Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-12, 02:24
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή ΨΥΞΗ ΣE ΡΙΟ 180

To θεμα σιγουρα εχει πολυσυζητηθει, παρ' ολα αυτα εχω καποιες αποριες και θα ηθελα τη γνωμη σας κυριως ως προς την επιλογη του εξοπλισμου:

Απορια 1η:
ειναι απαραιτητο ή οχι τελικα ανεμιστηρακι για να βγαζει τον αερα απο μεσα; Εχω διαβασει διαφορετικες αποψεις. Αλλοι λενε οτι χρειαζεται, αλλοι λενε οτι δεν χρειαζεται αφου το ενυδρειο εχει ανοιγματα για σωληνες και για ταιστρα και φευγει ο αερας απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-12, 05:27
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
..... δεν χρειαζεται αφου το ενυδρειο εχει ανοιγματα για σωληνες και για ταιστρα και φευγει ο αερας απο εκει.
Ετσι ειναι....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-12, 10:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ωραια λοιπον. Ξεκινω με βαση οτι θελω να βαλω ανεμιστηρια που θα σπρωχνουν μονο τον αερα προς τα μεσα.
Μου μενει τωρα να διαλεξω το μεγεθος, το πληθος αυτων καθως φυσικα και την ροη αερα που εχουν
Θα ξεκινησω με γνωμωνα το 3ο, δηλ. την ονομαστικη ροη αερα. Νομιζω οτι πρωτιστως δεν εχει σημασια το αν θα ειναι 2 ή 3 ή 4 τα ανεμιστηρια ή αν θα ειναι 8αρια ή 9αρια ή 12αρια, οσο το ποση ροη αερα διαθετουν.
π.χ. αυτο: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807965 κι αυτο:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938
12αρια ειναι και τα 2, αλλα το ενα εχει ονομαστικη ροη αερα 55 και το αλλο 110, σαφως και με αναλογα επιπεδα θορυβου.

Το ερωτημα λοιπον που τιθεται τωρα ειναι, στα 160 λιτρα νερου, ποση ροη αερα θα χρειαστω ωστε να ψυχει επαρκως το ενυδρειο, ανεξαρτητα απο το μεγεθος και το πληθος των ανεμιστηρων;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-12, 10:52
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω σε 300λτ εχω 6 8αρια να βαρανε μεσα και το καλοκαιρι το εβγαλα ανετα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-12, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα 3 οχταρια.τα 12αρια κατα τη γνωμη μου ειναι υπερβολη και θαναι και πιο δυσκολο να ανοιχτουν τρυπες γιαυτα.με 3 8αρια στα 180 λιτρα πιστευω οτι θασαι μια χαρα.εγω ειχα δυο 8αρια στα 160 και στα 180 και δεν ειχα κανενα προβλημα και σε ρετιρε με πλακα απο πανω.

