Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-02-08, 11:54
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Angry <<σκάσιμο>> Ενυδρείου

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα
θα προτιμούσα το πρωτο post μου να ήταν λίγο ευχάριστο για μένα
Σήμερα το πρωί το ενυδρείο μου ενα AQUATLANTIS 355L ενω ηταν στην διάρκεια του στρωσίματος 10 ημέρες ξαφνικά έκανε ενα μπαμ και πισω
αριστερά ανοιξε το γυαλί και έγινε <<χαμός>> απο νερό και ευτυχώς ηταν πρωί και το πήραμε είδηση για να μην πλημυρίσει το σπίτι.
Θα ήθελα εαν καποιος φίλος έχει μια αντιστοιχη εμπειρία να με ενημερώσει τι να κάνω.Πχ έαν μου πούν να μου το αλλάξουν μέ ένα ίδιο πως να έχω εμπιστοσύνη?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-08, 11:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν είναι κάτι που συμβαίνει κάθε μέρα!
Το "σκάσιμο" έγινε μήπως από χτύπημα κάποιου διακοσμητικού π.χ. πέτρας που είχες μέσα?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-08, 12:16
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι κάτι που συμβαίνει κάθε μέρα!
Το "σκάσιμο" έγινε μήπως από χτύπημα κάποιου διακοσμητικού π.χ. πέτρας που είχες μέσα?
Οχι δυστυχώς στην συγκεκριμενη στιγμη που εγινε το κρακ υπηρχαν 3 πετρες στο κεντρο του ενυδρειου σε μεγαλη απόσταση απο την πισω αριστερά ακρη που έγινε η ζημιά και δεν υπήρχαν τιποτα άλλα διακοσμητικά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-08, 12:26
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

