Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 25-10-13, 14:06
Το avatar του χρήστη antonist
antonist Ο χρήστης antonist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Exclamation Γέννα Πλάτυ - Παρακαλώ βοηθήστε

Γεια σας...
Γέννησε το πλάτυ μεσα σε ενα 60λιτρο
Μετά από έρευνα για το τι θα κάνω μου δημιουργήθηκαν απορίες και σας είμαι υπόχρεος αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Η γέννα έγινε μερικές ώρες μετά την αλλαγή νερού (πριν 6 μέρες)
Τα μωρά φαγώθηκαν από τα άλλα ψάρια, έτσι μετά από προσπάθεια έπιασα 5 μωρά και τα έβαλα σε μια γεννήστρα πλαστική (που δεν είναι ότι καλύτερο) .
Στο ενυδρείο έχω 2 φίλτρα,άλλα επειδή "μπόλιαζα" ένα τρίτο για άλλο ενυδρείο το έβαλα να πετάει νερό (όσο χωράει) μέσα στις χαραμάδες της γεννήστρας.
Σαν πρόσθετη υγιεινή παίρνω ποτήρια νερό από την έξοδο του άλλου φίλτρου και το ρίχνω μέσα στη γεννήστρα ,ώστε το παλιό νερό να βγαίνει από τις χαραμάδες και να γίνεται έστω κάποια ανανέωση.
Εχω βάλει στο ενυδρείο κερατόφυλλα για τα νιτρικό και ανεβάσει θερμοκρασία στους 27 για τα μωρά.Φροντίζω να μην υπάρχει υπερβολή στη τροφή για να μην μένει και δημιουργεί ρύπους.
Μέτρηση ποιότητας νερού γενική + αμμωνίας έκανα χθες και είναι σε επιθυμητά επίπεδα.
Από εδώ και πέρα τι κάνουμε?????

Διαβάζω για συχνές αλλαγές νερού...
Πόσες και πόσο? και πως να κάνω αλλαγες όταν η σταθμη είναι κοντα στο υψος της γεννήστρας ?
Αν ρίξω νερό τα δευτερόλεπτα μέχρι να ρίξω το αντιχλωριο μηπως σκοτώσει τα μικρά?

Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα πλαστικό 10-15 λιτρο "ενυδρείο" να βάλω εκεί ενα φίλτρο και θερμοστάτη και νερό απο το υπαρχων ενυδρείο? (δεν έχω λεφτά για γυάλινο ή κατι καλυτερο)
Μήπως να συνεχίσω να ακολουθώ την υπάρχουσα διαδικασία???

Αν γνωρίζετε και μπορείτε απαντήστε μου σύντομα μιας και αν γίνεται κατι λάθος ο χρόνος περνα εισ βαρος.

Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
γεννα, γεννηση, πλατυ, μωρα, platy


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθήστε τον Αρχάριο tnick Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 23 25-05-11 21:20
Βοηθήστε με.... Ηλίας Αρχάριοι γλυκού νερού 46 14-06-08 14:13
Μύκητας?? Βοηθήστε αν μπορείτε!!! frits Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 15-01-07 11:26
Σας παρακαλώ βοηθήστε με πριν τρελαθώ!!!(Eheim2215) cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-04-06 08:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04737 seconds with 14 queries