δεν χρειαζεται να πληρωσεις 7.50 ευρω τον ανεμιστηρα.βρισκεις και πολυ φτηνοτερα.τον θορυβο μην τον υπολογιζεις παρα πολυ γιατι δεν θα δουλευουν συνεχως και αν τα συνδεσεις με ρυθμιζομενο τροφοδοτικο θα μπορεις να παιξεις και με την ταση οποτε τα χαμηλωνεις αν χρειαζεται.φυσικα θα χρειαστεις και κοντρολερ αν θες να κανεις σωστη δουλεια.
γι αανεμιστηρια κοιταξε για konig.ειχανε παλιοτερα στο eshop 8αρια με 75 cfm.αλλα και με 55 αν εβρισκα εγω θα εβαζα.δεν τα βλεπω τωρα αλλα ισως εχουν αλλου.τα scythe ακριβα και καινε και ρευμα.(θελουνε καποια αμπερ παραπανω,αν θυμαμαι καλα.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-12, 15:10
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εγώ το δικό μου το πήρα έτοιμο με 4 8άρια. Όπως θα δεις και από τις φωτογραφίες τα 12άρια χωράνε άνετα. Αν το έφτιαχνα εγώ θα επέλεγα 12άρια. Από τη στιγμή που θα έχεις controller θα σε βόλευε πιστεύω καλύτερα μεγάλοι ανεμιστήρες. Μικρότερος χρόνος ψύξης και πιο άμεσος . Το αποτέλεσμα θα ήταν σε πολύ υψηλές (εξωτερικές) θερμοκρασίες, να μην αργεί η ψύξη (ή και να είναι αδύνατη κάποιες φορές - καύσωνας 40+) και έτσι να μην ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου. 4 12άρια μπορεί να ακούγεται υπερβολή, στην πράξη όμως δεν είναι. Σκέψουτο διαφορετικά. Σε ένα δωμάτιο που αναλογεί ένα 9άρι aircontition, αν εσύ βάλεις ένα 12άρι ή και μεγαλύτερο, θα πετύχεις πιο άμεση και πιο ξεκούραστη (για το μηχάνημα) ψύξη. Εγώ αν έχω όρεξη, από την άνοιξη λέω να τους αλλάξω και να βάλω 4 από αυτούς (το καλοκαίρι θα έχω και moonlight ). Δεν ξέρω αν το κάνω, επειδή έχει βαβούρα και έξτρα έξοδα (ανεμιστήρες - καπάκια ανεμιστήρων - καλώδια κτλ) αλλά θα το ήθελα πολύ. Τώρα που είναι έτοιμο (με 8άρια) δεν ξέρω αν θα μπω στη διαδικασία αυτή. Εσύ που τώρα θα το επιχειρήσεις, γιατί να μην το κάνεις πιο ισχυρό το ψυκτικό σου σύστημα;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2290004.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  40,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2290005.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  36,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2290006.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  40,6 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 14-10-12 στις 15:12 Αιτία: Φωτογραφίες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-12, 15:15
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το δικό μου το πήρα έτοιμο με 4 8άρια. Όπως θα δεις και από τις φωτογραφίες τα 12άρια χωράνε άνετα. Αν το έφτιαχνα εγώ θα επέλεγα 12άρια. Από τη στιγμή που θα έχεις controller θα σε βόλευε πιστεύω καλύτερα μεγάλοι ανεμιστήρες. Μικρότερος χρόνος ψύξης και πιο άμεσος . Το αποτέλεσμα θα ήταν σε πολύ υψηλές (εξωτερικές) θερμοκρασίες, να μην αργεί η ψύξη (ή και να είναι αδύνατη κάποιες φορές - καύσωνας 40+) και έτσι να μην ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου. 4 12άρια μπορεί να ακούγεται υπερβολή, στην πράξη όμως δεν είναι. Σκέψουτο διαφορετικά. Σε ένα δωμάτιο που αναλογεί ένα 9άρι aircontition, αν εσύ βάλεις ένα 12άρι ή και μεγαλύτερο, θα πετύχεις πιο άμεση και πιο ξεκούραστη (για το μηχάνημα) ψύξη. Εγώ αν έχω όρεξη, από την άνοιξη λέω να τους αλλάξω και να βάλω 4 από αυτούς (το καλοκαίρι θα έχω και moonlight ). Δεν ξέρω αν το κάνω, επειδή έχει βαβούρα και έξτρα έξοδα (ανεμιστήρες - καπάκια ανεμιστήρων - καλώδια κτλ) αλλά θα το ήθελα πολύ. Τώρα που είναι έτοιμο (με 8άρια) δεν ξέρω αν θα μπω στη διαδικασία αυτή. Εσύ που τώρα θα το επιχειρήσεις, γιατί να μην το κάνεις πιο ισχυρό το ψυκτικό σου σύστημα;


πολυ υπερβολη βασιλη μου τα 8αρια ειναι υπεραρκετα στα λιτρα αυτα δεν υπαρχει λογος για 12αρια .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ υπερβολη βασιλη μου τα 8αρια ειναι υπεραρκετα στα λιτρα αυτα δεν υπαρχει λογος για 12αρια .
Είπα πως ακούγεται υπερβολικό, αλλά το η διαφορά του κόστους είναι μικρή και η διαφορά στην απόδοση μεγάλη, γιατί να μην το κάνει; Δεν είπα πως πρέπει να το κάνει με 12άρια. Μια ιδέα του έδωσα και είπα την άποψή μου. Ότι θέλει ο καθένας κάνει. Μπορεί να βάλει και chiller αν θέλει να είναι πιο απόλυτος....
Φιλικά πάντα, Skydiver!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-12, 15:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βασιλη παντα να υπολογιζεις και την εξατμιση φιλε ,στο 8αρι και στο 12αρι βαση των λιτρων στο 8αρι στα 180 λιτρα θα εχεις 8-10 λιτρα τη μερα στο 12αρι 10++ τη μερα, αν εχεις αυτοματη πληρωση καλα καποιος ομως που δεν εχει και λειψει καποιες μερες καηκε φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασιλη παντα να υπολογιζεις και την εξατμιση φιλε ,στο 8αρι και στο 12αρι βαση των λιτρων στο 8αρι στα 180 λιτρα θα εχεις 8-10 λιτρα τη μερα στο 12αρι 10++ τη μερα, αν εχεις αυτοματη πληρωση καλα καποιος ομως που δεν εχει και λειψει καποιες μερες καηκε φιλε.
Στέλιο συμφωνώ απολύτως με την εξάτμιση που λες . Αλλά ποιός θα αφήσει για 10+ ημέρες το ενυδρείο του χωρείς αναπλήρωση ή έστω κάποιον να έρχεται σπίτι να συμπληρώνει νερό από τη στιγμή που έχει ανεμιστήρες για ψύξη;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-10-12, 15:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν εχεις δει τιποτα bill
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχεις δει τιποτα bill

χαχα μπορεί και να έχεις δίκιο φιλαράκι. Πάω να δώ το άλμα. Τα λέμε σε λίγο!!!!!!!!
Έλα πάμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-12, 22:30
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Βρε παιδια... αλλο ρωταω εγω, σε αλλο μου απαντατε

