια νόμιζα ότι θα κοπαδιάζανε όπως τα νέον αλλά δεν το κάνουν τόσο έντονα ίσως να είναι και λίγα. Πάντως είναι αμελητέα σε τόσο μεγάλο ενυδρείο δεν τα προσέχω και πολύ.

Τα Helena έβαλα χωρίς να το πολυσκεφτώ. Την έχουν βγάλει μια χαρά και από 5 έχουν γίνει αρκετές 10δες.


Φωτογραφία(ες):
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Αυτά τα λίγα περιμένω τα σχόλια σας
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-15, 23:15
aquaristas12 Ο χρήστης aquaristas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

πολυ ομορφο το ενυδρειο αλλα τα χρυσοψαρα με τα υπολοιπα ψαρια πλάτυ και συννεφακια δεν συμβιωνουν .Τα χρυσοψαρα ειναι ειδος ψαριου που μπαινει μονο του στο ενυδρειο οποτε καλο θα ηταν να τα βαλεις σ αλλο ενυδρειο τα πλατυ και σε αλλο τα συννεφακια.Επισης τα πλατυ θελουν θερμοκρασια 25-27 βαθμους ενω τα χρυσοψαρα μεγιστη 24 οποτε και για το καλοκαιρι καλο θα ηταν να βαλεις συστημα ψυξης με καποιον STC1000
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-15, 07:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραίο το χρυσοψαράδικο σου, και ειδικά που καταφέρνεις και το κρατάς φυτεμένο.
Ο ενδοιασμός μου είναι τα Πλάτυ, τα ταλαιπωρείς σε τόσο χαμηλές θερμοκρασίες, θα πρέπει να βγάλεις. Τα συννεφάκια δεν έχουν πρόβλημα. έχουν σχεδόν τις ίδιες θερμοκρασίες με τα χρυσόψαρα, αλλά ίσως να χρειαστεί να τα βγάλεις και αυτά όταν μεγαλώσουν τα χρυσόψαρα, χωρίς να είναι απαραίτητο.
Θα συμφωνήσω πως θα πρέπει να βάλεις ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι, τα έχει σε ψηλές θερμοκρασίες , χρυσόψαρα και συννεφάκια καλό είναι να τα έχουμε γύρω στους 25, θεωρητικά μέγιστη θερμοκρασία είναι οι 24, ένας STC-1000 θα βοηθήσει πολύ. Για τις αλλαγές τα είπαμε, θα σου πρότεινα 30% κάθε εβδομάδα, και αργότερα που θα μεγαλώσουν ίσως να χρειαστεί και λίγο παραπάνω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-15, 08:29
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Έχετε δίκαιο για τα πλάτυ δεν ταιριάζουν. Όμως αυτή την στιγμή είναι πάνω από ένα χρόνο μέσα. Το χειμώνα που μας πέρασε είχα συνεχώς την έγνοια τους. Όταν άνοιγαν τα φώτα περίμενα να τα βρώ να επιπλέουν. Αλλά παρόλα αυτά δεν φάνηκε να τους νοιάζει ιδιαίτερα, ακόμα και με στις πιο χαμηλές θερμοκρασίες ήταν όλο ζωή και κολυμπούσαν ως ομάδα διαγώνια σε όλο το μήκος του ενυδρείου. Πιστεύω έχει να κάνει με την προσαρμογή που γίνεται με τον απόλυτο ομαλό τρόπο. Δηλαδή ο,1 βαθμούς την ημέρα ίσως και λιγότερο. Επίσης εγώ μένω στα Μάλια Ηράκλειο Κρήτη δεν το λες και ακριβώς χειμώνα το αυτό που υπάρχει εδώ. 18 C ελάχιστη άντε και λίγο πιο κάτω δεν είναι και ακριβώς κρύο νερό..?

Τα συνεφάκια από το ψάξιμο που έκανα είναι από τα λίγα που μπορούν να συμβιώσουν με χρυσόψαρα και γιαυτό τα έβαλα.

Τώρα όσο αφορά τις Θερμοκρασίες του καλοκαιριού. Με δύο καλοκαίρια πίσω μου και χωρίς καμία απώλεια δεν ξέρω. Ναι μεν συμφωνούν όλοι ότι οι υψηλές θερμοκρασίες δεν είναι καλό. Αλλά εγώ πάλι δεν κατάφερα να παρατηρήσω την παραμικρή αλλαγή συμπεριφοράς. Αντίθετα ήταν πολύ δραστήρια σε όλη την στήλη του νερού κανένα ίχνος νωχελικότητας ή κάτι περίεργο στην συμπεριφορά τους.

