Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-09-14, 06:50
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

όπως τα λέει ο μακρίς.α. είναι. απλά μη βάλεις λεντοταινία. μετά από πολλά πειράματα κατέληξα ότι δεν είναι για βαθύ ενυδρέιο, και επίσης δεν είναι για κόκκινο. επίσης, δεν αποδίδει τόσο καλά όσο τα μεγάλα λεντ. π.χ. 1 μέτρο 14,4 βατ είναι περίπου 800λμ, ενώ 1 χ 10βατ γύρω στα 900.
αυτό που μπορείς να κάνεις με λεντοταινία πάντως, είναι ανατολή και δύση αν σε ενδιαφέρει... 1 μέτρο amber, και 1 μέτρο κόκκινη τις βάζεις ξέχωρα σε ένα χρονοδιακόπτη και τις ανάβεις 1 ώρα πριν και 1 ώρα μετά το κεντρικό φως.

Πες μας, όμως τελικά σε ποια λύση έχεις καταλήξει, να κοιτάξω να δω τι λεντάκια μπορώ να σου βρω στο ebay.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-09-14, 13:41
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση ,γιατι τα διαβάζω και δεν πολυκαταλαβαινω. Εγω έχω 100watt t5 σε 120 λιτρα,αν θέλω να αντικαταστησω με led πρέπει να βάλω πάλι 100 watt led ;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-09-14, 14:55
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως τα λέει ο μακρίς.α. είναι. απλά μη βάλεις λεντοταινία. μετά από πολλά πειράματα κατέληξα ότι δεν είναι για βαθύ ενυδρέιο, και επίσης δεν είναι για κόκκινο. επίσης, δεν αποδίδει τόσο καλά όσο τα μεγάλα λεντ. π.χ. 1 μέτρο 14,4 βατ είναι περίπου 800λμ, ενώ 1 χ 10βατ γύρω στα 900.
αυτό που μπορείς να κάνεις με λεντοταινία πάντως, είναι ανατολή και δύση αν σε ενδιαφέρει... 1 μέτρο amber, και 1 μέτρο κόκκινη τις βάζεις ξέχωρα σε ένα χρονοδιακόπτη και τις ανάβεις 1 ώρα πριν και 1 ώρα μετά το κεντρικό φως.

Πες μας, όμως τελικά σε ποια λύση έχεις καταλήξει, να κοιτάξω να δω τι λεντάκια μπορώ να σου βρω στο ebay.

Κατεληξα στη λυση με τα λευκα (1100lumen 6500kelvin) τα royal blue και τα deep red. Θα βαλω 7-8 λευκα , 4 μπλε και 2 κοκκινα. Στο ebay ακριβα βρησκω μονο τα κοκκινα τα αλλα ολα οκ . Ψυκτρα θα παρω μια απο Θεσσαλονικη βρηκα με 7-8¤ μια 30*15 που λογικα θα φτασει θα βαλω πανω και 2 ανεμηστηρες .Κρεμαστο θα μπει σε αποσταση 5-10 εκ. απο την επιφανεια . λεντοταινιες δεν θα βαλω καθολου μονο αυτα και ισως βαλω και ενα πρασσινο αν δω οτι χριαζεται. Θα αναβουν ολα μαζι με χρονοδιακοπτη ιδιες ωρες με τον τωρινο φωτισμο
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-09-14, 16:10
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση ,γιατι τα διαβάζω και δεν πολυκαταλαβαινω. Εγω έχω 100watt t5 σε 120 λιτρα,αν θέλω να αντικαταστησω με led πρέπει να βάλω πάλι 100 watt led ;
γύρω στα 80 υπολόγιζε, όχι 100. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι το ίδιο αποδοτικό με λεντ στα 65-70 βατ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατεληξα στη λυση με τα λευκα (1100lumen 6500kelvin) τα royal blue και τα deep red. Θα βαλω 7-8 λευκα , 4 μπλε και 2 κοκκινα. Στο ebay ακριβα βρησκω μονο τα κοκκινα τα αλλα ολα οκ . Ψυκτρα θα παρω μια απο Θεσσαλονικη βρηκα με 7-8¤ μια 30*15 που λογικα θα φτασει θα βαλω πανω και 2 ανεμηστηρες .Κρεμαστο θα μπει σε αποσταση 5-10 εκ. απο την επιφανεια . λεντοταινιες δεν θα βαλω καθολου μονο αυτα και ισως βαλω και ενα πρασσινο αν δω οτι χριαζεται. Θα αναβουν ολα μαζι με χρονοδιακοπτη ιδιες ωρες με τον τωρινο φωτισμο

οκ, κράτα μας ενήμερους!!! η ψύχτρα μου φαίνεται μικρή, για πόσα βατ είναι???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 05-09-14 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-09-14, 16:20
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

δεν ειναι με τα βαττ ανα διασταση παει. Υπολογιζω να ειναι 2*2 ή 4*4 τα λεντ περιμενω να μου πουν σιγουρα οι πωλειτες και θα δω παντος τα 10¤ δε θα τα περασει η ψυκτρα σιγουρα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-09-14, 03:43
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

με τα λευκα 6500kelvin ξεμπερδεψα,πηρα 7 συνολο 4 ευρω περιπου

τωρα για royal blue & blue

να παρω αυτα και να τα ρυθμισω στο μπλε
http://www.aliexpress.com/item/10pc-...034893475.html

ή να πρωτημησω τα ετοιμα οπως αυτα
http://www.ebay.com/itm/10W-Royal-Bl...item3a8b3810db

για deep red 660nm το πιο οικονομικο ειναι αυτο που βρηκα
http://www.aliexpress.com/item/Frees...006767051.html

για red 640nm αυτα
http://www.aliexpress.com/item/5pcs-...803183288.html

Βεβαια βρηκα και αυτο που ειναι συνδιασμος
http://www.aliexpress.com/item/5pcs-...819423983.html

Τι να προτιμήσω? Η αναλογια royal blue με deep red ειναι καλη 2:1? Σκεφτομαι δηλαδη να βαλω 4 royal blue και 2 deep red και 1 red και ενα blue .Violet θα χρειαστω?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-09-14, 07:05
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα λευκα 6500kelvin ξεμπερδεψα,πηρα 7 συνολο 4 ευρω περιπου

τωρα για royal blue & blue

να παρω αυτα και να τα ρυθμισω στο μπλε
http://www.aliexpress.com/item/10pc-...034893475.html
όχι rgb, δε φτάνουν το φάσμα που χρειαζόμαστε ούτε τα 660nm ούτε royal blue, οπότε όχι
ή να πρωτημησω τα ετοιμα οπως αυτα
http://www.ebay.com/itm/10W-Royal-Bl...item3a8b3810db
ναι
για deep red 660nm το πιο οικονομικο ειναι αυτο που βρηκα
http://www.aliexpress.com/item/Frees...006767051.html
χμμμμ κάνουν
για red 640nm αυτα
http://www.aliexpress.com/item/5pcs-...803183288.html
κάνουν θα τα θέλαμε όμως 660nm
Βεβαια βρηκα και αυτο που ειναι συνδιασμος
http://www.aliexpress.com/item/5pcs-...819423983.html
η καλύτερη λύση είναι αυτή αλλά ο συνδυασμός 8:1 δε μου πολυ αρέσει, επίσης δεν δουλεύει στα 12βολτ...
Τι να προτιμήσω? Η αναλογια royal blue με deep red ειναι καλη 2:1? Σκεφτομαι δηλαδη να βαλω 4 royal blue και 2 deep red και 1 red και ενα blue .Violet θα χρειαστω?
ανάλογα τι θες να πετύχεις. αν βάλεις πολύ μπλε, τα φυτά σου θα ψηλώσουν πολύ αλλά δε θα είναι πυκνά, αν βάλεις πολύ κόκκινο τα φυτά θα πυκνώσουν αλλά δε θα ψηλώσουν πολύ. επίσης, ότι βάλεις σε κόκκινο πρόσεχέ το, γιατί θα φαίνεται πολύ έντονα και αυτό δεν είναι καλό. αν βάλεις 3 κόκκινο συνολικά δηλαδή, θα φαίνονται 3 σημεία μέσα στο ενυδρείο σου με κόκκινο χρώμα, οπότε καλύτερα να βάλεις 4 ή 5 και δούλεψέ τα σε χαμηλότερη ένταση. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι τα κόκκινα δουλεύουν στα 6-8 βολτ και όχι 12, οπότε θα τα βάλεις ανεξάρτητα στο τροφοδοτικό ανά 2 σε σειρά αλλιώς θα τα κάψεις!!! Η πιο απλή λύση είναι να βάλεις τα 7 άσπρα, και να βρεις και 10άρια συνδυασμού όπως το τελευταίο, αλλά σε αναλογία 3:1 κόκκινα μπλε.
οπότε βρες 4 ή 6 κόκκινα, και δούλεψέ τα σε λιγότερα βατ, βάλε 4 έως 6 royal blue, και 7 άσπρα. γνώμη μου είναι να τα δουλέψεις στα βατ που σου αρέσουν για να έχεις το αποτέλεσμα που χρειάζεσαι. βάλε και ένα τέτοιο http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Mini-...item1c42ad145e
στο κάθε χρώμα, για να του ρυθμίσεις την ένταση στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Το φανταστικό με αυτό το dimmerάκι, είναι ότι αντέχει 12αμπερ (δοκιμασμένο) και έχει μνήμη. ότι του ρυθμίσεις την πρώτη φορά το θυμάται για πάντα!!! Τέλος αν θες να προσθέσεις έναν άλλο τόνο χρώματος, μην το κάνεις με ένα 10βατο λεντ, αλλά βάλε λεντοταινία. πχ. μπορείς να προσθέσεις 1 μέτρο uv λεντοταινία ή cyan, ή red.

