Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-11-10, 15:34
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αντε Γιαννη με το καλο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-11-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Δημητρη.Το εβαλα σε ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο και με ενα δανεικο θερμοστατη και ενα φιλτρο(αυτη την στιγμη αδυνατο να βρω αεροφιλτρο).Εβαλα και μοςς μεσα και κερατοφυλλο(ολα με καμια δεκαρια,ισως και παραπανω αυγα πανω τους).Αντε να δουμε γιατι,αν και παρεξηγημενα,ειναι τα αγαπημενα μου ψαρακια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-11-10, 15:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιαννη αν δεν εχεις αεροφιλτρο,βρες οπωσδηποτε μια αεραντλια τουλαχιστον.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα κοιταξω να δω την λιστα που εχω κανει με τα προς ξεπουλημα προιοντα που εχω μπας και εχει καμια αεραντλια μεσα σε ολα,να στην δωσω να κανεις την δουλεια σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-11-10, 16:00
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δημητρη αεραντλια εχω.Την βαζω μεσα με αεροπετρα;;;;

Κοιταζα στον κουβα και ειδα και αλλο ψαρακι.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-11-10, 18:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μεσα στον κουβα σε μια ακρη...Να δουλευει συνεχως.
Ετοιμασε αρτεμια,την τριτη μερα απο εκεινη που κολυμπουν αρχισε να ταιζεις.
Επειδη δεν εχεις φιλτρο,καθημερινες αλλαγες νερου 80-90% απο την στιγμη που ξεκινας ταισμα με νερο απο το αλλο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-11-10, 12:32
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον εχω ηδη 7 ψαρακια 2-3 αυγα με ματακια μεσα και καμια 5-6 ακομα αυγα που ειναι μεσα στην μοςς και δεν τα βλεπω.Ετοιμαζω αρτεμια απο εχθες και σημερα ισως να ειναι ετοιμη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,για ποσες μερες γεννανε αυγα οι μελανοτενιες,γιατι εχω στραβωθει να ψαχνω για αυγα μεσα στο ενυδρειο(ασε που ετσι οπως παει θα το διαλυσω).Αν συνεχισουν να γεννανε να φτιαξω την πατεντα με το μαλλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον εχω ηδη 7 ψαρακια 2-3 αυγα με ματακια μεσα και καμια 5-6 ακομα αυγα που ειναι μεσα στην μοςς και δεν τα βλεπω.Ετοιμαζω αρτεμια απο εχθες και σημερα ισως να ειναι ετοιμη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,για ποσες μερες γεννανε αυγα οι μελανοτενιες,γιατι εχω στραβωθει να ψαχνω για αυγα μεσα στο ενυδρειο(ασε που ετσι οπως παει θα το διαλυσω).Αν συνεχισουν να γεννανε να φτιαξω την πατεντα με το μαλλι.

Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι εριξα ελαχιστη τριμμενη τροφη(για νεογνα),την οποια μαλλον αγνοουν....
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 03-11-10 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-11-10, 15:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Γιαννη δεν μπορουμε να πουμε καθε ποτε γεννανε διοτι εχεις πολλες θηλυκες μεσα οποτε καθε μερα μπορεις να βρισκεις αυγα.Μια θηλυκια μπορει να γενναει σερι τρεις ημερες ισως και τεσσερις.
Απλα μαζευε οσα αυγα μπορεις να μεγαλωσεις,διοτι αν ξεκινησουν να γεννανε και τα μαζευεις ολα μετα δεν θα εχεις τι να τα κανεις,εκτος και αν βρεις καναλι να τα διοχετευσεις οταν θα μπορουν να τραφουν μονα τους και να μπουν σε ενυδρειο με ενηλικα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-11-10, 01:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον αυριο δινω τα τετρα και μεθαυριο σκεφτομαι να βαλω τα νεογεννητα στο μικρο ενυδρειο(με νερο απο τον κουβα που βρισκονται τωρα και λιγο απο το μεγαλο ενυδρειο).Εκει εχω και στρωμενο φιλτρο.Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι,επειδη εφτιαξα αρτεμια,δοκιμασα να τους δωσω λιγο,αλλα τα ψαρακια δεν φαγανε(τουλαχιστον δεν ειδα κινηση).Θα την βρουνε να την φανε ή τσαμπα κοπος;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-11-10, 01:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πρωτα θα εξαντλησουν τα αποθεματα απο τον λεκιθικο τους σακκο και μετα θα δεχθουν τροφη. Ξαναδοκιμασε κι αυριο, λογικα αρχιζουν να τρωνε την αρτεμια κατα την 3η-4η μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-11-10, 01:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Αλεξανδρε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-11-10, 17:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εχω κανα δυο μερες που ταιζω με αρτεμια και απο οτι βλεπω την αγνοουν.Αυριο θα ξαναταισω φρεσκια.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι σχετικα με το φως στο ενυδρειο γεννηστρα.Εχθες μετραγα 10 -11 ψαρακια και σημερα αφου εσβησα το φως το βραδυ μετραω 5(ισως τα υπολοιπα να ειναι κρυμμενα μεσα στην αρκετη μοςς που εχω).Γενικα το φως χρειαζεται και την νυχτα;(σημερα σκεφτομαι να το αφησω ανοιχτο το βραδυ,αν και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο παιζει ρολο)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-11-10, 17:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να μην το αφησεις...Οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και τα μωρα χρειαζοντε ξεκουραση και υπνο.
Οι αρτεμιες σου ειναι ζωντανες?...τις βλεπεις να κινουντε ριχνοντας τις μεσα στην γεννηστρα?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 09-11-10, 18:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην το αφησεις...Οπως ολοι οι οργανισμοι ετσι και τα μωρα χρειαζοντε ξεκουραση και υπνο.
Οι αρτεμιες σου ειναι ζωντανες?...τις βλεπεις να κινουντε ριχνοντας τις μεσα στην γεννηστρα?


Οι αρτεμιες ζωντανες ειναι,κολυμπανε πανω,διπλα,κατω απο τα ψαρακια και αυτα δεν ασχολουνται καθολου.Αλλωστε καθε μερα φτιαχνω καινουριες και απλα εχθες δεν εφτιαξα γιατι εβλεπα οτι τις αγνοουν.Το πρωι εβαλα παλι και αυριο θα εχω φρεσκιες.Δινω τριμμενη τροφη για νεογνα(την οποια προσπαθω να την τριψω και αλλο).Αρτεμια ενα ψαρακι ειδα που εφαγε και σημερα δεν το βλεπω.Ευχομαι μονο να ειναι κρυμμενα στην μοςς......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-11-10, 19:09
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αρτεμιες ζωντανες ειναι,κολυμπανε πανω,διπλα,κατω απο τα ψαρακια και αυτα δεν ασχολουνται καθολου.Αλλωστε καθε μερα φτιαχνω καινουριες και απλα εχθες δεν εφτιαξα γιατι εβλεπα οτι τις αγνοουν.Το πρωι εβαλα παλι και αυριο θα εχω φρεσκιες.Δινω τριμμενη τροφη για νεογνα(την οποια προσπαθω να την τριψω και αλλο).Αρτεμια ενα ψαρακι ειδα που εφαγε και σημερα δεν το βλεπω.Ευχομαι μονο να ειναι κρυμμενα στην μοςς......
μπραβο ρε γιαννη!!!!τα καταφερες τελικα.ταιζε τις αρτεμιες και οχι τα αυγα που δεν ανοιξαν ετσι;και μολις γινουν τα μικρα να στειλεις και κανενα αρτα
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-11-10, 19:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas213 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο ρε γιαννη!!!!τα καταφερες τελικα.ταιζε τις αρτεμιες και οχι τα αυγα που δεν ανοιξαν ετσι;και μολις γινουν τα μικρα να στειλεις και κανενα αρτα


