Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-03, 04:34
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

καταρχην ειμαι αρκετα χαρουμενος που βρηκα ενα ελληνικο site με ενα απο τα αγαπημενα μου χομπι.οποτε συνχαριτηρια στα ατομα που το ξεκινησαν

εχω ασχοληθει με αυτο το χομπι 3,5 χρονια αλλα τελικα μαλλον δεν ηταν αρκετα για να μαθω.ξεκινησα με ενα ενυδρειο 75 λιτρων παρεα με τον κολλητο μου.καταφεραμε να φτιαξουμε αλλα 2 αργοτερα 75 και 60 λιτρων ενυδρεια σε ενα καμαρακι στην αυλη μου.χαναμε ψαρια συχνα και αυτο λογο ελειψεις γνωσεων. ενα παραδειγμα ηταν οτι τα ενυδρεια ειχαν μονο ενα πορολυθο και ενα θερμοστατη πουθενα φιλτρο. πριν απο 3 χρονια εγινε μια μεγαλη διακοπη ρευματοσ για 2 μερες.τα χασαμε σχεδον ολα απο τα 120 ψαρια.μονο 2 εζηζαν.

τα παρατησα αλλα αποφασισα να ξαναρχισω.αυτη την φορα θελω να γινει σωστα για 'υτο και θελω βοηθεια. παραγγειλα ενα ενυδρειο 50 χ 45 χ 45 χωριτηκοτητας 80 λιτρων.απο εξοπλησμο δυστηχως εχω μονο ενα θερμοστατη 100watt της thermal.πιστευω οτι φτανει.σκοπευω να παρω ενα εσωτερικο φυλτρο επιτελους.και τελος μια αεραντλια για τον πορολυθο που εγω παλια τον ειχα κατω απο το πλακακι.τι να κανω τι ειναι πιο σωστο? μου ειπαν δεν χρειαζεται πια το πλακακι να το βαλω απλα μεσα στο χαλικι.να τον βαλω σε μπαστουνι να βαλω πλακακι η οχι?

εκτος απο τα 2 κλασσικα φαρμακα τι αλλο μπορω να παρω για να τεσταρο το νερο.

το ενυδρειο το παιρνω το σαββατο και τον εξοπλισμο μαλλον σημερα το απογευμα.αν μπορειτε πειτε γνωμες δεν θελω να εχω απλα ψαρια οπως οταν ημουν 15 ειμαι 20 πλεον και θελω να γινει σωστα.να μην με πιανει ο καθε καταστηματαρχης κοροιδο.

συμπληρωνω οτι υπαρχει και το 1 παλιο ενυδρειο 75 λιτρων το οποιο δεν κανει τιποτα και θελω συντομα να μπει και αυτο σε λειτουργια.

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα και για τυχον ορθογραφικα λαθη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-03, 05:27
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Καλός ήρθες.
Πρώτον βιάζεσαι .Μην αγοράσεις τίποτα περίμενε λίγο ,πες τι θέλεις και θα πάρεις και ανάλογες προτάσεις .
Για αρχή δεν χρειάζεσαι πωρόλιθο και αεραντλία από την στιγμή που θα βάλεις κάποιο φίλτρο .Έχεις σκεφτεί να βάλεις κάποιο εξωτερικό μιας και για μένα τα εσωτερικά δεν είναι και ότι τι καλύτερο.
Το ενυδρείο σου έχει λίγο περίεργες διαστάσεις και θα σε περιορίσει στο τι μπορείς να βάλεις μέσα .Τι ψαριά θέλεις ;
Τα δυο φάρμακα ποια είναι ; Γιατί εκτός από αντιχλωριακο δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο σε <<ζουμιά>>.
Ρίξε λίγο διάβασμα στο Board.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-03, 12:57
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον obelix για εξωτερικό φίλτρο.
Τα πλακάκια τον πορόλιθο και την αεραντλία μην τα βάλεις καθόλου.
Απότι καταλαβαίνω <<φάρμακα>> θα εννοείς τα test kit.
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.
Αυτά που χρειάζεσαι για αρχή είναι
1) test NH3/NH4 Αμμωνίας με προτίμηση στην Aquarium Pharmaceuticals
http://www.petsmart.com/products/product_13118.shtml

2) test NO2 Νιτρώδη με προτίμηση τις TETRA
3) test NO3 Νιτρικά με προτίμηση τις TETRA
http://www.seatrademarine.com/Mercha...egory_Code=WTK

Τα παραπάνω τεστ κίτ στα εχω γράψει για τον λόγο ότι σου ψόφησαν ψάρια στο παρελθόν

4)Και κάποιο αντιχλωριακό.

