Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-13, 17:03
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή συγκάτοικοι πλέκο σε 200λ και απολύμανση - προετοιμασία ενυδρείου

καλησπέρα σας,
έχω ένα ενυδρείο το anubias A-1000 210λ.περίπου (μ.100 Χ π.0,40 Χ υ.052 καθαρά)
εξωτερικό φίλτρο dolphin C-1300, εσωτερικό ένα μικρό της ΕΗΕΙΜ aquaball 2208, θερμαντήρα.
διακοσμητικά, χαλίκι μαύρο, μία πέτρα, ένα ξύλο μοπάνι.

στο ενυδρείο από τις 12μαρτίου που πέθανε το όσκαρ μου, άφησα να λειτουργεί το φίλτρο με άνθρακα και έσβησα τον θερμαντήρα.
δεν είμαι έτοιμη για άμεσες ενέργειες αλλά θα ήθελα να μπω στην διαδικασία της προετοιμασίας, διαβάσματος, ενημέρωσης, σχεδίων, πιθανών προμηθειών κτλ.

εννοείται θα αδειάσω όλο το νερό πριν κάνω οτιδήποτε.
αναρρωτιέμαι, πρέπει να κάνω κάποια απολύμανση? πρέπει να στεγνώσει όλος ο εξοπλισμός πριν τον θέσω και πάλι σε λειτουργία?
μπόλι θα πάρω από το φίλτρο των χρυσόψαρών μου.

τι θα μπορούσα να φιλοξενήσω ?

έχω δέσμευση από ένα πλέκο κοινό που έχω σε ενυδρείο 90λ και πρέπει να τον εξασφαλίσω από χώρο. αυτός θα υπάρχει οπωσδήποτε στο ενυδρείο.
κατά τα λοιπά, υπάρχουν ψαράκια που μ αρέσουν περισσότερο (γιατί όλα μ αρέσουν), όπως τα cardinal, οι ροδόστομοι, όλα τα τέτρα, τα clown loaches (που νομίζω δεν μπορώ), και μονομάχο θα έβαζα συμπληρωματικά με άλλα μικρά εναλλακτικά και ένα δυο μεγαλύτερα που να είναι συμβατά με τον πλέκο.
ιδανικά μια ομάδα μικρόψαρα με μια μικρή ομάδα λίγο μεγαλύτερων θα με ικανοποιούσε.
θα ήθελα να κάνω επιλογή ψαριών που ζουν αρκετά και δεν φημίζονται για ευαίσθητα, φιλάσθενα κτλ.

δεν θα ήθελα
*να εμπλακώ σε δύσκολη προετοιμασία του νερού με όσμωση κτλ. κάποια ψαράκια που με απλή προετοιμασία ενός δύο 24ωρων (για τύρφη κτλ είμαι εντάξει).
*να φιλοξενήσω ζωοτόκα

θα του βάλω οπωσδήποτε φυτά αλλά σχετικά εύκολα
ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3783.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  35,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3786.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN3791.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  61,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-13, 17:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ο πλέκο είναι αυτός
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-13, 17:11
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Lightbulb

