Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-17, 19:30
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Spray bar

Εχω στα ενυδρεια μου στο καθε ενα απο 2 spray bar θα ηθελα να ρωτησω ,ειναι καλυτερα να τα εχω τοποθετημενα 4-5 ποντους να πεφτει το νερο κατακορυφα προς τα κατω κανοντας μεγαλη αναταραχη της επιφανειας του νερου η να τα εχω παραλληλα με την επιφανεια σχεδον μεσα στο νερο κοιτωντας οι τρυπες στα πλαγια προς το κεντρο του ενυδρειου και να κανουν απλα κυματα, και ρευματα, χωρις να κανουν φυσικα τοσο θορυβο και η επιφανεια να ειναι ποιο ηρεμη ; με ενδιαφερει η σωστοτερη λειτουργια ολου του συστηματος και το πως το βλεπουν τα ψαρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-17, 23:20
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Συνήθως κάνουμε αναταραξη επιφάνειας για να μην μένει πρωτεϊνικό φιλμ και για οξυγόνωση του νερού. Βάλε το παράλληλα με την επιφάνεια ώστε να μην έχεις πολύ θόρυβο αλλά να κάνει και κυματισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-17, 03:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω τα βαζω μεσα στο νερο (για να μην ακουγεται πολυ το πλιτσι πλιτσι) και ελαφρα να κοιτανε προς τα πανω (για να κανουν κυματακι).
Αυτο φυσικα υπο νορμαλ συνθηκες ιχθυοφορτωσης και θερμοκρασιας νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-17, 13:42
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Στα δυο απο τα τρια ενυδρεια εβαλα ta spraybar παραλληλα με το νερο τωρα σαφως ακουγονται πολυ λιγοτερο και πιστευω πως κι αυτο αρεσει στα ψαρια, θα εχουν ομως ικανοποιητικη οξυγονωση ; μιας και οι φυσαλιδες ειναι πολυ λιγοτερες και δεν εχω μεσα πετρα με φυσαλιδες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-17, 13:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αν έχεις κυματισμό/ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού θα έχεις καλύτερη οξυγόνωση απ' ότι με τις φυσαλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-17, 14:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos70 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα δυο απο τα τρια ενυδρεια εβαλα ta spraybar παραλληλα με το νερο τωρα σαφως ακουγονται πολυ λιγοτερο και πιστευω πως κι αυτο αρεσει στα ψαρια, θα εχουν ομως ικανοποιητικη οξυγονωση ; μιας και οι φυσαλιδες ειναι πολυ λιγοτερες και δεν εχω μεσα πετρα με φυσαλιδες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τα βαζω μεσα στο νερο (για να μην ακουγεται πολυ το πλιτσι πλιτσι) και ελαφρα να κοιτανε προς τα πανω (για να κανουν κυματακι).
Αυτο φυσικα υπο νορμαλ συνθηκες ιχθυοφορτωσης και θερμοκρασιας νερου.

....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις κυματισμό/ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού θα έχεις καλύτερη οξυγόνωση απ' ότι με τις φυσαλίδες.
Απο συζητησεις με τους δισκαδες (κατεξοχην ενδιαφερομενους για την οξυγονωση λογω υψηλης θερμοκρασιας και μεγαλης ιχθυοφορτωσης) και τους πιο ειδικους (Makchem κλπ), η αεραντλια υπερτερει.
Υπαρχουν προυποθεσεις για να ανταγωνιστει η απλη αναταραξη του νερου την αεραντλια.
Μια απο αυτες ειναι οτι πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο, σε ολα τα σημεια του.
Η κατακόρυφη κίνηση του νερού με τη αεραντλια και η μεταφορα νερου απο τα χαμηλα επιπεδο στα ανωτερα, διευκολυνει σε ολους τους τομεις την επαρκη οξυγονωση.
Εγω που δεν εχω αεραντλια και αρκουμαι με τον κυματισμο απο το spraybar, ξεχασα να πω οτι εχω wave maker (κυκλοφορητη) μεσα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-12-17 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-17, 14:34
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