Και το κυριότερο
Προσπάθησε να κατανοήσεις τον «κύκλο» του Αζώτου.

Ξεκίνησε διαβάζοντας πρώτα απο εδώ.
http://tsamis.aaquaria.com/aquastart.htm
Και για τον κύκλο αζώτου & βιολογικό φίλτραρισμα εδώ
http://tsamis.aaquaria.com/Filters3.htm
Και ότι άλλες απορίες έχεις εδώ είμαστε όλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-03, 14:12
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

ευχαριστω για τον χρονο σας

το ενυδρειο εχει πολυ κουλες διαστασεις αλλα δεν γινοταν αλλιως θα μπει στο δωματειο μου και δεν υπαρχει πολυς χωρος. στην αρχη θα πηγαινα για ενα 50 χ 40 χ 30 αλλα ειπα οτι αφου μπορω να κανω παραγγελεια να μεγαλωσω το ενυδρειο οσο μπορω.οποτε κερδισα και 20 λιτρα παραπανω.σε αυτο το ενυδρειο θα μπουν μικρα ψαρια νεον γκαμπυ κ.τ.λ.το εχω παραγγειλει απο την τριτη.με λαμπα θα παει 90ευρο.η τιμη πως σας φαινεται?

γενικα ευκολα ισως ψαρια και αργοτερα θα φτιαξω και το αλλο για καποιο πιο δυσκολο ψαρι.δηλαδη το πρωτο θα ειναι αυτο που λεμε κοινωνικο ενυδρειο.εξωτερικο φιλτρο δεν νομιζω λογο κοστους και δεν με περνει τωρα χωρις ομως να το αποκλειω για το μελλον.

το φιλτρο καθαριζει, ο θερμοστατης ζεσταινει η τρομπα δεν κανει την οξυγονοση του νερου δεν θεωρειτε απαραιτητη?

απο φαρμακα σιγουρα ανιχλωρικο και ενα 2ο μπουκαλι το οποιο απο οτι εχω καταλαβει ειναι βακτηρια για να κανει το νερο τον κυκλο του.απο τεστ αυτα ηθελα να μαθω για να κανω σωστα το νερο.αν τυχων και εχω προβλημα με αμμωνια π.χ. υπαρχει καποιο φαρμακο στο εμποριο η κανω κατι διαφορετικο.το μαγαζι που θα παρω τα φαρμακα εχω προιοντα στης SERA νομιζω.

σε γενικα πλαισια παντως καταλαβα οτι πορολιθο και αεραντηλια δεν βαζω.ειναι περιτο αφου θα βαλω φιλτρο.τωρα το φιλτρο να παρω καποιο 100 λιτρων η καποιο μεγαλυτερο γιατι ενα μαγαζι πηγε να μου πασαρει για 150 λιτρα ενω το ενυδρειο θα ειναι 78 λιτρα μειων 8 λεω απο χαλικι και αλλες ιστοριες 70 λιτρα.

ελεγα να βαλω και φυσικα φυτα αλλα αποκλειστηκε οταν διαβασα το φορουμ εδω.παρα ειμαι νεος για να παω για κατι τοσο δυσκολο.

ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-03, 15:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειχα την εντυπωση οτι διαβαζοντας στο φορουμ θα καταλαβαινες οτι τα φυτα δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο λενε καποιοι. Μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα που δεν εχουν απαιτησεις, οπως Hygrophylla difformis (ντοματια), Hygrophilla polysperma, Ceratophyllum demersum, Elodea densa, Anubias species, και άλλα ευκολα φυτα. Δεν χρειαζεται καν να τα αγορασεις, μπορουμε να στα δωσουμε εμεις.