φιλε αυτο που εζησες ηταν φοβερο.και μονο η σκεψη με ανατριχιαζει.μηπως κατα τη μεταφορα ειχε χτυπησει καπου στη γωνια και με την πιεση του νερου ανοιξε η ρωγμη?για κοιταξε το στη γωνια μηπως αρχιζει η ρωγμη απο την ακρη του γυαλιου.οταν λες αριστερη γωνια στη μεση στην πανω ή στην κατω μερια της γωνιας εγινε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-08, 12:40
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε αυτο που εζησες ηταν φοβερο.και μονο η σκεψη με ανατριχιαζει.μηπως κατα τη μεταφορα ειχε χτυπησει καπου στη γωνια και με την πιεση του νερου ανοιξε η ρωγμη?για κοιταξε το στη γωνια μηπως αρχιζει η ρωγμη απο την ακρη του γυαλιου.οταν λες αριστερη γωνια στη μεση στην πανω ή στην κατω μερια της γωνιας εγινε?
Απ' ότι πρόσεξα από την πάνω μεριά της αριστερής γωνίας ξεκίνησε γιατι έχει φύγει και μια μικρή φλούδα και έφθασε ελλειπτικά μέχρι 5cm πρίν το τέλος.Στήν ευθεία αυτή έχουν κολλήσει απο το εργοστάσιο κομμάτι τζάμι σαν όριο του νερού απο την άκρη αυτού ξεκίνησε η <<κόλαση>> .
Το θέμα είναι τι με συμβουλεύετε να πράξω να μου το επισκευάσουν?Δεν έχει ευθύνη ο κατασκευαστής για την ζημία που έγινε μέσα στο σπίτι?εάν είχα μέσα ψάρια? εαν δεν ήταν πρωί Κυριακής και λείπαμε απο το σπίτι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-08, 12:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να σου το αλάξουν κάτι γίνετε τώρα για την ζημιά μέσα στο σπίτι χλωμό το βλέπω!!! ΙΜΟ πάντα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-08, 12:50
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ενα aquatlantis που ειχα το εγραφε ξεκαθαρα στο χαρτακι-manual του ενυδρειου οτι δεν ευθυνονται για οποια ζημια προκληθει στο σπιτι απο το νερο του ενυδρειου,ή τραυματισμο απο τα γυαλια του ενυδρειου.επισης εγραφε οτι το καλυπτουν απο εγγυηση αν το ενυδρειο σπασει ξεκολλησει μονο του χωρις δικια σου επεμβαση(χτυπημα κτλ).τωρα για τα υπολοιπα εχεις απολυτο δικιο αλλα ακρη δεν θα βρεις (πιστευω δηλαδη).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-08, 12:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στο χαρτακι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει, αυτό δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ευθύνες. Αν υπηρχε αρχικό χτυπημα, τα υπολοιπα ειναι μαλλον αναμενομενα. Αλλιως ετσι στα καλα καθουμενα να σπασει το τζαμι ειναι απιθανο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-08, 13:03
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χαρτακι ο καθενας μπορει να γραφει οτι θελει, αυτό δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν ευθύνες. Αν υπηρχε αρχικό χτυπημα, τα υπολοιπα ειναι μαλλον αναμενομενα. Αλλιως ετσι στα καλα καθουμενα να σπασει το τζαμι ειναι απιθανο.
Η αρχή του σκασίματος προκύπτει ακριβώς πάνω στο κόλλημα του κατασκευαστή των κομματίων απο τζάμι που ορίζουν τη αρχή του νερού 5cm απο πάνω και δεν ειναι δυνατόν να προήλθαν από χτύπημα διακοσμητικών κτλ διοτι δεν υπήρχαν μεσα Το θέμα είναι μπορώ τώρα να εμπιστευτώ πάλι την ίδια εταιρεία Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-02-08, 13:32
