Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-11-08, 20:35
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αλλο στη φύση άλλο στο ενυδρείο και με αυτό που λες βεβαιώνεις εν μέρη αυτό που λέω . Δεν είναι μόνο το ph . Σημαντικότερο στους δίσκους είναι οι σταθερές συνθήκες και σταθαθερές συνθήκες έχουμε με συχνές αλλαγές και όχι με μαζική αλλαγή που μπορεί να δημιουργήσει στρες στα ψάρια .

Στο κάτω κάτω υποθέσεις κάνουμε και εφαρμόζουμε πράγματα στα ενυδρεία μας . Θεωρώ το τον Bleher κορυφαίο όμως αυτό που είπε με τις αλλαγές μερικοί το λαμβάνουν όπως θέλουν . Πρώτον δεν θεωρεί ενυδρεία μικρότερα από 600 λίτρα , στα ενυδρεία που δεν κάνει αλλαγή τα ψάρια είναι ενήλικα , έχει ίδιο όγκο υλικών για βιολογική φύλτρανση όσο και τα λίτρα του ενυδρείου . Με το καλό όταν έρθει πάλι φέτος ( έχουμε πολλές πιθανότητες) θα πρέπει να τον ρωτήσουμε κάποιες διευκρινήσεις .

Επειδή οι ποιο πολλοί από εμάς δεν αγοράζουμε μεγάλους δίσκους και πέρνουμε μικρά δισκάκια η πρόταση μου είναι ( αν μετράει ) είναι μικρές και συχνές αλλαγές νερού με 3-4 φορές τάισμα την μέρα και χαμηλό ph 6 κάτω .

Θα φέρω ένα παράδειγμα με τα ψάρια του NikitasK όταν πούλησε τα ψάρια του ( μάλλον τα χάρισε ) του είπα να τα φέρει σε εμένα .Τα ψάρια τα είχε 2 χρόνια ( 5 δισκάκια ) σε 300 λίτρα full φυτεμένο με ph 6,8 . Tου είπα ότι τα ψάρια ήταν μικρά ειδικά για 2 χρόνια . Μπήκαν στο ενυδρείο μου με ph 5,3 και με αλλαγές 100 λίτρα την μέρα με τάισμα 3-4 φορές .
Ηρθε και είδε τα ψάρια του σε 50 μέρες διπλά σε μέγεθος και με άλλα χρώματα . Αυτά προς το παρόν .....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-11-08, 20:43
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

για να εξηγουμαι

εφερα τα απιστο σαν παραδειγμα καθως απο τους βιοτοπους που ζουν στην φυση αντεχουν σε μεγαλες συγκεντρωσεις νιτρικων αμμωνιας φωσφορικων κλπ αλλα ακομα και αυτα θελουν την αλλαγη τους
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-11-08, 21:34
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

βαση ποιας μελετης;
τι στοιχεια εχεις για αυτο που λες;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να εξηγουμαι