Η απορια μου ειναι η εξης: ποση ροη αερα θα χρειαστω σε ενα 180λιτρο ενυδρειο. Νομιζω πως δεν παιζει ρολο, το αν θα εχω 8αρια ή 12αρια, ουτε αν θα ειναι 1 ή 5-6 τα ανεμισηρια, αλλα το ποσο αερα βγαζουν. Αυτο δεν πρεπει να κοιταμε πρωτα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 12αρια κατα τη γνωμη μου ειναι υπερβολη και θαναι και πιο δυσκολο να ανοιχτουν τρυπες γιαυτα.
και αν τα συνδεσεις με ρυθμιζομενο τροφοδοτικο θα μπορεις να παιξεις και με την ταση οποτε τα χαμηλωνεις αν χρειαζεται.φυσικα θα χρειαστεις και κοντρολερ αν θες να κανεις σωστη δουλεια.
γι αανεμιστηρια κοιταξε για konig.ειχανε παλιοτερα στο eshop 8αρια με 75 cfm.αλλα και με 55 αν εβρισκα εγω θα εβαζα.δεν τα βλεπω τωρα αλλα ισως εχουν αλλου.τα scythe ακριβα και καινε και ρευμα.(θελουνε καποια αμπερ παραπανω,αν θυμαμαι καλα.)
Γιατι να ειναι πιο δυσκολο να ανοιχτουν τρυπες; 4 δεν εχουν και αυτα;
Με ρυθμιζομενο θα τα συνδεσω. Γνωριζεις αν μπορω να παιζω με την ταση ενω ειναι σε λειτουργια; Κοντρολερ εχω τον stc-1000
Konig 8αρι με 75 cfm...;;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασιλη παντα να υπολογιζεις και την εξατμιση φιλε ,στο 8αρι και στο 12αρι βαση των λιτρων στο 8αρι στα 180 λιτρα θα εχεις 8-10 λιτρα τη μερα στο 12αρι 10++ τη μερα, αν εχεις αυτοματη πληρωση καλα καποιος ομως που δεν εχει και λειψει καποιες μερες καηκε φιλε.
Η εξατμιση εχει σχεση με το αν εχεις 8αρια ή 12αρια ή με το τι θερμοκρασια εχεις ορισει;

Skydiver: οταν λες το πηρες ετοιμο, τι εννοεις; Στις φωτος που εχεις βαλει, ειναι το rio 180 αν δεν κανω λαθος;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-10-12 στις 22:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-10-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδια... αλλο ρωταω εγω, σε αλλο μου απαντατε

Η απορια μου ειναι η εξης: ποση ροη αερα θα χρειαστω σε ενα 180λιτρο ενυδρειο. Νομιζω πως δεν παιζει ρολο, το αν θα εχω 8αρια ή 12αρια, ουτε αν θα ειναι 1 ή 5-6 τα ανεμισηρια, αλλα το ποσο αερα βγαζουν. Αυτο δεν πρεπει να κοιταμε πρωτα;
-------------------------


