Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-19, 11:56
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation Χρυσοψαρο που το προλαβα οριακα...και τωρα τι κανω???

Καλημερα σας,
Ειμαι καινουργια στο φορουμ, οπως ειμαι και νεα -...και απειρη-μαμα δυο υπεροχων χρυσοψαρων.
Σημερα το πρωι η κορη μου πηγε να τα ταισει πριν φυγει για το σχολειο κι επαθε σοκ...το λευκο μας χρυσοψαρο σαν να επεπλεε απλα στην επιφανεια....
Φαινοταν παραδομενο, αποπροσανατολισμενο κι εγερνε τις λιγες φορες που προσπαθουσε να κουνηθει....
Απο εκεινη την ωρα εχω ενεργοποιηθει προσπαθωντας να κανω οτι μπορω....
Σημαδια δεν εχει...το ενυδρειο το ετοιμασαμε την Πεμπτη και τα ψαρακια μας τα βαλαμε το Σαββατο το μεσημερι. Ολα καλα μεχρι σημερα Τεταρτη πρωι.
Εριξα λιγο ζεστο νερο με αντιχλωριο....να καλυψω την περιπτωση της πεσμενης θερμοκρασιας μεσα στη νυχτα αν και εχω θερμομετρο μεσα που δειχνει 23 βαθμους... Επειτα ριχνω σταγονες bio nutrivec Sera γιατι ειχα διαβασει πως σε περιπτωση ασθενειας κανουν καλο.... Μετα ψαχνοντας και ρωτωντας τα εκανα μια βαπτιση σε αλατονερο προκειμενου να καθαρισουν τα βραγχια...πρωτα το υγιες και υστερα το αδιαθετο, αφου πρωτα επλυνα το φιλτρο.... Τωρα το ψαρακι φαινεται να εχει συνελθει....κινειται κανονικα. Το ταισα τη μιση ποσοτητα δλδ δυο περλες τις οποιες πρωτα εσπασα.
Ολα αυτα εγιναν στην προσπαθεια μου να μην χασω πολυτιμο χρονο....
Αυτο που ζηταω απο εσας ειναι να μου πειτε που βρισκω τεστ για αμμωνια γιατι απ οτι καταλαβα κατι τετοιο εφταιγε που ομως ενα μηνα που ενημερωνομαι απο διαφορα petshops κανενας ποτε δεν μου εχει αναφερει το παραμικρο...ητε για στρωσιμο φιλτρου.... Και τι να προσεχω, ποιες ειναι οι βασικες αρχες προκειμενου να εξαςφαλιςω υγιει περιβαλλον για τα ψαρακια μας ...α επισης πρεπει να βαλω και κατι για να οξυγονωνεται το νερο γιατι το φιλτρο ειναι κατω απο το νερο...δεν χωραει να ανεβει αλλο...
Αυτα...
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Αλεξ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-19, 12:23
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Οξυγωνοση ναι, να βαλεισ καμια αεραντλια.Το ενυδρειο ηταν αστρωτο και ανεβασε αμωνια κανε ενα τεστ.Μην ταιζεισ προς το παρον.Το φιλτρο οταν αναπτυχθουν τα βακτηριδια θα διασπασουν την αμωνια.Το πλυσιμο του σε αυτη την φαση θα χασεις και οτι βιολογια παει να αναπτυχθει.πλενουμε το φιλτρο μονο με νερο του ενυδρειου.κανε και καμια αλαγη νερου 30%.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-19, 12:32
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση ανταπόκριση.
Το ενυδρείο είναι 40lt με δικό του φίλτρο...και φιλοξενεί δυο χρυσόψαρα με διπλή ουρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-19, 12:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε αυτα τα λιτρα λογικα ουτε ενα δε "χωραει"
αναγκαστικα θα πας σε αλλο ενυδρειο στο μελλον η θα πρεπει να αλλαξεις ψαροσυνθεση! Μια που εισαι στην αρχη καλο ειναι να αποφασισεις τωρα που ειναι η αρχη ωστε να γλυτωσεις ταλαιπωρια και δικη σου αλλα και των ψαριων ...