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ναι σωτηρη, αλλα αγοραζοντας το ειναι σαν να συμφωνεις με τους ορους που αναγραφονται,αν δεν σου αρεσουν οι οροι μπορεις να αγορασεις αλλης εταιρειας. οπως και ο ιδρυτης του φορουμ γραφει οτι θελει για κανονες τους οποιους εσυ αποδεχεσαι με την εγγραφη σου,αρα νομικα ειναι κατοχυρωμενος. θελω να πω οτι δεν σε αναγκαζει να το αγορασεις....τωρα οσον αφορα στο προβληματισμο σου φιλε knik εγω θα ελεγα να το αντικαταστησεις με ενα ιδιο.ειναι αξιολογη εταιρεια και κατα τη γνωμη μου σου εκατσε το ελλατωματικο.ολες οι εταιρειες βγαζουν καποιο ελλατωματικο προιον οσο καλες και αν ειναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-02-08, 13:58
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σωτηρη, αλλα αγοραζοντας το ειναι σαν να συμφωνεις με τους ορους που αναγραφονται,αν δεν σου αρεσουν οι οροι μπορεις να αγορασεις αλλης εταιρειας. οπως και ο ιδρυτης του φορουμ γραφει οτι θελει για κανονες τους οποιους εσυ αποδεχεσαι με την εγγραφη σου,αρα νομικα ειναι κατοχυρωμενος. θελω να πω οτι δεν σε αναγκαζει να το αγορασεις....τωρα οσον αφορα στο προβληματισμο σου φιλε knik εγω θα ελεγα να το αντικαταστησεις με ενα ιδιο.ειναι αξιολογη εταιρεια και κατα τη γνωμη μου σου εκατσε το ελλατωματικο.ολες οι εταιρειες βγαζουν καποιο ελλατωματικο προιον οσο καλες και αν ειναι.
Τελικά μετα απο πολυ παρατήρηση και ερευνα όσο περναγε η ώρα παρατηρησα οτι κάτω απο το αλουμίνιο περίβλημα είχε ενα μικρό τριχοειδές ραγισματάκι το οποίο μετα το γέμισμα εκτονώθηκε και εσπασε μέχρι κάτω
ευτυχώς γιατι ποιος θα με πίστευε ότι δεν το έκανα εγώ αλλα τώρα ΄κάτω απο το αλουμίνιο που είναι και κολλημένο πιθανόν να τους ξέφυγε απο το εργοστάσιο .Αρα λοιπόν το πάθημα μου να βοηθήσει τους άλλους φίλους για να μην έχουν τόσο τραγικές εμπειρίες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-08, 14:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν αναφερομαι σε ειδικους ορους, αλλα σε θεματα εγγυησης (που ειναι 2 χρονια ανεξαρτητως τι λεει το χαρτι πχ) η σε θέματα ασφάλειας..
Τι σημαινει ακριβώς το δεν φερουμε ευθυνη αμα σας κοψουν τα τζαμια?
Και να το λεει και να μην το λεει, αν αποδειχθει κακοτεχνια και καποιος τραυματισθει, υπαρχει αστικη ευθύνη οτι και να λεει το χαρτί.
Τωρα αν καποιος θελει να κυνηγησει το θεμα των νερών, απλα πρεπει να ζυγισει το πραγματικό του κόστος και το τι σημαινει να το κυνηγησει δικαστικώς.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-02-08, 14:17
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σωτηρη, αλλα αγοραζοντας το ειναι σαν να συμφωνεις με τους ορους που αναγραφονται,αν δεν σου αρεσουν οι οροι μπορεις να αγορασεις αλλης εταιρειας. οπως και ο ιδρυτης του φορουμ γραφει οτι θελει για κανονες τους οποιους εσυ αποδεχεσαι με την εγγραφη σου,αρα νομικα ειναι κατοχυρωμενος. θελω να πω οτι δεν σε αναγκαζει να το αγορασεις....
Αυτο δεν ισχυει παντοτε...... πολλοι οροι που σε βαζουν να υπογραψεις ειναι παρανομοι και καταχρηστικοι και δεν εχουν καμμια ισχυ οσες υπογραφες κι αν εχεις βαλει.
π.χ. προκαταβολη δεν επιστρεφεται, (ψεμα)
π.χ.δεν γινεται επιστροφη σε χρηματα αλλα μονο σε ειδος, (επισης ψεμα)
π.χ συμβολαια 12-24 μηνων για αγορα βιβλιων πορτα-πορτα (παρανομοι οροι αρα δεν ισχυουν)
π.χ. δεν γινεται επιστροφη ελλατωματικου προϊοντος εαν εχει ανοιξει η συσκευασια (μα αν δεν το ανοιξω πως θα δω οτι ειναι ελαττωματικο?)
και πολλα αλλα....
ενα τηλεφωνημα στη γραμμη καταναλωτων και σου λυνουν καθε απορια.