Γιατι να ειναι πιο δυσκολο να ανοιχτουν τρυπες; 4 δεν εχουν και αυτα;
Με ρυθμιζομενο θα τα συνδεσω. Γνωριζεις αν μπορω να παιζω με την ταση ενω ειναι σε λειτουργια; Κοντρολερ εχω τον stc-1000
Konig 8αρι με 75 cfm...;;;
Φίλε μου lionor,
  1. Όσο μεγαλύτερη ροή/ανεμιστήρα, τόσο γρηγορότερη ψύξη
  2. Όσο περισσότεροι ανεμιστήρες, πολλαπλασιάζεις την ροή των ανεμιστήρων, οπότε γρηγορότερη ψύξη
Οπότε κοιτάς οι ανεμιστήρες να έχουν δυνατή ροή. Μετά αποφασίζεις πόσους θέλεις να βάλεις. Κοιτάς το χώρο που έχεις στο καπάκι και αποφασίζεις. Γιατί να παίζεις με την τάση από τη στιγμή που θα έχεις κοντρόλερ; Δεν νομίζω πως χρειάζεται. Αν μειώνεις την τάση γιατί ψάχνεις για δυνατούς και πολλούς ανεμιστήρες. Για εμένα, διαλέγεις ένα δυνατό σύστημα (αρκετούς ανεμιστήρες με μεγάλη ροή) και αφήνεις τον κοντρόλερ να κάνει τη δουλειά. Αν σκέφτεσαι τον θόρυβο, διάλεξε ήσυχους ανεμιστήρες.
-------------------------
Η εξάτμιση παίζει ρόλο από την ροή των ανεμιστήρων και την ώρα που δουλεύουν. Όσο περισσότερος εξωτερικός αέρας εισέρχεται (ποσότητα/χρόνος) και χτυπάει το νερό τόσο μεγαλύτερη εξάτμιση θα έχεις.
Ναι, είναι το Rio 180. Το αγόρασα έτσι όπως το βλέπεις από συνχομπίτη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 14-10-12 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-10-12, 23:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Με την ταση, μπορει να θελω να παιξω γιατι μπορει να θελω να δουλευουν σε λιγοτερες στροφες αρα και λιγοτερο θορυβο (αυτο θα το δω στην πραξη ομως). Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι 12v θα πρεπει σωνει και καλα να τους εχω στα 12v. Ο κοντρολερ ρυθμιζει το ποτε θα ανοιγουν και ποτε θα κλεινουν, δεν εχει καμια σχεση με την ταση. Δεν ειπα οτι ψαχνω ουτε για δυνατους ουτε για πολλους. Ο θορυβος ειναι και αυτος μεσα στα χαρακτηριστικα που κοιταζω.
Αλλα πρωτιστως θελω να εξασφαλισω οτι οι ανεμιστηρες που θα βαλω θα ειναι επαρκεις. Γι αυτο θετω το ερωτημα: ποση ροη αερα θα πρεπει να εχουν; Δηλ. ποσο δυνατοι θα πρεπει να ειναι;
Π.χ. εχω παρει αυτο:http://www.ebay.com/itm/JEBO-MULTI-F...item27c73b5f0c
Το ειχα το καλοκαιρι σε ενα 50 λιτρο. Τα καταφερε αρκετα καλα ακομα και σε...ακραιες συνθηκες, εκτος απο μια μερα που ζοριστηκε αρκετα. Προσπαθω να βρω το cfm του, αλλα δεν το βρισκω πουθενα στο νετ. Ενα παρομοιο που ειδα, εχει cfm 32, αρα καπου εκει θα ναι κι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-10-12, 23:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν μπορεί κάποιος να σου δώσει κανόνα γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-10-12, 23:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ταση, μπορει να θελω να παιξω γιατι μπορει να θελω να δουλευουν σε λιγοτερες στροφες αρα και λιγοτερο θορυβο (αυτο θα το δω στην πραξη ομως). Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι 12v θα πρεπει σωνει και καλα να τους εχω στα 12v. Ο κοντρολερ ρυθμιζει το ποτε θα ανοιγουν και ποτε θα κλεινουν, δεν εχει καμια σχεση με την ταση. Δεν ειπα οτι ψαχνω ουτε για δυνατους ουτε για πολλους. Ο θορυβος ειναι και αυτος μεσα στα χαρακτηριστικα που κοιταζω.
Αλλα πρωτιστως θελω να εξασφαλισω οτι οι ανεμιστηρες που θα βαλω θα ειναι επαρκεις. Γι αυτο θετω το ερωτημα: ποση ροη αερα θα πρεπει να εχουν; Δηλ. ποσο δυνατοι θα πρεπει να ειναι;
Π.χ. εχω παρει αυτο:http://www.ebay.com/itm/JEBO-MULTI-F...item27c73b5f0c
Το ειχα το καλοκαιρι σε ενα 50 λιτρο. Τα καταφερε αρκετα καλα ακομα και σε...ακραιες συνθηκες, εκτος απο μια μερα που ζοριστηκε αρκετα. Προσπαθω να βρω το cfm του, αλλα δεν το βρισκω πουθενα στο νετ. Ενα παρομοιο που ειδα, εχει cfm 32, αρα καπου εκει θα ναι κι αυτο.
Δεν υπάρχει σε αριθμό πόσο. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να παίξεις με την τάση αφού έχεις κοντρόλερ εννοώ ότι από τη στιγμή που θα κλείνουν οι ανεμιστήρες σου όταν πέφτει η θερμοκρασία δεν θα έχεις θέμα με τον θόρυβο. Τώρα αν θέλεις να δουλεύουν συνέχεια (χαμηλή τάση = λίγες στροφές = μικρή ροή αέρα, λίγοι - μικροί ανεμιστήρες) θα μπορούσες, όπως σου είπα και παραπάνω να πάρεις ήσυχους ανεμιστήρες. Επίσης μπορείς να βάλεις 4άριδες ανεμιστήρες (αφού δεν θες θόρυβο) και αν δεις ότι δεν σου κάνουν (χαμηλή ροή - όχι ικανοποιητική ψύξη), να βάλεις μεγαλύτερους. Όλα αυτά όμως σου ξαναλέω πως για εμένα δεν χρειάζονται από τη στιγμή που έχεις κοντρόλερ. Βάζεις δυνατό σύστημα ψύξης (πολλούς και με μεγάλη ροή ανεμιστήρες) που θα δουλεύει πολύ λιγότερο από ένα πιο αδύναμο που θα δουλεύει σχεδόν όλη την ημέρα ασταμάτητα. Με ένα δυνατό σύστημα, το βράδυ θα σου δουλεύει για ελάχιστα χρονικά διαστήματα και πολύ αραιά. Ότι νομίζεις εσύ τώρα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-10-12, 23:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ενταξει δεν ζητω να μου δωθει κανονας
