Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 19:04
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή simvoyli gia to katallilo farmako

Title: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: lee_gore on 05/27/02 at 15:18:44
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας και χαρα σας.

Λοιπον συνοπτικα, πολλά απο τα ψαρια του ενυδρειου ξυνονται στισ πετρες λες και κατι τα κατατρωει. Υποψιαζομαι καποιο παρασιτο αλλα δεν γνωριζω πως να το καταπολεμησω.
Εννοώ δεν γνωριζω το καταλληλο σκευασμα.
Αν καποιοσ ξερει μου λέει καποιες εναλλακτικες λύσεις , (λόγω επαρχιας και ελλειψης ποικιλιας και αφθονιας καταναλωτικων αγαθων πανω στο hobby) ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: lee_gore on 05/27/02 at 15:35:51
--------------------------------------------------------------------------------
και μια και βρηκαμε και παπα ρε παιδια.......

Τι διαφορα εχει το melanochromis auratus απο το julidochromis ornatus ? Γιατι εχω παρει δυο ψαρακια και δεν ξερω τι ακριβως ειναι.

Επισης μηπως γνωριζεται κανενα σκευασμα για να εξοντωσω κατι παλιοσαλιγκαρια τα οποια κατατρωνε τα φυτα μου?
Για περισσοτερεσ λεπτομερειεσ ειναι ροζ χρωματοσ κωνικα και κρυβονται ολι την ημερα μεσα στισ πετρες- χαλίκια και το βραδυ εξορμουν και κοβουν τα φυλλα. Αρκετα βραδυα αναψα τα φωτα και εχω μαζεψει παρα πολλα απο αυτα αλλα φανταζομαι πως αυτο δεν αρκει γιατι αναπαραγονται με τρελλους ρυθμους.

ευχαριστω



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: Giorgos on 05/27/02 at 17:23:57
--------------------------------------------------------------------------------
Για το ξύσιμο των ψαριών σου θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία ώστε να καταλάβουμε καλύτερα όπως αλλαγές στην συμπεριφορά, τρώνε ή κόπηκε η όρεξη τους, έχουν άλλα σημάδια (εξωτερικά) που είναι περίεργα (άσπρα σπυράκια, κοκκινίλες κλπ), πως είναι τα περιτόματα τους, πως είναι η ποιότητα του νερού (pH, αμμωνία, νιτρίτης, νιτράτης) κ.α. Τα πρώτα σημάδια μου ακούγονται περισσότερο για Ich ή μπορεί και Flukes αλλά μην το δέσεις κομπόδεμα ακόμα. Δώσε κι άλλες πληροφορίες πρώτα.

Απ'ότι ξέρω, το Melanochromis auratus (όταν είναι μικρά ακόμη) είναι έντονο κίτρινο με δύο μαύρες οριζόντιες γραμμές (που στα άκρα έχουν λίγο άσπρο) στο πάνω μέρος του σώματος. Τα julidochromis ornatus έχουν τρεις σκουρόχρωμες οριζόντιες γραμμές ξεκινόντας από κεφάλι και καταλήγοντας στην ουρά και το υπόλοιπο σώμα είναι ανοιχτόχρωμο-από μπεζ εώς κίτρινο.

Κάποτε είχα κι εγώ πρόβλημα με σαλιγκάρια και χρησιμοποίησα ένα προϊόν της King British που λεγόταν KB7. Έκανε θαυμάσια δουλειά μέσα σε 3-5 μέρες. Αλλά (ΙΜΟ) το καλύτερο αντίδοτο για σαλιγκάρια είναι κάποιο είδος botia (loach) τα οποία ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ να τρέφονται με σαλιγκάρια!
But loaches and africans don't mix.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: Tolis on 05/27/02 at 19:16:42
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.malawicichlidhomepage.com...a_auratus.html (κυττα και την "next" σελιδα)

και

http://www.aquanet.de/english/topic/juliornatus/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: lee_gore on 05/28/02 at 16:18:26
--------------------------------------------------------------------------------
Σε οτι αφορα το pH ειναι 6,8 και η σκληροτητα 14 - 20. Νιτριτεσ και τα λοιπα δεν εχω στοιχεια. Σε οτι αφορα αλλαγεσ συμπεριφορας δεν υπαρχει καμια απολυτως (σχετικο και θα εξηγησω)*παρα μονο το ξυσιμο και κυριως απο τισ κιχλιδες ( ramirezi , fire mouth , melanochromis , julidochromis , altispinosa , kribensis) 2 Βotia macracantha που εχω δεν προλαβαινουν να κανοθν τιποτα και δεν ξερω αμα δραστηροποιουνται το βραδυ.
*Στο ενυδρειο εχω παρα πολλα ψαρια και διαφορετικα μεταξυ τους οποτε εχω την εντυπωση οτι εκ των πραγματων λογω συνωστισμου εχουν αλλαξει οι συνηθειες ολων των ψαριων.
Ειναι περιπου 150 λιτρα και εχει πανω απο 70 guppies , 2 σκαλαρια , απο 1 ζευγοσ απο τισ κιχλιδεσ που ανεφερα , 2 γλυφτεσ,3 catfishes , 1 cuhli , 2 ξιφοφοροι ,ενασ τεραστιος silver shark και αλλα πολλα , οποτε καταλαβαινεις γινεται χαμος.....



