Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 14:58
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή στηνοντας μεσογειακο

Πάνο, φοβερά κατατοπιστικό το άρθρο και πανέμορφο το μεσογειακό σου. Είσαι αυτό που λένε source or inspiration το οποίο μάλλον σε βάζει σε μπελάδες όπως τώρα καλή η ώρα...

Απορίες πολλές....

Ελάχιστες/προτεινόμενες διαστάσεις για ένα αξιοπρεπές μεσογειακό ενυδρείο?

Φαντάζομαι μπορώ να πάρω άμμο μέσα από την θάλασσα... Το εξοχικό μου είναι σχεδόν μπροστά στην θάλασσα, οπότε είναι κάτι που με βολεύει...
Το θέμα είναι ότι είναι μόνο με άμμο και κάποια ελάχιστα λοφάκια μάλλον με τα μαρούλια των ναυτικών και καθόλου βράχο... μπορεί να συνεχίσει κάποιος έτσι στο "φαλακρό" ή μπορώ να βάλω οποιαδήποτε πέτρα/βράχο κλπ κλπ?

Όσα οστρακόδερμα ή/και φυτά βρω, τα διατηρώ μέσα σε κάποιο δοχείο με το νερό της θαλάσσης έως ότου τα βάλω στο ενυδρείο?

Όντας άσχετος με το θαλασσινό, θα πρέπει να φέρνω την αλατότητα των νερώντης αλλαγής στα επίπεδα του 1024-1025 ή δεν παίζει κάποιο ρόλο?

Απο κει και πέρα, θα πρέπει να κάνω τις μετρήσεις για θαλασσινό νερό?

Χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος φωτισμός?

Και από τη στιγμή που γίνουν όλα αυτά και θα είναι ασφαλές να μπουν ψαράκια, πόσο εύκολο είναι να τα βρει κάποιος στην αγορά? Υπάρχει κάποια δυνατότητα να τα πιάνουμε εμείς?

Από υπόλοιπο εξοπλισμό (φίλτρα, σκίμμερς, θερμοστάτες) τι μπορεί να χρειαστώ?