An ενωεις τι αλλα ψαρια μπορεις να βαλεις μαζει με το πλεκο:
barbus tetrazona .....Θα σου πουν και αλλα ψαρακια τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-13, 17:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα ψάρια που σου αρέσουν..... απαιτούν όξινο και μαλακό νερό.... οπότε (απαιτούν) και την εμπλοκή σου με Α. Ο.
Υπάρχουν βέβαια είδη που το νερό της περιοχής σου μπορεί να τους είναι ικανοποιητικό.... κάνε μετρήσεις (PH, GH, KH) με αξιόπιστα test και γράψτες.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-13, 17:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ Laki μου, είναι ωραίο ψαράκι, θα διαβάσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια που σου αρέσουν..... απαιτούν όξινο και μαλακό νερό.... οπότε (απαιτούν) και την εμπλοκή σου με Α. Ο.
Υπάρχουν βέβαια είδη που το νερό της περιοχής σου μπορεί να τους είναι ικανοποιητικό.... κάνε μετρήσεις (PH, GH, KH) με αξιόπιστα test και γράψτες.-
ευχαριστώ πολύ θα το κάνω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-03-13 στις 17:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-13, 17:53
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Καλησπερα μαρια ..
Εγω θα προτινα να βαλεις παλι καποια κυλιδα σε αυτο το ενυδριο αλλα ποιο μικρι για να μπουν δυο και να τησ ευχαριστηθεις .
θα σου προτινα 2 ψαρακια του ιδιου ιδους απο τα παρακατο ιδη:
http://animal-world.com/encyclo/fres...ackDempsey.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...denSeverum.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...reenTerror.php
http://animal-world.com/encyclo/fres.../firemouth.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...id/salvini.php
η 3 με 4
http://animal-world.com/encyclo/fres...ictCichlid.php
τωρα αμα κανω λαθος ας με διορθοση καποιος νομιζω οτι ακομα μαθενω ..
ευχαριστω και καλη τυχη οτι και να κανεις...
Υ.Γ. Ο pleco δεν νομιζω να εχει θεμα με οτι και να βαλεις απλα επιδι μεγαλονη βαλε και αλλα μεγαλα ψαρια ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-13, 19:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapngage Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα μαρια ..
Εγω θα προτινα να βαλεις παλι καποια κυλιδα σε αυτο το ενυδριο αλλα ποιο μικρι για να μπουν δυο και να τησ ευχαριστηθεις .
θα σου προτινα 2 ψαρακια του ιδιου ιδους απο τα παρακατο ιδη:
http://animal-world.com/encyclo/fres...ackDempsey.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...denSeverum.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...reenTerror.php
http://animal-world.com/encyclo/fres.../firemouth.php
http://animal-world.com/encyclo/fres...id/salvini.php
η 3 με 4
http://animal-world.com/encyclo/fres...ictCichlid.php
τωρα αμα κανω λαθος ας με διορθοση καποιος νομιζω οτι ακομα μαθενω ..
ευχαριστω και καλη τυχη οτι και να κανεις...
Υ.Γ. Ο pleco δεν νομιζω να εχει θεμα με οτι και να βαλεις απλα επιδι μεγαλονη βαλε και αλλα μεγαλα ψαρια ...
σ ευχαριστώ πολύ!
πολύ ωραία όλα τα ψαράκια που μου πρότεινες. τα ψάχνω λίγο να δω αν ταιριάζουν από παραμέτρους και συγκατοίκηση με τον πλέκο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-13, 20:06
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Exclamation