Παρά αυτά θα φτιάξω μια κατασκευή με ανεμιστήρες από τώρα να είμαστε έτοιμοι για το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι το μόνο που παρατήρησα ήταν η άλγη είχε πάρει τα πάνω της επικίνδυνα.

Η αλλαγές είναι ένα θέμα, δεν είναι και το πιο εύκολο να βάζεις όλο τον μηχανισμό μπροστά κάθε φορά. Ϊσως το δω για κάποιο πιο αυτόματο σύστημα. Αλλά θα πρέπει να λείπει η γυναίκα όταν θα αρχίσω τα τρυπήματα.

Πάντως με τα χρυσόψαρα τουλάχιστον μέχρι τώρα είδα πολλά πράγματα που δεν ευθυγραμμίζοντε ακριβώς με τις παρατηρήσεις της ψαροκοινότητας.

Όσο αφορά τα φυτά. Φυτά έφαγαν μόνο όταν τα φύλλα τους είχαν μαλακώσει από άλλη αιτία πρώτα. Ζωντανό ιστό που αναπτύσσετε κανονικά δεν πειράξανε ποτέ. Αυτό που βλέπω εγώ, είναι να τσιμπάνε σαν να θέλουνε, να βοσκήσουν, την άλγη στην επιφάνεια των φύλλων και δεν δαγκώνουν άκρες. -- Τουλάχιστον μέχρι στιγμής

Έχω επενδύσει πολύ αγάπη - χρόνο αλλά και χρήματα για να χάσω έστω ένα από τα αγαπημένα μου ψαράκια. Μπορεί να ήταν φτηνά όταν τα πρωτοπήρα αλλά τώρα η αξία τους για εμένα έχει εκτοξευτεί. Τα παιδιά μου τους έχουν δώσει ονόματα και όποτε έρχονται φίλοι τους δείχνουν το ενυδρείο τους υπερήφανα.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αντισταθώ σε νέους πειραματισμούς και αλλαγές στο μικρό μου οικοσύστημα, πρέπει όλο κάτι να προσθέσω να αφαιρέσω και να αλλάξω. Το ενυδρείο μου δεν νομίζω ότι θα ωριμάσει ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-15, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα Πλατυ διάβασε εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...rus-maculatus/
μικρότερη θερμοκρασία έχουν τους 20. Στους 18 δεν είναι απαραίτητο να πεθάνουν, απλά ταλαιπωρούνται.
Με τις μεγάλες θερμοκρασίες πάλι δεν είναι απαραίτητο να πεθάνουν ή να τα δεις νωχελικά, ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους , πληθαίνουν οι ρύποι, μειώνεται το οξυγόνο και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής τους. Έχουν ανοχές τα ψάρια σε θερμοκρασίες έξω από τα όρια τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πεθάνουν. Τις διαφορές στη συμπεριφορά τους ή την ανάπτυξη δεν την βλέπεις άμεσα, αλλά μακροπρόθεσμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-15, 09:57
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σίγουρα θα έχεις δίκαιο και δύσκολα μπορώ να διαφωνήσω

Μην ξεχνάμε όμως, ότι όλες οι μελέτες βασίζονται σε στατιστική ανάλυση των παρατηρήσεων. Σημ. Η στατιστική είναι κάτι που γνωρίζω καλά. Έχω σχεδιάσει πολλά πειράματα και διεκπεραιώσει την ανάλυση των δεδομένων τους.

Όλα αυτά , θα πρέπει να τα δει κανείς ως μπούσουλα και όχι ως νόμο. Γιαυτό βλέπεις ότι ακόμα και οι ειδικοί δημοσιεύουν διαφορετικά ευρη συνθηκών άριστης διαβίωσης. "Δεν συμφωνούν ακριβώς σχεδόν ποτέ". Αυτό δεν οφείλετε στο ότι η μελέτη τους είναι τσαπατσούλικη ή πρόχειρη. Απλά η παραλακτικότητα του περιβάλλοντος και του εκάστοτε γενότυπου έχει μεγάλο εύρος, πράγμα που είναι φυσικό. Δεν έχουμε να κάνουμε με μηχανές.

Μετά τι σημαίνει μακροπρόθεσμα, τι σημαίνει προσδόκιμο ζωής.?

