Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-08, 02:51
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Βραχοκηπος με λιμνουλα σε ταρατσα

Καλο μηνα και καλο χειμωνα...

Στην αρχη σκεφτομουν να φτιαξω στην ταρατσα του σπιτιου μου μια απλη λιμνουλα, ή μαλλον γουρνα, για να ομορφηνει καπως το μερος, αλλα μετα απο ψαξιμο στο νετ κατεληξα στην ιδεα του βραχοκηπου.
Ετσι, εδω και μερικες μερες διαβαζω το forum, ομως, καθοτι ασχετος με το χομπυ, εχω μερικες αποριες.

Ας παρουμε τα πραγματα απ'την αρχη...
Φανταστειτε ενα βραχο υψους 2 μ περιπου, στον οποιο θα υπαρχει ενας μικρος καταρρακτης που θα καταληγει σε μια μικρη λεκανη νερου με διαστασεις 0,8 x 1 x 3 μ.
Η ολη κατασκευη θα γινει σε ενα τοιχο της ταρατσας μου, υψους 2,5 μ περιπου, που στη μεση περιπου κανει σκαλοπατι 10 εκ. Επειδη το να "ντυθει" ολη αυτη η επιφανεια του τοιχου και του δαπεδου με βραχο θα σημαινε πολυ βαρος, κατεληξα στο να φτιαξω μονος μου τεχνητο βραχο απο φελιζολ. Βεβαια σε αρκετα σημεια θα υπαρχουν αληθινες πετρες. Θεωρητικα το προβλημα του βαρους λυνεται με αυτον τον τροπο.

Η κατασκευη της λεκανης-λιμνης μαλλον θα γινει με τον ιδιο τροπο, δλδ φελιζολ και για στεγανοποιηση θα χρησιμοποιηθει liner. Ομως τι ειδους liner θα πρεπει να χρησιμοποιησω, μιας και υπαρχουν αρκετα ειδη (PVC, καουτσουκ, κλπ)?

Οπως ειναι φυσικο το μεγαλυτερο μερος της μερας και ειδικα το καλοκαιρι ο ηλιος θα τη "χτυπαει". Οποτε το προβλημα αυτο δεν εχω σκεφτει πως θα το λυσω ακομα, αν και εχω αρκετες ιδεες, απο περγκολα με αναρριχητικο φυτο μεχρι κατασκευη αιθριου... βλεπουμε

Παμε στα παρελκομενα, φιλτρα, λαδια, ξιδια...
Ο κυκλος θα εχει ως εξης: Η αντλια θα στελνει το νερο στην κορφη του βραχου, θα πεφτει κλιμακωτα στη λεκανη, απ'τη λεκανη θα πηγαινει σε φιλτρο σαν αυτο και το καθαρο νερο θα καταληγει παλι στην αντλια. Ενδεικτικο σχεδιαγραμμα. Οποιαδηποτε παρατηρηση ευπροσδεκτη. Θα χρειαστει φιλτρο αλλου τυπου?
Σημερα αγορασα ενα κυκλοφορητη μαρκας SICCE 2500 lt/h. Τον δοκιμασα και ειναι σχεδον αθορυβος και με αρκετη πιεση για να στελνει το νερο στο υψος των 2 μ.

Σκοπος μου ειναι το αποτελεσμα να μοιαζει καπως ετσι, οποτε εχω πολυ δρομο μπροστα μου!

Σε μια τετοια κατασκευη, τι ειδους ψαρια μπορουν να ζησουν?

Ευχαριστω εκ των προτερων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-08, 03:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλημερα!!!
πανω απο ολα θα πρεπει να υπολογισεις για το αν η κατασκευη της λιμνης απο φελιζολ θα αντεξει την πιεση του νερου ...
με το λαινερ θα στεγανωσει αλλα απο θεμα πιεση???
για το φιλτρο ειναι μια χαρα αυτο που εχεις δει...
η αντλια σαν μαρκα δεν την ξερω και αμφιβαλω αν θα μπορει να στειλει επαρκες νερο σε 2 μετρα υψος...
δες αν εχει καποιο χαρτι να δεις αναλογια υψος σε μετρα και λιτρα/ ωρα...
εχω την εντυπωση οτι αν εχεις κυκλοφορια θα ειναι γυρο στο 200-500 λιτρα την ωρα...
τελος αν δεν φτιαξεις κατι να μη χτυπαει ο ηλιος την λιμνη σου ολη την μερα το νερο θα ειναι πρασινο και δεν θα βλεπεις τιποτα...
καλο κουραγιο και πρωτα κανε καλη μελετη....
περιμενε να σου πουν και αλλοι με αναλογες εμπειριες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-08, 09:38
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας...
Μου άρεσε πολύ η ιδέα σου και πιστεύω πως με λίγη υπομονή και μεράκι θα βγει πολύ όμορφο αποτέλεσμα όπως το έχεις σκεφτεί.