Θα σου ειχα συστιση και τα αλλα απλως τα παιδια λενε οτι δεν ταιριαζουν,γιαυτο δεν σου τα ειπα!Ακου :Μπες <<google>>πατα<<εικονες>>γραψε <<barbus tetrazona>>και σου εχει το ψαρι,ΑΛΛΑ:Πριν 3 μερες πηγα σε ενα πετσοπ (παπανικολη(ειναι η οδος)σου το λεω επειδη μενης χαλανδρη!''ειναι κοντα''Εκει εχει μορακια<<μπαρμπους τετραζονα>>
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-13, 20:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου ειχα συστιση και τα αλλα απλως τα παιδια λενε οτι δεν ταιριαζουν,γιαυτο δεν σου τα ειπα!Ακου :Μπες <<google>>πατα<<εικονες>>γραψε <<barbus tetrazona>>και σου εχει το ψαρι,ΑΛΛΑ:Πριν 3 μερες πηγα σε ενα πετσοπ (παπανικολη(ειναι η οδος)σου το λεω επειδη μενης χαλανδρη!''ειναι κοντα''Εκει εχει μορακια<<μπαρμπους τετραζονα>>
ευχαριστώ, θα περάσω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-13, 21:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, κανονικα και ο πλεκο (οπως ολα αυτα που σκεφτεσαι) θελει μαλακο οξινο νερο.
Τωρα το αν θα το φτιαξεις με οσμωση η με τυρφη και υπομονη ειναι αλλο θεμα.
Η τυρφη ετσι κι αλλιως ειναι απαραιτητη και για το χρωμα και για τις τανινες και τα χουμικα, ομως ως μεσο για την αποσκληρηνση ειναι χρονοβορα και αντιοικονομικη οποτε μια μικρη οσμωση νομιζω σε γλυτωνει απο αρκετο μπελα και εξοδα + οτι μπορεις να εχεις και καθαρο ποσιμο νερακι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-13, 21:16
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, κανονικα και ο πλεκο (οπως ολα αυτα που σκεφτεσαι) θελει μαλακο οξινο νερο.
Τωρα το αν θα το φτιαξεις με οσμωση η με τυρφη και υπομονη ειναι αλλο θεμα.
Η τυρφη ετσι κι αλλιως ειναι απαραιτητη και για το χρωμα και για τις τανινες και τα χουμικα, ομως ως μεσο για την αποσκληρηνση ειναι χρονοβορα και αντιοικονομικη οποτε μια μικρη οσμωση νομιζω σε γλυτωνει απο αρκετο μπελα και εξοδα + οτι μπορεις να εχεις και καθαρο ποσιμο νερακι
απ ότι βλέπω από άγνοια κάνω τα δύσκολα εύκολα και αντιστρόφως... σ ευχαριστώ πολύ, θα διαβάσω για όσμωση.
κοιτώντας τις προτάσεις του kakngage μου άρεσαν (συνδυασμός εμφάνισής του, μεγέθους, ευκολίας, ηπιου χαρακτήρα ) oi firemouth cichlids που διάβασα είναι μονογαμικά και πάει ένα ζευγάρι. πως τα βλέπεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-03-13, 21:25
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα στον συνδυασμο που θα κανεις να υπαρχει σιγουρα ενα dempsey.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-03-13, 21:33
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου προτεινα στον συνδυασμο που θα κανεις να υπαρχει σιγουρα ενα dempsey.
αυτό μου άρεσε πάρα πολύ (το μέγιστο) αλλά το φοβήθηκα και λόγω μεγέθους (γιατί έχω μήκος μόνο ένα μέτρο) και για τον φόβο επιθετικότητας (τώρα τα διάβασα όχι οτι τα ήξερα)
γενικά δυσκολεύομαι γιατί δεν γνωρίζω πως μπορούν να συνδυαστούν χωρίς κινδύνους επιθετικότητας και με μια σχετική άνεση στην κίνησή τους. αυτά απ ότι κατάλαβα είναι λιγότερο επιθετικά οταν είναι μόνα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-03-13, 21:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. nikolakis94..... γνωρίζεις από που προέρχεται το όνομα.... damsey;
2. Οι περισσότερες (ΑΝ όχι όλες) προτάσεις που βρίσκονται στο #6... είναι ψάρια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος (15-20 εκ.). Επίσης καλό θα ήταν να διατηρούνται σε νερό κάτω από το ΡΗ 7 (η βρύση σου λογικά έχει 7,5-7,6).... όπως και να έχει.... εσύ φαντάζομαι θα φροντίσεις να είσαι στον μέσο όρο των απαιτήσεων του είδους της επιλογής σου. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί υπ' όψιν (κάτι που παραβλέπεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τα περισσότερα είδη ψαριών ΑΝ και ΠΟΛΥ βασικό).... ότι έχουν διάρκεια ζωής κοντά στα 10-15 χρόνια. Ο βυθός δε αλλάζει μορφή καθημερινά... αφού "δουλεύουν" υπερωρίες στην μεταφορά του.... ειδικά κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή.
3. Η αλήθεια είναι πως μια Α.Ο. στις μέρες μας.... έχει πολύ χαμηλή τιμή και είναι πανεύκολο να αποκτηθεί. ΔΕΝ χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσεις για να την χρησιμοποιήσεις.... μόνο την αγορά ενός μετρητή TDS (κόστος δηλαδή 18-20 ευρώ)... ΑΝ ΔΕΝ αγοράσεις κάποια ακριβή που να τον έχει ενσωματωμένο (ο χειρός πάντως κατά την άποψη μου... είναι πιο απαραίτητος).-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-13, 21:58