αργοτερα θα το κανω και στο τριτο ενυδρειο ,λογο χρονου τα εφτιαξα μονο στα δυο,αφου οι σωληνες των φιλτρων ( δυο εξωτερικα φιλτρα σε καθε ενυδρειο) ειναι σχεδον στο πατω και βγαζει νερο το spray bar στην επιφανεια αρα κυκλος γινεται οποτε να μην ανησυχω και ας μην βλεπω φυσαλιδες οπως πριν,ευχαριστω παιδια για τις αποψεις σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-17, 20:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο συζητησεις με τους δισκαδες (κατεξοχην ενδιαφερομενους για την οξυγονωση λογω υψηλης θερμοκρασιας και μεγαλης ιχθυοφορτωσης) και τους πιο ειδικους (Makchem κλπ), η αεραντλια υπερτερει.
Υπαρχουν προυποθεσεις για να ανταγωνιστει η απλη αναταραξη του νερου την αεραντλια.
Μια απο αυτες ειναι οτι πρεπει να υπαρχει καλη κυκλοφορια στο ενυδρειο, σε ολα τα σημεια του.
Η κατακόρυφη κίνηση του νερού με τη αεραντλια και η μεταφορα νερου απο τα χαμηλα επιπεδο στα ανωτερα, διευκολυνει σε ολους τους τομεις την επαρκη οξυγονωση.
...
Διαφωνώ με τους δισκάδες ότι η αεραντλία υπερτερεί (έτσι τουλάχιστον όπως το διατυπώνεις).
Φυσικά δεν έγραψα εδώ ένα άρθρο για την καλύτερη οξυγόνωση του ενυδρείου και σίγουρα παίζουν ρόλο αρκετοί παράγοντες.
Ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να παίρνουμε υπόψη είναι η θερμοκρασία του νερού καθώς όσο πιο ζεστό είναι το νερό τόσο λιγότερο οξυγόνο συγκρατεί. Γι αυτό και σε ένα πχ δισκάδικο πρέπει να ενισχύσουμε την οξυγόνωση.
¶λλοι παράγοντες είναι η καλή ή κακή κυκλοφορία, η ύπαρξη ή όχι φυτών, αν το νερό είναι γλυκό ή αλμυρό, ο αριθμός των ζωντανών, η ύπαρξη οργανικών υλικών υπό αποσύνθεση, η ύπαρξη καπακιού κλπ.
Ωστόσο αυτό που εγώ θεωρώ σημαντικότερο είναι η μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια του νερού που έρχεται σε επαφή με τον αέρα. Παράδειγμα, ένα ενυδρείο με επιφάνεια 1τμ αλλά τα ίδια λίτρα με ένα άλλο με επιφάνεια 0,5τμ θα έχει καλύτερη οξυγόνωση.
Η ανταλλαγή αερίων γίνεται βασικά στην επιφάνεια του νερού ή για να το πω αλλιώς, εκεί που έρχεται το νερό σε επαφή με τον αέρα και μπορεί να προσλάβει οξυγόνο. ¶λλο παράδειγμα, μια λίμνη με έντονα κύματα πχ λόγω ανέμων, σε σύγκριση με μια λίμνη ίδιου βάθους/όγκου/θερμοκρασίας κλπ αλλά με ακύμαντη επιφάνεια, έχει πολύ μεγαλύτερη οξυγόνωση του νερού.
Στο ενυδρείο μας, οι μπουρμπουλήθρες της αεραντλίας μπορεί να βοηθούν σε κάποιο βαθμό στην κυκλοφορία του νερού ή ακόμα και στην οξυγόνωση του (όταν αυτές σκάνε στην επιφάνεια) αλλά δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να συγκριθεί η αποτελεσματικότητα τους σε σύγκριση ακόμα πχ και με ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που έχει μια σχετική ροή και με ένα σπρέϋμπαρ αναταράσσει την επιφάνεια.
*Ένας άλλος τρόπος ικανοποιητικής οξυγόνωσης, σε περίπτωση που κάποιος ενοχλείται από τον θόρυβο του κυματισμού, θεωρώ ότι είναι η χρήση diffuser στην έξοδο του φίλτρου. Αυτό δημιουργεί αυξημένη πίεση στην έξοδο του νερού ενισχύοντας την κυκλοφορία και χιλιάδες μικροφυσαλίδες πολλαπλασιάζοντας την επιφάνεια του νερού που έρχεται σε επαφή με τον αέρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
spray bar panos70 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 11-04-14 17:05
Τάπα spray bar pkas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 03-02-14 17:34
spray bar achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 29-01-10 05:25
Spray bars accnt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 22-12-07 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04365 seconds with 15 queries