Για να δουμε βρε Ανδρεα,θα φτασω μεχρι το τελος ή θα μεινω στην μεση......Τουλαχιστον μαθαινω καποια πραγματα και την επομενη φορα(αν δεν τα καταφερω αυτη) θα ειμαι καλυτερα προετοιμασμενος.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-11-10, 19:14
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γιαννη ακολουθεις τα σταδια που αναφερονται στο φορουμ για το ταισμα με αρτεμια ε??? (σωστο σιφοναρισμα ,ξεπλυμα σε φιλτρο καφε ή ειδικο δυχτακι,απενεργοποιηση φιλτρου-αεραντλιας κλπ )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-11-10, 19:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
γιαννη ακολουθεις τα σταδια που αναφερονται στο φορουμ για το ταισμα με αρτεμια ε??? (σωστο σιφοναρισμα ,ξεπλυμα σε φιλτρο καφε ή ειδικο δυχτακι,απενεργοποιηση φιλτρου-αεραντλιας κλπ )

Εννοειτε,μου εχουν βγει τα ματια.......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-11-10, 19:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

χαχα ..και δεν τρωνει τα ατιμα ??? σιγουρα ριχνεις σεβαστη ποσοτητα ?? (με συρριγα ριχνεις?? αν ναι στα ποσα μλ φτανεις?)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-11-10, 19:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχα ..και δεν τρωνει τα ατιμα ??? σιγουρα ριχνεις σεβαστη ποσοτητα ?? (με συρριγα ριχνεις?? αν ναι στα ποσα μλ φτανεις?)

Αφου τις εχω ξεπλυνει στα 5 ml.Πραγματικα σκεφτηκα μεχρι και να ταβαζω σε ενα ποτηρι και να ταιζω εκει με το ζορι....Τι να πω,να ειναι χορτατα και την αγνοουν;;;Η αληθεια ειναι πως εχω αρκετη μοςς μεσα οπoτε εχω και αρκετη infusoria.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-11-10, 16:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Την Πεμπτη που μας περασε αναγκαστηκα να ανεβω στο χωριο μου λογω ενος δυσαρεστου γεγονοτος.Φυσικα οτι ψαρακια ειχα απο τις γεννες,απεβιωσαν.Στο χωριο βρεθηκα με τον Γιαννη (jp),ο οποιος μου εδωσε Vinegar eel.Την Δευτερα μια μερα μετα την επιστροφη μου ειδα αυγα και ψαρακια.Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως φιλτραρουμε αυτην την τροφη και πως την δινουμε;;Δοκιμασα και microworms(ας ειναι καλα ο Γιαννης παλι),αλλα παλι τιποτα(ισως να φταιει οτι ειναι 1 ημερας).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-11-10, 18:56
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την Πεμπτη που μας περασε αναγκαστηκα να ανεβω στο χωριο μου λογω ενος δυσαρεστου γεγονοτος.Φυσικα οτι ψαρακια ειχα απο τις γεννες,απεβιωσαν.Στο χωριο βρεθηκα με τον Γιαννη (jp),ο οποιος μου εδωσε Vinegar eel.Την Δευτερα μια μερα μετα την επιστροφη μου ειδα αυγα και ψαρακια.Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως φιλτραρουμε αυτην την τροφη και πως την δινουμε;;Δοκιμασα και microworms(ας ειναι καλα ο Γιαννης παλι),αλλα παλι τιποτα(ισως να φταιει οτι ειναι 1 ημερας).
η καλυτερη λυση φιλε ειναι αρτεμια πιστευω.κριμα που δεν βρεθηκαμε πραγματικα.αλλα μου ετυχαν και εμενα δουλειες.σου στελνω πμ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-11-10, 16:03
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν την τρωνε την αρτεμια Ανδρεα,γι αυτο και δοκιμαζω οτι ζωντανη τροφη μπορω να βρω.Με εχουν τρελλανει τα ψαρακια......
-------------------------
Λοιπον σημερα εκανα μετρησεις στο ενυδρειο γεννηστρα και εχουμε
Αμμωνια 0
Νιτρικα 5
PH 7.8
KH 6
την στιγμη που στο μεγαλο(που περνω νερο για τις αλλαγες)εχω
ph 6.5
Τα μικρα που γεννιουνται στο μεγαλο και τα βαζω στο ενυδρειο γεννηστρα,καταλαβα γιατι ψοφανε(με τετοια αποτομη μεταβολη του πεχα,τι θα κανουν...).Αυτα ομως που γεννιουνται στο μικρο κατευθειαν για τι δεν επιζουν;;;(δεν νομιζω να ευθυνονται τα νιτρικα,αλλωστε σημερα ειναι και μερα αλλαγης νερου).Επισης σκεφτομαι να καταργησω το ενυδρειο γεννηστρα και να βαλω ολα τα αυγα που εχω πισω στο μεγαλο και συγκεκριμενα στο 1ο διαμερισμα του εσωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να μενουν στο ph που εγινε η γονιμοποιηση.Τι λετε οι γνωστες;;;
-------------------------