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Απο τις φτωχες μου γνωσεις το ονομα dempsey δωθηκε στην συγκεκριμενη κιχλιδα λογω οτι η φυσιωγνωμια του προσωπου της ειναι και η επιθετηκοτητα της την κανουν να μοιαζει με τον πυγμαχο William Harrison "Jack" Dempsey ("The Manassa Mauler") (June 24, 1895 – May 31, 1983).Σωστα?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-13, 22:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Οι περισσότερες (ΑΝ όχι όλες) προτάσεις που βρίσκονται στο #6... είναι ψάρια που φτάνουν σε αρκετά μεγάλο τελικό μέγεθος (15-20 εκ.). Επίσης καλό θα ήταν να διατηρούνται σε νερό κάτω από το ΡΗ 7 (η βρύση σου λογικά έχει 7,5-7,6).... όπως και να έχει.... εσύ φαντάζομαι θα φροντίσεις να είσαι στον μέσο όρο των απαιτήσεων του είδους της επιλογής σου. Θα πρέπει επίσης να ληφθεί υπ' όψιν (κάτι που παραβλέπεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ για τα περισσότερα είδη ψαριών ΑΝ και ΠΟΛΥ βασικό).... ότι έχουν διάρκεια ζωής κοντά στα 10-15 χρόνια. Ο βυθός δε αλλάζει μορφή καθημερινά... αφού "δουλεύουν" υπερωρίες στην μεταφορά του.... ειδικά κατά την προετοιμασία για αναπαραγωγή.
3. Η αλήθεια είναι πως μια Α.Ο. στις μέρες μας.... έχει πολύ χαμηλή τιμή και είναι πανεύκολο να αποκτηθεί. ΔΕΝ χρειάζεται και ιδιαίτερες γνώσεις για να την χρησιμοποιήσεις.... μόνο την αγορά ενός μετρητή TDS (κόστος δηλαδή 18-20 ευρώ)... ΑΝ ΔΕΝ αγοράσεις κάποια ακριβή που να τον έχει ενσωματωμένο (ο χειρός πάντως κατά την άποψη μου... είναι πιο απαραίτητος).-
αυτό θέλω κι εγώ να κατανοήσω και να προετοιμαστώ για να διασφαλίσω τις κατάλληλες συνθήκες. δεν θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν αντέχω τις απώλειες και δεν το βρίσκω και σωστό.
θέλω να έχει ένα κάπως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής το / τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. (ελπίζω πως θα έχω κι εγώ το σωστό προσδόκιμο να τα φροντίζω)
το χαλίκι που έχω στον βυθό προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν θα δεσμευτώ απ αυτό αν το ζωντανό έχει άλλες απαιτήσεις.
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του ενυδρείου το μικρό του μήκος. καλύτερα κοντύτερο και μακρύτερο τελικά.
θα μου δώσετε μια καλή κατεύθυνση για το επίπεδό μου? που να θέλει μια προσπάθεια αλλά να μην κινδυνεύσουν τα ψάρια. και να περιλαμβάνει τον πλέκο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-13, 22:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τις φτωχες μου γνωσεις το ονομα dempsey δωθηκε στην συγκεκριμενη κιχλιδα λογω οτι η φυσιωγνωμια του προσωπου της ειναι και η επιθετηκοτητα της την κανουν να μοιαζει με τον πυγμαχο William Harrison "Jack" Dempsey ("The Manassa Mauler") (June 24, 1895 – May 31, 1983).Σωστα?
Πάρα ΠΟΛΥ σωστά.... αυτό "δείχνει" το πόσο άγρια είναι.... οπότε ΑΝ προσθέσεις και το τελικό μέγεθος που φτάνει καταλαβαίνεις ότι.... είναι ΛΑΘΟΣ η πρόταση σου... Θα σου προτεινα στον συνδυασμο που θα κανεις να υπαρχει σιγουρα ενα dempsey.... για το ενυδρείο της.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό θέλω κι εγώ να κατανοήσω και να προετοιμαστώ για να διασφαλίσω τις κατάλληλες συνθήκες. δεν θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν αντέχω τις απώλειες και δεν το βρίσκω και σωστό.
θέλω να έχει ένα κάπως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής το / τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω. (ελπίζω πως θα έχω κι εγώ το σωστό προσδόκιμο να τα φροντίζω)
το χαλίκι που έχω στον βυθό προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν θα δεσμευτώ απ αυτό αν το ζωντανό έχει άλλες απαιτήσεις.
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
θεωρώ μεγάλο μειονέκτημα του ενυδρείου το μικρό του μήκος. καλύτερα κοντύτερο και μακρύτερο τελικά.
θα μου δώσετε μια καλή κατεύθυνση για το επίπεδό μου? που να θέλει μια προσπάθεια αλλά να μην κινδυνεύσουν τα ψάρια. και να περιλαμβάνει τον πλέκο μου.
1. Χμμμ... ΔΕΝ θα το έλεγα... είναι σχετικά πολύ σχετικά αυτά.
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 30-03-13 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-03-13, 22:29
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------