οπότε για να μη σε πολυκουράζω, εγώ τι θα έκανα:
θα έβαζα 8 άσπρα σε μία μπάρα αλουμινένια 4χ2 συνδεμένα παράλληλα
6 ρουαλ μπλε με το ντιμμεράκι που σου έγραψα πιο πάνω
και 6 660νμ κόκκινα πάλι με ντιμεράκι
προεραιτικά 1 m uv λεντοταινία, 1μ cyan, 1m bue και 1μ red. όλες χαμηλής απόδοσης.
φαινομενικά το φωτιστικό είναι 200βατ, αλλά θα του χαμηλώσεις την τάση ώστε να δουλεύουν στα 100βατ. και θα ρυθμίσεις το χρώμα με τα ντιμμεράκια αν δε θες τόσο κόκκινο π.χ. του ρίχνεις την τάση ή αν θες λιγότερο μπλε το χαμηλώνεις.
για μένα αυτή είναι η καλύτερη λύση σε κάθε περίπτωση καθώς τα λεντ αν δουλεύουν στα 7βατ, ζεσταίνονται ελάχιστα αναλογικά με τα 10βατ, οπότε χρειάζεσαι πιο Low end ψύχτρα, θα έχεις καλύτερη κατανομή φωτώς, και θα έχεις πιο πολλές επιλογές στο χρώμα που εσύ θες για το ενυδρείο σου.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-09-14, 09:42
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Χοντρικά σωστά κατάλαβες! Αυτό που προσπάθησα να δώσω όσο μπακαλίστικα γίνεται . την ένταση που έχεις σε μια αντιστοιχία lumen για να έχεις μια <βάση> Και πως γίνεται να έχεις την οικονομία που θέλεις.
Όσο για το μήκος κύματος στα λεντ θέλει καλό ψάξιμο για να έχεις το μέγιστο αποτέλεσμα!
Συνοπτικά, τα φυτά χρειάζονται το παρακάτω φάσμα:

410 & 430 (violet) & 660nm (Deep Red)
για την χλωροφύλλη τύπου Α, που είναι η βασικότερη.

450nm (Blue) & 640nm (red)
για την χλωροφύλλη τύπου B.


440 & 470 nm (royal blue & blue)
για την καροτίνη (?)

Το μπέρδεμα είναι πόσα από το κάθε είδος led χρειάζεται ένα φωτιστικό. Για να γίνω πιο σαφής, πες ότι έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα φωτιστικό στα Χ lumen ή στα Χ watt. Πόσα violet, Deep Red, red, blue, royal blue, κτλ θα χρειαστώ και σε τι συνδυασμό μεταξύ τους.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-14, 15:17
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Και πολλά και τίποτα από αυτά. Το θέμα είναι τι θες να πετύχεις. όλα αυτά τα violet, cyan, red Και blue είναι λίγο πολύ περιττά όταν θες να έχεις ένα λειτουργικό ενυδρείο. Δεν πιστεύω ότι κερδίζεις και τόσα πολλά αν έχεις τόσα πολλά χρώματα.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η απόδοση των χρωμάτων που θα έχεις. Γι αυτό επιλέγεις led βασικά. Το λεντ, προσδίδει πολύ πιο ωραίο χρώμα σε ένα ενυδρείο από τις απλές λάμπες του εμπορίου. Τώρα αν βάλεις όλα τα χρώματα αυτά σε λεντάκια δηλαδή, άσπρο, μπλε, ρουαλ μπλε, κυανό, βιολετί, κόκκινο και βαθύ κόκκινο, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση των χρωμάτων και πιο υγειή φυτά λόγω του καλύτερου φάσματος χρωμάτων.
Σε γενικές γραμμές πάντως να πω ότι το απλό λεντ ψυχρού λευκού είναι εξωπραγματικά καλό σε απόδοση χρωμάτων, και ανάπτυξης φυτών. Αν θες να έχεις και καλύτερη ανάπτυξη σε πυκνώτητα, συμπληρώνεις με ζεστό λευκό.
Τελειώνοντας, να τονίσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα όταν ξέρεις τι θελεις από το φωτιστικό σου. Ανάπτυξη, διατήρηση των φυτών, ωραίο χρώμα στα ψάρια πέτρες φυτά??? Ανάλογα επιλέγεις και τα χρώματα.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-09-14, 15:48
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
g81gr τα λεντ έχουν πιο κάθετο μήκος κύματος για αυτό και ανάγκη των πολλών χρωματισμών προσπαθώντας πάντα να καλύψουμε της ανάγκες της φωτοσυνθέσεις και της καταληλες συνθήκες ανάπτυξης όταν μιλάμε για φυτά
υπάρχει και αυτό που λέμε τι μου αρέσει όπου εκεί ερχόμαστε και ακλουθούμε αυτό, σίγουρα τα νέον ψαράκια φωσφορίζουν καλύτερα στα 8000 Kelvin και στα 2700 χάνουν την ομορφιά τους κάνε εκεί μια επιλογή ! νομίζω ότι είναι μονόδρομος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-09-14, 16:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές πάντως να πω ότι το απλό λεντ ψυχρού λευκού είναι εξωπραγματικά καλό σε απόδοση χρωμάτων, και ανάπτυξης φυτών. Αν θες να έχεις και καλύτερη ανάπτυξη σε πυκνώτητα, συμπληρώνεις με ζεστό λευκό.
Τελειώνοντας, να τονίσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα όταν ξέρεις τι θελεις από το φωτιστικό σου. Ανάπτυξη, διατήρηση των φυτών, ωραίο χρώμα στα ψάρια πέτρες φυτά??? Ανάλογα επιλέγεις και τα χρώματα.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, έχω 60 Watt led (30 Χ 2watt) σε ενυδρείο 130 λίτρων με μέτρια φυτά , που απο αυτά τα 8 Watt (4 X 2 watt) είναι ροζ που τελικα μωβίζουν και τα υπόλοιπα cool white.
Τα φυτά μου πάνε πολύ καλά με μόνο πρόβλημα πως πρέπει να κλαδεύω τακτικά γιατί αλλιώς δημιουργούν σκιά στα χαμηλά στρώματα, επίσης έχω πολύ καλο οπτικό αποτέλεσμα στη απόδοση χρωμάτων. Είχα και ζεστό λευκό αλλά το αντικατέστησα με ψυχρό γιατί παρατήρησα αύξηση της άλγης. Επίσης στο γαριδάδικο 30 λίτρων είχα 6 Watt (3 X 2 watt) με εύκολα φυτα (το πιο δύσκολο ήταν cabomba caroliniana) και χωρίς ίχνος από λιπάσματα και καθόλου co2, σε αυτό τα φυτά οργίαζαν και δεν υπήρχε ίχνος από άλγη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπέρδεμα είναι πόσα από το κάθε είδος led χρειάζεται ένα φωτιστικό. Για να γίνω πιο σαφής, πες ότι έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα φωτιστικό στα Χ lumen ή στα Χ watt. Πόσα violet, Deep Red, red, blue, royal blue, κτλ θα χρειαστώ και σε τι συνδυασμό μεταξύ τους.
Σταμάτη για κανόνισε να έρθεις για κανα καφέ να δεις και τον φωτισμό του τροπικου να πάρεις καμια ιδέα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-09-14 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-09-14, 18:01
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολλά και τίποτα από αυτά. Το θέμα είναι τι θες να πετύχεις. όλα αυτά τα violet, cyan, red Και blue είναι λίγο πολύ περιττά όταν θες να έχεις ένα λειτουργικό ενυδρείο. Δεν πιστεύω ότι κερδίζεις και τόσα πολλά αν έχεις τόσα πολλά χρώματα.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η απόδοση των χρωμάτων που θα έχεις. Γι αυτό επιλέγεις led βασικά. Το λεντ, προσδίδει πολύ πιο ωραίο χρώμα σε ένα ενυδρείο από τις απλές λάμπες του εμπορίου. Τώρα αν βάλεις όλα τα χρώματα αυτά σε λεντάκια δηλαδή, άσπρο, μπλε, ρουαλ μπλε, κυανό, βιολετί, κόκκινο και βαθύ κόκκινο, θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση των χρωμάτων και πιο υγειή φυτά λόγω του καλύτερου φάσματος χρωμάτων.
Σε γενικές γραμμές πάντως να πω ότι το απλό λεντ ψυχρού λευκού είναι εξωπραγματικά καλό σε απόδοση χρωμάτων, και ανάπτυξης φυτών. Αν θες να έχεις και καλύτερη ανάπτυξη σε πυκνώτητα, συμπληρώνεις με ζεστό λευκό.
Τελειώνοντας, να τονίσω ότι όλα αυτά έχουν νόημα όταν ξέρεις τι θελεις από το φωτιστικό σου. Ανάπτυξη, διατήρηση των φυτών, ωραίο χρώμα στα ψάρια πέτρες φυτά??? Ανάλογα επιλέγεις και τα χρώματα.
Όταν έχεις ένα hi tech φυτεμένο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών. Τι θέλω, δεν υπάρχει. Αν εσύ έχεις φτάσει σε επίπεδο που μπορείς να κανονίζεις το πόσο θα μεγαλώσουν τα φυτά σου, σου βγάζω το καπέλο. Αυτά που λες τα έχεις κάνει; Έχεις πειραματιστεί με όλα αυτά τα led; Με συγχωρείς που αμφισβητώ τα λεγόμενά σου , αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική η σιγουριά που τα γράφεις και συμβουλεύεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
g81gr τα λεντ έχουν πιο κάθετο μήκος κύματος για αυτό και ανάγκη των πολλών χρωματισμών προσπαθώντας πάντα να καλύψουμε της ανάγκες της φωτοσυνθέσεις και της καταληλες συνθήκες ανάπτυξης όταν μιλάμε για φυτά
υπάρχει και αυτό που λέμε τι μου αρέσει όπου εκεί ερχόμαστε και ακλουθούμε αυτό, σίγουρα τα νέον ψαράκια φωσφορίζουν καλύτερα στα 8000 Kelvin και στα 2700 χάνουν την ομορφιά τους κάνε εκεί μια επιλογή ! νομίζω ότι είναι μονόδρομος