Φιλτρο καλο θα ειναι οντως να μπει αυτο για τα 150 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-03, 16:04
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

μαλλον υπερβολικο το εγραψα εγω

απλα εχω κανει αρκετα λαθη στο παρελθον και για 'υτο σκεφτηκα να στεισω πρωτα το ενυδρειο και μετα κανω κανενα πειραμα.απλα δεν σκοπευω να βαλω απο την αρχη φυτα μεσα.ευχαριστως να βρεθουμε να παρω φυτα και μαλιστα να τα πληρωσω δεν ειμαι τσαμπατσης.

σκοπευω αν γινεται να ζητησω απο το μαγαζι που θα παρω αν γινεται και 2-3 λιτρα νερο.θα ειναι στρωμενο νερο οποτε θα βοηθησει νομιζω απλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευτω.

και τελος καποιο μαγαζι που ειχα ρωτησει μου ειπε οτι θα πρεπει να παρω και ανακυκλωτηρα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-03, 17:46
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Tα λιγα λιτρα νερου που θα παρεις θα σου ειναι τελειως αχρηστα.Απλα ειναι πολυ λιγα...Χρησιμοποιησε το υγρο με τα βακτηριδια και ακολουθησε πιστα τις οδηγιες.Η απλα ξεκινα το ενυδρειο σου με νερο και φιλτρα ολα ετοιμα και ριχνε λιγη τροφη καθε ημερα για 20 περιπου ημερες-ΧΩΡΙΣ- ψαρι μεσα.Αφου βεβαιωθεις οτι οι μετρησεις σου ειναι καλες,τοτε κανε μια καλη αλλαγη νερου και βαλε μεσα τα ψαρακια σου σε ετοιμο στρωμενο νερο+ενυδρειο.

Για φιλτρο ΠΑΝΤΑ πρεπει να περνουμε οτι καλυτερο μπορουμε, σε καποια λογικα πλαισια παντα.Η περιπτωση για το φιλτρο 150 λιτρων ειναι μια χαρα,ΟΧΙ ομως κατι λιγοτερο,το γιατι θα το καταλαβεις οταν ελθει η ωρα της συντηρησης και του λαθους απο εσενα.

Τα guppy ειναι τελεια για το νερο μας στην Ελλαδα αλλα τα Νεον δεν κανουν με τιποτα.Θελουν μαλακο νερο και στο δυκτιο μας εχουμε ΜΟΝΟ σκληρο νερο.

Ο πωρολιθος εχει χρησιμοτητα αλλα οταν εχεις ενα φιλτρο που στην εξοδο του βγαζει αερα (σχεδον ολα τα φιλτρα το διαθετουν) τοτε απλα δεν υπαρχει λογος να μπει.

Ακολουθησε τις οδηγιες που σου δινουν τα παιδια εδω και παρολο που στην αρχη θα σου φανει παραξενο η υπερβολικο θα δεις εν καιρο πως ετσι επρεπε να γινει κα τα ψαρακια σου θα πεθαινουν μονο απο βαθια γεραματα....

Καλως ηλθες
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-03, 18:03
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

H τιμη του ενυδρειου ειναι καλη, για κσετη γυαλλα και λαμπες.Αρκει να μη χρειαζεται να τοποθετησεις εσυ τα μπαλαστ.

Οσο για τα φυτα που λες...κι εγω το ιδιο με σενα πιστευα οταν ξεκινησα το ταξιδι μου στο φορουμ αλλα τωρα που εβαλα φυτα βλεπω οτι θα μπορουσα να τα εχω βαλει και τοτε που νομιζα οτι δεν ειμαι ετοιμος ακομη για φυτα.Οποτε προτεινω να βαλεις.