1. Χμμμ... ΔΕΝ θα το έλεγα... είναι σχετικά πολύ σχετικά αυτά.
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-
άρα μάλλον πιστεύετε να γυρίσω σε μια επιλογή από τ αρχικά που περιέγραψα με όσμωση?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι βλέπω πως η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος.
Οπως σου ειπα και μονο με σκετη τυρφη μπορεις να κανεις δουλεια, ομως θες να τρεχει πολυ καιρο και πολυ μεγαλες ποσοτητες στο νερο της αλλαγης οποτε σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα κατανταει εντελως ασυμφορη -και βαρετη αφου καθε μερα θα μετρας να δεις αν ειναι το νερο εναξει- σα λυση.
Επι πλεον μια οσμωση ειναι οτι πρεπει και για σενα αφου μπορεις απο τα προφιλτρα να βγαζεις πεντακαθαρο ποσιμο νερακι, ή αν θες κατι ακομα πθιο κομπλε με ενα τελικο σταδιακι εμπλουτισμου (για τα ενυδρεια θα παιρνεις νερο πριν απο αυτο) εχεις τελειο ποσιμο.

Και με τις δυο λυσεις (ειτε χρονοβορα διαδικασια με τυρφη ειτε με τη γρηγορη και ευκολη της οσμωσης) γλυτωνεις και το αντιχλωριο (δεν το αναφερω απο αποψη οικονομιας αλλα απο αποψη χημικου πολεμου που γινεται εναντιον των "διακοσμητικων" ψαριων)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Μαρία να μιλάμε στον ενικό αριθμό;
2. Υπάρχουν ψάρια που ζουν και στις μετρήσεις της βρύσης σου... π.χ. Pseudomugil Furcatus (πολύ καλή επιλογή και για μικρότερο ενυδρείο)... αλλά στο όξινο νερό, θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Πως θα σου φαινόταν οπτικά π.χ. ένα μεγάλο κοπάδι με καρδινάλιους;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-03-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Για μένα καλό θα ήταν να μπεις στην διαδικασία σκέψεων για μικρά ψάρια... πολύ πιο όμορφο στο ενυδρείο σου θα ήταν π.χ. ένα κοπάδι με 50-60 μικρόψαρα... από ένα ζευγάρι μεγάλων ψαριών (και να ψάχνεις που θα δώσεις τα μικρά της γέννας... παρότι η εμπειρία της αναπαραγωγής ομολογώ είναι μια συναρπαστική εμπειρία).-
+φωνω, μπορει επισεις να βαλει και ενα κοπαδακι κορρυ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-13, 22:39
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όχι μόνο.... θα χρειαστεί να βάλει πολύ ψιλή λευκή άμμο βέβαια.... αλλά για να σπάσει την μονοτονία... προσθέτοντας μια ομάδα Lemon tetra... που έχουν και ελαφρώς διαφορετικό σχήμα... το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό νομίζω.-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βεβαιως και τα lemon tetra ειναι θευμασια επιλογη...