βεβαια στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι στεκει το οτι δεν αναλαμβανουν ευθυνη για τιποτε περαν του τζαμιου, οπως και οι εταιριες dvd δεν αποζημιωνουν για το περιεχομενο,αλλα μονο για το δισκο.

καλο ειναι να την ψαχνουμε λιγο και να μην πιστευουμε τυφλα ο,τι μας σερβιρει ο καθε εμπορος. αυτοι την τσεπη τους κοιτανε κι εμεις τη δικη μας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-08, 14:32
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos Εμφάνιση μηνυμάτων
βεβαια στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι στεκει το οτι δεν αναλαμβανουν ευθυνη για τιποτε περαν του τζαμιου, οπως και οι εταιριες dvd δεν αποζημιωνουν για το περιεχομενο,αλλα μονο για το δισκο.
αυτο ηθελα να πω...απλως δεν διατυπωσα σωστα.το προιον σαφως το καλυπτει απο εγγυηση. οπως μερικα ups σου αντικαθιστουν τη συσκευη αλλα οχι τον καμμενο υπολογιστη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-08, 14:34
krisimos34 Ο χρήστης krisimos34 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν ισχυει παντοτε...... πολλοι οροι που σε βαζουν να υπογραψεις ειναι παρανομοι και καταχρηστικοι και δεν εχουν καμμια ισχυ οσες υπογραφες κι αν εχεις βαλει.
π.χ. προκαταβολη δεν επιστρεφεται, (ψεμα)
π.χ.δεν γινεται επιστροφη σε χρηματα αλλα μονο σε ειδος, (επισης ψεμα)
π.χ συμβολαια 12-24 μηνων για αγορα βιβλιων πορτα-πορτα (παρανομοι οροι αρα δεν ισχυουν)
π.χ. δεν γινεται επιστροφη ελλατωματικου προϊοντος εαν εχει ανοιξει η συσκευασια (μα αν δεν το ανοιξω πως θα δω οτι ειναι ελαττωματικο?)
και πολλα αλλα....
ενα τηλεφωνημα στη γραμμη καταναλωτων και σου λυνουν καθε απορια.

βεβαια στη συγκεκριμενη περιπτωση νομιζω οτι στεκει το οτι δεν αναλαμβανουν ευθυνη για τιποτε περαν του τζαμιου, οπως και οι εταιριες dvd δεν αποζημιωνουν για το περιεχομενο,αλλα μονο για το δισκο.

καλο ειναι να την ψαχνουμε λιγο και να μην πιστευουμε τυφλα ο,τι μας σερβιρει ο καθε εμπορος. αυτοι την τσεπη τους κοιτανε κι εμεις τη δικη μας
Με κάλυψες ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-08, 14:54
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krisimos34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κάλυψες ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα!
Τειλικά όμως αγαπητοί φίλοι εαν ειχα βαλει ψαρια μέσα η καταστροφή θα ήταν ολοκληρωτική μέχρι και να παρατήσω το hobby.Επειδη όμως η συγκεκριμένη εταιρεία εχει πιστοποίηση iso θα έπρεπε να είχαν δει το προβλημα το οποίον σημειωτέον είναι ακριβώς εκεί που κόβουν για να περνανε τα φίλτρα και τα καλώδια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-08, 18:03
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα να παρεις τα χρηματα αν γινεται και να παρεις αλλο.....
αν κατσει κατι στραβα απο την αρχη αστα να πανε....
το θεμα ειναι αν εσυ εμπιστευεσαι ξανα το ιδιο κατασκευαστη...??

εγω στην θεση σου θα επερνα αλλο...
καλο κουραγιο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-08, 18:19
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knik Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα
θα προτιμούσα το πρωτο post μου να ήταν λίγο ευχάριστο για μένα
Σήμερα το πρωί το ενυδρείο μου ενα AQUATLANTIS 355L ενω ηταν στην διάρκεια του στρωσίματος 10 ημέρες ξαφνικά έκανε ενα μπαμ και πισω
αριστερά ανοιξε το γυαλί και έγινε <<χαμός>> απο νερό και ευτυχώς ηταν πρωί και το πήραμε είδηση για να μην πλημυρίσει το σπίτι.
Θα ήθελα εαν καποιος φίλος έχει μια αντιστοιχη εμπειρία να με ενημερώσει τι να κάνω.Πχ έαν μου πούν να μου το αλλάξουν μέ ένα ίδιο πως να έχω εμπιστοσύνη?
Καταρχήν καλό κουράγιο. Ελπίζω να μην έχει ξύλα στο σπίτι. Πριν μερικές ημέρες έπαθα και εγώ κάτι παρόμοιο και βρήκα 260 lt στο πάτωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22561 ) . Μην ανησυχείς αν πας το ενυδρείο σου σε κάποιο τζαμά θα στο κωλύσει να είσαι σίγουρος αλλά να του πεις να σου βάλει και κόντρες εάν δεν έχει Ίδη . αφού το πάρεις καλό είναι να το αφήσεις να κωλύσει καλά δυο τρις ημέρες και έπειτα να του κάνεις μια δοκιμή στο μπαλκόνι σου γεμάτο νερό (μέχρι να υπερχειλίσει) και να το αφήσεις εκεί για κάνα δυο μέρες ακόμα. Βεβαία το Κολίμα μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αφού καθαρίσεις τις πλευρές που δεν έχουν σπάσει από τις σιλικόνες με μια ξύστρα αζαξ και λίγο ψιλό σύρμα ,μετά ακλουθείς τις οδηγίες που θα βρεις εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/kataskEnydr.htm
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-08, 18:27
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