Διαβασε εδωhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230 για τα χρυσοψαρα!!

Στο φιλτρο μεσα τι υλικα εχει? συνηθως ειναι πολυ μικρα φιλτρα και βαζουν ανθρακα και σφουγγαρια ... καλος ο ανθρακας σε ενα νεοστημενο ενυδρειο αλλα μετα απο καναδυο εβδομαδες δε χρειαζεται ... θα πρεπει να προμηθευτεις υλικο να εχει επιφανεια ωστε να αποικησουν τα ωφελιμα βακτηρια! Μια πολυ φτηνη λυση ειναι ελαφροπετρα ... Οι τιμες στα καταστηματα για "βιολογικα" υλικα ειναι μεγαλες οποτε μπορεις να παρεις ελαφροπετρα που ειναι πολυ καλη λυση!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-19, 12:56
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Το φίλτρο όντως εχει άνθρακα κι ένα μπλε σφουγγαράκι...
Το petshops να φανταστείτε μας έλεγε μέχρι 3 ψαράκια...και κατέληξα στα δυο περισσότερο για να εχει παρέα το ένα τ'αλλο.
Στην παρούσα φάση αναγκαστικά μένω με αυτό τι προτείνεται ....περισσότερα και συχνότερα άλλαγματα νερου;;; Ποια ψαροςυνθεςη θα ήταν ιδανική ;;;;

Ανακεφαλαίωση
Δεν ταΐζω
Κάνω αλλαγές μικρές συχνά στο νερό
Παίρνω και κάνω τεστ νερού...SOS που τα βρίσκω γιατι ρώτησα φαρμακείο και δεν είχαν
Και μετά τι βάζω για να ρίξω την αμμωνία
-------------------------
Ευχαριστώ...
Όχι θα επιμείνω και θα ανταπεξέλθω των δυσκολιών .
Μόνο να ήμουν υποψιασμένη για τη λάθος πληροφόρηση των πετσόπ απο την αρχή για να είχα ψαχτεί διαφορετικά....
Όντως αισθάνομαι πολυ τυχερή που βρήκα ανθρώπους με διάθεση να με βοηθήσουν ...το εκτιμώ απεριόριστα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 09-01-19 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-19, 12:52
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

To 40λιτρο ειναι μικρο για χρυσοψαρα και το φιλτρο του επισης.τα χρυσοψαρα θελουν χωρο και καλη φιλτρανση.Εγω στα 300λιτρα εχω 4 fancy. Παντως μην απογοητευεσε το καλο ειναι οτι βρισκεσε στο φορουμ και τα παιδια ολα εδω θα σε βοηθησουν εσενα μην χασεις το ενδιαφερον σου για αυτο το ομορφο χομπη,αλλα και να προσφερεις τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρακια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-19, 12:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλημερα!
Δυστηχως εχεις αστρωτο φιλτρο οποτε η αμμωνια θα ειναι στα υψη!
Καταρχας μη ταιζεις καθολου και κατα δευτερον κανε μικρες αλλαγες νερου μεσα στη μερα για τις επομενες μερες ...


Τα πετσοπ θα χαρουν πολυ αν τους πεις οτι εχεις προβλημα γιατι θα σε φορτωσουν με μαλλον αχρηστα φαρμακα και μαλλον με νεα ψαρια οποτε μην ακους τιποτα απο λενε!


Συμπληρωσε αυτο οσο πιο πολυ μπορεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298


Η οξυγωνοση του νερου μπορει να γινει με επαρκεια αν βαλεις την εξοδο του φιλτρου να "χτυπαει" στην επιφανεια! Δεν ειναι αναγκη να κανει φυσσαλιδες απλα να εχει εντονη ροη η επιφανεια!