Τα led στα φυτεμένα δεν έχουν μεγάλη απήχηση για την ώρα και το θέμα είναι ο σωστός συνδυασμός των nm που απατούνται για την ανάπτυξη των φυτών. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα στο ίντερνετ ένα σωστό συνδυασμό που δουλεύει μακροπρόθεσμα, χωρίς τα γνωστά προβλήματα άλγεων κτλ. Πολύ επιμένουν στην σιγουριά των λαμπών φθορισμού. Είναι και το κόστος μεγάλο για να μπορεί ένας απλός χομπίστας να κάνει τις ανάλογες δοκιμές. Το θέμα των led είναι μεγάλο και θέλει πολύ ψάξιμο. Πιστεύω πως είναι πολύ καλύτερος από τις λάμπες φθορίου αλλά θέλει πολλή έρευνα, χρήμα και χρόνο. Σαν συνδυασμό τα παραπάνω λεντ που προτείνεις πρέπει να έρχεται κοντά στο χρώμα των grolux με πιο έντονο το στοιχείο του μοβ. Κάπως έτσι το φαντάζομαι.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, έχω 60 Watt led (30 Χ 2watt) σε ενυδρείο 130 λίτρων με μέτρια φυτά , που απο αυτά τα 8 Watt (4 X 2 watt) είναι ροζ που τελικα μωβίζουν και τα υπόλοιπα cool white.
Τα φυτά μου πάνε πολύ καλά με μόνο πρόβλημα πως πρέπει να κλαδεύω τακτικά γιατί αλλιώς δημιουργούν σκιά στα χαμηλά στρώματα, επίσης έχω πολύ καλο οπτικό αποτέλεσμα στη απόδοση χρωμάτων. Είχα και ζεστό λευκό αλλά το αντικατέστησα με ψυχρό γιατί παρατήρησα αύξηση της άλγης. Επίσης στο γαριδάδικο 30 λίτρων είχα 6 Watt (3 X 2 watt) με εύκολα φυτα (το πιο δύσκολο ήταν cabomba caroliniana) και χωρίς ίχνος από λιπάσματα και καθόλου co2, σε αυτό τα φυτά οργίαζαν και δεν υπήρχε ίχνος από άλγη
-------------------------

Σταμάτη για κανόνισε να έρθεις για κανα καφέ να δεις και τον φωτισμό του τροπικου να πάρεις καμια ιδεά

Τάκη με την πρώτη ευκαιρία θα σε πάρω να το κανονίσουμε.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-09-14, 22:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν έχεις ένα hi tech φυτεμένο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών. Τι θέλω, δεν υπάρχει. Αν εσύ έχεις φτάσει σε επίπεδο που μπορείς να κανονίζεις το πόσο θα μεγαλώσουν τα φυτά σου, σου βγάζω το καπέλο. Αυτά που λες τα έχεις κάνει; Έχεις πειραματιστεί με όλα αυτά τα led; Με συγχωρείς που αμφισβητώ τα λεγόμενά σου , αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική η σιγουριά που τα γράφεις και συμβουλεύεις.
Προσωπικά έχω τεστάρει αρκετούς συνδυασμούς αλλά περισσότερο με άσπρα και λεντοταινίες. Αν θες να πας εκ του ασφαλούς, βρες μου ποια λάμπα φθορίου σου αρέσει σαν αποτέλεσμα για το Hi tech Που θες, τόσο σε χρώμα όσο και σε απόδοση στα φυτά, να σου πω τι συνδυασμό χρωμάτων θα βάλεις. σε προσωπικά πειράματα, κατάφερα αρκετά εύκολα με 3 λεντάκια να πετύχω το χρώμα της grolux (χρειαζόμουν λίγο cyan και λίγο violet για να έχω αρκιβώς το ίδιο αποτέλεσμα) Σε κάθε περίπτωση αν πας σε hi end φωτιστικό θα πρέπει να πας σε 3βατα λεντάκια για να έχεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων. (καλό κουράγιο πάντως, το τελευταίο που έφτιαξα ήταν 36 λεντάκια και μου φυγε ο κ@λος!!!) Σε κάθε περίπτωση πάντως με τα λεντ μπορείς να φτιάξεις ότι φάσμα θες με ανάλογα πάντα αποτελέσματα!!!
υ/γ: η αμφισβήτιση δεν είναι κακή, είναι απαραίτητη!!! είναι λάθος να ακούς τι λέει ένας, πρέπει πάντα να ακούς τι λένε όλοι, και να κρίνεις ανάλογα!!!

edit: αυτό σε καλύπτει??? http://orphek.com/pr72-planted/

επίσης, δες και αυτό

Σε αυτή τη φώτο, φαίνεται το φάσμα ενώς λεντ 6500κ σε σχέση με το απαραίτητο φάσμα για τα φυτά, και μία metal hailide. όπως φαίνεται, το φάσμα ενός 6500κ λεντ είναι ότι χρειάζεται ένα φυτό εκτός από το deep red.