Θα μπορουσες να του ζητησεις να βαλει το φιλτρο σου σε λειτουργια μερικες μερες σε ενα δικο του στρωμενο ενυδρειο για να μαζεψει οτι χρειαζεται.Σιγουρα ομως υπαρχει και η περιπτωση να κολλησεις και κατι κακο για τα ψαρια σου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-03, 18:17
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Στο θερμαντήρα και στο φίλτρο μην κανείς τσιγκουνιές .
Προσοχή στην μάρκα του φίλτρου γιατί υπάρχουν ορισμένα που κάνουν θόρυβο και δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο ιδίως αν κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο .Την αγορά του εξοπλισμού μέσω internet την έχεις σκεφτεί θα σου κατεβάσει το κόστος πολύ .
Φυτά θα βάλεις πάει και τελείωσε .
Προσοχή στο χαλίκι και στις πέτρες ζητά να είναι ουδέτερες π.χ το χαλίκι να είναι χαλαζιακο .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-03, 19:12
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

λοιπον παιδες ευχαριστω παρα μα παρα πολυ δεν περιμενα τετοια βοηθεια :P :P :P

το ενυδρειο μου αρεσει να εχει πολλα φυτα οποτε θα χρειαστω αρκετα αλλα θα πρεπει να μπουν αφου εχει στρωσει το νερο απο οτι εχω καταλαβει.θα βαλω τα ευκολα για αρχη.ψευτικα να μην βαλω καθολου λετε? να βαλω μονο αληθινα?

το μεγαλο ερωτημα:η παραγγελεια του ενυδρειου δωθηκε τεταρτη αρα max το ενυδρειο εχει 2 μερες στην καλητερη περιπτωση κολλημενο.εγω ημουν ετοιμος να το βαλω αυριο το απογευμα στο δωματιο μου με νερο και φαρμακα ωστε να φτιαχτει το νερο.η σιλικονη απο 'τι ξερω στεγνωνει αμεσως λετε να περιμενω η να κανω το πειραμα.κατω απο το ενυδρειο λεω να βαλω ενα λεπτο στρωμα απο φενιζολ οπως προτεινουν αρκετοι σε αλλα ποστ αλλα αυτο που πουλανε για πολυκατοικιες ειναι αρκετα χοντρο.κατι πιο λεπτο κανει?

χαλικι εχω απο τα παλια ενυδρεια παρα πολυ!!!σκοπευω αφου το πλυνω μεχρι αιδιας να το βρασω ωστε να σκοτωσω βλαβερες ουσιες που εχενε μπει τα 3 χρονια απραξιας του.το εχω παρι απο petshop ειναι ενυδρειου οχι απο νταμαρια

για φιλτρο εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο γιατι το ενυδρειο θα ειναι ακριβως διπλα στο κρεβατι μου οποτε ο θορυβος θα ειναι εκνευριστικος αν κανει πολυ φασαρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-03, 20:48
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Aν τελικά ξεκινήσεις με αληθινά φυτά δεν έχεις πρόβλημα με τον αρχικό κύκλο, ούτε χρειάζεται να ξοδευτείς με περίεργα ζουμιά.
Μόνο ένα αντιχλωριακό χρειάζεσαι αρχικά.
Μια καλή σειρά τεστ αμμωνίας, nitrite, nιtrate οπωσδήποτε.

Με τον εξοπλισμό γενικά καλό είναι να μην έχεις το κόστος πρώτο κριτήριο, το φθηνό στο μέλον βγαίνει ακριβότερο.

Για φίλτρο πες μας ποιο έχεις σκοπό να πάρεις να σου πούνε γνώμες τα άτομα που το έχουν δοκιμάσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-03, 00:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Δικη μου γνωμη για το χωρο που θα βαλεις τοεξωτερικο σου φιλτρο να ειναι μονο ΕΗΕΙΜ.Ειναι λιγο(?) ποιο ακριβα αλλα ειναι φιλε μου και οτι ποιο αθορυβο υπαρχει σε εξωτερικα Και εσωτερικα φιλτρα.Εχω το Pro 2 της ΕHEIM και ειναι κορυφη.