Αλλα μια απαντηση του στυλ: εχω βαλει 3 8αρια πολυ δυνατα, ουσιαστικα δεν με καλυπτει, γιατι το....δυνατα ο καθενας ισως το βλεπει διαφορετικα, οπως το ιδιο διαφορετικα αντιλαμβανεται τον θορυβο.
Θεωρω οτι περισσοτερο βαρος πρεπει να δωσω στην ονομαστικη ροη αερα που εχει ενας ανεμιστηρας καθως και στον θορυβο που παραγει. Παραλληλα εχω στο μυαλο μου και το μεγεθος (8αρης 9αρης 12αρης) αλλα και το πληθος αυτων (πιστευω οσο λιγοτεροι, τοσο το καλυτερο για να μην 'κρεμασει' το φλαπ)
Με την δικη λογικη ας πουμε, αν υποθεσουμε οτι το συστηματακι που ηδη εχω αποδιδει γυρω στα 30-35 cfm αερα σε ενα 50 λιτρο, στα 160 λιτρα νερου που ειμαι τωρα, θα χρειαστω τουλαχιστον 3 φορες περισσοτερη ισχυ. Δηλ. θα πρεπει να βαλω μια τετοια διαταξη ανεμιστηρων, που θα μου αποδιδουν τουλαχιστον 100 cfm
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ένα δυνατό σύστημα, το βράδυ θα σου δουλεύει για ελάχιστα χρονικά διαστήματα και πολύ αραιά.
Ενα π.χ. δυνατου συστηματος θελω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 14-10-12 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει δεν ζητω να μου δωθει κανονας
Αλλα μια απαντηση του στυλ: εχω βαλει 3 8αρια πολυ δυνατα, ουσιαστικα δεν με καλυπτει, γιατι το....δυνατα ο καθενας ισως το βλεπει διαφορετικα, οπως το ιδιο διαφορετικα αντιλαμβανεται τον θορυβο.
Θεωρω οτι περισσοτερο βαρος πρεπει να δωσω στην ονομαστικη ροη αερα που εχει ενας ανεμιστηρας καθως και στον θορυβο που παραγει. Παραλληλα εχω στο μυαλο μου και το μεγεθος (8αρης 9αρης 12αρης) αλλα και το πληθος αυτων (πιστευω οσο λιγοτεροι, τοσο το καλυτερο για να μην 'κρεμασει' το φλαπ)
Με την δικη λογικη ας πουμε, αν υποθεσουμε οτι το συστηματακι που ηδη εχω αποδιδει γυρω στα 30-35 cfm αερα σε ενα 50 λιτρο, στα 160 λιτρα νερου που ειμαι τωρα, θα χρειαστω τουλαχιστον 3 φορες περισσοτερη ισχυ. Δηλ. θα πρεπει να βαλω μια τετοια διαταξη ανεμιστηρων, που θα μου αποδιδουν τουλαχιστον 100 cfm
Με αυτούς εδώ που σου είπα νωρίτερα θα έχεις 178,84CFM. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το καπάκι. Απ' ότι βλέπεις το δικό μου (με 8άρια βέβαια) είναι αλφάδι. Τώρα αν θέλεις να βάλεις ήσυχους ανεμιστήρες, με αυτούς εδώ θα έχεις 132,16CFM.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-12, 00:14
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το ερωτημα μου ομως παραμενει: ποια ειναι η ελαχιστη και ικανη ροη αερα που θα χρειαστω, ωστε να κρατει την θερμοκρασια εκει που εχω ορισει, ακομα και σε ακραιες συνθηκες, π.χ. καυσωνα 40 βαθμοι, χωρις air και με φωτισμο 2x45w
Π.χ. σε αυτο που εχω τωρα, μια φορα το καλοκαιρι παρατηρησα, οτι καποια στιγμη ζοριστηκε αρκετα, αφου του ειχα ορισει θερμοκρασια 26,5 βαθμους και αυτο ειχε παει ηδη στους 27. Ημουν ετοιμος να...επεμβω αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. Προφανως αν ειχα ενα πιο δυνατο, δεν θα ειχα τετοιο προβλημα.
αυτο θελω να αποφυγω τωρα. Δεν ειναι να τρυπας το καπακι και μετα να διαπιστωνεις οτι αυτο που εβαλες δεν επαρκει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-12, 00:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερωτημα μου ομως παραμενει: ποια ειναι η ελαχιστη και ικανη ροη αερα που θα χρειαστω, ωστε να κρατει την θερμοκρασια εκει που εχω ορισει, ακομα και σε ακραιες συνθηκες, π.χ. καυσωνα 40 βαθμοι, χωρις air και με φωτισμο 2x45w
Π.χ. σε αυτο που εχω τωρα, μια φορα το καλοκαιρι παρατηρησα, οτι καποια στιγμη ζοριστηκε αρκετα, αφου του ειχα ορισει θερμοκρασια 26,5 βαθμους και αυτο ειχε παει ηδη στους 27. Ημουν ετοιμος να...επεμβω αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. Προφανως αν ειχα ενα πιο δυνατο, δεν θα ειχα τετοιο προβλημα.
αυτο θελω να αποφυγω τωρα. Δεν ειναι να τρυπας το καπακι και μετα να διαπιστωνεις οτι αυτο που εβαλες δεν επαρκει.