και από εδώ, αντλώ γνώσεις για λεντ και φωτισμό
http://www.americanaquariumproducts...._lighting.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
είμαι δυσταχτικός στο πως θα δείχνει το ενυδρείο με τόσα κόκκινα... έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από κόκκινα λεντ, και φαντάσουν ότι ήταν λεντοταινίες κόκκινες... Σίγουρα θα προσφέρει πολύ καλή ανάπτυξη στα φυτά, αλλά για να τα αναπαράγεις και να τα πουλάς, δε νομίζω ότι θα φαίνονται όμορφα... π.χ. θα σου πω για την απλή ροτάλα που γίνετε ροζ όταν είναι κοντά στο δυνατό φως. έβαλα την κόκκινη λεντοταινία, και δε φαινόταν ότι ρόζιζε... φαινόταν ένα κόκκινο πράγμα ανάμεσα σε κόκκινο νερό. αφού την έσβησα φάνηκε η διαφορά!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 11-09-14 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-09-14, 22:16
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

εμενα με ενδιαφερει να ειναι καλα τα φυτα πυκνα και ψηλα.Τωρα ειναι ψηλα και αραια και απο οτι καταλαβα λογω φοτισμου. Λεω να βαλω τελικα 7 λευκα ,
3 απο αυτα τα μπλε
http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...item1e88d3810a
3 απο αυτα τα μπλε
http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...44581386&rt=nc

λεω 3+3 για να καλυψουν ολο το φασμα

και απο κοκκινα http://www.ebay.com/itm/1W-3W-10W-20...item4adb3d7761

2+2 660nm και 620nm εκτος αν παω σε 3watt 5+5 απο τα ιδια

και ενα uv αν δεν βρω ταινια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-09-14, 07:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα τα λεντ από τη φύση τους έχουν αρκετό μπλε, και επειδή το μπλε ψηλώνει τα φυτά αλλά δεν τα πυκνώνει, μην επενδύσεις τόσο σε μπλε φωτισμό (αφού σε αφορούν τα φυτά) Το μπλε το θέλουμε για να φαίνονται πιο ωραία τα χρώματα. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα χρώματα, αλλά θες ανάπτυξη, μη βάλεις τα 3+3 μπλε, αλλά βάλε 2+2 και 6 συνολικά κόκκινα. τα μπλε είναι οκ, για κόκκινο δες αυτό είναι στη μισή τιμή http://www.ebay.com/itm/10W-Watt-Squ...item3395313a32.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει το χρώμα πως θα φαίνεται βάλε τα όπως τα βλέπεις.
Σε 3 βατα δε θα πήγαινα, μεγάλη ταλαιπωρία να τα κολήσεις, αλλά πολύ καλύτερη διάχυση φωτώς, αν αντέχεις να κολλάς, είναι καλύτερη επιλογή. αλλά δε θα πήγαινα σε 5+5, έτσι κι αλλιώς το 620 είναι σχετικά άχρηστο για τα φυτά, καλύτερα 7+3 ή 6+4, κατά βούληση, έτσι κι αλλιώς η χρωματική διαφορά τους είναι ανεπαίσθητη!!!

uv, βάλε λενταταινία, πιο εύκολη και πιο βολική π.χ. http://www.ebay.com/itm/5-50m-3528-6...item486c2e2db0
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-09-14, 09:33
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ο πιο σωστός τρόπος που υπάρχει για να ελεγχτεί ένα φωτιστικό για την απόδοσή του είναι ένας μετρητής PAR http://www.ebay.com/itm/Apogee-Quant...item4d1ffc6609 ένα lux μετρό http://www.ebay.com/itm/131050198016...84.m1497.l2649 και έναν μετρητή θερμότητας του φωτός http://www.ebay.com/itm/Gossen-Sixti...item5d4fb1dcce Δυστυχώς το πρώτο είναι αρκετά ακριβό εργαλείο, Είναι λίγο άκυρο να λέμε πάρε 2 κόκκινα 3 μπλε 9 άσπρα κτλ, χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε εκ των προτέρων το αποτέλεσμα. Είναι φάσμα χρωμάτων που το ανθρώπινο μάτι δεν τα αντιλαμβάνεται αλλά υπάρχουν και είναι απαραίτητα. Το να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό με led στην τύχη είναι αν μη τι άλλο κουτό. ¶λλο ένα σημαντικό είναι η ένταση του εκάστοτε φωτιστικού. ¶λλη ένταση θα χρειαστεί ένα ενυδρείο ψηλό και άλλη ένταση ένα ενυδρείο χαμηλότερο. Κάτι ακόμα που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι τι φυτά θα έχει μέσα το ενυδρείο. Δεν έχουν όλα τα φυτά την ίδια ανάγκη σε φωτισμό. Εκεί που θέλω να καταλήξω, από την στιγμή που δεν υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά τύπου led για ενυδρεία με φυτά, είναι παρακινδυνευμένο η όποια πρόταση συνδυασμού που πιστεύουμε ότι θα λειτουργεί θεωρητικά.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-09-14, 11:41
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και με bouboulas και g81gr αλλά και πάλι θα διαφωνήσω μαζί σας.
Σε μια λάμπα Τ5 έχουμε μια πηγή φωτεινότητας που εκπέμπει όλα τα μήκη κύματος μαζί και γιαυτο έχει την ομοιομορφία στο χρώμα της.
Με τα λεντ έχουμε πολλές πηγές φωτεινότητας πολλά ξεχωριστά μήκη κύματος
Που πρέπει να ενωθούν ως μια πηγή φωτεινότητας για να έχουμε κάτι αντιστοίχως.
Αυτό θα μπορούσαμε με τα λεντ να το επιτύχουμε αν περνάγαμε όλο τον φωτισμό από τα λεντ μέσα από ένα φακό ( το έχει κάνει χομπιστας από το φόρουμ σε θαλασσινό, μια πολλή ωραία κατασκευή με καταπληκτικά αποτελέσματα)
Σίγουρα όταν θέλεις να προχώρησης σε επιστημονικό επίπεδο θα χρειάζεται να μετρήσεις pars lumen Kelvin wave lengths και ότι άλλο έχω ξεχάσει, και φυσικά να τα ρυθμίσεις στα καταλληλότερα για της καλύτερες αποδόσεις
Και στην τελική ευθεία υπάρχει η μοναδικότητα για κάθε ενυδρείο , η μοναδικότητα για κάθε φυτό , ( εκεί μια λάμπα Τ5 είναι μια μεσαία λύση)
( επίσης στα λεν γεωπονίας έχει δυο κατηγορίες ανάπτυξης και ανθοφορίας
Ώστε να μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς θέλεις)
Δημοσιευση από g81gr
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jopt456130f9_online.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  222,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-09-14, 12:25
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω και με bouboulas και g81gr αλλά και πάλι θα διαφωνήσω μαζί σας.
Σε μια λάμπα Τ5 έχουμε μια πηγή φωτεινότητας που εκπέμπει όλα τα μήκη κύματος μαζί και γιαυτο έχει την ομοιομορφία στο χρώμα της.
Με τα λεντ έχουμε πολλές πηγές φωτεινότητας πολλά ξεχωριστά μήκη κύματος
Που πρέπει να ενωθούν ως μια πηγή φωτεινότητας για να έχουμε κάτι αντιστοίχως.
Αυτό θα μπορούσαμε με τα λεντ να το επιτύχουμε αν περνάγαμε όλο τον φωτισμό από τα λεντ μέσα από ένα φακό ( το έχει κάνει χομπιστας από το φόρουμ σε θαλασσινό, μια πολλή ωραία κατασκευή με καταπληκτικά αποτελέσματα)
Σίγουρα όταν θέλεις να προχώρησης σε επιστημονικό επίπεδο θα χρειάζεται να μετρήσεις pars lumen Kelvin wave lengths και ότι άλλο έχω ξεχάσει, και φυσικά να τα ρυθμίσεις στα καταλληλότερα για της καλύτερες αποδόσεις
Και στην τελική ευθεία υπάρχει η μοναδικότητα για κάθε ενυδρείο , η μοναδικότητα για κάθε φυτό , ( εκεί μια λάμπα Τ5 είναι μια μεσαία λύση)
( επίσης στα λεν γεωπονίας έχει δυο κατηγορίες ανάπτυξης και ανθοφορίας
Ώστε να μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς θέλεις)
Δημοσιευση από g81gr
Θα συμφωνήσω μαζί σου, για αυτό λέω για φωτιστικό και όχι μεμονωμένα για τα λεντ. Λογικό είναι να υπάρχουν φωτιστικά είτε για την ανάπτυξη είτε για την ανθοφορία. Αλλιώς είναι ο φυσικός φωτισμός το φθινόπωρο και αλλιώς την άνοιξη. Κάτι ανάλογο κάνουν και τα φωτιστικά που προανέφερες.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-09-14, 15:10
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Για παράδειγμα ποιος είναι ο καλύτερος φωτισμός πέρα από τον αισθητικό τομέα.