Και τα αλλα που εχω ειναι αρκετα καλα-Fluval 304,Prime 30,Rena xp3, αλλα το eheim ειναι οτι ποιο αθορυβο και δυνατο για τα κυβικα του.Καλο ψαξιμο
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-03, 02:05
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

φιλοι μου ετυχε κατι καλο οχι ομως και σπουδαιο.βρηκα ενα φιλτρο εσωτερικο απο ενα γνωστο ο οποιος το ειχε αλλαξει οταν πηρε μεγαλητερο ενυδρειο.ειναι ενα FLUVAL 2 PLUS.δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο αλλα πρεπει να κανει.δεν αποκλειω ποτε στο μελλον να παρω κατι καλυτερο αφου αυτο δεν το πληρωσα.ειναι για 90 λιτρα και μπορει να ανακυκλωσει 400 λιτρα ανα ωρα.ελπιζω να τα λεω σωστα αλλα αυτο εγραφε το χαρτι που ειχε μεσα.το εβαλα σε λειτουργεια δεν ακουω τιποτα πιο πολυ θορυβο κανει το cooler του υπολογιστη μου.το ενυδρειο υποψην θα ειναι γυρω στα 78 λιτρα μειων τα υλικα βυθου χαλικι και κ.τ.λ.

για αρχη θα βαλω ψευτικα φυτα τελικα τα οποια σιγα σιγα θα δωσουν την θεση τους σε αληθινα.τα πηρα και αυτα απο το παιδι που μου εδωσε το φιλτρο.

για το συγκεκριμενο φιλτρο ξερετε κατι μπορω να βαλω καλυτερο σφουγγαρι στην θεση του παλιου παντως ειναι ολοκαινουργιο και πεντακαθαρο.

lasal σε ευχαριστω πολυ

αυριο το πρωι παιρνω το ενυδρειο και αυριο το απογευμα ελπιζω να το στησω.μου λειπει μονο ενα φενιζολ για την βαση.

thanks everyone
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-12-03, 04:48
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

σημερα μετα απο αρκετες μερες αναμονης εβαλα νερο στο ενυδρειο.εφτιαξα μια βαση απο φενιζολ για να κατσει το ενυδρειο και να αποροφα τους κραδασμους.εβαλα το φιλτρο και το θερμοστατη σε λειτουργεια.και εριξα μεσα αντιχρωριακο SERA AQUTAN και τυρφη SERA MORENA (για να μαλακωσει το νερο).
ολα τελεια και υπομονη τωρα να κανει τον κυκλο του το νερο.

εβαλα και τα ψευτικα φυτα να τα δω.δεν λενε μια μπροστα στις φωτογραφιες απο ενυδρεια με αληθινα.

το φιλτρο δεν ακουγετε καθολου.εχει ενα στομιο με προεκταση για να παραγει και αερα.το βραδυ το κλεινω αυτο και το αφηνω μονο να κανει τον καθαρισμο.(δεν πειραζει σωστα??)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-12-03, 13:06
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Εχει το φιλτρο σου σφουγγαρι ή κατι αλλο?
Αν εχει οτιδιποτε αλλο προτείνω να το αλλάξει με ενα σφουγγαρακι.

Το νερο χωρις ψαρια μεσα δεν θα κάνει τιποτα.
Υ.Γ Τα παιδιά παραπανω σου μίλησαν για στρωσιμο χωρις ψάρια.
Γιαυτο και η τροφη.
Βάλε μέσα κανα δυο ψαρακια που σου αρέσουν και περίμενε να κανει τον κύκλο του.

Τον αερα απο το φιλτρο κλείστον.Δεν χρειάζεται σε τίποτα.