εφερα τα απιστο σαν παραδειγμα καθως απο τους βιοτοπους που ζουν στην φυση αντεχουν σε μεγαλες συγκεντρωσεις νιτρικων αμμωνιας φωσφορικων κλπ αλλα ακομα και αυτα θελουν την αλλαγη τους
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-11-08, 21:56
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nisam Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου Genirous σε ευχαριστω πολυ, συγκεκριμενα οσους δισκους και να εχουμε ειτε 4,ειτε 5 ειτε 8 υπαρχει παντα το μαυρο προβατο στο ενυδρειο, δηλαδη αυτο που πειραζουνε παραπανω, ετσι και το δικο μου δισκακι ηταν δυστυχως σε αυτη την κατηγορια, τωρα ακομα καθαρη διαγνωση δεν εβγαλα ακριβως τι ειχε...και βλεπω οτι μπορει να ξερεις τι ειχε μπορεις να μου πεις και μενα ?
...
Θα ηθελα να μαθω ομως τι ακριβως ειχε.. (διευκρινησει - τις τελευταιες ωρες ΠΡΙΝ βαλω το φαρμακο και κλεισω τα φωτα ειχε αρχιζει και ψιλο εγερνε κιολας) οποτε πειτε μου ποια ασθενεια μπορει να ηταν..
Δε μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν η χ ή ψ ασθένεια, αλλά σαν τα συπτώματα που αναφέρεις έχω δει από τους δικούς μου και έχω ακούσει από άλλους δισκάδες. Το συμπέρασμα είναι κάποιο βακτήριο ή παράσιτο στον εγκέφαλο το οποίο κάνει τους δίσκους να τρελλαίνονται. Η ουσιαστική αιτία τείνω να πιστεύω ότι είναι το υπερβολικό στρες, χωρίς όμως να μπορώ να είμαι κατηγορηματικός. Στους δικούς μου ξέρω σίγουρα ότι ήταν αυτή η αιτία.
Η συμβουλή μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι διαβάζω πως έχεις κατά καιρούς προβλήματα και έχεις μια άνεση με τα φάρμακα. Οι δίσκοι είναι τρομερά ανθεκτικά ψάρια -παρόλο που πολλοί πιστεύουν το αντίθετο- απλώς χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και μεταχείρησης. Δώστους αυτά που χρειάζονται και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτή η υπερβολή είναι επειδή ταίζω αρκετά και τα νιτρικά είναι στο θεό .
Στο ph που είμαι φυτά γιοκ . Πάντως ειδικά σε μικρά δισκάκια οι συνεχείς αλλαγές αλλά και το τάισμα 3-4 φορές την ημέρα είναι ότι πρέπει και θα δεις άλλα ψάρια . Μεγαλώνουν ποιο γρήγορα και είναι ποιο λαμπερά.
Συγνώμη Χρήστο αλλά δε μπορώ να καταλάβω την ''αναγκαιότητα'' της γρήγορης ανάπτυξης των δίσκων. Στη φύση χρειάζονται χρόνια για να φτάσει ένας δίσκος σε ικανοποιητικά μεγάλο μέγεθος, γιατί ''πρέπει'' εμείς να το επισπεύσουμε...? Εκτός της προσωπικής μας ικανοποίησης δε νομίζω να οφελεί πραγματικά τα ψάρια μας. Περισσότερο λίπος, περισσότερες πιθανότητες για ασθένειες...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις πεχά κάτω από 5 πάω πάσο και συμφωνώ ότι όταν έχεις μικρά με το τάισμα τους 3 - 4 φορές την ημέρα σίγουρα απαιτούνται πολλές αλλαγές (το έχω δει το έργο ).
Το ότι έχει μικρότερο pH είναι περισσότερο πλεονέκτημα παρά μειονέκτημα στο θέμα αλλαγής νερού. Η πλειονότητα των βακτηριδίων και των μικροοργανισμών αδυνατεί να επιζήσει και οποιαδήποτε αμμωνία είναι μη τοξική.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-11-08, 22:59
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ερευνα να σου δειξω οχι δεν εχω

αλλα αυτο λενε οσοι εχουν εμπειρια απο βιοτοπους απιστο και ο μπλεχερ κατι ειχε πει για 400 νιτρικα , εκτος αυτου αν δεις φωτογραφιες απο βιοτοπους απιστογκραμα που ειναι στην ουσια τον περισσοτερο χρονο αποκομενοι απο το κυριως ποταμι με χαμηλη ροη οταν το ποταμι εχει αρκετο νερο για να φτασει λιγο νερο και εκει (οχι ολοι οι βιοτοποι υπαρχουν και μερη με συνεχη επικοινωνια με μια μεγαλυτερη συγκεντρωση νερου ) σαπια φυλλα και απουσια βλαστησης -εκτος και αν τα δεντρα ρουφουν νιτρικα- και πολλες φορες μη μτρησιμα TDS

απο την αλλη τα απιστο παρουσιαζουν πολυ δυσκολα τρυπα στο κεφαλι λογω ελειψης ιχνοστοιχειων -ειναι πιο πιθανο να γινει απο αγχος- αλλη μια ιδιοτητα που δειχνει την ανθεκτικοτητα τους στις αραιες αλλαγες


ολα αυτα βεβαια δεν τα λεω για να δειξω οτι η αλλαγη δεν εχει σημασια για τα απιστο ,καθε αλλο και τα απιστο εκτιμουν το φρεσκο νερο και σιγουρα η απουσια αλλαγων μπορει να ενισχυσει τους επιβλαβεις παραγοντες που οδηγουν σε ασχημες καταστασεις
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-11-08, 04:10
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Συντομο σχολιο:
Ειλικρινα, ειναι μεγαλη χαρα να διαβαζει κανεις τετοιες συζητησεις και να μαθαινει απο τον τροπο που σκεφτεστε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-11-08, 07:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

για να δωσω στον αδυνατουλη φιλο απο πανω την δυνατοτητα να θαυμασει λιγο ακομη τον τροπο σκεψης μου, θα πω τα παρακατω