Φαντάζομαι το επόμενο τσουνάμι ερωτήσεων θα είναι με το που θα αρχίσει να ετοιμάζεται το ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 15:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κωστα μετεφερα εδω το θεμα σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan
Πάνο, φοβερά κατατοπιστικό το άρθρο και πανέμορφο το μεσογειακό σου. Είσαι αυτό που λένε source or inspiration το οποίο μάλλον σε βάζει σε μπελάδες όπως τώρα καλή η ώρα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan
Απορίες πολλές...Ελάχιστες/προτεινόμενες διαστάσεις για ένα αξιοπρεπές μεσογειακό ενυδρείο?καμια...μπορεις να κρατας ενα 30λιτρο με καμια ανεμωνη και γαριδες...η καμια μικροσαλιαρα...μεχρι οσους τονους θελεις με τσιπουρες και λαβρακια. φυσικα ισχυει πως οσο μικροτερο το συστημα..τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι.
Φαντάζομαι μπορώ να πάρω άμμο μέσα από την θάλασσα... ναι...εχω διαβασει πως πρεπει να τη βγαλεις απο βαθος τουλαχιστον 1-2 μετρων...αλλα εγω που πηρα απο εκει που σκαει το κυμα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. ισως απλα η βιολογια να ειναι μικροτερη... ..μπορει να ετυχε...Το εξοχικό μου είναι σχεδόν μπροστά στην θάλασσα, οπότε είναι κάτι που με βολεύει...εισαι τυχερος.
Το θέμα είναι ότι είναι μόνο με άμμο και κάποια ελάχιστα λοφάκια μάλλον με τα μαρούλια των ναυτικών και καθόλου βράχο... μπορεί να συνεχίσει κάποιος έτσι στο "φαλακρό" ή μπορώ να βάλω οποιαδήποτε πέτρα/βράχο κλπ κλπ?ο βραχος ειναι αφενος για ντεκορ αλλα περισσοτερο για τα ψαρια να κρυβονται..επισης ειναι πολυ σημαντικη η βιολογια που προσφερει στο ενυδρειο... η φιλτρανση μπορει να βασιζεται σε βιολογικο υλικο. αν βασιζεται σε βραχο θελεις πολυ καλης ποιοτητας (τραγανα) σε μεγαλη ποσοτητα και δυνατη ροη. φυσικα κανει και ο τροπικος αλλα τον χρυσοπληρωνεις...
να μη ξεχασω να αναφερω οτι η συγκομιδη απο τη θαλασσα θεωρειται παρανομη...αλλα τραγανες βρισκεις απο ψαραδες που μπλεκονται στα διχτυα τους και τις πετανε ετσι και αλλιως..με καμια αγγελια ισως σε βοηθησει καποιος φιλος.
Όσα οστρακόδερμα ή/και φυτά βρω, τα διατηρώ μέσα σε κάποιο δοχείο με το νερό της θαλάσσης έως ότου τα βάλω στο ενυδρείο?ναι αλλα δε πρεπει να αργησεις...το θεμα της οξυγονωσης ειναι πολυ πιο σημαντικο στο θαλασσινο νερο.
Όντας άσχετος με το θαλασσινό, θα πρέπει να φέρνω την αλατότητα των νερώντης αλλαγής στα επίπεδα του 1024-1025 ή δεν παίζει κάποιο ρόλο?εφοσον θα παρεις και νερο απο τη θαλασσα...η αλατοτητα ειναι εκει που πρεπει να ειναι. αν φτιαχνουμε εμεις το νερο..το ιδανικο ειναι να φερουμε τις παραμετρους συμφωνα με τις μετρησεις που καναμε στο νερο της θαλασσας αποπου συλλεξαμε τους οργανισμους που φιλοξενουμε. π.χ. γενικα αναφερεται πως η μεσογειος εχει ανεβασμενη αλατοτητα 1030. εγω ομως που μαζεψα οργανισμους απο την περιοχη μου οπου κοντα εκβαλλει ο εβρος ποταμος...εχω αλατοτητα 1023..οση μετρησα στο νερο της θαλασσας δηλαδη...
Απο κει και πέρα, θα πρέπει να κάνω τις μετρήσεις για θαλασσινό νερό? δεδομενου οτι θα παιρνεις νερο απο τη θαλασσα...και εφοσον συμπληρωνεις την εξατμιση με ΑΟ ή απιονισμενο....και με συχνες αλλαγες..οι τιμες θα μενουν σταθερες περιπου. αν δεν εχεις πολυ απαιτητικα ειδη...δε θα αντιμετωπισεις προβλημα. οι μετρησεις του κυκλου του αζωτου φυσικα οπως σε καθε ενυδρειο πρεπει να γινονται.
Χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος φωτισμός? οι μεσογειακοι οργανισμοι οπως ανεμωνες κοραλια...δεν ειναι ιδιαιτερα φωτοσυνθετικοι συνηθως και οι απαιτησεις σε φως ειναι ελαχιστες. με τα 2 ειδη ανεμωνων που εχω ασχοληθει....οι απαιτησεις ειναι μηδαμινες.
Και από τη στιγμή που γίνουν όλα αυτά και θα είναι ασφαλές να μπουν ψαράκια, πόσο εύκολο είναι να τα βρει κάποιος στην αγορά? Υπάρχει κάποια δυνατότητα να τα πιάνουμε εμείς? φυσικα. οτιδηποτε φιλοξενω στο μεσογειακο τα εχω συλλεξει μονος. και μαλιστα ολα τα βρηκα παρακτια. μπορεις να ζητησεις και απο φιλους ψαραδες να σου βρουν κατι.
για οσα εχω στο υπομνημα....μπορω κι εγω να σε προμηθευσω...αρκει να ξεκινησω τα μπανια...
Από υπόλοιπο εξοπλισμό (φίλτρα, σκίμμερς, θερμοστάτες) τι μπορεί να χρειαστώ? αναλογα με το αν βασισεις τη βιολογια σου σε βραχο ή βιολογικο υλικο. το σκιμερ το θεωρω οτι πιο χρησιμο. Φαντάζομαι το επόμενο τσουνάμι ερωτήσεων θα είναι με το που θα αρχίσει να ετοιμάζεται το ενυδρείο...
θα πρεπει ομως να διαβασεις αρκετα περι θαλασσινων ενυδρειων γιατι οι βασικες αρχες ειναι παρομοιες και στο τροπικο και στο μεσογειακο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-02-11 στις 17:26
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 15:25
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

αυτο που ξερω φιλε μου ειναι οτι αφου το εξοχικο σου ειναι τοσο κοντα στη θαλασσα θα μπορεις με 2 αντλιες να τραβας νερο απο θαλασσα και να στελνεις.οποτε λογικα δεν χρειαζεσαι σκιμερ...σιγουρα θα χρειαστεις ενα φιλτρο....το αλλο σιγουρο ειναι οτι αν πεσεις νυχτα στη θαλασσα με εναν καλο φακο και μια αποχη θα ποιασεις οτι ψαρι θες...τωρα η επιλογη για το ειδος ψαριων που θα φιλοξενισεις λινει και την απορια σου οσο αφορα τη διακοσμιση...πετρες, αμο, κοραλια, ανεμονες,κ.α..
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
RΙΟ-180 Εξοπλισμο για μεσογειακο Μικρος Μεσογειακό 97 22-06-10 14:51
Στηνοντας ενα νεο ενυδρειο για γαριδες Raven Ενυδρεία με ασπόνδυλα 0 27-11-08 00:01
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04607 seconds with 13 queries