Θα πρέπει να πάρουμε τα σωστά μήκη κύματος με μια αναλόγια σωστή για τα φυτά στης σωστές κορυφώσεις . βασικό θα είναι να μην λειτουργούν πάνω από το 50% και το κάθε μήκος κύματος να έχει ξεχωριστή ρύθμιση για να μπορούμε να την μεταβάλουμε ανάλογα.
Για φυτό θα πάρω την Cuba
Αν λοιπόν την έχουμε σε εμερσεντ καλλιέργεια πυκνή και με καλή ανάπτυξη
Στον αέρα μόλις την βυθίσουμε σε 10 εκατοστά νερό θα δούμε ότι θα ψηλώσει
Κα θα αλλάξει η απόσταση μεταξύ των φύλλων ( μεσογονάτια διαστήματα ) αυτό
Θα οφείλεται < φιλτράρισμα του νερού> μικρή μείωση στα κόκκινα
Εκεί έρχονται οι ρυθμιστής των λεντ που πρέπει να αυξήσουμε λίγο την ένταση
Στα κόκκινα για να πετυχουμε την σωστή ισορροπία και ακριβώς την ίδια κυματογράφημα επάνω στο φυτό .
Τώρα αν αλλάξουμε το βάθος στα 30 εκατοστά θα πρέπει να αυξήσουμε και την ένταση σε όλα αφού έχει αλλάξει η απόσταση από την πηγή φωτός αλλά και πάλη θα πρέπει να ρυθμίσουμε τα λεντ γιατί μεγάλωσε και ο παράγοντας φίλτρο <νερό>
Και άλλαξε πάλι η κυματομορφη επάνω στην (cuba ) φυτό.
Πάλι το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε αν βυθίζομαι το φυτό στα 50 εκατοστά νερό όπου μια ομάδα από λεντ θα λειτουργεί στο 100% και μια άλλη στο 90%
Βέβαια ο χρωματισμός Kelvin θα ποικίλοι ανάλογα το βάθος και εκεί έρχονται οι αλγείς αφού κρατάμε τα νιτρικά αρκετά ψηλά η ένταση είναι έως 5 φορές μεγαλύτερη (μπακαλίστικα)
<βέβαια όλα αυτά τα αναφέρω ως καθαρή θεωρεία από όσα έχω διαβάσει, δεν έχω αγοράσει και δεν έχω τα κατάλληλα όργανα για της μετρήσεις.>
Μετά από όλο αυτό θέλω να πιστεύω ότι έχω καλύψει ότι δεν υπάρχει στερεότυπο για της αναλογίες πόσα και ποια όταν το μόνο σταθερό που υπάρχει στο παράδειγμα
Είναι ένα φυτό και ίδια ακριβός ανάγκη γραφήματος φωτισμού
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-09-14, 17:56
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

με αυτο το οργανο μπορει λετε να γινει μετρηση στα led? http://www.malinis.gr/en/eshop/ruthm...photon/62.html
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-09-14, 18:20
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

παιδιά, εντάξει το έχετε ξεκάνει το θέμα, να μην πω τίποτα άλλο...

Να υπενθυμίσω σε όσους διαβάζουν το θέμα αυτό, ότι φτιάχνουμε ΕΝΥΔΡΕΊΑ, και όχι αναπαραγωγές φυτών κτλ. Το θέμα φως και ενυδρείο το έχετε κάνει υπερβολικά επιστήμη, μόνο και μόνο γιατί μπορείτε. Αν δεν σας αρέσουν τα leds, μην τα βάλετε!!! βάλτε κάτι άλλο και αφήστε μας να συζητήσουμε το θέμα της κατασκευής. Δοκιμασμένες λύσεις υπάρχουν, που είναι πολύ καλές και πολύ καλύτερες από τις ΑΠΛΕΣ ενυδρειακές λύσεις φωτισμού με τ5 ή τ8 λάμπες.

Επίσης, μην ξεφεύγετε από το θέμα ΕΝΥΔΡΕΙΟ. Και για όσους έχουν ξεχάσει, το ενυδρείο είναι ένα γυάλινο τετράγωνο πράγμα με κάτι ζωντανά που πάνε πάνω κάτω δεξιά αριστερά, και κάτι πράσινα με φυλαράκια που μεγαλώνουν και τα κλαδεύουμε που και που. Α και το σημαντικότερο, είναι ΣΤΟΛΙΔΙ!!! Οπότε αφήστε πίσω αυτή την επιστήμη που δεν μπορείτε να εφαρμόσετε και απλά μιλάτε για αυτή και κάντε πράξη ένα όμορφο ΣΤΟΛΙΔΙ!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει να κάνετε ένα φωτιστικό που θα αναπτύσει πολύ τα φυτά, και θα τα κάνει ψιλά, ή κοντά, ή πυκνά ή δεν ξέρω και εγώ τι... θέλετε δηλαδή να κλαδεύετε για να πουλάτε??? αν ναι τότε πάσω, για οτιδήποτε άλλο δεν καταλαβαίνω τι σας συμβαίνει.

Και όσων αφορά τις άλγες, ναι υπάρχουν. Δεν είναι απαραίτητα θέμα φωτισμού για την ακρίβεια δεν είναι θέμα φωτισμού. Είναι θέμα καλής βιολογίας, σωστής λίπανσης και σωστών και συχνών αλλαγών νερού. και για όσους δεν το ξέρουν, η άλγη υπάρχει σε δύο μορφές, στα σπόρια και στην ανάπτυξη. όσο η άλγη αναπτύσετε, κάνει σπόρια, τα οποία θέλουν ΑΜΜΩΝΊΑ για να βλαστάνουν. Αφού βλαστάνουν, τότε αναπτύσσονται χρησιμοποιώντας ΝΙΤΡΙΚΑ. Σε αυτή τη φάση πρέπει να επενδύσετε σε σωστή λίπανση ώστε ανταγωνιστικά τα φυτά σας να μην αφήνουν τροφή για τις άλγες. οπότε αφήστε κάτω τον φωτισμό και τις άλγες και στήσετε σωστά τα ενυδρεία σας για να μην έχετε άλγες.

Τα απλά άσπρα λεντ τα χρησιμοποιούμε γιατί είναι πιο όμορφα, έχουν περισσότερα par από τις λάμπες φθορίου εκτός κάποιες για φυτά, είναι πιο οικονομικά σε βάθος χρόνου και γιατί απλά μπορούμε.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-09-14, 21:36
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά, εντάξει το έχετε ξεκάνει το θέμα, να μην πω τίποτα άλλο...

Να υπενθυμίσω σε όσους διαβάζουν το θέμα αυτό, ότι φτιάχνουμε ΕΝΥΔΡΕΊΑ, και όχι αναπαραγωγές φυτών κτλ. Το θέμα φως και ενυδρείο το έχετε κάνει υπερβολικά επιστήμη, μόνο και μόνο γιατί μπορείτε. Αν δεν σας αρέσουν τα leds, μην τα βάλετε!!! βάλτε κάτι άλλο και αφήστε μας να συζητήσουμε το θέμα της κατασκευής. Δοκιμασμένες λύσεις υπάρχουν, που είναι πολύ καλές και πολύ καλύτερες από τις ΑΠΛΕΣ ενυδρειακές λύσεις φωτισμού με τ5 ή τ8 λάμπες.

Επίσης, μην ξεφεύγετε από το θέμα ΕΝΥΔΡΕΙΟ. Και για όσους έχουν ξεχάσει, το ενυδρείο είναι ένα γυάλινο τετράγωνο πράγμα με κάτι ζωντανά που πάνε πάνω κάτω δεξιά αριστερά, και κάτι πράσινα με φυλαράκια που μεγαλώνουν και τα κλαδεύουμε που και που. Α και το σημαντικότερο, είναι ΣΤΟΛΙΔΙ!!! Οπότε αφήστε πίσω αυτή την επιστήμη που δεν μπορείτε να εφαρμόσετε και απλά μιλάτε για αυτή και κάντε πράξη ένα όμορφο ΣΤΟΛΙΔΙ!!!

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας έχει πιάσει να κάνετε ένα φωτιστικό που θα αναπτύσει πολύ τα φυτά, και θα τα κάνει ψιλά, ή κοντά, ή πυκνά ή δεν ξέρω και εγώ τι... θέλετε δηλαδή να κλαδεύετε για να πουλάτε??? αν ναι τότε πάσω, για οτιδήποτε άλλο δεν καταλαβαίνω τι σας συμβαίνει.

Και όσων αφορά τις άλγες, ναι υπάρχουν. Δεν είναι απαραίτητα θέμα φωτισμού για την ακρίβεια δεν είναι θέμα φωτισμού. Είναι θέμα καλής βιολογίας, σωστής λίπανσης και σωστών και συχνών αλλαγών νερού. και για όσους δεν το ξέρουν, η άλγη υπάρχει σε δύο μορφές, στα σπόρια και στην ανάπτυξη. όσο η άλγη αναπτύσετε, κάνει σπόρια, τα οποία θέλουν ΑΜΜΩΝΊΑ για να βλαστάνουν. Αφού βλαστάνουν, τότε αναπτύσσονται χρησιμοποιώντας ΝΙΤΡΙΚΑ. Σε αυτή τη φάση πρέπει να επενδύσετε σε σωστή λίπανση ώστε ανταγωνιστικά τα φυτά σας να μην αφήνουν τροφή για τις άλγες. οπότε αφήστε κάτω τον φωτισμό και τις άλγες και στήσετε σωστά τα ενυδρεία σας για να μην έχετε άλγες.

