Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-07, 22:24
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή αναποδο κολυμπι μετα απο φαγητο

Τι εχει ρε παιδια το ψαρι ?

Ιστορικο πηρα ενα νεο ενυδριο και απο την βιασηνη μου σαν βλακας
1)έβαλα το νερό από το παλιό ενυδρείο + 35% φρέσκο νερό
2)χαλίκια και ντεκόρ τα έριξα όπως ήταν ακαθάριστα δηλαδή
3)έβαλα μια μεγάλη αντλία να κάνει καθαρισμό της θολούρας γρήγορα
4)έβαλα τα ψαριά μέσα στο νεο ενυδριο που τα κρατούσα μέσα στον κούβα 10 λιτρων με αερα μετα απο καμία ωρα περίπου
5)την 1,2 ,3 μέρα όλα καλά ήταν την 4 ωμός οταν έφαγαν άρχισαν να πλαγιάζουν σχεδόν ολα , ενα απο αυτα γύρισε ανάποδα αλλα την γλίτωσε τελικά

Δεν τα ταισα την συνηθισμένη τροφη τους που ειναι Tetra flakes για 2 μερες και μετα μολις τους εβαλα δοκιμαστικα απο ενα flakes μετριμενο για το καθενα αρχισαν παλι να πλαγιαζουν το ενα ειναι πολυ επιβαρημένο για 24 ωρες ειναι ωπος το βλεπετε εδω

τι φταίει τι πατάτα έκανα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF1338.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  65,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF1339.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  55,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-07, 22:38
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Δωσε μας τις μετρήσεις του νερού σου και περιέγραψέ μας την διαδικασία προσαρμογής που έκανες... (...ΑΝ έκανες!!!)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-07, 22:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο μετρησεις αμμωνιας πως παμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-07, 22:57
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

διαδικασία προσαρμογής οχι δεν εκανα εκτος απο το θερμοκρασία νερου που ηταν ιδια
αμμωνία οχι δεν ειχα μάλιστα αγόρασα το τεστ τις API και μέτραγα κανονικά και η τροφή τους ηταν στο ελαχιτο ( νομιζω γιατι εχω και τα παιδια που ταιζουν)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-07, 22:59
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosII Εμφάνιση μηνυμάτων
( νομιζω γιατι εχω και τα παιδια που ταιζουν)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-07, 23:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα ψαρια δειχνουν να εχουν καμενο δερμα και αυτο ειναι μαλλον απο αμμωνια.
Σημερινες μετρησεις αμμωνιας εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-07, 23:06
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

οχι αμμονια δεν ειχα και ειναι το μοναδικο ψαρι που εγινε ξαφνικα σε γρηγορο χρονο ετσι. Τα αλλα εχω σταματιση το ταισμα και σημερα διχνουν να πεινουν και ειναι μια χαρουλα , και αυτο εχει απομακρινθη απο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-07, 23:14
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Σήμερα ειδα και εγώ έγκαυμα σε ψάρι από αμμωνία.. Και μοιάζει πάρα μα πάρα πολύ... Ήταν σε ένα καημένο μονομαχάκι φίλου που από βιασύνη το έβαλε σε ενυδρείο που ακόμη έστρωνε και ενώ η αμμωνία (καθαρή) που είχε ρίξει την προηγούμενη μέρα δεν είχε απορροφηθεί τελείως. Ευτυχώς με δύο σχεδόν απανωτές αλλαγές 80% νερού η αμμωνία εξαφανίστηκε. Το ψάρι με χρήση βιταμινών δείχνει αρκετά καλά και ενεργητικό και τρώει.. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά...

Επίσης φίλε πάνο οι υπόλοιπες μετρήσεις τι λένε? No2? GH?
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-07, 23:34
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

συνεχίζοντας το διάβασμα βρήκα αυτο εδω που μάλλον αυτό ταιριάζει στο πρόβλημα μου