Απ΄οτι βλέπω η λεκάνη δεν είναι και μικρή περίπου 2500 λιτρα, που σημαίνει οτι το φελιζόλ, συμφωνώ με το θαναση76, τουλάχιστον για τη λίμνη ίσως δεν είναι και καλή ιδέα, νομίζω πως θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις καλυτερα αλφα blocks που δεν έχουν και πολύ βάρος και απέξω να βάλεις τις πέτρες σαν επένδυση.
Γιατί και σε ένα σεισμό αλλάζουν τα δεδομένα.
Ενδεικτικά όταν έγινε ο σεισμός στο Ν. Ηλείας είχε τόση ταλάντωση η λίμνη μου που αδειασε περίπου το 10 % του νερού υπερπήδησε από τα πλάγια από τις όχθες το πάνω μέρος.

Όσον αφορά τη πίεση ενδεικτκά σου αναφέρω ότι η δική μου η αντλία ειναι 4800 λιτρα την ωρα, στα δυο μέτρα τα λιτρα πεφτουν στα 1800 λιτρα την ωρα σύμφωνα με το σχεδιο του κατασκευαστή.Οπότε κάπου εκεί θα βγάζει η δική σου,που λεει ο θανάσης76. Βέβαια μπορει να το έχεις δοκιμάσει με ενα σωλήνα οπότε να σε ικανοποιει η ροή οπότε no problem

Υ.Γ. Πες μας αν τα 3 μετρα ειναι το βάθος της λεκάνης.

Και προπαντώς φιλική συμβουλή... να έχεις υπομονή στη κατασκευη και να μη βιαστείς να τη φτιάξεις και σίγουρα το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει στο τέλος με το παραπάνω.Εγώ έκανα μήνες να τη τελειωσω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-08, 17:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Εγώ λέω να σου δείξω τι ετοιμάζω, κάτι παρόμοιο μ' αυτό που ετοιμάζεις εσύ, και παρόλο που δεν ήθελα ακόμα να το παρουσιάσω, θα το δείξω μήπως και σε βοηθήσει στα σχέδιά σου.

Την στρογγυλή γλάστρα θα την έχω χώρια και θα χρησημοποιήσω μόνο τις τετραγωνες με λίγο διαφορετική σειρά, μιας και θέλω να βάλω και μια ζαρτινιέρα που θα παριστάνει το .... ποτάμι. Τα μεγέθη είναι διαφορετικά για να πέφτει το νερό από την μια γλάστρα στην άλλη. Η τελευταία και πιο μικρή θα είναι το φίλτρο όπου θα υπάρχει ο κυκλοφοριτής που θα στέλνει το νερό 50 εκ. ψηλά, στην πρώτη γλάστρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF6376.jpg
Εμφανίσεις:  1223
Μέγεθος:  54,0 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-08, 19:06
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Mηπως θα επρεπε να ελεγξεις και τη στατικοτητα της οικοδομης γιατι οπως και να το κανουμε 2.5 τονοι συσωρευμενοι σε λιγο χωρο πανω στη ταρατσα δεν ειναι και λιγο πραγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-08, 23:32
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Το βαθος της λεκανης ειναι στα 80 εκ (το βαθυτερο επιπεδο στο 1 μ), το πλατος 1 μ και το μηκος της τα 3 μ.

Η αντλια (Sicce Multi 2500) στελνει νερο μεχρι 3.1 μ για λεκανες μεγιστης χωρητικοτητας 3000 λτ ( σχετικο pdf ). Οποτε μαλλον με καλυπτει.

Η επεξεργασια του φελιζολ για να φαινεται σαν βραχος θα γινει με συγκεκριμενη τεχνικη, που φαινεται εδω. Απλα θα εχει το σχημα λεκανης. Λετε να μην αντεξει? Λεγοντας αλφα μπλοκ, εννοειτε τα ytong?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-08, 05:28
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ναι το αλφα μπλοκ ειναι το ytong...
οσο για την αντλια δεν νομιζω να στελνει το νερο που θελεις και που λες οτι γραφει...
οταν θα τα φτιαξεις με το καλο θα το δεις...
γενικα οι αντλιες σου λενε μεχρι πιο υψος μπορουν να στειλουν νερο, αλλα το θεμα ειναι ποσο???
εσενα θα ειναι πολυ λιγο....
αν δεις καλα το αρχειο που μας εδωσες η αντλια σου σε υψος 2.5 μετρων γραφει οτι σου στελνει απο 200-600 λιτρα...
οποτε εσενα φαντασου οτι για να περναει απο το φιλτρο και με λιγη μουργα (πρασινιλα που θα πιασουν οι σωλινες να εισαι χαρουμενος αν σου ανεβαζει 200-300 λιτρα την ωρα....
στα 3.1 μετρα που λες στελει το μεγαλο μοντελο τησ εταιριας και γραφει οτι στελνει 700-1400 λιτρα...
καλη συνεχεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04060 seconds with 14 queries