φιλε fishme1 (δεν ξερω ουτε το ονομα σου) δεν διαφωνω με αυτα που μου λες, δεν διαφωνω με τους χομπυστες που εχουν αποκομισει αυτην την εμπειρια που αναφερεις
αυτο που λεω ειναι οτι και αυτοι οι χομπυστες που καναν αυτες τις παρατηρησεις δεν ειχαν καμια απολυτος γνωση του θεματος, ολοι λειτουργουμε με την λογικη του trial and error (η τουλαχιστον ετσι εκαναν αυτοι που ηταν ας πουμε πρωτοποροι), δηλαδη και εγω μπορει στο 60λιτρο που εχω να βαλω 20 νεον μεσα χωρις να κανω ποτε μου καμια αλλαγη και να ζησουν και τα 20, θα βγω και θα πω οτι τα νεον ειναι μια χαρα σε μικρα ενυδρεια και δεν εχουν αναγκες για αλλαγες νερου, αυτο καποια στιγμη θα εχει αναπαραχθει τοσες πολες φορες που στο τελος θα θεωρηθει "κοινη γνωση", θα ειναι ομως ετσι;
πχ στο θεμα εδω (κλικ) οταν ειχα ξανακανει την ερωτηση μου ειχε απαντηθει οτι θα λειψουν ιχνοστοιχεια, ενα χρονο μετα εμαθα οτι υπαρχουν πληρης ιχνοστοιχεια συσκευασμενο σε μπουκαλια, οτι θα υπαρξουν αλλες βλαβερες ουσιες που δεν τις ξερουμε, ναι οκ μπορει να ειναι και ετσι, αλλα ολα αυτα ειναι απλα υποθεσεις, πως μπορουμε να ξερουμε οτι θα υπαρξουν βλαβερα στοιχεια εαν δεν ξερουμε καν ποια ειναι αυτα; δηλαδη στην ουσια τι ξερουμε; τιποτε, απλα εικαζουμε οτι ετσι πρεπει να ειναι

εαν αδυνατε φιλε δεν βγαζω κανενα νοημα θα φταιει ο πυρετος, δειξε κατανοηση, ΚΑΙ ΕΛΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΦΕ, ΔΕΝ ΔΑΓΚΩΝΟΥΜΕ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-11-08, 10:38
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Νικος
μα τις περισσοτερες φορες σε ενυδρεια που δεν εχει αλλαχτει το νερο για καιρο συμβαινει να χανουμε ψαρια μεσα σε μερικες ωρες ή απο αρρωστιες με συμπτωματα που δεν εχουμε ξαναδει , πρεπει δηλαδη να βαλουμε το παθογονο στο μικροσκοπιο για να δουμε ποιο ειναι ;

αφου στο λεει το ενυδρειο μονο του
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-11-08, 13:41
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αλλη μια κλασσικη συζητηση περι του αυτονοητου.......Και εγω εχω ενα φιλο που λουζεται μονο το πασχα και τα χριστουγεννα και δεν εχει παθει τιποτα ......Μονο μυριζει λιγο αλλα αγοραζει ακριβα αρωματα και δεν το καταλαβαινεις......Ο σωστος χομπιστας ειναι και σωστος ανθρωπος φερεται στα ψαρια του οπως θα ηθελαν να φερθουν και σε αυτον.....οποτε ........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-11-08, 15:37
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δηλαδη Pritanis μας λες οτι δεν εχει νοημα να ασχολιομαστε με αυτονοητα πραγματα, αυτα ειναι δεδομενα πλεον, απλα πρεπει να ακολουθουμε οτι μας εχουν πει και τελος
καμια συζητηση
δεν χωραει γιατι κουραζονται οι γκουρου του χωρου

χαιρομαι που δεν ειμαι καθολου σωστος τελικα
ελπιζω να υπαρχουν αλλοι που εχουν διαθεση για κουβεντα και προβληματισμο κυριως...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλη μια κλασσικη συζητηση περι του αυτονοητου.......Και εγω εχω ενα φιλο που λουζεται μονο το πασχα και τα χριστουγεννα και δεν εχει παθει τιποτα ......Μονο μυριζει λιγο αλλα αγοραζει ακριβα αρωματα και δεν το καταλαβαινεις......Ο σωστος χομπιστας ειναι και σωστος ανθρωπος φερεται στα ψαρια του οπως θα ηθελαν να φερθουν και σε αυτον.....οποτε ........
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-11-08, 15:46
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Με διάθεση χαλάρωσης...οι γνώμες είναι σαν τις...μύτες... όλοι έχουν από μια. Καλό είναι να ακολουθεί κάποιος αρχάριος την πεπατημένη, όχι για κάποιον άλλο λόγο αλλά για να μην χαλάει χρήμα και μετά παραπονιέται για τα καταστήματα. Από κει και πέρα καλό είναι να πειραματίζεσαι και να την ψάχνεις χωρίς να παραπονιέσαι όμως αν κάτι σου πάει στραβά. Αμ πως έτσι γίναμε αλγοκαλλιεργητές;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-11-08, 15:58
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