Τι φιλτρο εχεις? Τι υλικα μεσα?


Μη σε φορτωσω με πολλες πληροφοριες απο τωρα ...

Νο1 κινηση σου ειναι να κανεις αλλαγες νερου ... το φιλτρο σου θα στρωσει σε 1 μηνα αλλα ευτυχως μπορεις να βαλεις μπολι απο υγιες ενυδρειο και να εισαι πολυ καλα σε μερικες μερες ... Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 για το μπολι ... Βαλε αγγελια να σου δωσει καποιος συγχομπιστας που ειναι κοντα σου!

Τα υπολοιπα τα λεμε στη πορεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-19, 12:42
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ποσά ευχαριστώ για τη βοήθεια να πω....οι τελευταίες 4 ώρες ήταν - κι εξακολουθούν και είναι μαρτυρικές...
Κι αυτό γιατι συνειδητοποιώ οτι έκανα κι αλλα λάθη...
Καταρχήν μου είπαν και ξέπλυνα το φίλτρο με νερό της βρύσης....ειχε λίγη πρασινάδα πιάσει....παει ξεπλύθηκε.
Δυστυχώς τα τάισα ελαφρώς....
Αυτά τα τεστ για αμμωνία και ph απο που τα παίρνω γιατι να υπόθεςω πως δεν εννοείται τα χαρτάκια που δίνουν τα petshops....κι αφού τα πάρω και τα κάνω πως διορθώνω το νερό....
Μπόλι χρειάζομαι προφανώς άμεσα..μακαρι να βρω κάποιον να μου δώσει....
Και παλι ευχαριστώ......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-19, 13:40
Το avatar του χρήστη Αντώνης
Αντώνης Ο χρήστης Αντώνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2018
Περιοχή: Σπάτα
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexTsik Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπόλι χρειάζομαι προφανώς άμεσα..μακαρι να βρω κάποιον να μου δώσει....
Είμαι ο Αϊ Βασίλης... Όποτε θες παίρνεις, μένουμε κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-19, 15:59
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Και ναι πιστευω στον Αι Βασιλη!!!
-------------------------
Ευχαριστω ...πως και ποτε μπορουμε να βρεθουμε?

Εστειλα πμ
-------------------------
Γιωργο ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη καθοδηγηση....
Αλλαξα το νερο με την superβολικη σκουπα που ειχα παρει....
Τεστακια δεν εχω βρει ακομα αλλα εχει δρομολογηθει...
Διατηρω τη θερμοκρασια σταθερη βαζοντας και ζεστο νερο και χρησιμοποιωντας θερμομετρο....φυσικα αντιχλωριο και bionutrivec, μονο που για να μη χασω χρονο ξεκινησα τη διαδικασια γεμισματος του ενυδρειου με ενα πλαστικο μπουκαλι 1,5lt....καταλαβαινεις ποση ωρα μου πηρε....χαχαχα
Και ναι εχω ηδη ξεκινησει το διαβασμα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 09-01-19 στις 15:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-19, 16:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τεστακια ειχα παρει αυτα απο Αγγλία https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?m...2F262803642901 ειναι σετακι και τα εχουν ολα μεσα εκτός απο της σκληρότητας του νερού και έκαναν νομιζω μια εβδομάδα να ερθουν ... δε νομιζω να βρεις πιο φτηνά ...

Εγω στη θέση σου θα έπαιρνα ενα μεγάλο (καθαρό) κουβά (εχω ενα απο τα ΙΚΕΑ) θα το γέμιζα με νερό απο τη βρύση και θα έβαζα αντιχλώριο και θα το άφηνα να ερθει σε θερμοκρασία δωματίου ... με ενα καθαρό κυπελλάκι θα έβγαζα 2-3 απο το ενυδρείο και θα τα αναπληρωνα με το νερό απο το κουβά. Μίνι αλλαγές νερού πιο ξεκούραστα και ευκολα!

