Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-09, 02:35
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Arxarios apories ... kai genikos thelw plirofories..

Exw parei ena enidrio 30 litrwn Tetra kai exw filtro mesa xaliki kai kapia mikra diakosmitika 2 mikra agia kai mia petra...
Ta prwta psaria pou evala itan kati xrisopsara kai genikos stin katigoria twn xrisopsarwn kapia nomiZw mou ta eipan (kogolezoi) ...
Ola itan mia xara alla otan efiga diakopes gia 20kati meres kai ta afisa na ta taizei i mana m psofisan ta 4 apo ta 5 kai twra emine enas kogolezos ...
kai simera piga pira 3 neon, 1 agelopsaro kai 1 glifti kai to kogolezo pou mou apemine.
thelw genikos plirofories an teriazoun? Otan vgazoun tis aspres voules pou einai arostia aposo xerw ti na kanw? ti allo mporw na valw?
a kai kati akoma analoga poso nero exw to nero apo to filtro pou peftei kanei fisalides i oxi... pezei kapio rolo?(diladi ama bgalw ligo nero kanei poles fisalides enw ama balw kialo de kanei ka8olou)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-09, 02:50
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

λοιπον...
τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για χρυσοψαρα αλλα κ για τα αλλα ψαρια που πηρες....
σε 30 λιτρα μπορεις να βαλεις ή μονομαχο ή να το κανεις γαριδαδικο.
αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?
ισως για αυτο να πεθαναν τα χρυσοψαρα σου....
διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm για τα ψαρια σου για να μαθεις τι απαιτησεις εχουν...
παντως να ξερεις οτι δεν πανε μαζι...
αρχισε να διαβαζεις μεσα στο φορουμ οτι αφορα στους αρχαριους...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-09, 02:55
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

allagi ekana 1 fora to 1/3 tou nerou meta apo 1 mina peripou... simera mpika sto site kai exw arxisei na diavaZw...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-06-09, 03:01
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

αλλαγες να κανεις περιπου το 30% καθε 7 με 10 μερες.
ισως κ ποιο συχνα γιατι τα χρυσοψαρα βρωμιζουν πιο γρηγορα το νερο..
οσο για την αρρωστια που λες ονομαζεται ick κ αντιμετωπιζεται με αλατακι κ αυξηση της θερμοκρασιας...
Διαβασε τα υπομνηματα για να καταλαβεις πως στηνεται ενα ενυδρειο κ πως στρωνεται (λογικα δεν το εχες στρωσει σωστα?).
Διαλεξε τελικα ποια ψαρακια θες για το ενυδρειο σου κ βγαλε τα υπολοιπα.
κ να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-09, 03:13
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

exw sinithisei sto greekgles alla tha prospathisw
αυτο που λεω χρυσοπσαρο μου ειπαν λεγεται κογκολεζοσ και ανοικει στην κατιγωρια των χρυσοπσαρων ..
Δεν εχω θερμοστατη μου ειπαν οτι τωρα δε χριαζετε λογο καλοκαιριου και να παρς απο σεπτεμβρη..
Ο γλύφτης που εβαλα ειναι (Ancistrus dolichopterus) τον βρικα στο link που μοθ εδωσες
και αφτο που μου ειπαν αγκελοπσαρο ειναι (
Pterophyllum altum)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-09, 06:52
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...διαβασε τα υπομνηματα και ζητα πληροφοριες για το οτιδηποτε.Τα παιδια εδω ειμαστε προθυμοι για να ακουσουμε-προτεινουμε.
(Το ψ ειναι στο c)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-09, 10:46
Το avatar του χρήστη kyriakos giorgas
kyriakos giorgas Ο χρήστης kyriakos giorgas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Αθηνα.
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goazila Εμφάνιση μηνυμάτων
Exw parei ena enidrio 30 litrwn Tetra kai exw filtro mesa xaliki kai kapia mikra diakosmitika 2 mikra agia kai mia petra...
Ta prwta psaria pou evala itan kati xrisopsara kai genikos stin katigoria twn xrisopsarwn kapia nomiZw mou ta eipan (kogolezoi) ...
Ola itan mia xara alla otan efiga diakopes gia 20kati meres kai ta afisa na ta taizei i mana m psofisan ta 4 apo ta 5 kai twra emine enas kogolezos ...
kai simera piga pira 3 neon, 1 agelopsaro kai 1 glifti kai to kogolezo pou mou apemine.
thelw genikos plirofories an teriazoun? Otan vgazoun tis aspres voules pou einai arostia aposo xerw ti na kanw? ti allo mporw na valw?
a kai kati akoma analoga poso nero exw to nero apo to filtro pou peftei kanei fisalides i oxi... pezei kapio rolo?(diladi ama bgalw ligo nero kanei poles fisalides enw ama balw kialo de kanei ka8olou)
Αν Ποσταριζα κατι τετειο..και μαλιστα με Γκρικλις..χαμος θα γινοταν..ελευθερε..