επειδη εβαλες παραθεση ολοκληρο το κειμενο μου δεν καταλαβα που ακριβως διαβασες να λεω οτι δεν εχει νοημα να ασχολουμαστε με αυτονοητα πραγματα????Τωρα για τους γκουρου οντως δεν ξερω γιατι δεν ασχολουνται μαζι μας παντως εμεις οι υπολοιποι απλοι χομπιστες βλεπεις οτι ασχολουμαστε και δεν αφηνουμε ασχολιαστο ενα τετοιο τοπικ παρολο που αντιστοιχο του θα βρεις δεκαδες μεσα στο φορουμ.....Τωρα αν δεν συμφωνεις με την αποψη μου , πολυ καλα κανεις....εγω απλα μια προσωπικη θεση εξεφρασα και μαλιστα αρκετα γενικολογη......ΙΣως να επρεπε να το ξεκαθαρισω περισσοτερο......Οποτε..... αυτο που εννοω ειναι οτι ολοι μας (καλως ή κακως) ειμαστε μικροι θεοι για τα ψαρια μας για τα σκυλια μας τα γατια μας κλπ κλπ.....Υπαρχουν θεοι πρωτογονοι, θεοι φιλοπολεμοι θεοι βρωμιαρηδες, θεοι της αγαπης κλπ κλπ......αν καποιος σε ολη του τη ζωη εμαθε να λειτουργει ευκαιριακα και με τη λιγοτερη δυνατη προσπαθεια να 'έπιβιωνει'' με ακριβως τον ιδιο τροπο θα φερθει στα ζωα του στα παιδια του στους φιλους του.....και με διπλη συνεπαγωγη η συμπεριφορα του αυτη θα μας δωσεις και στοιχεια για την προσωπικοτητα του......αυτο εννοουσα.....αν καποιος πλενεται μια φορα το μηνα περιμενεις να αλλαζει νερο στα ψαρια του καθε εβδομαδα ή περιμενεις να πλενει τον σκυλο καθε διμηνο???? αρα το ερωτημα δεν ειναι τι κανουν οι αλλοι αλλα τι θελουμε να κανουμε εμεις και αν με αυτο θεωρουμε οτι καναμε ο,τι ηταν δυνατο για να προσφερουμε στα ζωντανα μας τις καλυτερες (σχετικο) συνθηκες.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-11-08, 11:44
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Είχα την εντύπωση ότι το θέμα είχε σαν επίκεντρο το ''Δίσκος που χτυπιέται στα τζάμια''... Πώς φτάσαμε να μιλάμε για αλλαγές νερού και απιστόγραμμα και να είναι θέματα χιλιοσυζητημένα στο φόρουμ δεν κατάλαβα ακόμα...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-11-08, 14:50
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