Τα απλά άσπρα λεντ τα χρησιμοποιούμε γιατί είναι πιο όμορφα, έχουν περισσότερα par από τις λάμπες φθορίου εκτός κάποιες για φυτά, είναι πιο οικονομικά σε βάθος χρόνου και γιατί απλά μπορούμε.

Κανείς δεν κάνει το θέμα επιστήμη ούτε αναφέρθηκε κανένας μας σε αναπαραγωγή φυτών προς πώληση. Στο κάτω, κάτω, άλλος έχει ποστάρει την αγγελία του στην υπογραφή του. Εφόσον γνωρίζεις όπως λες το θέμα του φυτεμένου ενυδρείου, θα γνώριζες πόσο σημαντικός παράγοντας είναι ο φωτισμός και τι επιπτώσεις έχει με τις άλγες.. Επίσης το θέμα του ενυδρείου είναι ένα πολυσύνθετο θέμα και για να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται σήμερα, κάποιοι αφιέρωσαν πολύ χρόνο και χρήμα σε πειραματισμούς, διάβασμα και ξενύχτια. Πολλά άτομα υπάρχον και σε αυτό το φόρουμ και αξίζουν τον σεβασμό μας. ¶ρα ο όρος γυάλινο τετράγωνο πράγμα με ζωντανά που πάνε πέρα δώθε κτλ έχει πολύ μεγαλύτερη έννοια. Αυτό και μόνο αν σκεφτείς θα καταλάβαινες ότι το θέμα δεν το έχουμε ξεκάνει καθόλου ή όπως αλλιώς θες να το χαρακτηρίσεις. Όταν μιλάμε εκ του ασφαλούς και προτείνουμε ότι μας κατέβει χωρίς να σκεφτούμε πόσο λεπτό θέμα είναι, είναι στου κασίδη το κεφάλι που λέμε. Για να προτείνουμε κάτι μιας και το θέμα το διαβάζουν πολύ και πολύ μπορεί να προσπαθήσουν, προτείνουμε λύσεις δοκιμασμένες και αξιόπιστες. Σεβόμαστε τον συνχομπίστα μας που θα δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό για να υλοποιήσει την συμβουλή μας. Αν νομίζουμε, το είδαμε, το άκουσα, ή μου το είπαν, το διευκρινίζουμε για να καταλάβει και ο επόμενος που το διαβάζει. Κανένας δεν είναι κάθετος με τα λεντ, ίσα, ίσα που είμαι θερμός υποστηριχτείς τους. Αν είναι όμως να κάνω κάτι θα το κάνω σωστά και αυτό προσπαθώ να πω. Επίσης το ότι δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις εσύ, δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες να αφήσουμε το θέμα της κατασκευής και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο. Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να σε θίξω αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι παράξενος και ποτέ δεν ξέρεις τον συνομιλητή σου, καλό θα είναι να προσέχουμε τι γράφουμε. Πολλές φορές έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου πάνω σε πολλά πράγματα και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-09-14, 22:19
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Στο κομματι που αφορα το θαλασσινο παιδια τα λεντ μεγαλωνουν κοραλλια που μεγαλωνουν σε πολυ μεγαλυτερα βαθη απο τα υδροβια φυτα που φιλοξενουνται στα ενυδρεια μας με εξαιρετικη επιτυχια οσον αφορα τους ρυθμους αναπτυξης και τα χρωματα ... αφου το καταφερνουν αυτο σε ειδη που μεγαλωνουν σε μεγαλα βαθη (-0,5μ εως και -30μ ) τοτε σιγουρα θα μεγαλωνουν φυτα που μεγαλωνουν σε ρηχα νερα λιμνων και ποταμων .- Απο εκει και περα δεν ειναι δυσκολο να φανταστης πιο ειναι το ιδανικο φασμα και κελβιν συνδιασμου λεντ που ειναι το πιο ιδανικο για να εχουμε υγιει φυτα. Θα πρεπει να ειναι κοντα στα κελβιν και στο φασμα που εχει το φως του ηλιου κατα την διαρκεια της μερας στα 0,5 με 5 μετρα βαθος νερου δηλ 2000κ-3000κ ανατολη και δυση καθως και 5500κ κατα την διαρκεια της μερας , οποτε ετσι οπως το βλεπω εγω το ιδανικο θα ηταν η κατασκευη ενος λεντ (multichip 10 - 20 βατ εκαστο )που να αποτελειτε απο 40%τσιπ στα 5500κ , 20% τσιπ στα 2000κ-3000κ , 10% 660nm, 5%630nm, 5%590nm ,5% 410nm, 5% 420nm,5% 430nm ,5% 450nm . Το λεντ επειδη θα ειναι multichip επιτρεπει την ομοιομορφη μιξη ολων και λογικα θα φαινεται σαν την λαμπα grolux που δουλευουν στα φυτεμενα . Απο εκει και περα αν δεν πειραματιστουμε και λιγο δεν παει και το χομπυ λιγο παραπερα , αυτος ο κινεζος φτιαχνει λεντ κατα παραγγελεια για οποιον ενδιαφερεται http://www.leds-global.com/customize...ing-p-301.html
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-09-14, 08:21
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανείς δεν κάνει το θέμα επιστήμη ούτε αναφέρθηκε κανένας μας σε αναπαραγωγή φυτών προς πώληση. Στο κάτω, κάτω, άλλος έχει ποστάρει την αγγελία του στην υπογραφή του. Εφόσον γνωρίζεις όπως λες το θέμα του φυτεμένου ενυδρείου, θα γνώριζες πόσο σημαντικός παράγοντας είναι ο φωτισμός και τι επιπτώσεις έχει με τις άλγες.. Επίσης το θέμα του ενυδρείου είναι ένα πολυσύνθετο θέμα και για να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται σήμερα, κάποιοι αφιέρωσαν πολύ χρόνο και χρήμα σε πειραματισμούς, διάβασμα και ξενύχτια. Πολλά άτομα υπάρχον και σε αυτό το φόρουμ και αξίζουν τον σεβασμό μας. ¶ρα ο όρος γυάλινο τετράγωνο πράγμα με ζωντανά που πάνε πέρα δώθε κτλ έχει πολύ μεγαλύτερη έννοια. Αυτό και μόνο αν σκεφτείς θα καταλάβαινες ότι το θέμα δεν το έχουμε ξεκάνει καθόλου ή όπως αλλιώς θες να το χαρακτηρίσεις. Όταν μιλάμε εκ του ασφαλούς και προτείνουμε ότι μας κατέβει χωρίς να σκεφτούμε πόσο λεπτό θέμα είναι, είναι στου κασίδη το κεφάλι που λέμε. Για να προτείνουμε κάτι μιας και το θέμα το διαβάζουν πολύ και πολύ μπορεί να προσπαθήσουν, προτείνουμε λύσεις δοκιμασμένες και αξιόπιστες. Σεβόμαστε τον συνχομπίστα μας που θα δαπανήσει ένα σημαντικό ποσό για να υλοποιήσει την συμβουλή μας. Αν νομίζουμε, το είδαμε, το άκουσα, ή μου το είπαν, το διευκρινίζουμε για να καταλάβει και ο επόμενος που το διαβάζει. Κανένας δεν είναι κάθετος με τα λεντ, ίσα, ίσα που είμαι θερμός υποστηριχτείς τους. Αν είναι όμως να κάνω κάτι θα το κάνω σωστά και αυτό προσπαθώ να πω. Επίσης το ότι δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις εσύ, δεν σου δίνει το δικαίωμα να λες να αφήσουμε το θέμα της κατασκευής και να ασχοληθούμε με κάτι άλλο. Ειλικρινά δεν έχω πρόθεση να σε θίξω αλλά επειδή ο γραπτός λόγος είναι παράξενος και ποτέ δεν ξέρεις τον συνομιλητή σου, καλό θα είναι να προσέχουμε τι γράφουμε. Πολλές φορές έχω αναθεωρήσει τις απόψεις μου πάνω σε πολλά πράγματα και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι νέο.
Τι να πρωτοαπαντήσω... Πρώτ' απ όλα, δεν ήθελα να θίξω κανέναν προσωπικά, απλά την κατάσταση. Ο ανθρωπος που ξεκίνησε το θέμα, αν έχεις διαβάσει από την αρχή τη συζήτηση, έχει ένα ενυδρείο με 150 βατ hqi λαμπα, και θέλει να τον αλλάξει για να βάλει λεντ. Οκ, καταλαβαίνω ότι θέλει να βρει τον καλύτερο συνδυασμό χρωμάτων φασμάτων για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά όπως λέει και ο kwstas82 αν δεν πειραματιστείς και λίγο να βρεις μόνος σου αυτό που σου αρέσει, δεν γίνετε δουλειά. Φαντάσου τώρα να δώσει 100 - 200 ευρώ σε λεντ, να τα συνδέσει για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα με τα φυτά και να είναι όλη η επιστήμη πίσω του να τον υποστηρίζει με φωτόμετρα κτλ, και τελικά να μην του αρέσει... Αυτό προσπαθώ να πω αλλά δεν με καταλαβαίνει κανείς!!! Τα λεντ επειδή όπως έχεις πει και πιο πάνω έχουν στενό φάσμα είναι ικανά να του καταστρέψουν το οπτικό αποτέλεσμα πολύ πολύ εύκολα!!! (έχω πετάξει πάνω από 5 μέτρα λεντοταινίες λόγω άσχημου αποτελέσματος και δεν μιλάω στην τύχη...)

