Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-16, 09:56
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Προσθήκη φυτών???

Καλημερα σας!!! Λαμβανοντας υπ'οψιν τις γνωμες σας και χρησιμες συμβουλες κατεληξα στο να προσθεσω μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης και σε αλλαγη του εξωτερικου μου φιλτρου,ωστε να φτιαξω ενα καλυτερο περιβαλλον για τα ψαρια μου και να μειωσω τις αλγες.Αυτη την στιγμη ειναι ετσι

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:110
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):κοινωνικο,λιγο φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:3 μηνες
Υποστρωμα και ποιο:χαλαζιακη αμμος λευκη πολυ ψιλη
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):2 λαμπες των 18w
Φωτοπεριοδος:6-7ωρες (στην αρχη το ειχα 10)
Παροχη CO2:-
Χρηση excel:-
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:-
Ταμπλετες λιπανσης:-
Προγραμμα λιπανσης:-
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):καθε Κυριακη 30-40%
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις: υγρα τεστ sera
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:<10
ΡΟ4:-
Fe:-
ΡΗ:6,5
KH:5
GH:8
Φιλτρανση:eheim2213
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):7 καρδιναλιοι,5 αρλεκινοι,4 cory,2 ramirezi,2 sp3
Ειδη φυτων:3 ανουμπιες, 2 Pteropus windelov, 2 ειδη moss
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10)

Το φιλτρο που θα βαλω ειναι fluval 306
Επισης θα βγαλω ολες τις πετρες και θα μεινω με δυο ξυλα.

Ποια ευκολα φυτα γρηγορης αναπτυξης μου προτεινεται?
Μπορω τα φυτα να τα βαλω τωρα με την αλγη που εχω ή θα κολλησουν και αυτα αλγη και θα τρεχω?
Χρειαζομαι και κατι αλλο?(λιπασμα-ταμπλετες)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-16, 13:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Λοιπόν Κοσμά το φιλτρο δεν ειναι ανάγκη να το αλλάξεις, αλλα αν το αλλάξεις και πας σε κατι πιο δυνατό με μεγαλύτερο κάδο μονο καλό θα κανει. Το ph πως το εχεις τόσο χαμηλα;
Λοιπόν εγω προσωπικά θα εκανα τα εξής αν ήμουν στη θέση σου
Θα πρόσθετα ενα wave maker για αύξηση της κυκλοφοριας να κοιτάει προς το βυθό (κάποιον μικρο,οχι 2-3000 λιτρα)
Εγω εχω τον fluval c1 για 60αρι ενυδρείο τον δινει,εγω τον εχω στα 120.
Θα πρόσθετα ενα spray bar στο φιλτρο αν δεν εχεις ηδη, να ειναι με τετοιο τροπο βαλμενο ωστε να αναταρασει καλα την επιφάνεια για καλη οξυγόνωση
Αφαίρεση μηχανική όλες τις αλγες οσο γινεται ,κλαδεμα ολα τα φύλλα που εχουν αλγες. Βγαλσιμο ξυλα πετρες και καλο τρίψιμο να φύγουν οι αλγες ,μπορείς να χρησιμοποιήσεις και δυαλημα χλωρίνης η οξυζενε ( καλο ξέπλυμα μετα αποχλωρίωση και μεσα)
Προσθηκη φυτων οπως hygrophila polysperma,echinodorus ,limnophila selisiflora.
&#180;θεραπεια¨ με excell για κανα 12ημερο.
Προσθηκη DIY co2 με κιτρικό οξύ ,μπουκαλα θα ηταν το τέλειο
Προσθηκη οξυγόνου με αεροπετρα (εγω την ανοίγω το βραδυ μονο )
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-16, 13:59
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!! Τωρα το πηρα το Fluval 306 - δεν εχει spraybar
Θα με μαλωσετε - Βαζω προς το παρων API Ph down.Τωρα που το νεο φιλτρο εχει μεγαλυτερο καδο θα βαλω τυρφη.
Αφου καθαρισω τα παλια βαζω τα νεα και μετα κανω θεραπεια με excell ή πρωτα η θεραπεια?
Ειχα αεροπετρα και καποιοι μου ειπαν να την βγαλω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-16, 14:58
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Φιλε μου μιας κ δεν εχεις ακομα τα φυτά μπορείς να κανεις ενα καλο καθαρισμα τις αλγες μια καλη αλλαγη νερού να βάλεις το καινούριο φίλτρο με ολο το στρωμενο βιολογικο υλικο απο το προηγουμενο συν το καινούριο.σπρει μπαρ μπορείς να φτιαξεις μονος σου απο σωληνα ποτισματος η αλφαδολαστιχο. Προσθεσε παλι το οξυγόνο κ ξεκινας κ το excell οταν βρεις κ τα φυτά τα προσθετεις κι αυτά.
Οσο βαζεις χερια μετακινεις ξυλα φυτα κλπ αναταρασεται ο βυθός κ σηκωνει αμμωνία που βοηθαει τις αλγες γι αυτο με ηρεμία. Η αλλαγες νερού βοηθάνε πολύ, εγω κανω 2 την εβδομαδα 35% μεχρι να ωριμάσει το ενυδρείο δηλαδη να αυξηθει η βιολογια σε βυθο φιλτρο να παρουν τα πανω τούς τα φυτα 2-3 βδομαδες. Μετά την συνηθισμένη εβδομαδιαία αλλαγή. Το diy co2 με κιτρικο ,θα βοηθήσει αρκετά. Γενικά θελει ηρεμια κ υπομονή
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-16, 13:11
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα σας!!! Εβαλα το καινουργιο φιλτρο και ειναι πολυ δυνατο.Αρεσει αυτο στα ψαρια ή να χαμηλωσω την ροη?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-16, 14:10
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Βαλε κανα βιντεακι να δούμε. Ο καθενας την εννοει διαφορετικά την δυνατη ροή. Βαλε σπρει μπαρ να βαραει στην επιφανεια να οξυγωνονεται καλά, να σου χαμηλώσει και την πολυ ροή,
Ασε που σε λίγες μέρες θα πέσει και λιγο η ροή απο μονη οσο μαζευει μπιχλα το σφουγγαρι κ οι σωλήνες.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-16, 11:53
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα σας! Αφου καθαρισα μηχανικα την αλγη μου,εβγαλα τα παντα απο μεσα,ψεκασα με οξυζενε,εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου 50%, ξαναεστησα,προσθεσα και 3 νεα φυτα(δεν βρηκα αυτα που ηθελα) και μεσα στην βδομαδα θα βαλω κι αλλα.Θα γινει φουλ φυτεμενο.Σκεφτομαι αντι να χαλαω λεφτα σε θεραπεια με excell να αγορασω συστημα co2.
Αν νομιζεται οτι προχωραω σωστα ηθελα να ρωτησω τα εξης.
1.φτανει για τα λιτρα μου μπουκαλα 2kg?
2.χρειαζεται ηλεκτροβανα?
3.Τι ποσοτητα πρεπει να ριχνω,φυσαλιδες και ποσο καιρο θα καραταει η δυκιλη μπουκαλα?
4.Να τα παρω ολα κομπλε απο http://olympia-p.gr/index.php ? ή καποιο αξεσουαρ ειναι καλυτερο απο καπου αλλου?