Μάλλον δεν με καταλαβαίνεις. Δεν μπορώ να σου πώ κάτι άλλο.
Καλό σου βράδυ και καλή εβδομάδα!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-12, 00:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Προφανως δεν εχεις καταλαβει τι ρωταω...
Καληνυχτα και καλη εβδομαδα και σε σενα!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-10-12, 08:05
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Τα 12 αρια απεφυγε τα.Στο φλαπ του ριο 180 και εφοσον τα βαλεις απο την κατω πλευρα (εσωτερικα) πιθανοτατα να σου ακουμπανε στους ανακλαστηρες-αν εχεις,κιαν δεν εχεις σκεψου οτι ισως αργοτερα θα θελεις να βαλεις.
Το θορυβο-ο οποιος ειναι υποκειμενικο κατα ποσο ενοχλει καποιον-με δυνατα φουρφουρια σε cfm μπορεις να τον ριξεις αν τα δουλευεις στα 9 volt πχ κι οχι στα 12.
Εγω ειχα σε ριο180 και εχω ξανα σε 200λιτρο με καπακι απο ριο180 ,τεσσερις 9ποντους και μου κρατανε το ενυδρειο στους 26,5 ανετα (STC-1000).
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-10-12, 08:31
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

και τα ανεμιστηρακια για να αποδοσουν την ονομαστικη ροη αερα που λενε πανω ο αερας πρεπει να εχει ανεμποδιστη διεξοδο στον εξωτερικο χωρο ιδιας η μεγαλητερης διατομης με του ανεμηστηρα οποτε αμα τα βαλεις ολα να βαζουν αερα μεσα στο τανκ και εχεις μονο τισ τρυπες απο πισω για εξοδο του αερα δεν πιστευω να κανεις ιδιεταιρη δουλια ανεξαρτητα τι ανεμιστηρα επιλεξεις..,
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-10-12, 11:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερωτημα μου ομως παραμενει: ποια ειναι η ελαχιστη και ικανη ροη αερα που θα χρειαστω, ωστε να κρατει την θερμοκρασια εκει που εχω ορισει, ακομα και σε ακραιες συνθηκες, π.χ. καυσωνα 40 βαθμοι, χωρις air και με φωτισμο 2x45w
Π.χ. σε αυτο που εχω τωρα, μια φορα το καλοκαιρι παρατηρησα, οτι καποια στιγμη ζοριστηκε αρκετα, αφου του ειχα ορισει θερμοκρασια 26,5 βαθμους και αυτο ειχε παει ηδη στους 27. Ημουν ετοιμος να...επεμβω αλλα τελικα δεν χρειαστηκε. Προφανως αν ειχα ενα πιο δυνατο, δεν θα ειχα τετοιο προβλημα.
αυτο θελω να αποφυγω τωρα. Δεν ειναι να τρυπας το καπακι και μετα να διαπιστωνεις οτι αυτο που εβαλες δεν επαρκει.
ουτε εγω μπορω να καταλαβω τι ακριβως ρωτας,να πω την αληθεια.δεν υπαρχει ελαχιστη ροη,οποιαδηποτε ροη αερα ακομα και μισου βαθμου(η και λιγοτερο) χαμηλοτερη απτη θερμοκρασια περιβαλλοντος θα κατεβασει τη θερμοκρασια.το θεμα ειναι ποσο χρονο θα κανει η καθε ροη να φτασει τη θερμοκρασια εκει που τη θες.