Κανεις;
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 17-11-10 στις 16:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-11-10, 16:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν μιλαω γιατι εγω τα αφηνα τα μικρα praecox στο 300 και δεν γλιτωνε κανενα απο τα αλλα ψαρια. Τα Pseudomugil ομως που μεγαλωσα (και μεγαλωσα πολλα) ετρωγαν αρτεμια απο την 3η -4η μερα. Δεν ειναι λογικο με τοσες τροφες που δοκιμασες να σου ψοφανε απο πεινα...μηπως φταιει κατι αλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-11-10, 16:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δεν ξερω Αλεξανδρε.Πραγματικα εχω απογοητευτει.Δεν ξερω τι αλλο να κανω,ουτε παει πουθενα το μυαλο μου.Εσενα παει πουθενα(για να το τσεκαρω;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-11-10, 16:52
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ποσες μερες σου ζουνε; αν τρωνε φαινεται στις κοιλιτσες τους αφου ειναι διαφανα. Μην φανταστεις.. 1-2 αρτεμιες θα φανε και ισως να νομισεις οτι επειδη τις περισσοτερες τις αρπαζουν και μετα τις φτυνουν οτι δεν τρωνε. Στην πραγματικοτητα επειδη ειναι μικρο το στομα τους, δοκιμαζουν και τρωνε αυτες που χωρανε.
Τα microworms δεν τα τρωνε ;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-11-10, 16:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Απο οσο μπορεσα να δω οχι.Σημερα εδωσα και Vinegar eel αλλα παλι μαλλον τζιφος.Το θεμα ειναι οτι χθες ειχα 4 ψαρακια και σημερα εχω 1.Οτι γινεται,συνηθως γινεται το βραδυ.Συνηθως ζουνε 3 μερες,αν και τα χθεσινα ισως να εζησαν 2
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 22-11-10, 16:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Tελικα τι εγινε Γιαννη; καταφερες να κρατησεις κανενα απο τα μωρα;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 22-11-10, 16:41
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Δυστηχως Αλεξανδρε μεχρι στιγμης εχω αποτυχει.Βεβαια πριν 10 μερες λογω καποιου απροσμενου γεγονοτος αναγκαστηκα να λειψω για 4 μερες απο το σπιτι οποτε,καταλαβαινεις.Αυτη την στιγμη εχω 9-10 ψαρακια στο μεγαλο(εχθες στην αλλαγη τα ειδα),στο οποιο προσπαθω να τα πιανω σε ποτηρι και να τα ταιζω εκει.Απο ωρα σε ωρα ετοιμαζεται και η αρτεμια και ο Θεος βοηθος.Δεν σου κρυβω οτι απογοητευτηκα.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 22-11-10, 16:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω για τις πρωτες μερες σε οσα δεν ετρωγαν την αρτεμια ειχα βρει το εξης κολπο: ειχα μια γλαστρολιμνη στο μπαλκονι που επιανε πολλη τριχοειδη αλγη λογω του ηλιου. Επαιρνα καθε μερα μια καλη ποσοτητα απο αλγες και την εριχνα μεσα στο ενυδρειακι-γεννηστρα. Ετσι τα μικρα εβρισκαν λιγη ινφουσορια μεχρι να μεγαλωσουν λιγο και να δεχτουν την αρτεμια.