-------------------------

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goazila Εμφάνιση μηνυμάτων
exw sinithisei sto greekgles alla tha prospathisw
αυτο που λεω χρυσοπσαρο μου ειπαν λεγεται κογκολεζοσ και ανοικει στην κατιγωρια των χρυσοπσαρων ..
Δεν εχω θερμοστατη μου ειπαν οτι τωρα δε χριαζετε λογο καλοκαιριου και να παρς απο σεπτεμβρη..
Ο γλύφτης που εβαλα ειναι (Ancistrus dolichopterus) τον βρικα στο link που μοθ εδωσες
και αφτο που μου ειπαν αγκελοπσαρο ειναι (Pterophyllum altum)

Εγω δεν εχω ουτε προκητε να παρω ενυδρειο..Ξερης γιατι;Το ψαρι ειναι προτημοτερο να ζη,σε μεγαλο ενυδρειο,απο 2μετρα και πανω.Μηλας για χρυσοψαρο το οποιον γινεται τεραστιο...Σε αυτα τα λιτρα φιλεμου τι ψαρι θα ζησει;
__________________
(Κανενα πλασμα στην Γη δεν ειναι ανωτερο απο αλλο!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kyriakos giorgas : 07-06-09 στις 10:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-09, 11:54
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Aποτι εχω καταλαβει το ενυδρίο μου 30 λίτρων ειναι τελικά πολι μικρο... πριν απο αφτο ειχα ενα πλαστικο 11 λίτρων... και το 30 μου φάνικε μεγαλο Σε αυτό το ενυδρίο τι μπορώ να βάλω?
30λίτρα-εχει φίλτρο-λάμπα και εχς φτιαχει κατς ενα περιβάλον με χαλικι 2 αγκια και 1 πετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-09, 13:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλημερα! Καλως ηρθες!!
Δυστηχως με 30 λιτρα δεν εχεις πολλες επιλογες ... Μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο .... Λυπαμαι που αρχισες με απωλειες αλλα με διαβασμα, ορεξη και αρκετη υπομονη ολα γινονται! Να ξερεις οτι τα ψαρακια (που εχεις) δεν κανουν για το ενυδρειο σου (ουτε τα λιτρα του -- ειναι πολυ λιγα αλλα ουτε το νερο -- ειναι πολυ σκληρο)! Ελπιζω να διαβασεις οσο γινεται περισσοτερο και μη στεναχωριεσαι ολοι εχουμε κανει λαθη αλλα με διαβασμα και υπομονη θα φτιαξεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο χωρις προβληματα!! Οτι δε καταλαβαινεις απλα ρωτα και ολοι εδω θα σε βοηθησουν ... απλα διαβασε πρωτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-09, 13:19
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ο γλύφτης μου τελικα εινα Borneo Sucker... το ειδα σε αφτο το link απο αλλο τηεμα.
http://animal-world.com/encyclo/fres...treamLoach.php



-------------------------
Θέλει να διαβασω καμποσω τελικα ... εχω αρχισει ιδη. Το θεορουσα πολύ πιο απλό αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο... εφχαριστώ για τις απαντίσεις..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goazila : 07-06-09 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-09, 14:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από goazila Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γλύφτης μου τελικα εινα Borneo Sucker... το ειδα σε αφτο το link απο αλλο τηεμα.
http://animal-world.com/encyclo/fres...treamLoach.php



-------------------------
Θέλει να διαβασω καμποσω τελικα ... εχω αρχισει ιδη. Το θεορουσα πολύ πιο απλό αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο... εφχαριστώ για τις απαντίσεις..
Ειναι πολυ απλα τα πραγματα αν τηρησεις καποια βηματα στο στησιμο του ενυδρειου σου!! Μετα απο σωστο ξεκινημα θα ξεχασεις ολα τα προβληματα και αρρωστιες! Προσωπικα εχω χασει αρκετα ψαρακια λογω αγνοιας και αναρωτιομουν το γιατι!! Τωρα πια τα χαιρομαι χωρις προβληματα και ασθενειες! Με αποζημοιωσε το διαβασμα που εριξα!!
Θα σου ελεγα να το ψαξεις για ενα μεγαλητερο ενυδρειο (για να εχεις πολλες επιλογες) ... Μετα δες ποια ψαρακια σου αρεσουν περισσοτερο (και φυσικα τις απαιτησεις τους σε νερο και θερμοκρασια ωστε να ταιριαζουν ...)!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-09, 14:57
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ΜΗΝ ανυσηχεις φιλε. Σιγα σιγα με μπολικο διαβασμα εδω μεσα και με υπομονη θα στησεις ενα ομορφο ενυδρειακι.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-06-09, 21:06
Το avatar του χρήστη goazila
goazila Ο χρήστης goazila δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2009
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Επιδη είχαν βγάλει κάποια απο τα ψάρια μου ασπρες κουκιδες κυρίος στιν ουρα και πτερίγια και μερικα και στο σωμα ειπα να κανω τη θεραπία με το αάτι ... ετσι για τα 30 λιτρα που εχω εβαλα 60γραμμαρια αλατι ... και αποσο καταλαβα θα το εχω για ενα μήνα με το αλατι. ελπίζω να μι παθουν κατι κακο.

Απορια μου ελεγε για ενα μηνα ... αν ειναι να κανω αλαγή νερου θα προσθέσω παλι καπια ποσότητα αλατι η οχι? Και μηπος θα ειναι καλο να κανω αλαγη νερου το 1/3 καθε βδομαδα οσπου να φύγουν οι ασπρες κουκίδες απο τα ψάρια...
Το αλατι που εβαλα ειναι ενταξι?
Για τα 30 λιτρα 60 γραμ. αλατι εβαλα (4 κουταλιες τησ σουπας)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Arxarios 70 lt Aquarious Αρχάριοι γλυκού νερού 10 29-09-06 17:20
thelw idees inser Malawi 31 20-10-04 20:40
thelw gnwmes gia to thalassino pou steinw!!! Vasilis Θαλασσινό νερό - Γενικά 35 16-07-04 17:10
Apories newfish Malawi 0 23-12-02 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05777 seconds with 15 queries