Εμείς τον χειμώνα δεν ταλαιπωρούματστε, οι θερμοκρασίες που ζούμε και αισθανόμαστε άνετα ποιες είναι. Το καλοκαίρι η συμβουλή είναι 25-30 και το χειμώνα 17-18. Αν είναι πιο πάνω ή πιο κάτω τι γίνεται μειώνετε το προσδόκιμο ζωής έχουμε βλάβες μακροπρόθεσμα. Δεν νομίζω. Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στα ψάρια του ενυδρείου. Σε παραγωγικά ζώα πάντως (που γνωρίζω) οι θερμοκρασίες έχουν τελείως διαφορετικό αντίκτυπο.

Πιστεύω ανεξάρτητα από τις θεωρητικές θερμοκρασίες ή οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες το κριτήριο δεν πρέπει να είναι μόνο θεωρητικό αλλά και η συμπεριφορά του ζώου. Και εμείς στον καύσωνα ταλαιπορούμαστε οι λειτουργίες μας περιορίζονται, δεν νοιώθουμε άνετα κλπ. Αλλά πάρα αυτά συνεχίζουμε κανονικά τις δραστηριότητες μας.

Μετά μην παραβλέπουμε το γεγονός ότι πολύ λίγοι από εμάς προσέχουμε τον εαυτό μας και φροντίζουμε για εμάς τους ίδιους οι παράμετροι του περιβάλλοντος μας να είναι βέλτιστοι. Ενώ θα μπορούσαμε σχετικά εύκολα. Για παράδειγμα εγώ, που έχω κάποια κιλά παραπάνω βάρος, εχθές δεν θα έπρεπε να φάω πίτα με γύρω το μεσημέρι που δεν πήγα σπίτι αλλά κάποιο φρούτο ή λαχανικό. Ούτε το κομμάτι μηλόπιτα το βράδυ.

Όλα αυτά ως όρεξη για κουβέντα και χωρίς καμία διάθεσης κριτικής ή απομείωσης σε αυτά που γράφετε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-15, 11:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σίγουρα δεν υπάρχει θέμα απαξίωσης των απόψεων του καθενός.
Συζήτηση κάνουμε για να μάθουμε , να κατανοήσουμε καλύτερα αλλά ακόμα και να εμβαθύνουμε τις διαδικασίες έτσι ώστε να βελτιώσουμε το τρόπο διαβίωσης (και όχι επιβίωσης) των ζώων που φιλοξενούμε.
Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν είναι απόλυτα ανά άτομο αυτά που αναφέρονται, αλλά είναι στατιστικές μελέτες που έχουν γίνει για κάποια χρονική περίοδο σε ανάλογο πλήθος ατόμων αυτού του είδους, που σημαίνει πως μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις κάποια άτομα (ψάρια) να επιβίωσαν σε κάποιες ακραίες συνθήκες αλλά αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να συμβεί στο μεγαλύτερο μέρος ενός πληθυσμού αυτού του είδους. Σε κάθε ζώο υπάρχει και η ατομικότητα, όπως συμβαίνει και με εμάς τους ανθρώπους.
Τώρα τι είναι προσδόκιμο ζωής, και πως επηρεάζεται. Με μελέτες έχουν καταγράφει κατά μέσον όρο η μέγιστη ηλικία που έχουν φτάσει αυτά τα ζώα χωρίς να πεθάνουν από κάποια ασθένεια ή να έχουν γίνει θήραμα κάποιου θηρευτή, αυτό μας δίνει το προσδόκιμο ζωής. Έχει παρατηρηθεί όμως πως σε κατάσταση αιχμαλωσίας αυτό το όριο κάποιες φόρες μεγαλώνει, και αυτό ίσως γιατί υπάρχει ένα πιο προστατευόμενο περιβάλλον, από ασθένειες ή από θηρευτές, και θεωρώ πως και αυτός είναι ο στόχος μας σαν χομπίστες, τα ζώα που φιλοξενούμε να εξαντλήσουν αυτό το όριο. Πχ τα χρυσόψαρα έχουν προσδόκιμο ζωής γύρω στα 20-25 χρόνια αλλά έχει καταγραφεί και χρυσόψαρο που έζησε 43-45 χρόνια.
Τώρα για παραμέτρους και θερμοκρασίες , η άποψη μου είναι πως για καλύτερη διαβίωση μέσα σε αυτό το στενό χώρο που τους προσφέρουμε θα πρέπει οι παράμετροι του περιβάλλοντος να είναι όσο πιο κοντά στα όρια που αναφέρονται, όχι ότι στο περιβάλλον που ζουν δεν θα υπάρξουν και ακραίες καταστάσεις, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το ζώο έχει πολλές εναλλακτικές , και μπορεί να βρει σημεία που να το κάνουν να νιώθει και να ζει πιο άνετα, όπως πχ να πάει σε βαθύτερα νερά που οι θερμοκρασίες είναι πιο σταθερές ή ακόμα να πάει κοντά σε κάποια εκβολή ποταμού που τα νερά είναι πιο πλούσια σε οξυγόνο ή πιο χαμηλές θερμοκρασίες σε περίπτωση καύσωνα. Μέσα σε ενυδρείο όμως δυστυχώς δεν τους παρέχουμε αυτές τις δυνατότητες. Και για αυτό το λόγο συστήνουμε να μην έχουμε είδη που ζουν στη φύση σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Όταν ζουν σε περιβάλλον που δεν έχουν συνηθίσει τότε τακτικά παρατηρούνται ασθένειες . Και ο λόγος είναι ότι λόγω των ακραίων καταστάσεων που βιώνει ο οργανισμός του , το ψάρι προσπαθεί να κρατήσει ανεπηρέαστο το εσωτερικό του περιβάλλον από το εξωτερικό , και αυτό έχει άμεση επίδραση στο ανοσοποιητικό σύστημα του ψαριού που υπολειτουργεί με αποτέλεσμα ο οργανισμός του ψαριού να είναι εκτεθειμένος, και να μη μπορεί να ανταποκριθεί σε πιθανή εισβολή από βακτήρια, μύκητες ή παράσιτα. Έτσι το ζώο είναι πολύ πιο εύκολο να ασθενήσει ή να μολυνθεί αφού ο αμυντικός μηχανισμός υπολειτουργεί. Έτσι καταλαβαίνουμε πως τις περισσότερες φορές μια ασθένεια είναι λόγω αδυναμίας του οργανισμού να αμυνθεί και όχι γιατί βρέθηκε στο δρόμο του κάποιο μικρόβιο ή παράσιτο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-15, 12:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