Επισης εχω ακουσει οτι υπαρχουν διαφορετικες ποικιλιες αρτεμιας και το εχω παρατηρησει κι εγω οτι αυγα απο διαφορετικες εταιρειες ειχαν μικρη μεν αλλα υπαρκτη διαφορα μεγεθους στους ναυπλιους. Ισως να ηταν η ιδεα μου αλλα εγω πιστευω οτι ισως παιζει ρολο και αυτο.
Δεν ξερω τι αλλο να πω, κανονικα δεν θα επρεπε να ειχες προβλημα με αυτα τα ψαρακια γιατι δεν θεωρουνται δυσκολα στην αναπαραγωγη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 22-11-10, 20:16
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την τρωνε την αρτεμια Ανδρεα,γι αυτο και δοκιμαζω οτι ζωντανη τροφη μπορω να βρω.Με εχουν τρελλανει τα ψαρακια......
-------------------------
Λοιπον σημερα εκανα μετρησεις στο ενυδρειο γεννηστρα και εχουμε
Αμμωνια 0
Νιτρικα 5
PH 7.8
KH 6
την στιγμη που στο μεγαλο(που περνω νερο για τις αλλαγες)εχω
ph 6.5
Τα μικρα που γεννιουνται στο μεγαλο και τα βαζω στο ενυδρειο γεννηστρα,καταλαβα γιατι ψοφανε(με τετοια αποτομη μεταβολη του πεχα,τι θα κανουν...).Αυτα ομως που γεννιουνται στο μικρο κατευθειαν για τι δεν επιζουν;;;(δεν νομιζω να ευθυνονται τα νιτρικα,αλλωστε σημερα ειναι και μερα αλλαγης νερου).Επισης σκεφτομαι να καταργησω το ενυδρειο γεννηστρα και να βαλω ολα τα αυγα που εχω πισω στο μεγαλο και συγκεκριμενα στο 1ο διαμερισμα του εσωτερικου φιλτρου,ετσι ωστε να μενουν στο ph που εγινε η γονιμοποιηση.Τι λετε οι γνωστες;;;
-------------------------

Κανεις;
γιαννη να σου κανω μια ερωτηση;;τα μικρα που γεννιουνται στην γεννηστρα η αλλαγη που κανεις ειναι απ το μεγαλο;;;εγω πιστευω οτι δεν ειναι θεμα τροφης αλλα θεμα μεταβολης παραμετρων που ισως να επηρεαζει και την ορεξη.δεν ξερω, λεω.τσεκαρε να μην εχεις μεταβολες και αυξομειωσεις σε παραμετρους.πολυ καλη λυση ειναι και πολυ moss να τσιμπολογανε ινφοσουρια οπως λεει και ο αλεξανδρος.επισης στην γεννηστρα κλεινεις φως;;αστο πειραματικα το βραδυ ανοιχτο να δεις θα εχεις παλι απωλειες;;;
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θανατος απο preacox Γιαννης Μ5 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 19-10-10 12:47
Φουσκωμενη preacox Γιαννης Μ5 Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 8 17-09-10 10:38
Που εισαι preacox ? qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 02-12-05 03:38
preacox unbalanced ... qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 09-05-05 13:30
Melanotaenia preacox Τι έχει; qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 15-02-05 22:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08465 seconds with 14 queries