Οι άλγες, εδώ είναι ένα μεγάλο θέμα... έχω ένα φίλο ο οποίος άλλαζε φωτισμό κάθε 3 μήνες για να φύγουν οι άλγες... Τι grolux, τι ροζ λάμπες τι για φυτά, τι το ένα τι το άλλο... τίποτα γιατί??? αφού οι άλγες έχουν τόσο πολύ σχέση με τον φωτισμό??? αυτό που άλλαζε κάθε φορά ήταν να έχει λίγο λιγότερη άλγη στην αρχή της νέας λάμπας, και μετά ξανάρχιζε, και ξανά και ξανά το ίδιο... Μιλάμε για μαύρη τριχοειδή άλγη. Όταν βάλαμε diy λεντ φωτιστικό με 10 cob ψυχρού φωτισμού, και 6 ζεστού, η άλγη από μαύρη έγινε πράσινη τριχοειδής... και σταδιακά εξαφανίστηκε η μαύρη... Τι έχετε να πείτε??? Μόνη πιθανή απάντηση που βρήκα είναι ότι τα παρ των λεντ είναι τόσο περισσότερα από τις λάμπες που είχε χρησιμοποιήσει που η πράσινη τριχοειδής βρήκε πρόσφορο έδαφος και έφαγε μάλλον στην κυριολεξία την μαύρη άλγη. Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Επίσης, από προσωπικές εμπειρίες, άλγη πιάνετε μόνο στα ακίνητα μέρη του ενυδρείου. όταν πιάνει άλγη ένα φυτό δηλαδή, αυτό σημαίνει ότι το φυτό είναι ακίνητο δεν αναπτύσσετε δηλαδή, που σημαίνει ότι κάτι του λείπει και δεν αναπτύσσετε π.χ. λίπασμα. Έχω πολλά παραδείγματα να σας πω για την άλγη και ξεχάστε αυτό για τον φωτισμό. Δεν έχει να κάνει ο φωτισμός με τις άλγες όσο νομίζετε ότι έχει να κάνει. Η άλγη ας μην ξεχνάμε ότι είναι φυτό (μονομοριακό ή διμοριακό στην καλύτερη, αλλά φυτό) θέλει λοιπόν το φως του θέλει όμως και τα θρεπτικά του. αν τα φυτά μέσα σε ένα ενυδρείο έχουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά τότε δεν θα αναπτυχθούν άλγες, λόγω ανταγωνισμού. Και τελειώνοντας το θέμα με τις άλγες, να αναφέρω το πρόσφατο παράδειγμα φίλου, που έστεισε καινούριο ενυδρείο πρώτη φορά, και έβαλε για υπόστρωμα φυτόχωμα. Ναι έβαλε φυτόχωμα από το μαγαζί με τα γεωργικά είδη... από πάνω έβαλε λίγη άμμο, και χαλικάκι. όταν μου το είπε φυσικά όπως όλοι εδώ μέσα θα κάναμε έπασα πάνω του να τον φάω : που θα έχεις άλγες, το ένα το άλλο μπλα μπλα μπλα... Φωτισμός 30βατ τ8 συν 30 βατ λεντοταινία ψυχρού λευκού. ¶μα δείτε το ενυδρείο του τώρα, με τα φυτά που έχει θα ΠΑΘΕΤΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΣΑΣ!!! δεν έχει εμφανίσει ίχνος άλγης (πέρα από την καφέ στο τζάμι, νέο ενυδρείο γαρ...) τα ψάρια του είναι υγιεί,και όλα πάνε καλά... Τι μας λέει αυτό???

πιο πάνω πρότεινα την ιδέα των dimmer, ανά χρώμα για το φωτιστικό αλλά δεν έδωσε κανείς σημασία έτσι μπορείς να επιλέξεις ακριβώς το χρώμα που σου αρέσει.

τελειώνοντας να πω ότι σίγουρα η συζήτηση από κοντά θα ήταν πολύ καλύτερη, λόγω των γνωστών ελλατωμάτων με παρεξηγείσεις κτλ στον γραπτό λόγω. Δεν είχα σκοπό να θήξω κανέναν απλά είρωνεύτηκα την κατάσταση που λίγο πολύ όλοι έχουμε περάσει, να θέλουμε το καλύτερο και να προσπαθούμε να κάνουμε τα πάντα και τα καλύτερα κτλ... Να σας πω λοιπόν ότι τα πάντα έχουν προτερήματα και μειωνεκτήματα. Αν βάλουμε το φως που θέλουν τα φυτά και μόνο, εμάς δε θα μας αρέσει το αποτέλεσμα!!! χρειάζεται λοιπόν να βρούμε μία μέση λύση. Επίσης, μην ξεχνάτε ότι τα λεντ, είναι αναβαθμήσιμο φωτιστικό. μπορείς να προσθέσεις φωτάκια σύμφωνα με τα γούστα σου. Στο θαλασσινό μου έτσι ξεκίνησα. έβαλα 3 10000κ, αρχικά, μετά έβαλα άλλα 3 μετά έβαλα άλλα 3 μπλε, και τώρα είμαι στη φάση να βάλω άλλα 3 μπλε. Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο θα έκανα το ίδιο. Η χρυσή λύση που έχω βρει στο μικρό μου ενυδρείο και πάει καλύτερα από ποτέ, είναι τα 4000κ φως. δηλαδή τόσο 6500, όσο και 2700κ.