Συγνωμη που σας ζαλιζω με τοσες ερωτησεις αλλα εμεις οι αρχαριοι την παταμε ευκολα απο εμπορους και χαλαμε πολλα λεφτα τα οποια θα μπορουσαμε να γλυτωσουμε αν γνωριζαμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-16, 12:10
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Η θεραπεία με εξέλ ειναι ενδεδειγμένη για τις αλγες το κόστος ειναι ενα μπουκάλι εξέλ των 250ml 10 ευρω, στα λιτρα σου θέλεις 20ml την πρωτη ημέρα και μετα 5 ml για καμια βδομαδα δέκα μερες το πολύ σύνολο 70-80 ml και περισσεύουν και 180 ml που αμα θέλεις να ρίχνεις η δοσολογια για τα λιτρα σου ειναι 2.5ml την ημέρα η μερα παρα μερα
Η μπουκαλα μονο καλο κανει αλλα για να ξεφορτωθείς τις αλγες η θεραπεια με εξέλ βοηθάει πολυ (10 ευρω κόστος)

Μπουκαλα 2kg κανει το θεμα ειναι καθε ποτε θα αδειάζει

Η ηλεκτρόβάνα για μενα δεν χρειάζεται τα εχω 24ωρο για πιο σταθερή ροή.