μάλλον εγώ το πλατίασα το θέμα σορρυ γι αυτό!! Πάντος το καλό ειναι οτι διαφορες γνωμες για τον καθένα βγάζουν ένα γενικότερο νόημα για τη σημπεριφορά του κάθε χομπίστα προς το ενυδρείο του! για εμένα δηλ απο αυτά που σηζητήσαμε μου έμεινε να κοιτώ τη σημπεριφορά των δίσκων σε κάθε αλλαγή παραμέτρων του ενυδρείου με σκοπό να βρεθεί ας το πούμε μια χρησή τομή. δηλ η κατάσταση του ενυδρείου που φαινομενικα σημπεριφέρεται καλύτερα ο δίσκος. Αλλοστε σε αυτό βασίζεται και όλο το χόμπι στην παρατηρηση και στη δημιουργεία κατάλληλων σηνθηκών.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-11-08, 11:11
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Το κακό μ'αυτά τα ....ψαρα που μπλέξαμε είναι ότι δεν τα πιάνεις φίλους με τίποτα Το καθένα με τα χούγια του (για τους δίσκους μιλάμε μόνο)
Πάντως για να συμπληρώσω κι εγώ το αλληγορικό παράδειγμα του Νικου είχα έναν γνωστό που σε ερώτηση αν το αυτοκίνητο του βγήκε "καλό" ,απάντησε κατενθουσιασμένος πως είναι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα τα 6 χρόνια που το έχει."Πόσα χιλιόμετρα έχει Μήτσο μου ?" .17000 !!!
Θέλει τα χιλιόμετρά του κι ο ... δίσκος, ε ?
Στο θέμα τώρα (paste από απάντηση μου αλλού για να μην ξαναγράφω )
είχα ένα περιστατικό με 3 ψάρια (σε 15 ) που αφού έφτασα στο αμήν τα έβαλα σε : θεραπεία με Coly (preis) ,"μπάνιο" σε Tremazol (2ml σε δοχείο/κανάτα 1+λίτρου) και στο ενυδρείο (300αρι με sub) θεραπεία με Bactopur direct.Βέβαια τα συμπτώματα ήταν άλλα: τα ψάρια κάποιες μέρες δεν έτρωγαν,άρχισαν να χτυπιούνται(κυριολεκτικά !) στα τζάμια,να κολυμπούν με απίστευτη ταχύτητα σε κύκλους και την τελευταία μέρα να πλαγιάζουν και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.Σίγουρα κάποιο ενδοπαράσιτο ,σίγουρα θα τα έχανα ,οπότε αποφάσισα για θεραπεία shot gun και ο θεός βοηθός ! Τα 2 αυτή τη στιγμή είναι εντάξει ,ο ένας μας άφησε (αυτός που ήταν και χειρότερα).Τώρα ποιο έκανε δουλειά .
Επειδή η περισσότερες ασθένειες έχουν κάποια κοινά συμπτώματα και η σωστή διάγνωση μπορεί να γίνει μόνο με βιοψία (στις περισσότερες των περιπτώσεων) πράγμα αδύνατον όπως καταλαβαίνετε , δυστυχώς καταφεύγουμε (πολλές φορές αργά) σε shot gun θεραπείες και χρήση wide spectrum αντιβιοτικών, μαζί με προσευχές και παρακλήσεις.Κάποιες φορές πιάνουν άλλες όχι
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-11-08, 11:56
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Nisam

Καλησπερα σε ολους , τελικα το φαρμακο δεν νομιζω να εχει κανει τιποτα.

Βασικα κανω στο 300λιτρο μου 3 αλλαγες το μηνα απο 100λιτρα σχεδον (το κανω 5 χρονια τωρα) οταν εβαλα το φαρμακο ειχα κανει πριν αλλαγη νερου, οταν ομως αλλαξα νερο και εβαλα ανθρακα για να το αποροφησει, το δισκακι μου παλι τα ιδια !!! πεταγετε σαν τρελο τοσο γρηγορα που εκει που ειναι καλα και τρωει κανει σαν δαιμονισμενο μεχρι που πλαγιαζει κιολας απο τους πονους, και μετα απο 10 λεπτα ξανα γινετε καλα. Εν το μεταξι μεσ στο νερο ειχα δει πριν 10 μερες περιπου κατι σαν μια τριχα απο μαλλια περιπου σε υψος οσο το κεφαλο ενος σπιρτου το οποιο κουνιοταν σαν φιδακι, απορο πως το ειδα τοσο λεπτο.... λετε να ειναι αυτα η αιτια και να εχουν μπει σε τιποτα βρανχια ? τωρα να ξαναβαλω φρμακο ? αν ναι σκεφτομαι απο σειρα της aquria pharmachetical
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-11-08, 12:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Μην βάλεις φάρμακο ακόμα μπορεί να είναι πλανάρια και είναι ακίνδυνα .
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-11-08, 17:27
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή sotiris

Και τα πλαναρια τι ακριβως ειναι φιλε μου ?
Τα φαρμακα δεν θα τα βαλω μονο γι αυτα ..θα τα βαλω γιατι δεν εχει περασει η αρρωστια του Δισκου μου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-11-08, 17:29
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα πλαναρια ειναι μικροοργανισμοι που αναπτυσσονται στο ενυδρειο αλλα δεν ειναι επικινδινοι για τα ψαρια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση δισκου kanarini Δίσκοι 13 06-03-08 20:56
φυλο δισκου rixardos73 Δίσκοι 15 28-10-07 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07371 seconds with 13 queries