idimos να χαίρεσαι το ενυδρείο σου!
Παρόλο ότι πιστεύω τα χρυσόψαρα είναι καλύτερα μόνα τους, όσον αφορά τα πλάτυ δεν νομίζω ότι ταλαιπωρούνται ιδιαίτερα αν πάρουμε υπόψη την κατώτερη θερμοκρασία που τα διατηρείς, τη διάρκεια του χειμώνα στη περιοχή σου, την ομαλή και αργή προσαρμογή τους και το ότι τα συγκεκριμένα ψάρια (αν και αυτά είναι εκτροφής) ζουν και επιβιώνουν σε υδάτινα συστήματα με μεγάλες διακυμάνσεις παραμέτρων.
Ωστόσο ενδιαφέρουσα για το θέμα είναι και αυτή η μελέτη http://scielo.br/pdf/rbzool/v18s1/v18supl1a07.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-15, 13:18
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Και πάλι δεν μπορώ να διαφωνήσω σε τίποτα από τα γραφόμενα σου.
Η ατομικότητα έχει την σημασία της. Όπως και επίσης το γεγονός ότι το ζώο είναι αιχμάλωτο και δεν μπορεί να ''διαλέξει'' άλλο χώρο να ζήσει. Οι επιλογές του είναι αρκετά περιορισμένες.
Παρακολουθώντας για αρκετό καιρό παρόμοιες συζητήσεις γύρω από το θέμα σε Ελληνικά και ξένα forum. Παρατηρώ ότι οι συνχομπίστες είναι μοιρασμένοι σε ανάμεσα σε δυο ακραίες, ας πούμε θέσεις.

α. Στα ζώα πρέπει να παρέχονται όσο δυνατών παρόμοιες συνθήκες με το φυσικό τους περιβάλλον. Είναι πουριτανοί του είδους.

β. Τα ζώα φυτά είναι διακοσμητικά και παιγνίδια με μόνο λόγω ύπαρξης να ευφράνουν το θεατή. Η μίξη και διάταξη τους καθορίζετε περισσότερο από την αισθητική του ιδιοκτήτη και λιγότερο ή καθόλου από το περιβάλλον που προέρχεται. Οι ανάγκες του ζώου έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Είναι τα τρία πουλάκια κάθονται του είδους

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι βρισκόμαστε κάπου ενδιάμεσα.