Η πεντοκιλη εμενα μου κρατάει 5 μήνες περιπου με 2 φυσάλιδες το δευτερόλεπτο

Για μανομετρα και μικρομετρική η πιο πολλοί παίρνουν eBay για καλή τιμη, εγω μπουκάλα πηρα απο revival το καλο που εχει ειναι οτι στην ουσία ειναι σαν leasing καθε φορα που παω για γέμισμα δεν περιμένω μου δινει άλλη μπουκάλα γεμάτη και ελεγμενη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-16, 12:38
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Διαβασα οτι θεραπεια για αλγες ειναι η υπερδοσολογια με excell για 10 μερες(4 φορες απο την δοσολογια που γραφει) και το ψεκασμα με συριγγα απέυθειας.Αν αρκει οπως το λες δεν ειναι πολλα τα 10¤.Μπορω να το κανω μεχρι να παρω το συστημα.
Οταν το εγκαταστησω θα κανει τιποτα το co2 για τις μελλοντικες αλγες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-16, 12:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να συμπληρωσω για να μην παρεξηγηθώ οτι η μπουκάλα ειναι απείρως καλύτερη απο το εξελ απλά μια θεραπεία με εξελ κοστιζει 5-10 ευρω
Επίσης ξεχασα να αναφερω οτι το εξελ καποια φυτά τα καίει όπως τις moss. Τι φυτα έχεις και ποια προσθεσες;
Η καλύτερη κυκλοφορία με το ποιο δυνατό φίλτρο και ο ψεκασμός με οξυζενε εφ οσον εγινε σωστά,θα βοηθήσουν πολύ
Οταν λες τα έβγαλες ολα απο μέσα τι εννοεις; ποσο οξυζενέ εριξες; αν συνεχίσεις με οξυζενέ δεν χρειάζεται εξελ
Το φίλτρο πρεπει να ειναι κλειστό οταν ριχνουμε οξυζενέ. Η ασφαλης δοσολογία ειναι 30ml στα 100 λίτρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-16, 13:33
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Γιατι καλε να παρεξηγηθεις? Επειδη βοηθας? Απλος και εγω για να μην παρεξηγηθω διαβαζω πολυ,ακουω ολες τις αποψεις-υπαρχουν πολλες και φυσιολογικο ειναι και κρινω στο τι να κανω.Μπορει και μια μιξη αποψεων.Εχω φυτα δεμενα σε δυο ριζες(3 ανουμπιες, 2 Pteropus windelov, 2 ειδη moss).Εβγαλα τις ριζες εξω τις εβαλα στην μπανιερα και ψεκασα 2 μπουκαλακια οξιζενε και τις ριζες και τα φυτα.Αφησα για πεντε λεπτα και μετα τα ξεπληνα ολα με νερο.Τα αφησα μιση ωρα στην μπανιερα βουτηγμενα σε καθαρο νερο και μπολικο αντιχλωριο και τα ξαναεβαλα στο ενυδρειο.Καθαρισαν καλα.Φυτεψα 3 φυτα που δεν ξερω τι ειναι(θα βαλω φωτογραφια σε λιγο).Μου τα προτεινε το πετσοπ για ευκολα και γρηγορης αναπτυξης.Πηγα σε 4 μαγαζια και δεν βρηκα αυτα που μου προτεινατε,πιστευω μεσα στη βδομαδα θα βρω.Δεν εκανα τιποτα μεσα στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-16, 14:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ωραίος ,εγω πιστεύω οτι με την αναβάθμιση στο φιλτρο που έκανες και με το καθαρισμα στις αλγες θα δεις μεγάλη διαφορά η μπουκάλα ειναι το μεγαλύτερο εργαλείο κατα της αλγης θεραπεια με εξέλ εγω κανω με διπλή δόση δεν ξερω για τετραπλή, την ιδια δουλεια κανει το οξυζενε απλα το εξέλ ειναι λιγο καλυτερο. Παντως αν δεν θες να πας σε φουλ φυτεμενο η απλα περνεις μπουκαλα για τις αλγες να ξερεις δεν χρειάζεται, απο την στιγμη που καθάρισες τις αλγες αυξησες φιλτρανση κυκλοφορία και φυτομαζα η αλγες θα υποχωρήσουν και οσο οριμάζει το ενυδρειο θα ειναι μια χαρα, αν παλι παρεις μπουκαλα θα δεις απίστευτη διαφορα και στην ανάπτυξη των φυτων και στην καταπολέμηση τις αλγης.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-16, 14:36
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μπουκαλα θα παρω γιατι θα το φυτεψω πολυ και θελω καποια στιγμη να το αφησω στην ησυχια του.Οχι βαλε-βγαλε,καθαριζε,θεραπειες......3 μηνες τωρα αφου δεν βγηκαν τα ψαρια να αυτοκτονησουν τυχερος ειμαι.Τα φυτα που πηρα ειναι αυτα στις φωτο.Το ενα ειναι εχυνοδωρος τα αλλα θα μου πειτε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212502.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  46,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212514.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  42,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212639.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  55,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212532.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  48,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212604.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  66,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160109_212523.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  36,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-16, 15:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το ενυδρείο φαινεται τωρα μια χαρά καθαρό μην το πειράζεις, με το αναβαθμισμένο φιλτρο ολα θα ειναι μια χαρά, τα φυτα που εχεις ειναι
Egeria densa, ludwigia repens, echinodorus bleheri,Java fern windelοw ,Java moss. Tα φυτά απο που τα πήρες; Φαινονται καλλιεργημένα emersed.
Τωρα σταθερή φωτοπεριοδο 7 ωρες,αλλαγη νερου εβδομαδιαια 40% η και δυο 30% (εγω αυτο κανω ) χωρις μετακινήσεις πετρες ξυλα κλπ μπορείς να αρχίσεις και excel προαιρετικά να βοηθήσεις λιγο και τα φυτά μεχρι να μπει μπουκάλα να φύγουν και τελειως η αλγες. Αν παλι δεν θες excel μπορείς να συνεχίσεις με οξυζενε να ρίχνεις τοπικά με σύριγγα όπου βλεπεις αλγη μεχρι 10-20 ml μερα παρα μερα θα φύγουν τα παντα. Τωρα ειδα τον βυθό που εχεις ειναι καταλευκος,θα δυσκολευτείς πολυ να τον κρατήσεις ετσι οσο καθαρό κ να ειναι το ενυδρειο και καθόλου αλγες να μην εχεις ,ο βυθός αυτος λερώνει και φαινεται πολύ.