Την τυρφη γιατι την έβαλες?
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-12-03, 15:48
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
[color=yellow Και το κυριότερο
Προσπάθησε να κατανοήσεις τον «κύκλο» του Αζώτου.[/color]
Ξεκίνησε διαβάζοντας πρώτα απο εδώ.
http://tsamis.aaquaria.com/aquastart.htm
Και για τον κύκλο αζώτου & βιολογικό φίλτραρισμα εδώ
http://tsamis.aaquaria.com/Filters3.htm
Και ότι άλλες απορίες έχεις εδώ είμαστε όλοι.
Μάλλον δεν έκανες το διάβασμα σου.
Το Fluval είναι καλό αν και κάνει λίγο περισσότερο θόρυβο από αυτά τις Eheim .Σφουγγάρια αγόρασε έτσι και αλλιώς και ριχτά μέσα στο ενυδρείο σου να επιπλέουν μόλις διαβάσεις θα καταλάβεις γιατί.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-12-03, 17:24
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

την τυρφη την εριξα για να πεσει το ph.τα ψαρια που θελω χρειαζονται λιγο μειωμενο ph.ειναι πανω απο 7,6.

οbelix τα διαβασα ολα πολυ καλα δεν νομιζω οτι εκανα κατι τρομερο
πανω σε τι πιστευεις οτι εκανα λαθος?

το φιλτρο εχει μεσα 2 μικρα ασπρα σφουγγαρια με αρκετα μεγαλους πορους.αλλα διαβαζω οτι το μπλε σφουγγαρι ειναι οτι καλητερο και ελεγα να το αντικαταστησω με κατι τετοιο.

το φιλτρο φοβαμε ειναι οριακο μετρησα και ειναι καθαρο νερο 72 λιτρα και το φιλτρο ειναι για 90.

σορρυ ρε παιδες που σας πριζω αλλα πολυ συχνα διαβαζω και αντιθετες γνωμες χωρις ομως να θεωρειτε καμια απο τις 2 λαθος τρελλο.απλα διαφορετικοι τροποι.διαβαζω οσο περισσοτερο μπορω αλλα με το να ειμαι σχολη το πρωι και να σχολαω 3 το βραδυ απο την δουλεια δεν ειναι ευκολο.παντως και ετσι που ειναι και το κοιταω με χαλαρωνει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-12-03, 20:01
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Καλως τον ¨πατριωτη¨.
Πρωτα που μενεις ακριβως και εχεις τοσο πολυ ΡΗ
Αν δεν εχεις παρει ακομα ψαρια , πριν παρεις ελα να σου δωσω λιγο υλικο απο το φιλτρο μου να το στρωσεις και ασε τα ζουμια.
Και να παρεις και κανα κουβα φυτα και πετα τα ψευτικα.
Αυτα και καλη αρχη.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-12-03, 21:47
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

ΒΙΛΑΣ εχεις pm

αρχισαν τα οργανα:ο θερμοστατης μαλλον ειναι κολλημενος.ειναι ρυθμιζομενος με κλιμακα απο 18 ως 30.δυστηχως ενω τον ειχα 25 η θερμοκρασια ηταν 29 και τωρα τον μειωσα αλλα δεν βλεπω πτωση απο το πρωι που τον εχω στους 20.

καμια προταση τι να παρω? και ποσο παει το κουστουμι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-12-03, 23:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Απλός για να αρχίσει να <<στρώνει>> το ενυδρείο σου πρέπει να έχεις αμμωνία η κάτι που να την παράγει .Συνήθως βάζουμε κάποιο ψάρι-α ανθεκτικό για να στρώσει σιγά –σιγά το ενυδρείο .Με το υλικά από τον Billa θα στρώσει γρηγορότερα αλλά θα πάρει κάποιο και πάλι κάποιο χρόνο.

Άμα τα γνωρίζεις καλός ,απλός από αυτά που έγραψες δεν φάνηκε κάτι τέτοιο.