Νομίζω ότι ελάχιστη στήνουν ένα ενυδρείο για να παρατηρήσουν ένα ζώο στο πραγματικό του περιβάλλον και να το μελετήσουν. Από την άλλη ελάχιστη δέχονται αβασάνιστα να κακομεταχειρήσουν εν γνώση τους ένα οργανισμό απλά για το κέφι τους.

Και δεν πρέπει να γελιόμαστε τα περισσότερα ζώα που έχουμε στα ενυδρεία μας ή σε άλλα λιγότερο ή περισσότερο φυσικά κλουβιά. Επιλέχθηκαν και αναπαράχθηκαν για αυτό το σκοπό. Δεν, θα υπήρχαν διαφορετικά. Χρυσόψαρα στην φύση απλά δεν υφίστανται και αν υπάρχουν όλα τα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά που έχουν επιλεχθεί από τον άνθρωπο, για αισθητικούς λόγους θα εξαφανιστούν στους άγριους πληθυσμούς. Αυτό είναι βέβαιο.

Όσο αφορά τις συνθήκες διαβίωσης, αναλόγως πως το βλέπει κανείς σε σχέση με τον φυσικό τρόπο ζωής, τα περισσότερα ζώα συντροφιάς ζουν σε ένα χρυσό κλουβί. Μη τρέφουμε αυταπάτες στην φύση δεν έχουμε χρόνο για μελαγχολία και στρες, παρά μόνο για δύο λόγους αναζήτηση τροφής και προστασία από θηρευτές. Ούτε κατά διάνοια δεν παίζει η πολυετή επιβίωση για το 99% των ατόμων που γεννιούνται και ζουν ελεύθερα σε φυσικό περιβάλλον.

Ο θάνατος επέρχεται πολύ νωρίτερα από ''φυσικά αίτια''.
-------------------------
Ευχαριστώ Κλεόβουλε για την μελέτη που έστειλε.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό το paper
Νομίζω ειδικά στο topic ''Determination of thermal tolerance""
Περιγράφετε πολύ ωραία αυτό που συζητάμε.
Τα δικά μου ψαράκια δεν έδειξαν, τουλάχιστον το χειμώνα που μας πέρασε κανένα σύμπτωμα από τις συμπεριφορά που περιγράφετε σε χαμηλές θερμοκρασίες αλλά ούτε και στις υψηλές.
Ήταν πάντα ζωηρότατα ορμούσαν στην τροφή και σε ότι άλλο τους κινούσε το ενδιαφέρον για να κάνουν τα σπρίντ τους.

Επίσης τώρα έχουν διανύσει τους 18 μήνες από τους maximum 36 της ζωής τους. Άρα πάμε καλά χαχα.!!!

Τίποτα από αυτά φυσικά δεν αναιρεί από τα όσα επισήμανε ο φίλος Takis.

Επίσης συμφωνώ ότι για τα χρυσόψαρα, το καλύτερο είναι να μόνα τους. Χωρίς πολλά φυτά και άλλα ψάρια.

Αλλά είπαμε, είναι και η δεύτερη κατηγορία χομπιστών η <<άντε για>> "!!!!
Ως γνωστών μπορούμε να αντέξουμε τα πάντα εκτός απο τον <<<πειρασμό>>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη idimos : 26-11-15 στις 13:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-15, 14:44
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, εμένα που δεν ξέρω καλά, μπορείτε να μου δείξετε μια φωτογραφία τι λέτε "συνεφάκια" και επίσης κάποια επιπλέοντα φυτά που έχεις στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-15, 14:53
aquaristas12 Ο χρήστης aquaristas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

συνεφακια ειναι αυτα τα ψαρακια https://en.wikipedia.org/wiki/White_...ountain_minnow

τα επιπλεοντα φυτα που εχει το ενυδρειο ειναι αυτα http://www.istellas.gr/aquarium/my_p...tratiotes.html
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρυσοψαράδικο ChocolatePuma Ενυδρεία με χρυσόψαρα 147 03-07-16 14:49
55lt Χρυσοψαράδικο Harris1 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 20 26-09-15 11:19
Αυγά σε χρυσοψαράδικο arion-p Αναγνωρίσεις ειδών 5 11-07-15 11:21
Νέο χρυσοψαράδικο giotiss Χρυσόψαρα 13 07-08-13 13:06
Χρυσοψαράδικο: Η εξέλιξη! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 78 08-11-10 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07679 seconds with 15 queries