ΥΓ
Σ εχω παρει μονότερμα που ειναι ρε παιδια οι υπόλοιποι μποστανάδες;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-16, 18:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ εχω παρει μονότερμα που ειναι ρε παιδια οι υπόλοιποι μποστανάδες;
Γιάννη τα έχεις πει όλα
Και είπες και κάτι που δεν το ακούω τακτικά και το εφαρμόζω και εγώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγη νερου εβδομαδιαια 40% η και δυο 30%
Οι πλούσιες αλλαγές κάνουν καλο και σε ψάρια αλλά και σε φυτά και είναι και ο μεγάλος εχθρός της άλγης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-16, 18:53
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η μονη αλγη που δεν βγηκε ειναι greenspot πανω στα φυλλα απο τις ανουμπιες.Φαινετε στην δευτερη φωτο.Βρηκα δυο εττικετες που γραφουν echinodorus palaefolius και nasaea crassicaulis.Διαφασα προφιλ και ειναι μετριας αναπτυξης και η nasaea δυσκολο φυτο.Τα πηρα απο χαμοστερνας αλλα δεν ξερω τι ειναι το ''emersed''.Μηπως η χλωρινη ειναι καλυτερη απο το οξιζενε? για μεσα γιατι δεν τα ξαναβγαζω εξω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-16, 19:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη τα έχεις πει όλα
Και είπες και κάτι που δεν το ακούω τακτικά και το εφαρμόζω και εγώ

Οι πλούσιες αλλαγές κάνουν καλο και σε ψάρια αλλά και σε φυτά και είναι και ο μεγάλος εχθρός της άλγης

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη αλγη που δεν βγηκε ειναι greenspot πανω στα φυλλα απο τις ανουμπιες.Φαινετε στην δευτερη φωτο.Βρηκα δυο εττικετες που γραφουν echinodorus palaefolius και nasaea crassicaulis.Διαφασα προφιλ και ειναι μετριας αναπτυξης και η nasaea δυσκολο φυτο.Τα πηρα απο χαμοστερνας αλλα δεν ξερω τι ειναι το ''emersed''.Μηπως η χλωρινη ειναι καλυτερη απο το οξιζενε? για μεσα γιατι δεν τα ξαναβγαζω εξω
Η greenspot ριξτης κλαδεμα αμα σε ενοχλεί,συνήθως οφείλεται σε πολυ φως η λίγα φοσφορικά ,πολυ φως δεν εχεις οποτε μαλλον ειναι τα φοσφορικα άστην να φυγει μονη της η κλαδεψε τα φύλλα που εχουν ,χλωρινη αμα βαλεις μεσα στο ενυδρείο τελείωσαν ολα ,φυτα φιλτρο ψαρια θα πεθάνουν ολα ΠΟΤΕ ΧΛΩΡΙΝΗ μεσα στο ενυδρείο
Εμενα το φυτό το κοκκινο δεν μου μοιαζει καθόλου για nasaea αλλα για ludwigia γι αυτο είπα μηπως ειναι emersed δηλαδή καλλιεργημένα εξω απο το νερό οποτε και εχουν άλλη μορφή απο την ενυδρειακή,σιγα σιγα θα το δούμε ,με το φωτισμο που εχεις δύσκολο να κρατήσεις κοκκινο φυτό αυτο βεβαια δεν ειναι προβλημα δεν θα χαλάσει το φυτο απλα θα ειναι πρασινο.
Αυτο που δεν ξερω ειναι αν η greenspot εμφανίζεται και σε χαμηλού φωτισμού με μεγάλη φωτοπεριοδο,επειδή γράφεις οτι είχες φως 10 ωρες,δεν ειναι πολυ ενοχλητική αλγη οποτε άστην θα φυγει σιγα σιγα, παρε ενα excel να κανεις θεραπεια και συντήρηση μεχρι να παρεις αν τελικα παρεις μπουκάλα. Και γενικά είπαμε υπομονή,δεν φεύγουν οι αλγες σε μια μερα απλα έκανες μια πολυ καλη αρχή.