Υ/γ: το πωλούνται φυτά έχει ξεμείνει από μία φορά που πουλούσα φυτά... δεν πουλάω πια... Τώρα πουλάω Apple snails... θέλει κανείς???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κομματι που αφορα το θαλασσινο παιδια τα λεντ μεγαλωνουν κοραλλια που μεγαλωνουν σε πολυ μεγαλυτερα βαθη απο τα υδροβια φυτα που φιλοξενουνται στα ενυδρεια μας με εξαιρετικη επιτυχια οσον αφορα τους ρυθμους αναπτυξης και τα χρωματα ... αφου το καταφερνουν αυτο σε ειδη που μεγαλωνουν σε μεγαλα βαθη (-0,5μ εως και -30μ ) τοτε σιγουρα θα μεγαλωνουν φυτα που μεγαλωνουν σε ρηχα νερα λιμνων και ποταμων .- Απο εκει και περα δεν ειναι δυσκολο να φανταστης πιο ειναι το ιδανικο φασμα και κελβιν συνδιασμου λεντ που ειναι το πιο ιδανικο για να εχουμε υγιει φυτα. Θα πρεπει να ειναι κοντα στα κελβιν και στο φασμα που εχει το φως του ηλιου κατα την διαρκεια της μερας στα 0,5 με 5 μετρα βαθος νερου δηλ 2000κ-3000κ ανατολη και δυση καθως και 5500κ κατα την διαρκεια της μερας , οποτε ετσι οπως το βλεπω εγω το ιδανικο θα ηταν η κατασκευη ενος λεντ (multichip 10 - 20 βατ εκαστο )που να αποτελειτε απο 40%τσιπ στα 5500κ , 20% τσιπ στα 2000κ-3000κ , 10% 660nm, 5%630nm, 5%590nm ,5% 410nm, 5% 420nm,5% 430nm ,5% 450nm . Το λεντ επειδη θα ειναι multichip επιτρεπει την ομοιομορφη μιξη ολων και λογικα θα φαινεται σαν την λαμπα grolux που δουλευουν στα φυτεμενα . Απο εκει και περα αν δεν πειραματιστουμε και λιγο δεν παει και το χομπυ λιγο παραπερα , αυτος ο κινεζος φτιαχνει λεντ κατα παραγγελεια για οποιον ενδιαφερεται http://www.leds-global.com/customize...ing-p-301.html
Πολύ καλή η λύση με τα multichips, ίσως η καλύτερη όσων αφορά τα λεντ, αλλά νομίζω είμαστε στη φάση της έρευνας ακόμα, δεν νομίζω ότι θα έδινε κανείς τόσα λεφτά για ένα τσιπάκι όταν δεν έχει δει καν πως είναι το φως των λεντ. Μην ξεχνάμε ότι τα λεντ έχουν πολύ ιδιαίτερο φως, έχει βάλει κανείς λάμπα στο σπίτι του??? είναι απλά ιδιαίτερο. οπότε άποψη μου, κάντε τα πειράματά σας με το φάσμα, και μετά πάρετε κάτι σε multichip για σωστή δουλειά.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 13-09-14 στις 08:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-09-14, 23:04
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα lumen σε συνδυασμό με το ύψος του ενυδρείου ή καλύτερα την απόσταση που θες να φωτίζεις, είναι αλλιώς τα 1000 lumen στα 40 εκατοστά και αλλιώς τα 1000 lumen στα 60 εκατοστά
Από προσωπική πείρα θα συμφωνήσω απόλυτα με τον takis_gt...
Σ αυτό το ύψος με hqi MH έχεις καλύτερη απόδοση παρά με λεντ τα οποία μετά από κάποιο καιρό χάνουν και την έντασή τους...Με έναν 150αρι MH HQI πιστεύω μπορείς να κάνεις και γκαζόν σε 60 εκ ύψους μιας και τα lumen που βγάζει στην επιφάνεια είναι σχεδόν ίδια και στο βυθό σου...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-09-14, 23:37
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ναι αλλα ο HQI εχει τρομερο κοστος στη ΔΕΗ
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-09-14, 20:51
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Ξεκινώντας από την αρχή το θέμα!
Αντικατάσταση φωτιστικού από hql σε diy led για ενυδρείο με προοπτικές hi tech.
Αυτό είναι το θέμα με λίγα λόγια
Ο λόγος είναι η ΔΕΗ !!!
Σε όσους έχουν καταλάβει είναι δύσκολο το θέμα ενός απόλυτου φωτισμού πάρε τόσα από εκείνο τόσα από το άλλο αα! Μην βάλεις από αυτό!
¶σε ρε φίλε πολύ κούραση πάρε εκείνο η το άλλο και ξεμπέρδεψες λιγότερη δουλειά γιατί να κουράζεσαι !
Το τάδε site λέει εκείνο το τάδε λέει κάτι άλλο παπαγαλία.
Το φόρουμ θέλω να πιστεύω ότι δίνει την δυνατότητα διαλόγου και άποψης ,
Όταν μπορούμε να απαντήσουμε σε ένα θέμα ας επιλέξουμε την πιο απλή γλώσσα την πιο κατανοητή για τον αρχάριο ( μπακαλίστικα )
Βέβαια για όσους επιθυμούν ανάπτυξη του θέματος μπορούν να το κάνουν χωρίς έξυπνες τρικλοποδιές και να δέχονται της απαντήσεις !
Όλες οι απαντήσεις σχεδόν υπάρχουν μέσα στο φόρουμ , λίγο ψάξιμο δεν βλάπτει .
Αν κάποιος από εμάς τους αναγνώστες και λάτρεις του diy, δεν έχει επιτύχει το αποτέλεσμα που χρειάζεται λόγο έλλειψης γνώσεων ας μην βγάζει χρόνια ερευνών και επιστημόνων άχρηστα γιατί δεν είχε αποτέλεσμα ο ίδιος! και δεν του άρεσε!
Αα! Ξέχασα το βαριέται !
Για το ενυδρείο όπου μιλάμε για full hi tech σε λάμπες Τ5 θέλει πάνω από 1 watt ανά λίτρο (κάποιος μπακάλης το είπε ) με τον μπακάλη στον λογαριασμό θα πω 6 λάμπες 40 watt
Και μένη το ερώτημα πόσες και ποιες? Πόσες ανάπτυξης ? πόσες daylight?
Νομίζω ότι αυτό ξεχάστηκε, πόσες αναπτύξεις θα έβαζε πάνω από 2 ? πάλι ο μπακάλης θα πει 80 watt! Και 160 σε λευκό ( 4 προς 2 )
Με τον μπακάλη και την Philips χοντρικά 19700 lumen φωτισμού! ( μην ξεχάσουμε να δώσουμε στους δίσκους γυαλιά ηλίου τους είδαμε σε κοινωνικό φυτεμένο ) αυτά τα lumen χοντρικά είναι 20 μέτρα ταινίας ( 1200 led ) . Με την αναλογία 4 προς 2 βγαίνει 6 μέτρα και 60 εκατοστά ταινία (400 led) σε φάσμα ανάπτυξης
Έρχομαι τώρα στο στάδιο της καταναλώσεως 20 μέτρα ταινίας ( αναφέρομαι στην ταινία για θέμα ευκολίας ) με 15 watt μέτρο είναι 300 watt κατανάλωση στα 12 volt με τον μπακάλη ( Ohm ) 15 watt στα 220 volt
ΟΛΑ! Τα παραπάνω είναι ο τρόπος προσέγγισης για την κατασκευή ενός φωτισμού σε μια diy κατασκευή ( με τον μπακάλη παρέα)
Κάποια από αυτά νομίζω δεν πέρασαν από την σκέψη και κάποια τα θεωρήσαμε αυτονόητα!
Υ.Γ. μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αναφορές για ενυδρεία με φυτόχωμα, η τεχνική λέγεται dirty bottom ιδανική για dry start και αν θυμάμαι καλά bloskas έχει κάνει παρουσίαση με φυτόχωμα ( ενυδρείο του τεμπέλη )
Ψάξιμο θέλει!
Βέβαια όποιος έχει να προσθέσει κάτι είναι δεκτό και αν έχω κάνει κάποιο λάθος διορθώστε με.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-09-14, 21:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Δυσκολευομαι να σε καταλαβω , πιο ειναι το συμπερασμα ; αυτο που μαλλον καταλαβαινω
ειναι οτι δεν τα λεω απλα ή καποιος αλλος ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-09-14, 12:05
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κώστα, προφανώς ο φίλος μου ο makris.a (συγνώμη δεν γνωρίζω το μικρό όνομα) αναφέρεται στα δικά μου ποστ. Σίγουρα υπέρβαλα, αλλά ήθελα να δώσω να καταλάβουν πως το να φτιάξεις ένα φωτιστικό για φυτεμένο ενυδρείο δεν είναι απλό θέμα. Από την άλλη δεν θα στείλουμε και πύραυλο στο φεγγάρι. Σίγουρα όσοι είμαστε λάτρεις του DIY ίσως να διαθέτουμε και το χρόνο και το χρήμα και την διάθεση να πειραματιστούμε. Όταν όμως συμβουλεύεις κάποιον (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά) και του λες αν θες αυτό θα κάνεις αυτό ή αν θες εκείνο τότε θα κάνεις αυτό και από τα γραφόμενα σου ξεχειλίζει η σιγουριά χωρίς να φαίνεται ότι είμαστε πραγματικοί γνώστες, τότε λες κάτσε ρε γαμότο λεφτά θα δώσει ο άλλος και σε πολλές περιπτώσεις αν δεν τα καταφέρνει ο ίδιος θα πάει σε κάποιον επαγγελματία. Όχι μόνο το παλικάρι που άνοιξε το θέμα αλλά και πολλοί που θα το διαβάσουν. Μου άρεσε η προσέγγιση και η δικιά σου και του makris.a. στην επιλογή των λεντ. Συμφωνώ με τον μπακαλίστικο τρόπο και ότι χρειάζεται ψάξιμο.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος Σε Φυτεμενο(Επιλογη Λαμπτηρων Τ5) johnreta Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-09-13 00:03
φωτισμος σε φυτεμενο ενυδρειο Larry Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-04-13 21:16
φωτισμος σε φυτεμενο 25λτ Liz@ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 28-01-11 10:38
φωτισμος με led σε φυτεμενο ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 08-04-10 19:45
φωτισμος για φουλ φυτεμενο kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 17-05-08 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17644 seconds with 16 queries