κιεγω ειχα 2 ανεμιστηρες στα 160 λιτρα και μου κραταγανε σταθερη τη θερμοκρασια.στις μεγαλες ζεστες αν ξεφευγε λιγο δουλευανε λιγο παραπανω.10-15 λεπτα ωστε να την κατεβασουν κατω απτο "trigger" του controller.δεν ειναι κακο αυτο.ουτε θα παθουν τιποτα τα ψαρια με μισο η ενα βαθμο διαφορα για δεκα λεπτα.με τρεις ανεμιστηρες γυρω στα 55cfm στα 180 λιτρα εγω πιστευω οτι θασαι καλυμενος.τωρα αν θες να βαλεις πιο δυνατους η πιο πολλους ωστε να κατεβαζουν πιο συντομα τη θερμοκρασια εξαρταται απο σενα και ποσα λεφτα θες να δωσεις.
πιθανον να υπαρχει καποια φορμουλα ωστε να το υπολογισεις θεωρητικα αλλα δεν την ξερω γιατι δεν τη χρειαστηκα ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-10-12, 11:53
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 12 αρια απεφυγε τα.Στο φλαπ του ριο 180 και εφοσον τα βαλεις απο την κατω πλευρα (εσωτερικα) πιθανοτατα να σου ακουμπανε στους ανακλαστηρες-αν εχεις,κιαν δεν εχεις σκεψου οτι ισως αργοτερα θα θελεις να βαλεις.
Το θορυβο-ο οποιος ειναι υποκειμενικο κατα ποσο ενοχλει καποιον-με δυνατα φουρφουρια σε cfm μπορεις να τον ριξεις αν τα δουλευεις στα 9 volt πχ κι οχι στα 12.
Εγω ειχα σε ριο180 και εχω ξανα σε 200λιτρο με καπακι απο ριο180 ,τεσσερις 9ποντους και μου κρατανε το ενυδρειο στους 26,5 ανετα (STC-1000).
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154
Και οτι ειχα κατασταλαξει σε 12αρι
Επειδη ειμαι και...ασχετος, οι ανακλαστηρες ενισχυουν τον φωτισμο; Αν ναι, δεν σκοπευω να βαλω. Αν θα τα βαλω απο κατω ή απο πανω, ειναι ενα ερωτημα και αυτο, γιατι θελω να βαλω κατι προστατευτικο μπροστα τους, φοβαμαι μην πηδηξει το ψαρακι πανω του και γινει...φετες. Γι αυτο και σαν 1η σκεψη ειναι να τα βαλω απο πανω. Απο αυτα που μου δειχνεις ποσα τετοια ειχες και τι θερμοκρασιες δωματιου ειχες;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ουτε εγω μπορω να καταλαβω τι ακριβως ρωτας,να πω την αληθεια.δεν υπαρχει ελαχιστη ροη,οποιαδηποτε ροη θα κατεβασει τη θερμοκρασια.το θεμα ειναι ποσο χρονο θα κανει η καθε ροη να φτασει τη θερμοκρασια εκει που τη θες.

κιεγω ειχα 2 ανεμιστηρες στα 160 λιτρα και μου κραταγανε σταθερη τη θερμοκρασια.στις μεγαλες ζεστες αν ξεφευγε λιγο δουλευανε λιγο παραπανω.10-15 λεπτα ωστε να την κατεβασουν κατω απτο "trigger" του controller.δεν ειναι κακο αυτο.ουτε θα παθουν τιποτα τα ψαρια με μισο η ενα βαθμο διαφορα για δεκα λεπτα.με τρεις ανεμιστηρες γυρω στα 55cfm στα 180 λιτρα εγω πιστευω οτι θασαι καλυμενος.τωρα αν θες να βαλεις πιο δυνατους η πιο πολλους ωστε να κατεβαζουν πιο συντομα τη θερμοκρασια εξαρταται απο σενα και ποσα λεφτα θες να δωσεις.
πιθανον να υπαρχει καποια φορμουλα ωστε να το υπολογισεις θεωρητικα αλλα δεν την ξερω γιατι δεν τη χρειαστηκα ποτε.
Δεν ξερω πως αλλιως μπορω να το εξηγησω... Αν οποιαδηποτε ροη, μπορει να φτασει την θερμοκρασια που θελω, τοτε αν βαλω π.χ. αυτο μονο του: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650154, θα κανει δουλεια. Το θεμα ειναι να μπορει να την κατεβασει την θερμοκρασια σε ενα ευλογο διαστημα (ας ειναι και 1-2 ωρες) και οχι να θελει καμια μερα ολοκληρη. Ανεφερα το παραδειγμα που ειχα το καλοκαιρι. Σε ενα 50λιτρο ειχα βαλει ενα συστημα 2 ανεμιστηρων, αυτο εδω:http://www.ebay.com/itm/JEBO-Aquariu...item27c73b63fb Σε γενικες γραμμες τα πηγαινε πολυ καλα, αλλα μια μερα, που ειχε απιστευτη ζεστη και υγρασια, δυσκολευτηκε να κρατησει την θερμοκρασια, και μαλιστα ανεβηκε και λιγο. Φαντασου να το ειχα αυτο στο 180 λιτρο και με φωτα αναμενα, που αν δεν κανω λαθος ανεβαζουν και αυτα την θερμοκρασια. Θα συμφωνησω μαζι σου, οτι με 3x55 cfm θα ειναι ικανοποιητικα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα ανεμιστηρακια για να αποδοσουν την ονομαστικη ροη αερα που λενε πανω ο αερας πρεπει να εχει ανεμποδιστη διεξοδο στον εξωτερικο χωρο ιδιας η μεγαλητερης διατομης με του ανεμηστηρα οποτε αμα τα βαλεις ολα να βαζουν αερα μεσα στο τανκ και εχεις μονο τισ τρυπες απο πισω για εξοδο του αερα δεν πιστευω να κανεις ιδιεταιρη δουλια ανεξαρτητα τι ανεμιστηρα επιλεξεις..,
Γι αυτο σκεφτηκα να αφησω ανοιχτες τις 2 τρυπες που εχει απο πανω το καπακι. Αν δεν λεω βλακειες, και οι 2 προοριζονται για ταισμα. Οποτε ο αερας θα βγαινει και απο αυτες και απο τις πισω τρυπες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 15-10-12 στις 11:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-10-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως δεν εχεις καταλαβει τι ρωταω...
Καληνυχτα και καλη εβδομαδα και σε σενα!
Φίλε μου lionor, έχω καταλάβει τι ρωτάς, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις ένα βασικό στοιχείο στην ψύξη. Στο ξαναλέω λοιπόν για ακόμη φορά. Όσο μεγαλύτερη ροή αέρα έχεις τόσο πιο άμεση ψύξη θα πετυχαίνεις.