λεει ομως οτι υπαρχει και ραγισμα.......
παντω πισω κατευθειαν μη το βαλεις χερι καθολου.....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-08, 18:35
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Γεμισε το κοντρες πανω κατω(οριζοντιες κ καθετες) και πιστεψε με μετα και να θες δεν προκειτε να ανοιξει!!!Μου φενεται καπως κουλο σε ενυδρειο ετοιμο 350 λιτρα να μην υπαρχουν κοντρες.Οσο καλη και να ναι η κολληση και οι ραφες του ,οι κοντρες θα πρεπε να υπαρχουν.Σε κανουν να νιωθεις μια ασφαλεια!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-02-08, 18:44
mpourmpoulithras Ο χρήστης mpourmpoulithras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεμισε το κοντρες πανω κατω(οριζοντιες κ καθετες) και πιστεψε με μετα και να θες δεν προκειτε να ανοιξει!!!Μου φενεται καπως κουλο σε ενυδρειο ετοιμο 350 λιτρα να μην υπαρχουν κοντρες.Οσο καλη και να ναι η κολληση και οι ραφες του ,οι κοντρες θα πρεπε να υπαρχουν.Σε κανουν να νιωθεις μια ασφαλεια!

Πράγματι εμάς μας κάνουν να νιώθουμε μια ασφάλεια. Αλλά τις εταιρίες μια μικρή ανασφάλεια ( λόγο κόστους ) παντός έχω δει και δεν το πίστευα ενυδρείο 330lt χωρίς κόντρες από μέσα, το δέσιμο το είχε από έξω!!!! που ουσιαστικά ήταν η διακόσμηση του. Κουλό όμως το είδα σε μια έκθεση στη Ιταλία .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-02-08, 19:16
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpourmpoulithras Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι εμάς μας κάνουν να νιώθουμε μια ασφάλεια. Αλλά τις εταιρίες μια μικρή ανασφάλεια ( λόγο κόστους ) παντός έχω δει και δεν το πίστευα ενυδρείο 330lt χωρίς κόντρες από μέσα, το δέσιμο το είχε από έξω!!!! που ουσιαστικά ήταν η διακόσμηση του. Κουλό όμως το είδα σε μια έκθεση στη Ιταλία .
Θα σας ενημερώσω για την αντιμετώπιση απο την εταιρεία αύριο που θα γίνει ο χαμός για να μου το αλλάξουν Μηπως ξέρει κανείς την αντιπροσωπεία της aquatlantis στην ελλάδα?
γιατι εγώ το πήρα απο petshop αλλα θέλω να ειμαι προετοιμασμένος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-02-08, 19:32
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

στατιστικα παντως πλεον δεν κινδυνευεις να σου ξανασυμβει ποτε σου
(αν υποθεσουμε οτι στατιστικα μια τετοια στραβη θα σου συμβει μονο μια φορα, εσυ ξεμπλεξες )