Θερμοστάτη Tetra,Jager των 100 watt. Τιμή δυστυχώς δεν γνωρίζω.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-12-03, 00:47
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix
Το Fluval είναι καλό αν και κάνει λίγο περισσότερο θόρυβο από αυτά τις Eheim .
δε συμφωνώ.Εχω το 103 και το 303 και δεν ακούγεται στη κυριολεξία τίποτα.Όταν το βγάζω απο τη μπρίζα δεν ξέρω αν σταμάτησε.Επίσης ,χωρίς να θέλω να θίξω την καταξιωμένη eheim,θα έλεγα ότι τα μικρά της μοντέλα έχουν προβλήματα.Εχοντας πάρει στον αδερφό μου διαπιστωσα ότι δεν έχει χώρο για μακαρόνι και οι σωλήνες θέλουν καθάρισμα κάθε μήνα γιατί μπουκώνουν.Το 303 δουλεύει ένα χρόνο και δεν έχω καθαρίσει ποτέ τους σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-12-03, 04:26
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

obelix καταλαβα μαλλον τι θες να πεις ειχα γραψει πιο πανω οτι εριξα τα φαρμακα και υπομονη να γινει ο κυκλος του στρωσιματος
βασικα ηθελα να το βαλω 1-2 μερες να λειτουργησει μην τυχων υπαρχουν τιποτα προβληματα τεχνικης φυσεως.κατι εγινε με τον θερμοστατη, τωρα τον εχω στο 20 και δειχνει να εχει σταθεροποιηθει στους 25 βαθμους.ελπιζω να μεινει ετσι αν και τον φοβαμε.τα φαρμακα τα εριξα νωρις αλλα δεν ειναι κατι το φοβερο.μαλλον την τεταρτη θα βαλω μεσα ενα γκουραμι μπλε που ειναι αρκετα ανθεκτικο στα υψηλα επιπεδα αμμωνιας.ωστε να ξεκινισει το στρωσιμο.

το ενυδρειο μου εχει μια λαμπα 14watt phillips και δεν υπαρχει χωρος για δευτερη.ειναι αρκετα κλεισμενη και το καπακι ζεματαει.
πως σας ακουγετε? πιστευω πως για τα φυτα που σκοπευω να βαλω αρκει.

φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-03, 14:17
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Για να κοψεις την θερμοτητα στο καπακι και αφου δεν εχεις χωρο γι αλλη λαμπα σου προτεινω ανεπιφυλακτα να βαλεις εναν ανακλαστηρα στη λαμπα.Αυτος θα δυναμωσει το φως στο ενυδρειο σχεδον στο διπλασιο και θα κατευθυνει την θρμοκρασια προς το νερο.

Υ.Γ. Εγω στο δικο μου ενυδρειο περιπου οσο το δικο σου, 54Χ40Χ40 εχω 2 λαμπες, με ανακλαστηρες. Το καπακι μου ειναι απο πολυκαρβονικο φυλλο και το εκανα ετσι γιατι ηταν το πιο ευχρηστο υλικο που ειχα στην διαθεση μου εκεινη την στιγμη.Οταν το εκανα φοβομουνα οτι θα εχω πολυ θερμοτητα στο καπακι,και θα ειχα προβλημα στρεβλωσης, αλλα δεν εχω καθολου.
Βεβαιαπρεπει να προσεξεις το εξης...τα μπαλαστ να μην ειναι μεσα στο καπακι διπλα στις λαμπες γιατι αυτα ειναι που προκαλουν την μεγαλυτερη θερμοκρασια, αν τα εχεις μεσα, θα πρεπει να προεκτεινεις τα καλωδια τους και να τα βγαλεις εκτος ενυδρειου, οπωσδηποτε.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-03, 14:38
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Για να κοψεις την θερμοτητα στο καπακι και αφου δεν εχεις χωρο γι αλλη λαμπα σου προτεινω ανεπιφυλακτα να βαλεις εναν ανακλαστηρα στη λαμπα.Αυτος θα δυναμωσει το φως στο ενυδρειο σχεδον στο διπλασιο και θα κατευθυνει την θρμοκρασια προς το νερο.
.
O ανακλαστηρας δεν δυναμωνει το φως απλως περιοριζει τις
παραπλευρες απωλειες φωτος της λαμπας.