*Σε οτι αφορα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: Giorgos on 05/28/02 at 19:15:33
--------------------------------------------------------------------------------
lee_gore είναι προφανές το γιατί ξύνονται τα ψάρια σου. Έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ψάρια για 150 λίτρα!!!!! Η αμμωνία σου πρέπει να έχει υπερβεί τον 7ο ουρανό!!! Τον λόγο τον είπες μόνος σου. Λόγω συνωστισμού (και όχι μόνο)!!! Επίσης τα ψάρια σου έχουν τεράστιο ανταγωνισμό ΚΑΙ στο φαϊ ΚΑΙ στις περιοχές. Έχεις κάνει μίγμα αφρικάνικες κιχλίδες (χρειάζονται pH τουλάχιστον 7.8 και πάνω) με νοτιο αμερικάνικες και κεντρικο αμερικάνικες κιχλίδες ΚΑΙ livebearers!!! Μεγάλο σφάλμα. Όλα σου τα ψάρια έχουν διαφορετικές απαιτήσεις στην ποιότητα νερού και στρεσάρονται για όλους τους παραπάνω λόγους (στρες = αιτία της αισθένειας). Δεν θέλω να φανώ κακός αλλά Ή πρέπει να πάρεις περισσότερα ενυδρεία και να χωρίσεις τα ψάρια σου με τον σωστό συνδυασμό Ή πρέπει να ξεφορτωθείς τα περισσότερα σου ψάρια!

Αυτά


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: Tolis on 05/29/02 at 00:57:11
--------------------------------------------------------------------------------
Giorgos οι διαφορετικες παραμετροι νερου που περιγραφεις ισχυουν μονο οταν μιλαμε για νερο. Εκει μεσα εχει concentrated fish urine.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: ASCCO1 on 05/29/02 at 03:44:57
--------------------------------------------------------------------------------
ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!( οπως λεει και ο χαρυ κλυνν)
δεν πιστευω οι κιχλιδες να ειναι μαζι με τα guppies???????????
τοτε μιλαμε για μαζικους θανατους

6,8 PH σε malawi κιχλιδες απαραδεκτο KYΡIE MOY

ΜΕLANOCROMIS ΜΕ RAMIREZI ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ FIREMOUTH KAI JULIDOCROMIS σε 150 λιτρα, ποιος θα επιβιωση εκει μεσα μολις μεγαλοσουν???

τι αλλο να πω το υπολοιπα τα ειπαν οι προηγουμενοι.
Φιλε lee_gore πρεπει να φυγουν απο εκει μεσα ψαρια και αυτο ειναι επειγον!! αλλιως σε λιγο θα γινονται σφαγες!!!
Η να στησεις αλλα 2 ενυδρεια (150λιτρων ) και αυτο σημερα!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: kroud on 05/29/02 at 04:24:32
--------------------------------------------------------------------------------
Περπατοντας την νυχτα στο δρομο με τις λευκες!!!
Κλασσικη ταινια!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: Emmanuela on 05/29/02 at 05:23:28
--------------------------------------------------------------------------------
Πως ακριβως χωρανε ολα αυτα τα ψαρια σε 150 λιτρα ?????? Μα καλα δεν τα λυπασε? Εγω εχω ενα 60αρι και εχει μεσα 4 ψαρια.... σκεψου!
Πολυ φοβαμαι... οτι σε λιγο καιρο θα αρχισεις να εχεις απωλειες... Και αυτο απο προσωπικη εμπειρια, το πρωτο ενυδρειο που στησαμε το ειχαμε τιγκαρει, βεβαια οχι οσο εσυ, μην λεμε βλακειεσ, και αναγκαστηκαμε να παρουμε 180 λιτρα και χασαμε και πανω απο τα μισα ψαρια...δυστυχως... Καλυτερα να δωσεις μερικα και να κρατησεις οσα εχουν ιδιες απαιτησεις σε νερο, ph, kh, θερμοκρασια κλπ...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: simvoyli gia to katallilo farmako
Post by: sonia on 05/29/02 at 05:43:25
--------------------------------------------------------------------------------
.......
(μηνυμα χωρις σχολιο......)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03733 seconds with 12 queries