τα juwel δεν εχουν κοντρες (μεχρι 400λιτρα) και ομως η πλαστικη γεφυρα αντεχει μια χαρα το βαρος, οποτε πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε οτι ισως να ειμαστε και λιγο υπερβολικοι μερικες φορες σε καποια θεματα (καλα κανουμε γιατι αν γινει το κακο στο δικο μας σπιτι θα αδειασει το νερο απλα καλο ειναι να εχουμε και επιγνωση)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-02-08, 02:09
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα juwel ναι μεν δεν έχουν τις γνωστές κόντρες έχουν όμως τα πλαστικά τελάρα τα οποία κατα κάποιον τρόπο λειρουργούν ως κόντρες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-02-08, 15:27
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν επιμενω και δεν ξερω
αλλα νομιζω οτι το πλαστικο που εχουν γυρω-γυρω ειναι μονο για να ακουμπαει το καπακι και τιποτε αλλο, ετσι και αλλιως ειναι πλαστικο παχους 3 χιλιοστων και μηκους 120 εκατοστων

πιστευω οτι ολη την δουλεια την κανει η πλαστικη γεφυρα που εχουν κολημενη στην μεση (που ειναι παλι απο πλαστικο, αλλα πολυ γερης κατασκευης)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα juwel ναι μεν δεν έχουν τις γνωστές κόντρες έχουν όμως τα πλαστικά τελάρα τα οποία κατα κάποιον τρόπο λειρουργούν ως κόντρες!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-02-08, 21:17
Το avatar του χρήστη knik
knik Ο χρήστης knik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2008
Περιοχή: Ερμύπολη Σύρος
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Απλα για ενημέρωση η εταιρεία του aquatlantis δεν έφερε καμμία αντίρρηση να μου το αλλάξει μεσω του petshop που το αγόρασα.
Και για την ιστορία του είπαν να στείλει και μια φωτογραφία έτσι ώστε να μην χρειαστεί να τους το στείλει καν πίσω για να αποφύγουν τα μεταφορικά
p.s Πιθανόν να έχουν κάποια σχετική ασφάλεια έτσι ώστε να τους καλύπτει
για ενδεχόμενες ΄τετοιες καταστάσεις.
Τελικά μόνο έγω την πλήρωσα με την στεναχώρια μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-02-08, 21:30
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knik Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μόνο έγω την πλήρωσα με την στεναχώρια μου!!!
...και το μεγαλυτερο σφουγγαρισμα της ζωης σου
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-02-08, 09:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τελος καλο ολα καλα λοιπον..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα νομιζω οτι το πλαστικο που εχουν γυρω-γυρω ειναι μονο για να ακουμπαει το καπακι και τιποτε αλλο, ετσι και αλλιως ειναι πλαστικο παχους 3 χιλιοστων και μηκους 120 εκατοστων

πιστευω οτι ολη την δουλεια την κανει η πλαστικη γεφυρα που εχουν κολημενη στην μεση (που ειναι παλι απο πλαστικο, αλλα πολυ γερης κατασκευης)

Στα συγκεκριμενα ενυδρεια το πλαστικό τελαρο στις γωνιες υποκαθιστά τις κόντρες. Στη μέση οντως τη δουλεια την κανει η γεφυρα (γιατι αλλιως καμπυλωνει πολυ..) Οι κοντρες θεωρουνται μονοδρομος στα diy ενυδρεια καθοτι ειναι ενας ευκολος και αξιοπιστος τροπος ενισχυσης. Αν παμε σε βιομηχανική κατασκευή, (με ακριβειες και ανοχες κατω απο 1/10 του χιλιοστου) τότε είναι εφικτό να γινουν πολλές αλλες "πατέντες" χωρις κανενα πρόβλημα (οπως τσερκια, φορετά καπάκια κλπ.) Σε "σπιτικές" κατασκευές αυτά δεν ειναι συνηθως εφικτά (εκτος αν καποιος διαθετει καλούπια, πρεσσες, μηχανες cnc και αλλα τετοια....)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση ενυδρείου roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 14 14-02-07 16:26
Παρατήρηση ενυδρείου spetzouras Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-12-06 12:51
βάση ενυδρείου CASPER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 28-02-06 13:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09196 seconds with 13 queries