Αρχικα θα ειχα προτεινει perl gouramis αλλα χαλαει η βιοτοπικοτητα.
Αν αυτο ειναι αδιαφορο ενα ζευγαρακι -λιγοτερο σωστη επιλογη- η χαρεμακι (3 το πολυ 4) θα δωσει εντελως αλλο αερα και ως προς τις συνθηκες ταιριαζουν απολυτα με οσα αναφερθηκαν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-03-13, 22:48
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Μαρία να μιλάμε στον ενικό αριθμό;
2. Υπάρχουν ψάρια που ζουν και στις μετρήσεις της βρύσης σου... π.χ. Pseudomugil Furcatus (πολύ καλή επιλογή και για μικρότερο ενυδρείο)... αλλά στο όξινο νερό, θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές. Πως θα σου φαινόταν οπτικά π.χ. ένα μεγάλο κοπάδι με καρδινάλιους;
ευχαρίστως να μιλάμε στον ενικό
πολύ ωραία τα Pseudomugil Furcatus απο μια πολύ γρήγορη ματιά που έριξα.
οι καρδινάλιοι είναι πολύ αγαπημένοι μου. αν δε συνδυαζόντουσαν με τους ροδόστομους, που δεν το ξέρω, θα ήταν το τέλειο για μένα (και με τον πλέκο φυσικά).
-------------------------
έχασα επεισόδια όσο έγραφα.
τα lemon tetra ναι μου αρέσουν πολύ. γενικά τα τέτρα έχουν πανέμορφα ψαράκια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-03-13 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-03-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ροδοστομοι για να κοπαδιασουν και να δειξουν φυσικη συμπεριφορα πρεπει να ειναι αρκετοι (καμια 30ρια τουλαχιστο).
Το ιδιο ισχυει πανω κατω και για τους καρδηναλιους.
Δεν ειναι βεβαια απαγορευτικο να βαλεις 60 -70 μικροψαρα στα λιτρα σου, θελει ομως λιγακι προσοχη. (δε βλεπω λογο να μην ταιριαζουν σαν ειδη παντως)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-13, 22:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με σμηνοψαρα μικρου μεγεθους που ζουν σε οξινο νερο, ξεχνας τις εννοιες ΄μεγαλο προσδοκιμο ζωης΄ και ΄μη ευαισθητα ψαρια΄.

ΥΓ αν γινεται επεξεργασια του νερου με τυρφη, καλο ειναι οποτε μπαινει φρεσκια, να ριχνεις αντιχλωριο prime, γιατι πολλες φορες συμβαινει να ΄βγαζει΄ αμμωνια (οκ αμμωνιο αν εχει πεσει το πεχα κατω απο 7).
Καλου κακου ριχνε γιατι αποτοξικοποιει την αμμωνια το prime).
Η τυρφη θελει συνηθως πανω απο 3 μερες να τρεχει για να δρασει. (αναλογα την τυρφη, την ποσοτητα, την φρεσκαδα της, την δυναμη της αντλιας του φιλτρου που γυριζει το νερο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-13, 22:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κι' έλεγα ότι... ΔΕΝ θα εμφανιστείς!!!
Είπαμε να ΜΗΝ την μπλέξουμε με δύσκολα... ήρθες κι' εσύ ο τυρφολάγνος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-13, 23:11
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με σμηνοψαρα μικρου μεγεθους που ζουν σε οξινο νερο, ξεχνας τις εννοιες ΄μεγαλο προσδοκιμο ζωης΄ και ΄μη ευαισθητα ψαρια΄.