Τη μεγαλύτερη ροή την πετυχαίνεις με μεγάλους σε ροή αλλά και ποσότητα ανεμιστήρων. Ο θόρυβος είναι κάτι σχετικό. Αναλόγως πόσο ενοχλεί τον κάθε ένα. Υπάρχουν πάμπολλες επιλογές. Όταν είναι να επιλέξεις ανεμιστήρες θα κοιτάξεις την ροή (cfm) που έχουν και τον θόρυβο (db). Υπάρχουν ανεμιστήρες με πολύ καλή ροή και αρκετά χαμηλό επίπεδο θορύβου (λίγο πιο τσιμπημένοι από τους απλούς).
Ένα άλλο θέμα που τέθηκε, το θέμα για το αν σου χτυπάνε στους ανακλαστήρες. Το δικό μου όπως θα είδες, όχι μόνο έχει ανακλαστήρες αλλά έχει και διπλές λάμπες (=4). Δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα με τα 12άρια. Αλλά ακόμη και αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, υπάρχουν λεπτοί ανεμιστήρες σαν αυτούς.
Όπως σου είπα και πριν, οι επιλογές σου είναι πάμπολλες. Φαντασία και μεράκι να έχεις. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος να σου πει τι μέγεθος ή τι ροή πρέπει να επιλέξεις. Το θέμα είναι καθαρά εμπειρικό. Η άποψή μου είναι πως με 8άρια θα είσαι υπερευχαριστημένος αλλά αφού το κάνεις που το κάνεις γιατί να μην είσαι ένα επίπεδο ακόμη πιο πάνω με 12άρια;
Τι δεν καταλαβαίνεις; Τι δεν καταλαβαίνεις;
Όλα αυτά εντελώς φιλικά, Skydiver!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-10-12, 22:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο μεγαλύτερη ροή αέρα έχεις τόσο πιο άμεση ψύξη θα πετυχαίνεις.

Aυτο που ρωταω ειναι: ποια πρεπει στο περιπου να ειναι η ελαχιστη ροη που θα πρεπει να εχω, ετσι ωστε να μην ζοριζονται οι ανεμιστηρες, να μην χρειαζεται δηλ πολλες ωρες ωστε να μπορεσουν να ριξουν την θερμοκρασια ή στην χειροτερη περιπτωση να μην μπορουν και καθολου.

Ειναι σαν να ρωταω: ποια ειναι τα ελαχιστα λιτρα που χρειαζονται τα χ ψαρια και να μου λετε: παρε ενα μεγαλο ενυδρειο.
Αριθμο ηθελα να ακουσω και οχι αν ειναι μικρα ή μεγαλα ή οτιδηποτε αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-10-12, 22:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο που ρωταω ειναι: ποια πρεπει στο περιπου να ειναι η ελαχιστη ροη που θα πρεπει να εχω, ετσι ωστε να μην ζοριζονται οι ανεμιστηρες, να μην χρειαζεται δηλ πολλες ωρες ωστε να μπορεσουν να ριξουν την θερμοκρασια ή στην χειροτερη περιπτωση να μην μπορουν και καθολου.

Ειναι σαν να ρωταω: ποια ειναι τα ελαχιστα λιτρα που χρειαζονται τα χ ψαρια και να μου λετε: παρε ενα μεγαλο ενυδρειο.
Αριθμο ηθελα να ακουσω και οχι αν ειναι μικρα ή μεγαλα ή οτιδηποτε αλλο.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να σου δώσει αυτό το αριθμητικό δεδομένο που ζητάς . Το θέμα είναι όπως σου είπα και πριν εμπειρικό .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-10-12, 23:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ωραια το ξεκαθαρισαμε αυτο

Εχω ηδη κανει μια μελετη και εχω ξεχωρισει τα εξης:

Αν παω σε 12αρια: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807953 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807541
Αν παω σε 9αρια: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807965
Αν παω σε 8αρια: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151

Τελικα χρειαζεται και ενας εξτρα για να βγαζει αερα, ναι ή οχι; Εχει την σημασια του κι αυτο, για να μπορω να υπολογισω ποσοι και πως θα μπουν, καθως και τι τροφοδοτικο θα χρειαστω. Tο καπακι που εχω ειναι το μαμισιο του rio, με τα 2 ανοιγματα πισω, και τις 2 τρυπες που εχει απο πανω για ληψη τροφης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψυξη karterhs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 32 24-06-12 01:14
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
Ψυξη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-08-10 00:21
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23
ψυξη chris129 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 24-04-07 18:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11787 seconds with 14 queries