ΙΜΟ αλλη μια λαμπα,αν μπορουσες να βαλεις, θα ηταν καλυτερα για τα μελλοντικα φυτα σου
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-12-03, 17:33
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από griffin_23
ΒΙΛΑΣ εχεις pm
Μπααααα τιποτα δεν εχει ερθει.Βιασου ομως γιατι θα ¨φυγουν¨ τα φυτα.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-12-03, 19:25
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

BILAS εχεις e-mail!!! σιγουρα αυτο δεν νομιζω να χαθει.μενω λοφο αξιωματικων.σου εστειλα το νουμενο μου στειλε το δικο σου και ερχομαι και σημερα αν ειναι :P :P :P

golden_griffin23@hotmail.com

πηρα θερμοστατη SICCE 100 WATΤ το παιδι που εχει το μαγαζι που ψωνιζω σε ολα τα ενυδρεια ειχε τον ιδιο.μου τον εγγυηθηκε.ειναι φιλαρακι δεν νομιζω να πηγε να με δουλεψει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-12-03, 00:39
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

χτες το βραδυ ο φιλτατος BILAS μετα απο την καταλληλη δωροδωκεια μου εδωσε υλικο απο το φιλτρο του το οποιο και εριξα στο ενυδρειο μου.μετα ενα κομματι μπηκε στο φιλτρο μου.υπηρξε τετοια μαυλιλα στο νερο που τρομαξα.
πηρα και φυτα τα οποια και εβαλα αλλα δεν φαινονται και πολυ καλα αλλα μαλλον θα θελουν λιγο καιρο μεχρι να ισιωσουν

επισης σημερα το πρωι μπηκαν και τα πρωτα ψαρια τα οποια δεν τα περιμενα επειδη ηταν δωρο.με ακουσε η κοπελια μου που ελεγα για κγουραμια και τελικα πηγε και πηρε 2.ενα μπλε και ενα χρυσο.μεχρι στιγμης ολα καλα εφαγαν αμεσως και ειναι αρκετα ζωηρα στο νεο τους σπιτι :P :P

γενικα στο νερο υπαρχει μια μαυριλα και πολλα περιτοματα
απο τα υλικα που ξεπλυνα μεσα.θα πρεπει να τα απομακρυνω και αν ναι πως
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-12-03, 02:11
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

όταν λες υλικό απο το φίλτρο εννοείς νερό "βρόμικο";Αν ναι καλά έκανες και το έβαλες στο φίλτρο αλλά όχι και στο ενυδρείο.Αν και η μαυρίλα δεν κάνει κακό αλλά καλο εξαρτάται και η ποσότητα.Αν η μαυρίλα αυτή είναι τόση πολλή που επιπλέει το παράκανες.Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις σιφώνιασμα με μια σκούπα.

Υ.Γ.
φυσικά ο φίλτατος BILAS ξέρει πολύ καλά να σου πει τι πρέπει να κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-12-03, 15:46
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Αστο λιγες μερες ακομα οπως ειναι , μην κανεις τιποτα.
Κανε μετρησεις να δουμε που ειμαστε.
Εχω την εντυπωση οτι το γκουραμι το γκολντ που εχεις θα γινει θεριο.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-12-03, 00:48
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

μετα απο αρκετο καιρο επιστρεφω αλλα μαλλον με ασχημα νεα!!

το ενυδρειο ειναι μια χαρα καθως και οι 5 κατοικοι του.τα φυτα σιγα σιγα μεγαλωνουν και ειναι πανεμορφα καμια σχεση με τα πλαστικα. εκανα τεστ αμμωνιας και βγηκε 0.το pH ομως δεν λεει να πεσει με τιποτα. 7,6+ και καπως ανησυχω.

τωρα το κακο ειναι οτι προχτες
καθως κοιτουσα προσεξα στο χαλικι ενα πολυ μικρο κοχιλι. ψαχνοντας δυστηχως ειδα και αλλα 3-4.μαλλον αν εχω καταλαβει απο αυτα που διαβαζω πρεπει να ειναι ασβεστολιθικο ( σωστα )

τωρα τι κανω πρεπει να το αλλαξω
τα ψαρια και τα φυτα τι να τα κανω

παντως εκανα το τεστ με το λεμονι και με το ξυδι και δεν ειδα καμια αντιδραση οπως αφρους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10097 seconds with 12 queries