ΥΓ αν γινεται επεξεργασια του νερου με τυρφη, καλο ειναι οποτε μπαινει φρεσκια, να ριχνεις αντιχλωριο prime, γιατι πολλες φορες συμβαινει να ΄βγαζει΄ αμμωνια (οκ αμμωνιο αν εχει πεσει το πεχα κατω απο 7).
Καλου κακου ριχνε γιατι αποτοξικοποιει την αμμωνια το prime).
Η τυρφη θελει συνηθως πανω απο 3 μερες να τρεχει για να δρασει. (αναλογα την τυρφη, την ποσοτητα, την φρεσκαδα της, την δυναμη της αντλιας του φιλτρου που γυριζει το νερο).
ευχαριστώ πολύ! θα ήθελα την γνώμη σας.
πιστεύετε οτι αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα? τα σμηνόψαρα?
να σας πω για τους ροδόστομους έχω την εντύπωση πως είναι ανθεκτικοί. (στο 30άρι που το 2009 είχα έναν μονομάχο και πέθανε με την ώρα του, είχα επίσης λόγω της γνωστής άγνοιας 7ροδόστομους από τους οποίους ζουν ακόμα οι 4 και συντηρώ αυτό το μικρό ενυδρείο μόνο γ αυτούς και δεν σκοπεύω να τους μεταφέρω στο μεγάλο ακόμα κι αν βάλω πάλι ροδόστομους γιατί νομίζω δεν θα αντέξουν τις διαφορετικές συνθήκες μετ από τόσα χρόνια).
οι καρδινάλιοι είναι ευαίσθητοι? είχα αυτή την εντύπωση για τα νεον.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι' έλεγα ότι... ΔΕΝ θα εμφανιστείς!!!
Είπαμε να ΜΗΝ την μπλέξουμε με δύσκολα... ήρθες κι' εσύ ο τυρφολάγνος!!!
μα λέω κι εγώ πως είχα την εντύπωση οτι η τύρφη είναι πιο εύκολη. είναι απλό είμαι στην σφαίρα επιρροής του delta66

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-03-13 στις 23:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-13, 23:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
μα λέω κι εγώ πως είχα την εντύπωση οτι η τύρφη είναι πιο εύκολη. είναι απλό είμαι στην σφαίρα επιρροής του delta66

μα ο delta και στον καφε του απο οσμωση νερο βαζει (δεν ξερω αν πρινε εβαζε απο τυρφη και prime )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-13, 23:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζα πως ηθελες κατι παραπανω απο τα 3-5ετη που ζουν οι καρδιναλιοι στο ενυδρειο.

Κανενα ψαρι δεν πεθαινει στα καλα καθουμενα, εκτος κι αν ειχε ηδη προβλημα (ειτε γεννετικο, ειτε ΄καμμενο΄ ) πριν το παρουμε.
Βεβαια καποια ειδη ειναι πιο απαιτητικα στην καθαριοτητα του νερου (νιτρικα κλπ) και φυσικα ακομα και τα λεγομενα ΄σκληρα΄ ψαρια (πχ χρυσοψαρα) δεν συγχωρουν βασικα λαθη (πχ αποτομες αλλαγες παραμετρων κλπ).

Θα ελεγα να πας σε καποια μεσαιου μεγεθους ψαρια που ζουν σε νερο χωρις μεγαλες απαιτησεις επεξεργασιας νερου.
Ετσι θα εχεις μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης και λιγοτερη ΄ευαισθησια΄.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απολύμανση ενυδρείου κα Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 15 01-12-12 14:20
Ερώτηση - Προετοιμασία νέου ενυδρείου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-09-08 09:43
προετοιμασία ενυδρείου με αφρικανικές κυχλίδες redshark Malawi 11 28-08-07 09:30
Στρώσιμο ενυδρείου REEF προετοιμασία νερού marios Θαλάσσια Βιολογία 3 19-07-07 10:05
Απολύμανση ενυδρείου και εξαρτημάτων? binational Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-12-06 10:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10399 seconds with 14 queries