it sounds like your little angelfish has a swim bladder disorder. The swim bladder is a sac that runs in the fishes middle and is responsible for maintaining balance in the fish. Sometimes causes like bacterial infections can disrupt the swim bladder and render her unable to maintain her equalibrium. But the most common causes of this (and this disorder is common in many fish), is diet. If you feed dry foods and she eagerly eats them, this is almost certainly causing her buoyancy problems. When dry food (flakes or pellets), hit the water, eagerly gobbling fish (like angels) eat up the flakes or pellets as soon as they hit the water, filling themselves up. But what happens now is the dry food absorbs water inside the fish and expands, disrupting the swim bladder and usually causing the bloating you are seeing. The poor fish have problems from floating on his/her side, upside down, or sometimes even being unable to get up from the bottom. I have seen this happen with Bettas and goldfish but it can happen to just about any fish. Certain fish seem to be more prone than others, all fish are individuals anyway.
Treatment for swim bladder disorder relating to diet includes feeding her frozen green peas, be sure to thaw them out completely, shell them and mash them up. You may have to hand feed her with a blunt toothpick before you can get her totally well. Peas are well known to dislodge blockages in the swim bladder and if fed several times a day in moderate amounts, might even cure her in a short while. You should also be sure and fast (not feed) her for several days but continue with the green pea preparations. She needs to clear her system out and fortunately most fish love eating green peas.

Always insure to maintain good water quality with partial water changes to prevent any bacterial disease resulting from dirty water.
The green pea feedings and several days of fasting from any dry foods should help her get completely better. Don't give up on her whatever you do. She has a 99% chance of recovering and I don't suspect her problem to be bacterial.

After she recovers always presoaks her dry food well enough for it to expand fully before feeding it to her. Not all fish require this and as I said, some may be more prone, all fish are individuals..

τι λέτε ισχύει? μαλον ναι γιατι το πρόβλημα βγαίνει οταν τα ταΐζω.
ευχαριστώ για την συμπαράσταση Πάνος
-------------------------
έχω διαβάσει πολλά μηνύματα στο φόρουμ και εκεί που περιμένεις να μάθεις τι έγινε στο τέλος δεν υπάρχει ενημέρωση από τον ενδιαφερόμενο, έτσι επειδή δεν μου αρέσει καθόλου αυτό, διότι πιστεύω το φόρουμ δεν είναι μόνο να παίρνεις αλλά και να δίνεις κάτι, θα ήθελα να μάθετε τι έγινε μέχρι τώρα και ίσος εάν κάτι αλλάξει να σας ξαναενημερώσω

7 Ιουλίου το απόγευμα το ένα αγγελόψαρο που ήταν σε απομόνωση απεβίωσε κρίμα ......
όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ κινητικά και ζητούν τροφή αλλά δεν τους έχω δώσει ακόμη. Φαίνονται μια χαρά δεν υπάρχουν σημάδια πάνω τους .
αλλά έχω πάρει την τροφή από φόβο και τους κάνω δίαιτα έβαλα μόνο αρακά σήμερα τον οποίο τον έβγαλα μετά από μια ώρα από το ενυδρείο χωρίς να τον φανέ φυσικά θα ξαναδοκιμάσω αύριο πάλι με τον αρακά δεν θέλω να δώσω ξηρή τροφή γιατί από ξεκίνησε το πρόβλημα νομίζω
από μέτρησης εκτός από KHZ και GHZ που δεν έχω αγοράσει ακόμη
αμμωνία παραμένει στο 0 NΟ2 kai NΟ3 μηδενικά και αυτά PH= 8.2

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Τα ψαρια δειχνουν να εχουν καμενο δερμα και αυτο ειναι μαλλον απο αμμωνια.
Σημερινες μετρησεις αμμωνιας εχεις?
συγνώμη από την βιασύνη μου δεν απάντησα σωστά η απάντηση είναι ΟΧΙ δεν μερτισα στο συνγεκριμενο ενυδρείο κρίμα γιατί θα είχα και γω μια άποψη για το κάψιμο της αμμωνίας δεν μου έχει ξανατυχη παρόμοιο γεγονός στο παρελθόν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosII : 06-07-07 στις 23:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-07, 07:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για το ψαρι της φωτο οτι το επαθε απο κατι εντονα τοξικο/καυστικό ειναι βεβαιο. Τωρα απο που, δεν μπορουμε να το ξερουμε εμεις τουλαχιστον.
Το οτι πρηζονται απο το φαι ειναι κατι που μπορει να συμβει με τα λαιμαργα σκαλαρια.
Δεν εχεις παρα να τους αλλαξεις τροφή σε κατι που αποδεδειγμενα δεν τα κανει να πρηστουν. π.χ. Tetra flakes
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινουριο στησιμο μετα απο καιρο naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-05-07 23:19
μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..) jkaram ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 02-03-07 23:34
μετα απο 7μηνη ενασχοληση.....ειμαι ....... iraklis Γλυκό νερό - Γενικά 0 29-04-05 12:38
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-03-04 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04898 seconds with 14 queries