Το νιτριβεκ υποτίθεται οτι θα εκανε το φίλτρο ικανό να ανταπελξεθει στην αμμωνία αλλα οπως βλεπεις ειναι μαλλον άχρηστο η το ελάχιστο ανεπαρκή ... οποτε θα σου ελεγα να μη σε φορτώνουν άδικα πραγματα ... δε χρειαζεται κατι περισσότερο απο αντιχλωριο, αλλαγές νερού και καλη τροφή ... ουτε φάρμακα ουτε βελτιωτικά ...

Στην ουσία ειναι πολυ απλα τα πραγματα ... απλα τωρα στην αρχη ειναι μεγάλος όγκος των πληροφοριών που μπορει να πάθεις ενα overload ...

Τα δε ψάρια σου οπως καταλαβαίνεις απο τοτε που γεννήθηκαν μεχρι τωρα υποφέρουν απο διαφορα πραγματα ... ειναι σιγουρο οτι το προσδόκιμο ζωής τους εχει μειωθεί αρκετα και κανεις δε ξερει τι ζημιά ηδη εχει γινει ... Το θεμα ειναι απο εδω και περα τι κανουμε ... προς το παρον συχνές αλλαγές ... τα λοιπά τα συζητάμε αργοτερα

Δεν υπαρχει λόγος να ευχαριστείς ... Το ίδιο σοκ εχουμε παθει ολοι οταν είδαμε οτι ολα τα κάναμε λαθος! Η ευχαρίστηση θα ειναι οταν εχεις ενα ισορροπημένο ενυδρείο με χαρούμενους κατοίκους ... Πραγματικά ανταμείβει πολυ το χόμπι αυτο αρκει να ξεπεράσεις το αρχικό σοκ! Μετα ειναι ολα πιο ευκολα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-19, 14:13
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Να ευχαριστησω και δημοσιως τον Αντωνη που τοςο αμεςα ανταποκριθηκε στην αναγκη μου και μεσα σε λιγες ωρες με υποδεχοταν στο σπιτι του για να μου προσφερει μπολι. Και τοτε ειδα το ενυδρειο του.....και κολλησα....το μικροβιο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-19, 13:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

1. Δε ταιζεις
2. Κάνε αλλαγές νερού... Μόνο καλό κάνει... πρόσεχε μόνο να βάζεις αντιχλωριο και να μην πέφτει πολύ η θερμοκρασία στο ενυδρειο ... το πολύ 2 βαθμοί... Για αυτό σου λέω μικρές αλλαγές!
3. Βάζεις αγγελία για μπολι (Έτσι θα μηδενίσει η αμμωνία μόνιμα ... προσωρινά μόνο με αλλαγές νερου)
4. Τεστακια προτίμησε υγρά... τα βασικά που αφορούν τη βιολογία του φίλτρο είναι 3. Αμμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3... έχει και σε πετσοπ αλλά συνήθως από Ebay βρίσκεις φτηνότερα και έρχονται πχ από Αγγλία λογικά μέσα σε μια εβδομάδα..
5. Έχεις να διαβάσεις πολλά!! Ήδη τα λινκ παραπάνω θα καλύψουν πολλές απορίες σου!


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-19, 13:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Α και ξέχνα τελείως τις οποίες συμβουλές από το πετσοπ ... Η σκέψου ότι τα αντίθετα από όσα λέει είναι σωστά... Είτε είναι απο άγνοια είτε εσκεμμένα παραμένει εγκληματικό για τα ψάρια...

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αμμωνια, ασθενεια, συμβουλες, χρυσοψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι κανω τωρα; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 0 14-01-10 14:13
Τι κανω τωρα? jimmy19111977 Δίσκοι 5 19-03-08 19:51
Και τωρα τι κανω? boom Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-02-08 22:52
Τωρα τι κανω; casperon Αρχάριοι γλυκού νερού 3 25-12-07 12:44
τι κανω τωρα? _jimmakos_ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 28-12-04 02:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06255 seconds with 13 queries