Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-04-18, 17:47
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Παρουσίαση νέου ενυδρείου και σκέψεις για Δίσκους - Συμβουλές

Καλησπέρα στην παρέα ξανά μετά από πολλά χρονια αποχής από το γράψιμο(περιορίζομαι στο διάβασμα πλέον). Μετά από αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το χόμπυ(60λ με cory και cardinals), ήρθε ο καιρός να μεταπήδήσω σε ένα μεγαλύτερο που έχω αγοράσει. Παρακάτω θα δείτε τις μέχρι τώρα πληροφορίες του νέου ενυδρείου, και περιμένω συμβουλές απο ειδικούς πάνω στην σκέψη να φιλοξενώ πια δίσκους που μου αρεσουν εδώ και χρόνια!

Πληροφορίες


Διαστάσεις: Juwel Trigon 350
Όγκος: 350 μεικτά, με άμμους κλπ κλπ καθαρά πρεπεί να είναι 310
Κατηγορία: Μελλοντικό δισκάδικο (ελπιζω)
Φυτά: 2 echinodorus bleheri, 2 echinodorus amazonikus, 2 echinodorus quadricostatus, 4 anubia barteri και 2 nanas πανω στις πετρες.
Ψάρια / Άλλα είδη: Προς το παρόν δεν έχει ψάρια. Σκέφτομαι 10-12 μικρούς δίσκους για αρχή 5cm, καμιά 20 sterbai, και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω καρδινάλιους(θα με λιθοβολίσουν μερικοι)
Διακοσμητικά υλικά: 40κιλά χαλαζιακή άμμος ερμής(κλασσικά εικονογραφημένα), ρίζες, πέτρες
Φόντο:backround της juwel clay
Φωτισμός: 24h τα led helialux της juwel με τα dimmer τους κάνοντας προσομοίωση(όσο μπορείς να το πείς) ολόκληρης της μέρας.
Διάρκεια φωτισμού:24Η
Φιλτράρισμα:Eheim 2080 γεμάτο με βιολογικό υλικό και μισό μπόλι από το ήδη εν λειτουργία
Θερμοστάτης: schego 600w με controler
Λίπανση: κατι ταμπλετες για τους echinodorus οταν εβαζα την αμμο, αλλιως τπτ άλλο
Παροχή CO2:οχι

Παράμετροι:

pH:6
Γενική σκληρότητα (GH):δεν έχω μετρήση ακόμα λόγω του οτι δεν έχω τεστάκι.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):εν έχω μετρήση ακόμα λόγω του οτι δεν έχω τεστάκι.
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:την ρουτίνα μου σκέφτομαι 150λ 2 φορές την βδόμαδα.το νερό μου είναι καθαρό και μόνο από όσμωση 4 σταδίων.
Θερμοκρασία: τώρα 27
Άλλες πληροφορίες: έχω και μία αεραντλία, αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται να την βάλω.
Φωτογραφία:

Αυτές είναι οι πληροφορίες που έχω προ το παρόν. Οι μετρήσεις είναι όλες μηδενικές αφού δεν υπάρχει παραγωγή αμμωνίας στο ενυδρείο ακόμα. Γενικά όπως καταλαβαίνετε είμαι έτοιμοσ να βάλω τους κατοίκους μέσα. Ανησυχώ λίγο με την ιχθυοφόρτωση και το φίλτρο. Έχω πάρα πολύ μπόλι απο το ενυδρείο που έχω τώρα και μπορώ να το μπουκώσω, όμως δεν ξέρω αν θα μπορέσει αμέσως να σηκώσει την αμμωνία των ακαθαρσιών των δίσκων, οπότε σκέφτηκα να βάλω πρώτα τα άλλα τα ψαράκια να λειτουργήσει λίγο το οικοσύστημα και μετά τους δίσκους. Επίσης θα ήθελα συμβουλές όσον αφορά την αγορά των δίσκων(απο που δλδ μαγαζι ή παραγωγή συχομπίστα, αν απο μαγαζί απο ποιόν εκτροφέα κλπ κλπ).





[/IMG]
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στους δίσκους Giannis1987 Δίσκοι 7 18-12-15 15:34
Στήσιμο νέου μονομαχο-ενυδρείου, αναζητούνται προτάσεις & συμβουλές Iren66 Bettas 69 18-10-12 22:10
Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους waylander Δίσκοι 62 14-05-06 08:45
Παρουσίαση & συμβουλές για 4 ενυδρεία... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 12-05-06 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09904 seconds with 14 queries