Ο εχινοδωρος όντως ειναι ο paleofolius
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 10-01-16 στις 19:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-16, 22:56
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε μένα σε 60 άρι με 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο η μπουκάλα των 2lt κρατάει 6 μήνες. Επίσης κι εγώ ηλεκτρομαγνητική δεν έχω, το διοξείδιο το δουλεύω σταθερά 24/7. Επειδή όμως τώρα ξεκινάς, όταν το πάρεις και το εγκαταστήσεις θέλει λίγο προσοχή στην αρχή το 24/7. Θέλει το μάτι καρφωμένο στο χρωματομετρητή, θέλει αρχικά συχνές μετρήσεις στο ph ώστε να δεις τι διακυμάνσεις φτάνει μέρα και νύχτα. Ούτε μεγάλο γκάπ να έχεις αλλά ούτε να τουμπανιάσεις στο διοξείδιο τα ζωντανά του την νύχτα. Βέβαια υπάρχουν λύσεις, πχ αεραντλία το βράδι.

Πάντως δεν το συζητάμε, στο είπανε και τα άλλα παιδία, η φιάλη co2 είναι όλα τα λεφτά στα φυτεμένα!

"Emersed" λέγονται οι καλλιέργειες υδρόβιων φυτών που γίνονται εκτός νερού. Βέβαια από όσο ξέρω πλέον όλες οι εταιρείες emersed καλλιεργούν τα φυτά τους οπότε δεν μου κάνει εντύπωση το ότι δείχνουν έτσι όπως δείχνουν. Πολλών άλλωστε φυτών η εικόνα σε emersed δεν έχει καμία σχέση με αυτή που θα αποκτήσουν μετά από λίγο καιρό μόλις μπουν στο νερό...

Κι επειδή όπως λες θες να μπεις στο κλάμπ των μποστανάδων, να σου πω το εξής για να γλυτώσεις κόπο και χρήματα: Μην παίρνεις ότι φυτά βρίσκεις κι ότι φυτά σου πασάρουν στα μαγαζιά. Μπες στο ιντερνετ, δες ποια σου αρέσουν, δες ποια είναι στις προδιαγραφές του εξοπλισμού σου και περίμενε λίγο μέχρι να τα βρεις ή βάλε αγγελία. Αυτό το λέω γιατί τις περισσότερες φορές επειδή βιαζόμαστε παίρνουμε ότι νάναι, συχνά τα φυτεύουμε όπου νάναι και μετά από κάποιο καιρό που θα βρούμε αυτά που θέλουμε κάνουμε το ενυδρείο μπάχαλο για να τα χωρέσουμε, άσε που καταλλήγουμε να πετάμε τα μισά γιατί τελικά δεν μας έκατσαν όπως πιστεύαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-16, 09:27
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω ακομα το 24/7 και τον χρωματομετρητη,πιστευω μολις το αγορασω θα μαθω.Αυτο ειναι που λενε drop checker?
Για τα φυτα που θελω εφτιαξα λιστα.Δεν την ξαναπαταω και δεν ξαναρωταω πετσοπαδες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθήκη λάμπας geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 25-11-08 22:46
προσθήκη και 3ης λαμπας... aaaooll DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 30-10-08 17:45
Προσθήκη t8 σε Cayman 80! paco DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 24-10-08 20:57
προσθήκη λάμπας drakoulis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 12-01-06 17:42
προσθήκη άλατος gkagad Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 06-09-04 12:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18723 seconds with 16 queries